S)e CcidaehcGou/ta/nt Het rechtsherstel bij de radio Opschudding bij proces Ravensbrück „Oost-Indonesië moet persoonlijkheid krijgen' Nederland's welvaart gebaseerd op het achterland DONDERDAG 19 DEC. 1946 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per v/eek, 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10967 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. ,,De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. 'Bij contract belangrijke korting. f^e jongste mededeelingen over het radio- probleems zooals minister Gielen die verleden week uit naam van de Regeering heeft gedaan, brengt de Omroep-vereeni- gingen verder op den weg van de Federa tie, welke zij sedert de bevrijding op het oog hebben. Over rozen is die weg tot dusverre niet gegaan. Wie het Witboek leest, dat verle den jaar reeds was uitgegeven, zal met ze keren wrevel constateeren, hoezeer de strijd tusschen de voorstanders van een na- tionalen omroep en die van de bestaande Omroep-organisaties in federatief verband is ontaard. Nu is het met de zoogenaamde eenheids bewegingen in onze dagen zóó gegaan, dat velen, die er zich aanvankelijk achter plaatsten, voornamelijk om het nieuwe, er geleidelijk op terug komen, meer begrip gaan toonen voor het pionierswerk, dat voor den oorlog verricht, thans dreigt ver brijzeld te worden. Zoo kunnen wij het verstaan, dat de Minister, zij het nog slechts bij wijze van noodmaatregel, wil komen tot hertsel van de ideëele gedachte inzake de radio. In een volgende beschouwing zullen wij hier uit voerig op terug komen. Thans gaat het om het rechtsherstel in materieelen zin. Zoo lang dat niet is bereikt, zal van radio- vrede geen sprake kunnen zijn. Op onzen weg ontmoeten wij de stichting „Radio Nederland in overgangstijd", een creatie van de regeering Schermerhorn, zoo men wil een voortzetting van „Herrij zend Nederland". Beide organisaties streef den naar een nat ionalen omroep; doch hun gestes waren nu juist niet geschikt, om sympathie voor zulk een nationalen om roep te wekken of te bestendigen. Tot den dag van vandaag is de figuur zoo: deze Overheidsstichting zal zichzelf en tevens de particuliere omroepvereenigin- gen financieren uit de luisterbijdragen, die wij radio-belasting noemen. Geeft nu die Stichting zelf het goede voorbeeld van een beleid, dat is afgestemd op de economische nooden van onze da gen? Hier moeten wij even teruggrijpen naar de maanden, waarin „Herrijzend Neder land" het door onderling gekibbel ontsta ne vacuum heeft opgevuld. Deze radio-on derneming, die als onderdeel van Militair Gezag mee uit het zuiden was gekomen, heeft stellig goed wenk verricht. Men kwam echter met een volledige staf uit Eindhoven naar Hilversum, en die staf wilde men handhaven, liefst op sleutelpo sities, die personeelsleden van de bestaan de Omroep-vereeniging zich zagen ontval len. Toch trok „Herrijzend Nederland" de beste krachten van die Omroep-organisa ties aan, waardoor een topzware leiding werd geschapen. Topzwaar ook in dezen zin, dat de salarispost onrustbarend steeg tot veel meer dan twee millioen gulden, alleen nog maar voor het personeel in vas ten dienst. De Stichting als zoodanig, die naast de bestaande Omroep-gebouwen tal van vil la's onttrok aan de toch al schaarsch gewor den woonruimte, veroorloofde zich, alleen ieeds voor haar deel, de weelde van niet minder dan vier directeuren, ieder op een jaarlijksch inkomen van ƒ12.000, plus het genot van auto's. En de salarieering van mindere grootheden was ook al weer niet slecht. Aan alle kanten was het hek van den dam; en de Regeeringsvertegenwoordiger, mr. L. A. Kesper, de tegenwoordige Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, een onkreukbaar zeer handelbaar man, kreeg zorgen in overvloed. Tegenover deze crisis-schepping van Ra dio Nederland staan de vier groote Omroep organisaties met hun oude rechten en hun staat van dienst in het verleden. Wat die aan belangstellende Nederlanders achter zich hebben, blijkt zeer duidelijk uit het volgende. Sedert twee maanden houdt de K.R.O. propaganda-vergaderingen in Noord-Bra bant. Limburg en Zeeland. Al die verga deringen worden druk bezocht; er heerscht het oude KJt.O.-enfchousiasme, en steeds wordt na afloop de motie geteekend, om den K.R.O. weer intregaal terug te heb ben in den aether. Deze motie teekenen niet slechts de eenvoudige menschen maar ook de meest vooraanstaande personen ter plaatse. Het radio-blad van Radio Nederland, dat toch zou kunnen gelden als exponent van de gedachte van den nationalen omroep, heeft het nog niet zoo ver kunnen bren gen, dat het aantal abonné's van 50.000 (het aan dit blad toegewezen contingent) is bereikt. Daartegenover staat, dat de Om- roepvereenigin'gen, K.R.O,, A.V.R.O., V.A. R.A. en N.C.R.V. 215.000 hebben (hun volle contingent opgebruiken), terwijl nog ongeveer 200.000 abonné's op de wacht lijsten van de Omroep-vereenigingen staan. Gedurende de zomermaanden heeft men in Hilversum druk bezoek gehad in de stu dio's. Ook toen bleek met name de oude liefde voor den K.R.O. Gelegenheid be stond cok daar, een motie te teekenen in zake het volledig terugkeeren van den K. R.O. Men verzamelde toen in drie maan den tijds ongeveer tien duizend handteeke- ningen, welk resultaat bereikt werd on danks het feit, dat er niet altijd gelegen heid was, de verschillende groepen op te wekken, te teekenen en vaak zelfs de ge legenheid ontbrak, omdat er in een te snel tempo gewerkt moest worden. Uit dit alles en er is veel meer blijkt wel, dat bij het overgroote deel van het Nederlandsche volk nog steeds de lief de bestaat voor de oude Omroep-vereeni gingen, en men bij een nieuw radio-bestel hieraan ook de voorkeur geeft. A. v. O. Het olie-lijntje bij Schoonebeek gereed. De laatste hand wordt gelegd aan den olie spoorweg tusschen Nieuw Amsterdam en Schoonebeek in Oost Drenthe. Ten behoeve van deze lijn werd over het Stieljeskan aal een spoorbrug gebouwd. De werkzaam heden bij de nieuwe brug, waar een zand trein het materiaal voor de laatste ver sterkingen aanvoert. v. Buiten P. Beklaagde Mory verliest zelfbeheersching Het was gisteren de beklaagde Mory, die eenige opschudding veroorzaakte in het proces Ravensbrück en haar zenuwen, die volgens haar verdediger na 8 jaar gevan genis niet zoo sterk meer zijn, niet meer de baas kon. „Zij vertelt duizenden leugens, zij liegt van het begin tot het einde", schreeuwde zij plotseling in het Engelsch, juist toen het directe verhoor van de Fransche getuige Violette le Cocq geëin digd was, die als z.g. „Nacht und Nebel- gevangene" in Ravensbrück geweest was. Het was echter niet alleen gisteren, dat beklaagde Mory het te verantwoorden kreeg. De vorige getuige, de Belgische me vrouw van den Boom, die haar een mon ster noemde, dat nog meer gevreesd was dan de S.S., vertelde hoe Mory voor de geringste aanleiding als straf van dysente rie- en andere patiënten in blok 10 hun voedsel inhield, zeggende, dat het toch maar v/as voor monden van niet-produc tieve krachten. Eenige dagen te voren had de bekende Engelsche mevrouw Odette Samson, die een speciale behandeling noodig had en door den kamp-commandant zelf in de Amerikaansche lir.ies was gebracht, voor het meerendeel bevestigd, wat de ande.-e getuigen reeds verklaard hadden. Zij verklaarde bovendien nog, dat zij levende vrouwen naar het crematorium had zien brengen, dat dag en nacht werkte. DE RADIO KERSTREDE VAN DEN PAUS De toespraak van Z. H. den Paus op 24 December, als antwoord op de door het Heilig College aangeboden wenschen, wordt door Radio-Vaticaan uitgezonden om elf uur, plaatselijken tijd op golflengte van 31 en 18.87 M. Dr. VAN MOOK OPENT CONFERENTIE TE DEN PASAR r\R. H- J. VAN MOOK heeft gisterochtend de conferentie van Den Pasar geopend. In zijn openingsrede noemde hij het op dit oogenblik voor Nederland en Indonesië misschien moeilijkste vraagstuk,, om te midden van de gebeurtenissen in verschil lende deelen van den Archipel het einddoel en den samenhang in het oog te houden de volgorde der beslissingen te bepalen en voor ieder onderdeel van het totale vraag stuk de plaats binnen het geheel te vinden. Eerste stap naar Staatsrechtelijken opbouw nieuwen opbouw te overleggen en tot stand te brengen. Wanneer de regeering voor stelt, dat Oost-Indonesië niet aan de Ver- eenigde Staten van Indonesië zal deelne men op een lager niveau dan welke an dere staat ook, dan beteekent dit dat de regeering in de allereerste plaats streeft naar het in het leven roepen en handha ven van een innerlijk sterke en eensgezin de organisatie in iedere negara, dus ook in Oost-Indonesië. Dr. Van Mook vervolgde. „Hoewel de omstandigneden ons tot tijdelijke voorzie ningen noodzaken, willen wij den wettigen weg niet verlaten, daar juist de ontwikke- keling volgens den wettigen weg dit ge deelte van den Archipel onderscheidt van hetgeen zich elders heeft voorgedaan. Wij willen niet stilstaan, totdat elders de moei lijkheden zijn opgelost en wij behoeven zulks ook niet, want de hier ontworpen re gelingen kunnen in voorloopigen vorm on- Het is begrijpelijk, dat een ieder snel vooruit wil, aldus .dr. Van Mook, om nu eindelijk tastbare resultaten te verkrijgen na meer dan een jaar van conflict, moei zaam overleg en liquidatie van den oorlog. Toch geloof ik, dat een andere, snellere werkwijze onmogelijk zou zijn geweest of onvruchtbaar zou zijn gebleven. Uiteindelijk is het streven der regeering steeds gericht op samenbrenging van al die deelen van Indonesië, die onder waarbor gen voor het behoud van hun eigen ka rakter de eenheid van het land nastreven en welker deelneming aan het geheel een onmisbare eisch is, willen wij hier een krachtige natie vormen. Dr. Van Mook geloofde, dat men in de verschillende besprekingen, overeenkom sten en ontwerpen bij zorgvuldige bestu deering de eenheid en het streven tot sa menvoeging van gelijkgerechtigde deelen op den achtergrond duidelijk zal kunnen waarnemen, zoodat er geen twijfel behoeft te bestaan of de aandacht voor en de in vloed van de verschillende gebieden gelij kelijk verdeeld is. Wij moeten bij dit al les verder bedenken, dat niet alleen het conflict op Java en Sumatra maar ook de algemeene wereldtoestand den wederop bouw hebben vertraagd. Wij zijn hier bijeen om een begin te ma ken met de staatkundige organisatie van Oost-Indonesië als geheel, ofschoon nog slechts een voorloopige vorm mogelijk is, waarbij het belangrijker is organanen tot stand te brengen, v/aardoor deze gebieden zullen kunnen werken en spreken, dan te trachten een schijnbaar volledige, doch in werkelijkheid papieren organisatie tot stand te brengen. Het is nood'.g in het belang van Oost-In- donesië, dat dit gebied een persoonlijkheid krijgt en als persoonlijkheid zich zal kun nen voegen Jbij de andere deelen van den Archipel, om tezamen met Nederland een ***Onderwijs-hervorming |M|INISTER GIELEN geeft den indruk, dat hij de zaken aan zijn departement aan pakt met frissche energie. „Het intellectualisme moet worden te ruggedrongen", aldus de minister gisteren in de Tweede Kamer. Er moet in het on derwijs een andere wind gaan waaien! Niemand mag onderschatten de groote waarde van veel positieve kennis, van veel-weten. Men men overschatte die waarde niet. Ten slotte wordt daardoor niet gevormd de cultuur, de beschaving en verfijning van den geest; worden daardoor niet gevormd menschen van karakter, die weten wat zij willen en doelbewust streven naar de ver werkelijking daarvan, die eerlijk zijn in de doelstelling van hun leven en in de keuze van de middelen, om te bereiken, waarnaar zij verlangen. En naast de verstandelijke ontwikkeling moet gaan een ontwikkeling van het ge voel voor het mooie en schoone, dat de Schepper den mensch in het leven heeft geschonken. Er wordt bij het onderwijs ook steeds meer geleerd, maar vaak ten koste van den diepgang van het onderwijs: men weet héél veel, maar slechts weinig goed. Minister Gielen heeft blijkbaar groote plannen. Dat hij er in moge slagen, die te verwezenlijken, althans gedeeltelijk. Ook hier geldt: beter een deel goed, dan alles ten halve afgewerkt. Dat de minister den tijd moge hebben en zich moge schenken, om het peil van ons onderwijs op te voe ren, in het bijzonder dat van het lager on derwijs, dat naar de minister opmerkte voor het grootste deel van ons volk het eenige onderwijs is. Wij besluiten deze en kele opmerkingen gaarne met ons aan te sluiten bij den' minister, waar hij hulde bracht en oprechte waardeering uitsprak voor de wijze waarop de leerkrachten bij het lager onderwijs hun taak vervullen. middellijk na de overeenstemming in wer king worden gebracht in afwachting van de nadere sanctie van het hoogste gezag van 't land en var. het Koninkrijk. Blijkt er overeenstemming te bestaan, dan is het de bedoeling van de regeering, dat de hier ontworpen organisatie aanstonds - als eerste voorziening in den staatsrechte lijken opbouw van Oost-Indonesië en in af wachting van nadere wettelijke regelingen in werking wordt gebracht op den voet als in het ontwerp is aangegeven." Van Mook besloot zijn rede als volgt: ..Wanneer in een gedeelte van dezen Archi pel de politieke vrede geheel kart hersteld worden, het vertrouwen tusschen Indone siërs en Nederlanders kan worden gegrond vest en het reconstructiewerk met volle toewijding en inspanning van alle krach ten kan worden aangevangen, dan zal dit zonder twijfel jloor de kracht van het voorbeeld ook de anderen meesleepen." NEDERL. BESTUURSAMBTENAAR OP ZUID-CELEBES VERMOORD. De aspirant-controleur R. Westhof is in een kampong, 9 kilometer ten Oosten van Malino door een bende van 60 man met blanke wapens overva'len en vermoord, terwijl hij in een jeep met politie op weg was naar een vernielde brug. DE GRIEKSCHE KLACHT Commissie van onderzoek naar Albanië In antwoord op de beschuldigingen van Grieksche zijde beweerde de Joego-Slavi- sche ambassadeur te Washington in de bij eenkomst van den Veiligheidsraad, dat Joego-Slavische „landverraders" in Grie kenland worden samengetrokken en be wapend om onr.ist in den Balkan te veroor zaken. Griekenland had Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië hu'p aan de guerillastrij- ders ten laste gelegd. De V S. stelden voor, dat een commissie van onderzoek, be staande uit de vijf permanente leden van den Veiligheidsraad plus Polen en Brazilië, zich op de hoogte zou stellen in Albanië, Bulgarije, Griekenland en Joego-Slavië. A banië en Bulgarije, die beide geen lid van de Vereenigde Naties zijn, hebben zich bereid verklaard tot onderwerping aan de jurisdictie van den Veiligheidsraad, VERDEELING VAN JERUZALEM? De chief justice van Palestina sir Wil liam Fitsgerald, heeft in een rapport voor- 'gesteld, Jeruzalem te verdeelen in twee afzonderlijke gemeenten een Arabisch en een Joodsch deel. De hooge commissie zou het recht van veto bezitten ten aanzien van benoemingen door de burgemeester der gemeenten. „Ik voel mij gedwongen te verklaren, dat er geen mogelijkheid be staat voor een vruchtbare samenwerking in het belang van Jeruza'em door Joden en Arabieren", aldus Fitzgerald. De Arabische hooge commissie heeft gis teravond een plan in overweging genomen om de samenwerking van de 1,2 millioen Palestijnsche Arabieren met de Palestijn sche regeering te beëindigen. Deze „non coöperatie" zou in werking treden, wan neer de Palestijnsche regeering geen gehoor zou schenken aan de protesten, die thans door de commissie worden geformuleerd. MINISTER HUYSMANS SPREEKT VAN ZICH AF Duitschland dient geopend te worden voor ons bedrijfsleven Het door de militaire autoriteiten in de bezettingszones van Duitschland aan den dag gelegde volkomen gebrek aan eenheid en het enge standpunt ten aanzien van het belang van in- en uitvoer als onmisbaar element, om het economisch organisme te doen regenereeren, hebben niet alleen de Duitsche economie maar tevens aan die van alle omringende landen ep inzonderheid aan Nederland enorme en moeilijk herstel bare nadeelen toegebracht. Deze ernstige woorden werden gebezigd in een door den Minister van 1 économische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans gehouden rede op de ver gadering van de Ned. Kamers van Koop handel voor Centraal-Europeesche landen op 18 Dec. te Utrecht. Voor een welvaartsherstel van ons land wordt het naar gelang de eerste nooden zijn gelenigd, de eerste herstellingen zijn ver richt en het bedrijfsleven eenigszins op gang begint -e komen, noodzakelijk, dat het achterland, waarop de vroegere wel vaart van ons land zich door natuur ei. tra ditie in sterke mate baseerde tot een rede lijke hoogte weer voor ons toegankelijk wordt. Met de speciale kennis van Duitschland die ons bedrijfsleven bezit, kunnen Ned. experts en ondernemingsleiders, bankiers en handelaren met het Duitsche gebied in contact treden om daar transacties te doen, die in het belang van Nederland zijn en te gelijkertijd voor de reconstructie van Duitschland een bijdrage vormen. Tot dit doel werd als centraal lichaam te Amster dam de Trust Maatschappij voor den Han del van Nederland met het buitenland op gericht. STUDENTEN-TEEKENAARS 1 JANUARI WEER NAAR COLLEGE? De Tweede Kamer heeft gisteravond een motie aangenomen, waarin zij de regee ring uitnoodigt, maatregelen te treffen, op dat studenten, die met het oog op hun ge dragingen met betrekking tot de loyaliteits verklaring niet tot de colleges werden toe gelaten, met ingang van 1 Januari 1947 hun studie zullen kunnen hervatten. Deze motie, ingediend door den heer Roosjen (A.R.), werd door alle partijen ge steund en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. DEFENSIE ONTZIET GROOTE GEZINNEN. In het belang van de groote gezinnen is de minister van Oorlog er toe over gegaan maatregelen te nemen, welke beoogen re serve-officieren, dienstplichtige onderoffi- cieien en ook andere dienstplichtigen, die een gezin met meer dan vijf kinderen heb ben, voortaan niet op te roepen. Een instrument, dat in deze dagen de bui tengewone belangstelling van iedereen heeft, is de thermometer, welke op ieder uur van den dag wordt geraadpleegd. SALARISREGuLING BANKPERSONEEL. Afgewezen door college van Rijksbemiddelaars. Reeds geruimen tijd worden er onder handelingen gevoerd tusschen de Bedrijfs- unie en de directies der Banken, ten einde te komen tot een gunstiger salaris-regeling voor het Bankpersoneel. De door de Bedrijfsunie voorgestelde sa larisnormen, waaraan uiteraard de Bank- directies haar goedkeuring verleend had den, zijn thans door het College van Rijks bemiddelaars afgewezen. De reden hiervan is, dat bij de "oorgestelde salarissen geen maxima bepaald werden. De Bankdirecties stellen zich op het standpunt, dat de maxi ma door hen moeten beoordeeld worden, waartegen het College van Rijksbemiddé- laars zich verzet. Door het afwijzen van de voorgestelde, salarisregeling is het Bankpersoneel zeer teleurgesteld en telegrammen van protest werden verzonden aan den minister van Financiën. De situatie is dus wederom uiterst ge spannen, daar de per 1 Januari a.s. ver wachte salarisverhooging wederom zal uit blijven. EXTRA-VERSTREKKING 100 GRAM VLEESCH VERVALT. Hoewel alles in het werk wordt gesteld om een redelijke vleeschvoorziening te waarborgen, dient men er in verband met de huidige import- en andere moeilijkhe den rekening mede te houden, dat begin Januari de extra-verstrekking van 100 gr. vleesch boven het rantsoen van 400 gram per persoon per veertien dagen welke extra-verstrekking langen tijd is volgehou den voorloopig geheel of gedeeltelijk zal moeten worden stopgezet. Het streven der regeering de vleeschvoor- ziening op het huidige niveau te handha ven, wordt momenteel doorkruist door de onzekerheid omtrent de leveringen uit het buitenland, waardoor de vooruitzichten voor de eerste maanden van het volgend jaar niet gunstig zijn. Ons totaalverbruik, op basis van het huidig rantsoen van 400 gram plus 100 gr. extra per persoon per veertien dagen, be draagt ongeveer 140.000 ton (geslacht ge wicht) per jaar. WEERStfüfi'et'f 1MTIHG 00000 g NOG VORST. Zwakke tot matige wind, overwe- o §gend tusschen Zuid en Oost. Tijdelijk g o weer afnemende bewolking. Vrijwel o nergens neerslag. Langs de kust tem- g o peratuur om het vriespunt tot lichte o vorst. •oonnnnno.inononnnnnnnnonnoooonoonnoooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1