Zonderling voor A'damsch Tribunaal Het zeven van broodbloem verboden ZATERDAG i JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 III jMJET GOD'S HULP ontwrongen deze natie en haar geaUieerden door opof fering en toewijding, moed en volharding de definitieve en onvoorwaardelijke capi tulatie aan onze vijanden. Daarna vingen wij tezamen met de andere Vereenigde Volkeren aan met den opbouw van een were'd, waarin rechtvaardigheid in de plaats zal treden van macht. Door geest en geloof, gepaard met den wil dat er geen aanvalsoorlogen, welke de slavernij van de volkeren der wereld en de vernieti ging van hun beschaving beoogen, meer zu'len zijn. en met de leiding van de Al machtige Voorzienigheid zijn groote vor deringen gemaakt bij het omzetten van de militaire overwinning in durenden vrede. Ofschoon de staat van oorlog nog bestaat, is het op dit moment mogelijk te verklaren, en ik acht het in belang van het algemeen dit te doen, dat de vijandelijkheden be ëindigd zijn. Ik, Harry S. Truman, President van de Vereenigde Staten van Amerika, procla meer daarom thans de beëindiging van de vijandelijkheden van den tweeden wereld oorlog, met in?ang van 31 December 1946 te twaalf uur." Het klinkt alsof een wereM-dictator de creteert vanuit ce hoogte van zijn a'macht en er alom vrede daalt over de aarde. Zoo ver is het echter nog niet. Vooreerst is het nog lang niet overal vrede en vervolgens doet Truman niet anders dan constateeren, wat wij al lang weten, nl. dat „de groote" oorlog is afgeloopen. Zijn proclamatie is een loutere formaliteit, welke noodig is om een bepaa'den wette1 ijken toestand op te heffen, waarin de Amerikaansche re geering de beschikking had over ver-gaan de bevoegdheden. Bij ons kent men ook de afkondiging van den staat van oorlog en van den staat van beleg, welke laatste staat de militaire macht nog meer bevoegdhe den verleent dan de eerste. In Amerika kent men den staat van oorlog en den nood toestand en bovendien had men nog een special en noodtoestand eeschapen nl. de pe riode van de vijandelijkheden van wereld oorlog II. Deze laatste is nu afgeschaft; de twee andere ..toestanden'' moeten door het Congres woiden afgeschaft, hetgeen binnenkort wel zal gebeuren. Met het afschaffen van de „periode van vijande'ijkheden" zijn groote bevoegdhe den voor de regeering tevens afgeschaft. Vooreerst worden onmiddellijk een 20- tal oorlogswetten beëindigd, welke in het algemeen de regeering bevoegdheden ver leenden met betrekking tot binnenlandsche aanae'egenheden zooals publieke werken, •vordering van fabrieken en eigendommen, alsmede zekere bevoegdheden ten aanzien van de recruteering, opleiding en voor rechten van de gewapende strijdkrachten. Vervolgens beteekent de proclamatie tevens het einde van 33 andere wetten op een lateren datum, in het algemeen na zes maanden Onder deze bevindt zich de •Smith-Connally arbeidswet, welke met zes maanden zal expireeren tenzij het Congres deze op vredesbasis verengt, al dus merkte de President op. Deze wet maakt het de regeering mogelijk fabrieken of mijnen over te nemen indien wordt be vonden, dat stakingen of andere arbeids- moefijkheden .,meer dan goed is de oor logsinspanning belemmeren of vertragen". Deze wet heeft aan het einde van het 3fgeloopen jaar vooral de aandacht op zich gevestigd, omdat de Amerikaansche mijnwerkersleider Lewis er vrii onzacht rnee in botsing is gekomen. Het kostte hem een verloren staking en 3jk millioen dollar boete. Ook op economisch gebied zal de afschaf fing van de periode der vijandelijkheden ver-strekkende gevolgen (hebban; zij zal bijv. leiden tot de ver1aging van de hooge oorlogsbelastingen op sterken drank, ju- wee'en en andere artikelen, eveneens met ingang van 1 Juli a.s. De reden, waarom de Amerikaansche president heeft gemeend, thans tot afschaf fing van deze puitengewone bevoegdheden te moeten overgaan, is natuurlijk op de eerste plaats gelegen in de omstandigheid, dat het ..buitengewone" en dus tijdelijke •bevoegdheden waren, die eens moesten worden afgeschaft en de president meende, dat het nu tijd werd om daartoe over te gaan, De President verklaarde, dat de meeste der betrokken bevoegdheden niet langer noodzakelijk zijn, doch hij zeide dat hij het Congres om aanvullende wetgeving zal verzoeken voor de voortzetting van enkele dezer bevoegdheden, „welke naar mijn meening wenschelijk zijn in vredes tijd, of voor de rest van de overschake lingsperiode". Er kwam evenwel een klein aapje uit de mouw, toen hij in antwoord op een vraag, zeide, dat deze actie het begin beteekende Van zijn samenwerking met het Congres. Waaruit dus volgt dat de president er kent, rekening te moeten houden met de gewijzigde meeïxlerheid in het Congres sinds de stembus-overwinning der Repu blikeinen. De Republikeinen houden niet van al die buitengewone regeeringsbevoegd- De Pauselijk Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, arriveert aan het Koninklijk Pa leis te Amsterdam voor het afleggen van een Nieuwjaarsbezoek bij de Koningin. FANTAST VAN GROOTE ALLURE Vocht in Rusland en gaf tegelijk een kind aan in Hilversum Op 14 December stond voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam terecht de 42-jarige metselaar Johan Godfried Born uit Hilversum. Een korte dagvaarding: lid geweest van de S S., actief deelgenomen aan den strijd in Rusland en gevochten bij Arnhem en Wageningen. Een kort verhoor, een kort requisitoir: de doodstraf. Toen kwam zijn raadsvrouw,' mevrouw :nr. A. A. GroenKorthof, met een sensa- tioneele verklaring: volgens den Burger lijken Stand te Hilversum zou Born in den tijd, dat hij in Rusland zou hebben gevoch ten, rustig in.... Hilversum zijn geweest. Dat kon met feiten worden aangetoond, want in dien tijd had hij daar aangifte ge daan van de geboorte van een kind. Born zelf hie'd vol, dat hij in die dagen ingedeeld was bij een „Himmelfahrtkom- Ons land ondervindt als importland van broodgraan den terugslag van de moeilijk heden in de wereldgraanvoorziening en de gevolgen van de stagnaties in de scheepvaart. Ons volksbrood, dat aanvan kelijk zoo blank was, is langzamerhand in kleur achteruitgegaan. De moeilijke brood graanpositie, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening mede, maakt het noodig den graankorrel verder uit te malen, waardoor het brood grauwer is geworden. Bovendien maakte de nood gedwongen samenstelling van de bloem- melange het uiterlijk van het brood er niet beter op. Het publiek voor zoover het zich deze luxe kan veroorloven is er toe overgegaan meer kleinbrood (cacetjes) te nemen, dat iets blanker van kleur kon zijn als gevolg van het feit, dat de bakkers hun toewijzing, inlandsche patentbloem daarvoor reserveerden. De hoogere prijs van kleinbrood werkte dit in de han'd. De vraag naar kleinbrood en witter groot brood nam zulke afmetingen aan, dat de bakkers daaraan niet meer konden voldoen, vooral niet toen de toewijzingen voor inlandsch pa'-entbloem moesten wor den 'beperkt. Een aantal bakkers von'd er wat op en ging er toe over, uit het op toe wijzing verstrekte meel de zemelen te ze ven, waardoor de broodjes uit witter meel gebakken konden worden. Het is duidelijk, dat daardoor de totale LEIDSCHE BILLARD-BOND. Programma van 6 tot 10 Januari L.B.B. Maandag, 6 Jan. 5e Klas: Drei Potte kens 3Carambal 4; De Valk 2Morsch- poort 5; T.O.P. 3—Spijkerbak 3; Vier kantje 2D.V.H. 4. Dinsdag, 7 Jan. Ie Klas: T.O.G. 2 T.O.G, 1; T.O.P. 1—Klein Rustoord; D.V. H. 1Spijkerbak I; Carambal IU.V.S. I. Dinsdag 7 Jan. 3e Klas: B.O.S. 2—U.V.S. 2; Vierkantje IMorschpoort 3; Morsch- poort 2De Valk I. Maandag, 6 Jan. 3e Klas: T.O.G. 4 D.V.H. 2. Woensdag, 8 Jan. 6e Klas: Morschpoort 7Morschpoort 6; T.O.P. 4De Valk 3; Spoortje 3—O.G. I; T.O.G. 6Drei Potte kens 4. Donderdag. 9 Jan. 7e Klas: Carambal 5 Morschpoort 8; De Valk 5De Valk 4; U.V.S. 3Spijkerbak 4; Vierkantje 3 T.O.G. 7. Donderdag, 9 Jan. 2e Klas: T.O.P. 2 Carambal 2; De Hoek ISpijkerbak 2; B.O.S IDrei Pottekens I; Morschpoort I Spoortje I. Vrijdag, 10 Jan. 4e Klas: Morschpoort 4 D.V.H. 3; SpoortjeDrei Pottekens 2; Carambal 3B.O.S. 3; T.O.G. 5—De Hoek 2. heden en daarom maakt de president wat de Franochen noemen. ..bonne mine au mauvais jeu"; hy houdt de eer aan zich en retireert alvorens hij daartoe wordt ge dwongen. Maar met dat al komen wij toch lang zamerhand door de geleidelijke liquidatie van den wereldoorlog heen. Want de ge volgen blijven natuurlijk niet beperkt tot het binnenland van de Vereen. Staten. Amerika heeft bijv. schepen in bruikleen afgestaan; deze moeten nu vóór 1 Juli a.s. worden teruggegeven ofwel worden ge kocht. Voor de betrokken landen zal dat misschien minder aangenaam zijn, maar zóó komen wij toch uiteindelijk tot meer normale toestanden, tot een „weten waar men aan toe is", zoodat de tering naar de nering kan worden gezet. Hetgeen het be gin is van alle gezonde groei en wederop bouw. hoeveelheid voor brood bestemd meel wordt verminderd of dat nog donkerder, namelijk meer zemelen bevattende „ge wone" brooden worden gebakken. Boven dien ontstaat op deze wijze een oneerlijke concurrentie, waarin steeds meer bakkers aanleiding vinden een concessie aan den smaak van een deel van het publiek te doen. De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening kon deze situatie niet laten voortduren, daar de prac'ijken van het zeven van het meel de uitvoering van de voorschriften, welke voor de samenstel ling van de bloem in verband met de krappe graanpositie moeten worden uitge- vaa-digd, verzwakken. Thans is het bij be sluit van den voorzitter van het bedrijf schap voor granen, zaden en peulvruchten het „besluit samenstelling brood", afge kondigd in het voedselvoorzieningsblad ,No. 1 van 4 Jan. 1947 den bakkers dan ook verboden meel of bloem anders dan in de s?'tonstelling, waarin zij deze grond stoffen nebben ontvangen, tot brood te ver werken. Op grond' van het nieuwe voor schrift ksn dus het euvel van het zeven van meel of bloem bestreden worden. Het vennengen van meel en bloem voor bruin brood of het vermengen van ver schillende soorten bloem blijft geoor loofd. 000000000000000000000000000000000000000 1 OP KORTE GOLF f O r OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' BINNENLAND. De wijziging van art. 192 der grondwet betreffende de troepenuitzendingen naar Indonesië zal 14 Januari 1947 worden afge kondigd in Nederland: in iedere gemeente van de pui of voor dè deur van het raad huis. De Pen Gun zal in den vervolge als „Soldatenkrant" verschijnen met een an dere redactie. Een internationaal Maria-congres zal te Maastricht worden gehouden van 3 tot 7 September. De nieuwe commissaris der Koningin in Limburg mr. dr. J. G. Houben is Don derdag geïnstalleerd. Utrecht is in 1946 aangegroeid tot 183.000 zielen. Te Bergen op Zoom is een groote zwendelaffaire ontdekt, waarbij militairen en burgers betrokken zijn. Er is bedrog ge pleegd met toewijzingen en bonnen. Bij het spelen met een granaat, die zij hadden gevonden, zijn te Nijmegen drie kinderen gewond, waarbij één zeer ern stig. Te Nijmegen is op den Berg- en Dal- scheweg een voetganger door een auto ge grepen en gedood. BUITENLAND. Eisenhower heeft de berichten, dat hij zich candidaat zal stellen voor het presi dentschap van de V.S. tegengesproken. Bijna geheel Weenen is Donderdag avond van electriciteit verstoken geweest wegens het steeds nijpender gebrek aan brandstof. Fritzsche, die door het internationale hof te Neurenberg is vrijgesproken, is nog niet van de zaak af. Deze maand zal hij opnieuw terecht staan voor een zuiverings tribunaal in Beieren. In Nairobi zijn eenige Askari's (in- heemsche soldaten) aan het muiten gesla gen. Zij wilden naar huis. Een schietpartij, welke daarop volgde, koste 6 Afrikaansche strijders het leven. mando" dat hij had gevochten in de stra ten van Smolensk, gewond was opgenomen in een hospitaal in Letland en later had deelgenomen aan voorhoedegevechten bij Narva. Mevrouw Groen vond dit alles zoo vreemd dat zij verzocht een psychiatrisch rapport over dezen man in te winnen en na raad kamer besloot het Hof de zaak naar de instructie terug te wijzen. Van d'it uitstel heeft mevrouw Groen gebruik gemaakt om deze zonderlinge zaak nader te onderzoeken. Uit een gesprek met de vrouw van Born bleek, dat verdachte een fantast is van groote allure; hij is al eens in een neuro logische kliniek verpleegd en reeds vóór den oorlog vertelde hy in den familie- en vriendenkring zeer gedetailleerde verha len over zijn reizen naar China en zijn boerderijen in de Oekraïne, hoewel hij in werkelijkheid nooit verder v/os geweest dan het Gooi. Wel is hij in den oorlog in Duitschen dienst getreden, maar hij heeft het nooit verder gebracht dan ziekenver pleger en kok. Vermoedelijk heeft hij in de Kazerne te Amersfoort al die frontver.- halen gehoord, die hij nu voor het Hof heeft opgedischt en de getuigenverkla ring van een SS-frontarbeider, die Born gekleed in uniform! in een hospitaal had zien liggen in Rusland kan ook wel cp suggestie en fantasie berusten. In ieder geval staat het vast, dat Born op het tijdstip, waarop hij volgens de dag vaarding ergens in Rusland was, rustig in Hilversum aangifte heeft gedaan van de geboorte van een van zijn kinderen. Over eenigen tijd komt de zaak opnieuw voor en dan zal moeten blijken of men hier inderdaad met een psychopaath heeft te doen, die zich met zijn fantastische praatjes bijna ze'f de doodstraf had aangepraat, aldus „Parool", waaraan het bovenstaande is ontleend. BEMANNING VAN VLIEGEND FORT GERED. Nader is door het ministerie van lucht vaart medegedeeld, dat alle vijf manschap pen uit het „vliegend fort" zijn gesprongen. Twee kwamen terecht in zee doch werden veilig aan land gebracht, de andere drie kwamen neer in de buurt van Lerwick en een van hen schijnt licht gewond te zijn. K. N. I. P. KOMT OP 27 JAN. BIJEEN. Naar het republikeinsche persbureau Antara meldt, zal het K. N. I. P. (voorloo- oig republikeinsch repartement) waar- schijnlijk op 27 dezer te Soerakarta. in plenaire zitting bijeenkomen. (Reeds geplaatst in onze vorige oplage). PRIJZEN MOETEN OMLAAG IN FRANKRIJK. De Fransche premier, Leon Blum, heeft een vergadering van de prefecten der de partementen, die daartoe speciaal naar Pa rijs waren ontboden, opgedragen goederen, die niet in overeenstemming met de re- geenngsbesluiten een prijsverlaging van 5 pet. hebben ondergaan, in beslag te nemen. „Hel lot van de Fransche valuta hangt van het succes van onze inspanningen af", al dus Blum, en hij zeide hun, dat hij resul taten wilde zien en een wekelijksch rapport verlangde. De Fransche „man in de straat" heeft de prijspolitiek der regeering met welwillend scepticisme begroet, maar hoopt er het beste van, aldus Reuter. DE RUSSISCHE SCHULDENAAR HOUDT ZICH DOOF. De regeering der Vereenigde Staten heeft nogmaals gepoogd onderhandelingen met de Sowj et-Unie te openen inzake de schuld van elf millioen dollar, welke de Sowj et- Unie op grond van hetgeen zij uit Ameri ka aan leen- en pachtgoederen betrokken heeft, moet voldoen. Een woordvoerder van het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat stappen zijn on dernomen door de ambassade der V.S. te Moskou. HET PROCFS TEGEN DE 23 NAZI DOKTOREN In de voortgezette zit'.ing van h°* pie ces tegen de 23 nazi-doktoren, die be schuldigd worden van sadistische proeven cp menschen, verte'de gisteren de ge-.uige HojI, een Saarlandsche mijnwerker die in het concentratiekamp Na'.zweiler gevangen ze ten heeft, aat de doktoren vin de Luftwaffe en van den staf nvt mosterdgas en een, gas, dat „substantien" ge.ioeu-d v.era, gevangenen behandeldnet doel van deze behandeling was het vinden van geneesmiddelen tegen brandwonden, die d<mr deze gifgassen veroorzaaakt waren. De Berlijnsche zuiveringstribunalen hopen in 1947 met hun arbeid gereed te ko men. Zij hadden eind 1946 reeds 12.000 ge vallen behandeld. Bioscopen I Casino heeft deze week een Deensehc film, getiteld „De kinderen de baas'een verhaal van een gelegenheids-gouvernante, die er in slaagt om een stel slecht gedisci plineerde moeden oze kinde.cn de br.s te worden en ton slotte het nart steelt van den vader. Deze in kalm tempo gespete film kent geen problemen, zij vertelt slechts een eenvoudig verhaal, waarvan wij den afloop al lang van te voren zien aankomen. Maar zij doet het in stijl, gees tig en charmant; een verhaal waar men met genoegen naar kijkt en waarvan iedereen kan genieten. Ook het voor-programma is geheel in stijl. Het geeft o.a. eèn geestig jaarover zicht van hetgeen er allemaal in het bin nenland is voorgevallen en, in tegenstel ling met sommige andere jaaroverzichten, heeft het 't gevaar van saaiheid aardig we ten te vermijden. Een gaarne aanbevolen programma. Lido. Met spanning is naar de eerste vertooning van „La Bataille du Rail" uit gezien. Er is alle reden toe. Deze film, in het Nederlandsch betiteld als „Het Gevecht der Spoorwegen", is niet slechts een zeer goede verzetsfilm, maar tevens een der beste films van het laatste jaar. Dat René Clément, een nog jong regisseur, dit heeft kunnen bereiken zonder medewerking van bekende acteurs, schuift hem meteen in de eerste gelederen der filmkunstenaars. Zyn materiaal bestond uit „gewone" menschen en rails, stations, locomotieven, wagons en dan weer rails en nog eens rails. Maar de gewone menschen zijn van vleesch en bloed, leden der Maquis, vechtende tegen de Duitschers, temidden van de massa spoorwegmateriaal, tusschen het geraas der locomotieven in een eindeloos, enerveerend saboteeren. Ben sterke film, waarin aan de spoor wegmannen de hulde wordt gegeven, die zij verdienen, en die zeer zeker ook door onze eigen menschen met de grootste belang stelling en medeleven zal worden gezien. En de serieuse filmliefhebbers kunnen uit deze film leeren wat film is! Graag aanbevolen voor iedereen boven de 18 jaar. Luxor. Een goed gespeelde film, af gewisseld met vroolijke momenten, waar in vooral een mondharmonica-orkest en een jeugdige artiste een groot aandeel heb ben, is de Amerikaansche f'lm „Altijd in mijn hart", welke deze week in Luxor wordt vertoond. Men kan deze film ook beschouwen als een muzikale show, waar omheen een verhaal, niet geheel nieuw en ook niet geheel ontbloot van sentimenta liteit. Het is het bekende geval van schei ding, een andere huwelijkscandidaat en ten slotte een gelukkige hereeniging van het gezin. Zoo kort als hier beschreven is het verhaal geenszins want eer het zoo ver is. zijn er heel wat dramatische oogenblik- ken geweest met tot slot een redding op zee. Zooals gezegd zorgde het orkest voor de komische noot en vooral de muzikale tocht door het stadje was kostelijk. Het is geen kinderverhaal, zoodat wij de grens zouden willen verschuiven tot volwasse nen. Rex heeft deze week „De lila Domino", een operette-film, welke zich afspeelt in de stad van de operette's, n.l. Weenen. Een heel aardige film, geschikt om iedereen er naar mede te nemen. .Trianon. De stem en de charme van Deanne Durbin zullen ve'e van haar be wonderaars en bewonderaarsters trekken naar haar nieuwe film „Lenteparade", waarin ze (we zouden haast zeggen: zooals vanouds!) op de haar eigen schalksche wij ze tezamen met Micha Auer en Robert Cummings een aardige historie doorspeelt tot het happy end. Lenteparade is een film, die ons een echt vroolijk amusement biedt, doorweven met Weensche walsmelodieën en een tikje sentimentaliteit dat in een Ame rikaansche film nu eenmaal schijnt thuis te behooren. We zouden dan ook niets lie ver doen dan een ieder, die Deanne Durbin een goed hart toedraagt, aanraden om deze %film te gaan zien, ware het niet, dat in het Voorprogramma een filmpje draait, dat ze ker niet voor alle leeftijden geschikt is, doch dat veel meer de geest ademt van een afgestompt Amerikanisme, dat zich niet ontziet alle bescheidenheid af te werpen. Bovendien kan Chiel de Boer in een „Te rugblik op 1946" zich niet weerhouden een. van die platte „aardigheden" te lanceeren, waaraan ons hedendaagsche radio-amuse ment zoo bijzonder „rijk" is. Derhalve: van wege het vóórprogramma moeten wij onzen lezers een bezoek ontraden!! EEN DERDE PARTIJ IN DE VER. STATEN. Naast die Democraten en de Republikei nen is er thans een derde partij in de Ver. Staten 'bij gekomen, waarin de vroegere minister -an handel, Wallace, een der lei- diende persoonlijkheden is. De nieuiwe partij noemt zich de Party van die vooruitstrevende burgers. Ook de oud-burgemeester van New York Laguar- dia is een der vice-voorzitters van de partij. WAAR BLEEF Didi Mata&iy? door J. FLETSCHER. 15) „Ik denk, dat je je er wel van overtuigd mag houden, dat hij Dick Malvery was", zei Atherton. „En hoe geheimzinnig zijn bewe gingen dien avond ook geweest schijnen te zijn, er schijnt geen twijfel aan te be staan dat, toen hij dit huis verliet, hij oost waarts is verdwenen. Met andere woorden, Briscoe", ging hij voort, terwijl hij plotse ling zijn stem liet dalen en beteekenisvol om zich heen keek, „met andere woorden, hij l'ep in 'c- richting van de hut van de Clents, niet?" De waard beantwoordde de opmerxing van den commissaris met een blik vol be grip. Ook hij liet zijn stem dalen. ..Ja, ja!" zei hij. „Ik begrijp wat u be doelt, commissaris. Precies". „Weet je nog, waarmee Judah Clents zes jaar geleden dreigde?" merkte Atherton op. Briscoe schudde het hoofd en trok een scheef gezicht. „Dat weet ik, want hij uitte dat dreige ment hier onder dit dak en meer dan eens antwoordde hij. „Ik heb 'm heel wat kee- ren tot de orde moeten roepen. Ja, hij was in dien tijd erg woest, die Judah!" „En een man van zijn aard blijft wrok ken", zei Atherton. „Weet jij misschien ook, Briscoe, of Judah Clent Februari van dit jaar thuis was, zoo om den tijd, dat de man, waarvan we aannemen, dat hij Dick Malvery is, hier kwam?" „Dat zou ik niet kunnen zeggen, me neer", antwoordde Briscoe. „Maar daar kan ik gauw achter komen. In ieder geval is hij nu thuis en ik ben er wel zeker van, dat hij vanavond hier komt En hij zal zeker zijn woordje wel loslaten over dat aanplak biljet. Zoo vast als 'n huis!" „Nou, wees dan verstandig", zei Ather ton. „Als je soms iets mocht ontvangen, laat me 't dan weten. En dit is alleen voor jou bestemd, Briscoe ik kan je wel vertellen, dat we sterke vermoedens heb ben, dat, toen Dick Malvery dien avond Brydhester verliet, hij vijftienhonderd Pond op zak had." De waard trok weer een gezicht en schudde zijn hoofd op en neer. „Een vuiltje in 't spel, commissaris", zei hy. „Een vuiltje. Móórd". „Dat ziet er naar uit", stemde Atherton toe. ,,'t Kan zijn, Briscoe, dat jij een van de laatsten bent geweest, die hem in leven hebben gezien". „Dat wil zeggen", zei Blake, plotseling zyn eigen langdurig stilzwijgen verbre kend, „dat wil zeggen, als hij werkelijk dood is". DE STILLE KLOK. De waard wendde zich tot Blake met een blik van-vragende verbazing. „Denkt u, dat daar nog aan getwijfeld kan worden?" vroeg hij. „Ik denk, dat we alleen maar begonnen zijn uit te zoeken hoe alles zich ontwik keld' heeft", zei Blake. ,,U zegt nu dat de man die hier binnen kwam vroeg of veronderstelde dat dit de weg naar Shilhampton was. W^t is eigenlijk Shil- hapmton?" „Shilhampton", antwoordde Atherton, „is een klein kuststadje, op zoowat vijf kilo meter van hier. Het heeft ook een kleine haven Maar ik begrijp niet waarom een man die van Brychester naar Shilhamp ton wii gaan hier langs Marshwyke komt. En Briscoe zal dat evenmin begrijpen", voegde hij er aan toe met een blik naar den waard. „Een man die in Brychester is en naar Shilhampton wil gaan, zou den trein nemen. Hij zou zeker niet eerst naar het Zuiden en dan naar het Oosten gaan, terwijl een trein hem er rechtstreeks heen zou brengen". Blake dacht een oogenblik over dit vraagstuk na. „U zou het zoo kunnen beschouwen", zei hij. „Veronderstel, dat de man over wien we het hebben Dick Malvery was (wat ongetwijfeld zoo is) en dat hij van Brychester op weg gaat naar Malvery Hold en op Abinetts wagen mag meerijden. Maar wanneer hij by het kruispunt Marsh wyke komt, verandert hij van gedachten en in plaats van regelrecht naar huis te gaan, wil hij eerst naar Shilhampton. Zou hij dan niet vlugger die vijf kilometer loo- pen dan eerst bijna tien kilometer terug te gaan om een trein te nemen?" „Inderdaad", stemde Atherton toe. „Maar u veronderstelt, dat hij van plan veranderde en op weg naar Shilhampton was toen hij hier binnenkwam". „Ik veronderstel wat mogelijk is", ant woordde Blake. „Ik denk niet dat hij de moeite zou nemen om van 't kruispunt hierheen te komen alleen maar om een glas te drinken; ik denk niet, dat hy den weg naar Shilhampton op ging tenzij om naar Shilhampton te gaan. Daarom geloof ik dat het 't beste is, maar eens verder te gaan zoeken in die plaats". „Voor we klaar zijn, zullen we op heel wat plaatsen hebben moeten zoeken", zei Atherton, terwijl hij opstond om weg te gaan. „Nou, Briscoe, hou je oogen en ooren open. Ik voel toch wél iets voor die rede neering van jou, Blake", vervolgde hij toen ze de „Anchor's Weighed" verlieten. „Malvery kan ineens het idee hebben ge kregen naar Shilhampton te gaan voor hij naar huis ging en het zou niet kwaad zijn eens uit te zoeken of hij een goede reden had om daarheen te gaan. Daar stapelt zich heel wat geheimzinnigheid om deze zaak op, voel ik zoo. Ik geloof, dat ik je nog niets verteld heb over een incidentje, dat zich gisteravond voordeed ten huize van mr. Boyce Malvery." „Met betrekking tot deze zaak?" vroeg Blake. „Mogelijk", antwoordde Atherton. „Me vrouw Malvery, Boyce z'n moeder, een prominente dame waar je zeker een of an deren dag mee ie maken zult hebben om dat ze een soort van „instelling" is, heeft een juffrouw van gezelschap, zekere Hes ter Prynne, een ver verwijderd familie lid. Juffrouw Prynne is, nou ja, jong en aardig, maar ze heeft op mij altijd den in druk gemaakt van een vrouw die een ge heim verdriet heeft. Gisteravond ,toen ik me nogal luchthartig liet ontvallen, dat er op het eerste gezicht een groote mogelijk heid bestond, dat Dick Malvery vermoord was, viel juffrouw Prynne flauw". Blake stond even stil en keek zijn met gezel met scherpen blik aan. „Ik geloof, dat vrouwen op dien leef tijd niet flauwvallen, tenzij daar een ern stige aanleiding toe bestaat", merkte hij droogje op. „Wat was bij haar de aanlei ding?" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2