DON BOSCO-HUIS TE LEIDEN Gebruik van geweld tegen onredelijken RADIO Republikeinsche artillerie in actie Wijzigt Moskou zijn Duitsche politiek? 1 OP KORTE GOLF DONDERDAG 2 JANUARI 1947 DE LEIDSCHE COURANT EAGINA 2 Dr. van Mook contra Soedirman IN EEN KRACHTIGE NIEUWJAARSREDE heeft luitenant-gouverneur-generaal *dr. H. J. van Mook gisteren medegedeeld, dat de verklaringen, die onlangs door den operbevelhebber van het Inudonesische leger, generaal Soedirman, zijn afgelegd, al leen maar kunnen leiden tot nieuwe strijd. Hij gaf te kennen, dat de Nederlanders van plan waren een krachtige politiek te voeren tegen de onverantwoordelijke Indo nesische elementen, die de vooruitzichten op een vreedzame politieke overeenkomst in gevaar brengen. De Indonesische situatie is in de afgeloopen maanden in sommi ge opzichten verhelderd, aldus dr. Van Maok, maar aan ^epublikeinschen kant schijnt het totale beeld duisterder geworden te zijn. Sprak Soedirman namens de Republiek? Hij verklaarde, dat het nog onbekend was, of de rede van Soedirman van 26 De cember de nieuwe houding van de republi- keinsche regeering weergaf of de eigen po litiek van den generaal. Indien ten gevolge van deze redevoering gevechtshandelingen zouden plaats vinden, ctan zouden de Nederlanders een onverzet telijke houding jegens de onverantwoorde lijke Indonesiërs aannemen. In een voorgaand gedeelte van zijn rede voering verklaarde Van Mook: Het gebruik van geweld als machtsmiddel kan soms noodig zijn, ten einde onredelijken te dwin gen naar rede te luisteren. SJAHRIR VERWACHT AANVAARDING VAN LINGGADJATI. Bij wijzigingsdecreet van Soekarno, den president der republiek, is het totale aan tal leden van het K.N.I.P. (voorloopig re- publikeinsche parlement), van 223 op 413 gebracht. In een interview met den corres pondent van het A.N.P. heeft Sjahrir ver klaard, dat hij een zoo groote uitbreiding van het K.N.I.P. niet had verwacht. Eenige weken geleden had hij voorgesteld het aan tal zetels met 60 uit te breiden, doch dit was verworpen. Het decreet van Soekarno gaat uit van desbetreffende voorstellen van het werkcomité van het K.N.I.P. en van de Masjoemi (de Mohammedaansche partij) welke in het K.N.I.P. sterker vertegenwoor digd wilde zijn. Hoewel hij rekening hield met de moge lijkheid van het omslaan der stemming, wanneer het accoord van Linggadjati in de tweede helft van Januari in het K.N.I.P. zal worden behandeld, was Sjahrir toch van meening, dat het accoord zal worden aanvaard. Naar zijn schatting zouden de groote partijen te zamen ongeveer 200 stem men ten gunste van het ccoord uitbrengen, terwijl een aanzienlijk aantal stemmen vóór de kleine partijen worden verwacht. Zoo- Volgens de wijziging van het verplegings- besluit van 20 December zijn de arbeids tijden van verpleegsters en verplegers in de ziekenhuizen thans zoo vastgesteld, dat zij niet meer mogen werken dan negen en een kwart uur per dag en 51 uren per week. Een uitzondering daarop maakt de dienst- wisseling, in welk geval ten hoogste 11 uren op een dag in twee achtereenvolgende we ken en ten hoogste 66 uren per week ar beid mag worden verricht, waarbij als li miet wordt gesteld een werktijd van niet langer dan 204 uren in vier achtereenvol gende weken. Bovendien mag een dagdienst niet langer dan 15 en een nachtdienst niet langer dan 10 uren duren. Voor degenen die werkzaam zijn in een ziekenhuis, maar geen verpleegwerk doen, zijn de arbeids- perioden 10 uren per dag en 55 uren per week. Op 1 Januari is dit besluit in wer king getreden. MEER STERKE DRANK IN HET NIEUWE JAAR. Het alcoholrantsoen voor bedrijven en slijters zal in. Januari 1947-honderd procent bedragen op basis van den omzet van 1939. Voor'Februari is het rantsoen vastgesteld op 115 pet. van 1939. PERTOLEUM VOOR KOKEN. Zij, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of verlich ting, kunnen gedurende Januari op onder staande bonnen dezer kaarten de daarach ter vermelde hoeveelheden petroleum koo- pen: UA 611, bon A 09 t/m A 12, 4 liter per bon; UB 611, bon B 05 en B 06, 4 liter per bon; UC 611. bon C 03, 4 liter; UD 611, bon D 06 en D 07, 5 liter per bon. PRIJZEN. RIJKSMERKEN VOLVETTE EN NIET VOLVETTE KAAS. De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat de prijzen voor de rijksmerken voor volvette, respectievelijk voor niet volvette kaas wor den, te rekenen vanaf 1 Januari 1947, ver hoogd als volgt: 1. merken voor volvette kaas per 100 stuks van /0.45 op 0.60; 2. merken voor niet volvette kaas per 100 stuks van 0.40 op 0.55. VRIJDAG HILVERSUM I (301 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgynastiek; 8.00 Nieuws; 8.30 Morgenconcert: 9.00 Piano, viool en cello; 9.30 Zangrecital; 10.00 Londens Philharmo- nisch Orkest; 11.00 Fluit, piano en cello; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 N. C.R.V. Omroepkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Po pulaire Orgelbespeling; 13.45 Continental Quintet; 15.10 Concert; 15.30 Fluitrecital; 16.30 Octet Op. 166 van Schubert; 18.30 Progr. v. de Nederl. Strjjdkr.; 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws; 21.00 Omroeporkest o.l.v. Leo Pappenheim; 22.00 Nieuws; 23.00 Russische orkestwerken. HILVERSUM II (415 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.18 Vrijdagmorgen Opera-progr.; 8 50 Voor de vrouw; 9.50 Scherzo Capriocioso O.p 66 Dvo rak; 10.20 De regenboog; 11.00 Het Wiener Bohèmeorkest; 11.15 Voor- de vrouw; 11.30 Gram.muz.; 12.00 Zang en piano; 12.35 „The Romanciers''; 13.00 Nieuws; 13.15 „The Sky- masters"; 13.45 Gram.muziek; 14.20 Het Aeolian Sextet; 15.20 Hoorspel; 16.00 Gram. muziek: 17.00 Orgelsel door Johan Jong; 18.00 Nieuws; 18.20 Dansorkest „The Ram blers"; 20.00 Nieuws; 20.05 Rispetti e Stram- botti; 21.00 Men vraagten wij draaien; 21.45 Husetteklanken; 23.00 Nieuws; 23.15 Symphonisch Vrijdagavondconcert. doende zou een meerderheid vóór Ling gadjati bereikt worden. SFEER OP JAVA WORDT MET DEN DAG SLECHTER. In een interview heeft Sjahrir verklaard, dat de sfeer in het binnenland van Java met den dag slechter werd. Hij zeide, dat zelfs na onderteekening van de overeen komst van Linggadjati de fronten voorloo pig gehandhaafd zouden moeten blijven, daar er nog te veel wantrouwen heerschte, vooral na het incident te Buitenzorg. Sjah rir voegde hieraan toe, dat wanneer dit wantrouwen zou zijn geëlimineerd, overal, waar de economische en sociale toestand dit vereischte, de militaire posities zouden kunnen worden verlaten. Sjahrir achtte het wel mogelijk, dat de radiorede van generaal Soedirman was op gesteld na overleg met Soekarno en Sjari- foedin. De rede was wellicht in wat te ster ke bewoordingen vervat, doch was desortv danks kenmerkend voor de onbehagelijk heid, die in het geheele binnenland gevoeld werd. Ati de ktafc 12 hiaat Er zijn verscheidene manieren om het oogeniblik te vieren, waarop het oude jaar verglijdt in het nieuwe; goede en slechte. Voor sommigen is het een oogenblik van stille bezin ning; zij heffen hun harten omhoog in een gebed of blikken elkaar in de oogen en in hun handdruk ligt de belof.e van trouw en toewijding. De meesten echter schijnen lawaai te moeten maken. Zoo hadden zich te New York wel een millioen men- schen samengepakt op de Times Square, louter uit p'leizier om als haringen in een ton tegen elkaar ge klit lawaai te schoppen. Niet min der dan 12.000 politie-agenten waren extra gerequireerd om gedurende dit uur dienst te doen. Ook in het centrum van Londen (Piccadilly Eirens en Leicester Square) was een dichte menigte samengestroomd. Het nieuwe jaar werd begroet met een vuurwerk-salvo hoog boven de hoofden der. menigte, In de straten werd gejoeld en gedanst en „Auld long syne" gezongen, begeleid door handbellen en houten ratels. Parijs had voo rdeze gelegenheid een extra rantsoen elec. riciteit gekre gen, zoodat het zijn naam van „ville lumière" eer kon aandoen. Er was een zee van licht en overal werd gedanst. In de eetgelegenhe- den op de boulevards kon men een souper krijgen voor.. 1.500 francs, dat is 90.officieele koers. Schending van bestand te Medan De Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia meldt een ernstige ontwikkeling in de militaire situatie te Medan. Dinsdag heeft de Republikeinsche delegatie van de commissie voor uitvoering van de bestands- voorwaarden het Nederlandsche hoofdkwar tier te Medan er van in kennis gesteld, dat zij alle bestaande overeenkomsten, die met betrekking tot de demarcatielijn op 7 De cember waren gesloten, opzegde op grond van de beslissing van de gemengde be standscommissie te Batavia, dat nieuwe defensiemaatregelen niet geoorloofd wa ren". Dr. J. J. van de Velde, politiek adviseur van de Ned.-Indische regeering op Suma tra, verklaarde in aansluiting hierop, dat aan Nederlandsche zijde alles was gedaan om de overeenkomst, die door Sjarifoedin en Oerip onderteekend was, na te leven, doch dat de Republikeinsche militaire lei ders haar voortdurend saboteerden. Thans is met een telefonische mededeeling van kolonel Sitompoel van Siantar, die even- Mr. OUD UIT COMITé „HANDHAVING RUKS EENHEID". Mr. P. J. Oud heeft in een bijeenkomst van het Nat. Comité „Handhaving Rijkseen heid" zijn standpunt a.v. geformuleerd: „De in de motie-Romme door de Kamer gegeven en door de Regeering aanvaarde omschrijving, van het in Indië te voeren be leid beteekent een wezenlijke afwijking van de overeenkomst van Linggadjati in haar oorspronkelijken opzet. Van een in den geest dier motie te voeren beleid mag een meer bevredigende oplossing van 't vraag- stuk worden verwacht. Deze uitkomst mag worden gezien als 'n gunstig resultaat van de mede door 't comité „Handhaving Rijks eenheid" gevoerde actie. Wil het verder overleg op den grondslag der omschrijving van de motie tot een bevredigend resultaat kunnen leiden, dan is noodig, dat de verde re besprekingen geschieden in een sfeer van rust. Daartoe zal het comité kunnen bijdra gen door zijn actie te staken." Het comité kon zich hiermee niet vereeni gen en besloot, de actie voort te zetten. Hierna is mr. Oud uit het Comité getreden. eens mede-onderteekenaar is geweest, de overeenkomst geschonden zonder eenigen redelijken grond. In verband met deze ontwikkeling heeft men de bevolking van Medan geadviseerd in huis te blijven. De aanleiding tot alles was een ver-gis sing van een Nederlandsche patrouille, die de voorloopige demarcatie-lijn overschreed. Ofschoon onmiddellijk stappen werden on- dernomen om de fout te herstellen, werd van republikeinsche zijde een aanval inge zet. De Nederlandsche posten weren 2 uur lang met geweren, mitrailleurs en mortie ren beschoten, waarbij van Indonesische zij de voor het eerst van artillerie gebruik werd gemaakt. Alle pogingen om middels Republikeinsche officieren en den burge meester van Medan de verhitte gemoede ren te bedaren, waren vergeefsch. Toen de mortiergranaten in de Chinee- sche wijk neerkwamen, besloot het Neder landsche militaire commando 's avonds om helfelf tegenmaatregelen te nemen. De Ne derlandsche artillerie vuurde tweemaal, waarop de tegenpartij het vuren staakte. Aan Nederlandsche zijde werden geen ver liezen geleden. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te Stockholm, wordt op het oogen blik in het Kremlin een plan van de Sow- jet-Unie besproken om de Sowj et-Russische politiek in Duitschland zoowel t.a.v. de ge allieerden als van de Duitschers te herzien In diplomatieke kringen te Moskou gelootf men, dat deze besprekingen ten slotte zul len leiden tot een Russisch aanbod om de economische en militaire grenzen tusschen de zone van het Roode leger en de rest van Duitschland te verwijderen. De prijs, dien de Sow jet-Unie voor deze concessie zal vragen, is volgens dezen cor respondent een herziening van de huidige NEDERLAND UTT DEN VEILIGHEIDS RAAD. Op den laatsten dag van het oude jaar kwam de Veiligheidsraad bijeen, om af scheid te nemen van de afgevaardigden van Nederland, Egypte en Maxico, die hun plaatsen zullen moeten afstaan aan die van Columbia, Syrië en België. Mr. Van Kleffens, de Nederlandsche af gevaardigde, zeide: „Ik betreur het. afscheid te moeten ne men van mijn collega's. In onze debat ten heeft het nooit aan beleefdheid, het wezen der diplomatie, ontbroken. De Vei ligheidsraad moet nog een enorme taak ver vullen, met name de kwestie van de ont wapening, de pacificatie van het Zuid- Oosten van Europa en vele andere kwes ties. Wij hebben reeds verschillende pre cedenten en interpretaties van het Hand vest gegeven. Sommige zullen den tijd trot seren. andere zullen onder den druk van ^de publieke wereld-opinie veranderd moe ten worden". DE OORLOG IN VIETNAM. Fransche spitfires hebben Vietnameesche weerstandsnesten en concentraties ten Zui den van Hanoi bestookt. Berichten uit Ha noi beschrijven de beschieting door de na tionalisten van de hoofdstad als „hevig". Het centrum der stad is het hevigst be schadigd; er vielen geen .slachtoffers. In de provincie Annam ten Zuiden van Hanoi woeden verbitterde gevechten. De natio nalisten handhaafden hun druk op de kust stad Hue, waar het Fransche garnizoen nu sedert veertien dagen wordt belegerd. DE SCHULD VAN HET DUITSCHE VOLK. Dr. Joseph Frings, kardinaal-aartsbisschop van Keulen heeft ontkend, dat er een col lectieve schuld van het Duitsche volk be staat. „Alleen het individu kan aan een mis daad schuldig zijn, niet een gemeenschap". De kardinaal heeft voorts verklaard, dat bij de schuldvraag God op den achtergrond wordt geschoven en de openbare meening naar voren wordt gebracht. Hij protesteert ten slotte tegen de uitzetting van millioenen Duitschers uit het Oosten van Duitschland en doet een beroep op de geallieerden om de onrechtvaardigheden, die jegens Duitsch land worden bedreven, te niet te doen. Een overzicht tijdens <ie conferentie te Den Pasar op Bali, welke bijeen geroepen was tot vorming van den staat Oost-Indonesië, en door den Luit.-Gouv. Gen, dr. H. J. van Mook, officieel geopend werd'. J"\E lste JANUARI 1947 zal een merkwaardige dag zijn in degeschiedenis van Lei* den. Wij overdrijven niet. Het Don Bosco-huis, dat gisteren op Rapenburg 52 is geopend, zal spoedig blijken een sociale instelling te zijn, waaraan groote behoefte bestaat en welke zegenrijk werk verricht. Daar zullen een tijdelijk tehuis vinden ka tholieke jongens, die door voogdijraad of rechter aan de ouderlijke macht zijn ont trokken of door omstandigheden, zooals b.v. ziekte van de moeder, niet meer in het normale gezinsleven kunnen blijven leven.Het schenkt ons vreugde en voldoening, dat gisteren zoo duidelijk is getoond belangstelling, waardeering voor dit sociale werk en klaar inzicht in de noodzakelijkheid ervan, niet alleen van kerkelijke maar ook van burgerlijke zijde, speciaal ook door het gemeentebestuur. „EEN ZEGEN VOOR HEEL DE STAD" De aalmoezenier van Ket St. Francïscus- Liefdewerk, dat dit tehuis heeft gesticht, de zeereerw. pater S. Duynstee, O.F.M. heette in zyn openingswoord allen welkom, bijzon der den hoogeerw. heer Deken en den weth. van sociale zaken, en bracht hartelijken dank aan degenen,die het technisch werk hadden verzorgd, en aan de moeders van het St. Franciscus Liefdewerk, die nog tot oudejaarsavond elf uur bezig waren ge weest om het huis in orde te maken. 'Hier is inderaad een prestatie geleverd, waarvoor men zooals de wethouder het later zeide méér moet doen, dan zijn •hoed afnemen! Drie weken geleden werd het initiatief genomen en nü is het tehuis klaar! De heer S. Menken, wethouder van socia le zaken, begon met te hei'inneren aan de vroegere bestemming van het gebouw: St. Josephsgezeüenver., dat nu, na vijf jaar oorlog en na eenigen tijd in gebruik te zyn geweest als boekenhal, weer een sociale be stemming heeft gekregen. Hier zullen een tijdelijk tehuis vinden jongens, die anders zouden worden geplaatst in een omgeving, waar hun katholieke opvoeding gevaar loopt. En, dat dit door den spreker gesigna leerd gevaar niet denkbeeldig is, bewijzen de feiten, welke wij onlangs in ons blad hebben genoemd! Voor de voortvarendheid en doortastend heid, waarmede dit werk is tot stand ge bracht, moet, aldus de wethouder, hulde worden uitgesproken, ook van de zijde van het gemeentebestuur. Door deze instelling aal op zeer effectieve wijze verlichting wor den gebracht in de socia.le nooden in de ge meente en worden gearbeid aan het sociale herstel, hetwelk speciaal ook in Leiden zoo dringend noodig is. Het kernprobleem voor het sociale herstel ligt in het kapotte of ernstig beschadigde gezinsleven. Er is zeer veel onrust en nood en een ontzaglijke verwaarloozing in talrijke gezinnen. In vele gevallen moeten kinderen tijdelijk uit de gezinnen worden weggenomen. En, terwijl de huizen, waarin die kinderen dan zouden moeten verzorgd, overvol zijn, stygt de jeugdcriminaliteit op ontstellende wijze, ook in Leiden. Spr. schetst het groote voorrecht van kin deren, die in den huiselijke kring kunnen worden opgevóed en van ouders, die hun kinderen een goede opvoeding kunnen schenken, om daartegenover te stellen het lot van de kinderen, wier ouders hun thuis de opvoeding, waarop zij recht hebben, niet willen óf niet kunnen geven. Dat voor zulke kinderen hier een tehuis is opgericht, waar zij een katholieke opvoeding zullen ontvangen, is een sociale daad van groote beteekenis, waarvoor wij zeer dankbaar moeten zijn. Katholiek Leiden zal dit werk moeten dragen in christelijke solidariteit om de jeugd te redden. En spr. verzekert, dat ook het gemeentebestuur moreel en op andere wijze zal medewerken, opdat het particu lier initiatief datgene zal bereiken, wat be reikt moet worden in het algemeen belang. Spr. besloot .net den wensch, dat God het werk moge zegenen en de bestuurders be zield moge worden door het voorbeeld van Don Bosco. Vervolgens verichtte de hoogeerw. heer Deken A. Homulle de inzegening van het huis, waaran Zijnhoogeerw. verklaarde, dat hij, ondanks dezen drukken en bezetten dag, zeer gaarne, de uitnoodiging, om deze plechtigheid te verrichten, had aanvaard. De Deken wenschte hartelijk geluk allen initia tief-nemers, met name het bestuur van het St. Franciscus Liefdewerk. Er zijn nu twee stations van het S.F.L., aldus spr., waar de jongelui, die daarvoor in aanmerking ko men, een veilige rit op reis naar den he mel kunnen krijgen, dank zij den goeden zorgen van den stationschef, pater Duyn stee, en de andere geëmployeerden, die den trein begeleiden. De Deken noemde deze in stelling een zegen voor de geheele stad. Nadat de genoodigden het zeer doelmatig ingerichte huis hadden bezichtigd dankte pater Duynstee den Deken en den wethou der en nog zeer bijzonder mevr. Kortmann, die tijdelijk de directie van het tehuis heeft willen voeren en op wier steun hij ook voor de toekomst gaarne rekende. Spr. bood, mevr. Kortmann bloemen aan. En even eens wilde pater Duynstee bloemen presen teeren aan mevr. Bik uit dank voor het zeer groote aandeel, dat de heer O. Bik in de totstandkoming van dit werk heeft ge had; de dochter van den heer Bik nam de bloemen in ontvangst. De plechtigheid was afgeloopen. En nu., nu moeten we méér doen dan onze hoed afnemen! (Zie pag. 4 van dit blad) De bijeenkomst werd bijgewoond behal ve door de reeds genoemde personen door de zeereerw. heeren pastoors Beukers en Smitz, rectoren en kapelaans der stad, den directeur van den Gem. Gen. Dierfct dr. Zij er veld en vele andere in het sociale- intergeallieerde overeenkomst over her stelbetalingen van Duitschland. De Sowjet- Unie is er op gesteld, aldus de correspon dent, dat haar aandeel aan de herstelbeta lingen van de drie Westelijke zones van Duitschland uit de dagelijksche productie van consumptiegoederen door de indus trieën in West- en ZuidDuitschland wordt betaald. De nieuwe politiek van het Kremlin t.a.v. Duitschland, die naar men verwacht op de bijeenkomst van de ministers van Buiten- landsche Zaken te Moskou in Maart zal worden bekend gemaakt, wordt als een overwinning van de onder leiding van maarschalk Stalin staande „gematigden" en vooral van maarschalk Sokolowski, den Russischen opperbevelhebber in Duitsch land. beschouwd. Zy zou tevens een afwij king beteekenen van het besluit van 'Pots dam, hetwelk geen herstelleveranties uit de loopende productie toestaat. HARING OF KUIT. Protestvergadering van haringhandelaars. De Ned. Bond van haringhandelaars be legde, in samenwerking met de organisaties van de visch verwerken de bedrijven en den bond van grossiers, in Den Haag, een ver gadering, waarin de toestand in den harin- handel besproken werd, welke ontstaan is door de houding der Regeering t.a.v. het Russische contract. Na verschillende sprekers gehoord te heb ben, nam de vergadering een motie aan, waarin zij aanbood het kali-contract uit te voeren, indien aan de bestaande verorde ningen betreffende verdeeling de hand ge houden wordt. In de motie protesteert de Vergadering tegen de verordering van de voorraden voor de kali-contract, omdat de reeders niet kunnen leveren, als zij den ver koop aan Rusland moeten garandeeren ter wijl zij verder o.a. verlangt, dat het de Ree- dersvereeniging niet meer toegestaan wordt zelfstandig contracten af te sluiten of uit te voeren. Indien de genomen maatregelen gehandhaafd blijven, wenscht de vergade ring een vaststelling van schadevergoeding. REGEERINGSOPDRACHT VOOR MARIUS MONNIKENDAM. De componist Marius Monnikendam heeft van de regeering de belangrijke regeerings- opdracht gekregen, om in samenwerking met de K.R.O. een groot werk voor koor en orkest te schrijven. De componist over weegt een oratorium of passie in oorspron kelijken vorm te maken. Het ministerie van O., K. en W. heeft eenige weken geleden een commissie benoemd, die thans Neder landsche componisten uitnoodigt, hun bij drage te leveren om aldus de nationale mu- ziekschat te verrijken. Ook de opdracht aan Marius Monnikendam moet in dit verband worden gezien. Eind 1947 zal dit werk ge reed zijn. BRUTALE STROPER. Zaterdagmorgen betrape de rijkspolitie te Lochem op de Lochemsche berg een drie tal stropers, die bevel kregen de wapens over te reiken. Twee van hen gehoorzaam den, maar van O., lid van de bewakings dienst van het interneeringskamp de Vos- senbelt bij Winterswijk richtte zijn ka rabijn op den hulpagent van politie, Wep- ping, schoot en maakte zich uit de voeten. Gelukkig werd Weppink niet ernstig ge wond. Zaterdagavond tegen half acht meldde van O. zich eigener beweging bij de poli tie, waar tegen hem procesverbaal werd opgemaakt. Ook.zijn beide kameraden wer den bekeurd. De eerste katholieke luChtverkenners- groep van Nederland, de „Parmentier"- troep, herdenkt op 5 Januari a.s. het een jarig bestaan. In samenwerking met de K.L.M., de K.N.V.L. en Frits Diepen N.V., zal de heer K. D. Parmentier de be schermheer van de luchtverkennerstroep Parmentier met de luchtverkenners een vliegtocht maken met een „Flying Dutch man" op Zaterdag 4 Januari a.s. Op Zondag 5 Januari zullen des middags op het vliegveld Ypenburg demonstraties gehouden worden met enkele vliegtuigen. Voorts zal op 5 Januari een tentoonstelling worden gehouden in de aula van het Aloy- sius collegere, een propaganda-avond wor den gegeven, waarby een aantal lucht vaartautoriteiten aanwezig zullen zijn. De actie van dezen avond is. dat de eer ste Katholieke luchtverkenners van Neder land in den zomer een reis naar het Va- ticaan zullen maken, om daar een demon stratie te geven van luchtverkennen. 000000000000000000000000000000000000000 ooooooooooooooooonooooonooooooooooooooo» BINNENLAND. Kanunnik Rientjes, pastoor te Maars- sen, is benoemd tot geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Op de Wester Schelde heeft een aan varing plaats gehad tusschen de Belgische „Caritas" en een onbekend schip. De Cari tas" is aan den grond gezet. Uit Vlissingen zijn sleepbooten ter assistentie uitgevaren. De „Caritas" kan als verloren worden be schouwd; de bemanning heeft het schip verlaten. Een bekende S.D.-spionne mej. Hovis, die Maandagavond over de Belgische grens wilde ontvluchten, nadat zij uit het kamp te Weesp was ontsnapt, is juist op het mo ment, dat zij de grens zou passeeren, gear resteerd. Inbrekers hebben bij den heer S. aan den Stiphoutschen weg te Helmond uit een geldkistje 18.000 gld. gestolen. BUITENLAND. Generaal Eisenhower is bereid zich candidaat te stellen voor het president schap vaft de Ver. Staten in 1948. De Palestijnscho terroristen-organisa tie „Irgoen Zwai Leoemi" heeft aangekon digd, dat zij aanvallen zal doen op alle strategisch belangrijke wegen en op alle zich daarop bevindende voertuigen. Een goed begin! De datum voor de parlementsverkie zingen in de Duitsche staten van de Brit- sche Zóne is vastgesteld op 30 Maart. De Duitsche politie heeft groote raz zia's gehouden in de steenkoolopslagplaat sen van de Hamburgsche stations. Vele ko- charitatieve leven vooraanstaande personen i lendieven werden gearresteerd.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2