BINNENLAND OMGEVING OP KORTE GOLF RECHTZAKEN RADIO PROF. DR. J. L. WALCH OVERLEDEN. Prof. dr. J. L. Walch, oud-hoogleeraar aan de Sorbonne in de faculteit der Neder landsche letteren en beschavingsgeschiede nis, is in den ouderdom van 67 id ar over leden. Prof. Walch is langen tijd directeur geweest van de Tooneelschool te Amster dam en stond op het punt een journalis.ie- ke functie te aanvaarden. DE STUDENTEf^PUTSCH TE NIJMEGEN. Het bestuur van „Veritas" te Utrecht ver klaarde aan de Msbd., dat de aanleiding tot de gisteren vermelde „actie" slechts gele gen is in oude tradities. De actie houdt, aldus het bestuur, een afkeuring in van de heerschende mentaliteit in het Nijm. Stu dentencorps. Met grooten nadruk verzekerde het be stuur, dat de „raid" geenszins gericht was tegen de Kath. Universiteit als zoodanig maar louter tegen de mentaliteit van het N. S. C. Dat men een „afkeuring" te kennen wil geven door geweld-daden en vecht partijen, waarbij eenige personen licht ge wond werden, is onder ons gelukkig niet een „oude traditie"! De geheele comedie, die op het publiek zéker een zeer onaangenamen indruk moet hebben gemaakt, moet worden afgekeurd. Naar wij nader vernemen, zullen dezer dagen volgens reeds vroeger gemaakte af spraken de katholieke studenten der ver schillende universiteiten, die lid zijn van de Unie, te Nijmegen samenkomen. TELEFOONGESPREKKEN TEGEN DEVIEZEN. Nederland heeft Denemarken aangebo den gebruik te maken van den Nederlanö- schen telefoonkabel naar Engeland tegen een vergoeding van een millioen pond ster ling. De Deensche minister van Verkeer heeft het plan bij het parlement ingediend en de politieke partijen zullen het bespreken, voordat een beslissing genomer. wordt. Denemarken heeft slechts één telefoon verbinding met Engeland en de nieuwe ka bel, waarover 30 gesprekken tegelijk ge voeld kunnen worden, zou de telefoonver bindingen aanzienlijk verbeteren. BEZUINIGING OP KOLENVERBRUIK. Maatregelen van het Rijkskolenbureau. Het Rijkskolenbureau heeft de volgende maatregelen getroffen in verband met de vereischte bezuiniging op het kolenver- bruik: de maandelijksche gas- en electriciteits- rantsoenen voor industrie- en andere groot verbruikers is, ingaande 10 December, ge bracht op 80 pet. van het vastgestelde of te schatten verbruik in November. Dat be- teekent voor December een besparing van pl.m. 87 pet. van het November-verbruik; De straatverlichting dient ten minste met 20 pet. te worden ingekrompen. Wordt door deze maatregelen niet de vereischte besparing verkregen op het ko len verbruik, dan zal het Rijkskolenbureau invoering van sper-uren voor de gasbedrij ven en van stroomlooze perioden in over weging nemen. DE LANDBOUW EN DE VERMOGENS HEFFING INEENS. De stichting voor den landbouw heeft een request gezonden aan den minister van fi nanciën betreffende het ontwerp van wet inzake vermogensheffing ineens, waarin een aantal bezwaren tegen dit ontwerp ter kennis van den minister worden gebracht. Het belangrijkste bezwaar is wel, volgens de stichting van den landbouw, dat ten gevolge van deze voorgenomen heffing tal rijke bedrijven in liquiditeitsmoeilijkheden zullen geraken en gedwongen zullen zijn gelden bestemd voor de bedrijfsvoering aan dit doel te onttrekken. Dit bezwaar geldt in bijzondere mate voor de land- en tuinbouw bedrijven, omdat deze bedrijven vrijwel al len door natuurlijke personen worden ge dreven. EXPORT VAN ZOUTE HARING. Waarschijnlijk reeds deze week zal een begin gemaakt worden met den voor ons land zoo belangrijke export van 100.000 vaten gezouten haring naar Rusland. Ook de verscheping van de gezouten ha ring naar de Russiche zóne van Duitschland zal vermoedelijk reeds deze week beginnen. Bij de onderhandelingen óver de levering is overeengekomen, dat aan Nederland kali- zouten geleverd zullen worden. In verband met de blokkeering van de voorraden ge zouten haring vernemen wij, dat zeer bin nenkort den handel zoo veel mogelijk de vrijheid zal worden hergeven tot den nor malen afzet over te gaan, indien gebleken is, dat aan de verplichtingen aan het bui tenland voldaan kan worden. MAXIMUM PRIJZEN VOOR WILD, TAMME KONIJNEN EN GEVOGELTE. Aangezien gebleken is, dat voor wild, tamme konijnen en gevogelte een prijsre geling niet gemist kan worden, heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening opnieuw maximum prijzen voor wild, tamme konijnen en ge vogelte afgekondigd. De betreffende be schikking is opgenomen in de Ned. Staats courant van 12 December. Voor het aan huis bezorgen mag 10 cent per bezorging in rekening worden gebracht. Haat Jjtdië Abonnementen voor onze militai. ren aldaar kunt u dagelijks op aeven. De prijzen ziin: p. kwartaal (zee mail) f 2.10. p. kwart, (lucht mail) 7.45. Stortmg van het verschuldigde bedrag op Gironummer 103003 en opgave van het juiste adres aan de Administratie van ons b'.ad: Papen, gracht 32—34. telefoon 20935 of bij onze agenten. De Administratie. V ALKEMADE „Kagia". V.V. „Kagia" speelt a.s. Zon dag den uitwedstrijd tegen Foreholte, een wedstrijd, die de Kaagbewoners niet mo gen verliezen, willen zij favoriet blijven voor den kampioenstitel. De Kaag komt met de volgende opstel ling uit: doel: N. v. d. Voorn; achter: J. Ham, Adr. de Koning: midden: G. v. Ga meren, J. Trau wen velde, B. Hof; vóór: N. N., Tromper, v. Asselt, Diederichs, Zwet sloot; res. J. Bons. Kagia 2 speelt thuis tegen Lugdunum en heeft ook kans op de bovenste plaats en de Kaag komt uit als volgt: doel: W. v. d. Voorn; achter: G. v. Es, J. Hof; midden: Pudding, Tulen, J. Ham; vóór: Toorn, Berk hout, De Bruin, Faas, Los- Geboren: Johannes Alexander Maria, z v. Th C. de Jong en M. Heemskerk. Ondertrouwd: P. J. Akerboom 28 jaar en A. M. van Veen, 26 jaar. Overleden: Petrus Loos, 74 jaar, echtg. van M. van der Zijden; Johanna Martina, Hogeboom, 63 j. wed. v. E. J. Rodewijk. ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeenteraad. De heer G. v. d. Brink, sinds de verkiezingen van dit jaar voor de Katholieke Volkspartij lid van den ge meenteraad, heeft als zoodanig bedankt. Het centraal stembureau wijst als zijn op volger thans den heer H. S. Kroft aan, die naar verluidt, de benoeming niet zal aan nemen. Dan volgt de heer J. A. M. v. Nie- kerk (Lindenhovenstraat) die eveneens af gevaardigde is van den boerenstand en voorzitter van den L.T.B. De uitbreiding auledienst „De Rijnstreek" Zooals reeds vermeld zal niet ingang van 1 Januari a.s. de Autobusdienst van de N.V. „De Rijnstreek" een aanmerkelijke uitbreiding ondergaan. Van dien datum af zal nl. een dienst ingesteld worden langs de Lage Zijde van den Rijn van Alphen naar Leiden, over Koudekerk en Leider dorp. Acht maal per dag zal men van Al phen naar Leiden kunnen reizen en een even zooveel keeren LeidenAlphen. De retourbiljetten en abonnementen zullen zoowel voor de Hooge Zijdes als Lage Zijde geldig zijn. De verplichte stopplaatsen zijn: Station, Atphen, Kerkplein, Toussaint- straat, Leerhoeve, van Eghenstraat, Hee- renweg, 's Molenaarsbrug, Fabriek van Duiker en Verruijt, Lagewaardsche Hoek, Princeschouw, Betonfabriek der firma Ros, Café de Hooge Waard, Lagewaardsche Brug, Koudekerksche Brug en vervolgens op de belangrijkste punten tot Leiden, Turfmarkt. HAZERSWOUDE Opening Parochiehuis. Wij hebben nu dan ons eigen parochiehuis. Maar we mo gen er zoo niet in. Het zal eerst plechtig geopend moeten worden en wel op Zondag a.s. om 3 uur na de Vespers. Onze Verken ners zullen de ceremonie inzetten met een marsch vanaf de kerk. De vlag gaat in top, het lint wordt doorgeknipt en dan openen zich langzaam de deuren. Daarna inzege ning door den Pastoor. Om vijf uur daar opvolgend Lof met Adventspreek. Verzuim dit dus zeker niet. Ohi half zeven gaan de deuren wederom open ènparochianen komt dan naar binnen, geeft uw jas, man tel of/en hoed af aan de garderobe, wan del de heerlijk verwarmde en verlichte zaal binnen en sluit dan zooveel mogelijk voor aan voor den goeden gang van zaken. Verder heeft u niets te doen, dan af te wachten wat er komen gaat. Endat zal niet mis zijn. Nu nog wat in verband met de toegangs kaarten. Hiervoor hebben we een bijzon dere regeling getroffen. Er zijn twee kleu ren. Wit voor Zondagavond en rood voor Dutsdagavond. Het is de bedoe'ing, dat Zondagavond zooveel mogelijk de ouderen zullen komen en Dinsdagavond de rest. Er is slechts een bepaald aantal plaatsen beschikbaar. Elk gezin zal echter kaarten kunnen krijgen zoowel voor Zondag als voor Dinsdag. Deze kaarten kunnen wor den afgehaald bij D. G. v. d, Voort in het zaaltje op Zaterdagavond na het Lof en Zondagmorgen na de eerste H. Mis en na de Hoogmis. De toegang is gratis. Voor de goede gang van zaken is het wenschelijk, dat vooral ouderen de kaarten komeft ha len. Helpt allemaal een handje mee, dan zal alles prima verloopen. IJsclub. Dinsdagavond vergaderde de IJsclub in café „Sport" onder voorz. van den heer KI van Rysel. Er bleek een batig saldo te zijn van f 757.41. Tot leden der kas controle werden benoemd de heeren Toon Dam en W. van Vliet. Het hierna vol gende voorstel van het bestuur om de con tributie te verhoogen van de mannelijke leden van 1 op 1.50 en de vrouwelijke leden van f 0.50 op 0.75 verwekte nog al eenige discussie. De heer J. Harkes stelde voor om de contributie der' vrouwen-leden op 1.te stellen. De heer J. Raaphorst wil den toegangsprijs tot de ijsbaan „De Poel" verhoogen van f 0.35 op 0.50. Alle voorstellen worden met meerderheid van stemmen aangenomen. De aftr. bestuursleden C. Opdam, P. Rietveld en L. Matze werden herkozen. In de vacature Dirk van Staveren werd geko zen Chr. Buitenhuis. Bij de rondvraag in formeert D. v. Staveren of er wederom voor armen en behoeftigen gereden zal worden, wat door den voorz. bevesti gend beantwoord wordt. Hierna had een gratis verloting plaats met 8 fraaie prijzen. Fietsendieven gearresteerd. Vorige week Vrijdagavond is het rijwiel van den heer W. Hamersma, dat hij een oogenblik voor zijn woning geplaatst had, ontvreemd. In verband hiermede werden door de Rijks politie alhier gearresteerd 2 inwoners van Zoetermeer n.l. A. J. B. en N. W. H., die een volledige bekentenis aflegden. De hee ren hadden ook in Benthuizen dienzelfden avond een rijwiel weggenomen. Beide rij wielen zijn door de politie opgespoord en aan de eigenaars teruggegeven. De daders zijn overgebracht naar Den Haag, waar zij over hun zonden kunnen nadenken. K.J.B. Dinsdagavond vierde de Kath. Jongeren Beweging met de ouders de ver jaardag van Sint Nicolaas. Nadat enkele K. J.B.-ers er met het zingen van enkele lie deren en een canon de stemming er hadden ingebracht, betrad Sint Nicolaas de zaal en werd door den voorzitter der commissie van ontvangst welkom geheeten, waarna de Sint met de leden der commissie een vraagge sprek voerde over de Jongerenbeweging en de wederwaardigheden van ons dorp in bezettingstijd. Vol aandacht luisterde hij hierna naar enkele declamaties en voor drachten van K.J.B.-ers. In de pauze werd genoten van koffie met koek en een si gaartje. De aalmoezenier, kapelaan van Adrichem, vond dit het juiste oogenblik om een be roep te doen op de middadigheid der aan wezigen voor „Thuisfront", wat dan ook prompt in orde kwam. De gehouden collec te bracht op het prachtige bedrag van 100.— Het na de pauze opgevoerde tooneelstuk- je „St. Nicolaas op school" viel bijzonder bij de aanwezigen in den smaak, en de ge organiseerde zangwedstrijd vond groote bij val. Hierna sprak de voorzitter van de plaatselijke R.K. Middenstandsvereen., de heer F. Kouwenhoven, die namens allen zijn dank uitsprak. De voorzitter der Jongeren Beweging sloot hierna dezen voor allen zoo prettigen avond. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. De afd. Tuinb. v. d. Holl. Mij. van Landbouw voor Katwijk en O., hield haar jaarvergadering. In Jan. 1946 als afd. opgericht met 54 leden telt de organi- tatie thans 62 leden. De Holl. Mij. van L. zal in 1947 haar 100-jarig bestaan geden ken. De Mij. v/iJ. hieraan een groote ten toonstel ing van Land- en Tuinb.-produc- ten in het midden des lands verbinden Een progressieve verdeeling der kosten van deelname, naar grootte van de bedrij ven, wordt door het H.bestuur voorgesteld en door de afd. Katwijk aanvaard. De se cretaris vraagt en krijgt ontheffing van zijn functie in verband met zijn leeftijd. De aftr. bestuursleden A. v. Rijn en G. Ooms worden herkozen. Ook de voorzit ter wordt met oijna alg. st. herkozen. Nog vele onderwerpen in het belang van den tuinbouw word'-n besproken, o.m. het loon- contract van Nov, vooral wat betreft de werktijden. Hiertegen zijn nogal bezwaren. Industrie. Naar we vernemen is het pand aan den Vaikenb.weg thans in ge bruik bij de K. K. Fabriek, bestemd voor een bedrijf van de fa. Ruygrok te Voge lenzang, fabriek van stalen meubelen. Jubileum. Zondag a.s zal het 25 jaar geleden zijn dat H. van Klaveren, Nieuw- steeg 17, aan de Leidsche Duinwater Mij. aangesteld werd Voetbal. Zaterdag a.s. speelt Q. B. in Osgstgesst in de finale om de Freek van Eoonbeker Aanvang te 2.45. Voor deze ge'egenheid zal uit Katwijk een extra tram rijden. LEIDSCHE ND AM GEMEENTERAAD. In den Woensdagavond gehouden ge meenteraad deelde de voorzitter mede, dat de gewijzigde vermakelijkheidsbelasting door Ged. Staten is goedgekeurd. Bij goed keuring der bedrijfsbegrootingen voor de jaren 1944, 1945 en 1946 werd door Ged. Staten verzocht te willen bevorderen, dat over die jaren geen teruggaaf zou plaats hebben van winst aan de bedrijven ter vorming van reserves en dat bijschrijving van rente wegens belegging van reserves ten laste van de exploitatierekening voor genoemde jaren achterwege zou blijven. Ged. Staten achten deze maatregel ge- wenscht met het oog op de financieele po sitie der gemeente. De raad besloot dien overeenkomstig te handelen. Het voorstel tot verlaging van den gasprijs, waarover wij reeds de beweegreden van B. en W. hebben gepubliceerd, werd zonder discus sie goedgekeurd. Alleen vroeg de heer Dietz of het mogelijk was den gasprijs voor groote gezinnen te reduceeren, waarop de voorzitter antwoordde dat een dergelijke maatregel reeds in overweging was en t.z.t. hierover nadere mededeeling zal volgen. Voor de binnenkort door de fa. Kronenburg te Culemborg af te leveren nieuwe auto brandspuit zal de garage op het terrein van de gasfabriek verbouwd worden, waar van de kosten van circa 1300.door den raad werd goedgekeurd. De Korte Knip- laan, gelegen onder het territoir van Voor schoten werd wederom verhuurdaan den heer H. J. van Velzen te Voorschoten. De huurprijs werd verlaagd tot ƒ200.per jaar, daar de kosten van onderhoud welke voor rekening van huurder zijn, den laat- sten tijd zeer hoog zijn. Het voorstel om eenige perceelen grond aan de Veensstraat te verhuren aan de wed. C. J. van Veen- van Steenderen werd op verzoek van den heer Koerts aangehouden opdat nog eens een onderzoek ter plaatse kan worden in gesteld. Door het schoolbestuur der katho lieke scholen te Stomp wijk was een ver zoek ingekomen om vergoeding van de in 1943 gemaakt kosten voor vakonderwijs in lichamelijke opvoeding. Op grond van een bepaling opgenomen in de Staatscou rant van 29 Maart 1941 is de gemeente ge rechtigd deze kosten ad f 557.70 te vergoe den, waaraan de raad zijn goedkeuring hechtte. Bij de rondvraag vroeg de heer Beek te bewerken dat onder de rijkspolitie beambten ook eens een katholiek benoemd zal worden. De voorzitter maakte de raad er op attent, dat vragen over de politie niet in den raad thuis behoorden en de ge meente geen zeggenschap over de politie heeft. Spr. had er echter geen bezwaar tegen om de vraag aan de hoogere politie autoriteiten door te geven, waarbij van de zijde van de P. v. d. A. werd opgemerkt dat hij voor deze aangelegenheid slechts zeer matige belangstelling heeft en derge lijke onderwerpen vooral niet op de spits gedreven moeten worden, wat de voorzit ter ook geenszins van plan is. Personalia. Bevorderd zijn tot opper wachtmeesters de wachtmeesters J. Schmal en H. Tol alhier. LISSE Harddraverij. De harddraverijveree- r.igir.g „Lisss en Omstreken" hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. Th. de Vroomen. De voorz. herdacht den voorz., wijlen den heer J. C de Haan. In hem verliest de vereeniging een groote stnwkracht en goeden voor zitter. Er bleek een batig saldo te zijn van 8749.60. Het ledental is gestegen tot op 849. In de vacature van J. C. de Haan, ste.'t het bestuur voor den heer Th. M. van dt.r Eerden en m de vacature ten Hagen, oen heer L. Vreeken. Uit de vergadering werden candidaat gesteld de heeren P. van Dijk en C. van der Zon. Na stemming werden gekozen de heeren Th M. van der Eerden en L. B Vreeken. Bes'oten werd den heer Th. F. van Rijn te benoemen tot eerelid van de vereeniging, wegens zijn vele diensten aan de vereeniging gedurende zijn bestuursfunctie bewezen. De statuten werden hierop vastgesteld, alsmede het huishoudelijk regelement. Geboren: Apolónia Johanna Maria, d. van P. Warmerdam en M. van der Reep; Nicolaas Cornells Maria,' z. van J. Mens en M. Rutgrink; Geertruida Johanna, d. van J. J. Overwijk en G. Duijzers; Gabriël Marinus, z. van P. Boogerd en G. van der Horst; Cornelia Wilhelmina, d. van W. F. A. Grimme en W. C. Beumer; Elisabeth Gerarda Maria, d. van J. H. van Steijn en P. Zwetsloot; Nicolaas, z. van P. Helmus en C. J. Schalk; Marinus, z. van M. Onos en M. Kooijman. Getrouwd: C. Scheepmaker en I. Duiven voorden. Overleden: D. Smakman 84 j., wede. van N. van Rooijen. NIEUWVEEN Woning-commissie. Naar wij uit offi- cieele bron vernemen heeft de burgemees ter, op advies van de door hem onlangs ingestelde commisi.se voor de toewijzing van vrij gekomen woningen, besloten de bestaande lijst van woning-zoekenden on geldig te verklaren. Alle woning-zoekenden, ook zij, die reeds op de lijst geplaatst waren, dienen opnieuw en wel schriftelijk een verzoek aan den burgemeester te richten. Ook in den vervolge dienen alle aanvragen om op de lijst geplaatst te wor den, schriftelijk bij den burgemeester dus niet bij de commissie te worden in gediend. NOORDEN Goed geslaagde glas-actie „Ruiten Troef". De glas-actie „Ruiten Troef" te Noorden en Zevenhoven mag wel geslaagd heeten. Gecombineerd met het comité Zevenhoven bracht deze actie ruim 200 M2. glas en de de te Noorden gehouden collecte 350. op. De plaatselijke autoverhuurinrichting van J. A. Pieterse te Noorden stelde gratis een auto met chauffeur beschikbaar, zoo wel voor de inzameling als voor het trans port naar Sint Oeöenrode. Dinsdag 26 No vember vertrok het transport glas met stopverf, benevens zes vrijwilligers om het glas io te zetten. Bij aankomst te St. Oeden- rode werd het transport hartelijk verwel komd door den burgemeester en enkele an dere autoriteiten. De vrijwilligers werden ondergebracht in het hotel van de Wed. van Helden, hetwelk een uitstekend pen sion bleek te zyn. Groot was de medewerking van het plaatselijk Comité te St. Oedenrode door steeds die gevallen naar voren te brengen, waar de nood het grootst was. Het Comité kan dankbaar op haar taak terug zien en dankt daarom allen, op deze plaats, die hun medewerking voor hel sla gen der actie hebben gegeven. NOORD WIJK Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw. In het „Hof van Holland" hield de Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw een goed bezóchte bijeen komst, waarbij enkele lenteboden reeds de tafel versierden en wel crocussen en blau we druifjes. De 2e voorzitter, de heer P. de Groot, opende |j.eze bijeenkomst met een kort overzicht van hetgeen ook nu de natuur ons te genieten geeft. Inzake het or- ganiseeren van een cursus in het bloem schikken voor liefhebbers werden enkele mededeelingen gedaan, terwijl het be stuur gemachtigd werd dienaangaande de ze plannen uit te werken en zoo mogelijk op de e.v. vergadering met een omlijnd leerplan ter tafel te komen. Bij monde van den heer H. Schipper werd verslag uitge bracht van de kascontrole. Hierna verkreeg het woord de heer A. G. A. v. d. Nes, uit Haarlem, verbonden aan de stadskweeke- rijen, aldaar, welke een zeer bevattelijke en toch goed gedetailleerde lezing hield over „vaste planten". De heer v. d. Nes doceer de een en ander zoo smakelijk, dat de aan wezigen werkelijk volop hebben genoten en deze spr. zeker nog eens gaarne zullen terug zien op een der bijeenkomsten of in de stadskweekerijen te Haarlem. De e.v. vergadering werd bepaald op 9 Jan a.s. Bloembollencultuur. De afd. Noord- wijk kwam in café „Flora" bijeen ter be spreking van den beschrijvingsbrief der Alg. Vereen, op 16 Des. a.s. In zijn ope ningswoord herdacht de voorz. het" ver scheiden van den heer L. J. v. Went. Na een kort overzicht inzake de toestanden in het bloembollenbedrijf, werd mededeeling gedaan dat bedrijfjes beneden 100 R.R. niet voor brandstoffen in aanmerking komen. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren M. Hoek en G. van Rhijn, secundi J. C. v. d'. Meer en W. Zoutebier. De ver kiezing van een voorz. voor het H.B. werd volgens praeadvies van het H.B. uitgesteld tot Maart a.s. In de vacature G. v. Rijn werd gesteld C. v. Dijk Sr., en in de vaca ture P. F. Seignette, Ant. Nijssen. Het voor- stel-Uitgeest tot afschaffing van de sanee- ringsmaatregelen werd verworpen met 30w-l5. De volgende voorstellen werden al len aangenomen. Bij de rondvraag zal worden besproken om in geval van een slecht gewas, de areaalheffing -te doen ver minderen en ook déze heffing over te bren gen op het leverbaar. Gemeenteraad. Maandagavond te 8 uur houdt de gemeenteraad een openbare ver gadering ten gemeentehuize. NOORD WIJKERHOUT Geboren: Hubertus Cornelis Antonius, z. van H. M. W. Duivenvoorde-Schelvis; Anna Johanna Maria, d. van P. E. Oostdam- Warmerdam; Theo, z. van W. Zandbergen van den Berg; Bemardus Johannes Maria, z. van B. F. van Oosterhout-van der Does; Jozef Wilhelmus Maria, z. van J. M. W. de Groot-van Parera; Maria Anna Theresia, d. van ,B. C. C. Wösten-Manse; Johanna Geer truida Maria, d. van C. C. Warmerdam- Hoogeveen; Maria Alida Wilhelmina, d. van J. van Wieringen-van der Klugt; Catharina Anna, d. van L. P. van der Holst-Heems- kerk; Cornelia Elisabeth Johanna Maria, d. van C. A. Keijzer-Oostdam; Nicolaas Pe trus, z. van J. C. de Klerk-Zonneveld; En- gelbertus Martinus Maria, z. van H. A. Oostdam-van der Vlugt. Ondertrouwd: F. van den Berg 28 j. en P. A. H. van Denzen 21 j.; C. P. Uitendaal 24 j. en W. van den Burg 31 j.; G. J. Siebelt 27 j. en C. J. de Winter 25 j. Gehuwd: J. J. van den Burg 50 j. en W. Th. Heemskerk 30 j.; J. P. Groenewoud 27 j. en J. C. Spierenburg 25 j.; C. J. van der Bruggen 22 j. en Q. M. van der Togt 21 j.; A. V. Hugervorst 27 j. en H. G. Immer zeel 24 j.; B. M. Bon 26 j. en C. M. Zonnc- vèld 24 j.; Th. van den Berg 23 j. en M. G. van der Ploeg 23 j. VOORSCHOTEN Geboren: Wouter, z. van W. Verhoeven en L. G. Berkhuizen; Jobje, z. van M. Zaal en A. A. Keur; Dimphna Aleida Johanna Marie, d. van Th. J. M. Goossen en J. H. G. Priesen; Elizabeth, d. van J. J. Zoetemelk en J. A. P. Meijer; Petronella Hendrica Ma ria, d. van J. Th. H. van der Hulst en H. J. J. Lange veld; Arnoldus Cornelia Maria, z. van A. L. van Tol en C. M. van der Lans. Ondertrouwd: F. de Greef 23 j. te Zeist en A. Dijkstra 22 j.; C. J. M. Kokshoom 23 j. te Wassenaar en C. A. M. van Benten 35 j.; J. Jansen 33 j. en N. van der Schinkel 23 j.; W. J. Berkhuizen 27 j. en G. Winkel 27 j. ZOETERMEER Verkeerde collectant. Voor de tweede maal in eenige maanden tijd zijn door on bekenden offerblokken gelicht in de St. Ni- colaaskerk alhier. BINNENLAND. Met het uitspreken van een inaugu- reele rede over het waarnemen van taal verschijnselen heeft prof. dr. L. C. Michels gisteren zijn ambt als hoogleeraar in de Nederlandsche en Indo-Germaansche taal kunde en in de algemeene taalwetenschap aan de R.K. Universiteit te Nijmegen aan vaard. In de Kath. Universiteit te Nijmegen sprak prof. mr. dr. F. J. M. Duynstee bij de aanvaarding van zijn ambt als hoog leeraar in het staatsrecht een rede uit over „De beteekenis van de onderscheiding tus- schen de begrippen staat in formeelon en in materieelen zin". De landbouwer R. te Lochem trachtte verleden week een stier uit de weide te halen. Daarbij werd hij op een dusdanige wijze door het dier toegetakeld, dat hij zwaar gewond in het ziekenhuis te Lochem moest worden opgenomen. Daar is hij nu aan de gevolgen overleden. BUITENLAND. Een groote N.-Amerikaansche radio maatschappij heeft verlof gevraagd een kleuren-televisie in practijk te mogen bren gen. De president dezer maatschappij ver klaarde, dat kleuren-televisie over de na tionale radio-zenders spoedig werkelijkheid zal worden. Het gestolen schilderij van Rembrandt blijkt uit het Keulsche museum weggeno men te zijn door een kunsthandelaar te Keulen, die het een paar dagen in zijn be zit wilde houden en het daarna heeft „la ten" terugvinden. Wegens steenkool besparing wordt het vervoer per stoomtrein in Frankrijk met 24 verminderd. De hooge commissie der Palestijnsche Arabieren heeft een oproep gedaan tot een algemeene staking der Arabieren in Pale stina. BIJZONDER GERECHTSHOF. De betonarbeider H. v. d. Laar uit Al phen aan den Rijn heeft zich voor het bij zonder Gerechtshof te verantwoorden ge had wegens verleenen van steun aan den vijand, door zijn arbeid bij de N.S.K.K. Dc proc.-generaal vorderde een jaar en zes maanden gevangenisstraf, en zes maanden voorwaardelijk, waardoor verdachte in vrij heid kon worden gesteld. Het Hof heeft conform den eisch vonnis gewezen. De schilder S. Derksen te Alphen aan den Rijn was bij de organ. Todt gaan wer ken. Dat was volgens den raadsman niet zoo erg verwonderlijk, want de heele fa milie bij D. bestond uit felle N.S.B.-ers en zijn broer was by de S.S. En zoo was ook deze verdachte op het verkeerde pad geko men. In elk geval had hij geweigerd den eed op den Führer af te leggen. De proc- fiscaal vorderde tegen verdachte drie jaar gevangenisstraf. -r- De dienstbode C. J. van Hc-erde te Hillegom had, toen zij met Volk en Vader land stond te venten, van iemand een min der vleiende opmerking gekregen, die zij had overgebracht, tengevolge waai van be trokkene werd gearresteerd. Wegens dat verraad werd tegen het meisje vier jaar ge vangenisstraf geëischt. Het Hof heeft vol staan met de straf, thans in interneering doorgebracht, en verd. in vrijheid gesteld. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Wegens diefstal door middel van in klimming heeft in hooger beroep voor het Hof terecht gestaan N. K. uit Katwijk aan Zee. Het Hof heeft verdachte thans veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek van preventief, en voor het restant voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. In den hongertijd had J. M. te Zoeter meer ingebroken om levensmiddelen te be machtigen, voor welk feit hij door de Haag- sche rechtbank werd veroordeeld tot vijf tien maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. In hooger beroep vorderde dc proc.-generaal tien maanden gevangenis straf. Het Hof heeft arrest gewezen en ver dachte thans veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf voorwaardelijk. ZATERDAG. HILVERSUM I (301,5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.muziek; 10.40 Me- tropole-orkest; 11.40 Gram.muziek; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Vaudevil le-orkest; 13.00 Prog. voor de Nederl. Strijd krachten; 13.30 Nederlandsche carillonklan ken; 13.40 Piano en viool; 14.10 Zang en muziek van Handel; 14.45 Radio Philhar- monisch orkest; 16.00 Accordeon-orkest; 17.05 Dansorkest; 18.00 Nieuws; 18.30 Pro gramma voor de Nederl. Strijdkrachten; 19.00 Nederl. Kamerkoor; 20.00 Nieuws; 20.20 Stafmuziekcorps van de Amsterdam- sche Politie; 21.00 Hoorspel; 22.15 The Ramblers; 22.45 Orgelspel; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415,5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtehdgymnastiek; 7.30 Morgengebed en liturgische kalender; 7.45 „Maria ter eere"; 8.00 Nieuws; 8.15 Morgenconcert; 9.00 Vrouwenspiegel; 9.50 Nederlands programma; 10.20 Kamermu ziek; 11.00 Radioziekenbezoek; 11.00 Derde Adventkaars; 11.15 Piano; 11.45 Uit onze muziekkalender; 12.00 Angelus; 12,03 Pia norecital; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 14.00 Figee's Mannenkoor; 14.45 Viool en harp; 15.15 Debutantenconcert; 15.45 Gram. muziek; 16.30 Causerie over de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Karekieten; 18.00 Dinermuziek; 18.50 'sAvonds als ik slapen ga.... 19.00 Nieuws; 19.30 Buffalo Bill; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Cabaret; 22.00 Muzikale tombola; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Katholiek nieuws; 23.20 Cel lo; 23.30 Klaas van Beeck

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3