Parmentier-groep bestaat 1 jaar Doodstraf voor slaafsch politieman De tweede Leidsche toer naar Oxford Stationschef van Voorschoten gehuldigd DINSDAG 7 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Katholieke verkenners in de lucht De bekende K. L. M.-vlieger K. D. Par mentier heeft Zaterdagmiddag op het platform van Schiphol de „Parmentier- Iroep" van de katholieke luchtverkenners, wier beschermheer hij is, geïnspecteerd. 'Deze plechtigheid had plaats in verband :net het één-jarig bestaan van de troep, dat Zaterdag en gisteren door de verken ners feestelijk werd herdacht. Stram stonden de jongens in de houding voor een Dakota-toestel, toen de vlieger, vergezeld van nopman Pennock zijn ver kenners inspecteerde. Eerst hadden de jongens hun beschermheer, die in gezel schap was van zijn echtgenoote en beide dochters het troeplied toegezongen. Met de „Parmentier yell'' werd het officieele gedeelte gesloten. Omstreeks half zes vertrokken de jon gelui in een Skymaster, bestuurd door Parmentier voo" een vlucht van ruim een half uur boven Amsterdam en de Resi dentie, boven welke plaatsen verscheidene rondjes gedraaid werden. De Parmentier-troep van de katholieke luchtverkenners. zette Zondagmiddag de feestelijkheden voort met een ontvangst en demonstraties op het vliegveld Ypen- burg bij 's-Gravenhage. Even voor twee uur arriveerde de heer Parmentier, die be schermheer van deze toep is, in gezelschap van zijn vrouw en beide dochters op het vliegveld, waar zij begroet werden door den leider van de Parmentier-troep, den hopman J. J. M. Pennock. Na een lunch, waaraan behalve de heer Parmentier en zijn familie, alle luchtver kenners van de jubileerende troep aanza ten, werd omstreeks 3 uur de vlaggen- parade gehouden. Vervolgens werd door enkele verkenners gevlogen met een twee tal vliegtuigen. ■Des avonds had in de aula van het Aloy- sius-college een propaganda-avond plaats. Ook hier was de familie Parmentier weer temidden der luchtverkenners. Er werden verscheidene films vertoond, terwijl het bij padvinders traditioneele kampvuur niet ontbrak. Ook de band van de St. Franciscus stam uit Leiden ontbrak niet op het appèl en liet pittige marschen hooren. Even voor de pauze feliciteerde de heer Parmentier zijn jubileerende verkenners met een kort speech je. Namens de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart sprak de heer Asselsberg zijn gelukwenschen uit. Uit het warme applaus bleek, dat de toeschouwers, voor het meerendeel padvinders, het ge- bodene op prijs stelden. MAXIMUMPRIJ ZEN VAN KORST- LOOZE KAAS EN SMEERKAAS. Aangezien de regeling, volgens welke het bedrijfschap voor zuivel wijzigingen in de productiekosten van lcorstlooze kaas en smeerkaas opvangt, is ingetrokken, zul len met ingang van 6 Januari de maxi mumprijzen voor deze artikelen worden verhoogd. De maximumprijs van volvette korstlooze kaas wordt van f 1.95 per kg. op 2.— per kg. gebracht en die van 40 plus korstlooze kaas van 1.80 per kg. op 1.90 per kg. De prijs van volvette smeer kaas wordt gebracht van 1.80 per kg. op 2— per kg. en van 40 plus smeer kaas van 1.65 per kg. op 1.90 per kg. RADIO WOENSDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Orgelmuziek van Bach. 8.00 Nieuws. 8.30 Morgenconcert. 9.15 Op ziekenbezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Zangrecital door T. A. van 't Hoff. 10.00 Kamermuziek van Bach. 11.00 Piano muziek van Mozart. 11.45 Familieberichten uit Indië. 13.00 Nieuws. 13.15 Celesta-En semble. 14.00 Pianorecital door Jan Odé. 14.30 Sweelinck-Kwartet. 15.00 Amster- damsch Kamerorkest. 16.00 Knapenkoor. 18.00 Meesterwerken voor klavier. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.08 Radio Philhar- monisch Orkest. 22.00 Nieuws. 22.30 Jon genssopranen zingen. 23.00 Koorzang. HILVERSUM II (405 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Muziek bij 't ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Arthur Schnabel speelt twee Sonates van Beethoven. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.20 Populair non-stop-programma. 12.00 Orgelspel door Johan Jong. 13.00 Nieuws. 13.20 Miller Sex. tet. 13.50 Bekende walsen van Strauss. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Gevarieerd Kamer- muziekprogr. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Op ziekenbezoek. 17.15 Jan Vogel en zijn ac cordeon-orkest. 17.45 Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Kwartet Jan Corduwener. 20.00 Nieuws. 20.15 Operette „De Circus prinses". 21.55 Hoorspel. 22.00 Dansorkest „The Ramblers". 23.00 Nieuws. 23.15 Op VleugTen van muziek. Twee leden van de luchtvaartclub Rijswijk—Voorburg bouwden een radio-grafisch- bestuurbaar vliegtuigmodel. Het is uitgerust met een benzinemotor van 1/3 p.k. en een éénlamps-ontvafigtoestel. Eenige lucht verkenners van de „Parmentier"-groep be kijken het model. Een schrikbewind in Kennemerland Na twee jaar in de hoofdstad gedeta cheerd te zijn geweest bij de beruchte „In lichtingendienst" verbindingsschakel v'an de Sicherheltsdienst werd de thans 44-jarige Harrebomee benoemd tot corps chef van Velsen bij die dienst met de rang van kapitein. Dat was in 1943. En hiermee luidde de periode in, die de advocaat-fiscaal van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam gisteren brand merkte met „schrikbewind". De tenlastelegging bevatte: opstellen en overhandigen aan de S.D. van gijzelaars- lijsten; aanwijzen van vier gijzelaars, die als repressaille moesten worden doodge schoten (één dr. Bulier werd gefus- silleerd, de anderen bleven door toeval in leven); negen keeren deelnemen aan in vallen, huiszoekingen en arrestaties van Jo den bij inwoners van plaatsen in Kenne merland en de Zaanstreek. (Vele Joden werden daarbij in handen van den S.D. gespeeld. Zij verdwenen voor goed). Dokter Hagtingius uit Koog aan de Zaan vertelde, wat hem in November 1943 des avonds was overkomen. Met acht man, ka pitein Harrebomee aan het hoofd, werd bij hem een inval gedaan. Kap. H.: „Met hoeve"en bentuinhuis?" Dokter H.: „Met vieren: man, vrouw en twee kinderen, waarvan een pleegkind Kap. H.: „We komen voor dat pleegkind, dat bevredigt mij niet". Dit was een jongetje van 4 jaar. Het was den Idokter een raadsel, hoe ze dat wisten. Het kind en ook de dokter werden meege nomen. Het knaapje werd naar Westerbork gesleept en later vermoord. HAAGSCH TRIBUNAAL. D. V. geb. B. uit Bodegraven heeft voor het Haagsch Tribunaal zich te verant woorden gehad voor haar gedrag in den bezettingstijd. Zij was o.m. lid van de N. S.B., N.S.V.O. en N.V.D. Het tribunaal heeft haar veroordeeld tot interneering die zij onderging van 11 Juli 1945 tot 12 Maart 1946 en ontzetting uit de kiesrech ten. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De melkhandelaar A. G. te Wasse naar had des nachts zich toegang verschaft tot de melkfabriek, waarin hij vroeger werkte. Hij had een hoeveelheid melkpoe der weggenomen. Dat kwam omdat hij slecht over zijn baas te spreken was, die ook het personeel te kort had gedaan. De Officier vorderde zes weken gevangenis straf. De rechter legde drie weken ge vangenisstraf op. Vliegtuigbom tusscben een lading hout ontdekt Op het station te Roermond arriveerde dezer dagen een houtlading, uit Tsjechoslo- wakije afkomstig. De lossers begonnen hun werk. Wie schetst hun verbazing en schrik, toen ze in een netjes daartoe uitgespaarde ruimte tusschsn het hout een vliegtuigbom van circa 50 kg ontdekten, aldus de „Maas- en Roerbode". Het projectiel was scherp ge steld, met de kennelijke bedoeling dat bij bet lossen of rangeeren een explosie zou volgen. De bom is verwijderd en onschade lijk gemaakt. De lading was, gelijk opge merkt, afkomstig uit Tsjechoslowakije, waar men met Duitsche krijgsge-angenen w§rkt en werd vervoerd in een Duitschen wagon. Pres. mr. Can Schaeck Mathon: „Vond u het ook plicht, dit kind te arresteeren?" Vend.: „Ja, het wa£~opdracht van de S. D., maar ik vonid het zelf ook erg." Pres.: Ik vond het afschuwelijk, dat "u zich vergrepen heeft aan een kind. Je moet wel een doorgefourneerd misdadiger zijn als je zooiers doet. Hebt u zelf kinde ren?" Verd.: „Ja, twee; ik heb zelf nog getwij feld, of ik het doen zou." De advocaat-fiscaal, mr. B. Besier, deed een uitval van verontwaardiging n^ar aan leiding van verdachte's laatste opmer king. Het requisitoir van mr. Besier was streng. „Ik ben ontzet over zooveel ver dorvenheid in dezen politieman. Zijn ijver voor de S.D. dreef hem bij zijn misdaden tot ver buiten Velsen. Hij ziet nog steeds niet in wat hij misdaan heeft. Zijn slaafsch- heid is wel duidelijk naar voren gekomen. Voor dezen man mag geen plaats meer in Nederland zijn. Ik eisch voor Harreboom de zwaarste straf, ik eisch de doodstraf". Verdachte hoorde 'de eisch onbewogen aan.. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Het programma Zooals gemeld vertrekt vanavond de tweede Leidsche Sportploeg naar Oxford voor een verblijf van negen dagen. Door dat burgemeester v. Kinschot, weth. van Schaik en mr. Bool den tocht medemaken, draagt dit bezoek een meer officieel karak ter en dit zal voornamelijk tot gevolg heb ben dat een gedachtenwisseling van al of niet-gemeenschappelijke gemeentebelangen zal plaats hebben. De Oxonian-gastheeren en gastvrouwen hebben wederom een lijvig programma voor hun gasten ontworpen, dat wij in groote trekken hier laten volgen. Woensdag: aankomst te 1 uur in Oxford, waarna lunch in het Forum-restaurant, Daarna inkwartiering. Donderdag: bezoek aan de automobiel fabriek van Morris voof de eene helft, aan de Collegegebouwen van Oxford voor de andere helft der bezoekers, 's Middags hoc keywedstrijd voor de heeren tegen de Nondescripts van Cowley, op het terrein der Morris Motor Works, 's Avonds theater bezoek. Vrijdag: offcieele receptie ten stadhuize waarna lunch aldaar, 's Middags dameshoc keywedstrijd tegen een Oxford-dames- ploegop het Alexandra-veld. 's-Avonds tocht naar „Chequers Inn", georganiseerd door leden van de Roeiver. „Neptunus". Zaterdag: dameshockeywedstrijd tegen Thame. Daarna cultureele avond. Voor het athletiek-team Cross Coventry tegen- de Oxford-ploeg. De heeren hockeyploeg speelt dan tegen een Oxford-combinatie. Zondag: 's middags wedstrijd van de hee- renhockeyploeg tegen het team van de Northern Aluminium Cy. te Banbury. De KOLENVOORZIENING PRECAIR. Vanwege de verkeersmoeilijkheden is groote achterstand ontstaan in den aanvoer van kolen. Naar verluidt, zal deze maand geen bon voor huisbrand kunnen worden gegeven, al zal de toezegging van 12 mud worden ingelost. De Rotterdamsche havenautoriteiten hebben bij een firma in Schotland 8 kra nen besteld. In September bestelde de Am- sterdamsche haven bij dezelfdp firma 21 kranen. De gezamenlijke kosten bedragen ongeveer 400.000 pond, een kleine 4.250.000 gulden. 40 jaar in dienst bij de N.S. In de versierde wachtkamer van het sta tion werd de heer B. Keyzer gehuldigd, daar hij veertig jaar in dienst, van de Ned. Spoorwegen was. Behalve het stationsper- soneel en personeel van den dienst Weg en Werken waren de Hoofdchef van het sta tion Leiden, de heer J. Idsenga, de heer H J. Kruyt, referendaris van de Spoorwegen in Rotterdam, burgemeester C. J. v. d. Hoe ven, dr. M. v. d. Stoel, ds. H. P. Fortger.s, de heer C. A. Vermey, directeur van het P. en T. kantoor, de heer A. J. Turion, de heeren B. Hoogwerff Kroon, P. Grocne- veldt, van Gent, M. Romein en A. S. de Bode uit Wassenaar, en enkele vrienden van den jubilaris aanwezig, toen deze met zijn familie door den heer H. Koenders bin nengeleid werd. Namens de Ned. Spoorwegen sprak de re ferendaris H. J. Kruyt, die in hei kort de loopbaan van den chef memoreerde. Sinds 1939 is de heer Keyzer chef in Voorschoten, en hij, die steeds een ambitieus en werk zaam leven geleid heeft, is daar een goede chef. Ook mevr. Keijzer werd in de hulde betrokken. De oorkonde, die bij een veertig jarig jubileum hoort, zou den jubilaris nog door de directie zelf overhandigd worden, en de gratificatie was door een admini stratieve vergissing reeds rechtstreeks naar Voorschoten gezonden. De heer H. Koenders sprak als oudste van het personeel en bood zijn chef namens dat personeel een wandelstok en een paraplu aan. Toen de heer H. Varkevisser, namens de Prot. Chr. Bond van Spoorwegpersoneel zou spreken, bleek hij zijn dienst eerst te moeten waarnemen! Toen hij de spoorboo- men geopend had, 'getuigde ook hij met vriendelijke woorden en een bloemenmand van den goeden geest. Namens den dienst van Weg en Werken werd er een fruit mand bijgevoegd. De heer B. M. van Kuyk, die namens het reservepersoneel den jubilaris complimen teerde, wees speciaal op den omgang met het personeel als er moeilijkheden dreig den. Nadat nog de heer R. van Breda, als oud gepensionneerde .en A. S. de Bode uit Wassenaar, als vertegenwoordiger van de brandstoffenhandel hun gelukwenschen hadden aangeboden, sloot burgemeester C. J. v. d. Hoeven de rij van sprekers uit naam van „het publiek", dat de chef steeds zoo ter wille was geweest, toen aan het station nog treinen stopten. Hij sprak den wensch uit, dat het station weer open zou gaan on der dezen chef. De heer Keyzer was zeer erkentelijk voor alle vriendelijke woorden en voor de vele geschenken, en niet in het minst voor de tegenwoordigheid van hen, die eigenlijk buiten dit bedrijf staan. Daarna werd een ieder in de gelegenheid gesteld den jubilaris en zijn familie te com plimenteeren „Benvenuto". Het eerste deel van het programma, dat door „Benvenuto" samen gesteld was voor een concert, dat dit Har- moniegezelschép aan zijn donateurs aan bood, heeft het beste voldaan voor de pauze. Het werd 'vlot gespeeld, de zuiverheid liet niet veel te wenschen over en de diverse nummers voldeden goed. Na de pauze werd ook over het algemeen goed gespeeld, doch somtijds was de zuiverheid zoek. Het ge- heele programma getuigde echter van ge degen studie en deze muziekvereeniging kan vol goeden moed de viering van het 50-ja- rig bestaan in 1948 tegemoet zien. Het op treden van het dubbel mannenkwartet „In- ter Nos" uit Leiden voldeed ook goed. De stemmen waren mooi, het was knap werk, wat geleverd werd. En toen deze uitvoe ring besloten werd met „La forza del desti- no" van Verdi, waarin de dirigent, de heer D. Kok, de solopartij zong op een wijze, die alle lof verdient, had dit dubbelkwar- tet zijn reputatie gevestigd. Een herhaling van dit nummer kon niet achterblijven. Rijkspostspaarbank. Aan het postkan toor werd gedurende de maand December 1946 bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 20.421.73 en terugbetaald 29.823.16. Geboren: Abraham, z. van A. Tebrugge en G. H. A. M. Zilverentant; Johanna Apollo- nia Petronella, d. van J. W. Mugge en L. Rij ling; Maria Johanna Theresia, d. van H. J. Parlevliet en J. L. Versteegen. Ondertrouwd: C. Swart 35 j. en E. C. Bal- foort. Gehuwd: F. W. Briars 37 j. en I. Seijn 36 .j Overleden: Alida M. Mièremet 66 j.; Ca- tharina Tollenaar 71 j.; Dirkje Postmus 71 j.; Anna Catharina Kling 78 j. dames spelen te Oxford tegen de Heading- ton-damesploeg. Maandag: wedstrijd der dames tégen Ox fordshire, van de heeren eveneens tegen een team van Oxfordshire. Dinsdag: dezelfde excursies als Donder dag maar met verandering van groep. Woensdag: te 10.15 uur vertrek van Ox ford naar Londen, 's middags toertocht door de wereldstad en. 's avonds te 8 uur vertrek naar Harwich. WIELRENNEN. Arie van Vliet wint te Ziirich. Arie van Vliet continueerde op de Oerlikonbaan zijn successenreeks van den laatsten tijd door in een sprintwedstrijd alle grooten achter zich te laten. Het werd zelfs een volkomen Nederlandsche zege, want we reldkampioen Derksen eindigde op de eer volle tweede plaats. Scherens werd derde en de Franschen Gérardin en Senfftleben vierde en vijfde. De stayerswedstrijd bracht een overwin ning voor den Franschman Chailloe. SCHAKEN. Competitie Leidsche Schaakbond. In café Centraal werd gisteravond een wed strijd gespeeld voor de 2e klasse A, met het resu.taat: een 7)4214 overwinning voor Philidor II op Lisse I. Philidor II staat er nu met 3 gewonnen en 1 verloren wed strijd goed voor, al staat Voorschoten I met 3 gewonnen wedstrijden en geen enkele verloren, voorloopig op de le plaats. W. Verver (Phil)C. v. d. Lip Lisse \414 E. W. v. d. BurghJ. G. Snel X— J. BuurmanJ. Dekker 10 J. Prevoo (res.)J. v. Koppen (res.) 10 C. W. J. ConijnJ. Bos 10 J. H. v. d. Meulen-G. Zeestraten (res) 10 A. J. H. v. d. MeulenA. v. Wamel 10 A. J. v. DisselJ. Boogerd -01 J. v. LeeuwenB. L. Hooyer 10 Dr. R. C. Bakh. v. d. Brink C. Boogerd K Totaal IA—2'A TAFELTENNIS Treffers INetbal II 37. Deze be langrijke wedstrijd, die Netbal voorloopig de eerste plaats heeft bezorgd, is een 37 nederlaag voor de Treffers geworden. Er werden verschillende spannende, doch minder fraaie partijen gespeeld, als gevolg van het ongelooflijke korte en afbrekende spel van de Netbalspelers. De Treffers, die het juist in ruimte en lengte zoeken, kon den het tegen dit, voor hen vreemde spel, niet houden en moesten 2 kostbare punten in Den Haag laten. Ze zijn nu in ieder ge val voor de rcturnmatch gewaarschuwd. Hoewel de kans nu sterk gedaald is voor de Treffers, zullén ze toch alles op alles zetten om de k'eine kans te behouden voor de bovenste plaats. De uitslagen waren als volgt: N. HeemskerkH. Hillesum 1—0; N. Heemskerk—H. v. d. Bos 1—0; N. HeemskerkL. Weijl 0—1; A. VerdelH. Hillesum 0—1; A. Verdel—H. v. d. Bos 0—1; A. Verdel—L. Weijl 0—1; C. Heems kerkH. Hillesum 01; C. Heemskerk H. v.. d. Bos 10; C. HeemskerkL. Weijl 01. Dubbel Gebr. HeemskerkL. Weijl, Hillesum 01. Volgende week geen wed strijden voor de Treffers. BELANGRIJK POLITIE f SPORTNIEUWS tU^ianden. ZoWinooi Het bestuur van de Leidsche Po litie Sportvereeniging, deelt mede, dat, in overleg en in samenwerking met het Hoofdbestuur van den Ne^_ derlandschen Politie Sportbond, me" dio Augustus van dit jaar getracht zal worden hier ter stede een vijf- landen tournooi te organiseeren. Voorloopig nog op het gebied van voetbal en schermen. Het ligt in de bedoeling het Sportprogramma meer uit te breiden en in de toekomst te komen tot een Politie Olympiade. Met de betrokken Politie Autori teiten is reeds contact gemaakt om dit plan te verwezenlijken. De navolgende landen zijn uitge- noodigd aan dit Tournooi deel te ne men: Engeland, Frankrijk, België, Zwitserland en Nederland. In twee dagen tijd zal dit Tournooi afge werkt worden. De eerste dag de voorronde en de tweede dag de finale. Aan het Ge meentebestuur zal verzocht worden het Spsi uerrein Zoeterwoudsche Singel in uitstekende conditie te brengen om de gasten op waardige wijze te ontvangen. In aansluiting op dit Tournooi zal getracht worden Politie-Ruiter- wedstrijden te organiseeren. De organisatie is opgedragen aan de Leidsche Politie Sportvereeni ging. WAAR BLEEF &ick Atataexif door J. S- FLETSCHER. 17) „Ik geloof niet, dat Richard naar Shil- hampton ging'", vervolgde ze. „Maar het is mogelijk, dat hij een bezoek ging bren gen aan Gillian Clent". Blake gaf niet onmiddellijk antwoord. Ook hij keek over de vlakte van zand en water naar het eenzame huis, midden in het moerasgebied. Zeker was het er een zaam genoeg om iets in den geest van een geheimzinnige misdaad te veronderstellen, hij dacht onwillekeurig aan de kleine kans die een man had om zich te redden, wan neer hij daarheen gelokt en door vijanden omringd was. „Denkt u werkelijk, dat dit het meest voor de hand ligt, ook nadat er al zooveel jaren overheen zijn gegaan?" zei hij ten slotte. „Ik heb al zoo een en ander over die Clents gehoord, en zocwel over den broer als over de zuster. Ikeh.... ik be grijp, dat zij de gedachte koesteren, dat Dick het meisje niet erg mooi behan- delde". Rachel wendde zich met vlammende oogen tot hem. „Haar niet" erg mooi behandelde? Dat meisje?" riep ze uit. „Kom mijnheer Blake, u vergeet, dat toen Richard van hier weg trok naar Cadana we wisten toen nog niet waarheen hij was gegaan, het had evengoed Nieuw Zeeland kunnen zijn hij weinig meer was dan een jongen! Hij was net eeneentwintig geweest en Gillian Clent was een vrouw van achtentwintig. Haar niet erg mooi behandelde, ja zeker! De waarheid is, dat zij probeerde hem er in te laten loopen. ze wilde Laldy Malvery worden". „O!" zei Blake. „Dan begrijp ik het. Daarom liet die Judah'Clent zich zoo on- beheerscht uit over moord en zoo, denk ik". „Judah Clent is een opschepper", ant woordde zij. „Een grootspreker". Hoe dan ook, het is mogelijk, dat Dick daar op dien Februari-avond om een of andere re den naar toe ging. Hij zou kunnen hebben gedacht dat hij Clents beweerde recht op hem met geld zou kunnen afkoopen. En wie weet wat er gebeurde toen zij ont dekten, dat hij geld bij zich had?" „Zoo, dus uw theorie gaat ook dien kant uit!" zei Blake. „Kijk naar die plek", zei ze, wederom wijzend naar het huis aan den inham, „en zegt u nu eens zelf welke kansen een man zou hebben die daar onverhoeds zou wor den aangevallen." „Dat heb ik al overwogen", zei Blake. „Niet veel". Rachel lachte droevig. En terwijl zij haar hand ophief, wees ze door de snel vallende schaduwen naar een punt in den inham ter hoogte van Clents hut. „Precies", zei ze. „En is Clents hut al een goede plaats voor de broederschap der duistere daden, vlak bij hun deur hebben de Clents nog een plek, uitstekend geschikt om atles te doen verdwijnen wat ze niet wenschen dat wondt teruggezien. Ziet u die donkere vlek aan de oppervlakte van den inham, een bruine vlek o^velke u. als u ze van dichtbij zou zien een voortdu rende werveling van schuim zou opmer ken?" „Ik zie 't", zei Blake, „Dat lijkt wel een draaikolk". „Het is een draaikolk", antwoordde Ra chel. „Hier in de omgeving noemen we die de Stille Kolk. En als drijfzand geen bo dem heeft, heeft die kolk er zeker geen. Niets wat in de Stille Kolk wordt gegooid, ziet men ooti terug!" Ze draaide zich om en begaf zich vlug in de richting van de Hold. Blake liep met haar mee. „U denktzei hij, en zweeg plotse ling. „Ik denk", antwoordde Rachel, terwijl ze een snellen blik op hem wierp, „dat mijn broer dien Februari-avond werke lijk in Marshwyke was en dat er, toen hij den weg oostwaarts in sloeg, iets gemeens met hem gebeurd is. En dat zijn lichaam evengoed wel als niet in de Stille Kolk kan zijn geworpen. Maar dat is hetgeen ik denk. Misschien kunt u he) oplossen." Toen dankte ze hem voor zijn komst, wenschte hem goeden middag en Blake die beloofd had dat hij spoedig eens terug zou komen, begon diep in gedachten zijn wandeling naar Brychester. Nauwelijks was hij gekomen aan het kruispunt Marsh- wyke of de regenwolken, die den heelen middag zich al hadden samengepakt, ont lastten zich met 'n plotselinge hevigheid en hij zocht haastig beschutting in de her berg. In het donkere voorvertrek trof hij Briscoe, die onmiddellijk 'n waarschuwen den vinger ophief en hem beduidde hem te volgen in de kleine conversatiekamer achter de bar. „Komt u maar hier binnen, mijnheer", fluisterde hij. „Ik zag u loopen en ik kwam u maar gauw tegemoet. Daar, in de bar, zit Judah Clent en u kunt hem hier eens op uw gemak in de gaten houden". JUDAH EN GILLIAN CLENT. Nadat hij was voorgegaan naar de klei ne kamer, waarin hij dien dag al eender* met Blake en Atherton had gesproken wees Briscoe op een zitje in een diepe muurnis. Daar hing een schemering die volkomen duisternis zou zijn geweest, wan neer niet een flauw lichtschijnsel werd ge zeefd door een rood gordijn dat voor een rechthoekig venstertje hing, hetwelk uit zicht kon bieden op de bar. Naar dit plek je werd Blake zachtjes door Briscoe ge duwd. „Gaat u daar maar binnen, mijnheer", fluisterde hij. „Dat is een plekje, dat me heel dikwijls goed te pas komt wanneer ik eens wii hooren hoe ze over imijn zaak praten. Dat raampje heeft glas met gaatjes er in en u kunt om een hoekje van het gordijn kijken. D'r zitten nu verscheidene menschen en ze zitten over die belooning te praten. Judah Clent is dié groote kerel met die gouden ringetjes in z'n doren. U zit hier heel- best en niemand zal hier binnenkomen"- Blake hield niet erg van deze vorm van avontuur, maar hij overwoog, dat hij al midden in een onderneming zat die zeer ernstige kanten had gekregen en hij had een natuurlijke nieuwsgierigheid Judah Clent te zien en te ontdekken wat hij nu eigenlijk voor 'n soort mensch was. Dus ging hij in het alcoofje zitten en keek om zichtig langs het rooide gordijn, terwijl Briscoe, na te hebben gefluisterd, dat hij gauw zou terugkomen, zich naar de bar begaf. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2