OMGEVING Died dtaiaexif RECHTZAKEN DONDERDAG 2 JANUARI 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 II Meubelen Burgstesg -Tel. 20657 m.g. O hoogen met de kosten van telefoon. Nadat nog meerdere leden hierover gesproken hebben, wordt dit amendement aangeno menmet 8 tegen 4 stemmen (tegen mevr. Romeijn, en de heeren Viveen, van der Werf en Sirks. Het bedrag voor U.L.O. wordt vastgesteld overeenkomstig het voor stel van B. en W. 18.75 per leerling. Goed gevonden wordt de ziekteverzekering, waarvoor men aangesloten was bij dz zie kenkas van den Raad van Arbeid, onder te brengen bij een bedrijfsvereeniging voor ziekengeldverzekering van Nederl. Ge meenten. Bij het voorstel om de vergoeding voor het vervoer van de schoolkinderen te bren gen op 10.per dag, waartoe de raad be sloot z.h. stemming, brengt mevr. Romeijn- Oostveen het vervoer ter sprake. Zij vraagt aansluiting op de thans bestaande autobus verbinding Valkenburg-Leiden en dan via Voorschoten naar Wassenaar. De voorz. deelt mede, dat er reeds besprekingen zijn gehouden, maar dat nog geen definitieve resultaten bekend zijn. Deheer Griffioen vraagt toezicht op het vervoer en wenscht den koetsier vergunning te geven onorde lijke elementen uit de bus te verwijderen. Bij het voorstel om de presentiegelden van de leden van den raad te brengen op 4.per zitting deelt de heer C. Forta- nier,-namens de R.K. fractie mede, dat zij tegen het vooorstel zullen stemmen, omdat op bezuiniging moet worden aangedrongen. Nadat de heer dr. J. T. Sirks heeft ge vraagd of dit voorstel van de meerderheid van B. en W. is, deelt weth. G. Schrama mede dat men van meening kan verande ren. B. en W. stonden achter dit voorstel, maar men kan van meening veranderen. Men moet raadslid zijn zonder op de ver goeding te letten. Nadat meerdere leden hierover gesproken hebben wordt het voor stel tot verhooging van het presentiegeld aangenomen met 8 tegen 4 stemmen (tegen de heeren: Fortanier, Schrama, v. d. Hulst en Bancken). Goedgevonden wordt tot verkoop over te gaan van de gronden gelegen aan den land weg aan het ministerie van marine voor de prijs van 100.000, verhoogd met 3.600 rente. De bedrijfsrekeningen 1944 en 1945 wor den voorloopig vastgesteld. Alvorens tot de behandeling van de begrooting der gemeen te en van de bedrijven wordt overgegaan deelt de voorzitter mede, dat de post direc teur bedrijven voorloopig wordt aangehou den en andere mededeelingen zullen vol gen. De heer G. v. d. Hulst opent de rij der sprekers bij het houden van algemeene be schouwingen. Spreker zal tegen de post 8000., vermoedelijke opbrengst onderne mers belasting stemmen. Ook valt spr. de uitgaven van de gem. huishouding aan en wenscht reorganisatie en bezuiniging. De voorzitter deelt mede, dat een onder zoek naar de samenstelling van het perso neel ter secretarie reeds begonnen is en een reorganisatie niet is uitgesloten. Voor wij ziging van de ondernemersbelasting moet men in de Tweede Kamer zijn. Voorts ver dedigd spr. het beleid van B. en W. De heer D. Limburg spreekt namens de prot. fractie van den raad, bestaande uit A.R. en C.H.-leden en constateert, dat de begrootingen het stempel dragen van een nieuwen raad, na de moeilijke jaren der bezetting. Met het beleid van B. en W. kan de fractie zich vereenigien, Spr. vestigt de aandacht op het woningtekort en zou gaar ne aan den Rijndijk woningen gebouwd zien. Nadat de voorz. hierop heeft geantwoord, deelt de heer O. R. J. Viveen nog mede, dat zijn critische houding een menschelijke zal zijn en hij van B. en W. niet 't onmogelijke zal eischen. De begroooting vertoont geen beknibbeling van noodzakelijke dingen. Hierna worden nog enkele onderdeelen van de begrootingen door enkele leden bespro ken en nadat de voorzitter de leden heeft geantwoord, worden de begrootingen aan genomen, waarbij alleen de aanteekening, dat de heer G. v. d. Hulst tegen de onder- nemingsbeslasting is. Aan het genneente personeel wordt een voorloopige verhooging van het salaris toegestaan, 10 pet. van het bruto loon. Ten slotte wenscht de voorzitter de leden een zalig uiteinde en persoonlijk en hunne families een gelukkig nieuwjaar toe, waar bij hij den wensch uitspreekt, dat op dezelf de aangename wijze de belangen van de gemeente zullen worden gediend. Kerstviering K.J.M.V. De Kerstviering van de R.K. Middenstandsvereeniging en de K.J.M.V. op Zondagavond, 29 dezer, con centreerde zich om een cultureel program ma, waarin vooral de vertolking van „Ad vent" van Henk Kuitenbrouwer genoemd moet worden. De heer N. Schrama, die de leiding van dezen geslaagden avond in han den had, beschikt over een goede voor dracht, welke in het samenspel met mej. Wohrmann uitstekend tot zijn recht kwam. Een gemengd koor, samengesteld uit le den van de J.V.G. en de K.J.M.V. o.l.v. Louis Peeters zorgde op verdienstelijke wijze voor de samenvloeiing van de verschillende programmapunten: van Advent via Kerst mis en Onnoozele kinderen naar het feest van Drie Koningen. In een tegelijk ernstig en kluchtig too- neelstuk „De drie Koningen" van Godfried Bomans werden ons de gedetailleerde moei lijkheden voorgespiegeld, waarmede des tijds de werkelijke drie koningen vermoe delijk te kampen hebben gehad. We hadden één bezwaar: het duo Balthasar en Casper leek iets op een Sinterklaas met zijn zwar ten Piet. De heer G. Schrama, voorz. van de R.K. Middenstandsvereeniging en de heer H. Peeters spraken over het groeiend verband tusschen „oude" en „jonge" Middenstand en wekten de leden op aan deze samenwer king steeds hun steun te blijven verleenen. STADSNIEUWS DE MARGARITA v. CORTONA- STICHTING. Gisteren, 1 Januari, was het 12^ jaar geleden, dat de Margarita van Cortona- stichting, Haagweg 47, haar zoo nuttig so ciaal werk is begonnen. Hoewel dit feit niet is herdacht, .willen wij toch gaarne Eerw. Zusters en Bestuur dank brengen voor de vele zegeningen, door deze inrichting ge schonken, en veel zegen toe wenscheri op den verderen arbeid van toegewijde christe lijke liefde en offerzin. INBREKERS IN DEN VAL. Maandagavond zijn door de Leidsche po litie drie inbrekers aangehouden, op heeter- daad betrapt bij een inbraak in de fabriek van de fa. Parmentier aan de Schelpenkade. De recherche wist, althans vermoedde, dat de fabriek dien avond weer een beurt zou krijgen en zette diverse posten uit. Na en kele uren werd het wachten beloond en kwamen de inbrekers via een dak naar bin nen. Toen de eerste zich door het zolder luik van de wolafdeeling liet zakken, kwam hij als het ware op den schoot van een al daar geposteerden rechercheur te zitten. Drie lieve jongens werden ingerekend, de 37-jarige J. v. d. S., de 34-jarige P. C. C. en de 36-jarige A. B. LEIDSCHE ND AM L.T.J. Morgenavond, 3 Jan. sociësteits- avond van de L.T.J-. Dat de leden het jaar 1947 goed moge inzetten. Van de activiteit der leden hangt ook af, wat vhet nieuwe jaar brengen zal. i LISSE GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond onder voorzitterschap van den loco-burgemeester J. W. A. Lefeber. Afwezig met kennisgeving de heer E. Scholte. Na opening door den voorzitter en vaststelling der notulen werd overge gaan tot de benoeming van een directeur van het gas- en waterleidingbedrijf. De voorz. deelde mede, dat no. 1 der aanbeveling, de hter A. C. Schouten uit Zeist zich inmiddels had teruggetrokken. Uit de gehouden stemming bleek, dat uit gebracht waren op den heer J. Zonneveld uit Akkrum 13 stemmen en op den heer N. Schotsman uit Apeldoorn 1 stem, zoo dat de heer Zonneveld was benoemd. Zonder discussie en hoofdelijke stem ming werd besloten aan den heer F. M. Verduyn Sr. een perceel grasland te ver huren, gelegen langs de Ringvaart voor den tijd van een jaar, tegen een prijs van 30,per jaar. f Nadat de heer Mesman geïnformeerd had naar de kosten besloot de raad z.h.s. deel te nemen aan het proefproces kost winnersvergoedingen tegen het rijk over de vraag of de burgemeester bij de uit betaling der kostwinnersvergoeding op getreden is als rijksorgaan of dat de ge meente voor de richtige toepassing der voorschriften betreffende deze aange legenheid aansprakelijk kan worden ge steld. Vervolgens werden met algemeene stemmen de heeren L. Bunt, C. Strik, H. C. Hulzebos, W. P. de Jonge, L. J. Bak ker, H. M. J. Ragas, J. Kortekaas en H. Vreeburg, herbenoemd tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Naar aanleiding van de circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 10 Dec. j.l. hebben B. en W. besloten aan het gemeente-personeel tijdelijk 10 y, van de grondsalarissen en grondloonen toe te kennen totdat een definitieve re geling hieromtrent tot stand is gekomen. Zij vroegen en verkregen hiervoor de sanctie van den raad. Voorts hebben B. en W. gemeend de gascommissie tevens de aangelegenheden te moeten laten behandelen van het wa terleidingbedrijf, omdat deze bedrijven samengevoegd zijn en de waterleiding commissie nog niet is ingesteld. Hiertegen maakte de raad geen bezwaren. De voorz. deed hierop mededeeling van de benoeming van een burgemeester in den heer Lambooij, thans burgemeester der gemeente Eijsden. Sor. zeide reeds kennis te hebben gemaakt met den nieuw benoemden burgemeester en meende, dat de gemeente Lisse aan hem een goeden burgervader zal krijgen. Bij de rondvraag besDrak de heer de Vries de wenschelijkheid om een defini tief lid van het pomostation te benoemen ter voorziening in de vacature van den heer de Haan. Vervolgens besprak hij het zeer groote waterverlies in deze gemeente waarna hij een onderzoek heeft doen in stellen. De voorz. en weth. Kingma zeg gen bespreking in de eerstvolgende ver gadering van B. en W. toe. De heer Mesman informeerde naar het zandrijden achter het perceel Maarschalk en acht het aanbrengen van een vlucht heuvel in de Kanaalstraat een zeer ge vaarlijk verkeersobstakel en raadde dit af. De voorz1. licht een en ander toe. De heer van Kesteren vroeg of er al contact gezocht is met de naburige ge meenten inzake de geruchten over de op heffing der tram en het gaan rijden met autobussen. Hij acht momenteel verande ring uit den booze omdat het rijden met autobussen te duur wordt. Deze vraag ontlokte meerdere vragen op dit punt en aan de discussie werd deelgenomen door de heeren Tibboel, Knetsch, Algera en den voorzitter, met als resultaat, dat het contact met de naburige gemeenten zal worden opgenomen. De heer Tibboel stelde het zeer op prijs, dat de gémeenteraadsvergaderingen wor den verslagen, doch dan moeten de cor- despondenten zich tusschen dit verslag onthouden van het weergeven van hun eigen opinie en een getrouw verslag geven van het verhandelde. Willen zij hieraan een beschouwing vastknoopen dan is hierop niets tegen, doch dan moe ten zij dit apart doen. Na een korten terugblik op de gedane zaken in het afgeloopen jaar en met de beste wenschen voor het komende jaar sloot de voorz. hierop de vergadering. NIEUWKOOP Een angsti? iisavontuurUe. Toen de heer V-, uit Den Haag, die in de Meye vertoefde naar Nieuwkoop wilde gaan ten einde aldaar in de autobus te stappen, WAAR BLEEF door J. S. FLETSCHER. 13) DE HERBERG AAN DEN INGANG. Dien middag om drie uur stegen Blake en Atherton op de wegkruising Marshwyke uit een auto. De commissaris greep zijn metgezel bij den arm. „Nu zjjn we op het eigeulijke terrein van den arbeid", zei hij. „Ten minste, voor zoo- wer we op het oogenblik weten. Hier is de wegkruising Marshwyke, waar Greggy Abi nett volgens zijn zeggen den vreemdeling op den avond van den 27sten Februari af zette. Ginder, aan de andere zijde van den inham, is Malvery Hold, een plaats waar van ik altijd rillingen krijg als ik er naar kijk, zoo* suggestief werken die mysteries en ik weet niet precies wat, op me in. Die toren daar is de oude kerk van Malvery, die daken en puntgevels zijn het dorp Malvery, dicht bij Malvery Bill. Maar wat ons direct interesseert, Blake, is deze plaats aan onze linkerzy, Marswyke." Hij liep vooruit den weg op over korten afstand in oostelijke richting en terwijl hij werd hem de raad gegeven om de plas sen van Nieuwkoop dwars over te steken. Genoemde heer was echter met de omge ving niet goed op de hoogte; bovendien was het erg mistig en werd het reeds don ker. Na langen tijd dwalen kwam hy op een moment op het ijs te vallen, en hoe wel het ijs goed betrouwbaar was, was het op die plaats al bedekt met dooiwater. Al beangst door het dwalen in de duisternis en de mist, en nu nog doornat, durfde hij niet. verder en schreeuwde om hulp. Dit werd in Nieuwkoop, waar hy dicht by was, gehoord en hoewel door het ijszak- ken als bijna onmogelijk werd beschouwd, rukte toch een reddingsploeg uit gewapend met touwen en ladders.-Vrij spoedig werd de heer V. bereikt en naar veiliger oorden gebracht en kwam er zonder kwade ge volgen af. N.K.J.B. De Katholieke Jongemannen vierden dezer dagen in eigen kring het Kerstfeest. Het zaaltje was voor deze ge legenheid smaakvol versierd. Het program ma bestond uit zang en declamatie, ter wijl mevr. Valkenet haar medewerking verleende en eenige prachtige vioolsolo's ten beste gaf. Het geheel stondi op hoog peil en maakte op de jongemannen een goeden indruk. Verschillende bekende Kerstliederen werden door allen gezamen lijk gezongen. Aan het slot van de eigen lijke kersthendenking sprak de Aalmoeze nier, pastoor Vloothuis, de jongens toe en gaf even aan wat de beteekenis is van Kerstmis voor den jongeman. De N.K.J.B. kan terug zien op een fijnen avond. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD. Voor het laatst in 1946 kwam de raad in openbare zitting bijeen onder leiding van burgemeester C. J. v. d. Hoeven. Met ken nisgeving was afwezig de heer P. Vermet. In de notulen werd op verzoek van den heer C. Fortanier 'n wijziging aangebracht, inzake zijn uitlating over den heer Kort hals. Spreker had gesproken over anti-ka tholieke houding, hetgeen door den heer P. Buwalda werd bevestigd. Bij het voorstel straatbelasting-verorde ning zegt de heer G. v. d. Hulst, dat door het voorstel verschillende bedrijven en in het bijzonder de boeren op hoogere lasten komen. Een bedrijf van pDn. 12 H.A. be taalt ongeveer 500 belasting en wordt door de wijziging van 6 voor gebouwd en 3 voor ongebouwd, in plaats van 5 en 5, waarbij dan nog komt de ondernemingsbe lasting te zwaar getroffen. Spr. wil de groot-grondbezitters, geen inwoners van de gemeente, zwaarder treffen en de kleine bedrijven helpen. De voorz. betwijfelt of een dergelijke wijziging mogelijk zal zijn en wanneer deze wijziging niet wordt goed gekeurd, komt de verordening opnieuw in behandeling. De voorz. doet de toezegging te zullen onderzoeken of kleine wijzigingen mogelijk zijn en hiervan den raad mededee ling doen. Hiepnede kan de heer G. v. d. Hulst zich veréenigen, waarna de verorde ning wordt vastgesteld als voorgesteld met heffing percentages van 6 voor gebouwd en 3 voor ongebouwd. Na enkele opmerkingen o.a. van den heer P. Buwalda wordt goed gevonden te besluiten, dat beslissingen op verzoeken om bouwvergunning, voorzoover er geen weigex-ingsgronden bestaan, aan te houden, tot dat de beslissing over het ont worpen uitbreidingsplan onherroepelijk is geworden. Aan het architectenbureau Ver hagen, Kuiper en Gouwetor te Rotterdam is opgedragen een ontwerp te maken, waar van de kosten zijn begroot op 5000. Aan den heer S. Voorberg woi'dt in verband met zijn benoeming aan de secretarie te Alphen aan den Rijn eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgelijken stand. Bij de vaststelling van het bedrag per leerling ex art 55 bis L.O.-Wet 1920, voor gewoon L.O., vraagt de heer P. Buwalda verhooging van het bedrag en stelt voor het bedrag voor instandhouding te ver- Joris Voetanpl's jaclit door 21- Even later was de taxi de politie-auto genawerd. S.op, schreeuwde, een half uit de wa gen hangende, agent. De twee wagens ble ven vlak tegenover elkaar staan. Drommels heren, riep de taxix-chauf- feur, ik geloof, dat uwes net o<p tijd1 komt. Toen ik een kwartierq geleden van Passaic den steilen oever opklom, beduidde hij Blake hem te volgen. „Ik wilde, dat u goed op de hoogte komt van dit terrein", zei hij. „Het komt me voor, dat een nauwkeurige kennis van de ligging er van voor dit geval bijzonder nuttig kan zijn. U ziet, dat we nu aan den rand van een inham staan, die tusschen ons en Malvery ligt en die zich uitstrekt van de zee, ginds aan onze linkerzyde, tot een heel eind landinwaarts aan onzen rechterkant. U zult opmerken, dat deze in ham nu zoowat achthonderd meter breed is en, omdat het nu eb is, zult u zien, dat er een diepe geul in het midden is. Maar verder zult u opmreken, dat deze inham vroeger veel breeder is geweest, kijk daar ligt een strook moerasgebied onder langs den oever en een andere, nog veel bree der, aan den kant van Malvery. Zoowat 25 jaar geleden was deze inham wei'ke- lijk bijna twee kilometer breed', maar door het aanleggen van dien dam, daar ginds in de richting van de zee, werd de inham smaller. Men wilde dit moerasgebied aan weers zijden in cultuur brengen en", vervolgde Atherton lachend, „nadat al dat werk vol tooid was, hebben er een paar ganzen en een geit hun voedsel gevonden?" Blake tuurde aandachtig over de vlakke, vreugdelooze uitgestrektheid aan zijn voe ten. Hij nam alle bijzonderheden, die zijn vertrok had ik een klant achterin en nou is ie foetsie. De politiemannen kwamen dichterbij. Foetsie? Je wilt me toch niet wijs ma ken, dat'jij niet in de gaten hebt als je klanten uitstappen? Ik zweer u heeren, nog geen vijf mi nuten geleden zat hij nog achterin. Ik moest toen. even omkijken omdat ik een begeleider aanwees, in zich op omdat hij aanvoelde, dat om een bepaalde reden zijn aandacht er op gericht werd. En Atherton wendde hem nu naar het oosten om zijn lezing te vervolgen. „Kijk nu eens hier", zei hij, terwijl hij een groep gebouwen aan hun linkerzij :e aanwees. „Dit is Marshwyke. Dat groote gebouw is de Marshwyksche molen. Eens was het een druk plaatsje, u ziet dat het nog al uitgestrekt is, en dat het een eigen werf heeft aan den rand van den inham. Er werd hier eens flink zaken gedaan en er werd behoorlijk geimporteerd en ge ëxporteerd; nu is dat afgeloopen, het hout werk is aan het rotten en het ijzerwerk aan het roesten. Dientengevolge staat de helft van de huizen in Marshwyke leeg; de wei nige menschen die hier nog wonen, ver dienen den kost met visschen, kreeften vangst en oestervisscherij. 't Is een vreemd slag menschen en een vreemd plaatsje, zoo als u wel zult merken. Maar voor we er naar toe gaan, wilde ik u nog een paar be langwekkende dingen aanwijzen." Hij liep weer vooruit langs den oever naar een uitstekende landtong en wees Blake op een eenzame hut of landhuis, dat heelemaal aan het eind van den in ham tusschen Marshwyke en de lange( bruine lijn van den dam s'.ond. „Ziet u die hut?" zei hij. ,,'t Is iets dat het midden houdt tusschen een huis en een hut voor het grootste deel gebouwd vrachtwagen wilde passeeren. Hm, Charles, doorzoek de wagen. Ik vertrouw dit voor geen cent. Een der agenten doorzocht de wagen doch vond niets verdachts. Op dat oogenblik naderde de vracht auto waar Jud Perolt een ogenblik van te voren was ingesprongen. van warkstukken en de rest van klei en steenen die hier uit de omgeving zyn bij eengezocht. Daar wonen de Clents, de Clents, waar u al van gehoord heeft. Dat is een zonderling stelletje. Ze zijn met z'n drieën. De zoon, Judah, is soms op zee en soms leidt hij een geheimzinnig leven aan wal; ik zou wel eens willen weten wat hij uitvoert als hij aan wal is. De moeder zou een prachtmodel voor een schilder zijn, die de Heks van Endor zou willen uitbeel den. En de dochter was en is nog steeds een schoonheid voor hen die van dat be paald soort duivelachtige schoonheid hou den! Er wordt gezegd, dat ze heel wat re den had om zich door Dick Malvery niet fraai behandeld te gevoelen. Hebt u hem er nooit over hooren spreken?'' „Nooit!" antwoordde Blake.,, Hij vertel de me heel wat over menschen hier uit de buurt, maar hij noemde nooit de Clents." „Kijk, dan ziet het er naar uit, dat die geruchten over hem en Gillian Clent waar heid bevatten!" zei Atherton. „Wel wel, al weer een punt van ovex-wegingT Kijkt u goed naar den inham op een punt tus schen het einde van het dorp en de hut van de Clents. Ziet u die donkere paal, of hout-stapel, daar uit het zand omhoog steken? En ziet u die andere, kleinere, dwars door den inham van deze zijde naar de zijde van Malvery?" - „Ja, die zie ik allemaal", antwoordde Blake. De Hoofdstad-Operette met leden van de voormalige Fritz Hirsch Operette zal op 6 en 7 .Januari a.s. in den Leidschen Schouwburg voorstellingen geven van Franz Lehar's beroemde operette „Het Vroolijke Weeuwtje" „Die Lustige Witwe) in eerf nieuwe Nederlandsche bewerking van Meyer Hamel en onder regie van Ot to Aurich. Pim de la Fuente zal wederom als dirigent optreden, en behalve het ver sterkte orkest ook het koor leiden. Naast bekende krachten als Paul Har- c.en, Ruth Rhoden, Fritz Steiner, Bernard Toverne en Claire Clairy zullen nog diver se artisten, als Henk Brouwer, Lou Zeg waard, Fred- Zuid wij k en vele anderen hun medewerking verleenen. De bekende kunstenaar Karei Bruckman heeft voor „Hot Vroolijke Weeuwtje" nieuwe décors ontworpen, die door het ate lier W. J. van Doesburg werden uitgevoerd, terwijl Johnny Nieuwenhuizen de costuums ontworpen en vervaardigd heeft. Bond van Speeltuinverenigingen voor Leiden en Omstreken. De Speeltuin- vereeniging „Groenooid" is vanaf 1 Januari aangesloten bij dezen Bond, welke thans negen aangesloten vereenigingen telt, waar van één in Leidschendam. Docos. Hedenavond wordt het athletiek- jaar begonnen met een indoortraining on der leiding van den heer ten Braak in de gym.zaal Krauwelsteeg (achter het Casino- Theater). Voor de dames van 7 tot 8 uur, voor de junioren van 8 tot 9 uur en voor de heeren van 9 tot' 10 uur. Tijdens deze trainingen zal de voorzitter het vereeni- gingsplan 1947 bekend maken. Tevens zul len de laatste instructies gegeven worden aan onze athleten, die a.s. Dinsdag naar En geland vertrekken. Zij, die hun ontbre kende uitrustingstukken zooals trainings pakken, spikes enz. willen afstaan, worden verzocht dit nu te doen. Tevens worden allen, die clubkleeding bestelden, verzocht hedenavond de daai*voor benoodigde textielpunten in te leveren. BURGELIJKE STAND. Geboren: Clasina Lucia Maria, d. van N. M. van Eijken en C. A. M. Dingjan; Jannetje, d. van L. E. J. Moeliker en C. van der Blom; Bob, z. van H. Lasschuyt en W. Onderwater; Wouter Harm, z. van H. Hol lander en C. van den Berg. Gehuwd: H. J. M. Lansdaal jm. en S. Otgaar jd. Overleden: C. Streng huisvr. van J. van der Helm 68 j.; G. Verduijn wedn. 74 j.; B. C. Varkevisser zn. 3 mnd. BIJZONDER GERECHTSHOF. De schilder J. D. te Alphen aan den Rijn had bij de N.S.K.K. gewerkt, en zoo den vijand hulp verleend. Het bleek dat verdachte uit een fel N.S.B.-gezin afkomstig was en aanvankelijk had geweigerd voor den vijand te gaan werken, doch tenslotte voor den aandrang van zijn ouders en broers was bezweken. De proc.-fiscaal by het Haagsche Bijz. Gerechtshof vorderde tegen verdachte drie jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De ambtenaar Th. D. te Leiden had verraad gepleegd, toen hy in het bureau van' een collega illegale geschriften had gevonden. Hij gaf daarvan mededeeling, waardoor de betrokken ambtenaar werd gearresteerd. Tegen D. werd door den proc.- fiscaal vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëischt. Het Hof heeft ver oordeeld tot die straf. De chauffeur L. J. M. Z. uit Voorscho ten heeft zich te verantwoorden gehad we gens dienstnemen by de organ. Speer, voor welk feit tegen hem een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van pre ventief werd geëischt. Het Hof heeft over eenkomstig dien eisch uitspraak gedaan. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De gevolgen, dat de huisvrouw E. P. te Leiden een ons wol had meegenomen uit de fabriek, waax-in zij werkte, .waren wel heel ernstig geweest. Zij was ontslagen en verloor bovendien het recht op pensioen over de 13 jaar, waarin zij op de fabriek had gewerkt. En nu vorderde de officier er nog twee weken gevangenisstraf bij. Vanwege al de moeilijkheden, die verdach te al heeft, volstond de Techter met 25. boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaar delijk de 14 dagen gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. De Officier was weinig te spreken over het gedrag van den metselaar J. H. uit Bo degraven, die wegens diefstal zich had te verantwoorden. Verdachte was al eerder met den rechter in aanraking geweest en om die reden vorderde de Officier thans zes maanden gevangenisstraf. De politie rechter veroordeelde tot vier maanden ge vangenisstraf. „Juist. Nu", ging Atherton voort, „die geven een pad aan dwars door den in ham, bij laag water. Men moet het nauw gezet volgen, want de inham is gevaar lijk. Hij is vol wat de mensefhen hier „loo pend zand", dat wil zeggen drijfzand noe men. Ik wilde u om een bspaalde reden op dat pad onmerkzaam maken. Veronder stellen we, dat Abinetts vreemdeling wer kelijk Dick Malvery was. Het valt met ze kerheid uit hetgeen Abinett vertelde op te maken, dat de man zich vanaf het kruis punt naar het dorp. Marshwyke wendde. Welnu, naar welk punt van Marshwyke hij dan ook ging, de naaste weg naar Malvery Hold was langs dit pad. En 't is alleen maar een opmerking van me hij zou omgekomen zijn in het drijfzand." Blake ontstelde. „Dat is een heel aanneembare theorie!" riep hij uit. „Zou 't niet mogelijk zijn, deze zandplaten te onderzoeken?" „U zoudt evengoed kunnen gaan dreg gen in de diepste stukken van den Oceaan", antwoordde Atherton. „Ze zeggen, dat drijfzand geen bodem heeft. Sedert ik in Brychester werkzaam ben zijn er een paard en een kar in weggezakt, eenvoudig ver dwenen en.... daarmee is alles gezegd! Kom, laat ons nu naar de „Anchor's Weighed" gaan en er eens een praatje ma ken met Nick Briscoe, den waard." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3