OMGEVING Mr. dr. v. Strijen voor het Tribunaal Baruch over de atoom-energie-controle Daders der „bom-surprise" vertellen RADIO Joris Voetangels jacht DE VERDEDIGER„Op een lijn geplaatst met landverraders" De Amerikaansche gedelegeerde Bernard Baruch, die bij de Ver. Naties een aantal voorstellen heeft ingediend, welke zonder uitstel de instelling van een controle-sy steem voor atoom-energie beoogen, heeft met klem gewezen op de dringende nood zakelijkheid van de taak, waarmede de Commissie voor Atóom-Energie der UNO is belast. De internationale autoriteit aldus stelde Baruch voor, moet de volledige rechten hebben, welke voor haar inspectiewerk be- noodigd zijn. Zij moet de fabricage, het ge bruik en het bezit van atoomwapens voor alle naties verbieden en moet de methoden en middelen specificeeren voor het vaststel len van schendingen en het opleggen van de straffen voor dergelijke schendingen. LEIDSCHENDAM Korte Kniplaan. De aan Leidschendam toebehoorende Korte Kniplaan, gelegen onder de gemeente Voorschoten is tot einde 1946 verhuurd aan den heer H. J. v. Velsen te Voorschoten voor f 300.per jaar. B. en W. stellen voor deze laan op nieuw voor 3 jaar aan genoemden heer te verhuren, doch de prijs te verlagen tot 200.per jaar. LISSE Bloembollencultuur. De afdeeling Lis- se v^n de Alg. Ver, voor Bloembollencul tuur hield onder voorzitterschap van den heer C. J. Segers een buitengewone ver gadering met als spr. de heer J. P. C. Bentel die de vermogensaanwas-belasting in de Bloembollenstreek onder de loupe nam. Er werden zeer vele vragen gesteld. ZOETERMEER K. A. J. Maandagavond 9 Dec. hield de K. A. J. alhier een ledenvergadering. De opkomst was slechts matig. De voor zitter opende de vergadering met een woord van welkom en hij spoorde de leden aan om actief te werken voor de jongeren beweging daar er zooveel op het spel staat in dezen tijd. Voor deze vergadering was als spreker uicgenoodigd een bestuurs'id van de K. A. E. afd. Zoeterrtieer, die een uiteenzetting gaf van het doel der K. A. J. Hierna nam de voorzitter wederom het woord en sprak een woord van dank tot den heer G Opstal voor zijn uiteenzet ting terwijl hij de hoop uitsprak, dat zijn woorden de Kajotters lang zouden mogen bijblijven. Omstreeks half tien sloot de Voorzitter de vergadering met de groet der jongeren. STADSNIEUWS De geboorte van Christus in de schilder kunst. Er is geen gebeurtenis in de ge- heele geschiedenis der menschheid, welke zoozeer de beeldende kunstenaars heeft ge ïnspireerd als de Geboorte van het Jezus- kind in de stal van Bethlehem. Otto van Tussenbroek heeft gisteravond' voor de Leidsche Volksuniversiteit in de Lakenhal daarover het een en ander ver teld, het gesprokene toelichtend met lan tarenplaatjes. Er zou over dit thema meer dan één avond te vullen zijn en wat Otto van Tus- „Wie kan er aan twijfelen," aldus Baruch. „indien wij slagen het atoomwapen onder controle te stellen, dat wij ook dc andere in strumenten voor massale vernietiging on der controle krijgen. De uitbanning van den oorlog zelf ligt binnen de mogelijkheden." Hij wees er op dat een grondig onderzoek over de geheele wereld heeft aangetoond, dat de Amerikaansche voorstellen voor controle van atoom-energie, welke j.l. Juni zijn ingediend, zoowel edelmoedig als recht vaardig zijn en tot de conclusie heeft ge leid, dat wanneer eenmaal een verdrag in werking treedt, dat voorziet in afschrik kende middelen tegen schendingen en straf fen voor overtreders, er geen veto kan zijn ter bescherming van moedwillige overtre ders, of ter belemmering van de handelin gen der internationale autoriteit. Baruch verwelkomde de recente gezag hebbende verklaringen van de Russische vertegenwoordigers bij de Vereenigde Vol keren en concludeerde uit deze verklarin gen, dat Rusland niet langer de oorspron kelijke Am^-ikaansche voorstellen als ge heel of in hun onderdeelen onaanvaard baar beschouwt. Hij zeide echter: „Wij zul len niet tevreden zijn met vrome verzeke ringen, welke bij de volkeren een valsch gevoel van veiligheid opwekken. Wij heb ben het oog gericht op een effectief plan voor de controle en zullen met niets min der genoegen nemen. Het is thans de tijd voor daden." senbroek er in een half uurtje van zeide. was dan ook slechts een zeer summier over zicht van hetgeen de schilders in den loop der eeuwen op dit gebied hebben ge wrocht, ieder op zijn eigen wijze en in den ban van zijn eigen tijd. In het algemeen kan men constateeren, dat tot de 15e eeuw de wijze van afbeel ding verstard is, a.h w. gekristalliseerd is in symbolische voorstellingen, terwijl na dien tijd de vormgeving losser en levendiger wordt. Spr. behandelde vooral de Vlaamsche primitieven en liet zien, hoe door de uit vinding van een nieuwe techniek (olie in plaats van eiwit) door Jan v. Eyck geheel nieuwe effecten bereikt konden worden. Hij wees op het verschil in opvatting tusschen schilders als Rogier v. d. Weyden, Mem- linc, Dürer, Giotto, en later Rembrandt en Rubens, Jammer, dat de jongere schilders, waar van voornamelijk de katholieke opmerke lijk werk hebben geleverd, niet besproken werden, al moeten zij tegenover het su blieme werk der oude meesters op den ach tergrond treden. Fraaie lichtbeelden gaven een inzicht in de kunstzin en vroomheid dezer oude mees ters, al moest de heerlijkheid der gloeien de kleurenpracht er maar'bijgedacht wor den. UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het practisch apothekers examen le gedeelte: de heeren: H. B. Assel- bergs te Wassenaar, E. M. Cohen te Leiden, A. W. Croes te Utrecht, M. H. J. van Ger- ven te Zeist, J. M. H. van de Sande te Utrecht, H. A. Sloot te 's-Gravenhagc. (Verbeterde opgave). Hoe de aanslag werd beraamd en uitgevoerd De Haagsche politie is, zooals gemeld, er in geslaagd, denbomaanslag op de Prin segracht te 's-Gravenhage tot klaarheid te brengen en de drie bedrijvers van dit „veemgericht" te arresteeren, n.l. den 28- jarigen sergeant A. T. de Boer, den 18-ja- rigen soldaat J. J. H. van Haastrecht en den 28-jarigen korporaal J. P. J. Peterse, allen gelegerd in de Nieuwe Frederiks- 'kazernè aan de Van Alkemadelaan te 's-Gravenhage. Uit de voorloopige verhooren is komen vast te staan, dat nog drie families door een dergelijke bom-surprise bedreigd zijn geweest. Een hoofdofficier van het Neder- landsche leger te Amsterdam is aan den dood ontsnapt omdat de helsche machine, die bij hem bezorgd moest worden, tijdens het vervoer naar Amsterdam is ontploft. De dader van den gelukten aanslag in Den Haag heeft nadien angst gekregen en heeft de twee andere bommen niet bij de andere Haagsche adressen afgeleverd, doch bij Delft in het water gegooid. Het staat wel vast, dat meerdere dan deze drie militairen van de plannen hebben af geweten, doch deze drie gearresteerden zijn de directe daders en medeplichtigen. Reeds in Juli van dit jaar vatte het drie tal plannen op om een aantal personen uit den weg te ruimen. Ontevredenheid met de berechting van politieke delinquenten en vermeende delinquenten was hiervan oorzaak. Het schijnt, dat De Boer leider is geweest van een illegale groepeering in den bezettingstijd, terwijl Peterse twee jaar in de geallieerde gelederen heeft gevoch ten en Van Haastrecht voor beide anderen koeriersdiensten heef verricht. Sergeant De Boer gaf op 5 December vier pakjes met ontplofbare stof aan Peterse. De adressen, waar deze moesten worden be zorgd, waren hem bekend. Peterse over-, handigde een van de pakjes aan Van Haastrecht, die opdracht kreeg dit aan het adres van een hoofdofficier te Amserdam af te leveren. Deze hoofdofficier stond bij de leden van het complot niet als „politiek fout" aangeschreven, doch werd een min der prettige figuur geacht en moest daarom verdwijnen. Van Haastrecht deed zijn bom in de zijtasch van zijn motor en vertrok naar Amsterdam. Onderweg kreeg hij angst. De bom was gemaakt van een Engelschen handgranaat, waarop "een fleschje benzine was gemon teerd. „Trek maar aan het touwtje, als je het zaakje aflevert", was zijn instructie, doch van Haastrecht begreep wel, dat vier seconden na dit trekken de granaat uit elkaar zou vliegen. Onderweg stond sergeant De Vrijer te liften, v. Haastrecht nam hem op het zadel mee, terwijl hij zelf op de tank ging zit ten. De jongen schijnt e>rg in angst te heb ben gezeten. Hij heeft zelfs het plan gehad zijn passagier a'les te vertellen, doch heeft ait tijdens een klein oponthoud verzuimd. Op 24 km. van Amsterdam, omstreeks kwart over vier in den middag, ontplofte het pakket in de achtertasch. Sergeant De Vrijer werd doorzeefd van de scherven. Van Haastrecht kreeg scher ven in zijn rechterarm. Onder het voor wendsel. dat hij alles aan zijn commandant moest rapporteeren, liet hij zijn gewonden krijgsmakker in den steek en reed terug in de richting Leiden. Zijn achterband was echter door de scherven lek geslagen. Van Haastrecht hield een wagen aan, die zijn motorfiets mee naar Den Haag nam. Zelf 'iftte hij met een particuliere auto naar Leiden, waar hij zijn arm liet verbinden, voorgevende dat hij met zijn motor ge slipt was en in het grint terecht was geko men. De scherven zijn na zijn arrestatie Maandag uit zijn arm gehaald. Inmiddels was korporaal Peterse met drie paketten naar huis in Delft gereden. Zijn vrouw zag de paketten. Later is hij terug naar Den Haag gereden, waar hij op de Prinsegracht ran twee personen verzocht een der geadresseerde paketten bij de fam. Boer af te geven. Daarna reed hij met vol Uitspraak over 14 dagen Get. W. C. Hemerik was den geheelen oorlog werkzaam op de gemeente-secreta rie. Deze verklaarde, dat de gemeente-se cretaris hiem destijds gevraagd had om een lijst van namen van fabrikanten. Waarom hij deze noodig had. wist spr. niet, •maar toen hem deze vraag gesteld werd, vermoedde hij dat het daarmee niet pluis was. Later hoorde hij, det gen. Seyffardt vermoord was en dit bracht hij hiermede in verband. Get- had deze lijst zoogenaamd niet kunnen vinden en daarmede had besch. genoegen genomen. Er waren even wel meerdere afdrukken van déze lijst. Get. H. de Hartigh, chef afd. financiën ten stadhuize, verklaarde den indruk ge- kx-egen te hebben, dat de gemeente-secre- taris de Duitsche maatregelen met ijver uitvoerde. Ook de houding ten aanzien van den directeur van gemeentewei-ken, ir. Boogerd', kon spr. niet behagen. Zoo heeft besch. aan een ambtenaar opdracht gege ven een concept-ontslag voor dezen func tionaris op te maken. Daarna had hij aan spr. verschillende malen gevraagd waar dit concept-ontslag bleef. Get. sprak met den secretaris niet over politiek, omdat hij pro-Duitsch was. Nim mer had hij echter gehoord, dat besch. kwaad zou zijn geweest, als er gesaboteerd werd. o De heer P. G. Hilgersom, procuratiehou- der bij de Twentsche Bank legde verkla ringen af over de geschiedenis met de safes van mevr. v. BylandtWisboom. Get. wist dat z-ij lid was van een Duitsche organi satie. Spr. had een foto gezien, waarop zij met Hitier stond. Het vermogen van mevr. van Bylandt is tot vijandelijk vex-mogen verklaard. Spr. had de overtuiging, dat, als hij zijn medewerking had verleend, de juweelen uit de safe door besch. zouden zijn meegenomen. Spr. kon zulks ook niet doen, omdat hem door een stiefzoon van mevr. v. Bylandt was gezegd, dat hij er re kening mee moest houden, dat het vijan delijk bezit was. Get. A. Hageman, commies ten stad>- huize, vertelt hoe hij opdracht had gekre gen het concept-ontslag voor ir. Boogerd te maken. Zoover is het evenwel nimmer gekomen. Als getuige a décharge wordt gehoord rar, A. F. L. M. Tepe, oud-wethouder van Leiden. Deze verklaarde, dat ook be?ch. niet goedkeurde wat de Duitschers alle- maal deden. Op een vraag van den verde diger verklaarde get., dat de gemeente-se cretaris geweigerd heeft te voldoen aan den eisch van den N.S.B.-burgemeester om aan dezen gerichte persoonlijke brie ven niet te openen. Toen deze insisteerde bij zijn eisch, was de secretaris bij zijn standpunt gebleven. Daarop heeft de bur gemeester zijn eisch laten vallen. De heer G. P. E. Weyer, administrateur ter gemeente-secretarie, eveneens getuige a décharge, verklaarde dat de reacties van den gemeente-secretaris op Duitsche maat regelen niet zoo fel waren als die van spr. zelf, doch hij keurde ze geenszins goed. Op een vraag van den verdediger, ver klaart get. daarop, dat de heer Bicker Caar- ten tijdens de bezetting meermalen blijk heeft gegeven, dat hij den toestand niet aan kon, dat hij nerveus werd. Hij droeg hem b.v. wel wei-k op, waarvan hij wist, dat hij het kon doen en dat hij toch zeide, dat hij er niet toe in staat was. Hiei-na werden door den verdediger nog verschillende vragen aan deze getuige ge steld in verband met diverse dreigende ontslasen aan gemeente-ambtenaren, het geen door het toedoen van den gemeente- sec-?taris werd verijdeld. De volgende getuige, de heer R. En- singh, hoofd-ambtenaar ten stadhuize. verr klaarde op een vraag van den vei'dediger, dat hem niet een enkele gemeene daad van den gemeente-seci-etaris bekend was. De heer H. A. Vriend, eveneens hoofd ambtenaar ten stadhuize, verklaarde in gelijken zin. De verdediger aan het woord. Het is reeds achter in den middag als de verdediger, mr. N. G. Geelkerken, het woord verkrijgt tot het houden van zijn •pleidooi. Nadat spr. allereerst gewezen had op de vele voortreffelijke kwaliteiten van mr. dr. Van Strijen als ambtenaar, die op een vruchtbare ambtsperiode van veertig jaar mag terugzien, onderwierp hij de des tijds (in 1937) doof de regeering gegeven eigenaardige instructies t.o.v. de houding der ambtenaren in bezettingstijd aan ern stige critiek. In 1939 werden deze instruc ties nog van eenig commentaar voorzien. Mr. Geelkerken, die eenige citaten uit dit boekje voorleest, waarin het o.a. ambtena ren wordt verboden zich tijdens de bezet ting met sabotage bezig te houden, vraagt zich af hoe het ter wereld mogelijk is ge weest, dat in Nederland' zulke aanwijzin gen werden gegeven. Verd. is van de lezing van dit boekje het slachtoffer geworden; zijn houding is voor het grootste deel door HILVERSUM I (301,5 M.). 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.45 Orkestmuziek van Liszt; 9.45 „Arbeidsvitaminen". 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Pianomuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Solistenconcert; 11.45 Fami lieberichten uit Indië; 12.30 In 't spionnetje; 12.35 „The Skymasters"; 13.00 Nieuws; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 De Kwintetspelers; 15.20 Gram.muziek; 17.30 Metropole-oi'kest; 18.00 Nieuws; 18.15 Viool en piano; 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdki-.; 19.00.... en nu naar bed; 19.20 De volksmuziekschool 20.00 Nieuws; 20.15 Omroepkamerorkest; 21.15 Hoorspel; 22.15 Zang; 23.00 Nieuws; HILVERSUM II (415,5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Morgenmuziek; 9.00 Vrou wenspiegel; 9 50 Viool; 10.00 B. B. C. Sym- phonie-ork'est; 10.45 Pianomuziek; 11.00 Ra dioziekenbezoek; 11.45 Voor de kleuters; 12.00 Angelus; 12.03 Haarlems trio; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Cinderella; 15.00 Omroepkoor; 15.20 Omroeporkest; 16.45 Piano, viool en cello; 17.50 Rijk overzee; 18.00 Orgelspel; 18.45 Piano-duo; 19.00 Nieuws; 19.30 Piano duo; 20.00 Nieuws; 20.05 Kerstconcert; 22.00 Nieuws; 22.30 Viool met pianobegeleiding; de in dit boekje gegeven instructies be paald. Van invloed is verder ook geweest, dat de echtgenoote van verd. een Duitsche van geboorte was. Hoe licht gaat er in vloed van den één op den ander over. Mr. Van Strijen, aldus spr., heeft ongetwijfeld een groote kans gemist, maar hoevelen, die een vooraanstaande positie innamen, heb ben niet gefaald'. Buitengewoon betreu renswaardig achtte spr. het, dat in deze zaak niet de weg der zuivering is bewan deld. Waarom verd. niet voor een zuive ringscommissie geroepen? Mannen als Fre- deriks en Hirschfeld zijn alleen maar voor een zuiveringscommissie verschenen, maar bij verd. oordeelde men 'het gewenscht, dat hij voor een Tribunaal verscheen en werd' hij op één lijn geplaatst met landsverrader lij ke elementen.. Men had hier toch te ma ken met een ambtenaar, die zijn stad veer tig jaar lang met voorbeeldigen trouw in vaak moeilijke omstandigheden heeft ge diend. Spr. ziet een en ander als een diep tra gische afsluiting vdn een eervolle carrière en acht dit geen eer voor de gemeente. Mr. Geelkerken zeide verder deze behandeling een schrijnend onrecht te achten. Nadat de zaak al ruim negen maanden in vooronder zoek is, blijkt thans, dat de resultaten nog maar zeer poovei-tjes zijn. Het is een teveel toegeven aan elementen, die op relletjes be lust zijn. De verdediger, die hierna uitvoerig de tenlastelegging uiteen rafeltde, waarbij hij veelal tot dezelfde conclusies kwam als de verdachte bij zijn vei'dediging, welke wij gistei-en reeds publiceerde, wees er daar bij o.m. nog eens nadrukkelijk op, dat in dien verd. geen inkwartiering had geno men, dit dan bij andere medeburgers zou zijn geschied. Indien verd. tegen den aan hem ondei-geschikten ambtenaar gezegd zou hebben van inkwartiering vei-schoond te willen blijven, zou zulks toch zeker naar corruptie geroken hebben. Dit nu wilde verd. voorkomen. Verder wees verdediger er op, dat de Officier-fiscaal alle tegen mevr. Van Strijen geuite beschuldigingen reeds heeft ondei-zocht en geen aanleiding vond haar langer vast te houden; ook is zij daarvoor niet vervolgd. De officier-fiscaal' oordeelde een en ander voortgekomen te •zijn uit onbelangrijke burenruzietjes. Vol gens spr. gaat het nu niet aan om, daar de echtgenoote van verd. niet wordt vervolgd, dit alles nu bij vernieuwing weer haar man ten laste te leggen. De opdracht van ex- burgemeester De Ruyter van Steveninck en Hoffmann om een lijst met namen te verstrekken, heeft verd. slechts formeel uitgevoerd. Toen de ambtenaar, die met het opzoeken van de lijst belast was, reeds na enkele minuten kwam vertellen, dat hij deze lijst niet vinden kon, heeft verd. daar in direct berust, In normale tijden is verd. daar de man niet naar om hiermede genoe gen te nemen. Zeer bewust heeft verd. deze opdracht dan ook gesaboteerd. Ook het verzoek van zijn nicht. mevr. Van Bylandt Wisboom, was verd. niet van plan uit te voeren. Hij was in het bezit van een volmacht om de safe te openen en daar alles uit te halen. Hij heeft dit echter niet gedaan en zich met een kluitje in het riet laten sturen. Zijn omgang met den ex-burgemeester berustte op een oude vi'iendenrelatie en niet op het N.S.B.-schap van den burgemeester. Voor wat het extra Duitsche rantsoen betreft, dat nog maar al- leen uit een dagelijksch portie soep be stond, deelde mr. Geelkerken mede, dat verd. hier niets van afwist. De echtgenoo te van verd. is hier echter eerst van gaan. profiteeren toen zij in het begin van 1945 haar bonkaart had verloren. Mr. Geelkerken, die toegaf, dat verd. in derdaad een krachtiger houding had moe ten aannemen, legde aan het einde van zijn pleidooi een verklaring over van mr. Boas- son en mr. De Lange, resp. gemeente-secre taris van Den Haag en Utrecht, waarin de zen hun verontwaardiging uitspreken over hetgeen hun oud-collega thans overkomt. Beiden spreken hun volle vertrouwen in mr. Van S.rijen uit en wijzen er op, dat zij in zijn aanwezigheid nooit een blad voor den mond hebben genomen. Mr. Geelkerken verwacht, dat het Tri bunaal bij zijn uitspi-aak zich niet zal la ten leiden door allerlei muggenzifterij en dat het met een volkomen rehabilitatie van verd. zal komen. De uitspraak werd' be-, paald over veertien dagen. De tweede zaak. Als tweede en levens laatste verd. stond hierna nog terecht J. Brussee, tuinder te Leiden, wien ten laste werd gelegd het lid maatschap van de N.S.N.A.P., het uithan gen van de hakenkruisvlag, het in ont vangst nemen van levensmiddelen van Duitschers en het er in toestemmen, dat drie van zijn kinderen zich aansloten bij de Hitlerjugend. Verder wai-en ook nog twee zonen van verd. bij de Duits'cbe weer macht in dienst getreden. Verd., die voor een deel de schuld op zijn vrouw wilde schuiven, gaf ten slotte alle feiten toe. Aan gezien het hier een opnieuw behandelde zaak betrof, deed het Tribunaal onmiddel lijk uitspraak, waarbij het verd. veroor deelde tot interneering van één jaar en ne gen maanden en wel tot 6 Mei 1947 en ont zetting uit de beide kiesrechten. De zitting, welke ryet door een pauze on derbroken was, duurde tot 5 uur. door ACeut~y,a*(l 14. Intusschen raasde de trein voort en zat Perolt, die toch een beetje duizelig was geworden van de- tuimeling die hij gemaakt had eenige tijd stil voor zich uit te kij ken, totdat hij zich niet meer overeind kon houden, tegen de dame die naast hem zat aanviel en van deze gelegenheid gebruik maakt haar gouden oorbellen te stelen. HAZERSWOUDE K. A. B. Onder presidium van den heer M. Heijmans werd dezer dagen de eerste jaarvergadering gehouden der Kath. Arbeidersbeweging. Op deze. eerste jaar- verg. was de opkomst der leden ruim vol doende, drie kv/art van het getal leden v/as aanwezig Ook was aanwezig de heer v.d. Veld, Disti-ictsbestuurder uit Haarlem. Uit het jaarverslag van den secr. kon men niet alleen constateeren de groote uit breiding van het ledental (bij de oprich- tingsverg. waren er 40 leden nu bedraagt dit 94) maar vooral de groote activiteit die is uitgegaan van het bestuur, n b. het oprichten van verschillende vakafdeelin- gen, het organiseeren van een dooden-her- aenking in het Parochiehuis, waar een massaal bezoek was, en een lid van de afd. St. Jozef (Bouwv. Arb.), gevallen in de Meidagen 1940, op bijzondere wijze is herdacht, en waar ook levens aan de fa milie Schakenb-'.'S een gedenkplaat is over handigd van de Kath. Arbeidersbeweging. Daarna kwam de penningmeester aan het v/oord. Deze sloot zijn kas met een flink batig saldo. Door den districtsbestuurder, den heer v. d. Veld, werd op zeer duidelijk wijze het groote nut, maar ook de groote nood zakelijkheid aangetoond, om vooral in de zen tijd lid te zijn van de kath. organisatie, ieder in zijn stand. Van de bestuursverkiezing was de uit slag, dat de aftr. heeren Heijmans, Van Mil, C G. Kramer en S. L. v. d. Ven wer den herkozen en in plaats van den heer G van Goozen werd gekozen de heer G. Groen Hzn Als voorzitter werd met alg. st. herkozen de heer M. Heijmans. Na een kort woord van pater Honorius Ge'issen, die de plaats bezette van den geetselijk adviseur, (die juist terug is ge- Komen van de reis uit Rome) werd deze goedgeslaagde jaarver ladering gesloten met een woord van dank aan allen, die meegewerkt hebben aan den opbloei van de K. A. B. afd. Groenendijk en de mede- deeling, dat de eerstvolgende vergadering zal plaats hebben in het nieuwe Parochie huis, hetwelk binnen enkele dagen ge opend zal worden. HILLEGOM Gemeenteraad. Wegens vertrek naar indië heeft dr. A. van Sti-aaten als lid van den gemeenteraad bedankt. Zijn opvolger is de heer C. P. A Beijersbergen, commies der posterijen alhier. KATWIJK Vandalen. In twee langs het strand staande posten van de Katw. Reddings brigade hebben baldadigen ingebroken en verschillende vernielingen aangericht: een Vlonder is gestolen, een put openge broken, trapleuningen gesto'en, stalen dakpannen uitgebroken, planken meegeno men, een ruit ingeslagen, enz. De politie zoekt ernstig naar de onverlaten. Botsing. Mej. v. d. PI uit de Bad- straat en de vischhandelaar H kwam met z'n vischauto uit de Te Brittenstraat; bei den kwamen door omstandigheden met elkaar in botsing. De jongedame bleek, na behandeling door dr. B. een kuitbeen gebroken te hebben. Pardon, dame, neemt U mij niet kwa lijk, ziet U, het was toch wel een heele schok voor mijn bolletje.waar gaat de ze trein tigenlijk naar toe, Naar Patterson en als U zich niet als een heer kunt gedragen zou U mij een groot plezier doen daar uit te stappen of an. ders.... anders zal "k me genoodzaakt zien aan de noodrem te trekken, snibde de oude dame die van Perolts omhelzing niet erg veel scheen te moeten hebben. DE NOODREM! drommels, U zegt daar iets juichte Perolt en trok eens klaps met een wild gebaar aan de nood rem. gas weg. Zeven minuten later vond dc ont ploffing bij Boer plaats, waarbij drie doo- den en twee gewonden zijn gevallen. De heer en mevrouw de Boer en hun 17-jarige dienstbode zijn slachtoffers van dezen aan slag gewox-den. Na dezen aanslag heeft korporaal Peter se niet meer den n.oed gehad de andere pa ketten af te geven. Hij reed naar Delft en wierp ze daar in het water In de radio nieuwsberichten van acht uur werd dc bomaanslag op de Prinsegracht gemeld. De vrouw van Petei-se begreep onmiddellijk, dat haar man bij den aanslag betrokken moest zijn. Zij had immers de paketten ge zien Het ondei-zoek. De Haagsche politie begon dadelijk met het onderzoek. In den beginne dacht men aan een vriend van de dochter van het eer ste slachtoffer, die zoowel de heer Boer als zijn dochter telefonisch minder vriendelijk bejegende naar aanleiding van een geënsce neerde ontvoering van de laatste. Hij werd gearresteerd en deugdelijk verhoord. Het bleek, dat hij niets met de zaak te maken had. Tijdens het verhoor werden hem na men van hem bekende militaire motorrij- ders gevraagd en hij noemde o.m. den naam van Haastrecht. Deze was echter op het tijdstip van den aanslag te Leiden, waar hij verbonden werd na een motor-ongeluk. Dat alibi stond vast Het alibi van van Haastrecht stond ech- tet niet langer vast, toen de gewonde ser- gant de Vrijer, die door een particulieren chauffeur naar een Amsterdamsch zieken huis was vervoerd, vol granaatscherven bleek te zitten. Deze vertelde, dat dc bo- torrijder, die hem gelift had, van Haas trecht heette Maandagmiddag omstreeks twee uur werd van Haastrecht gearresteerd en viel na een verhoor van enkele uren door de mand. Hij noemde ook de namen van de andere leden van het complot. De recherche arresteerde met medewer king van de militaire autoriteiten sergeant de Boer en korporaal Peterse. Na een lang durig verhoor bekenden ook dezen. Nauw keurig onderzoek in de wachtpost van de Frederikskazerne leverde o.m. een fleschje groene inkt op. Met deze inkt waren de adressen op de bompaketten geschreven. Den korporaal Peterse werd bij zijn ver hoor gewezen op het risico, dat bij den aan slag op den heer De Boer ook andere slachtoffers vielen. „Mevrouw De Boer was ook heelemaal fout" was zijn commentaar. „Maar het dienstmeisje dan?", vroeg men hem. „Dat is het risico .van het vak", ant woordde Peterse. „Ik heb in oorlogstijd honderden menschen gedood". Bij het onderzoek, dat nog wordt voort gezet, kwam aan het licht, dat bij de be vrijding tegen den heer Boer een aan klacht bij de PRA wefd ingediend, omdat deze o.m. betrokken zou zijn geweest bij het opruimen van duiven in de residentie. Men wist eigenlijk verder niets van den heer Boer, doch nam aan, dat hij „fout" was. Alleen van Haastrecht ken:'e dit slachtoffer oppervlakkig van de „vogel- baan" bij Loosduinen."" De namen van den hoofdofficier en de beide andere Haagsche personen, voor wien een bom was bestemd, worden nog niet bekend gemaakt, omdat zij zelf nog niet zijn ingelicht. Het onderzoek in deze affaire werd ge leid door commissaris N. D. Pool met me dewerking van hoofdinspecteur G. Han- ken, adjudant ten Bokum, brigadier Graal- man en vier andere rechercheurs.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3