Vier jubilarissen bij Gemeentewerken RADIO Feestavond personeel Lichtfabrieken Juris Voetangels jacht Vóór-pret rond de Oegstgeester kermis MARKTBERICHTEN VRIJDAG 3 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Nieuw schaftlokaal op de Stadshulpwerf Gisteren herdachten de heeren L. Schild, P. Ph. v. d. Blom en J. G. van Heuzen hun 25-jarig jubileum als tuinman en de heer D. van Ginkel als chauffeur bij de afdeeimg Plantsoenen van Gemeen ewerken. Ter gelegenheid van dit viervoudig ju bileum was hedenochtend in het juist ge reed gekomen schaftlokaal op de Stads hulpwerf een huldigingssamenkomst be legd, welke o.m. werd bijgewoond door den wethouder van Fabricage, den heer A- J. Jongeleen, den directeur van Gsmeente- werken, ir. D. Boogerd, den adj.-directeur van dszen dienst, ir. D. Y Lem, den chef van den Plantsoenendienst, den heer A. Galjaard en voorts enkele hoofden van dienst en het voltallig personeel van den Plantsoenendienst. Ir. Boogerd, die als eerste spreker het woord voerde, bood namens het gemeente bestuur een enveloppe met inhoud aan. Te vens bood spr. als aandenken van de inge-v bruikneming van dit schaftlokaal een aschbak aan, welk geschenk indertijd was ontvangen van Brouwer's Aardewerk-in dustrie te Leiderdorp. Wethouder Jongeleen, die vervolgens de gelukwenschen van het gemeentebestuur aanbood, herinnerde hierbij aan de vele werkzaamheden, van den dienst in het be lang van de stadsverfraaiïng reeds ver richt. Vervolgens richtte de chef van de afd. Plantsoenen, de heer A. Galjaard, zich tot HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. De Commissie inzake - Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding (secretariaat Plantsoen 25) schrijft ons: De Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinslaiding hervat bin nenkort weder haar naai-, kook- en K. en O. cursussen. Deze lessen, gegeven door gediplomeerde leeraressen in de beide huis houdscholen hier ter stede, hebben reeds zeer veel huisvrouwen geholpen bij haar taak om ook in dezen tijd het gezin zoo goed mogelijk te kleeden, te voeden en bij te staan in de moeilyijke taak van op voeding en verzorging der kinderen. Iedere huisvrouw heeft nog moeite om rond te komen met de gedistribueerde levensmid delen. Volgt eens zoo'n kookcursus van 4 lessen. Daar leert men het grootste profijt trekken van de toegewezen nonnen, ter wij P men de maaltijden zoo voedzaam mo gelijk en toch smakelijk leert bereiden. Zoovelen hebben nog een stukje oud goed waar best iets uit te maken zou zijn. De vraag is hoe dit r.an te pakken. Schrijf eens in voor een naaicursus Oud maakt Nieuw" De resultaten =ijn dikwijl® verrassend. Door de tijdsomstandigheden wordt de op voeding en verzorging der kinderen zeer bemoeilijkt. Volgt eens een cursus Kinder verzorging en Opvoeding. U gaat met fris- sche ideeën naar huis Volgt deze cursussen en uw taak in het huishouden zal er zeker door verlichten. U kunt zich voor deze cursussen laten inschrijven in de volgende v/eek. Zie onze advertenties. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Morgengebed en liturgische kalender; 7.45 „Maria ter eere"; 8.00 Nieuws; 9.00 Vrouwenspiegel; 9.45 Muziek ^van Igor Strawlnski; 10.15 Zangrecital door Henriët- te v. d. Brink; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Angelus; 12.03 Rotterdams Phil. Sextet; 12.30 Lunch concert; 13.00 Progr. voor de Nederl. Strijd krachten; 14 00 Klaas van Beeck en zijn orkest; 16.00 Trio; 17.00 „De Wigwam"; 18.00 Dinermuziek; 18.30 Prog. voor de Ne derl. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Buffalo Bill; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewo ne man zegt er 't zijne van; 20.30 Lichtba ken; 22.00 Muzikale Tombola; 22.50 Avond gebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws 23.15 Katholiek Nieuws; 23.20 Laat Sym- phonisch Concert. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 9.50 Quartet-Satz in C. kl.t. Schubert; 10.35 Pianorecital; 12.00 Orgel spel door Johan Jong; 12.35 Populaire wijs jes van heden; 13.00 Nieuws; 13.30 Kamer- muziekprogr.; 14.30 Omroeporkest; 16.25 Dansorkest „The Ramblers"; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Kwar tet van Jan Corduwener; 19.00 Cello en piano; 20.00 Nieuws; 20.15 En nuOké; 21.45 Lillie Lindroth zingt met orkest; 21.55 Stafmuziekcorps van de Amsteraamsche Politie; 22.30 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.30 N achtvoorstelling. de jubilarissen. Nadat spreker herinnerd had aan de vernieling der plantsoenen tij dens de bezetting prees ook hij de activi teit, waarméde het personeel van zijn dienst zijn taak wederom heeft opgevat. De voorzitter van de jubileumcommis sie, de heer M. H. Noteboom, memoreerde nu de vijf en twintigjarige arbeidsperiode der jubilarissen, waarna hij aan ieder een geschenk aanbood, terwijl de dames met een bloemetje werden verrast. Ten slotte voerde de voorzitter van de afd. Leiden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de heer J. Jon ker, het woord, die als oud-chef van den Plantsoenendienst twee en twintig jaar met de jubilarissen heeft samengewerkt. Namens deze maatschappij bood spr. de ju bilarissen een diploma van deze maat schappij aan. Nadat de heeren Van der Blom en Van Heuzen een woord van dank hadden ge sproken, heeft de chef van de Stadshulp werf, de heer H. de Jong, uit naam van het BRANDSTOFFEN VOOR KAMER BEWONERS. In de periode van 2 tot en met 10 Januari bestaat, zooals gemeld, gelegenheid tot het inleveren van aanvraagformulieren voor brandstoffen voor kamerbewoners voor het tweede gedeelte van het stookseizoen 1946/47. Bij inlevering der formulieren moeten de stamkaarten van den verhuur der en de(n) kamerhuurder(s) worden overlegd. Inlevering moet geschieden aan de loketten 1 en 2 van het Distributiekan toor te Leiden (ingang Langebrug) volgens onderstaand schema. Verhuurders, wier fa milienaam begint met de letters: A, B, C, D, E, F, G zijn gisteren en heden opgeroe pen. H. komt op 4 Jan. aan de beurt, I - J - K op 6 Januari, L - M N op 7 Januari, O - P - Q - R op 8 Januari, S - T - U komen op 9 Januari, V-W-X-Y-Zopl0 Januari. Het kantoor is gespend van 8.30 tot 12 uur en van 14 tot. 16 uur. 's Zaterdags van 8.30 uur tot 10.30 uur. In de agentschappen Oegstgeest, Leider- geheele personeel nog bedankt voor de tot- j dorp en Warmond bestaat gelegenheid tot standkoming van het schaftlokaal. inlevering od de bekende zittingsdagen. inlevering op de bekende zittingsdagen. Gisteravond heeft de commissie „Ontwik keling en Ontspanning" van de personeels- vereeniging van de Lichtfabrieken een feestavond georganiseerd, die, gezien voor al het göborfene voor de pauze, zeker aan de verwachtingen heeft volïaan. Na een op rijm gesteld openingswoord van den voorzitter, den heer H. van Woudenberg, waarin de jubilarissen 1946, vaak op hu moristische wijze werden besproken, volg de allereerst het optreden van het mannen koor S.L.F. onder leiding van den heer D, Kok en eerlijk gezegd hadden wij niet verwacht dat de Lichtfabrieken over zulk goed materiaal beschikte! Gezien de korte tijd van voorbereiding ook het mannenkoor zelf is pas enkele maanden oud werden de diverse num mers op beschaafde wij-ze ten gehoore ge bracht en was het- hartelijk applaus een welverdiende belooning voor koor en di rigent. Ter afwisseling gaf de damesgyannas- tiekvereeniging „Brunhilde" enkele de monstraties. Nadat het mannenkoor zich nogmaals had doen hooren, volgde na de pauze het optreden van het Cabaretgezelschap „De Soete inval". Er waren enkele aardige SISEO-NIEUWS. Als de sportterreinen het toelaten staan er Zondag a.s. twee wedstrijden op het pro gramma te weten: LSV IISiseo I (heeren) en Siseo IIExcelsior IV tdames). De heeren kunnen dezen wedstrijd win nen, maar dan zal er flink aangepakt moe ten worden. Thuis werd destijds met 21 verloren. Het tweede dames-elftal speelt om 12.30 uur aan de Da Costastraat tegen Excelsior IV. Bij flink aanpakken is ook hier een overwinning niet uitgesloten. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Johannes z. v. A. van Polanen en J. C. Galjaard; Wil-he'mina Anna Jo- sepha, d. v. L. J. J. van 4er Steen en W. L. M. Driessen; Hend.'ik Johannes, z. v. H. Batelaan en S. A. S. de Winter; Catharina Jacoba Joharfha, d. v. J. L. Postma en M. W. van Niekerk; Clare He'ene, d. v. J. Wesselius en G Wesselius; Rixt Aaltje, d. van H. J. Stol en J. W. Braak; Cornelis. z. v. J. G. Horsman en D. Janse; Froukje door nummertjes bij, en hier denken wij in de eerste plaats aan Grootvaders Klok, door Jaap Zaatman zeer goed op de piano voor- gedragene, terwijl ook Leny Maaskant met haar liedjes niet onverdienstelijk was, maar het overige was o.i. te veel onder de maat om de talrijke aanwezigen te kunnen boeien. Bloemen voor mej. Steffelaar en de da mes van het Cabaretgezelschap waren een ruim verdiende belooning. Helene Marie, d. v. B. Brouwer en M. C. Berghaus; Theodorus Franciscus Maria, z. v. T. H. Nijssen en M. G. van Veen; Jaco bus Johannes, z. v. J. Dubbe.deman en H. J Lezwijn; Meindert, z. v. M. van der Kaaij en A. C. Ten wol-de; Metje, d. v. A. van Egmond en M. J. Labree; Joha \nQ, d. v. D. van Rosse en J. Fritz; Jacoba, d. v D. Schou,en en M. Boon; Wilhelm Erich, z v. J. Zandbergen en M. Rutert; Theodora Hendrika, d. v. L. Wijnands en H. M Barske; Theodorus Simon, z. v. C. A Zuid hoek en T. C. Opdam; Gerrit, z. v. G. Phi- !ippo en J. Klein; Petronella, d. v. J. van Veen en M. van der V.ist; Dirk, i v. B Noordervliet en H. J. Kramer. Ondertrouwd: F. van Delft jm. 20 j. en A van der Heijden jd 20 j.. J der Hoed jni 22 j. en B. Olivisir jd 22 j. C. van Rij jm 20 j. en P. Hoppen'brouwei jd 24 j.; D. van Schoonderwoerd den Becemcr jm 22 j. en S. M. van Kooperen gesch. 27 j.; P. E Stouten jm 21 j. en H. W. Witten jd. 24 j.: J L. Kanbier jm 26 j. en L. C. van <ien Ouweelen jd 21 j.; H. A. J. van Daalen jm 31 jaar en A. E. Vermei jq 20 j.M. C. van Weil jm 25 j. en W. P. A de Koning jd. 19 j., H. J. Boom jm 20 j. en M. M. van der Mark jd 24 j.; P C. Theunissen jm 22 j en D. G. Bekooy jd 23 i J. H. Aa'.bers- berg jm 29 j. en H. C. Donkers jd 25 j.: W. J. H. Breedevelt jm 24 j. en A. J. van Giezen jd 23 jaar. Getrouwd: F. van der Blij jm en I Ze venhuizen jd. Overleden: H. H. M. Pouw dr. 3 jaar; M. P. E. Slegtenhorst wed. van W. Neute boom 82 jaar; M. van Winkel vr. 71 jaar; J. Werk huisvr. van P. van der Lucht 46 jaar; W. J. van Poelgeest wed. van G. Te'- jeur 80 jaar; D. Jaspers.* z. 2 weken; M. Ga'jaard man 76 jaar; J. G. Renaud bsvr. van J. J. Boogh 78 jaar. Nieuws van het Kermisfront. De Boer- broeksche kermis staat op het punt van te beginnen! De gelederen zijn opgeroepen en alle nijvere handen in de weer om er de laatste hand aan te leggen. De grote zaal van „St. Willibrord", omgetoverd in een dorpsplein, wemelt van jonge menschen, die guirlandes aanbrengen, stands inrich ten, hier en daar nog wat vastslaan, het rad van avontuur een duw geven wanneer ze er langs loopen, kortom het is een dorp, waar de bevolking bezig is voorbereidende maatregelen te treffen om kermis te gaan vieren. Eenige enthousiaste heeren wijden alvast de spijker tent in en betwisten elkaar de er wie zijn spijker het eerst krom kan slaan. De meeste slagen missen echter hun doel; het schijnt dus nog een heele kunst te zijn. Meisjes maken de zaal onveilig met het verkoopen van loten. „Het zijn de laat ste, meneer!" En dit schijnt nu werkelijk eens geen dooddoener, maar waarheid te zijn, want inderdaad zijn er nog slechts enkele loten over. Ze blijken uitstekend weg te gaan; vermoedelijk zijn daar de toom kippen en de zij spek als hoofdprijzen niet vreemd aan! Wie dus nog loten wil hebben, haaste zich, want het gaat er op lijken, dat ze bij de opening van de kermis, die Vrijdagavond te 8 uur plaats vindt,' reeds uitverkocht zul len zijn! De burgemeester van Boersbroek heeft doen weten, dat hij persoonlijk bij de ope ning van de kermis aanwezig zal zijn. Wie om de een of andere reden belang in hem stelt, verzuime dus niet deze opening bij te wonen. Kermisvrienden, neemt 't er deze dagen van! Jubileum. Gisteren herdacht de heer N. Wolfenbuttel den dag, dat hij 25 jaar als loodgieter werkzaam was aan het Technisch Bureau Koelman. De jubilaris werd met echtgenoote en kinderen ontvangen in het versierde kantoor van de firma, waar fir BIJZONDER GERECHTSHOF. P. F. te Leiden .heeft zich voor het Bij zonder Gerechtshof te verantwoorden ge had wegens zijn hulp aan den vijand, als iid der N.S.B. Hij werkte bij de O. T., was lid der W.A., en de proc.-fisc. zag weinig lichtpunten in dit geval, zoodat hij vier jaar gevangenisstraf eischte met aftrek van preventief. Het Hof heeft verdachte ver oordeeld tot drie jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. HAAGSCH GERECHTSHOF. Wegens clandestiene slachterij heeft in hooger beroep voor het Gerechtshof zich te verantwoorden gehad C A- uit Katwijk aan Zee. Het Hof heeft de straf thans voorwaardelijk opgelegd. R. C. S. uit Koudekerk aan den Rijn, was door de rechtbank veroordeeld wegens verduistering, van welk vonnis hij in hoo ger beroep kwam bij het Haagsche Ge rechtshof. Het Hof heeft arrest gewezen en de dagvaarding nietig verklaard. J. van D. te Leidschendam had als ca féhouder den sigarettenhandel zonder bon beoefend. IVÏaar, omdat het geen regelma tige handel was. wilde de officier volstaan met 200 boste of 60 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. De politierechter vond het wel erg dat v. L. te Leidschendam aanklacht had ge daan, dat de koopman H. W. v. d. M. hem had mishandeld, doch dat de mishandelde, tot tweemaal toe als getuige opgeroepen, niet verscheen zoodat hij nu door de politie naar de zitting gebracht moest worden. Om dat de mishandelde zelf zoo weinig belang stelling voor de zaak toonde, vorderde de officier f 10 boete of 5 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. J\Ceut~y.oJik 22 Toen de agent te taxi grond had doorzocht en geen spoor van Perolt had kunnen ontdekken, wendde hij zich tot den bestuurder. Ik geloof, dat jij meer van deze zaak afweet d-ari je wilt vertellen, jongeman. Doch de agent werd in de rede gevallen door een hevig gelosi van een auto-claxon. De naderende vrachtauto wou passeren, en de mannen namen een groot gedeelte van de weg in beslag. Toen de vrachtwagen vooibij ging, ke ken de mannen hem even na enin de niet afgesloten laadruimte. Jud Perolt had geen gelegenheid zich in de lege vrachtwagen te verbergen en hij begreep, toen hij de mannen op den weg zag staan, d«at er weer 'n critiek ogenblik voor hem was aangebroken- manten, familie en personeel aanwezig wa ren. De jubilaris werd door dén heer G. Koekpan mede namens diens broer, den heer C. Koelman, toegesproken, waarbij deze wees op diens altijd prettig humeur, zijn plichtsgetrouwe toewijding en zijn kun digheid als vakman, welke eigenschappen ook door de klanten zeer worden gewaar deerd. Hij bood hem als bewijs van waar deering een radio-toestel en enveloppe met inhoud aan. Aan mevr. Wolfenbuttel wer den bloemen aangeboden. De heer A. de Rooy zeide vervolgens, dat hij gaarne den jubilaris zijn waardeering wilde betuigen voor de uitstekende wijze, waarop hij de klanten, en speciaal ook zijn firma, heeft bediend; spr. bood eveneens een geschenk aan. Hierna kreeg als vertegenwoordiger van het personeel, de heer G. Groeneweg. het woord, die den jubilaris prees om zijn altijd-klaar staande hulpvaardigheid en collegialiteit; namens allen bood hij een fraaie schemerlamp aan en aan dje echtge noote bloemen. Een ander lid van het per soneel, de heer J. Helder, die 25 jaar gele den ook bij de firma werkte, wilde gaarne de uitgesproken waardeering nog eens on- derstreepen. De jubi'aris herinnerde er aan, hoe hy 25 jaar geleden onwennig tegenover het vak stond en in dien tijd veel heeft ge leerd. Hfj dankte hartelijk voor de gespro ken woorden cn ontvangen geschenken. Hierna bleven allen nog eenigen tijd in gezellige huiselijke sfeer tezamen. HILLEGOM Kerstfeest Kalh. Arbeidersbeweging. De Kath. Arbeidersbeweging heeft in Flo ra een kerstfeest georganiseerd voor de grootere kinderen van haar leden. Er na men 450 meisjes en jongens aan deel. De harmonie Crescendo verhoogde de stem ming, eveneens de goochelaar De Booy. De voorz. de heer Jac. Walkers, opende de bijeenkomst. Wethouder W. F. van Dam deed een dringend beroep op de jeugd om vooral de pas aangelegde Plantscoenen niet te beschadigen. Vliegprestaties. Mej. Ida Veldhuyzen van Zanten, onze plaatsgenoote, vertrok in October van het Londensche vliegveld Croydon, om een tweemotorige Miles „Aerovan" met 7 passagiers met hun bagage naar Kaapstad te brengen. Uit verkregen in'ichtingen bljjkt, dat zij 19 Nov. Johan nesburg in Transvaal bereikte. Later vloog zij door van Johannesburg naar Kaapstad een afstand van 1328 K.M. De totale vlucht beliep 13000 K.M. en de prestatie verdient des te meer lof als we weten, dat mej. Van Zanten geheel alleen verantwoordelijk v/as voor de besturing en de navigatie. LAATSTE BERICHTEN Daar! riep de taxichauffeur, die zijn passagier dadelijk herkende, daar staat is! Dat is 'em. De agenten draaiden zich op hun hielen om en wierpen zich in hun wagen. Vooruit Basey, draaien die car, en hem achterna! Als we hem in handen krij gen maken we een beste beurt bij onzen kapitein. REDE VAN H. M. DE KONINGIN WORDT HERHAALD. De rede, die H. M. dc Koningin op Oudejaarsavond voor de radio heeft ge houden, wordt hedenavond om 20 00 uur precies over beide Hilversumsche zenders herhaald. BEMANNING VAN VLIEGEND FORT GERED. Nader is door het ministerie van lucht vaart medegedeeld, dat alle vijf manschap pen uit het „vliegend fort" zijn gesprongen. Twee kwamen terecht in zee dcch werden veilig aan land gebracht, de andere drie kv/amen neer in de buurt van Lerwick en een van hen schijnt licht gewond te zijn. K. N. I. P. KOMT OP 27 JAN. BIJEEN. Naar het republikeinsche persbureau Antara meldt, zal het K. N. I. P. (voorloo- pig republikeinsch reparlement) waar- khijnlijk op 27 dezer te Soerakarta in plenaire zitting bijeenkomen. UIT ANGST VOOR DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Volgens mededeeling van officiee'e zij de hebben de Grieksche verzetslieden de grensstreken van Thracië en Macedonië prijsgegeven cn zich begeven naar Thes- salie, Eurytanie, Phthiotis en Phocis. Deze tactiek wordt toegeschreven aan den op handen zijnden komst van de commissie> van onderzoek der V. N. Ook heeft de gouverneur van Centraal-Macedonië de vrijlating gelast van vrouwen en grijsaards, die vast gehouden werden vanweg hun verwantschap met verzetslieden. LEIDEN, 3 Jan. Vee. Aanvoer: 2 fok stieren, 1 slachtstier, 32 kalf- en melkkoeien 400800, handel vlug, 61 varekoeien e.a. 250500, 100 vette koeien, 20 pinken, 54 nuchtere kalveren, 100 vette schapen, 128 weideschapen 4090, handel mat., 100 mestvarkens 2090, handel mat., 269 biggen f 1020, 13 paarden, 1 veulen, 197 bokken en geiten f 1060. handel mat. Kaas. Geen noteering. WAAR BLEEF iDicd Mala&iif door J. S- FLETSCHER. 14) Het viel Blake op, dat hij zelden een triester, verlatener plaatsje had gezien dan Marshwyke. De oude molen en de daarbij behoorende huizen zagen er uit of ze en kele jaren tevoren het voorwerp van een zwaar bombardement waren geweest; een blik door de glaslooze vensters en de neer gevallen deuren toonde massa's neergeko men pleisterwerk, vervallen houtwerk en verbogen ijzer. Grof móerasgras groeide vrijelijk in de eenige met hobbelige keien geplaveide straat; de huizen en hutten langs zagen er vreugdeloos en armoedig uit; de vrouwen en kinderen die in de deur openingen kwamen om naar de vreemde lingen te kijken, pasben meer in een Hot- tetotten-kraal dan in een Engelsch dorp. Het kwam Blake voor, dat het eenige be hoorlijke huis in het plaatsje de herberg was, een bouwwerk uit de achttiende eeuw dat op een klein, rechthoekig terrein aan den rand van den Inham stond, en hij merk te het o£. „Natuurlijk", stemde Atherton tóe met "cn glimlach, „omdat daar het meeste geld naar toe gaat. Let eens op den herbergier, dien Briscoe. Het is er zoo een van de soort die, als ze wat weten, heel kieskeu rig zijn bij het kif zen van degenen aan wie ze hun kennis luchten." Het voorvertrek met het buffet van de „Anchor's Weigheid" telde geen klanten, toen Atherton en Blake binnenkwamen. Maar uit een deuropening aan de achter zijde kwam onmiddellijk een corpulente, donkere man van blijkbaar middelbaren leeftijd te voorschijn. Hij toonde zich niet verrast toen hij den commissaris zag, knik te en noodde de bezoekers door te loopen naar het vertrek, dat hij zoojuist verlaten had. „Kom binnen, heeren", zei hij. ,,Er is op clit uur van den dag niemand hier, maar des te prettigei is dat voor u. Ik had al gedacht dat ik u hier zou zien, -commissa ris", ging hij voort, terwijl hij de deur achter hen dicht deed. „Ik heb dat juist staan lezen; onze veldwachter liet hier een exemplaar achter toen hij hier langs kwam op zijn weg naar huis." Hij duidde veelbetefkenend op het aan plakbiljet dat op tafel lag. En terwijl hij het opnam, las hij het nog eens met sa mengeknepen lippen en nadenkenden blik. „Ja", herhaalde hij. „Ik dacht wel, dat ik u zou te zien krijgen, of tenminste iemand van de politie". „Waarom, Briscoe?" vroeg de commis saris. „Nogal duidelijk, mijnheer", antwoord de de waard. „Als 't Dick Malvery was, dien avond in Brydhester, is het wel zeke:, dat hij op weg was naar huis. En Dick Malvery ging nooit naar huis tenmin ste vroeger zonder aan te leggen in „Anchor's Weighed". Nee, nooit!" „Nou", zei Atherton rustig. „Kun je je dan nog herinneren, dat je 'm in .Februari hebt gezien?" ,,Nee, niet in 't minste!" antwoordde Briscoe met een nadrukkelijke verzekerd heid. „Nooit! 'k Heb nooit mrer iets van Dick Malvery gezien sedert zes jaar, com missaris! Ik wou dat 't anders was, want hij is me nog bijna dertig Pond schuldig!" „Kun je je nog iets van verleden Fe bruari herinneren?" vroeg Atherton „En als dat zoo is, herinner je je dan nie's van een langen, slanken man met een donkpren baard, die hier op een avond binnen kwam? Een man, dien je voor een vreem deling had kunnen houden?" Briscoe, die druk doende was met het te vóorschijn halen van een speciale flesch whiskey uit zijn privé buffet en met het oppoetsen van zijn beste glazen, stond plot. seling f?ven stil en zonk toen neer op den dichtsbijzjjnden stoel. „Goeie genade!" riep hij uit. ,.U wilt toch niet zeggen, dat dat Dick Malvery was! „Ik herinner me dien man en ik hield 'm voor een vreemdeling, voor een Ame rikaan tenminste. Beware me! Was 'm dat werkelijk, Dick Malvery?" „Vertel ons, wat je je van hem herin nert", zei Atherton. „Maar laat mij je eerst vertellen, dat deze heer, mijnheer Blake, Richard Malvery's compagnon in Canada was. Mijnheer Blake heeft de be looning uitgeloofd, Briscoe, en 't is nog maar een voorloopige belooning, die hier wordt aangekondigd Ik twijfel er geen moment aan of Richard Malvery was op 27 Februari 's avonds in Brychester en dat hij dezen kant uit kwam, tenminste tot het kruispunt Marshwyke; hij reed tenminste mee met den wagen van Abinett, hoewel I Abinett hem niet herkende. Van het kruis punt ging hij hier naar Marshwyke. Dus Briscoe, kwam hij toen naar jouw huis?" „De man. zooals u die beschreef, kwam hier binnen", zei de waard, die klaarblijke lijk hoogst verwonderd was. „En 't zal zoowat einde Februari, begin Maart zijn geweest. Het was een donkere avond en ik had maar één lamp in de voorkamer aan. Ik heb 'm niet zoo precies bekeken, maar toch herjnner ik 'm heel goed. Hij vroeg om een glas whiskey en ging ginds in 'n hoekje zitten, 't Is daar donker, zoodat ik hem niet al te best kon zien. Hij zei ver der niks meer en ik hield hem voor een Amerikaan op wege naar Shilhampton, speciaal omdat hij den weg daar naar toe vroeg". „Aha! Vroeg hij den weg naar Shilhamp ton!" zei Atherton. ,,Nou ja", antwoordde Briscoe. „Dat deed-ie en dat deed-ie niet. Hij zei 't zoo: Ik geloof, dat dit de weg naar Shilhamp ton is? En dat was alles maar hij zei 't als of 't een vraag was. Ik zei, dat hij 't goed had en, wat meer is, e*n paar minuten la ter sloeg hij dien weg in". „Was hier nog iemand, toen hij hier was?" vroeg Atherton. „Twee man. De ouwe Peter Flint en Ze- kel Harness waren hier", antwoordde Bris. coe. „Ik mag wel-aannemen, dat ze 't zich zullen herinneren als u 't ze vraagt, com missaris". „Ik durf wel te veronderstellen, dat d5e belooning hun geheugen wel aan 't werk zal zetten", merkte Atherton od. Dat wil zeggen als er iets bijzonders aan dien man was, dat de moeite waard was om hem zich te herinneren". „Ja, precies!" zei Briscoe. „Maar ik ge loof niet dat dat nou juist het geval was. Behalve zijn donkere baard, zijn groote hoed en zijn Amerikaansche manier van spreken was er niks bijzonders aan nem op te merken en ze zouden 'm zeker niet voor Dick Malvery hebben gehouden, hoewel hij zeker de lengte en de figuur van Dick had". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3