r Toekomst met een goed perspectief op korte golf offic. bonnenlijst Het Leidsch Tribunaal hield zitting Voor een fijn stukje kaas De gezondheid van ons volk herstelt zich krachtig Joekes (P. v. d. A.) tijdens de debatten Donderdag antwoord van Minister Jonkman Avondvergadering. In een vergadering gepresideerd door den heer Smeen is de beraadslaging over de regeeringsverklaring inzake de ont- werp-overeenkomst van Linggadjati voort gezet. De heer Zandt (S.G.) ontwikkelt bezwa ren tegen het revolutionnaire sentiment in Indië. Revolutie brengt nooit welvaart, doch Elnvernij. De republiek is onmiddellijk overgegaan tot het invoeren van een feilen terreur. Duizenden Nederlanders, Indone siërs en Chineezen zijn als slachtoffers van dien terreur gevallen. Spr. betoogt, dat de principes van de koninklijke rede zijn prijs gegeven. Vervolgens keert spr. zich tegen Soekar- no. In Nederland worden collaborateurs ge straft, soms met den dood; in Indië wordt iemand, die ons land heeft verraden, er kend als hoofd der republiek. Aan zijn hand kleeft het bloed van duizenden Nederlan ders, Indonesiërs en Chineezen. En met zoo iemand onderhandelt de Commissie-Gene raal. Er is ge-en sprake van dat het Indi sche volk zich vrij kan uitsoreken. Vrije meeningsui'ing wordt door Soekarno met alle middelen, zelfs de wreedste, onder drukt. Het heeft er alles van alsof Hitier weer is opgestaan. En dat alles werkte v. Mook in de hand. Het kan door niemand ontkend worden, meent de heer Zandt, dat door aanvaar ding en doorvoering der ve ven tien artike len het met de eenheid van het koninkrijk gedaan is. Spr. zegt nog, dat Gods zegen niet kap rusten op het voorstel van de regeering, die op den Dag dea Heeren zyn bijeengekomen. De heer Joekes (P.v.d.A.) merkt op, dat drie feiten voor oogen moeten worden ge houden om te komen tot een juiste beoor deeling van de gedragslijn welke gevolgd is door de C.-G. en de regeering en om te komen tot een conclusie op de vraag wat de Kamer moet doen. Als het eerste van die feiten noemt spre ker het in geheel Azië optredende alge- heele nationalistische reveil, dat sterk is aangezet door de omstandigheden in en na den oorlog. De tweede omstandigheid, welke in het oog dient te worden gehouden, is de rol, in het Verre Oosten gespeeld door Japan, een dramatische rol, naar het hem voor komt. Japan heeft in Indonesië ongetwij feld een grooten invloed gehad. De derde omstandigheid, waarop spr. wijst, is de toestand, zooals die in Indone sië werd aangetroffen na den oorlog. Z.i. past een woord van erkentelijkheid jegens de geallieerden, dat zij onze bevrijding hebben bewerkt en dat zij in Indonesië ons hebben geholoen. Nederland was niet bij machte de leiding uit te oefenen na de ca pitulatie van Janan. Voor de hulp van de ge*1'lieerden past dank. Spr. wijst er op, dat de Kamer gekend is in wat er ten aanzien van Indonesië ge beurde. Op 7 Mei 1946 is tenslotte aange nomen dé tweede motie van Poll, waarin werd vastgesteld, dat de Kamer wenschte, dat besprekingen werden gevoerd met de leiding der republiek. Dan moet men na zes maanden niet zeggen, dat men niet met haar moet onderhandelen! Het staat vast, dat er omstandigheden zijn, die de regeering en Staten-Generaal kunnen dwingen een anderen weg te vol gen, dan in de Grondwet is voorgeschreven. In dit verband verwijst spr naar de ver plaatsing van den zetel van de regeering naar Londen gedurende den oirlog. Met de u.tzending der C -G is een nieu we fase ingetreden, welke tv ee belangrij ke resultaten heeft opgelevora. Op de eervc plaats het hes and. Het ge mis aan ten uitvoerlegging van het be- DE NIEUWE TEXTIELPRUZEN. De ,,Staatscrt." van Maandag bevat de reeds aangekondigde nieuwe prijzenbe- schikking voor den textielhandel, waarin de lagere handelsmarges zijn verwerkt. Deze beschikking en hiermede dus ook de prijsverlaging voor textielgoederen treedt 15 Januari a.s. in werking. Dezelfde „Staa'scrt." bevat een prijzen- beschikking voor den kleinhandel in pa- pierwaren enz., welke 24 December a.s. in werking treedt. B'NN^NLAND. Prof. mr. C. P. M. Romme. voorzitter van de Kamerfractie van de K.V.P., wordt Zaterdag 50 jaar. In verband met het isolement van het eiland Ameland door de vorst, zullen de Ned. luchtstrijdkrachten van Leeu warden uit vluchten na*r dit eiland ma ken voor post en passag:ers. Horloges komen voorloopig niet vrij van distributie. Het Tribunaal te Alkmaar heeft van den bioscoopexploitant J. C. W., met uit zondering van den inboedel van zijn wo ning en een bedrag van 40 000 het ge heele vermogen, dat oo 328.000 werd geschat, verbeurd verklaard. De Haagsche huisvrouw J. I. de W. J., heeft den dcod gevonden, toen de electrische wringer, terwijl zij bezig was de wa-ch te doen, de punten van haar halsdoek greep en meetrok. BUITENLAND. Ward Hermans, één der voormannen van het Vlaamsch Nationaal Verbond, is te Berlijn gearresteerd. Hij zal naar België worden overgebracht om daar terecht te staan. De „Kugelfischerfabriek" te Schwein- furt, die van Europa de grootste productie van kogels had, is thans naar de Sovjet- Unie overgebraéht. Dit is de eerste fabriek, die bij wijze van herstelbetaling uit de Amerikaan*che zóne van Duitschland is weggevoerd. In de buurt van Poitiers richt een groote wolf een geweldige ravage aan on der de schapen. Het ondier heeft in één week reeds 150 schapen gedood. stand is onbevredigend. Als het komt tot f.ndexteekenng ar ovc rmkomst, dan moet een toepassing van het bestand on middellijk in de besprekingen worden be trokken. Het tweede heugelijke feit noemt spr. de basis-overeenkomst, welke thans aan de Kamer wordt voorgelegd. Terecht is dat geschied niet in den vorm van een wetsontwerp. Voordat de regee ring verder gaat wil ze er mededeeling van doen aan de Kamer en dat acht sprek°r volkomen juist. Het betreft hier ren poli tiek accoord en, zooals de heer Logemann het zeide: men moet het zien als een acte van pacificatie. Door de ontwerp-overeen- komst is naar sprekers meen;ng een begin van uitvoering gegeven a?n de beginselen, neergelegd in de koninklijke rede van 7 December 1942. De heer Joekes betoogt verder o.a., d't de overeenkomst gezien most worden als één en ondeelbaar. Er is z.i. gen enkele aarleiding om te spreken van Linggadjati 1, 2 en 3. De overeenkomst zal naar zoe*e tr^uw moeten worden u't^elegd. Wij, zegt sor., willen het vertrouwen geven en het win nen. Als wij de overeenkomst aanvaarden met den o**recM°n wensch tot samenwer king met alle groenen., in Indonesië, d~n is hij er van overtuigd, dat we een faze ineaan, die s*eJ'ig mom'ükheden flenr- stePin^en zal brer^en, maar c"~t we een toekomst in gaan m"t een goed perspectief. Daarna komt de minister van Overz^e- sche Gcbiefsdcelen, de heer Jonkman aan het woord- Met het oog on de vraa<? n?^r een grondige beantworrding verzoekt hij zijn rede op een later tijdstip te mogen vervolgen. ..De voorzitter zal den minis'er daartoe gelegenheid geven in de vergafering van a.s. Donderd?» s vrormiddaCTs. Daarna heeffc de Kamer een bcgjn ge maakt met de begrooting van Onderwijs BAKKERSARBEED OP DE FEESTDAGEN. De Unie voor het Bakikersfbodirijf dleelt media, dat c<e volgende werkregelimig, vcor die Kerstdagen en dien Nieuw,iaaroai?!?, deer den Minister van Sociale Zaken is vast gesteld. Dinsdiag 24 December mag te 1 uur met de 'bakikensarbeid worden begonnen, en op D irsiiaig 31 December te 2 uur. Vcor bakkerijen die een vergunninig voor voorarbeüdi 'hebben, mag 2 uur vroeger be gonnen worden, voor hef gereed maken van deeg en oven. Arbeiders cdie op Maancog 23 December deze vooraefceid varridhil-en, mogen op dien c'ag 9 uur arbeid verricht-en, de overige arbeiders 10 uur. Ook op Dins dag 31 December mag ten hoogste 10 uur worden gewerkt. Wanneer vooraf een (Cou pon) als bedoeld in artikel 35 tweede lid, die onder b deT arbeidswet 1919 tijdig is ingezonden aan het betrokken Districts hoofd dier arbeidsinspectie, mag ten hoogste 13 uur worden gewerkt. Met die brooda/icvermg aan de klanten mag om 8 uur worien begonnen Op Vrijdag 27 December en op Woensdag 2 Januari mag met de bakkersaxbeid om 5 uur begonnen worden, en met de brood- af lever .ng om 10 uur. Verder maakt de Unie bekend, dat volgens die regeling van arbeidsvoorwaarden voor het bakkers bedrijf in art. 3, alinea 4, die werktijd in de week van Kers óm is vastgesteld 'op 38 uur, en in de week van Nieuwjaar op 42 uur. Voor ce uitbetaling van overwerk geldt het volgende: Van overuren gemaakt voor de algemeen geldende wettelijke arbeids.ijd 25 en 10 na den algemeen geldende wettelijke arbeidstijd boven het loon. Voor nadere inlichtingen of mediedeelin- gen kan men zich vervoegen bij het secre tariaat van de Unie in het Bakkers-Choco lade en Suikerbewerkingbcc'tijfJ. G. v. d. Zeeuw, Magd. Moorestraat 55. VOOR DE EERSTE HELFT VAN DE 1STE PERIODE 1947 (22 DEC. 1946 tm. 4 JAN.). BONKAARTEN KA, KB, KC 701 (Strook No. 1). 531 brood 800 gram brood 532 brood 400 gram brood 53—1 boter 125 gram boter 532 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 533 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 531 melki li.er melk 532, 533 melk 3 liter melk 531 vleesch 100 gram vleesch 532 vleesch 400 gram vleesch 531 algemeen 200 gram kaas 532 algemeen 100 gram suikerwerk 533 algemeen 1 ei 534 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop, enz. 531B reserve 1600 gram brood 53IC reserve 800 gram brood 532B reserve 200 gram kaas BONKAARTEN I£D, KE 701 (Strook No. 1). 541 brood 800 grahi broodi 541 boter 250 gram boter 542 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 54*—1 melk12 liter melk 541, 54—2 vleesch 100 gram vleesch 541 algemeen 100 gram kaas 542 algemeen 100 gram suikerwerk 543 algemeen 1 ei 544, 545 alg. 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop, enz. 541D reserve 800 gram brood 54IE reserve 500 gram rijst, kinder meel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits TABAKSKAARTEN ENZ. T 63, T 642 rantsoen tabakskaart. V 64 200 gr. chocolade en, of suikerwerken X 63 2 rantsoenen tabaks artikelen X 64 100 gr. chocolade en, of suikerwerken BONKAARTEN MA, MB, MC, MD 701 (Strook No. 1). 534 brood 800 gram brood 534 boter 250 gram boter 534 margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 534 melk5 liter melk 534 vleesch 300 gram vleesch 535 vleesch 100 gram vleesch 534 kaas 200 gram kaas 534 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel en of 500 gram jam, stroop, enz. Twee zielige gevallen In de gisteren gehouden zitting van het Leidsch Tribunaal werd allereerst de zaak J. F. Snoeker te Leiden behandeld. Over haar was een reclasseeringsrapport uitge bracht door prof. dr. E. Carp, dat veel over eenstemming vertoonde met het pleidooi van de verdedigster, mej. N Muller, die er op "wees, dat verdachte, die erfelijk belast i$, een moeder had, die zeer spiritistisch was aangelegd. De kinderen van de be schuldigde waren zelfs bang voor haar, ter wijl de vader van verd. ook niet zuiver op de graat was. Toen verd. elf jaar was, moest zij reeds met haar vader mee op zwerftoch ten, terwijl ze op 14-jarigen leeftijd zelf standig moest gaan werken op een fabriek. Toen ze zeventien was, huwde ze met een timmerman, die ook financieel niet erg sterk stond, tengevolge waarvan haar de zorgen niet bespaard bleven. Bij het uit breken van den oorlog bekroop haar een groote angst, terwijl de man zich als lid opgaf van de N.S.N.A.P., doch wegens een onbetrouwbaar verleden op politiek terrein niet werd toegelaten. Verd. heeft tijdens de bezetting weinig of geen rekening gehou den met haar omgeving, uit welk feit valt te verklaren, dat zij allerhande propagan damateriaal voor haar raam hing, terwijl zij ook zeer onverantwoordelijk te werk is gegaan door haar jongetje, dat aan toeval len leed,, naar de Hitier Jugend te sturen. Dit alles moeten wij bezien uit het oogpunt van verminderde toerekeningsvatbaarheid, aldus concludeerde de raadsvrouw. Vervolgens stond terecht mej. E. A. H DISTRSBUTIEMEUWS Voor de week van 29 December t.m. 4 Januari zullen geen bonnen meer worden aangewezen. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra b-schikbaar, zcodat men in totaal 500 gram per veer ien dagen ontvangt Het aanvullende kaasranisoen voor per sonen, geboren in een der jaren van 1927 t.m. 1932, zal in den vervolge worden ver- ftrekt in den vorm van 200 gram per 4 we ken in plaats van 100 gram per 2 De niet a - ^gewezen bonnen van de bon kaarten 612 kunnen worden vernietigd 2562 'T KAASBOERTJE Haarlemmerstraat' 148 'n Heerlijke Kerst-Potpourri Kerst-Potpourri 100 gr. 20 c Kleine Choc.Kransjes lOOgr. 28c Grote Choc.Kransjes lOOgr 28c Hazelnoot-Marsepeinkransjes 100 gr. 28c Kabouterkransjes 100 gr 30c. F\E GEZONDHEIDSTOESTAND van ons volk blijft zich ook in de tweede helft van dit jaar zeer gunstig ontwikkelen, Hoe ernstig de schade ook geweest is, die de bezettingslijd aan de volksgezondheid heeft toegebracht, het herstel daar v~i zet zich op verrassend snelle wijze door. Ook voor Lei den is het beeld alleszins bevredigend/ Diï gunstig verloop blijkt niet alleen uit de verheugende daling van het sterftecijfer, maar vooral ook uit de ma e waarin ziekten als de t.b.c. op nieuw bedwongen worden. Het algemeen sterftecijfer is voor ons land over het tijdvak JanuariOctober van dit jaar gedaald tot slechts 8,6 per dui zend inwoners en het is daar mede gekomen tot beneden het gemiddelde van de voor-oor- logsche jaren 1936/39. In Leiden bedraagt de sterfte slechts 7,5 per duizend, hetgeen niet alleen lager is dan het rijksgemiddelde maar ook gun stiger is dan het Leidsche cij fer over 1939. Vooral Augustus kenmerkte zich door een zeer geringe sterfte (slechts 4.per duizend per jaar). Wat de tuberculose betreft, d_ sterfte aan deze ziekte daal de in ons geheele land tot 3,4 per tienduizend tegen een ge middelde van 3,3 over de jaren 1936/39, zoodat de uitzonder lijk gunstige positie van vóór den oorlog in dit opzicht nage noeg weer bereikt is. Hierbij mott evenwel bedacht worden, dat het aantal lijders aan deze ziekte thans veel grooter is dan voorheen, zoodat de mogelijk heid van eenige stijging der tbc-sterfte in de eerstvolgende jaren niet buitengesloten is. Gelukkig neemt ook de sanato riumruimte geleidelijk weer toe, waardoor de genezings kansen der zieken stijgen. uok in Leiden, bedraagt de tbc-sterfte thans 3,4 per tien duizend; in dit opzicht stemt onze stad dus geheel met het ryksgemiddelde overeen. Bijzonder bevredigend is ook het verloop van de sterfte aan diphtherle. Vóór den oorlog wa ren wij tegen deze ziek'.e heel goed gewapend doordat een bijna afdoende immunisatie mo gelijk was. Tijdens den oorlog kreeg de diphtherie plotseling een veel kwaadaardiger karak ter, hetgeen tot een ontste'lend hoog aantal sterfgevallen leid de. In het eerste kwartaal van dit jaar overleden in ons land nog ruim negenhonderd men- schen aan diphtherie, in het tweede kwartaal daalde dit aantal tot 350 terwijl het in de daarop volgende maanden tot 120 terug liep. maand. Ofschoon in de verdere maanden van dit jaar de zuige lingensterfte zich hier alleszins bevredigend ontwikkelde, komt daardoor het verstreken jaar gedeelte toch op vier a vijf per honderd geboorten, iets ongun- st:"»r dus dan het rijksgemid delde. Het geboortecijfer blijft in ons land nog steeds uitzonder lijk hoog. Over de periode Januari-October bedraagt het 31,2 per duizend inwoners, te: ge.iover 20,6 in de voor-oorlog- sche jaren. Hoezeer een hoog geboortecijfer ook op een kra -htig volk wijst, toch ko men ui' Hez° zeer sterke toe name der geboorten allerlei economische problemen voort, waarvan de oplossing heel wat hoofdbrekens zal geven Zoo - zal er, om 'n enkel voorbeeld Ook voor Leiden gunstige cijfers Voor Leiden is het beeld nog gunstiger. Elf sterfgevallen aan diphtherie in het eerste kwar taal, vier in het tweede en geen enkel in de daarop volgende maanden. Ook de cijfers betreffende de zuigelingensterfte zijn thans heel goed. Vóór den oorlog stond ons land hierin aan de spits van de Europeesche lan den; in en na den oorlog even wel liep de zuigelingensterfte hier sterk op e. ook de eerste maanden van dit jaar waren nog zeer ongunstig. Van elke honderd Jongeborenen stierven er toen zeven in het eerste le vensjaar. Ondanks dit slechte begin is het gemiddelde over het tijdvak Januari-October tot beneden vier per honderd ge daald. Daarmee is het voor- oorlogsche peil weer bereikt! Leiden had op dit gebied een aller-ongunstigste Januari- te noemen over vijf jaar 50 pet. méér schoolruimte moeten zijr en zullen er 50 pet. méér onderwijzers noodig zijn. Over een jaar of twaalf zal een over eenkomstige uitbreiding van de middelbare scholen vereischt worden, enz. enz. In Leiden is de stijging van het geboortecijfer nog veel ster ker dan het rijksgemiddelde. Hier bedroeg het n.l. vóór den oorlog 18.2 per duizend inwo ners en thans 32,1. De stijging bedraagt hier derhalve ruim 75 pet.! Afgewacht dient natuurlijk nog te worden of, en hoe lang, het hooge gebot rtecijfer stand zal houden. Met zekerheid valt daarover uiteraard niets te voorspellen, maar wel is er i factor, die althans voor de eerstvolgende jaren een hoog bjyven van het geboortecijfer -arschijnlyk maakt. Dat is het zeer groote aantal huwelij ken, dat nog steeds wordt ge sloten. Wij hebben hierbij vol strekt niet te doen met huwe lijken, die in den oorlogstijd zijn uitgesteld, want tijdens den oorlog was het aantal gesloten huwelijken niet noemenswaar dig lager dan daarvóór. In de periode Januari-Octo ber werden in 1936/39 in ons land gemiddeld acht huwelij ken per duizend inwoners ge sloten; in dezelfde maanden van dit jaar bijna twaalf! Wo ningnood en meubelschaarschte schijnen als remmende invloe den van weinig beteekenis te zijn. Ook Leiden registreert dit jaar twaalf huwe^jken per dui zend inwoners. In 1939 was dit cijfer voor onze stad echter veel hooger dan het toenmalige rijksgemiddelde, n.l. elf per duizend inwoners, zoodat de stijging ten opzichte van 1939 in onze woonplaats niet zoo groot is. Minder fraai is de toename van het aantal onwett:ge ge boorten. Bedroeg dit in de jaren 1936/39 in ons land gemiddeld 14 per duizend geboorten, in de periode Januari-October van het loopende jaar was dit ruim 26,^ bijna het dubbele dus van vóór den oorlog. De omstan digheid, dat de verhouding in het begin van dit jaar 32 per duizend bedroeg terwijl zij in de laatste maanden allengs tot beneden de 20 is gedaald, wet tigt de meening dat hier eer der sprake is van een typische aberratie pit het bevrijdings jaar dan van een blijvend de moralisatie-verschijnsel. De Leidsche cijfers betreffen de de onwettige geboorten zyn al heel bedenkelijk. In 1939 over het geheele jaar 16 geval len, thans in acht maande*- 91! Dit beteekent per duizend ge boorten vijftig onwettige, vrij wel het dubbele van het toch al zoo zeer gestegen ryksge- middelde! Hiek te Leiden, die zich, zooals vele an dere meisjes, in het ongeluk heeft gestort om zich met leden van de bezettende macht zop vertrouwd te maken, dat dit op zich zelf reeds afkeurenswaardige feit met alle consequenties van dien culmineerde in een tragedie, waarvan zij de draagwijdte geenszins heeft kunnen beseffen. Geen won der, want, toen zij zich aan deze lieden ge wonnen gaf, was zij nauwelijks zeventien jaar. Mr. E. F. Moresco was het volkomen met de afkeurenswaardige bewoordingen van den president eens. maar stelde de zaak toch eenigszins anders door haar tot de oorspronkelijke proporties terug' te bren gen. Zij is overgehaald door een vriend, moeder en vader waren gescheiden, omdat de laatste het niet eens was met zyn vrouw. Verd. is een leeghoofd, zag jongens met uniformen en dacht: dat is wat voor mfo\ Verdediger vroeg het Tribunaal haar niet langer te detineeren. Een bewonderaar van de Duitsche oorlogsmachine. H. A. Eigenbrood te Voorhout had zich vrijwillig aangemeld voor arbeid in Duitsch land, had in Oostenrijk als chauffeur ten behoeve van het Duitsche leger diensten verricht, had bouwmaterialen naar de Ne- derlandsche kust getransporteerd en een motor en een auto weggehaald uit een voelde toen ik voor de Duitschers werkte dat het niet goed was, maar ik moest toch mijn brood verdienen. De hoeveelhe den waren echter zoo klein, dat mijn werk practisch geen gewicht in de schaal legde. Hebt u nooit begrepen, dat, wanneer de ge allieerden een invasie in ons land zouden doen, onze eigen jongens zouden sneuvelen bij de bunkers, waaraan u hielp?, zoo vroeg de president aan verd. Neen, toen niet, nu wel, antwoordde deze. Mr. F. K. Reisenbach de Haan noemde dit een merkwaardige zaak en schetste verd. als iemand, die een „motorencomplex" had, alles wat ressor teerde onder het motorenwezen trok zyn aandacht en belangstelling. In het kort werd de aangehouden zaak mevr. P. A. Snijders te Rozendaal behan deld. Als getuige trad op de heer Libo, die niet veel licht in de zaak wist te bren gen. De raadsman, mr. M. Teekens, zeide, dat de tenlastelegging eigenlijk punten ver meldt van weinig of geen waarde. Geen en kele getuige kan verklaren, dat beschul digde werkzaamheden voor de Duitschers heeft verricht. In verband met haar groote gezin bepleitte spr. de uiterste clementie. Bij de behandeling van de zaak A. A. H. T. Joha te Alphen aan den Rijn heeft het Tribunaal groote moeite moeten doen om eenig licht in de duisternis te krijgen, aan gezien de verklaringen van den verdachte zelf kennelijk op onwaarheid berustten, ter wijl aan de uitleggingen van getuige Blok ook wel een en ander mankeerde. Verd. was lid geweest van de N.S.B., maar als zooda nig weer geschorst omdat hij verdacht werd van zwarten handel. Ook was hy aangeslo ten geweest bij de Duitsche Geheime Staatspolitie om zoogenaamd den zwarten handel tegen te gaan, en had vertrouwe- lijken omgang met de bezettende macht gehad. Eens bezigde 'n Alphensch agent de uitdrukking: „die vuile smerige rot N.S.B.- ers'', waarop verd. zich gegriefd voelde en zyn beklag indiende by den groepsleider van de N.S.B., die een schriftelijke klacht opstelde, welke door Joha werd ondertee kend. Toen hij wegens zwarten handel in de gevangenis terecht kwam, heeft hij een N.S.B.-advocaat in den arm genomen om weer vrij te komen. Mr. C. M. Loeff had ook den indruk ge kregen, dat verd. niet erg de waarheid sprak, daar heeft men hem in het kamp o' k op betrapt. Na een pleidooi, waarin hy alle punten van de dagvaarding even aan stipte, vroeg spr. het Tribunaal het stadium van insluiting van verd. te beëindigen. K. Dekkers uit Zoeterwoude was lid ge weest van de N.S.B. en had één vergadering van de partij bezocht, terwijl hij omdat hij een groot gezin had, een gratis abonne ment op Volk en Vaderland had gekregen. Mr. J. de Jong vroeg in de uitspraak wel willendheid te betrachten. Hoofdagent van politie staat terecht, Als laatste verdachte stond terecht J. Be- rendsen, oud-hoofdagent te Leiden, die er van beschuldigd werd sympathiseerend-lid van de N.S.B., lid van het rechtsfront van de-N.S.B. en de N.V.D. te zijn geweest, een der mede-oprichters der plaatselijke af Ree ling van het rechtsfront der N.S.B. te zijn, voordeel van den bezetter te hebben gehad door zyn promotie van aeent tot hoofd agent, ondergrondsche strijders, die balen suiker bij de Vita hadden weggehaald te hebben verraden enz. Verdachte verkl; arde sympathiseerend lid te zijn geweest, omdat hij vcor de bewe ging voelde, iets wat de president, gezien de gebeurtenissen die verd. had gezien, erg vreemd vond. Hij was lid geworden na zijn overplaatsing naar de afd. Prijsbeheer- sching, waar veel N.S.B -ers waren. Voorts had verd. er geen kwaad ingezien Dielnnan, den opvolger van Hofman de namen te'noe men van 3 illegale werkers, die balen sui ker hadden weggehaald. De verdediger mr. Herfst, voerde aan. dat verd. de feiten eerlijk had toegegeven en in kortzichtigheid gemeend had bij de op heffing van den Kath. Politiebond zijn heil bij het Rechtsfront te moeten zoeken. Hartstochtelijke N.S.B.-ers bij de prijsbe- heerschin® hadden hem overgehaald lid te worden. Wat de bevordering in rang van verd. betrof, merkte pleiter op, dat in 1938 iemand, die 6 weken jonger was dan verd. wel bevorderd was, maar de Commissaris tegen verdachte had gezegd: Bij een vol gende bevordering zal ik je voordragen. Die bevordering kwam in 1943. Pleiter geloof de niet. dat er iets zat achter de zaak te gen v. Hielen, die verd. bij een relletje op de Breestraat. toen verd. op hem een pad vindersmes vond naar het Politiebureau overbracht wegens overtreding van de wa penwet. V. H. had eerst 10 maanden gevan genisstraf tegen zich hooren uitspreken, die later in 200.boete was veranderd. Ook geloofde pleiter het verhaal niet van den suikerdiefstal. Verd. had hierover met den commissaris een 'genoegelijk praatje ge maakt. Daar Berendsen reeds 7 Mei 1945 geïnterneerd is, vroeg de verdediger het Tribunaal verd. volgende week vrij te la ten. Uitspraak in al deze zaken daags voor Kerstmis. Er zullen dan geen nieuwe zaken behandeld worden en op 31 Dec. is er geen zitting.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3