EEN BEKEERINGSSCHETS STADSNIEUWS LEIDSCH TRIBUNAAL 1 OP KORTE GOLF f DINSDAG 7 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Het Duitsche vraagstuk voor den Ministerraad Naar het A. N. P. verneemt, zal de mi nisterraad morgen in een speciale zitting bijeenkomen ter behandeling van het Duitsche vraagstuk. In deze vergadering zal rapport woiden uitgebracht van de werkzaamheden der interdepartementale commissie, welke de aspecten van het Duitsche vraagstuk in den breede aan een onderzoek heeft onderworpen. VERTREK VAN PROF. ROMME UITGESTELD. Het K.L.M.-toestel, waarmee prof. C. P. M Romme naar Batavia reist, zal om tech nische redenen 1 dag later vertrekken. Prof. Romme zal dus Woensdag 8 Jan. orn 6 uur v.m. van Schiphol vertrekken. DIRECTEUR VISSCHERIJ. Ir. G. - Lienesch, rijkslandbouwconsulent en productiecommissaris voor Noord-Hol land, is met ingang van 1 Juni 1947 be noemd tot directeur der visscherij aan het departement van landbouw, visscherij en voedselvoorziening. GEWONDE MILITAIREN NAAR NEDERLAND. Op 4 Januari is het schip de „Kota Inten" met een transport van 1107 gewonde en zieke militairen en 23 burgers uit Batavia naar Nederland vertrokken. POST VOOR MILITAIREN ONDERWEG NAAR INDIë. Correspondentie bestemd voor de mili tairen aan boord van het m.s. „Tegelberg" behoort uiterlijk 13 Januari a.s. om 21 uur te Amsterdam C.S. te zijn, teneinde nog gedurende de reis in een aanloopha ven te kunnen worden uitgereikt. Op 28 Januari d.a.v. gaat nog een verzending post naar deze militairen. Hiervoor moet de correspondentie uiterlijk 27 Jan. om 21 uur te Amsterdam C. S. zijn. In het alge meen behooren de stukken dus resp. op 11 en 25 Januari ter post te worden bezorgd. De postkantoren verstrekken alle verdere inlichtingen. HAN VAN MEEGEREN EN DE WETENSCHAP. Vijf experts onderzoeken thans in het laboratorium van het ministerie van justi tie natuurwetenschappelijk acht schilde rijen. die door den Ncdcrlandschen schil der Han van Meegeren vervaardigd zouden zijn. Heit zijn zes doeken, die door Van Meegeren onder den naam van den 17den eeuwschen schilder Vermeer „aan het licht" werden gebracht en twee werken, die worden toegeschreven aan Pieter -de Hoogh, doch ook door Van Meegeren ver- \aardigd zouden zijn. GEWEER GING PLOTSELING AF. Eén doode. Een 15-jarige jongen is Zaterdagavond te Almelo het slachtoffer geworden van het spelen met een vuurwapen. Tijdens afwezigheid van de ouders was de 19-ja rige J. H. D. E. in de Smitstraat in de ka mer bezig geweest met het schoonmaken van een Duitsch geweer, dat hij onbevoegd in zijn bezit had. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat een patroon uit het magazijn in de kamer van het geweer is terecht gekomen, zonder dat de jongeman dat wist. Op een gegeven oogenblik raak te hij de trekker aan. waardoor het schot afging. Het 15-jarige broertje van den jongeman werd in zijn slaap getroffen. Hij v/as op slag dood. Onder de hevig geschrok ken kinderen brak een paniek uit. De 19- jarige jongen rende ontdaan de deur uit, 'en zakte op straat in elkaar. De recherche heeft de zaak in onderzoek genomen. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Maandagmiddag was een tweetal kinde- len aan het schaatsenrijden op de Ring vaart van de Haarlemmermeer, ter hoog te van de steenfabriek te Haarlem. Plot seling zakten zij door het ijs. Een der kin deren. een jongetje, kon worden gered, terwijl een 13-jarig meisje, van der B.' verdronk. Een dokter trachtte tevergeefs de levensgeesten op te wekken. Het jon getje is door kunstmatige ademhaling tot bewustzijn gebracht. EEN BIJZONDERE BIJEENKOMST. Voor zoover ons bekend, is het sinds de oprichting van den Bond Zonder Naam de eerste maal, dat deze belangstellenden en leden in een vergadering bijeenroept. Er moet hiervoor wel een bijzondere reden zijn, en, zijn wij goed ingelicht, dan is dit inderdaad het geval. Pater Henri de Greeve wil belangstellenden eft leden met eeni- ge praktische wenken verrijken en hen in de gelegenheid stellen, om met een van z'n naaste medewerkers van gedachten te wis selen. De propagandisten van „Dr. Schaepman" hebben 9 jaar geleden in belangrijke mate medewerking verleend, de gedachten van dezen bond bij de Leidenaars ingang te doen vinden door verspreiding van de brochure van Pater de Greeve van uit hun boekenkiosk op de wekelyksche Zaterdag avond markt. Het mag -dus feitelijk overbodig worden geacht, onzen propagandisten een bijzon dere aansporing tpt bijwoning van deze bijeenkomst te geven. Dat wij hier toch over schrijven, moet door hen dan ook worden verstaan als een kennisgeving, dat wij hen allen verwachten. Propagandisten, er staat ons nuttig werk te doen, niemand verzuime dan ook deze bijeenkomst welke Donderdagavond a.s. om 8 uur in het St. Antonius clubhuis wordt gehouden bij te wonen. Propagandisten wij rekenen op U. Bestuur Algem. R.K. Propagandaclub .,Dr. Schaepman", WERELDJAMBOREE 1947. De St. Franciscusband naar Frankrijk. Wat is nu eigenlijk een wereldjamboree? Wel een ontmoeting van Verkenners uit a.Te deelen van de wereld met het doel om vriendschapsbanden te vernieuwen en te verstevigen. Onze gedachten gaan van zelfsprekend terug naar de laatst gehouden Jamboree in Vogelenzang welke wij ons allen nog kunnen herinneren. Het was dan ook een geweldige gebeurtenis, toen zoo veel vreemdelingen in ons land de gast waren, zoowel voor de Verkennerswereld als voor de geestdriftig meelevende Neder landers. Talrijke Nederlandsche firma's en instanties steunden deze uiting van goe den wil, die betoond werd door vrijwel alle volkeren. Thans tien jaar later weer een jamboree, r.u in Frankrijk, en onder geheel andere omstandigheden. De wereld c.raagt nog de sporen van een wreedaardï- gen strijd als nimmer te voren heeft plaats gehad. Na dit offer, dat afgedwon gen werd door de hebzucht van door machtswaanzin verblinde heerschers, is het zeker wel noodig, dat alles hersteld wordt. Ook de broederschap tusschen de volkeren# Daarom dus een Wereldjambo ree. Vanzelfsprekend is ook Nederland bij deze groote gebeurtenis vertegenwoordigd. Het plan bestaat om uit iedere troep een Verkenner af te vaardigen. Dit is een mooi plan, want zoo wordt voorkomen, dat alleen zoontjes van rijke papa's mee kun nen. De heele troep werkt dus voor dien oenen jongen. Maar nu komt het, de St. Franciscusband, u allen ongetwijfeld be kend, heeft het plan opgevat om als Air- scoutsband of wel in goed Nederlandech Luchtverkennersband de Jamboree te gaan opluisteren. Zoo iets kost geld, veel geld. Nee houdt u uw portemonnaie nog maar even dicht. We komen niet om een aal moes bedelen. U krijgt waar voor uw geld. Binnenkort wordt de klucht „De Norman- dische Haan" opgevoerd. We zullen u er niet te veel van verklappen, maar we mo gen toch wel zeggen, dat u van het begin tot het eind kunt lachen. St. Franciscus Stam. DE KATHOLIEKE VERKENNERS. Vrijdag 10 en Maandag 13 Jan. a.s. om 8 uur St. Jansbijeenkomst in net H.K. van de St. Lodewijkstroep,, school Rapenburg 48. Geen leider ontbreekt natuurlijk op zijn eigen troepavond! St. Jansstaf. KAJOTTERS Morgenavond 8 uur zal er in het zaaltje in de Maria Gijzensteeg een gezellige ont spanningsavond van alle Kajotters plaats vinden. Er zijn verscheidene prijzen be schikbaar, doch daar men niet over vol doende spelen beschikt, worden de Kajot ters verzocht, deze zooveel mogelijk zelf mee te nemen. De jongedames-congregatie der St. Pe trusparochie gaat morgenavond niet door vanwege den Miva-avond in den Leidschen Schouwburg. „HET VROOLIJKE WEEUWTJE". In de „wandelgangen" spreekt men nog vaak over de Fritz Hirsch Operette en in derdaad mag men spreken van een voort zetting van de traditie van dit gezelschap in Nederland. Want de oude, vertrouwde en geliefde operettes worden weer opgehaald en eenige leden van het oude gezelschap hebben in de Hoofdstal Operetten onderdak gevonden. Maar de ziel van het vroegere gezelschap, Fritz Hirsch zelf, ontbreekt. Overigens wijst de naam ,.Het Vroolijke Weeuwtje" er reeds op, dat het hier een Nederlandsche onderneming is met Neder landsche krachten en dat de Nederlandsche taal wordt gebruikt. Dat de Nederlandsche vertaling van de liedjes het overal even goed doet als de oorspronkelijke taal, wil len wij niet beweren, maar de zoetvloeien de, zoo goed in het gehoor liggende melo dieën van Lehar kwamen toch uitstekend tot hun recht. En dan was er weer Paul Harden, dit maai als de gezant van Ponte- vedrino, en Claire Clairy als zijn vrouw Valencienne, beiden weer goed op dreef. De hoofdrollen van Hanna Clawari en graaf Danilo zijn thans in handen van Ruth Rhoden en Bernard Taverne, twee uitste kende krachten, waarvan vooral de eerste gisteravond succes had. Zij heeft een prach tige, heldere stem en het operette-genre ligt haar goed. Van de anderen moeten wij op de eerste plaats Fritz Steiner noemen als den gezantschapsbode Nechledil, een koste lijke dwaas, die de stijl van de oude ope rette ter dege te pakken heeft. Overigens zat het geheel goed in elkaar, ook het or kest onder leoJmg van Pim de la Euente voldeed uitstekend, zoodat het publiek, dat den Schouwburg geheel vulde (ondanks de kou buiten) den gang naar ,.Het Vroo^ke Weeuwtje" niet betreurd heeft. Integendeel het applaus, dat meermalen tot bisseeren aanleiding gaf, bewees hoe men de presta ties van het gezelschap waardeerde. De burgemeester en de wethouder van onderwijs zijn verhinderd op Woens dag 8 en 15 Jan. spreekuur te houden. De Commissaris van Politie te Lei den, vestigt de aandacht van chauffeurs van autobussen, vrachtauto's, taxi's en huurauto's, alsmede van iederen chauffeur die in dienstbetrekking een personenauto bestuurt, of daarmede personen of goede ren tegen vergoeding vervoert, op de in ar tikel 46 van het Rijtijdenbesluit neerge legde verplichting tot het bij zich hebben van een werkboekje. Deze werkboekjes kunnen worden aan gevraagd bij de gemeentesecretarie van de woonplaats van den chauffeur tegen betaling van 3. Dr. C. H. Hermanides van Noordwijk--aan Zee in de beklaagdenbank Een lange tenlastelegging. In de heden gehouden zitting van het Leidsche Tribunaal verscheen als eerste verdachte in de beklaagdenbank dr. C. H Hermanides voorheen arts te Noordwijk aan Zee. Dr. Hermanides, die reeds drie maal is geïnterneerd geweest, maar thans in ver band met zijn gezondheidstoestand en zijn invaliditeitt niet meer is gedetineerd, werd ten laste gelegd het lidmaatschap van de N. S. B. den N. V. D. en het me disch front. Voorts was hij geruimen tijd geneesheer geweest in het herstellingsoord van de W.A. te Bennekom, waarvoor hij een maandelijksche vergoeding van 173. genoot, had hij medische hu^p verleend aan te Lunteren gelegerde 1 andwachters, vrijwilligers voor het Oostfront gekeurd en ouders' aangeraden hun kinderen naar de Oostmark te zenden, welke kinderen eveneens door hem werden gekeurd. Ten slotte had hij een rapport aan generaal Christiansen gezonden over de in Neder land plaats gevonden hebbende stakingen en had hij zijn ingenomenheid betuigd met de inlevering van radiotoestellen. Tijdens een verhoor, dat hem door den president van net Tribunaal, mr. Ph. J. do Ruiter de Wildt, werd afgenomen, wist verdachte zich vele zaken niet meer te herinneren De Dujtsche overval op ons land in Mei 1940 vond verd. achteraf be schouwd schandalig, in dien tijd had verd. zich echter geen oordeel gevormd. Toen de pres. hem hierop vroeg of hij dan geen kennis hadgenomen van het vlammend orotest van H. M. de Koningin, zeide verd dat hij zich deze proclamatie niet kon herinneren. Ook het aanbieden van de klok door Mussert als dank voor het op treden der Duitsches luchtmacht vond spr. niet gepast. Maar hij was nu eenmaal lid van de N. S. B en vond het niet juist om daar dan direct maar voor te bedanken. Dit gebeurde eerst in 19421943 toen hij ever verschillende toestanden, vooral ook op financieel terrein, niet te spreken was. De N. V. D. zag verd. als een organisatie, welke veel in het belang van de volksge zondheid deed. Dat verd. was opgetreden als geneesheer ia het herstellingesoord van de W. A. te Bennekom, had hij gedaan om weer als arts aan den slag te komen. Uit Noordwijk moest hij in verband met evacuatie verdwijnen, bij welke gelegen heid hij zijn huis voor 34.000 heeft ver kocht. Van dit geld heeft verd. een lijfren te genomen bij de Ned. P.ingmaatschappij. welke maatschappij echter op dollen Dins dag naar Duitschland is verdwenen; van de lijfrente heeft verdachte sedert dien niets meer gehoord. Bovendien meende verd. aan zijn beroep verp'icht te zijn om de functie als geneesheer te aanvaarden. Toen hierop de pres. hem het onprinci- pieele van zijn houding onder het oog bracht, verklaarde verd. dit niet in te zien. Verd. die het manifest der artsen nooit heeft gelezen, vond de artsen verordening ;n dien tijd juist. Dr. Hermanides die zich van de keuringen voor het Oostfront niets meer kon herinneren, moest later, toen hem een schriftelijke verklaring werd voorgele zen, dit toch wel erkennen. Dat hij ouders had bewogen hun kinderen naar de Oost mark te zenden vond zijn oorzaak in het feit, dat verd. dit met het oog op de ge zondheid der kinderen wenschelijk had gevonden. Van den inhoud van het rap port aan Christiansen wist verd. zich ook al niets meer te herinneren. Het zal wfl waar zijn geweest.was het eenige ant woord, dat verdachte den president wist te geven. Aan het einde van zijn verhoor verklaarde verd nog, dat hij gemeend heeft de Duitschers te moeten gehoorza men omdat onze eigen regeering na-ar En geland was uitgeweken, waarop de pres. de ondervraging besloot met er op te wij zen. dat verd. wel in heel ernstige mate heeft gefaald. Van het Beheersinstituut was een schrij ven binnengekomen, waaruit bleek dat verd. op de Twentsche Bank nog een saldo heeft van 6281 en 2200.— aan effec ten. De verdediger, mr. C. M. Loef, die lang geen gemakkelijke taak had, is nog eens uitvoerig de tenlastelegging nagegaan, waarbij hij nadrukke'ijk in het licht stel de, dat zijn cliënt oen groote bewondering had voor krachtfiguren. Zoo is het. voor den oorlog voorgekomen, dat hij bij de Tweede Kamerverkiezingen zijn stem op di. Colijn uitbracht en even later bij de gemeenteraadsverkiezingen in Noordwijk op den candidaat van de Comm. Partij. Ook in Hitier zag verd. zulk een kracht figuur, waardoo* hij een bewonderaar van dezen man is geworden. Dit heeft er toe geleid, dat hij zich bij de N. S. B. heeft aangesloten. Toen eenmaal de Duitschers hier de macht hadden, meende verd. op grond van het schriftwoord: „geef den keizer wat des Keizers is", hen te moeten gehoorzamen. Ten slotte kwam mr. Loef tot de conclusie, dat verd. een uiterst so ciaal voelend mensch is, met een buiten gewoon stroef en onbuigzaam karakter. Heeft hij zijn zinnen eenmaal op iets gezet, dan gaat hij niet spoedig voor hinderpalen uit den weg. Bovendien was hij een bui tengewoon kundig arts, die op een veer tigjarige practijk kan terugzien. Spreker heeft de overtuiging,1 dat indien verdachte maatschappelijk beter georiënteerd was geweest hij niet in zulk een slecht gezel schap was terecht gekomen/ en voor vele desillusies was gespaard gebleven. Spr. vroeg de uiterste clementie te betrachten. Uitspraak over veertien dagen. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo^ 0 <*- 0000000000000000000000000000000000000001 BINNENLAND. Prins Bernhard heeft zich gisteren in gezelschap van zijn broer Asehwin per vliegtuig naar Zwitserland begeven, om in de omgeving van Genève genezing te zoeken voor maagstoringen. De prins zal waarschijnlijk ongeveer tien dagen afwe zig zijn. De bekende schilder Th. Ter Woeme is te Amsterdam op ^S-jarigen leeftijd overleden. Pater J. van de Ven S.J. heeft om ge zondheidsredenen ontslag gevraagd als mo derator van de R. K. Studentenvereeniging „St, Olofte THburg. In de schoenenindustrie te Oisterwijk is een wilde staking uitgebroken, omdat geen Kerstgratificatie was gegeven. Als de staking doorgaat, beteekent dit dat er 15.000 paar schoenen per week minder worden ge maakt. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft Gerrit Laurens, die in Sept. 1944 kapelaan J. G. Boeker vermoordde, veroordeeld tot 20 jaar Rijkswerkinrichting. Bij werkzaamheden op de fabriek van de firma Jamin te Rotterdam is de 46-jarige H. N. V. door een machine gegrepen; eeni ge uren later is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. UITVAART PASTOR J. H. DUYMEL. In de H. Sacramentskerk aan de Sport- iaan te 's Gravenhage, waarvan hij in 1926 Je opriente: w waann nij gedurende zijn pastoraat zijn parochianen de schoon heid van de katholieke liturgie deed bele ven, vond hedenochtend de plechtige uit vaart plaats van pastoor J. H. Duymel. Vooraf werd'm de Lauden gezongen, waarbij als agens optie., e tor :n oer Lugt, waarna de aanwezigen gelegen heid kregen om een laatsten blik te wer pen op het stoffelijk overschot van hun pastoor, dat op het in rouw gehulde pries terkoor stond opgebaard. Hier hadden ook plaats genomen, de pauselijke internun tius, mgr. Paolo Giobbe en diens secreta ris, mgr. O. Rossi, mgr. J. M. van der Tuyn oud-deken en vele geestelijken, terwijl er in de kerk verscheidene plaatsgenomen hadden, onder wie mgr. Th. Verhoeven en pater Borrome.is de Greeve O.F.M. een vriend van den overledene, die in deze kerk op diens uitnoodiging gedurende vele jaren de Vasten-meditaties hield. De plechtige Requiemmis werd opgedra gen door den deken van 's Gravenhage. kanunnik W. J. Pompe, geassisteerd door pastoor H. Th. H. Heijink uit Rotterdam, oud-kapelaan der parochie en door den aeservitor kapelaan C. Koning. BUITENLAND. Bij een brand in een vijf verdiepingen hoog gebouw in de negerwijk Harlem van New York zijn vijf personen om het leven gekomen en werden er elf gewond. De lionderd-en-acht bewoners van het kleine eiland Palmyra in den Stillen Oceaan, op 1700 km afstand van Hawai, dat met overstrooming werd bedreigd, zijn al len naar het in de buurt gelegen Cooper- eiland overgebracht. De Grieksche krijgsraad te Drama m Centraal-Macedonië heeft drie soldaten ter dood veroordeeld, drie tot levenslange gevangenisstraf en twee tot kortere gevan genisstraffen wegens muiterij. Een vrachtvliegtuig, dat op weg was van Miami naar Newark, is in een sneeuw storm boven boschachtig gebied veronge lukt; minstens drie personen kwamen hier bij om het leven. Onbekend gebleven personen hebben de ruiten van de synagoge van Bayswater (Londen) ingegooid. Antwerpsche havenstaking thans erkend Tijdens een vergadering in het Sport paleis hebben de stakende Antwerpse ie ha venarbeiders voor een extra-uur per dag een loon van 25 franc geëischt. Daar de werkgevers op dozen eisch niet wilden in gaan, werd besloten de staking voort te zetten. De vakbonden hebben deze gele genheid te baat genomen om de staking te erkennen. De besprekingen zouden he den voortgezet worden. In „Het Schild" geeft pater dr. Th. Piket S.J. een eigenbekeeringsschets een, die hij op verzoek van pater dr. van Doornik M.S.C. heeft geschreven voor een boek. waarin een hondertal zulke schetsen zullen worden opgenomen. Onze lezers, speciaal ook onzen Leiidschen lezers, zal deze schets wel zeer inte resseeren, waarom wij haar gaarne willen ontlee- nen aan „Het Schild". Maar indien allen „alles" moes ten gelooven en onderhouden wat Christus had geboden, dan moesten allen hetzelfde geloo- kerke en was lid van de Chris- iets anders. Ik had hooge idea- trent het Godsbestaan! Van de- Wederom de eenheid. En telijke jongelingsvereeniging, len ei> wilde mij verdienstelijk ze laatste twijfel werd ik echter doorliep de catechisatie en maken voor de gemeenschap, alras genezen, zoodat ik met werd in de Hervormde Kerk Wellicht, zoo dacht ik, lag er meer overgave kon bidden: dan: om Zijn volledige leer voor allen en voor altijd te garan deeren. daartoe had Christus aangenomen en bevestigd. Het een mogelijkheid in het katho- maar toch was ik nog lang niet. Apos el en - protestantisme vermocht me lieke priesterschap met zijn lar ik wezen moest. Met groot ™£e j>njvenae echter niet te boeien; zijn in- coelibaat, welk laatste ik reeds geduld en nooit-aflatende goed- bijstand beloota. viie aie wetti- nerlijke verdeeldheid voerde lang bewonderde; ik had de hartigheid heeft de blijmoedige ?e opvolgers van retrus en cie me tot scepticisme. Op 20-jari- voortreffelijkheid ervan echter Limburger, die pater Noter- andere Apostelen waren, was g leeftijd twijfelde ik aan al- nog beter leeren kennen uit mens was, meer dan een jaar ni®J 200 Z1unj"' les, zelfs aan het Godsbestaan! mijn nieuwe lectuur. De „Na- lang al mijn vragen aange- Ik zaë dit alles dan ook dui- Ik dweepte met Schopenhauer, volging van Christus" van Tho- hoord, al mijn moeilijkheden d 'lijk genoeg in, om he. Ka- wiens schitterende stijl mij in a Kempis droeg ik in die beantwoord. tholiek Geloof tegenover ïeder- Van mijzelf mag ik getuigen een met vuur te verdedigen: dat ik dezen tijd werkelijk met tegelijk waren er echter nog vervoering bracht. dagen steeds op zak. Omstreeks dezen tijd werd de Na zoolang geheel alleen ge- eerste aanleiding tot mijn be- zocht te hebben, gevoelde ik keeringeen boekenkraam- behoefte in contact te treden pje op de wekelijksche markt met een priester. Ik was toen te Leiden! Ik zie het nog voor ongeveer 22 jaar. Een katho- 't Is een vreemde sensatie te me. daar vlak bij de oude Ko- lieke collega op het bureau der moeten schrijven over zijn renbeurs. Hartstochtelijk lief- Hollandsche Spoorwegen te eigen bekeering. zoo lang gele- hebber van lezen als ik was. Leiden, waar ik commies was. den; vooral wanneer men. Je- had ik vanzelf ook belangstel- ried me aan te gaan naar de suiet en priester geworden. ljng voor de roomsche apologe- paters Jesuïeten in Katwijk. reeds meer dan acht jaar aan tische werkjes, die daar lagen: Nooit zal ik dezen tocht ver- God in het gebed geworsteld enkele twijfels, die mij beletten de bekeering van anderen heeft z°o kwam ik in kennis met het geten. Twee, drie keer liep ik heb. Ik begreep den ernst der uen definitieven stap te zetten, mogen werken. Aan den ande- katholieke geloof. Het leek me m.l een grooten boog het colle- zaak en wilde volkomen ver- Ondoorgrondelijk mysterie van ren kant verzekert de verstre- alsof een nieuwe wereld van ge voorbij, voor ik den moed antwoord zijn. Ik bestudeerde den geloofsact! God is het, die ken tijdsduur ook een grootere waarheid en schoonheid voor vond den ingang op te zoeken, en overwoog biddend de grond- hier het laatste woord spreekt objectiviteit, welk vruchtbaar me openging. Toen ik eindelijk aangebeld slagen der Kerk; onder deze jij hen die van goeden wille moge zijn in de harten van ve- De twee volgende jaren stu- had- verscheen een magere waren het vooral de laatste zijn. Soli Deo gloria! len. die dit lezen! deerde ik verder uit grootere huisknecht in een rood-ge- woorden van het Mattheus- Op een keer toen ik geknield Mijn moeder muntte uit door werken en geraakte steeds streept jasje; hij liet me in een Evangelie die mij fascineerden: voor een stoèl in de huiskamer, een verregaande liefde voor de meer onder de bekoring van de deftige spreekkamer met goud- „M.j is alle macht gegeven in weer eens al smeekend tot God armen; ik heb wel eens gedacht imposante eenheid der Katho- leeren behangsel en enkele den hemel en op aarde. Gaat de bovengenoemde woorden daaraan de groote genade van lieke Kerk. Dat was wat ik Zoo oogenblikken later stond ik heen dan, onderwijst alle vol- uit het Matthëus-E vangel ie het ware geloof te moeten dan- lang gemist had! Grooten in- voor de joviale figuur van pa- ken en doopt ze in den naam overdacht werd mij zulk een ken. Mijn vader was een zeer druk maakte in dien tijd op ^er Notermans. des Vaders en des Zoons en des licht en kracht geschonken, dat godsdienstig man; hij had zit- mij ook een reeks lezingen over Het was voorzeker een merk- Heiligen Geestes; en leert ze alle moeilijkheden als bi. too- Jing in een der colleges van de het Katholicisme, door pater waardig geval dat deze te be- onderhouden alles, wat Ik u verslag verdwenen 1). Ned. Hervormde Kerk te Lei- Slijpen gehouden voor de stu- handelen kreeg: een protestant hel geboden. En ziet. Ik ben Den 30en Juli 1922 werd ik in den. Beiden waren orthodox- denten der Leidsche Universi- met priesteridealen, een jonge- met u alle dagen, tot aan het de Franciscanenkerk aai de protestant. teit. Tot algeheele overtuiging man die geheel op de hoogte einde der wereld". Hartebrug te Leiden door pa- Ik bezocht de „School met kwam ik echter niet. was van de katholieke leer, „Leert ze onderhouden alles, ter Notermans „onder voor den Bijbel", ging geregeld ter Bij dit alles voegde zich nog maar nog onzekerheid had om- wat Ik u heb geboden...."! waarde" overgedoopt; als doop naam had ik Ignatius gekozen. Den volgenden dag, op het feest van Sint Ignatius van Loyola, ontving ik in een klei ne, stemmige kapel van het col lege te Katwijk mp eerste H. Communie. Ik was 23 jaar; het geheele proces had minstens drie jaren geduurd. Een collega op kan toor evenwel vond het gebeur de zoo iets als een.... kwa jongensstreek. Mijn familie troostte zich met de gedachte aan een „kortstondige manie"; vooral aanvankelijk veroor zaakte de overgang een groote verwijdering tusschen ons. Ik achtte dit offer echter gering, vergeleken met het groote gqed, waaraan God mij deelachtig had gemaakt. Pater Notermans had mijn priesteridealen altijd op de stel ligste wijze weggeredeneerd. Toen ik echter enkele maanden na mijn Doopsel ook eens ging biechten bij pastoor Crombag van de Hartebrugs-kerk, bleek onmiddellijk dat deze er geheel anders over dacht. Er werd ge wikt en gewogen, geconfereerd mepater Notermans en het slot der historie was, dat ik de schepen achter mij verbrandde: ik nam ontslag uit den dienst der Nederlandsche 'Spoorwegen en vertrok naar het gymnasium der paters Franciscanen te Me- gen bij Oss om daar Latijn en Grieksch te studeeren. Er wa ren na mijn Doopsel ongeveer :-n maanden verloopen. Pastoor Crombag bracht me naar den trein; nog klinke' mij zijn afscheidswoorden in 't oor: „Denk aan wat Augustinus zei: Quod isti, quod istae.... Wat anderen konden, waarom zou i: het niet kunnen?" Ruim twee jaren heb ik in het vredige Megen vertoefd. Wat de meesten hadden voor speld. gebeurde niet: ik bleef. Het was een zeer gelukkige tijd. Veel ben ik verschuldigd aan de paters aldaar, die mij meer dan een jaar privaat-les gaven i- de oude talen, zoodat ik daarna de .rhetorica", de hoog ste klas, gewoon kon volgen. Tot het Franciscaansche le- ven echter, hoe schoon ook, ge voelde ik mij niet geroepen. Jesuïet of Dominicaan, dat was mijn dilemma. .Ik stelde mijn roeping onder de bescherming van Maria en na eindeloos ge- Jjed koos ik de Jesuïeten. Met pater Willekens, thans bisschop van Batavia, toen voor het laat ste jaar novicenmeester te Ma- riëndaal, had ik een urenlang gesprek: begin 1925 kreeg ik van hem een brief met de blij de tijding dat ik aangenomen was in de Sociëteit van Jezus. Den 8en September daarop volgende deed in mijn intrede in Lut noviciaat. Het overige., behoort niet meer tot de „his- toria conversionis", doch laat mij eindigen met innigen dank te brengen aan de oversten der Sociëteit, die het mij zoo over vloedig hebben mogelijk ge maakt mijn ideaal te verwezen lijken: als priester tc werken onder de niet-katholieken! Den Haag. Dr. Th. PIKET, S.J. 1) Later tijdens de studie der theologie was het mij begrijpe lijkerwijze een groote vreugde, toen onze dogma-professor in de klas zeide, dat hij dezen tekst de belangrijkste plaats van het heele Evangelie vond.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3