„Sportparlement" in Leiden gevormd Politierechter straft de kleine misdaad OOK DE STUDENTEN WILLEN WERKEN Meerdere samenwerking tusschen Leidsche Sportver. Vrijdag j.l. vond een drukbezochte bij eenkomst plaats van vele Leidsche sport verenigingen, die voor deze gelegenheid bijeen waren geroepen op initiatief van den heer van Schaik, wethouder van Onder wijs, Deze bijeenkomst, „Het Sportparlement" gedoopt, was bedoeld om de vereenigingen in de gelegenheid te stellen alle wenschen en gedachten, die bij hen leven, naar voren te brengen. TAFELTENNIS L.T.T.V. „De Sleutels". Zondag 22 De- cemoer werd, ondanKs het aanlokkelijke schaatsweer. het „Zilveroat"-tournooi ge houden. Twee en dertig enthousiaste Sleutelspelers namen aan dit tournooi deel. De eerste en tweede ronde hadden, enkele uitzonderingen daargelaten, een vrij kalm verloop. Na de tweede ronde wisten de volgende speiers zich in de demi-tinale te plaatsen: H. Bunnig, J, Burghouwt, H. Fiibry, H. Huying, P. Hey- mans en J. v. d. Post. De poule-samen stelling werd als volgt: poule 1 P. Hey- mans-H. Huying; poule 2 J. v. d. Post H. Fiibry; poule 3 J. BurghouwtH. Bun nig. De set HeymansHuying verliep in het voordeel van Heymans. Huying weer de zich uitstekend tegen de flitsende, scherpe forehand-aanvallen van zijn tegen stander, doch moest na twee games het 'loodje leggen. Uit poule twee kwam v. d. Post als winnaar uit de strijd. Fiibry was niet tegen het korte spel van zijn poule- genoot opgewassen en moest na twee games van respectievelijk 2117 en 21-^-18 in v. d. Post zijn meerdere erkennen. Burghouwt won in twee games van zijn tegenspeler Bunnig. Laatstgenoemde gaf, ondanks het feit dat hij door dienstplicht de laatste maanden niet meer gespeeld had. uitstekend partij. In de finale hadden zich aldus de vol gende drie spelers weten te plaatsen: P. Heymans, J. v. d. Post en J. Burghouwt. v. d. Post moest, na uitstekend partij te hebben gegeven tegen zijn beide poule collega's de strijd opgeven. Als derde klasser heeft v. d. Post een uitstekende prestatie geleverd. De laatste set tusschen Burghouwt en Heymans kon in alle op zichten een eerste klasse wedstrijd ge noemd worden. Zoowel de aanval als de verdediging van beide spelers waren in de perfectie. De eerste game werd gewon nen door J. Burghouwt met 2117. De tweede game bracht het publiek in hoog spanning. Na een gelijkstand van 2020 bleef het spel gelijk opgaan tot 2929. Na twee uitstekende rallies kwam de beslis sing van 3129 in het voordeel van J. Burghouwt. die hiermede houder van het zilverbat werd. P. Heymans werd tweede en H. v. d. Post derde prijswinnaar. Van de dames leverde mej. R. Ruigrok de beste prestaties .en kwam zoodoende ook in aanmerking voor een prijs. De heer Huying besloot hierna het tour nooi met een hulde aan de prijswinnaars en de prijsuitreiking. Donderdag, Tweede Kerstdag, des mid dags training van 14.00 uur tot 18.00 uur. Competitie-uitslagen zullen in den loop der week alsnog bekend gemaakt worden. 000000000000000000000000000000000000000 1 OP KORTE GOLF f ooooooooooooooononnoonooonooooooooooooot BINNENLAND. De spoorbrug bij Westervoort is Za terdag voor het verkeer opengesteld. Een huurverhooging kan door het prijzenbureau worden toegestaan, variee- rend tusschen 5 en 20 procent, als een huur der onderverhuurt. Voor schaatsen slijpen, zoo wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, mag niet meer worden berekend dan de vol gende bedragen: Hol slijpen 2.v'ak slijpen 1.40, polijsten 0.60. De prijs controle zal hierop toezien Voor amusementsbedrijven e. d. geldt niet meer de prijsbeschikking 1941. In ge val van excessen zal de ondernemer een individueele prijsvaststelling kunnen wor den opgelegd. De geldigheidsduur van koffie- en theebonnen is ver'engd tot en met 28 Dec. Voor 2 liter petroleum zijn aangewe zen de bonnen 53-5 en 54-6 algemeen, gel dend tot en met 1 Febr. 1947. Door brand is te Oterleek bij Alkmaar afgebrand een deel der boerderij „De drie Koningshoofden, bewoond door den bur gemeester van dit dorp. Veel vee is gered. De inboedel ging verloren. De brand was ontstaan door kortsluiting. Door gasverstikking is een 80-jarige vrouw te Ouderkerk a. d.Amstel overleden. Het gas ontsnapte aan een gaskachel. Door de onvoorzichtigheid te begaan 's nachts het gas te laten branden over leed een 22-iarige kamerbewoner in de Frans van Mierisstraat te Amsterdam aan gasve-stikking. Inbrekers stalen gisternacht uit een winkel aan de Prinsengracht te Amster dam 85 horloges, BUITENLAND. De Britsche ambassadeur te Madrid heeft order gekregen Spanje te verlaten, zoodra hij zijn persoonlijke zaken heeft geregeld. De Spaansche ambassadeur te Londen zal als antwoord daarop eveneens worden teruggeroepen. Alle Duitsche krijgsgevangenen In Canada zullen vóór het einde van dit jaar naar Europa teruggekeerd zijn. Ongeveer 20.000 „verplaatste perso nen" in de Amerikaansche zóne van Duitschland zullen in de Belgische steen kolenmijnen te werk worden gesteld. In Spanje is een katholieke film maatschappij gesticht om „de moreele ver heffing en waardigheid van de film industrie te vergrooten. Amerika gaat acht reuzen luchtsche pen bouwen voor onderzoekingen en metinCTen in de Poolstreken. Een bloed-rijke verpleger te Verona heeft thans reeds duizend maal bloed af gestaan voor bloed-transfusies, in totaal meer dan zeventig maal de normale hoe veelheid bloed in een menschelijk lichaam. De man is 38 jaar oud. Generaal August Meissner, voormalig chef van de Duitsche Gestapo in Servië, is te Belgrado ter dood veroordeeld. De wethouder hield een inleiding over „De samenwerking tusschen de Leidsche Sportvereenigingen". Naast wat spreker „belangrijk klein goed" noemde, zooals terreinnood, gymnas tieklokalen, zweminrichtingen enz. bracht hij als hoofdgedachte naar voren een spor tieve samenwerking tusschen de Leidsche vereenigingen. Dat sport een onmiskenbaar deel van de Volkscultuur is, behoeft in dit milieu geen betoog. Echter zou het parle ment er toe kunnen bijdragen, dat de sport beoefening op een hooger plan wordt ge bracht, zoodat de sport nog grootere waar de voor de karaktervorming en geestelijke verheffing van ons volk zal vormen. Het doel van de sport moet dan ook mede gees telijke verheffing zijn, aldus de heer van Schaik. Daarna kregen de afgevaardigden van de verschillende vereenigingen gelegenheid zich te uiten .waarvan een groot gebruik werd gemaakt. Van alle wenschen, verlangens en ge dachten zal rapport worden opgemaakt door een Commissie, gevormd uit de vereenigin gen. De Commissie zal een permanent ka rakter dragen en naast de Sportstichting, die de meer practische taak van het beheer der sportvelden zal blijven behartigen, de ideëele taak verzorgen. De vereenigingen zullen dus steeds haar wenschen aan de commissie kenbaar kunnen maken, die dan ter bevoegder plaatse stappen zal kunnen doen. Het secretariaat is gevestigd kamer 144 Stadhuis, den ambtenaar voor de Lich. Opvoeding. GYMNASTIEK „Docos". Aan=rez;en allen morgenavond allemaal in een Kerststemming verkeeren, heeft het bestuur besloten de gymnastiek lessen morgenavond geen doorgang te doen vinden. Volgende week Dinsdag is het Oude Jaar. Het spreëkt natuurlijk vanzelf, dat er ook dan geen gymnastiek gegeven kan worden. De eerstvolgende trainin<?savond wordt dus op Dinsdag 7 Januari. Al1 en zonder uitzon dering, zijn dan natuurlijk weer present en we verwachten, dat er ziph tevens een stroom van nieuwe leden komt opgeven. Er zijn momenteel 3 Katholieke Dames- gymnastiekvereenigingen in Leiden en er is slechts één Kath. heerengymn.ver. Dit kan alleen, indien deze heerengymn.ver. grooter is dan elk der damesvereenigin?en. Maar dit is helaas nog niet het geval.. Hee- ren sluit u dus aan! Komt eens kijken op onze lessen, de eerste keer is geheel vrij blijvend. OMGEVING ALKEMADE Geboren: Alida Wilhelmina, d. v. P. Th. l'Ami en P. M. J. Vrijburg; Gerardus Hendrikus, z. v. J. Th. van der Meer en C. M. Semp; Josephus Heinrich Petrus Maria, z. v. A. L. M. Ludiage en M. C. van Kui ten. Getrouwd: I. Vleer, 45 jaar en W. M. Kool 37 jaar. Overleden: G. M. Wesselius 2y2 maand, d. v. C. A. Wesselius en A. M. Hofs; S. G. M. Kuiper iy3 dag, z. v. G. N,; Kuiper en A, M. van der Meer. HAZERSWOUDE Landarbeidersbond. In café Timmer mans vergaderde de R.K. Tin- en Land- arbeidersbond „St. Deus-Dedit" onder voor zitterschap van den heer J. Luiten Na het jaarverslag van den secr. geeft de pen ningmeester een financieel verslag, waaruit blijkt, dat er een stevig batig saldo aanwe zig is en ook het vaandelfonds goed is be dacht. Het voorstel van het bestuur om een bedrag van 60 uit de kas in het vaandel fonds te storten werd goedgekeurd Ir. de plaats van den aftredenden voorz. J. Luiten werd gekozen P. Fase. Het aftredende be stuurslid C. Ouwerling werd met alf. st. herkozen; tot nieuwe bestuursleden werden gekozen S. Olirook Jr. en H. v. d. Aai'. Tot leden van de kascontrole werden benoemd C Nuiten en B. Meurs. Bij den aanvang van het nieuwe jaar sprak de geestelijk advi seur, kap. van Adrichem, een kort woord, waarin hij op den voorgrond stelde, dat de geestelijke belangen ten allen tijde moe ten voorgaan op de stoffelijke belangen, en dat wij ons moeten toonen mannen van de daad, die hun levenstaak als .principieele katholieken moeten opvatten. De scheiden de voorzitter dankte hierna allen voor de medewerking die hij had ondervonden. KATWIJK AAN DEN RITN Tuinbouw. De Groentenveilingver. K. en O. hield een belangrijke ledenvergade ring in „de Kroon", waarvoor groote be langstelling was. De voorzitter, de heer J. v. d. Perk wees er in zijn openingswoord op, dat de uitkomst voor de tuinders, in weer wil van de slechte vooruitzichten dit voor jaar, zeer meegevallen was. De veilingsom- zet behaalde een record; alhoewel het jaar nog niet ten einde was, was de omzet de 900.000.reeds gepasseerd. Voor 1947 staat het er wat de fustvoorziening betreft, slecht voor. Het voorstel zal echter trach ten in de moeilijkheden te voorzien. De be grooting wordt na bespreking goedgekeurd. Volgen diverse stemmingen. De heer Bol HAAGSCHE GERECHTSHOF. D. P. R. M. te Leiden was door den politierechter veroordeeld in verband met een clandestiene s achterij. Van het von nis kwam verdachte in hooger beroep bij J het Hof dat hem veroordeeld heeft tot een week gevangenisstraf. z Terzake diefstal door middel van in braak heeft voor de rechtbank zich te ver antwoorden gehad J. W. N. uit Leiden, die tot een jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Van dit vonnis kwam verdachte in hooger beroep. Het Hof heeft thans een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk opgelegd, met een proeftijd van drie jaar. In verband met een verboden handel in vleesch heeft in hooger beroep zich te verantwoorden gehad J. d. 1. R. te Leiden. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Wegens misdrijf tegen distributiewet heeft terecht gestaan P. J. v. d. Z. uit Lei den, die aanvankelijk door den Politierech ter was veroordeeld. Het Gerechtshof heeft het tenlaste gelegde niet bewezen geacht, en verdachte vrijgesproken. Op 17 Nov. 1944 werd op een bewaak ten overweg bij Hillegom een autobus met werklieden aangereden door een trein, ten gevolge waarvan zes inzittenden op slag werden gedood, en talrijke andere perso nen gewond. Het ongeval gebeurde, door dat de autobus juist op de spoorlijn defect raakte, en na korten tijd een trein uit de richting Lelden naderde. Den overweg wachter L. J. K. uit Hillegom werd verwe ten, dat hij de afsluitboomen had geopend, doch hij betóogde, dat de betrokken trein te laat was geweest. De rechtbank had K. van ten laste gelegde verooorzaken van dood door schuld vrijgesproken, van welke be slissing de Officier in hooger beroep kwam. De proc.-generaal vorderde zes maanden hechtenis. Het. Hof heeft het vrijsprekend vonnis bevestigd. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Met twee kilo boter, die hij zonder bonnen in zijn bezit had gekregen, overtrad J. J. H. te Aarlanderveen de distributie voorschriften, en daarvoor vorderde de Of ficier bij den Politierechter 75 boete of 25 dagen hechtenis, omdat de boter niet voor voor den handel bestemd was. Het werd toch duur genoeg, want de rechter veroor deelde tot 50 boete of 25 dagen hechtenis. Voor de rechtbank heeft zich te ver antwoorden gehad M W. M. uit Leidschen- dam ter zake van diefstal. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De koopman H. C. M. te Leidschendam, had zich met clandestien slachten bezig ge houden en daarvoor vorderde de Officier thans tegen hem drie maanden gevange nisstraf. De politierechter veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De houder van een koffietent te Zoe- terwoude L. P. H., had de verleiding niet kunnen weerstaan, en hij had sigaretten in het zwart verhandeld. Maar, omdat het niet op groote schaal was gebeurd, wilde de Of ficier volstaan met f 100 boete of 50 dagen hechtenis, en voorwaardelijk vier weken gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Het vonnis werd conform dien eisch. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft in vrijheid gesteld den Bussum- schen fabrikant D. J. Reeskamp, tegen wien zeer ernstige beschuldigingen van verraad waren ingebracht, wegens gebrek aan bewijs. De zaak is terug gewezen naar den Raadsheer Commissaris. Het Bijzonder Gerechtshof te Rot terdam veroordee'de den 47-jarigen H. J. Bunk, voormalig hoofdinspecteur bij de Rotterdamsche politie, tot 15 jaar gevan- gen'sstraf, wegens arrestaties, vooral van Joden en mishandeling. GAAT STALIN ZICH. TERUGTREKKEN? De „Daily Mail" doet aanhaling van een bericht in het New-Yorksche blad „Time", volgens hetwelk maarschalk Stalin, die lijdende zou zijn aan een hartkwaal, zich in de komende lente zou terugtrekken. Stalin zou enkele weken geleden op een bijeenkomst te Sotsji Molotof tot zyn opvolger be noemd hebben. mijnde, genieën, o Het „van Meegeren" schijnt een o werkwoord te gaan worden, dat ook o in het buitenland wordit vervoegd. De Parysobe politie heeft althans g g een Egyptischen kunstschilder Cou- g g mene gearresteerd, die vier valsche g schilderijien van Matisse, zeven van 5 o Picasso, drie van Renouard, wee van 8 o Marie Laurenicis, drie van Dudhcy, 5 5 een van Bonnard en vier van Bol- g 5 dini heeft vervaardigd. Een vrucht- 2 g bare en veelzijdige falsaris en blijk- g g 'baai' een miskend genie. o g Coumene gaf als verklaring, dat 8 5 hij van meening is, dat de moderne a 5 schilderkunst in verval is geraakt 5 en dat hij had willen aantoonen dat g g het talent va/n mogd'eme schilders g g kan wedij veren met dit der groote o o meesters. 8 o 000000000000000000000000000000000000000 stelt zich niet meer herkiesbaar en moti veert zulks met enkele opmerkingen ten opzichte van medebestuursleden, welke door deze weerlegd worden. Ten slotte wordt in de vacature voorzien door de verkiezing van den heer P. C. Doets, De heeren J. v. d. Perk en Niv. Fennis werden herkozen en uit het voltallig bestuur werd weer als voorzitter gekozen de heer J v. d. Perk. De 2de voorzitter feliciteert den heer v. d. Perk en herinnert er aan, dat de heer v. d. Perk reeds 34 jaar bestuurslid is, waarvan 32 jaar voorzitter. Spr. dankt ook den heer Bol voor zijn werk gedaan in het belang c.er tuinders. De voorzitter sluit zich by dit laatste geheel aan. Tot lid der controlecom missie werd gekozen de heer C. J. Boskamp en tot afgevaardigde naar de vergaderingen van het Centr. Bureau der Veilingen in Ne derland de heer G. Parlevliet. Besloten wordt te bewerkstelligen, dat bij wrijving met de kooplieden een arbitragecommissie wordt in het leven geroepen, plaatselyk, doch ook bij den Kring van Veilingen en bij de Prov. Commissie van Veilingen. Een voorstel om weer een veilingleider aan de veiling te benoemen lokt ook lange discus sies uit. Gezien de moeilijkheid om hiertoe te komen, mede om de financieele zijde, werd besloten deze aangelegenheid in han den van het bestuur te geven, dip dan in volgende vergadering met uitvoerige gege vens en zoo mogelijk met een voorstel zal komen. Na nog minder belangrijke bespre kingen volgde te middernacht sluiting. LEIDSCHE ND AM Beveiliging van de sluizen. In verband met de steeds herhaalde klachten over den onveiligen toestand bij de sluizen alhier, hebben de provinciale Waterstaat en-het gemeentebestuur overleg gepleegd orn af doende verbetering aan te brengen. Na her haalde conferenties is thans een plan ont worpen en besloten om langs het geheele sluis-complex een hek te plaatsen, zoodat het voor het publiek en vooral voor de kinderen niet meer mogelijk is om bij het water te komen. Verder zal aan beide zij den van het sluiskantoor een plantsoentje worden aangelegd. Ook langs de Vliet bij de R. K. Kerk is een plantsoen geprojec teerd, wat voor dit gedeelte van het plein een welkome verbetering is, v/aardoor dan tevens het dikwijls drieste optreden van kano-vaarders gecamoufleerd wordt. Geboren: Cornelis Roelof, z. v. A. J. v. d. Akker en M. S. v. d. Poel; Petronella Johanna Marga etha Maria, d. v. N. J. Bolleboom en G J. v. d. Voort; Nicolaas An'tonius Hendricus Wi'.helmus z. v. W. G. J. Kester en B J. Steijer; A'phonsus Hen drikus Maria, z. v. H. S.'G. Bakker en H. A. Hooymans; Jan. z. van W. Schipper en M. v. d, Ve'de; Wilhelmina Anna, d. v. J. P, Belt en A. M. de Haas; Adrianus Gijs- bertus, z. v. J. N. v. d. Helm en A. Hane- veld; Gerardus Petrus Hubertus, z. v. A. A. Zoeb en W. M. van Leeuwen. Ondertrouwd: C. J. v. d. Oever 24 j. en E. van Baren 25 j.: W. B. Vader 29 j. en M. C. Ruiterman 25 j. LEIMUIDEN GEMEENTERAAD. In de vergadering van den Gemeente raad werd medegedeeld, dat ingekomen was een schrijven van het Ministerie van Verkeer, Directoraat voor het vervoer, waarby naar aanleiding van het tot den Minister gerichte verzoek om de autobus diensten op Zondag te willen beperken wordt medegedeeld: „dat door het laten rijden van auto bussen op Zondag vervoersgelegen- heid geboden wordt, aan allen, die stichting of ontspanning van den geest zoeken op de wijze, die in ieders levensbeschouwing en overtuiging past Op voorstel van B. en W. besluit de Raad aan het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland opdracht te verleenen tot het maken van een ontwerp uitbrei dingsplan in hoofdzaak. De Voorzitter deelt mede dat een uitbreidingsplan in onderdeelen, reeds eenige jaren bestaat. De studenten hebben im mer een bijzondere klasse ge vormd in onze maatschappij. Mét en bij ons levend, sche nen zij er toch volkomen naast te staan. Dat was in den regel ook niet geheel onwaar en daarom was het van onze ka tholieke studentenorganisatie heel goed gezien de studenten zooveel mogelijk in te schake len in het maatschappelijk le ven, zooais b.v. geschiedde middels het St. Vincentius- werk Op sociaal gebied werd aldus veel werk door de stu denten gedaan. De nood dezer tijden heeft dat inzicht meer en meer in gang doen vinden, niet in het m:nst ten bate van den stu dent zelf. Het is daarom, dat men hier ter stede is gekomen tot de op richting van een studenten- werkbemiddelingsbureau, waar door de student in staat gesteld wordt geld te .verdiehen om daardoor de kosten van zijn studie te betalen of althans daarin tegemoet te komen. Met het oog op den heerschen- den arbeidsnood komt deze idee niet van onpas. In het buitenland, in Frankryk, in Polen, in Tsjecho-Slowakije en Italië is de „werkende" stu dent reeds lang geen onbeken de meer en we meenen, dat ook hiei voor den werkenden stu dent wel plaats is. Vooropgesteld zij daarbij, dat deze studenten-arbeids krachten niet minder gehono reerd dienen te worden dan de andere, om dezen daardonr niet het brood uit den mond te ne men Een volledige arbeids kracht zullen zy evenwel nim mer kunnen vervangen, omdat men uitgaat van het principe, dat c-en student niet langer dan drie dagen per week zal mogen werken. Hij of zij moet nl. vol doenden tijd overhouden om zijn studie naar behooren te kunnen volbrengen, maar ook om lid te worden van een stu dentenorganisatie. Het Leidsch Studentencorps gaat met dit streven volkomen accoord, geeft zelfs redactie of dispen satie van contributie voor le den, die werken. Men zal zich afvragen voor welk werk de studenten bij voorkeur in aanmerking kun nen en wil'en komen en dan zijn de mogelijkheden velen. Men denke slechts aan dien sten op kantoor, het geven van bijlessen voor kinderen, vooral van die, welke met een slecht Kerstrapport van school zijn gekomen, het bijhouden van administraties, als hulp bij huishoudelijk werk, zelfs ook als expediteurs voor het bezor gen van pakjes e.d., om van heele verhuizingen -nu maar niet te sprekenE.v. zouden zij daarbij wel als hulpkrach ten ingeschakeld kunnen wor den. Zoo is het studenten-werk bemiddelingsbureau gekomen tot een volledige „Tot uw dienstactie". Men stelt zich daarbij op het standpunt, dat een minimum uurloon van 65 cent gewaarborgd moet wor den. Ook voor vakwerk, d. w. z. handwerk kunnen zij inge schakeld worden, waarbij zij volledig vallen onder de gel dende arbeidsbepalingen een en ander in gemeenschap- pel ijk overleg met het Gewes- teMjk Arbeidsbureau, dat het studentenbureau volkomen vrij he'd van handelen laat. Bij de studenten is er reeds een opmerkelijke belangstel ling voor dit werk. Reeds 300 gegadigden me'dden zich in de aigeloopen maanden aan en reeds voor zestig werd geschikt werk gevonden. Bij de burgerij is deze „Tot uw dienst-actie" evenwel nog niet voldoende bekend. Wij l:open daarom door deze me- dedeelingen hieraan verdere bekendheid te geven. Daarom is er tweemaal per week ge legenheid, eiken Dinsdag en Donderdag, hetzij mondeling, schrilte'yk o telefonisch, tus schen 5 en 6 uur verzoeken te doen tot het Bemiddelings bureau. Rapenburg 34, tele foon 23715. Het bemiddelingsbureau, dat op het oogenb'ik tien idealis ten herbergt, die bij dit werk de behu'pzame hand b;eden, denkt zich zijn werkzaamheden nog meer uit te breiden. En men denkt daarbij vooral aan de collegegelden. Men betreurt het nl. in hooge mate, dat Voor de collegege'den nog steeds geen progressieregaling door den staat is gevonden, terwijl zulks voor de gewone school geldregelingen wel het geval is. De Sociale Raad van het Bureau heeft dit onderwerp thans in studie en misschien mogen we eerlang een verzoek of voorstel vei wachten. Thans was het dringend noodig dat er een uitbreidingsplan in hoofdzaak komt. Op voorstel van B. en W. wordt nadat er nog enkele wijzigingen in zijn ge bracht, vastgesteld de verordening op de heffing eener staatbelasting op gebouwde en ongebouwde eigendommen. De heffing op de ongebouwde eigendommen zal 3 en die op de gebouwde eigendommen 6 bedragen van de belastbare opbrengst zooals die in de kadastrale leggers voor komt. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing eener honden belasting. De heffing gaat in per 1 Jan. 1947 evenals die op de straatbelasting. Voor waak- en bedrijfshonden zal voor den eersten hond die iemand heeft 5, voor den tweeden f 7,50 en voor eiken hond meer dan twee 10,geheven wor den. Voor luxe honden zal resp. f 10, 15,en 20,geheven worden. Honden, die op den openbaren weg worden aangetroffen zullen als luxe hon den worden aangemerkt. De Raad besluit op voorstel van B. en W. tot aanvulling van de gemeenschappe lijke regeling tusschen de gemeenten Al kemade, Leimuiden en Rijnsaterwoude, betreffende den aanleg en de exploitatie van een drinkwaterleiding en het in het leven roepen van een stichting tot dat doel. De nieuwe bepaling die opgenomen wordt luidt: „Elke gemeente is verplicht om de helft van de kosten te dragen van wijzigingen of voorzieningen aan water- leidingwerken der stichting, die krachtens door die gemeente verleende vergunning zijn gelegd in gronden of wateren, die aan die gemeente toebehooren of onder haar beheer staan, wanneer die wijzigingen of voorzieningen moeten worden aange bracht in verband met, door of vanwege die gemeente uitgevoerde werken. Wan neer werken als bedoeld in de laatste zin snede der vorige alinea worden voorbe reid, is de gemeente door of voor wie zulks geschiedt, verplicht, de Stichting tijdig op de hoogte te stellen van de des betreffende plannen, voor zoover de Stich ting daarbij belang heeft." De Voorzitter deelt mede dat zich met de gemeente Alkemade in het verleden diverse kwesties hebben voorgedaan, waardoor dc Stichting groote kosten heeft moeten maken. Gelukkig hebben B. en W. van Alkemade thans het verkeerde van deze handelwijze ingezien, en zullen zij den Raad ook een dergelijke wijziging voorstellen. Aangeboden worden le. de begrooting der gemeente voor het jaar 1947. 2e. de gemeenterekening over het jaar 1944. De Voorzitter deelt mede, dat er op de be grooting 1947 veel geraamd is aan onder houdswerken. Het tekort op den gewonen dienst bedraagt ongeveer 7.000,—. Be sloten wordt dat alle leden van den Raad behalve de wethouders zitting zullen hebben in de commissie van onderzoek. Op deze wijze krijgen alle leden van den Raad een blik op de financieele toestand der gemeente. Tot leden van de Commissie belast met het onderzoek der gemeenterekening wor den benoemd de heeren C. A. W. Buiikx. J. de Vries en P. Meiier. De Voorzitter richt vervolgens eenige waardeerende woorden tot den heer C. van Heijningen, die inmiddels met zijn echtgenoote ter vergadering is gekomen. De Raad biedt aan den heer Van Heij- ningen die sedert 1913 -in dienst der ge meente is geweest een enveloo met in houd aan als bliik van erkentelijkheid, nu de heer van Heijnineen den dienst als ge meentewerkman gaat verlaten. B. en W. z'egpen den heer Vonk toe om trent de ontsluiting voor het verkeer van de Zt'idziide Van de Drecht een bespre king te zuPen hebben met het geheele polderbestuur van den Wassenaarschen po1 der. Katholiek Thuisfront. Hoewel het lang ven. Wanneer voor dit mooie doe! onze gemeente een afdeeling Katholiek Thuis front verrezen. Een aantal jongemannen hebben zich het lot aangetrokken van onze jongens die naar Indië zijn vertrokken, of in de naaste toekomst moeten vertrekken. De militairen in de Oost hebben zoowel geestelijk als lichamelijk steun noodig, en beeld door een Kerstuitvoering te doen ge ven. Wanneer voor dit mooie doel onoze medewerking gevraagd wordt, vertrouwen we, dat deze actie overvloedig gesteund wordt. „St. Genesius" geeft een mooie voor beeld door het Kerstuitvoering te doen ge heel ten bate van Katholiek Thuisfront. Misschien is dit een aanleiding voor andere besturen, om haar vereeniging eveneens in dienst te stellen van liefdadigheid. Volksherstel. De gemeente Alem c.a. heeft van de Stichting „Herstel Noord-Bra bant 1945" een belangrijke toewijzing tex-. tiel ontvangen n.l. 217 lakens (één-per- soons), 319 twee-persoons dekens, 85 kin derdekens, 16 wiegedekens, 476 één.-lakens, 417 twee persoons lakens en 950 sloopen. De afdeelingen Leimuiden, Rijnsaterwou de en Nieuwveen van Volksherstel hadden ten gemeentéhuize van Alem een bespre king met den Herstelraad dier gemeente en besloten voor den aankoop dezer artikelen een bedrag beschikbaar te stellen groot 1325.De afdeelingen Leimuiden, Rijn saterwoude en Nieuwveen zijn thans zoo ver gekomen dat de reserve voor de geadop teerde gemeente uitgeput raakt. Een woord van hulde voor de plaatselijke comité's is hier wel op zijn plaats. Binnenkort zal de tooneelvereeniging uit Maren uit dankbaar heid een tooneeluitvoering te Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude geven. IJsclub „Nut en Vermaak". Vrijdag middag had een ijsfeest voorde jeugd plaats Door de ijsclub „Nut en Vermaak" werden wedstrijden op de schaats voor kinderen gehouden op de Drecht. De belangstelling voor deze wedstrijden was groot. Te onge veer twee uur in den namiddag vingen de wedstrijden aan. De uitslag was als volgt: Jongens van 1214 jaar: 1. P. Kraan Bzn., 2. R. Wallet, 3. P. Straathof Jzn. Jongens 1012 j.: 1. Henny Horree, 2. Tom Visser, 3. J. Timmers. Jongens van 810 jaar: 1. P. Poelgeest, 2. Jan de Boer, 3. N. Straathof Jzn. Jongens van 68 jaar: C. Rijekelijkhuizen, 2. A. Broekhuizen. Meisjes van 1214 jaar: 1. Nel Koolhaas, 2. Truus de Rijk, 3. Rie v. Immerscel. Meis jes van 1012 jaar: 1. M. Overdevest, 2. Tine Kraan, 3. Dora de Koning. Meisjes van 8—10 jaar: 1. Kok Koolhaas, 2. W. de Ko ning, 3. Ans Immerseel. Meisjes van 68 jaar: 1. W. Beuk, 2. A. Ubink, 3. Ada Straat hof. Maandag a.s. zal een hardrijderij voor de leden worden gehouden en Dinsdag zal een hardrijderij worden gehouden, waaraan iedereen kan deelnemen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3