eeuwen Franciscanen in Leiden Vijf „Qedenkfraefl" ACeiu-y.(vifi Luisterrijk herdacht in woord en lied Joris Voetangels jacht BINNENKORT VERSCHIJNT VIJF EEUWEN FRANCISCANEN WERK INLEIDEN Dit boek bevat ruim 450 paginais tekst en veie fraaie illustraties PRIJS F. 2.50 De bestellingen hiervoor verzoeken wij U op te geven aan Administratie „GEDENKBOEK" Haarlemmerstraat 117a, Telef. 20421 Koperzilvergoud...., dia mant...., alle kostbaarheid schiet verre te kort bij het jubileum, dat de Franciscanen gisteren in Leiden herdachten. Honderd jaar kan een mensch nog omvamen, maar als het tot de vijfhonderd gaat oploopen, beginnen de grenzen van eeuwen en eeuwigheid te vervagen. Het Jubeltij, dat de Minderbroeders, en met hen de geheele stad, hebben gevierd, is een eeuwfeest, maar evenzeer een eeuwigheidsfeest ge weest. Hoe meesleepend, zichzelf en zijn gehoor, heeft Haarlems bisschop met een wijdsche vlucht in het schitterend firma- nent van zielen de eeuwigheids-jubel van dat eeuw-herdenken doorschouwd. Massale feestvreugde in de Hartebrug De Hartebrugkerk het middelpunt van de feestvreugde was overladen met dankbare menschen, gangen en gaanderijen volgepropt, doch deze massale blijdschap was toch slechts een zwakke schijn, een aardsche uiting in bloemen en gezang, van het feestlied, dat de thans-levenden in het koor van de gemeenschap der' heiligen hebben mee-gezongen. Maar zij hebben méégezongen en méégevierd! En hun kerk versierd, niet als of het de hemel zelf, maar toch wel omdat het de „porta coeli", de deur des hemels was. Hoog boven het altaar, in een wit prieel, gefestonneerd met veelkleurige bloemen, trad de Koningin des Hemels naar buiten, niet in de verblindende blankheid van haar Onbevlekte Ontvan genis, maar als een eenvoudige Moeder. En rond haar beeltenis zweefden witte bloemen-wolken in -dartele dans, zich neervleiend op het vergulde baldakijn, zich opstapelend langs de treden van het altaar, dat rondom straalde in het zilver en goud van kandelaars en kaarslichtjes. Op dit bloemen-altaar werd het H. Offer opgedragen in een statig beweeg van goud- gestikte gewaden, waarbij de celebrans, de hoogeerw. pater provinciaal, dr. Apol- linaris van Leeuwen het eerbiedwaardig kazuifel droeg, dat, evenals de Leidsche nederzetting der Minderbroeders, de storm van de Hervorming heeft overleefd. De provinciaal werd daarbij geassisteerd door pastoor E. Smitz als presbyter assi- stens, door pastoor M. van Schooten, van de Leonarduskerk, als diaken, door pater drs. B. de Goede, directeur van de I^ath. H.B.S. als sub-diaken en door pater P. Dijkstra als ceremoniarius. De andere pa ters van de Leidsche Franciscaansche fa milie lagen in een lange rij van bruine pijen voor het altaar geknield Van de overige geestelijkheid der stad was aan wezig rector F. Bernefeld, van het St. Elisabeth-gesticht. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. van Kinschot, en wethouder St. Men ken woonden de plechtigheid bij. De feestpreek werd gehouden door pa ter mr. Ezechiël van der Helm, O.F.M., pastoor te 's-Gravenhage. DE FEESTPREDIKATIE TIJDENS DE H. MIS. Het is wel een gelukkige gedachte zeide de predikant vandaag en in deze kerk, die is toegewijd aan de On bevlekte Ontvangenis van Maria, het feit te herdenken, dat de zonen van St. Fran- ciscus 500 jaar werkzaam zijn geweest in deze stad en in haar omgeving. Zij, die deze kerk bedienen, zij hebben het recht, mèt de paters van de St. Leo narduskerk en mèt de paters van de St. Bonaventura-h.b.s., zich de nakomelingen te noemen van de Minderbroeders, die op den 15en Maart van het jaar 1445 zich hier in Leiden kwamen vestigen. Maar deze meer dan 100-jarige Harte- brugskerk was wel de aangewezen plaats voor deze eeuwfeest-viering. En deze dag van 8 December, waarop alle Minderbroe ders hun Onbevlekt Ontvangen Moeder eerbiedig huldigen als hun hemelsche be schermvrouwe, deze dag wees zichzelve aan om met een plechtig dankoffer aan God vijf eeuwen Franciscaansche zielzorg in deze stad te herdenken. RADIO DINSDAG. HILVERSUM I (301,5 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.45 Werken van Chausson en Prokofieff; 9.45 „Arbeids-vitaminen". 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Budapester Trio; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Viool en pia no; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Lyra-trio; 12.30 Voor het platteland; 12.40 Orgelmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 AVRO- Musette-orkest; 13.45 Muziek van Ravel; 14.00 Met naald en schaar; 14.20 Zang en piano; 15.15 Zang; 16.40 De Schoolbel; 17.00 „Dan kun je ook!" 17.45 Het Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Opera-fragmenten; 18.30 Progr. voor de Ne'd. Strijdkrachten; 19.00 en nu naar bed! 19.05 Muziek van Bach; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dins- dagavondtrein; 21.30 Concertgebouworkest. 22.30 Gram.muziek; 23.00 Nieuws; 23.30 The Skym asters. HILVERSUM II (415,5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Opgewekte morgenmu- ziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.50 Lichtbaken; 10.15 Vioolrecital; 10.45 Advents-program - ma; 11.00 „Uit onze muziekkalender"; 11.30 „Als de ziele luistert"; 11.45 Het Basilika Koor; 12.00 Angelus; 12.03 Cello-recital; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 14.00 Gram.muziek; 14.30 Luisterspel; 15.00 Grieg-progr.; 16.00 Op ziekenbezoek; 16.30 Hallo, Hallo., hier de vuurduivel; 16.45 Beethoven-progr.; 17.45 Utrechtsch vrou wenkoor; 18.30 Dinermuziek; 18.50 'sAvonds als ik slapen ga19.00 Nieuws; 19.30 „Adventsgedachten"; 20.00 Nieuws; 20.05 De gëwone man zegt er 't zijne van; 20.15 Concert; 21.00 Operette concert; 22.00- Nieuws; 22.15 Katholiek nieuws; 22.35 Avondgebed en liturgiscshe kalender; 22.50 Gram.muziek. Zij die in het jaar 1445 het contract slo ten met de magistraten van Leiden en zich gingen vestigen in een verlaten kloostertje tusschen de Hoogewoerdspoort en de Zijlpoort zij hebben het zeker niet durven droomen, dat hun medebroe ders, vijf eeuwen later, de zielzorg zou den uitoefenen in twee van de vier Leid sche parochiekerken en de middelbare op leiding van de mannelijke jeugd op zich zouden nemen. Zij gingen maar zij bleven! En zeker zij, die ruim een eeuw later, na een eerste beeldenstorm in 1566 in het jaar 1572 werden verdreven uit hun convent, wat een volmaakte puinhoop werd (al hadden zij als jachthonden voor den Heer zich vastgebeten in hun buit) zij mochten allerminst verwachten, dat halverwege de 20ste eeuw hun medebroe ders door Kex'k en school een belangrijk aandeel zouden hebben in de verzorging van de eeuwige belangen van Leidens katholieken. Zij gingen heen maar zij bleven! En voor Leiden en het heele Rijnland zijn zij de missionarissen geweest in die donkere dagen, toen de gruwel der ver woesting ging over stad en land. Zij gingen heen maar zij bleven. En het lag niet aan hen, dat zij, evenals de Gorcumsche martelaren en de Alkmaar- sche minderbroeders, niet met hun bloed konden getuigen van hun geloof. Zij gingen, maar zij bleven, illegaal, zonder kerk of klooster en zonder pij maar zij bleven priester en verkondigen de leer en dienden toe de Sacramenten van de oude Moederkerk. En ze bleven, onder hun vermomming, Minderbroeders, zonen van St. Franciscus, met hun blij heid bij het zware en gevaarvolle werk, met hun eenvoudige, ongecompliceerde op vatting van het leven. Toen na de scheuring het katholieke Ne derland langzaam weer ging opstaan en de Moederkerk, geslagen maar gezuiverd, naar buiten trad uit pakhuiis en schuil- zolder, toen hebben zij ruim hun deel ge nomen aan het ondergrondsch verzet, waarvan de haard was een simpel huis in de Kuipersteeg, Van schuilkerk tot zuilkerk. Hun moedig doorzetten heeft van de schuilkerk deze zuilkerk gemaakt. De predikant zeide, dat de Minderbroe ders van heden niet genoeg kunnen dan ken deze mede-broeders, die door hun of fer hier den weg geëffend hebben. „Onze medebroeders uit de 17e en 18e eeuw" aldus spr „die op een donkere zolder en in een koude schuur godsdienstige plechtigheden hebben gevierd, zonder plechtigheid, maar met intensen gods dienstzin, zij hebben het mogelijk gemaakt dat wij hun werk feestelijk kunnen her denken met een plechtige mis aan een stralend altaar, met een bisschop van Haarlem straks in ons midden". Dank bracht spr. aan God, die de pries ters staande hield in uren van vertwijfe ling, in dagen van moedeloosheid; hen tot herders maakte, die geen laffe huur lingen bleken te zijn en door Zijn genade hen gemaakt heeft tot een lichtend en stichtend voorbeeld voor ons, als weer het uur der beproeving komen mocht De be tuiging van de erkentelijkheid vSn Min derbroeders jegens deze stad is de belofte van hun trouw aan Leidens' katholieken, wat ook de toekomst moge brengen! Het geloof bewaard. De lof, die St. Paulus zichzelf gaf in de 2e Brief aan de Korinthiërs, op de 500 jaar Franciscaansche zielzorg in deze stad transponeerend, wekte spr. de geloovigen op ook hunnerzijds dank te brengen aan God en waardeering en bewondering te toonen voor het werk der zielzorgers. Ook in den tijd van verslapping, die aan dë Reformatie voorafging, zijn de Minderb- broeders in hun convent die tot de „ob servantie" behoorden d.w.z. de regel streng naleefden een voorbeeld ge weest. In alle geval: toen Nederland kwam te staan voor de keuze, toen was hun keu ze niet moeilijk. Zij bleven trouw aan de Moederkerk en voor haar hebben zij ge beden, gestreden# en geleden. Zij mogen St. Paulus nazeggen: „Fidem Servavi het geloof heb ik bewaard". In die paar woorden: „Het geloof be waard", ligt het motief voor deze feeste lijke herdenking, waarin de dankbaarheid domineert. Wanneer wij ons bezinnen op de gave van het geloof, dan zullen wij .lee- ren, dat de mensch, die gelooft de geluk kigste mensch op aarde is, omdat hij die gelooft, lachend door het leven en zin gend in de dood kan gaan. De predikant besloot met de bede, dat God de band tusschen katholiek Leiden en de Minder broeders moge bewaren en versterken tot aller zegen. De drie-stemmige Missa Pontificalis van Perosi hebben wij nog nooit zoo volmaakt- schoon hooren zingen als dezen morgen. De Mis, met haar melodieuze toonzetting door 12. Perolt was op de schoot van een ver schrikte oude dame terecht gekomen, die op het punt stond haar bewustzijn te verliezen. Pardon dame, zei Perolt, neemt U mij niet kwalijk, maar er was geen andere mogelijkheid voor mij om deze trein nog te halen. Ik hoop niet, dat ik U bezeerd heb. en haar soms opgetogen en bijna vroolijke stemming, harmonieerde met de feestelijke dos van de kerk. Het zangkoor, onder lei ding van den heer A. van der Spek, met als organist de heer S. Theelen, had bij de uitvoering de medewerking van het „Sleu telkoor" der St. Petruskerk. De wisse lende gezangen werden in vloeiend Gre- goriaansche vertolkt door de kerkmuziek- school „St. Pieter", die wegens ziekte van Willem Mizée, onder directie stand van pater Stringa van de Orde derKruishee- ren. De plechtigheid, door de samenwerken de koren zoo heerlijk opgeluisterd, vond een ongewoon kort-aangebonden slot door het uitblijven, tot ieders verbazing, van een jubelend uitgeleide in den vorm van een „Laudate" of „Haec Dies". AANBIEDING VAN EEN HULDEBLIJK. Toen het middag-uur nauwelijks verstre- ken was, presenteerden zich eenige afge vaardigden van „Katholiek Leiden" aan de pastorie voor het aanbieden van het hul deblijk, dat voor de jubileerende Francis canen wel geen verrassing was, want het stond opgesteld in de zaal, waar het ont bijt werd gebruikt- Het verhaal van den vraatzuchti- gen wolf! Het is een merkwaardig geschenk een gevelsteen, waarin is uitgehouwen de figuur van Vader Franciscus, aan wien een wolf een pootje geeft, met het diep zinnige bijschrift: „Wat liefde vermag". Het is de bedoeling dezen steen te metselen ,in het blinde raam naast de „Bereidka- mer", aan de Haarlemmerstraat tusschen kerk en pastorie. De kunstenaar, Geurts Brinkgreve. heeft, in strakke en simpele lijnen, op dezen steen een legende geillu- streerd uit de „Fioretti", de „Bloemetjes" van den Serafijnschen Vader, welke aan doet als een sprookje, vermoedelijk er ook een is, maar in ieder geval een treffend getuigenis aflegt van de onbegrijpelijke overreding, die St. Franciscus bij zijn le ven op de redelijke en redelooze wezens uitoefende. Er was 'ns een wolfDie wolf maakte de omgeving van het stadje Gubbio onveilig. Toen is Franciscus naar de wolf in het bosch gegaan, heeft een predikatie tot de wolf gehouden en van hem de belofte gevraagd het niet meer te doen. De wolf heeft toen Franciscus een pootje gegeven, en de zoo afgelegde be lofte ook stipt gehouden. Deze gevelsteen, waaraan het bijschrift de dieperen zin van de uitgebeelde ge schiedenis aangeeft, is ongetwijfeld een verrijking van het aan kostelijke gevel- steenen rijke Leiden, en zal even ongetwij feld in later eeuwen een bron worden voor geleerde controversen! Het kunstwerk werd door den voorzitter van „Katholiek Leiden", den heer Zand bergen, met een korte toespraak aangebo den, welke begon met de aanhaling van het begin van Franciscus' Zonnelied: „Allerhoogste, almachtige, goedertieren Heer, „aan U zij lof en heerlijkheid en eer en alle zegen", als herinnering aan het plechtig dankoffer, in den tempel des Heeren opgedragen. Maar ook aan de Orde der Franciscanen wilde spr. uiting geven van aller liefde, hoogachting en dankbaarheid. De zegen rijke arbeid der Minderbroeders is van enormen invloed geweest voor het behoud van het Katholieke geloof in de Sleutel stad en daarbuiten. Als feestgave bood spr. namens „Katholiek Leiden" aan het beeld houwwerk van Geurts Brinkgreve. Het opschrift: „Wat liefde vermag" illu streerde spr. met een ander couplet uit het Zonnelied: „Geloofd zijt Gij, mijn Heer, door die te Uwer liefde vergeving schenken". Zooals bij St, Franciscus wordt de pries terlijke arbeid gedragen door een dienen de, vergevende liefde vor den naaste, en voor het zielenheil. Deze liefde is in staat wolven tot lammeren te maken, ook in dezen tijd van communisme, haat, corrup tie en oorlog. DANKWOORD VAN DEN PROVINCIAAL. De Provinciaal, hierop het woord ne mende, riep in de herinnering op de eeuwen sinds pater Henricus Barning in 1445 een contract sloot met de bestuurders van onze stad, waarbij hun een plaats aangewezen werd om te wonen. Het ge schenk is te beschouwen als een waardee ring en dankbetuiging voor hetgeen door de Minderbroeders in de voorbije eeuwen is tot stand gebracht. Omgekeerd zijn de Minderbroeders dankbaar in deze stad Gods genade te hebben mogen ontvangen en Gods genade te hebben mogen uitdee- len. AlleeiVGod zal oordeelen, of ons werk goed is geweest. Deze steen zal een aan sporing zijn orn te blijven werken. Spr. dankte den burgemeester en den deken voor hun aanwezigheid en betuigde ten slotte zijn erkentelijkheid jegens de ge heele goede burgerij van Leiden. De dame was te erg geschrokken en nog te verbaasd om hierop iets te atnwoorden. Maar de trein had van dit alles niets ge merkt en kreeg langzamerhand haar volle snelheid. En Voetangel, die zijn wagen nog heel erg op het nippertpe van de zelfde catastrofe De Bisschop als oud-Leidenaar HET PONTIFICALE LOF. Maar dan vanavond! voorspelden eenige geestdriftige parochianen van de Hartebrug, toen wij 's morgens onze be wondering uitten over de versiering. Wat de bisschop van Haarlem, mgr. H|ii- bers, gedacht heeft, toen Z. H. Exc., voor afgegaan door een lange stoet van geeste lijken en gevolgd d^or een legerschaar van gidsen en verkc .ners de feestvierende kerk binnentrad, kunnen wij niet raden, maar op ons maakte het een diepen in druk: die intocht van den in hermelijn en purper gekleede Kerkvorst, wadend door die dichte zee van menschen, opgaand naar het in een schitterend aureool van licht stralende altaar Het leek, alsof aan het einde der kerk de hemel openviel. Een ontzaglijke menigte heeft' in het vreugde-gezang van het „Magnificat", in een huldigend „Alma Redemptoris Mater" en een neerbuigend „Tantum Ergo", één van hart en zin het Pontificale Lof gezon gen. waarbij de bisschop werd geassisteerd door deken H. Homulle en pastoor Smitz als troon-diakens, door pastoor Th. Beu kers en pater B. de Goede als lof-diakens. In het priesterkoor hadden met de Fran ciscanen, plaats genomen mgr. Th. Bek kers, protonotarius apostolicus, uit Voor schoten, pater Provinciaal en Prudentius van Leusden, de vorige provinciaal der Ne- derlandsche Minderbroeders. Gestafd en gemijterd heeft Z. H. Exc. vanaf de kansel de menigte toegesproken. TOESPRAAK VAN DEN BISSCHOP. Monseigneur sprak naar aanleiding van de tekst uit het Boek der Wijsheid: „Wel nu dan, kinderen, luistert naar mij. Zalig zij, die mijn wegen bewaren". Deze woor den legt de Kerk in de mond van de onbe vlekte Maagd en Moeder Gods Maria op haar feestdag en het patroonsfeest van deze kerk. En terecht is deze dag aange grepen om de 500-jarige werkzaamheid vande Minderbroeders „in ónze stad" te vieren. Want alle goed en zegen, daardoor gebracht, is een geschenk van God op voorspraak van Haar, die de „Middelares van alle genaden" is. Het was een dag van zegen, toen voor 't eerst de Minderbroe ders zich hier vestigden en het was een zegen, die uitgroeide en gebleven is. Wat heeft Leiden niet aan de zonen van St. Franciscus te danken, die gedaan hebben wat zij konden om het Rijk van Jezus en Maria te doen groeien. Het is passend ook voor "hen, wat in het Boek der Wijsheid geschreven staat. Toen de Reformatie kwam hebben zij als trouwe apostelen hun post niet verla ten; zij zijn in 't geheim doorgegaan, tel kens zich verbergend, telkens vluchtend, telkens terugkeerend. Toen er verademing kwam zijn ze voort gegaan te genezen wat gewond was en een echt kath. leven op te bouwen vijfhon derd jaar lang. Leiden aldus de bisschop is een mooie stad. bekend en beroemd tot in de uithoeken der wereld om zijn industrie en om zijn universiteit. Vele geleerde en be roemde mannen hebben hier geleefd en ge- leeraard. Maar grooter dan de beroemd heid van alle geleerdheid hier ten toon gespreid, is de roem: Leiden is een stad van geloof, een stad van kinderen Gods en kinderen van Maria. Dat was vroeger zoo zie de sleutels in het wapen en de heerlijke oude godshuizen; dat is nog zoo, •al Is de uiterlijke luister minder. Leiden is nog steeds bewoond door een volk van geloof en liefde voor de Kerk en volijve rig in goede werken. „Dat zijn geen phra ses aldus mgr. want gij weet, hoe ik uit uw midden ben voortgekomen en hoe ik onder u gewerkt heb, en met de stad bekend ben". Die trouw aan het geloof heeft Leiden ook getoond in de dagen van de bezetting. Hoe komt het, dat Leiden zoo vast het geloof" bewaart? Naast Gods genade en door Gods genade: ten gevolge van het werken van de paters en van alle pries ters in deze stad. Zij mogen zeggen met St Paulus het geloof bewaard, waarom een kroon voor hen is weggelegd. Deze „vreugde en kroon" van de priesters zijn de geloovigen, de duizenden en duizen den Leidenaars, die talrijk als de sterren aan den hemel, in den loop der eeuwen door de bewandeling van Gods wegen zijn opgegaan ter zaligheid. Daar zijn voor ouders onder, ouders, vrienden, maar er zijn er ook ontelbaren onder die ge nooit hebt gekend, die woonden in sloppen en stegen; die geen andere schat hadden dan had kunnen redden, stond nu even beteuterd te kijken. Dat was een knap staaltje broer, mompelde hij, ik doe het je niet na. En met een treuirge blik keek hij de wegrij dende trein na. het geloof. Zij hadden geen andere titel dan kind van God en van Maria. Maar als alle geleerde titels lang zullen zijn ver gaan en alle beroemdheden vergeten, zul len die eenvoudigen uit de sloppen schit teren in hun eeuwig geluk bij God. Alle rijkdom en grootheid zal vergaan. De eeni ge ware schat: dat is het geloof. De eenige echte titel: kind van God. Houd die schat hoog in deze tijd van verleiding, van ver nieuwing, zooals men zegt, waarin men al les onderste-boven wil keeren en velen worden meegesleept door waangedachten. Mgr. besloot met een hulde aan de H. Maagd en met een verzoek de priesters te steunen door het gebed. Na deze toespraak heeft de boodschap de zegen gegeven, waarna het „Te Deum" van Elbert Franssen werd gezongen, dat in zijn pompeuzen opzet slechts weinigen zal hebben voldaan. Maar heerlijk was wederom het slot, toen duizendvoudig het „Gebenedijd zijt Gij" door de kerk schalde. Met hetzelfde eere-geleide van verken ners, gidsen en geestelijkheid verliet de bisschop door de voordeur het kerkgebouw. De lampen en de kaarten werden ge doofd. De Hartebrug ging rusten na een drukke en feestelijk-bewogen dag. VOORUITZICHTEN WONINGBOUW. Aan de Memorie van Antwoord op de be grooting van Openbare Werken en Weder opbouw is het volgende ontleend. Hoewel de vooruitzichten voor 1947 nog zeer onzeker zijn, is een bouwprogramma voor dat jaar in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Hierbij zal worden ge streefd naar een woningbouwvolume over eenkomende met 28.000 woningen. Veel zal hierbij afhangen van den lioutaanvoer. Een programma van 28.000 woningen is nog niet voldoende om den bevolkingsaan was op te vangen. Daarvoor zijn per jaar ongeveer 32.000 woningen noodig. Verwacht kan echter worden, dat in 1948 met het in- loopen van den achterstand kan worden be gonnen. De minister neemt aan, dat het tot on geveer 1958 zal duren, alvorens de woning voorraad in verhouding tot de grootte dei- bevolking met den toestand van voor den oorlog vergelijkbaar zal zijn. Om dit te bereiken, is het noodzakelijk na de aan loopjaren op een jaarproductie van 70.000 woningen te komen. De vooroorlogschë ge middelde jaarproductie was 42.000. De bouw van theaters en bioscopen wordt tot het uiterste beperkt. Geheel stopzetten schijnt ongewenscht, omdat juist in de meest getroffen gebieden een sterk verlan gen bestaat naar eenige ontspanning. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Er werd aan K. v. d. B. te Noordwij- kerhout verweten, dat hij weieens meer iets in het zwart deed, hetgeen verdachte met beslistheid ontkende. Toch was het feit dat hij in het bezit zou zijn geweest van 35 kg. vet voor den officier aanleiding tegen hem drie maanden gevangenisstraf te eischen met bevel tot onmiddellijk gevan gen nemen. Na het pleidooi van mr. Scha per, werd het vonnis twee maanden gevan? genisstraf met gevangenneming. IIAAGSCHE TRIBUNAAL. W. J. Mulk te Wassenaar heeft voor het tribunaal zich te verantwoorden gehad we gens lidmaatschap der N.S.B en het voeren van propaganda. Het tribunaal heeft hem veroordeeld tot interneering tot 1 Jan 1947, ontzetting uit de kiesrechten en verbeurd verklaring van radiotoestel. OP KORTE GOLF BINNENLAND. De oudste inwoonster van Nederland, „Opoe Herfst" te Rotterdam heeft gisteren onder groote belangstelling haar 105den verjaardag gevierd. Zij heeft 16 kinderen gehad, waarvan er nog 5 in léven zijn. De heer J. B. Samson, oud-directeur van de uitgeverij te Alphen a. d. Rijn, is 72 jaar oucj, te Noordwijk overleden, waar hij heden is begraven. De schoenen zullen in 1947 worden gedistribueerd als in 1946, aldus de „Msbd". Er zal echter niet worden geloot. De num mers worden aangewezen in de volgorde van 1946. De goedkoopste ontbijtkoek is in prijs verlaagd: 200 gram kost van 21 tot 25 cent. Kantkoek kost ten hoogsté" 1 gld. per Kg. verpakt en 90 cent onverpakt. De motorwagen van lijn 8 te 's-Gra venhage is Zaterdagmiddag op het Binnen hof ontspoord. Een oude dame die nie' snel genoeg kon wegkomen, is onder de tram te recht gekomen. Met veel moeite heeft men haar bevrijd; zij had verwondingen aan ge laat en beenen Een motorrijder te Amsterdam is in volle vaart tegen een militaire vrachtauto gereden; hij was onmiddellijk dood. In de Zuivelfabriek „Holland" te Zaan dam is ingebroken, er zijn bonnen en geld gestolen BUITENLAND. Maarschalk Stalin verheugt zich in de beste gezondheid aldus een mededeeling van de Russische ambassade te Londen. De Belgische ministerraad heeft beslo ten, onder geen beding een verhooging van den broodprijs te dulden. Tweeduizend Duitsche krijgsgevange nen, die in de kolenmijnen van Rijssel wer ken, zijn twee dagen in staking geweest, wegens te lage voedsel- en zeeprantsoenen. Te Schwerin (Sovjet-zóne) mogen de Kerstliederen „Stille Nacht'' en „O, die frölidhe" bij de georganiseerde openbare Kerstvieringen niet worden gezongen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3