S)e£cidócive(Sou^ant Terreur van„rampokbenden op Celebes Heropening van handel met Duitschland Scherpe critiek op vervoerspolitiek Antwoord van Amerika aan v. Kleffens PILSNER URQUELL „IN DEN VERGULDEN TURK" De bomaanslag op de Prinsegracht ZATERDAG 14 DEC. 1946 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10963 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. ,,De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advëttenties 15 cent per m.m. By contract belangrijke korting. Uitbreiding van militaire actie onvermijdelijk In verband met het gouvernementsbe sluit van 11 dezer, waarbij voor de af dee lingen Mandar, Parepare, Makassar en Bonthain op Zuid-Celebes de staat van oor log is afgekondigd, heeft de Nederl3ndsch- Indische regeeringsvoorlichtingsdienst het volgende communiqué uitgegeven: „Toen op 15 Juli j.l. de volledige verant woordelijkheid voor Borneo en de Groote Oost van het geallieerde opperbevel over ging op de Nederlandsch-Indische regeering, werd de staat van oorlog en van beleg op geheven, uitgezonderd voor deelen van Zuid-Borneo en Bali, waar wegens voort durende onrust en gewapende infiltraties uit Java de staat van oorlog moest gehand haafd blijven. Het is thans noodzakelijk gebleken den staat van oorlog ook voor een deel van Zuid-Celebes weer toepasselijk te verkla ren. In de gronden, waarop dit besluit be rust, is de overweging vervat, dat de in wendige veiligheid in de genoemde onderaf- Verontrustend ■WERONTRUSTENDE mentaliteit" schrijft de „N. Rott. Crt." boven een artikel, waarin het blad er op wijst, dat in een radio-rede over het Cheribon-pact van niemand minder .dan de gep. luitenant-ge neraal jhr. W. Röell de grenzen van wet en recht zijn overschreden. Na de formuleering van zijn ernstige be zwaren waartoe niemand den spreker het recht zal willen ontzeggen riep hij op tot verzet in deze woorden: „allen goeden vaderlanders roep ik toe: houdt tot het uiterste stand tegen deze plannen, thans bovengronds, maar als de gevaren voor het vaderland die van 19401945 zouden even aren of overtreffen, „als het moet" ook on dergronds". Wij moeten aannemen, dat een man als generaal Röell, die verantwoordelij ke posten heeft bekleed, het gewicht en de draagwijdte van zijn woorden peilt, zoodat geen sprake kan zijn van een „slip of the topgue". Het Rotterdamsch orgaan schrijft naar aanleiding van deze radio-rede 'verder: „In dezen tijd van spanning is zelfs het spelen met de gedachte van illegaal verzet tegen het wettig gezag uit den booze. Wan neer de mogelijkheid daarvan irt een vol komen ernstig betoog wordt opgeworpen, dan getuigt zulks van een mentaliteit, wel ke wij in ons vrije Nederland kortweg ver ontrustend moeten noemen". Wij zijn het hiermede volkomen eens. Dezer dagen hebben ook wij gewezen op enkele uitingen onder ons volk van den- zelf den aard. Zij wijzen op een werkelijk verontrustende mentaliteit! Men moge over het Cheribon-pact ver schillend denken in ons volgend nummer zullen wij er ook een en ander over zeg gen maar men hoede zich zelfs voor den schijn, om, als men zijn zin niet krijgt, over te gaan tot daden, die in een democratisch land onduldbaar en het Nederlandsche volk onwaardig zijn. Minder boeken en brochures De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen schrijft aan het Nieuwsblad voor den boekhandel: Blijkens rpededeeling van het ministerie van economische zaken zal Zweden, geheel tegen de verwachtingen in, over 1947 aan ons land slechts 25.000 ton cellulose leveren voor de papierproductie, in plaats van het tot dusver geleverd quantum van 100.000 ton. Het zal geen betoog behoeven dat deze aanzienlijke vermindering van de benoo- digde hoeveelheid grondstoffen o.a. voor de boekenproductie ernstige gevolgen moet hebben. Ik roep dan ook de medewerking in van aJle uitgevers, om de hoeveelheden papier, die zij nog in voorraad hebben, zoo economisch mogelijk te gebruiken en uit sluitend dje boeken te projecteeren, die van bijzondere cultureeje, onderwijskundige of wetenschappelijke waarde zijn Door overmacht zie ik mij zeer tot mijn leedwezen, met betrekking tot de verdee ling van het beschikbare papier voor boe ken en brochures, genoodzaakt over te gaan tot vermindering en eventueele annuleering van gedane toezeggingen. Zoodravaststaat over welke hoeveelheid papier ik over 1947 zal kunnen beschikken, zal ik in overleg met de rijkscommissie van advies inzake het uitgeven van boeken, de uitgevers nader inlichten. Waarom duurder melk en goedkooper jenever? Accijnsverhooging voor gedistilleerd te verwachten? De prijs van de jenever werd veilaagd in het kader van de algemeene prijsrege ling die voor café's is vastgesteld. Een handhaven van de oude prijzen zou den caféhouders een belangrijke extra winst in den schoot hebben geworpen, wat mede ten opzichte van het publiek ontoelaatbaar werd geacht. De verhooging van den melk prijs is noodzakelijk gewéest ter verlichting van de lasten van de schatkist. Aldus het antwoord van den minister van Economische Zaken mede namens zijn collega's van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening en Financiën op de desbetreffende vragen van den heer Ne- dérhorst. De ministers teekenen hier nog bij aan, dat de prijsverlaging voor de jenever niet onmiddellijk kon worden opgevangen door eèn eventueele accijnsverhooging, maar verklaren zich bereid na te gaan in hoe verre het wenschelijk is tot zulk een ver hooging over te gaan. deelingen in gevaar verkeert door de ver storingen van de openbare orde en rust, die het karakter van binnenlandsche onlusten hebben aangenomen en ter bestrijding waarvan niet met gewone machtsmiddelen zal kunnen worden volstaan. Uit de pers is bekend, dat in den laatsten tijd zich in die gebieden in toenemender mate een terro risten-actie heeft ontwikkeld van rampok- benden, die door bedreiging van de bevol king met brandstichting, moordaanslagen, ontvoeringen en pogingen tot ontwrichting van het verkeer een toestand van onveilig heid in het leven hebben geroepen, waar door deze maatregel onvermijdelijk is ge worden. Met name ligt de noodzaak van deze maatregel in het feit, dat de orderverstorin gen een systematisch karakter dragen en voor het grootste deel door niet tot de autochtone bevolking behöorende elemen ten geleid wordt. Zoowel van buiten geko men goedbewapende en geüniformeerde groepen als nog steeds niet reeds voltallig gevangen genomen Japansche deserteurs zijn herhaaldelijk op den achtergrond van deze acties gesignaleerd. Eerst wanneer deze kernen onschadelijk zullen gemaakt zijn, zullen met normale middelen de orde en veiligheid kunnen worden hersteld en gehandhaafd. Kort geleden is dan ook besloten de mi litaire actie in genoemde streken uit te breiden en de noodige maatregelen zijn daarvoor reeds uitgevoerd". REPUBLIKEINSCHE JOURNALISTEN SCHONDEN HET GASTRECHT. Drie republikeinsche journalisten op de conferentie te Den Pasar zijn gisteren uitge- noodigd met het eerste vliegtuig naar Ba tavia terug te keeren, daar zij het gastrecht geschonden hadden. Dr. Hoven deelde me de, dat reeds op de conferentie te Malino door republikeinsche journalisten propa gandamateriaal was verspreid Thans is dit opnieuw geschied, hetgeen aldus dr. Hoven zeer schadelijk was voor een gebied als Bali, waar orde en rust juist waren weergekeerd, terwijl men aan den vooravond stond van een belangrijke conferentie, die de richtlij nen van Malino en Linggadjati nader zou uitwerken. Nader verneemt Aneta, dat de drie jour nalisten inmiddels per vliegtuig vertrokken zijn. De drie overige republikeinsche jour nalisten wenschten niet te Den Pasar te blijven en zijn eveneens vertrokken. Ylzdzltand danJU fóetyië Van officieele zijde wordt medegedeeld. De Nederlandsche regeering heeft met groote erkentelijkheid kennis genomen van het besluit der Belgische regeering om zich terug te trekken uit den economischen en socialen raad van de "Vereenigde' Naties, waardoor de verkiezing in dien raad van Nederland mogelijk werd. De Nederlandsche regeering ziet in deze onbaatzuchtige daad van de Belgische re geering een hernieuwd bewijs van de bij zondere hartelijke betrekkingen, die tus- schen beide landen bestaan. De regeering heeft te Brussel van haar bijzondere waardeering doen blijken. Reeds in Januari verhooging van tabaksrantsoen? In aansluiting op het gisteren ge publiceerde bericht over de ver wachte verdubbeling van het fa- baksrantsoen omstreeks medio/hel volgende jaar, verneem„Trouw" van welingelichte zijde, dat de toe wijzingen in Januari, Februari en Maart met resp. 10, 20 en 30 pet. zul len worden verhoogd. Deze zullen het mogelijk maken, om in die pe riode voor het publiek tusschen- tijdsche extra-bonnen aan te wij zen, hetgeen gepaard zaï gaan met een v/ijziging in het huidige systeem van de tabakskaarten bij de volgen de uitreiking in Januari v. .J Handelsovereenkomst Zwitserland Nederland geparafeerd Naar heden bekend is geworden, zullen er volgende maand onderhandelingen ge voerd worden om tot een handelsverdrag te komen tusschen Nederland en dc kort ge leden ontstane Britsch-Amerikaansche zóne van het bezette Duitschland. Verder wordt vernomen, dat Nederland zal worden ingeschakeld bij de geallieer de goederencredietverleening, zooals reeds werd aangekondigd door mr. E. N. van Kleffens. De vorm van deze goederencre dietverleening is nog niet bepaald, maar wellicht zullen grondstoffen en halffabri katen naar Duitschland worden gezonden voor afwerking. Voorbereidende besprekingen voor de hierboven vermelde conferentie zijn thans gaande tusschen Den Haag en Londen, in verband met het feit dat de onderhande lingen aanvankelijk zouden plaats hebben tusschen Nederland en de Britsche zóne. Washington zou evenwel op de hoogte worden gehouden. De Nederlandsche regeering zal het voor stel doen, dat in den beginnen de transac ties onder leiding van het gecombineerde bureau voor export en import (geprojec teerd -in de Anglo-Amcrikaansche over eenkomst inzake Duitscnland) en van de Nederlandsche Trustmaatschappij zullen plaats hebben. (De laatste is een door de regeering gesteunde organisatie van parti- j culiere ondernemingen). Min. Vos krijgt koude douche Motie over exploitatie autobussen Maandag in stemming De Kamer had nog al klachten over de vervoerspolitiek van minister Vos. Donder dag waren er-al scherpe aanvallen gedaan op de wijze, waarop de commissie vergun ningen personenvervoer de particuliere autobusondernemingen wegvaagt. Gisteren Franco protesteert tegen inmenging van de Vereenigde Volkeren. Omringd door leden van zijn kabinet, spreekt generaal Franco vanaf het balcon van het koninklijk paleis te Madrid de menigte toe tijdens de demonstratie in de Spaansche hoofdstad. DUITSCH HERSTEL NIET TEN KOSTE VAN NEDERLAND. Het Amerikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft geantwoord op de beschuldigingen van mr. E. N. van Kleffens, als zou de Amerikaansche poli tiek ten aanzien van Duitschland te kort schieten, daar zij den handel tusschen Nederland en Duitschland niet openstelt. In een uitvoerige verklaring zegt het departement, dat de V. S. nimmer een politiek zullen voeren, die Duitschland in staat stelt te herleven ten koste van be vrijde landen, doch dat een zekere mate van herstel in Duitschland noodzakelijk is met het oog op het herstel van zijn buurstaten. Het feit, dat Duitschland niet in staat is de door Nederland benoodigde grondstof fen te leveren, de Nederlandsche land bouwproducten te importeeren en gebruik te maken van de Nederlandsche binnen vaart schrijft het ministerie geheel toe aan het verstoorde economisch leven in Duitschland. NEDERLANDSCHE EIGENDOMMEN IN DUITSCHLAND. Militaire bewaking. Op last van den minister van Oorlog is eèn bewakingsdetachement Duitschlaiid in gesteld, dat onder bevel komt te staan van den hoofdverbindingsofficier in de Britsche WAAR HLEEF DICK MALVERY? Deze vraag wordt den lezer voor gelegd in een roman van den be kenden schrijver J. S. Fletcher. Wij' zullen Maandag een aanvang maken, met deze roman als dage lij ksch feuilleton in „De Leidsche Couraht". j zone van de Nederlandsche militaire mis sie bij de geallieerde bestuursraad. Deze af- deeling. zal 72 soldaten en een aantal be velvoerders sterk zyn. Zij wordt belast met de bewaking van voorraden voor Neder landsche schippers en te openen Neder landsche zaken. VANAF HEDEN WEDEROM VERKRIJGBAAR. 27t>4 Café-Restaurant SLECHTS VIER DIPLOMATEN BLIJVEN TE MADRID. Als de leden der V.N. hun diplomatieke vertegenwoordigers uit Madrid hebben te ruggetrokken, zullen er waarschijnlijk slechts vier hooge buitenlandsche diploma ten in Madrid overblijven, n.l. de Apostoli sche Nuntius, de Portugeesche ambassadeur en de gezanten van Ierland en Zwitserland. Ofschoon de door de V.N. gedane aanbeve ling niet dwingend is, zullen alle leden er wel gevolg aan geven. Naar verluidt ook Nederland, al heeft ons land zich van stem ming onthouden. In welingelichte kringen verluidt, dat Italië, hoewel geen lid der V.N., zijn am bassadeur zal terugroepen. Het besluit houdt niet in, dat de diploma tieke betrekkingen verbroken zullen wor den; het personeel van de ambassades en legaties zet het diplomatieke contact voort. Bijna alle diplomatiekë missies in Ma drid van de leden der V.N. waren reeds in handen van zaakgelastigden. Nederland en Turkije hebben daar nog gezanten, resp. dr. Teppema en Atiiner. uitte de heer Serrarens (K.V.P) zich, hoe vriendelijk zijn gezicht.zich ook plooide, nog feller. De commissie slacht bij tiental len particuliere ondernemingen af, het is haast een abattoirAÜeze autobusdictatuur mag geen dag langer voortgezet. Wil de minister socialisatie van het veiv voer, dan alleen na een behoorlijk debat en na een beslissing van de Kamer- Maar deze „koude vóór-socialisatic" moet ophouden. De toezeggingen van den minister ble ven echter vaag, zoodat de heer Serrarens een motie indiende, waarin de Kamer van oordeel, dat verleening en intrekking van vergunningen tot het exploiteeren van autobusdiensten behoort te geschieden over eenkomstig de bepalingen van de Wet Autovervoer Personen, den minister uit- noodigt: le. Zoo spoedig mogelijk het 4e uitvoeringsbesluit te laten vervallen en de bestaande tijdelijke vergunningen te laten doorloopen en 2e. betreffende de tijdelijke vergunningen, die na de bevrijding zijn in getrokken. een herzieningsprocedure mo gelijk te maken. De minister nam de motie in gunstige overweging en zij zou zonder hoofdelijke stemming zijn aangenomen (bij de onder teekenaars waren ook afgevaardigden van de Partij van den Arbeid), als de commu nisten geen stemming hadden gevraagd. Deze stemming zal Maandagmiddag bij het begin van de vergadering plaats hebben. SCHIPHOL ZIT „DICHT". Op het Amsterdamsche vlieveld Schiphol is gisteren geen enkel toestel geland. Ook heeft geen enkel vliegtuig de luchthaven wegens de zware mist kunnen verlaten. 5 DOODEN BIJ AUTO BOTSING IN LIMBURG Een bus van den Maasbuurtspoorweg is gisteren in botsing gekomen met een vrachtwagen, die personen vervoerde voor de Ned. Heidemaatschappij. Er zijn vijf dooden erf enkele zwaar en licht gewon den. De bq,tsing geschiedde op den Rijks weg onder Bergen (L.), ongeveer bij het kruispunt tramhalte BergenSiebenge- wald. De autobus en de vrachtauto reden met volle snelheid op elkaar in. Van de 14 in zittenden van den vrachtauto werden er drie op slag gedood, evenals een arbeider uit de autobus. Verder werden 6 personen zwaar, alle overige inzittenden van autobus en vrachtauto lichter gewond. In den loop van den dag is nog één hunner overleden. Men neemt echter aan, dat de Neder landsche regeering zoo spoedig mogelijk den particulieren handel met Duitschland hersteld wil zien. Naar het A.N.P. verneemt zijn de han delsbesprekingen, welke te Bern werden ge voerd tusschen een Nederlandsche delega tie onder leiding van den heer D. P. Spie renburg, directeur der buitenlandsche eco nomische betrekkingen en een Zwitsersche onder leiding van prof, P. Keiler, geëin digd en is heden een handelsovereenkomst geparafeerd. DE TOESTAND IN PERZIë. Bevolking van Tebris juicht regeeringstroepen toe Naar verluidt, heeft de Sovjet-ambassa deur in Perzië, Sadtsjikof, Woensdagmid dag een bezoek gebracht aan den Sjah en dezen verzocht het Perzische leger order te geven zijn opmarsch naar Azerbeidsjan te staken. Sadtsjikof zou hebben verklaard, dat de opmarsch van het leger ongeregeld heden zou uitlokken, welke de Sovjet-Unie met het oog op de veiligheid van haar grenzen niet-kon aanvaarden. De Sjah ont ving tijdens het onderhoud het nieuws van den val van Tebris en zeide daarop, dat er geen gevaar voor ongeregeldheden bestond, aangezien Tebris de troepen had verwel komen en de burgeroorlog was geëindigd. In Perzische politieke kringen is men van meening, dat de Azerbeidsjaansche affaire wat het militaire gedeelte betreft, is ge regeld, maar dat de diplomatieke toestand nog onzeker is, in het bijzonder ten aan zien van de betrekkingen met de Sovjet- Unie. Volgens officieele mededeeling van het Perzische algemeen hoofdkwartier is de staat van beleg afgekondigd te Tebris en te Mianen, een stad in Azerbeidsjan hal verwege Tebris en Teheran. In Teheran heeft een menigte van onge veer 2000 personep een aanval gedaan op het gebouw van de Toedeh-partij en hier aan schade toegebracht. Communisten trachten Blum naar hun hand te zetten Léon Blum, eerste minister-president van de vierde Fransche republiek, heeft gis teravond verklaard: „Ik verwacht althans ik hoop tegen morgenavond er in te slagen een regeering te vormen". Volgens politieke waarnemers zal Blum niet definitief slagen, voordat hij de moeilijkheden van.de zijde der commu nisten heeft overwonnen. De Fransche communistische partij heeft n.l. Blum doen weten, dat zij niet aan eep coalitie-regeering onder zijn leiding zal deelnemen als hij niet alle „conservatieve groepen" uit zijn kabinet zal weren. De communisten deelden verder mede, dat zij eerst kennis willen nemen van Blum's program, alvorens zij een beslis sing kunnen nemen inzake al of niet deel neming van de regeering. Politieke waarnemers zijn van meening, dat er een krachtmeting zal plaats.hebben tusschen Blum en de communisten.' Het kamp Ravensbrück De Fransche mejuffrouw Hereil, voor malig geheim agente van de Gaulle, heeft tijdens de rechtszitting van gisteren inzake Ravensbrück, den toestand bij de af dee ling „krankzinnigen" van het kamp ge schilderd. Zeventig krankzinnige vrouwen werden in een kleine ruimte opgesloten. Zij ston den zoo dicht opeen,, dat zij niet konden gaan liggen. Er ontstonden hevige gevechten onder de patiënten en op een nacht kwamen vier vrouwen door wurging om het leven. Een Oostenrijksche getuige, die met de boekhouding van het kamp is belast ge weest, verklaarde, dat in 1945 per dag 40 tot 60 geinterneerden stierven. Prof. Romme naar Indië Binnenkort zal prof mr. C. P. M*. Romme zich naar Indië otgeven, voor besprekin gen met de Indische Katholieke Volks partij. De passagierslijst van het m.s. „Indra- poera" ligt op ons bureau ter inzage. Nog een verdachte gegrepen' Als verdacht van medeplichtigheid aan de bomaanslag op de Prinsegracht in Den Haag werd gisteren in Den Haag F. G. A. Bakker door de Haagsche politie gearres teerd. Deze arrestant is een vriend van den reeds eerder gearresteerden kapitein Van Heemstra, die, echter geen 27 doch 37 jaar oud bleek te zijn,. Bakker heeft toegegeven betrokken te zijn geweest bij de voorberei dingen tot de bomaanslag. Bakker heeft bovendien bekend deze zomer een proefapparaat van de bom te hebben goedgekeurd. De kapiteinin het Nederlandsche leger F. J. J. baron van Heemstra blijft echter hardnekkig zwij gen. Ofschoon men geen bewijzen in. han den heeft, vermoedt de politie, dat hij op deze manier het onderzoek tegen andere personen denkt te bemoeilijken. Inmiddels is een gerucht onderzocht, dat de reden van de bomaanslag op den heer Boer in Den Haag zou kunnen verhelderen. In 1943? heeft Boer een vinkenstation op Loosduinen bezeten, waarmee hij in con tact kwam met de Duitschers. Er wordt nu beweerd, dat hij toen een twaalftal Enge landvaarders zou hebben verraden. Deze stonden op het punt met een in de nabij heid van het vinkenstation verborgen boot de wijk te nemen, waarbij zij echter door de Duitschérs werden gesnapt. Een inmiddels overleden agent van poli tie zou dit hebben vernomen van een Duit- scher, in de omgeving van Ockenrode ge legerd, die zich ook liet ontvallen, dat hij nu wel een onderscheiding had ontvangen voor het opsporen en terechtstellen van Engelandvaarders, maar liever had gezien, dat Boer deze onderscheiding was toege wezen, daar hij de belangrijkste aanwijzin gen had verstrekt. Of dit gerucht op waar heid gerust zal waarschijnlijk nooit bewe zen kunnen worden, daar de betreffende Duitscher onvindbaar is en de overige per sonen niet meer in leven zijn. Korporaal Burghout, die te Haarlem de wapen- en munitieverzameling van serg. De Boer ver voerde, is ondertusschen ter beschikking van zijn commandant gesteld. WEERSVERWACHTING 00000 o TOENEMENDE VORST. o g Aanvankelijk nog vrij veel bewolking, g o met plaatselijk lichte sneeuwval. La- o o ter opklarend. Tijdelijk aanwakkeren- §de Oostelijke wind. Toenemende vorst. o •oooooooooooooooooooonooooooonoooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1