Doorgangshuis voor katholieke jongens in Leiden GULDEN KERST KRHSEH S PERS-SPIEGEL Z HOLLAND OP DE SCHAATS rjE AFGEVAARDIGDEN der verschillen- ce landen, vertegenwoordigd ter Alge- meene Vergadering der Vereenigde Naties te New York. zijn? aar huis gegaan. Het Kerstfeest trekt; zij willen het thuis vie ren. De algemeene secretaris, de Noor Trygve Lie, gaf hun den raad mee „te droo- men van en te strijden voor de vrijheid". Een aanbevzling, om iets te leeren van het Kindje van Bethlehem kon er blijkbaar niet op overschieten. In hun herberg is immers geen plaats voor zoo'n klein Kindje. Maar toch is er een ster opgegaan boven het heidensdhe land als een verre bood schapper van den'vrede, die weliswaar van deze aarde is, maar die naar wij hopen de wegbereider zal kunnen zijn voor dien hoogeren vrede, welke gegeven zal worden aan hen, die van goeden wille zijn. Die ster is het lichtpunt van dé aanvaar ding van het ontwapeningsprinciep; het is inderdaad een lichtpunt in een donkeren tijd, het schijnsel van een Advent, aankon digend de mogelijkheid van betere tijden. Bevin zag het als het opgaan van de vre- deszon en sprak als zijn wensch uit: ,,Moge zij in 1947 in volle kracht stralen". In dien wensch ligt een blijde verwachting opge sloten, maar ook de erkenning, dat het nog niet zoover is. Wat bereikt is, is nog slechts de aan vaarding van een resolutie, de uitwerking en toepassing van de daarin uitgesproken verlangens moet nog komen. Volgend jaar zal de Veiligheidsraad practische maatre gelen moeten ontwerpen ter uitvoering van de aanvaarde beginselen, welke be trekking hebben op het terugtrekken van troepen uit den vreemde, het verminde ren van de strijdkrachten en haar bewa pening, afschaffing van de atoombom en andere vernietigingswapenen. De Alge meene Vergadering moet deze maatrege len vervolgens in een bijzondere zitting goedkeuren. Dat alles is nog onderworpen aan even- tueele belemmeringen, welke door het be faamde veto-recht kunnen worden opgeroe pen, hoewel'ook omtrent dit punt een uit spraak is gedaan door de Alg. Vergade ring, welke zeer duidelijk den wensch in houdt, dat de groote mogendheden zich in het gebruik van het recht zullen beper ken. Maar daarna zal het toezicht op de naleving van de overeengekomen maatre gelen in handen gesteld worden van een internationale commissie en dan houdt het veto-recht op, hetgeen dus practisch zeg gen wil, dat geen enkel land d«» inspecteurs zal kunnen beletten om eer. onderzoek in te stellen binnen zijn grenzen. ZAL. MEN kunnen opmerken: t,Woor. den, woorden en moie phrases, maar als alle schoone beloften nu eens ontdo ken worden?" Wij hebben maar twee na men te noemen: Duitschland en Japan, om ons te herinneren, dat zulke mogelijkhe den inderdaad bestaan. Doch daar staat tegenover, dat die ge vaar thans algemeen wordt ingezien. Byr nes, de Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, heeft er in zijn laatste rede uitdrukkelijk op gewezen. Hij noemde als voorbezld, dat het verdrag met Japan, om de mandaatgebieden niet als militaire bases te gebruiken, geen waarborgen be vatte om naleving te verzekeren. Dat was onze fout, erkende hij, en hij voegde er aan toe: „Wij zijn niet van plan die fout nogmaals te maken". „Wy moeten er voor zorgen, dat ce ontwapening niet berust op algemeene beloften, die door sommige sta ten worden gehouden en geïgnoreerd wor den door andere staten". ..Geen ontwape ningssysteem, dat stalen, die de wet nale ven, zwak en hulpeloos laat tegenover agressie, kan bijdragen tot wereldvrede en veiligheid". En dat wordt niet gezegd door een afge vaardigde van een of ander klein landje, waar de grooten zich niets van aantrek ken, maar door het land, (jat op het oogen- blik de sterkste mogendheid is, zoowel mi litair (de atoombom) als economisch en fi nancieel. Wanneer Amerika coorgaat met zich op zulk een krachtige wijze achter de ontwapening te plaatsen, dan is er alle re den om te vertrouwen, dat wij een tijd perk var. betrekkelijke veiligheid tegemoet gaan, al kunnen wij uit den aard' der zaak niet eerder volkomen gerust zyn, voordat doeltreffende maatregelen zijn aanvaard en doorgevoerd. In elk geval kunnen wij den Kersttijd ingaan met een lichter hart dan wij in ja ren hebben gehad; boven alle narigheid van onze dagelijksche zorgen, die eerder vermeerderen dan verminderen, is een ster gestegen, die een belofte met zich brengt, dat er aan onze „donkere dagen" eenmaal een einde zal komen. rvONKERE DAGEN waren het ook voor Franco, den Spaanschen dictator; de debatten in de vergadering der Ver. Na ties waren als zoovele toornende donder wolken, welke zich met bliksemschichten dreigden te ontladen op zijn hoofd. Het is ten slotte uitgeloopen op een resolutie, waarin er bij oe regeeringe der leden-sta- ten op wordt aangedrongen haar ambas sadeurs en gezanten uit Franco-S pan je te rug te roepen. Dat beteekent weliswaar geen verbre king der diplomatieke betrekkingen, doch het is een openlijk uitgesproken afkeuring van het dictatoriale sys'.eem. Of Franco zich daar veel van zal aantrekken? Het lijkt niet waarschijnlijk. Nederland heeft zich bij de stemming over deze resolutie afzijdig gehouden, maar heeft wel besloten, zich aan het meerder heidsbesluit te houden en zal zijn gezant terugroepen. Een zaakgelastigde zal diens taak overnemen. Misschien is het zóó nog wel de beste oplossing: men spreekt zich principieel uit tegen ieder dictatoriaal systeem, maar er kent, dat het toch maar beter is, dat Fran co blijft zi'.ten waar hij zit als hij maar geen dolle streken uithaalt om-dat het anders waarschijnlijk veel erger wordt in Spanje. Wie weet, wat er terecht zou ko- .men van een „democratisch" bewind in Spanje op het oogenblik? Als de Spanjaar den even over de Pyreneeën-grens kijken, hebben ze al een voorbeeld van „hoe het ook niet moet". I EEN ONDERHOUD MET PATER DUYNSTEE I „Veel ervaring opgedaan op Uw reis, pa ter". „Ja, mijn driedaagsche tocht door Drente, Zuid-Groningen en de Achterhoek heeft mij en nóg dieper van overtuigd, hoe noodig is een doorgangshuls voor katholieke kin deren, vooral voor jongens." Zoo begon een gesprek, dat wij gister avond mochten hebben met den weleerw. pater S. Duynstee O.F.M., den directeur van het St. Franciscus-Liefdewerk in onze stad, op wiens initiatief binnenkort een zij het nog zéér bescheiden katholiek door gangshuis voor jongens in Leiden zal wor den geopend op Rapenburg 52 (htt vroe gere huis van de St. Josephsgezellenver.) „Pater, U heeft veel ervaring opgedaan op-uw informatie-reis langs sociale jeugd kampen en katholieke- en niet-ka'holieke opvoedingsgestichten, zoo zeide U. Wilt U er 'ns wat van vertellen?" En pater Duynstee vertelde van de sociale jeugdkampen (katholieke juegdkampen zijn er niet), waar in een tijd van drie maanden jongens moeten worden „opge voed" (in de meeste gevallen een veel te korte tijd) en van de gestichten, die hij had bezocht. Interessant om te kunnen consta- teeren, hoeveel er gedaan wordt en hoeveel er nog gedaan moet worden, spe ciaal door de katholieken. Wat ons het meest getroffen heeft was het volgende, wat pater Duynstee had ondervonden. In Vries (Dr.) waren in een niet-katholieke inrich ting 13 katholieke jongens van 14 tot 20 jaar, onder wie 3 jongens uit Leiden, die de pater kende. Daar was sedert Sept 1915 geen priester geweest; in 15 maanden had den de jongens geen H. Mis bijgewoond, niet gebiecht, niet gecommuniceerd; niet door de schuld van de directie, maar door dat zij aan de aandacht van de kath. instan ties waren ontsnapt. „Dat bewijst toch wel de dringende nood zakelijkheid voor een katholiek doorgangs huis" constateerde pater Duynstee. En ieder zal dat beamen. Want dit hebben we nog niet verteld wat bedoelt zoo'n huis? Herhaaldelijk komt het voor. dat katho lieke kinderen door den Voogdijiaad of door den Kinderrechter aan het gezin wor den onttrokken of door huiselijke omstan digheden (ziekte van moeder b.v.) tijdel'ik elders moeten worden ondergebracht. Als er dan geen plaats is in een katholieke in- rinchting (wat voor jongens dikwijls voorkomt, dan worden zij of- geolaatst in een niet-katholieke inrichting of tijdelijk in een niet-katholiek doorgangshuis, waar zij op eventueele plaatsing in een inrichting wachten. Zoo'n niet-katholiek doorgangs huis is in Leiden b.v. aan de Langebrug. „En dat gebeurt dikwijls, pater?" „Van de laatste drie jaar ken ik 25 ge vallen." Op Zondag 3 Dec. jl. zouden nog 7 katholieke kinders bij het Leger des Heils worden ondergebracht. Voor de vier meis jes hebben wij toen plaats gevonden bij de Zusters Carmelitessen op de Oude Vest. Voor de drie jongens hebben we plaats ge- Puzz-e door Katholiek thuisfront OVERAL VERKRIJGBAAR Vele en groote prijzen op Katholieke Manifestatie het St. Pietersplein Naar de „Osservatore Romano mede deelt. wordt Zondagochtend op het Si. Pie tersplein te Rome onder leiding der geeste lijkheid een groote manifestatie van Ka tholieken gehouden, die getuigenis zullen afleggen, dat het hart van de Eeuw.ge Stad kloppende is om den plaatsbekleeder van Christus de hernieuwde verzekering te ge ven van hun verbondenheid met den Hei ligen Vader, die aan zijn volk, aan de christenheid en aan de wereld, het bewijs leverde van zijn weldadige liefde voor al len, die lijden, van zijn vastbeslotenheid in het verdedigen van recht en waarheid, van zijn wijsheid, ter bevestiging van het apos tolaat van een waren vrede. Deze betoo ging, die tevens bedoeld is als antwoord op de aanvallen waaraan de Kerk en de gees telijkheid bloot staan, wordt voorafgegaan door een H. Mis welke in de St. Pieter wordt opgedragen en waarbij de menigte gezamenlijk de geloofsbelijdenis zal zingen. Na de plechtigheid zal de Paus op de loggia van de basiliek verschijnen, om de hulde betuigingen van het volk in ontvangst te nemen en den zegen „Urbi et Orbi" te geven. KERSTGAVE VAN DEN PAUS. Ter gelegenheid van het Kerstfeest zul len namens den Paus aan de kinderen van buitenlandsche vluchtelingen, die momen teel in Italië verblijven, Kerstpaketten wor den uitgereikt. De aalmoezenier van de vluchtelingenkampen zullen daarbij een boodschap van den Paus voorlezen, waarin deze aan alle kinderen, die voor den draaikolk van den oorlog, aan het vreed zame familieleven ontrukt werden, zijn zegen schenkt en de hoop uitspreekt, dat de Kerstgave in hun geliefd vaderland moge heerschen. KARDINALEN PROTESTEEREN TEGEN DE ANTI-CLERJCALE CAMPAGNE IN ITALIË. Op het oogenblik wordt door een aantal Italiaansche b aden een felle campagne ge- voerd tegen Z. H. den Paus en de Katho lieke Kerk. De kardinalen, die te Rome res;deeren. hebben een indirect beroep ge daan op de Italiaansche autoriteiten om maatregeien te treffen tegen deze cam pagne. In een brief aan Z. H. brengen de kardinalen hun gevoelens tot uiting om vurig te protesteeren tegen het onwaardig gedrag tegenover het hoofd der Katholieke Kerk, wiens persoon heilig en onschend baar is door een plechtige conventie". Zij spreken de hoop u;t. dat de Italiaansche autoriteiten hun ernstige verantwoordelijk heid tegenover de geheele Katholieke we reld zu'.'en begrijpen, ten einde orde en vrede in hun land terug te winnen. maakt in ons toch al veel te klein gebouw van het St. Franciscus Liefdewerk Eenige heeren hadden per auto tevergeefs versch 1- lende huizen elders bezocht, om huisvesting voor de jongens te vinden. Toen hebben wij besloten het genoemde pand op het Rapenburg te huren waar wij plaats kunnen bieden voor 20 jongens. Na tuurlijk te weinig. Maar het is een begin en wij hebben het huis voor één jaar gehuurd. Wij hebben noodig ongeveer 5000 gld. om het huis bewoonbaar te maken, servies, enz., enz." Wij onderbreken hier ons verslag, om uiting te geven aan ons respect voor dit aanpakkend en doorzettend initiatief; voor het vertrouwen, dat de Voorzienigheid door middel van goede menschen dit werk mo gelijk zal maken! „Van wie gaat fhet werk uit, pater?" Van het St. Franciscus Liefdewerk met volledige instemming en hartelijke sym pathie van de Ver. voor Kinderbescher ming." „In een circulaire heb ik gelezen, da. het S. F. L. desnoods met opoffering van eigen belangen" een begin wil maken met een .katholiek tehuis (internaat) voor jongens. Bedoelt U hiermede, dat het S. F L. des noods het belang van uitbreiding van eigen huis wil achterstellen bij dat van bedoeld internaat?" Deze vraag werd bevestigend beantwoord door den directeur van het S. F. L. Mogen de katholieken van Leiden wij zouden ook kunnen zeggen: mag Leiden onverschillig staan tegenover den hier be doelden vorm van socialen jeugdzorg, zoo dringend noodig? Natuurlijk niet. En dat zal ook niet ge beuren! Vermelden wy ten slotte nog, dat de pa rochianen van de St. Petrus-parochie mor gen reeds in de gelegenheid worden gesteld, hun daadwerkelijke belangstèlling, hun zie len-ijver voor zoovele kinderen te toonen door een milde gift op de schaalcollecte, die voor dit doel zal worden gehouden. Zij zul len aan katholiek Leiden een voorbeeld geven! worden U genoeg ge-1 boden) Met een betere ontwikkeling kunt U deze kansen benutten en slagen ln het leven. Studeer bi) Resal Vraagt ons prospectus: Middenstandsdiploma Landbouwboekhouden ^Praktijkciipl.Boekhouden^ Opleiding voor erkende examens. Bekende Schriftelijke Curaua MET INGANG VAN 23 DECEMBER A.S. 9 LUIERS OP DEN LUIERBON. De huidige productie van luiers maakt het mogelijk het aantal luiers, dat aan a.s. moeders wordt toegewezen en dat tot nu toe 6 bedroeg, te v.erhoogen en te brengen op 9 stuks per bon. In verband hiermede bericht he4 C.D.K. dat de distributiediensten met ingang van 23 December a.s. in plaats van de tot dus- vere gebruikte luierbonnen „6 luiers", rantsoenbonnen „een artikel J" zuuen uit reiken. Op deze bonnen zullen dus 9 luiers worden gekocht. Teneinde'misverstand te voorkomen moet hieraan nog worden toegevoegd, dat de rantsoenbonnen „een artikel J" in twee ver schillende uitvoeringen in omloop zullen worden gebracht. Beide soorten bonnen zijn evenwel geldig. Hieronder volgt de om schrijving der twee verschillende uitvoerin gen. 1. Ondergrond groen met beige ruit op linker helft, opdruk: „een rantsoen arti kel J". 2. Ondergrond groen, met gele ruit op linkerhelft, opdruk: 25-l'45 een rantsoen artikel J". Ook deze rantsoenbonnen zijn evenals, de tot dusvere in gebruik zijnde luierbonnen, z.g. vóór-inleveringsbonnen. Punten van textielkaart moeten voor de op deze bonnen te koopen luiers niet worden afgestaan. De tot 22 December 1915 uitgereikte luierbon nen „zes luiers" blijven tot nader aankon diging geldig voor het koopen van 6 luiers. H aring-misere „Hollandsche nieuwe. Vaste klanten (en wij 11) krijgen niets! Onder de haringexporteurs als ook onder haringhandelaren op het binnenland, o.a. rookerijen, haringinloggers en den klein handel heerscht op 't oogenblik een groote verslagenheid. Na telling van den voor raad gezouten haring, zoo deelt men ons uit deze kringen mede, blijkt alle voorradige huring nooodig voor levering aan Rusland (100.000 vaten) en naar de Russische zone in Duitschland (60.000 vaten). Er blijft dus niets meer over voor bjnnenlandsch gebruik en ook niets meer voor levering op loopen- de contracten naar het buitenland over de geheele wereld. Verschillende orders, zoo voegt men van genoemde zijde hieraan toe, zijn ri.l. afge sloten met afnemers in het buitenland, waarvan reeds de gelden vooruil gestort zijn. Wanneer deze contracten niet nage komen worden, is zulks niet bevorderlijk voor een goeden gang van zaken in de toe komst. Straks zullen wij deze afnemers wederom dringend noodig hebben. Vooral onze Zuider-buren, die altijd zeer belang rijke afnemers waren. naar Rusland VEREENVOUDIGING VERSTREKKING ZIEKENRANTSOENEN. Vier categorieën. Naar de „N.R.Crt." verneemt, zal met ingang van 23 dezer een vereenvoudiging met betrekking tot het verstrekken van extra-rantsoenen aan zieken in werking tre den. Deze nieuwe regeling komt hierop r.eer, dat er 4 categorieën zieken zullen zijn, aan wie extra rantsoenen zullen wor den toegekend, en wel: a. lijders aan tu berculose; b. diabetici; c. lijders aan ul cus; d. lijders aan spruw en coeliaci. De rantsoenen, welke aan deze catego rieën zullen worden toegekend, zullen niet gekort worden op de normale burgerrant soenen. In uitzonderingsgevallen kan aan zieken, die niet onder genoemde vier catego rieën vallen, een extra verstrekking van levensmiddelen worden toegekend, in over leg met vertrouwensarts en provinciale medische adviescommissie. De bonnen voor de categorieën a, b. en d worden verstrekt voor een maximum van 24 weken, voor de categorie c voor een max. van 16 weken. Na afloop van deze perioden zullen zij opnieuw moeten wor den aangevraagd. Commentaren op de rede van Min. Jonkman Voordat de uitspraak van de Tweede Kamer van gisteren bekend was, schreef de Maasbode een artikel, waarin het blad ondubbelzinnig zijn ontevredenheid over het z.i. onbevredigend antwoord van mi nister Jonkman uit. „We gelooven, dat minister Jonk man, ware het zijn opzet de Kamer te overtuigen, dat zij in geen geval zich bij Linggadjati moest neerleggen, niet anders had behoeven te spreken! Waarlijk de regeering heeft pMzier beleefd van haar tyunder: de blanco volmacht aan de Commisie-Generaal en deze heeft er een haast geniaal g2- bruik van gemaakt in haar overijver om toch maar in een minimum van tijd althans iets te bereiken; wat, dat scheen er nauwelijks op aan te komen." En, terwijl het blad dezer dagen de hoop uitsprak, dat na de rede van prof. Romme voor- en tegenstanders van Lmggadjatl elkaar zouden vinden, schreef het giste ren na de rede van minister Jonkman: „Wij voor ons aarzelen niet te ver klaren, dat het ons, na de uiteenzet ting van den ministers, onmogelijk zou zijn. de basis-ovreenkomst eoed te keuren, en dat wij op z'n gunstigst on zen steun zouden kunnen geven aan een motie, die om uitstel en ophelde ring vraagt." Als „postcriptum" bij het artikel le zen we: ,Het bovenstaande was reeds ge schreven, toen wij kennnis namen van de door prof. Romme ingediende mo ties. Wij moeten als onze overtuiging geven, dat de heer Romme met zijn tweede motie wel zoover mogelijk gaat in zijn vertrouwen in nog te maken afsrraken en nog te voeren briefwis seling." In tegenovergestelde zin waardeert de Nat. Rott. Crt. minister Jonkmans rede: „Men zou zich welsprekender be toog hebben kunnen denken, maar deze rede, door den bewindsman uit drukkelijk bedoeld als een poging om de opposotje van het goed recht van zijn politiek te overtuigien. heeft door rustige voordracht en zakelijken in houd er zeker toe bijgedragen, om al lerlei scherpe kanten van de opgeroe pen tegenstellingen af te slijpen. Van de eerlijkheid en de openhartigheid, waarmede mr- Jonkman zich uitliet, ging-naar ons gevoelen overtuigendé kracht uit, al mocht men allerminst verwachten, dat de oppositie het hoofd in den schoot zou leggen. De R.K. fractie bleek bij de replieken echter haar reserves te hebben laten varen". Weer zeep in Januari Bovendien 90 gram extra voor babies Bij de eerstvolgende bonaanwyzing zal behalve het normale rantsoen van 225 gr. huishoud- of 90 gr. toiletzeep, een extra- rantsoen worden verstrekt op de E-kaar- ten (voor babies), dat 90 gram toiletzeep bedraagt. De zeep-industrie ondervindt nog groo te moeilijkheden bij de grondstoffen voor ziening. Het wereldtekort aan oliën en vetten en de onregelmatige invoer van caustische soda en potasch maken een re gelmatige productie onmogelijk. Alles wordt echter gedaan om een behoor lijke voorziening te verwezenlijken. Wilt U met succes advertseren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren De Elfstedentocht Ten aanzien van den elfstedentocht ver neemt A.N.P.-Sport nog de volgende bij zonderheden: Kaarten voor deelnemers worden den dag tevoren (Vrijdag) tegen betaling be schikbaar gesleld aan een der loketten van een nader bekend te maken bureau. Nie mand zen de dus geld vooruit! Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de lengte van het traject 200 km. bedraagt, dit is ongeveer de afstand Leeuwarden Den Haag. Medische keuring is niet ver- cischt. doch ieder moet er van doordron gen zijn, dat een dergelijke tocht in den winter, voor een groot deel met tegenwind, alleen kan worden volbracht door licha- lijk sterke rijders. Ook al in verband bier mede is het besluit genomen, geen deelne mers beneden 18 jaar tot den wedstrijd of tocht toe te laten. DE ELFMERENWED STRIJD. Aangaande de route voor den elfmeren- wedstrijd op 23 December, startpunt Lang. weer, kan worden gemeld, dat deze nader als volgt is bepaald: Langweerderwi'len, Janssloot, Nieuwe Weg. Oudehof, Wit'e Brekken, Woudvaart Sneek (controle), volgt dan de toertochtroute zooals deze na de reeds vermelde wijziging is vastgesVd tot Sneek-rmeer en via Kru'swater, Mod derige Gee!, Horse Hoitesloot, Nieuwe Weg, Janssloot naar de Langweerderwielen waar de finish is. LANGEBAANKAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. Op de baan van de ijsclub „Kralingen" te Rotterdam zullen op 28 en 29 Decem ber a.s. nationale langebaanwedstrijden voor amateurs worden gehouden om de Neierlandsche kampioenschappen. Des Zaterdags starten de deelnemers voor de 500 en 5000 meter. Aarlanderveen. Gisteren werd door de Aarlanderveensche IJsclub een hardrij derij op schaatsen gehouden voor manne lijke personen boven de 14 jaar. Er waren 19 deelnemers. De uitslag is als vojgt: le prijs 15, W, Verhagen: 2e prys 10, L. Verduin; 3e Prijs 7.50, R. Verheul, 4e prijs 5, Th. v. Vliet; 5e prys f 2.50, H. Jansen. Katwijk aan den Rijn. De Rijn wordt bereden, behoudens onder de electr. brug waar het nog gevaarlijk is. De IJsclub is in actie. Vandaag is de ringrijderij voor paren. Langeraar. A.s. Maandagmiddag is er te 2 uur nationale hardrijderij op de Lan- geraarsche p'assen. Het ijs voor de Molen tocht is in goede conditie. Leiderdorp. Donderdag, 19 December heeft de IJsvereeniging „IJssport Leider dorpZoeterwoude" een hardrijoerij ge houden op de ijsbaan te Leiderdorp Prijs winnaars waren: 1. C. van Amsterdam; 2. J. .van Velzen;3. J. Timmermans; 4. P. van Leeuwen. Dezelfde vereeniging heeft Vrijdag middag 20 December een ijsfeest gehouden voor de schoolgaande kinderen op de ijs baan. Vele kinderen hebben deelgenomen aan spannende wedstrijden om leuke prij zen, terwijl alle kfnderen werden geirac- teerd. De eersten prijswinnaars van de meisjes waren: A. Bol en Eef v. Leeuwen; van de jongens Bert v. Klaveren, Leen van den Sijs en Herman de Vreede. TWEE WELDOENERS ONTMOETEN ELKAAR. Onverwachts ontmoetten zij el kaar op dien killen December dag. Met welgevallen keek de grijze bisschop naar den omvang rijken zak, dien de Kerstman mee voerde. „Ja, ik krijg er weer plezier in. Sint", begon de Kerstman, „er is weer heel wat voorhanden in dit goedfe land". „Inderdaad, vrind", antwoordde Sint en ik zie daar bekende kleuren en strepen in Uw zak. Als ik mij niet vergis, is mijn hofleverancier ook de Uwe!" ,Ja Sint, alleen „En betere waar" kc^mt in aanmerking enin dezen tijd is tien procent korting meer dan ooit van belang". „Zeer goed gezien Chris en wat een geluk, dat alle huisvrouwen hiervan kunnen profiteren!" „Ze hebben het verdiend Sint", antwoordde de Kerstman en toen scheidden hun wegen tot het volgend jaag. Op Maandag 23 December, des na middags 2.30 uur wordt door de vereeniging „IJssport" een hardrijderij gehouden voor paren. Het bestuur stelt mooie prijzen ter beschikking. Noordwijkerhout. Op initiatief van de R.K. Joneemannenvereeniging der St. Jo zefparochie werd de eerste wedstrijd in het ringrijden voor paren op Donderdagmid dag op de St.Bavosloot gehouden. Winnaars waren: 1. K. Immerzeel en M. Immerzeel; 2. Koos Warmerdam en B. van Stein; 3. J. Warmerdam en Sj. van Stein; 4. J. van Schie en C. Hachmang. Roelofarendsveen. De jongemannen- vereeniging nam het initiatief tot de wed strijdsport met den wedstrijd in bet hard rijden, korte baan op de vaart bij de Vei- lingbrug. Onder de deelnemers bevond zich de geestelijke adviseur kap. A. Schrama. Er waren verschillende spannende ritten, terwijl de publieke belangstelling groot was. De uitslag werd: 1. Cobus van der Hoorn. 2. Koos Bakker Niczn. 3. Koos Bak ker Gzn. 4. A. Verdel Mzn. 5. Wout Verdel. Oud-Ade. Zaterdag a.s. zal een natio nale hardrijderij op de korte baan (160 M.- plaats hebben op de Kager-plassen. georga niseerd door de plaatselijke ijsclub. Nadere bizonderheden volgen per advertentie. Zoetermeer. Onder groote belangstel ling werd Donderdagmiddag een wedstrijd gehouden in ringrijden op de schaats voor paren, georganiseerd door de Zoetermeer- sche IJsvereeniging. 26 Paren dongen naar de Prijzen op de zeer goede baan der ijs- vereeniging. Te ongeveer kwart voor drie nam de wedstrijd een aanvang en ze was afgeloopen te ongeveer half vyf. Om vijf uur werden de prijzen bestaande uit geld uitgereikt in de zaal van den heer Veelen turf. De winnende paren waren achtereen volgens: 1. L. v. StralenB. Kroes; 2. H. v. Uiterlinden—A. v. Uiterlinden; 3 J. v. d. OudenB. Noordam; 4. J. SonneveldC. Verheul; 5. W. v. d. BergG. Kneppers. De organisatie van den wedstrijd was in goede handen, terwijl ook de muziek met de ge luidsinstallatie van den heer Groenheide goed was verzorgd. De banen zijn in zeer goede conditie en vooral 's avonds (de ba nen zyn heel goed verlicht) zijn er velen, die een paar heerlijke uren op de ijsbaan doorbrengen. Zaterdagavond organiseert de IJsver eeniging een hinderniswedstrijd op de schaats voor paren (met slede) Het ligt in de bedoeling deze wedstrijd omstreeks half acht te laten aanvangen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2