3>e CcicLcive (Boiricwt Nederland en Ver. Staten van Indonesië Nederland en de Walvisehvaart WOENSDAG 11 DEC. 1946 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per v/eek, ƒ1.10 p. mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10960 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. ..De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Cheribon-accoord 1VÏA de Regeeringsverklaring betreffende het Cheribon-accoord is er een brug gelegd tusschen voor-*'en tegenstanders. Op deze verklaring moet men tot elkaar kun nen komen, naar onze mèening. Tegenstanders, die open oog hebben voor de realiteit der feiten, zullen toch niet een botte afwijzing wenschen. Zij zijn bevreesd, om op de sobere tekst van het accoord een verdrag te sluiten; om op de basis van dat accoord een souvereiniteit van de Indo nesische republiek te erkennen. En zij heb ben gelijk. Maar, zoo verklaart de Regee ring na bespreking met de Commissie Generaal er is feitelijk nog geen sprake Van een verdrag; de overeenkomst vormt een basis een uitgangspunt, zou men ook, en o.i. beter, kunnen zeggen waarop of van waaruit men tot een verdrag zal kunnen komen. En in het accoord wordt de souvereiniteit van de Republiek nergens er kend! Het was noodig. dat deze verklaring kwam deze verklaring over en ook van het accoord, dat nu ook in een gisteren ge publiceerde toelichting van de Commissie- Generaal is verhelderd geworden. Ver helderd in dezen zin, dat wij nu weten dat er eigenlijk nog héél weinig concreet is vastgelegd! Niet alleen, dat er, aldus de Commissie, „geenerlei bepalingen" in te vinden zijn betreffende sociale, cultureele, financiëele en militaire aspecten, maar dat ook zelfs „opengelaten is de vraag, in hoe verre het koninklijk oppergezag zal door werken in de hoogste leiding van de Ver- eenigde Staten van Indonesië"! Dat een accoord met zulk een slechts elementaire strekking, namelijk: „hervor ming van het Koninkrijk," met welk ver langen en welke noodzaak allen het eens moeten zijn niet kan worden afgewezen, maet ons inziens duidelijk zijn. Die strek king geeft de Regeering aan het accoord, als zij zegt, dat zij in de öntwerp-overeenkomst de mogelijkheid de mogelijkheid! ziet geopend, om de beginselen der 7 December- rede bevredigend te verwezenlijken. Wie meent, dat de Regeering hier verkeerd ziet, zal dat moeten aantoonen. Ook zal degene, die van oordeel is, dat, gezien de nu een maal' feitelijk bereikte'resultaten van de Commissie-Generaal, de Regeering een an deren weg kan inslaan, dien weg moeten toqrien. Wij hebben tot op heden weinig over het Cheribon-accoord geschreven, daar, naar onze meening, dit accoord eën-uitvoerige toelichting behoefde, om er over te kunnen oordeelen. Velen, die wél zijn gaan oordee- len zonder die toelichting, zullen hun oor deel nu VeT wat moeten wijzigen. En in en door dip toelichting is, als we de zaak kalm bezien, feitelijk verwezenlijkt de wensch van den heer Oud, dien wy in een artikeltje in ons nummer van 6 Dec hebben onder steund, omdat daarin o.i. dé weg werd aan gewezen, die'móest worden opgegaan, nu de feiten er eenmaal liggen, zooals ze lig gen: „De regeering zoeke een vorm, die, zonder dat de overeenkomst wordt aan vaard of afgewezen, den weg openlaat voor verdere bésprekingen." Die weg ligt nu open. Hij zal moeten worden bewandeld tenzij de Kamer een andere tactiek zal aanwijzen, wat niet zeer waarschijnlijk lijkt en: zal niet gemakkelijk zijn. 200 LANDBOUWJEEPS VERWACHT. Eepigen tijd geleden werd voor land bouwdeskundigen de „vredesjeep"-in-actie gedemonstreerd. Het betrof hier een nieu we uit Amerika te importeeren „jeep", welke technisch bij de eischen welke de agrarische bedrijven stellen, is aangepast o.a. door lagere „gearing", zwaardere kop peling en grootere koeling. Deze jeep is een lichte tractor, die tal van mogelijkhe den biedt voor de landbouwbedrijven. De eerste tweehonderd stuks worden thaps in Amerika afgezonden. Men ver wacht dat ze! eind December hier te lande arriveeren. De Willys Overland fabrieken: zouden voorts toezeggingen hebben ge daan voor leveringen in de eerste maan den van 1947. Van bevoegde zijde vernemen wij hier omtrent, dat de afzending der tweehon derd je.eps bekend is. 'Onitrent de verdee ling over de verschil'ende provincies staat nog niets vast. In ieder geval zal niet aan alle gegadigden zulk een jeep toegewezen kunnen worden. GHANDI-IMMITATIE Dienstweigeraar in hongerstaking. De raad van de „Algemeene Ne derlandsche Vredesactïe" (ANVA) heeft zich telegrafisch gewend tot de ministers van oorlog en justjtie inzake den gedetineerden dienst weigeraar Kneulman, wiens beroep op de dienstweigeringswet is afge wezen en die thans in het militair hospjtaal te Utrecht in hongersta king is. Het A.N.P. verneemt nader, dat de 2}-jarige Knelman 26 November in hongerstaking is gegaan. Toén hij werd opgeroepen voor den dienst plicht, deed hij een beroep op de dienstweigeringswet. Hij werd door de commissie van advies gehoord en ontving op 2 October j.l. van den minister van oorlog bericht, dat zijn gewetensbezwaren niet warén er- kêpd. De dienstweigeraar, wiens, gewe tensbezwaren niet zijn erkend, wordt weer gewoon opgeroepen in militairen dienst. Kneulman ont ving zijn oproep, en hééft zich in derdaad gemeld. Hij beschouwt de nieuwe oproeping, en de niet-erken- ning van zijn gewetensbezwaren als een onrecht. Hij heeft het besluit genomen, om in geen énkel opzicht iets met het militaire apparaat te doen te hebben, en niets van mili taire instanties te aanvaarden. Hij weigerde daarom des nachts ge bruik maken van de hem aangebo den stroozak en dekéns. Verder weigert hij alle voedsel, dat hem wprdt aangeboden of opgedrongen, i Een overzicht tij dens de bijeen komst van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, terwijl de minister van Overzeesche ge- biedsdeelen, mr. J. A. Jonkman, een verklaring af legt betreffende het rapport der Commissie-Gene raal. Anefo P. H.M. de Koningin draagt de Kroon over een nieuwe Unie: Alles afhankelijk van de uitwerking der afspraak In aansluiting aan het gisteren gepubli ceerde geven wij hier in het kotr het ver volg van de Regeeringsverklaring inzake Indonesië. Geen verdrag, samenwerking. Oppervlakkige beoordeeling van den vorm der ontwerp-overeenkomst zou nu al kunnen doen denken aan volkenrechtelijke verhoudingen, als zou er hier namelijk een verdrag met een vreemde mogendheid wor den gesloten, door de volksvertegenwoor diging goed te keuren. Nauwkeuriger be studeering van den tekst van aanhef en artikelen leert echter dat het er om gaat: „de goede betrekkingen tusschen de volke ren van Nederland en Indonesië te verze keren in nieuwe vormen van vrijwillige sa menwerking, die het mogelijk maken de relatie tusschen beide volkeren, op nieuwe grondslagen tè vestigen" en dat met name de Nederlaridsche regeering en de regeering van de Republiek Indonesia daartoe zullen gaan samenwerken door den Staat der Ne derlanden te hervormen tot een Neder- landsch-Indonesische Unie, waarvan Ne derland en Indonesië gelijkwaardige leden zullen worden. In den .aanhef zal voor wat de Neder- landsche regeering betreft dan ook de on derwerping aan de „goedkeuring" van de volksvertegenwoordiging als vervallen moe ten worden beschouwd, aangezien die pas sage er slechts aan bedoelt te herinneren, dat de Nederlandsche regeering ook in deze aan de controle der Statcn-Generaal on derworpen is. De ontwerp-overeenkomst stelt duidelijk in het licht, dat bij de voorbereiding der nieuwe rechtsorde ook anderen dan het Ne derlandsche volk en de door de Republiek vertegenwoordigde volkeren belanghebben den zijn in dit proces van staatshervorming: de volkeren van Suriname en de Neder landsche Antillen (art. 6, tweede lid), de Indonesische volkeren van de Malinogebie- den (art. 3, 4 en 5) en de verschillende be volkingsgroepen te Pangkal Pinang verte genwoordigd (art. 5). Dit blijkt ook uit het feit, dat met al deze anderen al eerder de eerste voorbereidin gen voör de nieuwe rechtsorde waren ge troffen: in Den Haag (met de Surinaamsche en de Curajaosche delegaties); te Malino en te Pangkal Pinang. Met de regeering der Republiek werd nu een gewichtige afspraak tot vernieuwde sa menwerking te Linggadjati gemaakt. Het oude Ned.-Indië wordt een souve- reine democratische staat op federatieven grondslag en de Vereenigde Staten van In donesië worden een volwaardig lid van de Nederlandsch-Indon'esische Unie (artt. 2 en 6), doch de bevolking van eenig gebieds deel, welke zulks weiischt, kan een bijzon dere verhouding tot de Vereenigde Staten De nieuwste portretstudie van Prinses Margaret Rose van Engeland. A.P. P. van Indonesië en het Koninkrijk der Neder landen (nieuwe stijl) verlangen (artt. en 4). Over de centrale organisatie van de Ver eenigde Staten van Indonesië is nog niets bepaald, noch over haar taak en bevoegd heden. De Staat der Nederlanden wordt een Ne- derlandsch-lndonesijche Unie, waarin de leden der Unie in overwegend federatief verband gaan samenwerken, terwijl vroe ger de Rijksdeelen meer unitarisch waren geordend. Samenwerking door middel van eigen. Unie-organen op het terrein van bui- tenlandsche betrekkingen, defensie, finan ciën en economische en cultureele betrek kingen wordt beoogd, en de ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen geno men besluiten zullen worden genomen in néam des Konings. In de Unie zal Indonesië zelfstandig worden en Nederland zelfstan dig blijven. Aan het hoofd van de Unie staat volgens art. 8 de Koning der Nederlanden, aan wien volgens de toelichting van de Com missie-Generaal oppergezag blijft opgedra gen. H.M. de Koningin draagt dus de Kroon der Unie, onpartijdig tronend boven de lé den der Unie (evenals in Nederland boven volksgroepen en partijen), aan het hoofd der Unie immers niet te zien als Koningin der Nederlanden,#doch tevens dit zijnde. Hoe de Unie en de Koningin aan het hoofd daarvan in de Vereenigde Staten van Indonesië zullen zijn vertegenwoordigd, wie het staatshoofd der Vereenigde Staten zal zijn, zooals de Koningin vanzelfsprekend het staatshoofd is van het Koninkrijk der Nederlanden (nieuwe stijl) is in het ont werp opengelaten. Het is echter duidelijk, dat ook de Vereenigde Staten een staats hoofd zullen behoeven en dat ook dit staatshoofd tot het hoofd der Unie ih nau we betrekking zal moeten staan. Als' een rechtsstaat onder werkelijk overheidsgezag zullen de nieuwe Vereenigde Staten van In donesië moeten worden opgebouwd. De Commissie-Generaal stelt zich voor na dit politieke accoord over de ge- wenschte financieele en economische ver houdingen nadere besprekingen te voeren en ook te dien aanzien tot een afspraak te komen over wat gezamenlijk zal worden nagestreefd. Ook de Regeering acht dit noodzakelijk. Samenvattende stemt de Regeering in met de psychologische en staatkundige strek king der ontwerp-overeenkomst en ziet zij in de daarin neergelegde schets der toe komstige staatkundige verhoudingen de mogelijkheid geopend om de beginselen der 7 December-rede bevredigend te verwe zenlijken. Zij is natuurlijk zich er van bewust, dat van de uitwerking dezer afspraak overigens alles afhankelijk is en dat zij dus de be langen der Indonesische en Nederlandsche volkeren geestelijke en stoffelijke bij voortduring gewaarborgd moet weten. Uit het vereischte democratisch karakter en de verzekering der fundamenteele rech ten en vrijheden volgt mede, dat zal ver dwijnen, wat de Japanners als daarmede tegenstrijdig hebben achtergelaten. Naar de voorwaarden van het gesloten bestand zal de evacuatie der nog in het ge bied der republiek geïnterneerden snel moeten worden voltooid. De Regeering meent echter de ondertee- kening der basis-overeenkomst niet op deze aanvullingen te moeten laten wachten. Het is de taak der Nederlandsche Regee ring te bevorderen, dat de verschillende volkeren, welke over vier werelddeelen ver spreid in het Koninkrijk der Nederlanden werden samengebracht en eeuwenlang hun samenleving hebben beproefd, thans na de omwenteling van den tweeden wereldoor log naar de eischen van dezen tijd den nieu wen vorm van verdere samenwerking vin den. Daartoe kan de oude Rijkseenheid njet meer dienen en is een nieuwe Unie op den hechten grondslag van een vrijwillig aan vaard volwaardig deelgenootschap der le den op te bouwen. Het j aarlijksch seizoen voor de wal visehvaart is weer begonnen. In het Zuid poolgebied wordt het thans „zomer", in dezelfde mate als bij ons in het Noorden de wipter in aan tocht is. Er zijn thans 12 of 13 expedities naar de wateren van de Zuidpool uitgevaren om <le kolossen van wa'visschen, die zich in de enorme uitgestrektheden van dit eenzame gebied volkomen veilig voelen,, te gaan bestoken. Zij zijn alle uitgerust met de meest moderne strijdmiddelen. De „Tijd" schrijft er het volgende van: De dagen zijn lang voorbij dat de wal- vischvaarders hen in open booten trachtten te benaderen en uit de hand te harpoenee ren. Vliegtuigen, die van het moederschip opstijgen, signaleerep al van ver de prooi en de snelle catcher? of vangschepen voe ren een kanon, dat van grooten afstand den walvisch een modernen harpoen in het lijf jaagt; zoó'n zware, polsdikke ijzeren staaf met explosieven kop en voorzien van geduchte weerhaken. De kop komt diep in het lichaam van het dier tot ontploffing en ontwikkelt zooveel gas, dat de walvisch begint te zwellen en aan de oppervlakte komt drijven. Daardoor vermindert zijn kans om te vluchten. De potvisch, moedig en slim, verzet zich het heftigst De wal visch vaar ders noemen hem dan ook den „vechtenden walvisch". Een enkele maal gebeurt het. dat hij zijn kop als aanvals wapen gebruikt. Zoo werd in 1937 een sta len vangschip met zooveel kracht door een potvisch geramd, dat huidplaten en binten volkomen werden vernield en de klinkna gels als ^cifershoutjes afknapten. Slechts met moeite kon de bemanning van het snel zinkende schip door een anderen jager worden overgenomen. De doode walvisschen worden niet direct naar het moederschip gesleept, daarvoor gunt men zich geen tijd, op zoek naar nieu wen buit. Men -iaat het dier drijven met lange staken in het lijf, waaraan de vlag waait van de maatschappij of men voor ziet het van kleine radiozenders, die regel matig signalen gevenen aldus de positie van den dooden walvisch nauwkeurig ver raden. De Nederlandsche walvischv'oot heeft 800 harpoenen aan boord, elk met een gewicht van 90 kg. De gezamenlijke iengte der trossen is 80 k'Iometer. Hiermee hoopt men zoo'n honderd dagen achtereen gemiddeld tien tot twaalf walvisschen per dag te vangen. Want in de machtige vleeschkarpers van het moederschip de „Willem Bare'ndsz" kan 120.000 kg. walvischvleesch, lever en organen worden geborgen, volgens de mo derne ..diepvriesmethode" gevrijwaard te gen bederf De organen leveren verschil lende grondstoffen voor de pharmaceuti- s<**he industrie: klieren voor de bere:ding van insuline en adrealine, hormoonprae- paraten en vitaminerijke stoffen. De ba'ei- r>en van den blauwen wa'visch zijn bestemd voor de borstel fabricage, de tanden van den potvisch voor de ivoor-industrie. Dan levert de potvisch nog ltet walschot, een bijzonde re oliesoort, onvervangbaar als smeermid del vod* zeer gevoelige instrumenten en eindelijk den zeldzaam voorkomenden am ber. een steertachtig aangroeise1 in het •ngewand, van een groote waarde voor de reukstoffenindustrie. De algemèene opvatting dat Nederland in -plaats van Duitschland aan de wa'visch- vaart dee^eemt, is onjuist; Nederland werd op grond van zijn historische aanspraken, tot de conferentie van Londen toegelaten. Inderdaad hebben wij oude. zelfs de oud ste rechten. In 1612 rustten Amsterdam en Hoorn een groote vloot uit voor de wal visehvaart en twee jaar later werd als eer- c+e onderneming de ..Groenlandsche of Noordsche Compagnie" opgericht. Willem Barendsz stichtte op Spitsbergen de neder zetting „Smeerenburg". A1leen tusschen 1669 en 1779 trokken 14.226 Nederlandsche schepen naar de kusten van Groen'and en Spitsbergen; zij vingen in dien tijd 57 722 walvisschen. Vooral de hoofdstad is vol herinneringen aan dit oud vaderiandsch bedrijf. Pakhuizen gevelsteenen en huis namen spreken van den tijd, dat Amster dam de stapelmarkt was voor traan en baleinen. 000000000000000000000000000000000000000 RADIO KERSTREDE I 1 VAN DEN PAUS g g g Evenals vorige jaren zal Z.H. de 5 c Paus op Kerstavond het college van 3 kardinalen en de leden van de Ro- o meinsche Curie ontvangen. Na Ie 2 g toespraak van den kardinaal-kieken s g zal de Paus een rede houden, welke g o per radio zal worden uitgezonden. o o Zeer waarschijnlijk zal de Paus in 5 tegenwoordigheid van het corps di- g plomatique de Nachtmis in de St. g Mathilda-kapel celebreeren. v o 000000000000000000000000000000000000000 DE MARINIERS IN ROTTERDAM 1 ONDERSCHEIDEN MET MILITAIRE WILLEMSORDE. Rotterdam heeft gisteren de terugkomst van het Korps Mariniers feestelijk ge vierd. Vlaggen waaiden boven de huizen, tromgeroffel vervulde de straten. De Ma riniers hebben op feestelijke wijze hun nieuwe kazerne aan het Tolpad „ingeno men". In de toespraak, waarmede admiraal Hel- frich zich tot den commandant, officieren, onderofficieren en manschappen van het Korps Mariniers richtte, deelde hij mede, dat het H. M.t de Koningin behaagd heeft het korps te 'onderscheiden met de Mili taire Willemsorde. Ned. militair vliegtuig vermist Vermoedelijk ten gevolge van den dich ten mist hebben gisteravond twee militaire vliegtuigen een noodlanding moeten maken. Een derde toestel wordt nog vermist. De drie toestellen, twee Firefies en een Har vard, waren van het vliegveld Hendon in Engeland opgestegen met bestemming Valkenburg in Zuid-Holland. Zij werden daar omstreeks kwart voor vyf verwacht. Het Harvard-toestel heeft gisteravond een noodlanding gemaakt op het strand te Scheveningen of in de daarachter gelegen duinen. De bestuurder, segeant N. Saltikoff heeft daarbij een hersenschudding bekomen en is opgenomen in het Militair Hospitaal te Den Haag. Een der Fireflies heeft een noodlanding gemaakt in de omgeving van Hellevoetsluit. De bestuurder luitenant Helfrich is gewond. Van het derde toestel, eveneens een Fire fly, is tot heden nog niets bekend. Alle sta tions der luchtstrijdkrachten in Nederland en de vliegvelden in Nederland en België is#verzocht naar het vermiste toestel uit te zien. ALLE HARINGVOORRADEN IN ONS LAND GEBLOKKEERD. De Nederlandsche regeering heeft met het buitenland verschillende transacties af gesloten, die van direct belang zijn voor onze volkshuishouding. Voor Nederland on ontbeerlijke producten o.a. kali uit Duitschland (Russische zóne) en hout uit Tsjéého-Slowakije zullen worden inge voerd, waartegenover haring moet worden teruggeleverd In verband hiermede heeft deminister van landbouw, visschery en voedselvoorziening de blokkeerign van alle hier te lande aanwezige voorraden gezou ten haring gelast. Met ingang van heden is een afleverings- en vervoerverbod van alle gezouten haring ingesteld. Dit vervoer verbod geldt niet voor het vervoeren van de aanvoerplaats naar de opslagplaats van den reeder. Reeders en handelaren, daaron der begrepen be- en verwerkers, zijn ver plicht uiterlijk voor 14 December bij het bedrijfschap voor visscher ij producten een opgave in te dienen van de hoevelheden gezouten haring, uitgedrukt in kantjes, wel ke zij op 10 December 1946 voorhanden of in voorraad hebben of voor derden hebben opgeslagen. Na inventarisatie zal worden bepaald in welke verhouding tot afleve ring kan worden overgegaan. EEN BON VOOR UITSLUITEND JAM. Het is noodzakelijk, den betrekkelijk grooten voorraad jam bij den groothandel en. de winkeliers te verminderen en meer in overeenstemming te brengen rpet den huidigen omzet, zoo deelt ons het rninjs- terie van landbouw.'v. en v. mede. Daarom zal voor eenmaal, en wel in deze week, een bon worden aangewezen, welke uiteluitend recht geeeft op het koo- pen van 500 gram jam. Op dezen bon mag dus geen ander boterhamsmeersel of -strooisel en evenmin suiker worden af geleverd. Deze hoeveelheid jam zal eerst na de feestdagen in mindering van het suiker- rantsoen worden gebracht. Op 3 Januari zal derhalve in plaats van een bon voor 750 gram suiker een bon voor 500 gram suiker worden aangewezen. Vlieg'uig met 26 personen bij Osaka véronge ukt Gistere^ is een yliegtuig met 17 passa giers en een vijfkoppige bemanning in dé buurt van de Japuische haven Osaka neer gestort. S'echts één der inzittenden, een passagier, is nog in leven. MIJNRAMP BIJ LONDEN. Naar aanleiding van de ontploffing in een ko'enmijn nabij Londen wordt na der gemeld, dat gisternacht twee lijken naar boven zijn gehaald. Men vreest voor het leven van de zeven in de mijn nog aanwezigen. WEERSVERWACHTING ooooo EENIGE REGEN. g Matige in hei Zuid-Westen van het o o land aanvankelijk krachtige, Zuid-Oos- o o telijke tot Zuidelijke wind. Meest o zwaar bewolkt met tijdelijk eenige re- o gen. Op enkele plaatsen nevel of mist. g Weinig verandering in temperatuur. s ©ononoocxioooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1