HIJ KON NIET TEGEN HET SLAPEN! Een verward geval uit Waddinxveen RADIO WOENSDAG 8 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 H.M. DE KONINGIN MAAKT schaatsen. EEN IJSZEILTOCHT Ben bontmuts als hoofdbedekking en ge kleed in een bontjas heeft H.M. de Ko ningin hedenochtend op de Gouwzee een tocht gemaakt met een ijszeiljacht. Om kwart voor tien hedenmorgen verliet H.M. per auto het Paleis op den Dam en een half uur later werd zij in Monnikendam begroet door den burgemeester, den heer W. N. Kelder, die eerst een half uur van te voren telefonisch bericht had gekregen van het koninklijk bezoek. Nagestaard door honderden Monnikendammers, die op het bericht van de komst der vorstin waren toe gestroomd, stapte de Koningin om half elf aan boord van het negen meter lange ijs- zeiljacht „Poolvos"! Dit jacht, dat toebe hoort aan den heer Van Goor, te Monni kendam, wordt beschouwd als een der snel ste jachten van Nederland. Ondanks den te genwind op de heenreis werd een snelheid bereikt van meer dan vijftig kilometer per uur. In een tweede ijszeilboot volgden op korten afstand eenige leden van de hof houding en burgemeester Kelder van Mon nikendam. HJM. genoot ondanks de felle koude zichtbaar van de "tocht vertelde Wim van Goor, die aan het roer zat. Ze zei- de zeer blij te zijn, dat ze deze tocht nog had kunnen maken en was zeer enthou siast over de stuurmanskunst van Wim v. Goor. Tot onder Marken ging de ^Pool vos" en dan ging het voor den wind" met zeer groote snelheid waarbij zeker tach tig kilometer per uur werd bereikt weer in de richting van Monnikendam. De tocht had precies dertig minuten ge duurd. De Koningin zeide het wel koud ge had te hebben en d'at was geen wonder, want de temperatuur was acht graden C. onder nul maar bijzonder genoten te hebben. PROF. RO.MME NAAR INDïë VERTROKKEN. Hedenochtend om 6 uur is prof. Romme van Schiphol naar Batavia vertrokken. Namens den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen werd hem uitgeleide ge daan door df- H. J. Frederics. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts o.a. mr. Th. Teulings, plaatsvervangend voorzitter van de R.K. Tweede Kamer-fractie, de heer Ch. Matser, ondervoorzitter van de K.V.P. en burgemeester van Arnhem, oud-minister ir. F. Wijffels, lid der Tweedé Kamer, dr. L. Alberding, secretaris der K.V.P., en de heer Th. Koersen, lid der Tweede Kamer. DE HERDENKING ONZER BEVRIJDING. Zooals reeds eenigen tijd geleden is me degedeeld, heeft de regeering bepaald, dat de viering van den nationalen feestdag, den bevrijdingsdag op Maandag 5 Mei zal plaats hebben. In aansluiting daarop kan worden gemeld, dat de kerkelijke herdenking op Zondag 4 Mei zal geschieden. De plechtige herdenking van de slachtoffers van het ver zet vindt plaats op Zaterdagavond 3 Mei. SCHOENENBON VOOR KINDEREN. De C.D.K. deelt mede, dat de plaatselij ke distributiediensten op nader vast te stellen dagen na 19 Januari a.s. aan kin deren, geboren in de maand Januari van een der jaren 1932 t.m. 1946, een schoenen bon zullen uitreiken van "de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en ge- slacht van de betrokken kinderen. 000000000000000000000000000000000000000 1 OP KORTE GOLF j o c ooooooooooooonooooooooonoooooooooooooooi BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft tot kamer heer in buitengewonen dienst benoemd mr. K. P. van der Mandele, voorzitter der Ka mer van Koophandel en Fabrieken van Zuid-Holland te Rotterdam. Zij heeft dezen nieuwen kamerheer ver zocht haar te vertegenwoordigen bij de ope ning van den nieuwen schouwburg in Rot terdam op 10 Januari a.s. De wilde staking van het personeel bij de schoenfabrieken te Oisterwijk is geëin digd nadat een vergadering was gehouden, belegd door den voorzitter der Kath. Arbei ders beweging. Dr. A. Treep is benoemd tot thesaurier- generaal aan he departement van Finan ciën. Te Goes heeft de politie een uitgebrei de handel iri textielbonnen ontdekt. De hoofdpersoon, een winkelier, beschikte'over twee duizend punten. Te Amsterdam is een dame beroofd van haar bontmantel, die 12 duizend gul den had gekost, door een heer. met wie zij den avond had doorgebracht. Wij kunnen geen medelijden hebben met die juffrouw! De doodstraf is geëischt tegen de 28- jarige vrouw A. E. Boer, die als agente van de S.D. meer dan f 30.000 voor het verra den van Nederlanders heeft ontvangen. De heer Klaas de Vries, oud-school hoofd, oud-lid van Prov. Staten van Noord- Holland en gemeenteraad te Amsterdam is op 85-jarigen leeftijd overleden. Hij is de promotor geweest van „Volksonderwijs''. Door een vallende schoorsteen is te Stompetoren Grietje de Jong gedood. De hoofdcommies bij de P.T.T., de heer S. Ochtman te Voorburg is benoemd tot directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Zierikzee. De woning van de burgemeesteresse van Middelbeers (Brabant) mevr. J. Smul ders is grootendeels door brand vernield. BUITENLAND. De luchtlijn AmsterdamCroydon is een druk lijntje. In de laatste helft van 1946 heeft de K.L.M. niet minder dan 21.862 pas sagiers op deze lijn vervoerd. Mrs. Peggy Thomas te Bridgend in Wales heeft een vierling gekregen, half om half, 2 jongens en 2 meisjes. Jammer, dat alleen één meisje in het leven is gebleven. De geallieerde Kommandantur van Berlijn heeft de doodvonnissen bekrachtigd, die door een Duitsche rechtbank zijn uitge sproken over de 47-jarige vrouwelijke nazi- arts, Hilde Wernicke, en een verpleegster, wegens moord op honderden patiënten van een sanatorium voor geestelijk ongenees- lyken in Oost-Duitschland gepleegd. De margarine-productie van de v. d. Bergh-fabrieken in Indië is weer hervat. Men hoopt in 1947 de voor-oorlogsche ca paciteit te kunnen bereiken. Dé voornaam ste moeilijkheid levert de verpakking op. DIJKSTRA UITGESCHAKELD VAN HET NED. KAMPIOENSCHAP. Naar het A.N.P.-sport verneemt heeft het presidium van den Kon. Ned. Schaatsenrij- dersbond besloten om den hardrijder dr. L. Dijkstra op den tweeden dag van het Ne- derlandsch kampioenschap in hardrijden lange baap een startverbod op te leggen, in verband met het feit, dat hij door den bond voor geruimen tijd wordt geschorst, welke schorsing nog door de landelijke commissie voor de zuivering zal moeten worden be krachtigd. Dr. Dijkstra heeft gisteren op de 500 m. zich uitstekend geklasseerd en bezette met een tijd van 49.4 sec. de zesde plaats. In de algemeene klasseering na den eersten dag stond hy 16e. Naar wij nog nader vernemen zal de lan delijke commissie voor de zuivering in den loop van de volgende week een definitieve uitspraak doen. STADSNIEUWS J. TER HAAR. t Op 51-jarigen leeftijd is onverwachts overleden de heer J. Ter Haar, directeur van de Leidsche Textielfabrieken Gebr. v. Wijk en Co. N.V. Sedert 1937 bekleedde de overledene deze functie; voor dien tijd v/as de heer Ter Haar zoon van den be kenden Amster.lamschen wethouder in het bedrijfsleven te Amsterdam. De heer Ter Haar was niet alleen in de zahk, welker directie hij voerde, zeer ge zien, maar ook daarbuiten. Hij was de eerste plaatsv. voorzitter van de onder- vakgroep kamgaren-spinnerij, plaatsv. be stuurslid van den textielgroep van de Leidsche Ver. v. Industrieelen, plaatsv. lid werkgever van oen Raad van Arbeid, lid van den districtsraad voor het consumen- ten-crediet, voorzitter Leidsch Psycholo gisch Instituut. In de totstandkoming van deze laatste instelling heeft de overledene, naar ons bekend is een zéér groot aandeel gehad. Deze instelling is tot stand gekomen in het tijdperk tusschen de vrijwording na de bezetting en het optreden van den tij- delijken gemeenteraad. Door burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen was toen gevormd een vertrouwenscommissie, bestaande uit vier leden, waar ook de heer Ter Haar zit ting in had, en welke commissie het col lege van B, en W. adviseerde. Van die commissie was de heer Ter Haar een zeer actief lid, die o.m. daar de instelling van bovengenoemd instituut heeft gepropa geerd. Hij had ook tijdens de bezetting in de verzetsbeweging een vooraanstaande plaats ingenomen. Zijn nagedachtenis zal bij zeer velen in eere blijven, De begrafenis heeft plaats Zaterdag 11.30 uur op Rhijnhof. PIANO-RECITAL NICOLAI ORLOFF. Frisch en opgewekt trad Orloff gister avond op, om de toehoorders van het 3e meesterconcert aan zich te verplichten door de wedergave van een programma, dat zich bepaalde tot Mozart en Beethoven, daarna Chopin en Rachmaninoff. Het enkele nieu we geluid, dat de pianist te hooren gaf was van Prokofieff. Behoeft 't weer herhaald te worden, dat Orloff een uitmuntend pianist is, een grandiose heerscher over het klavier, over de uibreerende émoties en over zijn wil? Hij triomfeert over zijn onfeilbare techniek en heeft individueele irtzichten. Hij stelt zich onder eigen geestelijke con trole en laat deze niet los. Vandaar de rust, de prachtige licht-overgoten klank en toon- meditatie, die zacht-zingend en vol verruk king is. Werd het Mozart karakter in de „variaties A gr t." niet klaar en duidelijk geteekend? Met prachtig toucher speelde hij de welbekende „Sonate quasi una fantasia" (cis kl. t.), waarin Beethoven uit belang rijk materiaal het prachtstuk opbouwt en waarin de pianist het hooge denkbeeld van zijn muzikaal talent bevestigde. Met fijn en zuiver gevoel in hart en vingertoppen speelde hij een viertal Chopin's (verschil lend van aard en toch alle kinderen van één vader, ragfijn en subtiel de reproduc tie, volmaakt passagespel .en pedaalgebruik. Dat Orloff een boeiende voordrachtsstijl be zit, toonde hij in de pretentielooze „Prëlude g gr. t." van Rachmaninoff, de gavotte van Prokofieff en diens merkwaardige „Tocca ta", louter rhythme en dissonanten. Met enorm meesterschap en imponeerende vir tuositeit verklankt. De solist had den gan- schen avond veel waardeering. Het virtuoos gespeelde slot deed de enthousiaste toehoor ders oprijzen, om staande den pianist te huldigen, die zich tot tweemaal toe aan het klavier zette om op de hem eigen artistieke wijze, de beide toegiften fraai te spelen. J. Kortmann. Bij de Leidsche Spaarbank is gedu rende de maand December 1946 ingelegd 288.920,58 en terugbetaald 269.907,56; ingeschreven zijn 377 nieuwe inleggers, terwijl 88 boekjes geheel werden uitbe taald. Het tegoed der 24.900 inleggers, hieronder begrepen 1.511 deelnemers aan den Afhaaldienst. bedroeg einde December 1946 14.330.321,54, exclusief rente over 1946. Door den Afhaaldienst is in deze maand 17.054,25 ontvangen in 6440 posten. Br werden 59 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijken inhoud van 1.138.19 terwijl op de scholen werd gespaard 89.50. BURG. STAND. Geboren: Jacoba d. van W. F. Florisson en N. T. van Westbroek; Paulus Jacobus z. van D. van Beek en C. Vermond; Guido Klaas z. van M. J. Bakema en J. Verver; Jannetje Wilhelmina d van J. Kanbier en J. Koolhaas; Jan Bertus z. van J. Werner en J. G. Blanken; Josephus Cornelis Maria z. van A. H. Edelaar en J. W. M. Kramer; Cornelis Hendricus Maria z. van J. H. Ruij- lenbeek en B. J. van den Berg; Gijsbertus z. van W. H. A. Hockx en J. Heijmans; Pe- tronella d. van A. Molenaar en J. Ligt- \oet; Johanna Christina d. van T. A. J. Lamboo en C. A. A. Vinkestijn; Hendrik Jacobus z. van J. Wielders en M. van Eijgen: Maria Sophia d'. van J. Erades en M. S. Vrij; Maria Alida Theresia d. van H. Bakker en H. Colpa; Yvonne Karina Ga- briëlla d. van P. G. M. de Winter en H. C. Wouters; Fennna Wilhelrrjina d. van J. van Rosssen en J. Cambier; Hans z. van A. Spruit en R. C. Hilhorst; Reinier z. van A. J. Akkerman en A. Abspoel; Petronella d. van C. A. van Varick en P. Jansen; Anna Maria d. van P. Lavooi'en M. C. van Har- tevelt; Dirkje d- van W. van Beelen en J. Hellenberg; Antje d. van P. Driebergen en W. de Mooij; Nicolaas Jozef z. van C. Moe- rings en M. C. J. Roest; Annetje d. van D. Schaap en A. Verdoes; Cornelia d. van C. W. van Beerschoten en G. Slappendel; Pau la Johanna Clara Maria d. van G. C. Baak en J- P. Widlak; Helena Maria d. van H. Bavelaar en N. Zwaan; Leonardus Jaco bus Petrus z. van G. C. van der Geest en A. C. Hooge veen; Bernhard z. van F. Aarts en H. van Zutphen; Joanna Henrica d. van J. N. J. Breuring en M. M. A. Colla; Her man z. van J. F. Hamink en A. Ruischer; Peter z. van J. F. Hammink en A. Rui scher; Adriana Corina Maria d. van L. A. Wijnands en J. C. Koemans; Cornelis z. v. F. Leupe en A. Kersseboom; Magnolia So phia d. van A. W. Mennes en A. H. van Beest; Beate Josepha d. van A. W, Mennes en A. H. van Beest; Simon Hubertus Johan nes z. van J. Gieling en J. J. F. Plug; Tho mas Leendert Jacobus z. van E. T. van Rij en M. J. H- Zitman; Elizabeth d. van J. Nieuwenhuizen en G. B. P. Graner; Leen dert z. van N. Jongbloed en H. van Eek; Maria Albertina Clementina d. van A. F. de Bont en C. M. Joos; Cornelis z. van I. Arnoldus en M. CJ^Habraken; Joortje Jaantje d. van C. E. van Nierop en J. Brus- see; Willem z. van A. Menheer en M. Klink; Jan Andries z. van A. J. van Game ren en E. E. C. L. Hay; Rudolf z. v. C. Slik en G. Vaandering; Marijtje d. van T. Meij- vogel en N. van der Pais. Getrouwd: G. Zeegers jm. en J. Zwanen burg jr J. Teeuwen jm. en H. Janssen jd.; A. R. Stijlaart wedhr. en G. R. Noort jd.; J. C. Meiman jm. en C. M. Silvester jd.; C. L. Leijendeker en C. J. van Wensveen pd.; P. A- Gordijn jm. en E. A. M. Owel jd. Overleden: L. D. Zirkzee wed. van P. Leemans 77 j.; W. W. J. Brons man 71 j.; A. J. Dobbe huisvr. van J. Mank 69 j.; H. Verhoogt wednr. 78 p.; J. M. H. van den Burg z. 5 mnd.;; G. Lodewijks wed. van C. Nieuwenhoven 67 j.; E. Bakker wed. van W. Tip 63 j.; A. J. M. Kriek wed. van H. Singeling 69 j-; M. Schreuder man 72 j.; H. W. Stöxen man 72 j.; B. Klein Wassink man 72 j.; G. Visser man 66 j. VOORHOUT Brandstoffen voor Kamerverhuur. Door alle kamerverhuurders moet voor het tweede gedeelte van het stookseizoen (15 Jan. tot en met 30 April 1947) een nieuw aanvraagformulier worden ingevuld. De ingevulde en door den huurder en verhuur der geteekende aanvragdh moeten voor 15 Jan. weder bij den distributiedienst worden ingeleverd. HILLEGOM K.JJVI.V. en L.T.J. Zondag- en Maan dagavond werd door de Cultuurbouwers van St. Joris in Flora opgevoerd het Kerst spel „De Sukkeleer" van J. L. van Egger- mond. De regie was in handen van den heer E. Th: La Feber. De belangstelling was groot en de uitvoeringen af. OUDEWETERING IJswedstrijden. A.s. Zaterdagmiddag zullen de destijds afgelaste nationale hard- rij -wedstrijden op de 160 M. baan worden gereden. Morgenmiddag om 2 uur zijn er wedstrijden in het hardrijden voor de schooljeugd. Wij hebben eens een ver haal gelezen van een ha ring, die door een experi menteerenden professor zóó lang getraind was, dat hij in een kooitje buiten het water kon leven. Toen men het lieve diertje op een dag een bak met wa ter voorzette, sprong het er in enverdronk Of het echt gebeurd is. laten we in 't midden. Maar nu lezen wij by U. P. een an der verhaal van een man uit Trenton in New Yer- sey, die nooit sliep. Of het nu training geweest is of natuurlijke aanleg, weten we niet, maar hij herkreeg de voor het herstel dei- verbruikte krachten be- noodigde compensatie door in een stoel te gaan zitten en een boek te lezen. Voor sommige menschen staat dat gelijk met een tukje doen, doch deze man las werkelijk. In elk geval had hij in het huisje, waar hij ROELOFARENDSVEEN Op de 160 M. baan. De uitslag van de gisteren gehouden nationale wedstrijden op de 160 M. baan was: 1. G. Kennis, 2. A. Iloogenboom, 3. C. Disseldorp, 4. W. Hoo- genboom. NOORDWITKERHOUT Vergadering Tuindersvereeniging „De Een dracht". In hotel van der Geest verga derde de Tuidersvereeniging „De Een dracht", alhier. De opening geschiedde door voorzitter v .d. Weijden, die de aanwezigen een gelukkig nieuwjaar toewenschte. Hier na werden de notulen gelezen en onver anderd vastgesteld. De penningmeester deed vervolgens rekening en verantwoor ding van het boekjaar '45'46. Hieruit bleek dat de omzet in dit afgeloopen sei zoen bedroeg f 123.292.99. De winst was 1828.70. De commissarissen brachten ver slag uit over de controle van deze rekening. Zij brachten hulde aan het bestuur voor het finanéieel beheer. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Heemskerk. Op voor stel van het bestuur besloot de vergadering het boekjaar te doen beginnen op 1 Jan. en af te sluiten op 31 Dec. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Na de sluiting werd begonnen met prijsjassen. ZOETERMEER N.K.J.B. Op uitnoodiging van de N.K. J.B. alhier hield Maandagavond de vroegere kapelaan van Zoetermeer, de weleerw. heer P. van Straalen een interressante lezing over „De gevaren van het communisme". De zaal van het Parochiehuis was overvol. Duidelijk zette spreker uiteen waarom de communistische beginselen verkeerd zijn en wees hij op het gevaar van het communis me voor de samenleving Voortdurend luis terde de aanwezigen met volle aandacht en het applaus na afloop bewees heel duidelijk, dat de gesproken woorden hun weg gevon den hadden. Er werd ook nog gelegenheid gegeven om vragen te stellen van welke gelegenheid maar al te graag gebruik gemaakt werd. Het was een mooie, goed verzorgde avond. Het ligt in de bedoeling binnenkort weer een lezingavond te houden. LISSE R.K. Middenstandsverecniging. De af- deeling Lisse van den R.K. Middenstands- vereeniging hield in café-restaurant „Het ALS TWEEDE VERDACHTE verscheen gistermorgen in de beklaagdenbank de 1 heer J. G. Herfst, oud-wethouder en loco-burgemeester van Waddinxveen. De beer Herfst werd ten laste gelegd, dat hij. ^a een anonieme brjef te hebben ontvan gen, waarin stond vermeld, dat bij een zekeren Broer een Joodsch echtpaar was ondergedoken, den agent van politie, de Haan, opdracht had gegeven dit e-chtpaar Tc arresteeren. Het echtpaar, Levison genaamd, is daarna aan de S. D. te Rotter dam uitgeleverd. Van hen is later geen levensteeken meer vernomen. Wel zou de heer Herfst pogingen in het werk hebben gesteld, om Broer buiten vervolging te houden. Dit is echter niet gelukt en Broer heeft eenigen tyd in een concentratiekamp moeten doorbrengen. hij de S. D. opgebeld, maar dit gold voor den heer Broer, opdat deze niet gevangen genomen zou worden. Toen hij de S. D. belde, was deze al met de zaak op de hoogte. De getuige a décharge, J. Roobol merk te na een vraag van den president nog op. dat de burgemeester van Waddinxveen zeer vaak op reis was en juist als er iets gebeuren moest. Hij was een slap mensch, en de heer Herfst moest de maatregelen uitvoeren. Deze stond bekend als een goed mensch. Het woord was hierna aan den verdedi ger, mr. Loef. Deze reconstrueerde allereerst het gebeurde op 2 Sept. 1942 en ging ver volgens de schuldvraag na. Van de schuldigen in deze zaak heeft mr. Loef de Haan het meest schuldig ge vonden. Hij heeft wel getracht het geval goed te praten en zich te dekken achter den heer Herfst. Maar verdachte Herfst ontkent de opdracht te hebben gegeven. Nu Voelde mr. Loef zich gedwongen de waarheidsliefde van de Haan te toetsen. De Haan heeft gerapporteerd, dat de arresta tie op het plaatsje achter het huis van Broer plaats vond. Dit is onwaar, want de fam. Levison was ontsnapt en is op den weg naar Boskoop, zeker 3 a 400 meter vanaf het huis van Broer gearresteerd. Voorts rapporteerde de Haan, dat op het echtpaar een beurag van 250.was aan getroffen. Later is uitgekomen, dat dit veel meer geld moet zijn geweest, zeker 9000.Bovendien zijn deze gegevens vlak na de arrestatie in het verbaal neer geschreven, wat de zaak nog bedenkelij ker voor de Haan maakt. Spreekt het getuigenis van zoo iemand, wiens huis op het spel staat nog mee, zoo vroeg mr. Leef9 Dat hij het met de op dracht niet eens zou zijn blijkt uit niets, integendeel hij heeft zich met groote ijver aan de zaak gewijd. Voorts memoreerde pleiter de zeer aan vechtbare houding van den burgemeester van Wadd'nxveen. die nu weer op zijn zetel troont, maar in de bezettingsjaren bij voorkomende minder prettige aangelegen heden op de loop was en later de moed bezat om den heer Herfst een schriftelijke verklaring te laten afleggen over die Jood- sche aangelegenheid. En de heer Herfst teekende de verkla ring, werd door het M. G. gestaakt en la ter ontslagen. Nog later gelasttte de mi nister van Justitie een minitieus onder zoek. De heer Herfst is door den Commissaris van de Koningin volkomen gerehabiliteerd en pleiter hoopte, daar hij geen verband kon zien tusschen de overhandiging van het briefje en do arrestatie van de Joden, dat het Tibunaal de kroon op het hoofd van den heer Herfst zou laten. In de middagzitting stond G. de Priélle. politieman te Waddinxveen terecht, die e~ van beschuldigd werd, dat hij de twee Joden zou hebben gearresteerd. Deze wa ren echter niet thuis bij Broer. zoodat verd. en De Haan onverrichter zake moes ten terugkeeren. Toen zij echter buiten de Joden tegen kwamen, had De Priélle ze gearresteerd, omdat bij het publiek, dat zich verzamelde, verscheidene politiek on betrouwbare elementen behoorden. Verd. gaf toe dat hij aan menschen jacht had medegewerkt, maar hij was zich er geens zins van bewust, dat de Joden naar Duitschland zouden worden gedeporteerd. De raadsman, dr. mr. J. Smit, zeide, dat verd. een laag ambtenaar is', die in een dwangpositie verkeerde. Bovendien wa ren de maatregelen tegen de Joden in 1942 in ons land nog niet zoo doorgedron gen als men achteraf bemerkte. In de zaak De Haan toonde de verdediger aan, dat de beschuldigde de minst schuldige is van het viertal t. w. den loco-burgemeester, dien de raadsman aansprakelijk stelde voor het geheele geval, de Priélle en Both. Het on derzoek in deze zaak zal voor onbeoaalden ijd worden voortgezet, en verschillende betrokkenen zullen nog geraadpleegd worden. Wie draagt de zwaarste schuld Het was den 2en September 1942, toen de anonieme brief op het Raadhuis te Waddinxveen v/as bezorgd. De loco-bur gemeester en de gemeente-secretaris had den elkaar hierover geraadpleegd en wa ren tot de overtuiging gekomen dat een vernietiging van de brief verkeerde gevol gen kon hebben. Dat dit ook het geval zou zijn, toen ze den brief in handen ga ven van den chefveldwachter de Haan, die het Joodsch echtpaar bij de fa. Broer is gaan arresteeren en volgens de verklarin gen van den verdediger, die de Haan aan de hand van gegevens als onbetrouwbaar kv/alificeerde die zaakje met veel ijver heeft opgeknapt, drong blijkbaar niet tot hen door. Evenmin was tot hen doorge drongen, dat zij de brief konden vernieti gen en Broer van het voorval op de hoogte stellen. De president van het Tribunaal, mr. Ruyter de Wildt vroeg nu verdachte of hij opdracht had gegeven voor de arres tatie. Maar deze voerde aan, dat hij over leg met de Haan had gepleegd, daar hij geen deskundige in politiezaken was. Dit v/as altijd zijn gewoonte geweest. „u wist toch wel, wat er met hen zou gebeuren?" vroeg de president. „Ja, toen ik hoorde, dat zé gearresteerd waren, vond ik het verschrikkelijk", antwoordde ver dachte. De president voerde aan, dat verd. blijk baar bang voor zijn hachje was en niets voor zijn Joodsche landgenooten voelde, omdat hij anders de vlucht van het echt paar mogelijk had gemaakt. Tevens was dit een afschuiven van de verantwoorde lijkheid. Verdachte wist niet, dat dit mogelijk was en was telefonisch door den Haan ingelicht dat de menschen aan de S. D. waren overgeleverd. Hij had geen speciale opdracht gegeven. Getuige Kreupeling, oud-gemeente-se- cretaris van Waodinxveen herinnerde zich niets meer van het voorval, maar kon zich v/el een zekere voorstelling maken. Het lag wel in zijn lijn om een anoniemen brief niet te verscheuren, want je kon nooit weten, weïke gevolgen dit zou heb ben. Het was zuiver een politie-zaak en over de afwikkeling kan ik niets vertellen. Als het uitgekomen was, dat de brief ver nietigd was, hadden de Duitschers wel 12 huizen kunnen doen afbranden en/of dén heer Herfst voor een tijd opsluiten. Getuige de Haan zei, dat hij wel op dracht had gekregen voor de arrestatie en dit als een bevel had aanvaard. De heer Janné, die de Duitsche zaken op het bu reau behartigde, zou de S. D. op de hoogte hebben gesteld. Getuige Janné was het met deze verklaring niet eens. Wel had woonde, geen enkel bed staan. Dit leven beviel hem blijkbaar goed. want hij is £5 jaar geworden, op het laatst evenwel kon hij toch niet meer voort en de oude man werd naar een ziekenhuis gebracht en op een bed gelegd. Daar sliep hij! Een heelen dag achter elkaar. Hij kon daar echter niet tegen en is er aan dood gegaan! Vierkant" haar jaarlijksche algemeene le denvergadering onder voorzitterschap van den heer C. W. Barnhoorn. De voorzitter deed mededeeling van het bedanken van den heer G. J. Randsdorp, als secretaris der vereeniging en als federatie-secretaris om gezondsheidsredenen. Spr. dankte den scheidenden secretaris voor zijn zeer vele werk voor de vereeniging. De heer Randsdorp dankte voor de aangename sa menwerking net de leden en het bestuur. De prijzencommissie hier ter plaatse is in wording en gevormd; hierin zal de af dee ling worden vertegenwoordigd indien zulks mogelijk is De winkelsluiting is in deze gemeente van 1 April tot 1 October tot 7 uur en vanaf 1 Oct. tot 1 April van elk jaar tot 6 uur in den avond. Vervolgens is er contact gevraagd door de Prot. Winkeliersverceniging met de Hanze voor de verschillende gezamenlijke acties, welke gevoerd kunnen worden. Er zal weer een comité „Lisse Vooruit" worden ge vormd. De jaarverslagen werden uitgebracht door den secretaris en den penningmeester. Hieruit bleek dat ontvangen was 1403.49 en uitgegeven 1010.18, alzoo een batig sal do van van 393.31. De begrooting 1947 werd aangenomen zonder bespreking. Uit het jaarverslag van de Santos-com missie bleek, dat in een jaar een bedrag van 1366.was ingekomen voor dit schoone doel. Betreffende de Hanze-Han- delsavondschool deelde de voorzitter mede, dat er momenteel 61 cursisten zijn voor het middenstandsdiploma, zoodat de school in het middelpunt van de belangstelling staat. De bestuursverkiezing wegens aftreden om gezondheidsredenen van den heer G. J. Randsdorp en periodiek aftreden van den heer Jac. van Steijn, werd uitgesteld tot een volgende vergadering. De propagandacommissie wenschte een lezing te hebben over de belastingen en de middenstandsbelangen. Het bestuur zal dit punt nader uitwerken. Vervolgens bracht de propagandacommissie de stoptreinen ter sprake. Men .vas het er over eens dat een stóptrein noodig is. Het voornemen om het eenrichtingverkeer hier in de toekomst door te voeren, wefd tevens ter sprake gebracht. Ten slotte hield de geest, adviseur een toespraak, waarop hij den katholieken mid denstand wees op zijn sociale plichten. Donderdag HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.45 Gram. muziek. 8.00 nieuws. 8.15 Och- tendconcert. 9 00 Vrouwenspiegel. 9.05 Opgewekte muziek bij de arbeid. 9.45 Voor de kleuters. 10.45 Heinrich Schlusnus, ba riton zingt met orkest en piano. 11.00 „De Zonnebloem", radioziekenbezoek. 11.45 Fa milieberichten uit Indië. 12.00 Angelus 12.03 Lunchconcert. 13.00 Nieuws, 13.50 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest o. 1. v. Dolf van der Linden. 14.40 Causerie voor de vrouw. 15.00 Werken van Handel en Bach. 15.15 Kamerorkest o. 1 v. Bertus van Lier. 16.45 Musando-trio. 17.15 Rus sisch programma. 18.00 Orgelspel door Jan van Weelden. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19 00 Nieuws. 19.15 Orkest 0 1. v. Norbert Schulzc. 20.00 Nieuws. 20.08 Sterrenregen. 21.30 Met band en plaat voor u paraat 22.00 Nieuws. 22 30 Hobo kwartet in F gr. t. van Mozart. 23.00 Ma rin us Voorberg piano speelt werken van Bach. 23 30 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws. 3.15 Gram. muziek. 8.45 Wer ken van Saint-Saëns en Pierné. 9.50 Ar beidsvitaminen een vroolijk programma voor huis en fabriek, 10.30 Korte gesprek ken van vrouw tot vrouw. 10.35 Gram. mu ziek 10.50 Voor de kleuters. 12.15 Ensem ble Jetty Cantor. 12 30 In 't spionnetje. 13.00 Nieuws. 13.15 Pierre Palla, orgel en Gerard v. Krevelen, piano. 13.45 Gram. muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14 20 Het Amsterdamsch Kamermuziekgezelsohap. 15.00 Voor zieken en gezonden. 15.20 „Re prises". 17.30 Radiodansorkest „The Sky- masters". 17.50 Rijk Overzee, 18.15 „Waltz- time". 19.00 ....en nu naar bed. 19.05 Gram. muziek. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.15 Beroemde vrouwenfiguren. 21.45 Het AVRO Musette-ork. 23.00 Nieuws 23.45 Gram. muziek.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3