Russiseh voorstel inzake ontwapening 1 OP KORTE GOLF f Een Fransche minderheidsregeering DAGBOEKKRABBELS UIT FRANKRIJK (1) Maximumprijzen voor Pensions De Sovjetvertegenwoordciger bij den Vei ligheidsraad, Andrei Gromyko, heeft in een schrijven aan den seoretairis-generaal der V. N., Tryigve Lie, een resolutie inge diend ter bespreking op de vergadering van den Veiligheidsraad op Dinsdag a.s. Gromyko dringt er in de resolutie op aan, binnen drie maanden een volledig ontiwa- peniiTgsohema op te stellen, waarin tevens zijn vervat bepalingen inzake internationa le controle op de atoombom en andere doo- delijfce wapens. Tot d'ait doel zou een spe ciale commissie uit den Veiligheidsraad moeten worden gevormd. In welingelichte kringen wordt deze stap van de Sovjet-Unie verklaard' als een nieuwe poging om het initiatief te nemen bij hst bewerkstelligen van een spoedlige ontwapening. Waarnemers zijn van mee ning, dat het voorstel bedoeld zou kunnen zijn om de aandacht af te leiden van den eisch van Baruch, het Amerikaanscbe lid van de atoom commissie, tot volledige aan vaarding van het Amerikaansche plan voor controle op de atoomenergie, waarop het recht van veto niet van toepassing is. De Britsche delegatie is niet verrast over het voorstel. Zij legt er den nadruk op, dat Engeland volkomen bereid is de ontwape ning zoo spoedig mogelijk ter hand) te ne men. ACHTJARIGE JONGEN VERMOORD. Zaterdagmiddag j.l. heeft omstreeks 5 uur, in het Quintus-bosch te Glimmen, ge meente Haren (Groningen), een moord plaats gevonden, waarvan de achtjarige Jan Hummel uit Glimmen het slachtoffer is ge worden. Het kind werd door worging om het leven gebracht. Een voorbijganger, die den dader bijna op heeterdaad betrapte, waarschuwde de plaatselijke politie, die onder leiding van den groepscommandant J. Akkerman een onderzoek instelde. Hoewel aanvankelijk omtrent den dader niets be kend was, slaagde de politie er reeds na enkele uren in hem te arresteeren. Het bleek te zijn den 19-jarigen J. M., werk zaam in de mijnen te Limburg, die met va- cantie te Glimmen verblijf hield. Na aanvankelijk te hebben ontkend, legde hjj later een volledige bekentenis af. Naar het motief van den moord tast men voorals nog in het duister. AUTOBUS IN BOTSING MET TRAM. Het gladde wegdek heeft Zaterdagmor gen een ongeluk veroorzaakt. Omstreeks kwart voor negen kwam op de Koningin negracht te 's-Gravenhage tegenover het K. L.M.-gebouw een autobus, bestuurd door den 47-jarigen C. B., in botsing met een tram van lijn 9 (bestuurder de 27-jarige M. D. J. S.). Door de gladheid van den weg slipte de autobus en botste met de rechter achterzijde tegen den voorkant van de tram. De gevolgen leken op het eerste oogen- blik zeer ernstig, doch de gewonden, alle uit den autobus, kwamen er betrekkelijk goed af. De passagiers van den laatsten aanhang wagen beleefden nog enkele angstige mo menten, want deze wagen raakte door den schok los en reed ongeveer 30 meter ach teruit de helling af, alvorens zij tot stilstand kon worden gebracht.. BUS TE WATER; DRIE DOODEN. Zondagmorgen halftien vond in Foxhol ter hoogte van de aardappelfabriek van de firma W. A. Scholten een ernstig auto ongeluk plaats. Een autobus van „De Ro land'' slipte met bet gevolg, dat het voer tuig door de"ronding van den weg in het Winschoterdiep geraakte. De 18-jarige C. Cost uit Kolham wilde nog uit de bus springen, doch geraakte tusschen wal en auto en werd op slag gedood. Onmiddel lijk werden door eenige schippers de reddingswerkzaamheden ingezet en dank zij hun kordaat optreden konden ruim 20 menschen worden gered. Mevr. Huisman uit Slochteren en mevr. G. Kasper-Poel- man te Obergem gem. Winsum verloren hjerbij ook het leven. Men vermoedt, dat nog meer slachtoffers verdronken zijn. TWEE UUR IN HET DONKER. Zaterdagavond van 8 tot 10 uur zijn vier Brabantsche gemeenten, die te veel electrische energie verbruikt hebben, op last van het Rijkskolentoureau van stroomvoorziening verstoken geweest. Deze maatregel geldt als waarschuwing; indien overtredingen blijven voorkomen, zal tot langdurige onderbrekingen moeten worden overgedaan. De burgemeesters der betrokken gemeen ten hebben tegen dezen maatregel gepro testeerd. Zij wezen er op, dat thans de boeren druk aan het dorschen zijn, het geen veel stroomverbruik vergt. MET EEN DAKOTA OVER DEN OCEAAN. Voor de eerste maal heeft thans de K.L.M. den sprong over den Oceaan met een twee- motorige Dakota gewaagd. Om 11.30 uur is Zondagmorgen van Schiphol het speciaal ingerichte foto-Dakotavliegtuig PJ-ALG naar West-Indië vertrokken voor het ver richten van luchtkarteeringswerk. DE HINDERLIJKE WEGENTOLLEN. De hinderlijke wegentollen zullen spoe dig gaan, verdwijnen, daar de regeering dit jaar 400.000 heeft uitgetrokken om deze obstakels af te koopen. c NIEUWE BURGEMEESTERS. Bij Koninklijk Besluit zijn in de vol gende gemeenten burgemeesters benoemd: Berghem: J. J. J. van den Akker, hoofd commies te Noordwijk; Leusden en Stou- tenburg: M. J. E. Kwint, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeenten Barwouts waard er, Rietveld en Waarder; Huizen: mr. P. van Driel, hoofd van de afdeeling Sociale Za ken van Ned. Volksherstel te Haarlem; Waspik: J. C. M. Couwenburg, secretaris te Didam. Terugkeer militairen Militairen, die op 2 Januari naar hun garnizoen moeten terugkeeren, worden ver zocht op 1 Januari om een uur 's middags te luisteren naar de nieuwsuitzending over beide zenders. In deze uitzending zullen ge gevens over de terugreis worden omgeroe pen. KERKNIEUWS De weleerw. pater Regin aldus van Oer- le, die volgend jaar zijn gouden Klooster- feest viert, is Kapelaan te Oudewater. DE STRIJD IN CHINA. Uit 'het hoofdkwartier der regeer in gs- strydikradhten te Nanking wordt medege deeld, dat de regeeringstroepen Foewing, een der laatste communistische steunpun ten in Noord-Kiangsoe, 'hebben veroverd. De stad wordt de sleutel tot het gebied tusschen het Tatoenigmeer en de Gele Zee genoemd en viel, zonder dat er tegenstand werd geboden. Ofschoon de Noordelijke oever van de Jamgtse-rivier thans tot een aanzienlijke diepte door de regeeringstroepen wordt bezet, schijnt er nog een tamelijk groot aantal communisten te zijn. De strijd is hier reeds verscheidene maanden aan den gang. Meer naar het Noorden wordt Paoting, het strategische spoorwegknooppunt onge veer 150 km ten Zuiden van Peking, nog meer door de communisten bedreigd door de verovering van bijna alle steunpunten rondom de stad. Alle militaire leiders der regeering in Noord-Ohina zijn bijeengeroepen voor een spoedconferentie ter bespreking van spe ciale maatregelen voor de verdediging van de gebieden Tientsin en Peking en den Noordelijken sector van den spoorweg Pe kingHtankau. DE GUERILLA-STRIJD IN INDO-CHINA Een woordvoerder van het Fransche mi nisterie van oorlog heeft te Parijs ver klaard, dat de FransChe troepen langzaam maar zeker vorderingen maken in den strijd om Hanoi. Fransche tanks hebben Zondagavond in de straten van Hanoi ge- isoleerde Vietnameesche stellingen opge ruimd. Voorts hebben Fransche troepen ziCh van Hanoi uit een weg gebaand naar Phoelang Thoeong, ongeveer dertig kilo meter Noordoostelijk en daar een ïVansch garnizoen van meer dan tweeduizend man ontzet, dat ruim een week door Vietna meesche troepen ingesloten is geweest. Drie aanvalsgolven werden gericht tegen de Fransche stellingen te Haiphong, en te Nam dinh sloegen de Fransch'en twee krachtige aanvallen af. RUSSISCH VOORSTEL INZAKE DUITSCIIERS OP EEREWOORD Vroegere leden van d'en Duitschen gene» ralen staf, het Duitsobe kabinet en de SA.. zullen door de Am e r ikiaanschen autoritei ten in Duitschland op ©erewoord vrijgela ten worden, teneinde te voorkomen, dat zij op grond van door de regeeringen der Duitsche staten gemaakte zuiveringswet- ten worden gearresteerd. Da drie genoemde categorieën zijn door hat hof voor oorlogsmisdaden te Neuren berg als niet misdadig beschouwd. 000000000000000000000000000000000000000 0 C 0000000000000000000000000000000000000001 BINNENLAND. In de tram te 's-Gravenhage is Zater dag een ongeveer 60 jaar oude dame on wel geworden en overleden. Door de Krijgsraad van Doornik (Bel gië) is de Nederlander J. Larnmertse bij verstek ter dood veroordeeld. Uit een aangeteekenden brief van A'dam naar Axel is 80.000 aan bankpapier ontvreemd. De provinciale voedsclcoramissarissen zullen een inventarisatie houden van alle beschikbare voorraden consumptie-aardap pelen, welke nog bij telers en landhandela- ren aanwezig zijn. Door gasverstikking zijn twee mannen in hun woning aan de Gelderschekade te Amsterdam om het leven gekomen. Vermoedelijk door het spelen met slaghoedjes werd te Asten (N.B.) de 17-ja- rige A. V. bij een explosie dooaelyk ge troffen, terwijl z'n 15-jarig vriendje W. S. zwaar gewond werd. Uit een raam van de eerste verdieping van zijn woning in de van Woustraat te A'dam is de heer C. K. op straat gevallen; hij is met een schedelbasisfractuur opgeno men en later overleden. Een groote trailer van de Holland Limburg express uit Rotterdam is tenge volge van de gladheid op den hoogen dijk te Zaandam van den weg afgereden. De 69-ja- rige Zaandammer C. Schuitemaker werd hierbij gegrepen en is aan de bekomen ver wondingen overleden. BUITENLAND. De Britsche stad Birmingham heeft aangeboden, Keulen te adopteeren. „Wenscht u, dat generaal le Gaulle weer aan de madht komt?" Deze vraag werd door het Fransche instituut voor opi nie-onderzoek gesteld. 53 antwoordde „■neen"', 34 „ja" en 13 had geen mee ning. - In Hcndaye aan de Fransch-Spaan- sche grens zou een uitgebreid net van spionnage ontdekt zijn. De organisatie zou van Spanje uit geleld worden. De bekende schrijver Maurice Mae terlinck is in den tu/in van zijn vi'.la in Florida gevallen en heeft een dubbele beenbreuk opgeioopen. Hij is 84 jaar oud. Als represaille tegen het afranselen van een Jood, die zich aan bankroof had schuldig gemaakt, is in de buurt van Haifa eeiï Britsch officier ontvoerd en afgeran seld. Ook twee Britsche or.der-officieren hebben stokslagen gekregen. \/OOR DE EERSTE MAAL in haar parlementaire hedendaargsche geschiedenis begint Frankrijk een regeering, uitsluitend gevormd uit de socialistische partij, welke maar 101 volksvertegenwoordigers op het zeshonderdtal leden der Fransche Kamer telt. Deze had bijna éénstemming den heer Blum als kabinetsformateur aan gewezen en Blum poogde tevergeers een ministerie van nationale eenheid, behelzen de alle partijen te vormen. Waarom lukt het hem niet? toond, dat zij op 10 November zich door den generaal hadden laten misleiden en heb ben zij wederom (helaas, voor een minder belangrijke instelling) aan de M.R.P. de meeste stemmen gegeven. Een tijdje geleden mochten de journalis ten het „Palais des Champs Eysees", de residentie van het Staatshoofd, bezoeken. Het werd gebouwd in 1718, volgens de smaak der XVnie eeuw versierd met goud- beladen ornamenten van allen aard, en steeds in dien zelfden geest bijgewerkt. In de privé-vertrekken van den President waren er tot 1941 maar twee primitieve badkamers. Darland, welke Petain als zijn opvolger aangeduid had, deed toen in het verlaten paleis (waar hij eens hoopte te ko men) twee prachtige ultra-moderne badin richtingen aanbrengen, zij zullen nu voor den toekomstigen President dienen, wat een journalist deed opmerken, dat de ba den te klein zouden zijn voor de gestalte van de Gaulle, maar heelemaal aan die van Herriot zouden passen. Herriot. De toekomstige president der Republiek Hij stuitte op de moeilijkheid, welke de Gaulle in November 1945 reeds gekend had: de communisten eischten het Ministerie van Defensie voor een hunner op, zoodat een communist misschien zelfs Thorez, de de serteur van het Fransche leger in 1939 al de militaire geheimen (ieder land bezit er) van Frankijk had kunnen kennen en.in de bekoring zou gekomen zijn, de nieuws gierige vragen van zijn vrienden, de Sov jets. niet onbeantwoord te laten. Zooals de Gaulle een jaar vroeger zulk een benoeming van de hand gewezen had, kwamen nu de M.R.P. en de andere ge modereerde partijen tegen dien eisch op. Herriot, die in naam der radikalen had meenen te mogen toegeven, werd door de zijnen daarin niet gevolgd. Blum, die dus in de onmogelijkheid stond de verschillende partijen te zamen te be vredigen, kon niets anders doen, dan zich uitsluitend tot eigen vrienden wenden, met te verklaren dat hij enkel dringende regee- ringsmaatregelen zou nemen bizonder van financieelen aard en dat hy einde Januari 1947 zou aftreden bij de verkiezing van den President der Republiek, die dan zelf een nieuwen kabinetsformateur aan de Kamer zal moeten voorstellen. Blum, de man van de „Front Populaire" in 1936, wordt, nu hij 74 jaar geworden is en zijn gedachten steeds meer naar links geëvolueerd zijn, als een mogelijke redder van 't vaderland en van de frank begroet; zelfs Mauriac spreekt zijn lof uit in „Le Fi garo" van 1616 December. Aanstaande keuze van den president der republiek. Zal Blum zelf binnen enkele weken als voorzitter der IVe Republiek gekozen worden? Hij schijnt te oud en te ziek om een lang mandaat te willen aannemen. De candidatuur van de Gaulle is thans ook heelemaal uitgesloten. Bij de verkiezin gen van 24 November voor den Raad der Republiek (een soort Senaat met weinig macht) hebben de kiezers duidelijk ge- 19 December. Roozendaal, Esschen, Blan- din, Baismières. vier grenssta tions, dat be teekent viermaal met heel je hebben en houaen naar de douane sjouwen, om te laten onderzoeken, of je geen verboden waar1 verborgen hebt in de veilige beschutting van een hemd of een paar kousen. Het nut van deze plichtpleging is me nooit erg duidelijk ge worden: voor de bona-fide rei ziger is zij een marteling, ter wijl de echte smokkelaars heusch wel kans zien. hun zwarte goederen langs andere wegen over de grens te krij gen. Maar het is nu eenmaal een onvermijdelijkheid en je voegt je dus vol berusting en goedsmoeds bij de stroom van met koffers beladen menschen, die zich verdringen voor den ingang van (het douane-kan toor om zoo gauw mogelijk uit de kou en de zenuwachtige spanning van het onderzoek te zijn. In de trein krijg je dan later de verhalen te hooren van het pond koffie en de kilo sui ker. die de douane-ambtenaar in een goedhartige bui liet hou. den. Van Brussel af reisde ik met een groep Belgische stu denten. die een excursie naar Marokko gingen maken. Toen de Fransche douaniers dat hoorden, gaven ze spontaan de sigaretten, die al waren afge nomen weer terug. Natuurlijk is de grens-controle een dank bare gelegenheid, om de ko mende lol-unie tusschen Neder, land en België ter sprake te brengen. Men verwachtte ech ter algemeen, dat deze aan het douane-onderzoek niet veel veranderen zou, vooral omdat het voorloopig wel niet zou worden toegestaan, om onbe perkt deviezen mee te nemen. De trein van Brussel naar Lille (of Rijssel, zooals de oude Nederlandsche naam luidt) was slecht verwarmd: al spoedig stonden de ijs-bloemen dik op de ruiten. Het vroolijke. onge dwongen gezelschap van de studenten doet echter alle mi serie vergeten. En als we te v Baismières de laatste grens controle gepasseerd zijn. duurt het niet lang meer of we zijn in Lille en wandelen onder de reusachtige overkapping naai den uitgang van het station. Men staat ons daar al op te wachten, twee vrouwelijke pro. fessoren van de Katholieke Universiteit, die ik in Frivourg had leeren kennen en binnen het half uur zijn we aan bet Universiteitsgebouw, waar ik een onderkomen vi-den zal. Van de stad zie ik.we'nig in dit avondlijke uur. Het is hier zoo als het in Augustus ook al in Parijs was. Verladen straten, donkere etalaees. Aan de Uni versiteit wordt ik allerha-te- lijkst ontvangen door een jon gen professor, mr. Sapoey, van de juridische *aculteif. T "*er ontmoet ik ook mr, l'A'bbé Cuilluy, den secretaris van de Universiteit, die me miin kamer wijst. Terloops hcor ik. ^t er een heele rij menschen ge vraagd heeft, me dezer d"gen te kunnen spreken. Men is hier zeer op het contact met Neder land gesteld" en is benieuwd near de ontwikkel-'n" de zaken sinds de o-rlog in Ned r_ land genome i he' ben. Ik ben eo ter te vermoeid om me vanavond al aan een ge sprek te wagen. Ik kruip vroeg onder de wol (die hier even noodig is als in het vaderland. het is doordringend koud) en vind eindelijk weer eens de ge legenheid, een normale nacht te maken. 20 December. Ik heb de Mis gelezen in een sacristie van de univers'teits- kerk, waar men enkele altaren heeft opgeslagen. Het groote aantal priesters, dat hier do ceert of studeert, heeft dat noo dig gemaakt. Langzamerhand begin jk eenig idee te krijgen van het gebouwencomplex, waarin ik ben ondergebracht. Het is neo-gothisch van stijl, aan buitenkant ziet het er appetjjtelijker uit dan van bin nen, waar men langs, hol'e gangen vindt en groote, onoog lijk uitziende zalen. Men krijgt den indruk van armoede en ik hoor al spoedig hoeveel moei te het kost, de sommen bileen te grengen. die voor het on-"er- houd van deze vrije universi teit noodig ziin. Van de Staat ontvangt men niets. Men mag al blij zijn, dat men geduld wordt. Wat de wetenschappelijke kant betreft krijg ik de in druk, dat hier hard gewerkt wordt. Dat moet ook wel, want de vrije faculteiten mogen on derwijs geven, maar kunnen geen examen afnemen. Daar voor moet men zich wenden tot de Staatsuniversiteit, die het d'ploma aan de leerlingen van de katholieke concurrent zeker niet cadeau zal geven. In den voormiddag zoek ik de ..Archives départementales du Nord" op. waar ik enkele dagen werken moet. Op weg daarheen kom ik langs de Es planade. Er zijn daar in 1944 bommen gedooid. d:e groote trechters hebben gemaakt. Men heeft ze rustig laten liggen, de auto's riiden er wei omheen. De archivaris. Mr. Pietresson de Saint Aubin is niet aanwe zig. maar zijn vrouw, archi- viste adjointe. een hoogbe schaafde Francaise helot mc aan alles, wat ik noodig heb. 's Middags ga ik met Mr. Guilluv eten bii de Mrsionaires du Travail, een stichting van de beroemde abbé Godin, een groep jonge priesters, di° aan de universiteit voor sociale ar beid worden opgeleid. Fen van hen veffelt. dat er in LiUe, buiten de leerlingen der Colla ges, v«n de ioneens tusschen 14 en 17 jaar slerMs een hon derdtal naar de Mis gaan. pn nog niet e'ns allemaal cere- geld. Mr. Guilluv antwoordt, dat me*1 niet behoeft te wan hopen- Het zal wel b°ter woe den, als men in Frankrök maar ems een andere re^eering krh'gt Tk k=n het riet me1 b°*n eens ziin. Fet mag eenvoudig met van een re^eering afhan gen. of wii vat kriirten on de jonge menschen. Ais de Kerk daarvan pfhankeihv e»vo*-dön zou ziin dian bet°eVmt dat al leen ■rcaar. dat z*i haar .eiv^n levenskracht heeft ve^s^eld. En -dan zie ik de toekomst don ker in! 's Middags ben ik weer op het archief, 's avonds krijg ik bezoek van abbé Cockenpot, de zielzorger van de mannelijke studenten. Hij wil weten, hoe we in Nederland werken en hij zegt me. dat hii ons benijdt, juist omdat er hier een tegen- warm te krijgen. Eerlijk gezegd begrijp ik dat niet goed. Want als ik goed gezien heb is er waarachtig tegenstelling ge noeg. 21 December. In den voormiddag ga ik weer op het archief werken. Daarna breng ik een bezoek bij Kanunnik Depape, professor in de physica aan de Katholieke Universiteit en directeur van het onderwijs in het bisdom Lille. Hij is benieuwd naar de stand van het katholieke on derwijs in Nederland. Daarom heeft hij mij uitgenoodigd. Hij vertelt me, hoe kardinaal Lié- nart. de aartsbisschop van Lille gezegd heeft: wat het mii ook moge kosten, er mag geen en kele katholieke school ver dwijnen. Die scholen moeten hier nog steeds geheel, uit <?e giften der geloovieen betaald worden. Gelijkstelling is in het z.g. democratische Frankrijk onbekend! 's Middags bracht ik een be zoek bij de twee vrouwelijke professoren, die mij. hadden af gehaald- Zij vertelden me veel interessants, vooral over de studentenwereld. De studenten zijn hier allereerst naar facul teiten georganiseerd. De ver schillende facuUeitsgroepeerin- gen (cercles) vormen samen een federatie. Maar de eigen faculteitsgroepeering heeft meer beteekenis dan het ge heel. vooral bij de medische studenten, d'ie meer ontzag hebben voor de praeses van hun eigen groep, dan voor die van de geheele studentenver- eeniging. De medici zijn hier over het algemeen het moei lijkst hanteerbaar, koppig en gemakkelijk tot afscheiding geneigd. Voor de oorlog werd er op moreel gebied juist over de medische studenten nogal geklaagd, dat is nu echter ge lukkig verbeterd. Daarna ben ik abbé Renard gaan opzoeken, de zielzorger van de meisjes-studenten. Hij houdt zich bezig zoowel met de leerlingen van de Staatsuni versiteit als met die van de ka tholieke universiteit. Toen ik aankwam, had hij juist een Lof voor de „lycéennes". leerlin gen van het ylceum, d'at betee- kent in Frankrijk middelbare school van de staat. Ik heb on- dertusschen het leuke Proven- caalsche kribbetje bewonderd, dat in een ontvangkamer was opgehangen. Kleine, gekleurde beeldjes, niet alleen van Ma ria en Joseph met het godde lijke Kind', de herders en de koningen, maar verder van een heele bevolking van kooplui en ambachtslieden, met huisjes, molentjes, een brug en een wa terval. Toen de troep zingend en gekscherend was wegge trokken heb ik een zeer ernstig onderhoud gehad. Abbé Renard ziet de toekomst donker in. Hij is zeer een echte apostolische figuur, een man van gebed en een onvermoeide werker. Maar hij wil realist zijn. In Lille gaat 10 procent van de bevolking naar de kerk. In heel Frankrijk misschien 7 procent. Maar 25 procent heeft op de communis tische lijst gestemd. Het com munisme is bii de laatste ver kiezingen steeds gegroeid. Daar bij komt. dat velen onder de geestelijkheid en de katholie- ken de moed verloren hébben. ïiek is. zegt hij. is het zoo ont- Ze denken, dat het niet meer zettend moeilijk, de menschen te redden is. Ik geloof, zegt ab be Renard, dat wi; de groote beproeving spoedig verwach ten moeten, binnen enkele ja ren. Als de communisten aan de regeering komen worden onze katholieke scholen weg gevaagd. Nu is het al zoo. dat maar 2 procent van de Fran sche arbeiders naar de kerk Jïaat. Ik vraag hem hoe dat zoo gekomen is. Hii ziet het vooral hierin, dat de geestelijkheid van het volk vervreemd is. De geestelijkheid is bourgeois ge bleven (en dat wil niet zeg gen. dat de priesters over het algemeen «geen brave, uitste kende menschen zijn), de mas sa is proletarisch geworden. Men begrijpt het volk niet meer en heeft ziin vat oo het volk verloren. Ongetwijfeld, men is reeds begonnen, hier iets aan te doen. De Mission de France en de Mission de Paris doen prachtig werk. Maar het is nog slechts een begin. Ik vraag hem ten slotte, wat hii als het middel ziet. om dit gevaar te bezweren. Hij ant woordt rustig en besbst: ..Er is maar ééén middel: la sainteté (de heiligheid). Zich geven tot het laatste toe. Dat zal Frank rijk moeten redden. Wij hebben teveel methoden, teveel orga nisatie. Wij hebben Apostelen noodig!" Terwijl is naar huis wandel, denk ik aan de vele heiligen, die Frankrijk al heeft "voortge bracht en ongetwijfeld nog voortbrengt. Ik denk aan de kleine Theresia, die als een lichtende ster boven de Fran sche hemel staat. En ik kan niet pessimistisch zijn. •'s Avonds ga ik op bezoek bii Mr. Verschave professor aan de juridische faculteit en di recteur van de school voor journalistiek, de eenige katho lieke school op dit gebied in heel de wereld. Gisteren had hii me ziin school en ziin ar chief laten zien. waar ook veel Nederlandsch ma'eriaal was ondergebracht. Want prof. Ver schave is een groot kenner en bewonderaar van Nederland. Hii heeft ons land dikwijls be zocht. hii heeft ook een boek geschreven ..La Hollande po- liticue". hii heeft de groote Ne derlandsche politici van de vo rige generatie persoonlijk ge kend. Daarom wilde hij zoo graag, dat ik hem eens bezoe ken kwam. Hii heeft een hee- len avond' gesproken over ziin vriendschap met Ruvs de Bee- renbrouck. ziin relaties met Abraham Kuvner en de Savor- nin T-ohman. Ook Gerard Brom in Nijmegen kent hii en Ver aart en Steger in Delft. Vroe ger sriireef hij voor een of an der Fransch nolit'ek tijdschrift een iaarlnksche kroniek van de Nederlandschepolitiek. Hij is ook een kenner van de Ne derlandsche litteratuur en heeft b.v. een aantal Gedichten van Frederik van Eeden in het Fransch vertaald. Zijn belang stelling voor Nederland dankt hü aan het feit. dat Vlaamsch ziin moedertaal is. Hii is ge boortig uit Fransch Vlaande ren. De avond vliegt voorbij: door de bijtende koude zoek ik vlug de beschutting van het gast vrije huis, dat mii onderdak verleent De meeste bewoners zijn vandaag op vacantie ge gaan. Maar er wordt voor mij gezorgd. Laat het buiten maar vriezen, de kachel snort. Dr. HENRI VAN ROOTJEN, Kruisheer. Herriot heeft inderdaad de meeste kans, wij hebben het hier reeds gezegd. Zijn toe geven aan de communisten was een ma noeuvre om met hen ook goed te staan. Want hij heeft veel ambitie. Hij werd on langs tot lid der Fransche Academie gekozen; niets ontbreekt hem thans dan de opperste macht. Wy zullen ons steeds die Kamer zitting van Januari 1.1. herinneren, waar om een onbenulligheid Herriot veete tegen de Gaulle zocht. Beiden stonden zij met hoog- moedigen blik in hun banken recht, en men fluisterde toen reeds: de groote gaat weg, en de kleine wordt groot. Het was in derdaad de laatste zitting, waar de Gaulle aanwezig was, daar hij enkele dagen daar na om een hoop andere redenen ontslag nam; en sedertdien is Herriot's politieke in vloed steeds gestegen. Er bestaat ook in het „Palais des Champs Elysees" een huiskapel, in leelijken St. Sul- pice-stijl gemeubileerd. Zij diende ten tij de van Napoleon de lilde en van zijne god vruchtige gemalin, keizerin Eugénie. Se dert 1871 werd er geen H. Mis meer in ge lezen. Mevrouw Lebrun ging iederen dag naar de naburige S. Ruchuskerx en wanneer President Lebrun de Mis wilde hooren was het gewoonlijk in de Madeleine, waar hij midden tusschen het talrijke volk of in een der zytribunes de Heilige Diensten incog nito kon volgen. De Gaulle, of Bidault hadden wellicht die huiskapel weer in gebruik genomen. Maar deze tweede candidatuur is evenmin waar schijnlijk als de eerste. Herriot practiseert geen godsdienst. Men spreekt ook nog van de candidatuur van den heer Auriol, thans voorzitter der Kamer. Wij zullen het moeten afwachten. CHI-LO-SA. Duurste klasse hoogstens f 150.- p. mnd. De na-oorlogsche woningnood vindt o.a. zijn afspiegeling in talrijke gevallen van ernstige prijsovertreding op het gebied der pension verleening. De bestrijding van de zen misstand zal ook in het nieuwe jaar krachtig worden voortgezet. De prijzencontrole zal hierbij na 1 Janu ari 1947 kunnen steunen op dc dezer dagen afgekondigde prijzenbeschikking pensions 1947, die het constateeren van prijsover treding belangrijk vergemakkelijkt. De in de beschikking vermelde prijzen gelden voor volledig pension, d.w.z. voor het ter beschikking stellen van één of meer ka mers met de daarbij behoorende meubelen, het verstrekken van voedsel en het ver richten van de gebruikelijke diensten. Buiten de beschikking valt de pension- verleening door hotels, logementen, jeugd herbergen en voorts die door tehuizen, voor zoover daarin de bewoners geen privé-ka- mer hebben, doch van gemeenschappelijke slaapzalen enz. gebruik moeten maken. De nieuwe prijzen zijn afhankelijk van den aard van het pensionbedrijf. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen volkskost huizen, burgerpensions, middenstandspen sions, eerst klasse pensions en luxe pen sions. De pensiongast mag voor volledig pension, waarbij een kamer van 15 tot 25 M2 te zijner beschikking staat, in deze vijf klassen ten hoogste respectievelijk 72.50, 80.95.115.en 150.per maand betalen. Tot welke rubriek de pen- sionverleening behoort, hangt af van den prijs, die voor den oorlog ter plaatse ge bruikelijk was. Wanneer volledig pension werd verleend aan een persoon in een ka mer met een oppervlakte van 15 tot 25 M2, lag deze prijs tusschen f 40.— en 60. Dan heeft men met een „burgerpension" te maken en daarvoor mag nu hoogstens 80.per maand worden berekend. Bij een vooroorlogschen prijs van 60.a f 70.komen we bij het „middenstands pension" terecht en wordt de maximum prijs 95.Was de prijs voor den oorlog tusschen 70.en 100.dan wordt hij thans hoogstens 115.— (eerste klas pen sion). De goedkoopste pensions worden ge rekend tot de volkskosthuizen, de duurdere tot de luxe pensions. De beschikking houdt voorts rekening met alle denkbare combi naties van kamers en personen. Het volledige tarief zal binnenkort met een duidelijke toelichting aan de leden dei- voor het pensionbedrijf bestaande organi saties worden toegezonden en eventueel op aanvraag bij het Directoraat-Generaal van de Prijzen verkrijgbaar zijn. Een belangrijke bepaling is, dat alle reeds gemaakte afspraken na 1 Januari 1947 aan de nieuwe regeling moeten worden aangepast. KNIP VERWERPT ONTWERP-ACCOORD. Naar het Fransche perbureau A.F.P. be richt, heeft het K.N.I.P. (het voorloopige republikeinsche parlement) na twee dagen van heftige debatten het ontwerp-accoord van Linggadjati met groote meerderheid verworpen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3