Plannen voor beter en sneller vervoer Weer Staat van Beleg in Zuid-Celebes OP KORTE GOLF S PERS-SPIEGEL Z J\Cieuiajaa%óxidae%tenüeö Nederland op den weg, het water, de rail enin de lucht JN DE MEMORIE VAN ANTWOORD op het afdeelirxgonderzoek van de begrootin- gen van het Scheepvaartfonds en het Verkeer heeft de minister zijn plannen gege ven ten aanzien van het algemeen vervoerplan. Wat betreft den inhoud van de tot stand te brengen coördinatie tusschen de vervoerstakken water, weg en rail, gaat de minister uit van de gedachte, dat het ver voersapparaat als een eenheid dient te wor den beschouwd, waarvan de vervoerstakken de organen zijn. Ook de minister is van meening, dat eerst na. het tot stand komen van een dergelijke coördinatie de verschil lende vervoersvormen op de meest economische wijze hun taak in onze samenleving zullen kunnen vervullen. De minister ziet voorshands nog geen aanleiding om ook het luchtvervoer bij deze coördinatie in het binnenlandsche vervoer direct te betrek ken. Wat de socialisatie van het geheele vervoerswezen betreft, deelt de' minister 'het inzicht, dat deze in de huidige ontwikkelingsphase op veel practische moeilijkhe den zou stuiten. Geen rijvergunningen meer noodig voor motorrijwielen De positie die de A. T. O. thans in het wegvervoer inneemt, is ten deel'e van tij- delijken aard, samenhangend met de bij zondere omstandigheden, dat de spoorweg verbindingen nog niet alle zijn hersteld en dat er gebrek is aan rollend materieel. Wanneer deze uitzonderingstoestand tot het verleden behoort, is naar de meening van den minister het tijdstip aangebroken om bij het A.T.O.-bedrijf een duidelijk onder scheid te maken tusschen de afhaal- en be steldiensten, welke een verlenging van het spoorwegverkeer vormen en dus daarbij behooren, en het overige vervoer, waarvoor de A.T.O. gelijk is te stellen met de andere wegvervoerders. Het vervangen van het rijvergunningstel sel voor personenauto's door een verbod van het rijden op Zondag zal voorshands nog niet mogelijk zijn. Wel ligt het in de bedoeling te bevorde ren, dat het eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat, waarop die rijvergun ningen gegrond zijn, wordt vervangen door een tijdelijke regeling bij de wet. De mi nister stelt zich voor daar de rijvergunnin gen voor motorrywielen al dadelijk te doen vervallen. In afwachting hiervan zijn reeds richtlijnen aan de rijksinspecteurs van het verkeer gegeven, welke beoogen, een ieder die in het bezit van een motorrijwiel is, een rijvergunning te doen verleenen. In de bo venbedoelde richtlijnen werd tevens vast gelegd de intrekking van alle bijzondere voorwaarden, verbonden aan die rijvergun ningen. Wel zal als algemeene voorwaar de een verbod van het rijden op Zondag ge steld worden, van welk verbod voorshands slechts in beperkte, mate ontheffing zal wor den verleend. Auto's voor artsen. Aan artsen zijn tot 1 Nov. 1076 nieuwe auto's verstrekt, zijnde 21.6 pet. van alle door het ministerie van verkeer gedistri bueerde nieuwe wagens. Volgens opgave van het staatstoezicht op de volksgezond heid zouden er op 1 November nog 552 art sen zonder vervoermiddel zijn. Maatregelen zijn getroffen dat behoudens stagnatie in den import ook deze groep binnen en kele maanden van een auto wordt voorzien. Invoer van auto's speciaal voor het klei ne vrachtvervoer heeft de volle aandacht van den minister. Omtrent de wenscheliikheid van invoe ring van maximum-snelheden ook buiten de bebouwde kommen wil de minister zich nog beraden. De mogelijkheid tot stren gere bestraffing van gevaaxdijk rijden door verzwaring van het strafminimum zal kun nen worden bevorderd en de minister wil daartoe-gaarne medewerken. Met betrekking tot de bezwaren, door en kele leden geuit tegen de verplichting van r nm ook op Zondag te rijden, merkt de minister op, dat de ver voersplicht van autobusondernemers zich dient .aan te sluiten bij die, welke aan an dere openbare vervoermiddelen is opgelegd. Electrificatie spoorwegen. De her-electrificatie van d| vernieuwde baanvakken zal, tenzij onverhoopte tegen- s'agen, als een winter, dit onmoge lijk maken, in 1947 haar beslag hebben ge- k "2n. Het ligt in de bedoeling de stoomlocomo tieven or> den duur grootendeels te vervan gen door electrische- en dieselelectrische tractie. In het algemeen ligt het in de bedoeling de vóór de spoorwegstaking in 1944 open 7';rdoch thans niet herons"-3* weder in het sooorwegverkeer op te ne men, voor zoover althans door trams en autobussen niet reeds voor een goede ver- keersbediening wordt gezorgd. Op de lijn Den HaagFaarlem is dienaangaande nog een onderzoek gaande. De minister is van meening, dat, uitzon- RADÏO VRIJDAG. HILVERSUM I (301,5 M.-: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.18 Operaprpgr.; 9.00 Pro Ar te Quartet; 9.30 Pianoconcert; 10.20 Zieken bezoek; 11.00 Zang en muziek; 11.15 Voor de vrouw; 11.30 Gram.muziek; 11.45 Fami lieberichten uit Indië; 12.00 Brahms progr.; 12.35 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Staf- muziek van de Amsterdamsche politie; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Gram.muziek; 15.20 Hoorspel; 15,55 Gram.muziek; 17.00 Orgel spel; 18.00 Nieuws; 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten; 20.00 Nieuws; 20.08 Sonate voor twee piano's; 21.00 Men vraagt., en wij draaien; 21.45 Omroepox-kest; 23.00 Nieuws; 23.15 Symphonisch Vrijdagavond- concert. HILVERSUM II (415,5 M.-: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Moi-gengebed en litui'gische kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Morgenconcert; 9.50 Be roemde dirigenten dirigeeren; 11.00 Zieken bezoek; 11.30 „Als de ziele Juistert"; 11.45 Wiener Sangex-knaben; 12.00 Angelus; 12.03 Vioolrecital; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.45 ,.Van man tot man"; 14.00 Zang en piano; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Nederlandsch Kamerkoor; 16.30 Hallo, hal lo. hier de vuurduivel; 16.45 Fransche bal letmuziek; 17.30 Jeugd pr-esenteert zich; 18.00 Dinermuziek; 18.50 's Avonds als ik slapen ga..; 19.00 Nieuws; 19.30 Zang en muziek; 20.15 Hoorspel; 20.55 Piano èn viool 22.00 Nieuws; 22.15 Katholiek nieuws; 22.35 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Klaas van Beeck en zijn orkest; 23.30 Vroo- lijke mozaïek. deringsgevallen daargelaten, 9de intercom munale stoomtramweg, althans als middel van vervoer van personen, uit den tijd is geraakt en dus uit het verkeersbeeld* zal verdwijnen. Hoe dit personenvervoer als dan zal moeten worden opgevangen is niet a priori te zeggen. Scheepvaart. De minister meent, dat ten aanzien van verscheidene wilde vaarttarieven een ver laging gemotiveerd zou zijn. Daarom wordt de invoering van een marge-tarief voor de wilde vaart thans overwogen, waardoor de mogelijkheid zou worden geopend tot een betere aanpassing van den vrachtprijs aan de feitelijke omstandigheden dan bij het tegenwoordige vast tarief kan geschieden. Van de door de Duitschers weggevoerde 2625 vaartuigen waren op 15 November teruggevoerd 1395. Ten aanzien van het toelaten van Duit- sch^ schepen in Nederland en België stelt de geering zich op het standpunt, dat een dergelijke toelating reeds thans al aan vaardbaar zou zijn, wanneer van de zijde der bezettingsautoriteiten ook Nederland de faciliteit wordt verleend, dat het deel kan nemen aan het Duitsche binnenland sche verkeer op voor haar aanvaardbare voorwaarden. Voor zoover de minister be kend, neemt België hetzelfde standpunt in. Wanneer uitbreiding door aankoop en nieuwen aanbouw haar beslag heeft gekre gen, zal de koopvaardijvloot met plusminus 2.400.000 bruto registertonnen op ruim 30 pet. van het peil van 1939 staan (thans 1.800.000 bruto registerton). De maatschappij „Zeeland" zal om streeks April 1947 haar vroegeren dagdienst op Engeland kunnen hervatten. Terugkeer naar Vlissingen is voorshands niet moge lijk. Het voornemen bestaat, binnenkort een wetsontwerp in te dienen met de strekking, om aan de nagelaten betrekkingen van overleden zeelieden, die geen uitkeeringen genieten krachtens de Zeeongevallenwet, voor zoover zij als oorlogsslachtoffers zijn te beschouwen, een uitkeering toe te ken- Verbod tot rijden op Zondag. De stoomtram uit den tijd en zal verdwijnen. 6 x per wepk Amsterdam Batavia. 3 x per week Amsterdam CurasaoNew-Y ork. Koopvaardijvloot tot 90°/0 hersteld. nen, die hen waarborgt op redelijke wijze in hun levensonderhoud te kunnen voor zien. Luchtvaartplannen. De ï'egeering stelt zich voor te bevorde ren, dat de K.L.M. in de naaste toekomst, overeenkomstig haar plannen, de volgende luchtvaartverbindingen zal kunnen onder houden: AmsterdamBatavia 6 maal per week; Amsterdam—New-York 3 maal per week; AmsterdamCuragao 3 maal per week. AmsterdamZuid-Amerika 3 maal per week; AmsterdamZ.-Afrika 3 maal per week; W.-IndiëLos Angelos 3 maal per week; W.-IndiëZ.-Amerika 3 maai per week; De geraamde omzetten van de K.L M. in de eerstvolgende vijf jaren, zullen oploo- pen van ƒ60.000.000 in 1946-tot f 140.000.000 in 1950. De K.L.M. is 'voornemens, enkele binnen landsche lijnen door te trekken naar nabij gelegen steden in het buitenland, waardoor mede het binnenlandsche luchtverkeer zal worden gevoed en verschillende deelen des lands meer rechtstreeks in het internatio nale verkeer zullen worden betrokken. Voor Rotterdam zal een luchthaven op een zoodanige plaats worden aangelegd, dat, indien de noodzakelijkheid daartoe zou blijken, uitbreiding daarvan tot de klasse B mogelijk zal zijn. Het verschil in classifi catie tusschen A en B vindt alleen zijn oor zaak in het verschil in frequentie. Omtrent den aanleg van een nieuwe start baan op het vliegveld Zuid-Limburg is overleg gaande. In zake de aanvragen van de Stoomvaart Maatschappij Nederland en den Rotterdam- schen Lloyd om eigen vliegdiensten op In dië in te richten, deelt de minister mede, dat paar het inzicht der regeering voortge zet overleg tusschen de luchtvaart, de scheepvaart en de spoorwegen in een rusti ge sfeer voorshands de aangewezen weg is om tot een voor alle partijen bevredigende oplossing te komen. Het bedrijf van de K. L. M. geeft over de eerste negen maanden, van 1948 een bru- to-overschof van ruim 8.000.000. QFFICIEEL WORDT MEDEGEDEELD, dat de staat van beleg, die bij de over- dracht van het geallieerde commando aan het Nederlandsche gezag werd opge heven, gisteren weer is afgekondigd voor Pare-Pare, Makassar en Bonthain op Z.-Ce- lebes. Deze maatregel is genomen, omdat de veiligheid van deze gebieden den laat- sten tijd in gevaar is gebracht door hevige verstoringen van de openbare orde en vei ligheid. Nadat, dé activiteit van de'P.N.I. in September dóór het Nederlandsche gou vernement was verboden, keerde de rust in geheel Z.-Celebes terug, maar onlangs zijn de terroristische acties weer dermate talrijk geworden, dat bijzondere maatre gelen noodzakelijk waren. Gebleken is dat de wanordelijkheden systematisch wor den georganiseerd en geleid door van buiten komende personen, terwijl een aantal Japarische deserteurs in hun geledrën zijn waargenomen. tot een vrije strook aan weerszijden van de demarcatielijn, ruw geschat twee k.m. breed, waar zoowel Nederlanders als Indo nesiërs zullen patrouilleeren. Soendaneezen willen zelfstandigheid. De Partai Rakjat Pasoendan op de Soen- da-eilanden heeft een telegram verzonden aan de Commissie7Generaal, waarin zij den wensch uitspreekt, dat het Soendaneesche volk zich inzake zijn toekomst in volko men vrijheid zal kunnen uitspreken, daar het gaarne met andere Indonesische volken in federatief verband onder de Kroon van de Koningin vereenigd wil blijven, doch ook zijn zelfstandig volksbestaan wenscht te zien verwezenlijkt in een eigen staatsvorm. In een telegram van gelijke strekking aan den minister-president wordt o.m. gelegd: „Wij vreezen, dat indien de Soenda-landen een maal in de Republiek zijn opgenomen, het zelfstandig maken practisch onmogelijk zal zijn". Geen rustige ontwikkeling verwacht Volgens een communiqué van den leger- voorlichtingsdienst-Batavia, dat Dinsdag vóór het bekend worden van de regeerings- verklaring werd gepubliceerd, heerscht in bevoegde Indonesische kringen geen ver trouwen in een toekomstige rustige ontwik keling. Vrij algemeen, aldus het communi qué, wordt in republikeinsche kringen toe gegeven, dat de republikeinsche autoritei ten en de T.R.I. onvoldoende gezag hebben over de Lasjkar Rajat. Het communiqué vermeldt, dat wanneer orders worden gege ven tot staken van het vuren, slechts en kele groepen gehoorzamen en dat het slechts mogelijk blijkt de discipline een of twee dagen te handhaven, waarna een ge deelte van het tamelijk verwilderde volks leger weer uit den band springt. Het com muniqué deelt tenslotte mede, dat uit pa pieren van de Partai Kommunis Indonesia, welke tijdens de acties in beslag genomen zijn, is gebleken, dat op den achtergrond in de Lasjkar Rajat desperate Japansche de-' serteurs werkzaam zijn, en dat daarnaast de communistische invloed van beteekenis moet worden geacht. Overeenstemming te Padang. De Nederlandsch-Indonesische delegatie is er gisterochtend in geslaagd over de de marcatielijn te Padang tot overeenstemming te komen. t Het voornaamste punt van de overeen komst is, dat de Nederlandsche troepen hun stellingen in het grensgebied van de stad handhaven, terwijl de Indonesische politie verantwoordelijk zal zijn voor ,rust en vei ligheid in dit gebied. Evenals te Medan werd ook hier besloten Op den onbewaakten overweg bij den Oirschotschen Grintweg te Boxtel is een 15-jarig meisje vermoedelijk wegens den zwaren mist door den trein van Vechel Boxtel overreden en vrijwel op slag BINNENLAND. Z. H. de Paus heeft dr. J. L. A. Peutz, geneesheer aan het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage benoemd tot Commandeur in de Orde van St. Gregorius de Groote. De Commissaris der Koningin in Lim burg mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck heeft deze week van Ged. en Prov. Staten af scheid genomen. Zooals men weet, is hem op zijn verzoek met ingang van 1 Jan. 1947 op de meest eervolle wijze ontslag gegeven. De Algemeene Studentenvereniging Amsterdam heeft besloten zich niet bij de Intenationale Studenten Unie aan te sluiten, daar de statuten van deze unie zich niet verdragen met die van den Ned. Studenten raad, waarbij vrijwel alle Nederlandsche studentenvereenigingen zijn aangesloten. Inzake samensmelting van den bond van Overheidspex-osneel „St. Paulus" en den bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus" woi*den besprekingen gevoerd. Een jockey uit den Haag is te Tilburg van zijn paard gevallen, meegesleurd en later aan de gevolgen overleden. BUITENLAND. In België is de zuivering onder de bur gemeesters, schepenen (wethouders), ge meenteraadsleden en provincieraadsleden vrijwel geëindigd. De bekende Duitsche dirigent Furt- wangler is gisteren voor het zuiveringstri bunaal te Berlijn verschenen. Hij zei, dat hij zichzelf altijd voor een der weinige anti- nationaal-socialistische Duitsche musici had gehouden. Zijn zaak is aangehouden. De Nederlandsche en Belgische Rijn aken, welke zich in de Amerikaansche zóne van Duitschland bevinden, zullen binnen kort aan hun rechtmatige eigenaren worden teruggegeven. Christian Message, de aspirant „Führer van Frankrijk" is te Parijs ter dood ver oordeeld. Hij was vroeger voorzitter van de limonade-verkoopers-vereeniging! De met het C.LO. verbonden Ameri kaansche vakvereenigingen staan op het punt een groote actie voor loonsverhooging te beginnen. Het gaat om een bedrag van een milliard dollar per jaar. Een groot Amerikaansch transport vliegtuig met 32 man aan booi'd is in den staat Washington neergestort. Een Egyptisch vliegtuig is bij Haifa neergestort. Drie passagiers kwamen om het leven. Een twee-motorig vliegtuig is te Sao Paolo neergestort. Alle 7 inzittenden wer den gedood. Te Moskou neemt 'men proeven met een auto, die zijn energie ontleent van een hoogspanningskabel, welke zich meer dan een meter onder den grond bevindt. v/at extra's op de'. bonnen. 5m0ep, zuid vruchten, bloem en nog meer. wat lekkers aan tafel en eem kopje koffie of t^ee. Natuurlijk Alles van De Gruyter. Dat wordt een fijne Kerstmis TWEEDE KAMER OPENBARE WERKEN EN WEDER OPBOUW- De Tweede Kamer heeft gisteren de be grootingen 1946 en 1947 van Openbare Wer ken en Wederopbouw zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De fractie der C. P.N. kreeg aanteekening, dat zij geacht wil worden te hebben tegengestemd. Minister Vos had enkele mededeelingen gedaan over den wederopbouw. Hij wees er op, dat het aanvankelijk onvermijdelijk was, deizen te centraliseeren. Niet alleen konden de eerste maatregelen alleen getrof fen worden in grooter verband, maar bo vendien ontbraken de gemeentelijke in stanties nog. Nu echter dienen lagere or ganen ingeschakeld. Centralisatie blijft ech ter noodzakelijk. De minister deelde mede, dat het aantal samenwoningen geringer is dan begin 1945 door het tempo waarin de licht beschadigde huizen zijn hersteld. De achterstand bedraagt thans 250.000 wonin gen op twee millioen gezinnen. Van de 70.000 woningen per jaar rekent men op 15 a 20.000 montage-woningen. Dat tien procent der te bouwen woningen boerde rijen zullen zijn, kan dte minister niet belo ven. Wel erkent hij, dat rekening moet worden gehouden met het groote gezin. Waterstaat, dat nu met wederopl bouw is gecombineerd kreeg veel minder aandacht dan vroeger het geval placht te zijn. Ook nu kwamen vooral allerlei regio nale belangen ter sprake. Hierna is de Kamer begonnen met Eco nomische Zaken. Een studentenavondtuur Corpsgebouw in Nijmegen bezet. Drie a vierhonderd studenten van de Utrechtsche studentenvereeniging Veri tas" zijn gisteravond per extra-trein in Nij megen gearriveerd en hebben daar het ge bouw van het Nijmeegsche studentenkorps bezet. Oorzaak van deze actie is een ver schil van inzicht tusschen de Nijmeegsche en Utrechtsche Katholieke studenten in za ke de waardeering van de studie aan de Nijmeegsche universiteit als katholiek cen trum en de Rijksuniversiteit te Utrecht. In het korpsgebouw aan de St. Anna- straat waren op het moment van de over val slechts enkele leden van het Nijmeeg sche studentenkorps aanwezig. Een van hen wist te ontkomen en stelde de politie van de gebeurtenissen op de hoogte. Een groot aantal agenten verscheen daarop voor het studentengebouw en verjoeg de studenten van het Utrechtsche korps. Inmiddels toe gestroomde Nijmegenaren achtervolgden daarop hun Utrechtsche confraters, die zich in hotel Normandie verschansten. Enkele baretten van de Utrechtsche studenten wer den door de Nijmeegsche buitgemaakt. Inmiddels verspreidde „enkele Veritijnen gedurkte pamfletten waarin zijn dictato-, riaal bekend maakten, het korpsgebouw der Carolijnen te hebben bezet en het korps zelf te hebben ontbonden!. Bovenstaand relaas is ontleend aan de „Volkskrant"* Ook het A.N.P. maakt mel ding van dit studentenavontuur, dat men romantisch kan noemen, maar ook dwaas, en door de toelichting, welke er bij gegeven wordt, aanleiding kan zijn voor allerlei ver onderstellingen, die verwarring en ook er gernis wekken. Commentaren op de Regeeringsverklaring De „N. Rott. Crt." geeft een tweede be schouwing over de Regeeringsverklaring van Dinsdag en duidt evenals wij giste ren deden het Cheribon-pact aan als een uitgangspunt voor verdere besprekingexx niets meer: „De volksvertegenwoordiging staat voor een uiterst verantwoordelijke taak. Wij moeten aannemen, dat de leden, als vroede mannen en vrouwen, de verklaring van de regeering en de toelichting van de Com missie-Generaal als voorbereiding van het debat nauwgezet zullen hebben overwogen en dat zij met onbevooroordeelden geest open hebben gestaan voor de argumenten, welke in deze staatsstukken te berde zijn gebracht. Deze stukken zijn des te belang rijker omdat daarin de grenzen zijn om schreven van de verbintenissen, welke de regeering met onderteekening van de over eenkomst op zich zou nemen. Wij voor ons achten allen twijfel nog niet weggenomen, doch meenen, ïxa afweging van de conse quenties van andere mogelijkheden, dat het accoord inderdaad uitgangspunt voor een hernieuwd samengaan tusschen Nederland, en Indië kan zijn, derhalve voor de beves tiging van de Rijkseenheid op nieuwen, grondsla f De „Rotteraammer" (prot. chr.) schrijft o.m.: „Ondanks de reserves aanvaardt de regeering het accoord van Linggadjati in den tekst, haar door de commissie-generaal voorgelegd. Dat is het wezenlijke in deze aangelegenheid. Thans zal ook de Volksver tegenwoordiging eindelijk haar woord kun nen gaan spreken. Het ontwex-p-overeen- komst is een - erklaring, een voorbereiding van een Grondwetsherziening, een afspraak tusschen twee partijen. De regeering acht het dan ook niet juist, een uitspraak van de Volksvertegenwoordiging te vragexi. Deze mag zeggen wat zij wil, tenslott.e £al haar handelen in deze naar het oordeel der regeering slechts een daad van contro le kunnen zijn, geen daad van wetgeving. Dit moge formeel alles heel juist zijn, toch stellen wij ons voor, dat velen in de Volks vertegenwoordiging behoefte hebben, een duidelijke uitspraak te doen, vooral dege nen die de regeering in haar wisselvallige politiek van erkenningen en concessies niet willen volgen x bezorgd zijn over dè ge volgen van dit beleid voor het Koninkrijk en in het bijzonder voor Indië. Als de re geering hun <de gelegenheid tot zulk een uit spraak niet verleent, zullen zij stellig naar wegen moeten zoeken om alsnog tot zulk een uitspraakje te geraken." „Trouw" (A.R.) is verontwaardigd, dat dè Tweede Kamer de motie-Schouten niet heeft aanvaard en nu' reeds Maandag be gint met de bespreking der Regeeringsver- klaring in de Tweede Kamer. „Zoo zal de Kamex', die nog niet eenmaal de gelegenheid gehad heeft voor een be hoorlijke behandeling van hét Indisch be leid der regeering, ook ditmaal, bij den be- slissenden stap, in enkele dagen haar be sluit moeten nomen. Deze voor het Konink rijk der Nederlanden wellicht gewichtigste beslissing sinds de geboorte van den Neder- landschen staat in twee, drie dagen af gehandeld Ook o.i. is de tijd vrij kort vooral als men bedenkt, dat Kamerleden ook nog wel iets anders te doen hebben, dan te denken en te praten over de Indische kwestie. Daartegenover staat echter, dat ook nu reeds weken-lang voortdurend besprekin gen hebben plaats gevonden en toen voor.- loopipe meeningen gevormd zijn kunnen worden. Dat X'amex'leden het ook aan hun fractie-leider overlaten, een meening te vormen, moeten wij in deze hoogst belang rijke aangelegenheïd volkomen uitgesloten achten OUD-ILLEGALITEIT EN INDONESIë. De federatie van oud-illegale werkers in Nederland stelt er prijs op, mede te deelen, dat het bericht inzake de houding van zes B.S.-ers uit Groningen tegenover de over eenkomst van Linggadjati in het geheel niet in overeenstemming is met het standpunt der fedex*atie. De federatie stelt zich op het standpunt, dat de illegaliteit in Nederland zich ten aanzien van deze kwestie van alle meeningsuiting dient te onthouden. Een verstandig standpunt! Zoowel onder voor- als tegenstanders zijn de beste, meest strijdlustige en strijdvaardige vaderlanders. Men herinnere zich, dat wxj reeds de hou ding van die „zes prominente figuren" uit de voormalige Birxnenlandsche Strijdkrach ten, die zoo'n klein beetje revolutie in het vooruitzicht stelden, als het verdrag van Cheribon zou worden aangenomen, hebben aangeduid als een on-Nederlandsche uiting van „democratie". Waarom gewacht tot morgen, 'n Telefoontje verlicht Uw zorgen Vanaf heden tot en met 28 Dec. is de gelegenheid opengesteld tot het opgeven van NIEUWJAARSADVERTENTIES die worden geplaatst in ons nummer van DINSDAG 31 REC. tegen gereduceerd tarief De prijs bedraagt: f—15 m.m11.50 elke m.m. meer f -.12 Deze advertenties kunnen, behalve bij onze administratie, ook worden opgegeven bij de pjaatselijke agenten en bezorgers in de stad, echter UITSLUITEND tegen CONTANTE betaling. |n verband met de beperkte ruimte is spoedige opgave gewenscht DE DIRECTIE.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2