S)e£^icbch^Sou^aut Mijnwerkersstaking opgeheven Partij van Sjahrir achter Linggadjati Gewonde sergeant lag langs den weg Trouw der arbeiders ook nu geboden M.R.P.wint de race MAANDAG 9 DEC 1946 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per v/eek, 1.10 p. mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 10958 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Direcjeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave"^ van N.y. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. JOHN LEWIS CAPITULEERT NA 16 DAGEN Bepe DE PRESIDENT van den mijnwerkers bond der V.S. („United Mine Workers of America"), John L. Lewis, heeft Zaterdag onmiddellijke hervatting van het werk gelast. Hiermede is een einde gekomen aan de staking in de vetkoolindu#trie der V.S. Lèwis heeft gecapituleerd nadat de Ame rikaansche openbare aanklager, Clarck, en de verdediger van de mijnwerkersvakvereeniging mét den chief-juctice hadden ge confereerd over het verzoek van de regeering om een onmiddellijke herziening van het vonnis, dat over Lewis is uitgesproken. Truman heeft de aangekondigde radiorede over de mijnwerkersstaking afgelast. Het embargo op het vervoer per spoor van goederen voor de export is onmiddel lijk na het einde van de staking opgene- ven. Ook zullen de beperk'ngen van het postvervoer ongedaan worden gemaakt. Dit beteekent, dat ide vele kerstpakketten, die naar Europa verzonden zijn, naar hun be stemming gaan, al zal de aflevering ver traagd worden. Dit is de tweede maal, dat Lewis het velidi heeft geruimd, na in conflict té zijn geweest met den president. Tijdèns de sta king in 1943 wilde hij evenmin toegeven, tot president Roosevelt besloot, de mijn werkers rechtstreeks te verzoeken, hun leider in den steek te laten en het werk te hervatten. Enkele minuten voordat Roo- secelt zijn radiorede zou beginnen, hief Lewis de staking op. rkingen in Amerika opgeheven Als verklaring van het bevel, om weer aan het werk te gaan, zei Lewis, dat het gegeven was om het hooge Amerikaansche gerechtshof in staat te stellen, de mijnwer kersstaking en alles wat hiermee samen hangt vrij van „den druk der publieke meening, die door de hysterie en de ra zernij van de economische crisis is veroor zaakt", te beoordeelen. De staking heeft 16 dagen geduurd. De mijnwerkers gaan onder dezelfde loon- en arbeidsvoorwaarden aan het werk als waarop zij voor 20 November 1946, het begin van de staking, werkten. President Treedt min. Van Kleffens af? Aan het dagblad „De Tijd" ontleenen wij: „Aan het einde van deze maand eindigt het lidmaatschap van den Veiligheidsraad van Nederland en daarmede de vertegen woordiging voor Nederland in dien Raad door den heer Van Kleffens. Deze zal tege lijk hiermede ontslag nemen als lid van het huidige kabinet". Gouverneur van Curasao vertrokken De gouverneur van Curasao, Z.Exc. dr. P. Kasteel, die voor het voeren van bespre, kingen met de Nederlandsche regeering eenigen tijd in ons land heert doorge bracht, is Zaterdagmiddag om 16.15 uur van Schiphol met het K.L.M.-lijnvliegtuig PHTAU naar New-York vertrokken, van welke stad hij zich naar Curasao zal be geven. Omroepvereenigingen weigeren overleg Naar „Parool" verneemt, heeft de Fede ratie van Omroepvereenigingen geweigerd deel te nemen aan het overleg met de voor standers van een nationalen omroep om te komen tot een gezamenlijk voorstel aan den minister van O., K. en W. voor een nieuwe tijdelijke regeling van het omroep bestel. De ministerraad had een termijn van 14 dagen gesteld voor dit nader overleg. Vliegtuig van de „Willem Barendsz" verongelukt Een van de vliegtuigen van den Neder- landschen walvischvaarder „Willem Ba rendsz" is Zaterdag in de Tafelbaai (Zuid- Afrika) gestort, toen het een oefenvlucht maakte. De navigator wordt vermist. Van de bemanning, die uit vier koppen bestond, zijn er drie gered en naar het zie kenhuis overgebi-acht Eén van hen ver keert in ernstigen toestand. Drie leden van de bemanning behoorden 'tot de Koninklijke Nederlandsche Marine; onder hen bevindt zich de vermiste naviga tor. VERGIFTIGINGSGEVALLEN TE NIJMEGEN IN 1943 EN 1944. De politie te Nijmegen heeft al sinds de jaren 1943 en 1944 verschillende vergif- tigingsgevallen in onderzoek. Een 6-tal werkbazen van de stijfselfabriek „Hollan- dia" is in den loop van 1943 en 1944 on der ernstige vergiftigingsverschijnselen on gesteld geworden. In 1943 zijn er 4 van hen bezweken. Het 5e slachtoffer overleed in 19,44. Na het onderzoek van den genees heer werd op last van de politie een sec tie-onderzoek toegepast. Daarbij is toen ko men vast te staan, dat de man zeer weer- schijnlijk door rattenkruid vergiftigd was. Het zesde slachtoffer leeft nog. In den loop van de jaren hadden de slachtoffers dreigbrieven ontvangen, doch zich daarvan weinig aangetrokken. Thans heeft een nader onderzoek uitge wezen, dat de mannen telkens vergiftigd zijn op den dag, dat een bepaalde werkman de cantine bediende. Deze man is nu door de politie in verhoor genomen en de des kundige van de politie heeft overeenstem ming gevonden tusschen het handschrift van dezen verdachte en dat van de ge stuurde dreigbrieven. De man ontkent ech ter hardnekkig. DE GEVOLGEN VOOR ONS LAND. Het. bericht, dat de president van den mijnwerkersbond der Vereenigde Staten, John Lewis de onmiddellijke hervat ing van het werk in de vetkoolindustrie der Vereenigde Staten heeft gelast, werd op het departement van economische zaken hier te lande met vreugde vernomen. Van zeer bevoegde zijde vernamen wij, dat ondanks het feit, dat de mijnwerkers in Amerika weer aan hat werk zullen gaan de aanvoer van Amerikaansche kolen in ons land nog wel eenige weken op zich zal laten wacht.en, omdat de aanvoer reeds ge stagneerd is. De maatregelen, die tot een beperking van het brandstofgebrnik moeten leiden, blijven daarom voorloopig onverminderd van kracht. De toewijzingen voor de in dustrie zullen dus verminderd worden met voorloopig 20 procent. Ook de kolen! oewijzingen voor gas- en electriciteitsbedrijven zullen met minstens 20 procent verlaagd blijven. De besparing op het verbruik van gas en electriciteit van eveneens 20 procent blijft gehand haafd-. Ondanks het opheffen van de staking geeft men van bevoegde zijde iedere ver bruiker in overweging zoo zuinig mngel'ik met het verbruik van brandstoffen om te gaan. De aanbieding van een gedenksteen door ,?Katholiek Leiden", ter gele genheid van het feit, dat de Minder broeders 500 jaren in Leiden hun ar beid verrichten. De a a n b i e d i ng ge schiedde aan den hoogeerw. pater Provinciaal. (Men zie het verslag op pag. 3). Van de af beelding op der. ge denksteen, ziet men helaas, op de foto niet veel! Van links naar rechts op de photo: pas toor Smitz, de Bur. gcmsT-stec van Lei den, de Provinciaal van de Francisca nen, weth- Men ken, de heeren Zandbergen <en Zandvliet, voorzit ter en secr. \an „KatholleK Leiden" Foto van Vliet. De „Partai Sosialis", de partij van Sjah rir en Sjarifoeddin, heeft zich Zondag op een voltallige zitting van het partijbestuur te Djogja achter de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati geschaard aldus meldt het republikeinsche persbureau Antara. De militaire situatie op Java. De Nederlandsche en Indonesische com missies zijn Vrijdag jl. ten Zuiden van Se- marang bijeen geweest, doch konden niet tot overeenstemming komen, doordat de In donesische commissie vast hield aan de van Indonesische zijde vastgestelde demarcatie lijn. Voor de Nederlanders was deze lijn niet aanvaardbaar, daar zij niet gebaseerd is op den status quo' van 14 October, die door de gezamenlijke bestandscommissie als bindend was aangenomen. In den sector Soerabaja werden bewo ners van de kampongs Belahanredjo en Sa- wen onder gewapend "toezicht van de volge lingen van Soetomo gedwongen arbeid te verrichten aan verdedigingswerken. Daar is gebleken dat de T.R.I water van HET DRAMA IN DEN HAAG Meer St. Nicolaas-„surprises" met een bom Nauwelijks een uur vóór dat een St. Ni- colaaspakket met een helsche machine er in door een nog onbekend militair aan het huis van de ongelukkige familie De Boer te Den Haag was bezorgd', trof Donderdag 5 December j.l. de bestuurder van een kleine D.K.W.-auto op den grooten ver keersweg AmsterdamDen Haag op een afstand van 24 km. van de hoofdstad een zwaar gewonden 29-jarigen Nederlandsche sergeant aan, die zwakjes met zijn arm zwaaide. De bestuurder bracht zijn 'wagen tot stilstand' en nam den sergeant, die met zijn garnizoen in 's-Gravenhage is gedeta cheerd, op. In Amsterdam aangekomen, reed hij naar het Wilhelminagasthius, waai de gewonde ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand' is nog ernstig, maar niet le vensgevaarlijk. Aanvankelijk meende men met een nor maal ongeluk op den weg te doen te heb ben, maar een medisch onderzoek wees uit, dat het slachtoffer doorzeefd was met scherven. Tot hoofdinspecteur H. Dijkstra van de Amsterdamsche recherche, die den sergeant Zaterdag voor de eerste maal heeft kunnen hooren, zeide de gewonde eerst, dat hij op den weg was aangereden, maar toen hem werd voorgehouden, dat hij daarvan bezwaarlijk zoo tallooze scherf- wonden had kunnen oploopen, stapte hij van deze verklaring af en antwoordde aar zelend, dat hij zich niet kon herinneren, wat er met hem gebeurd was. Zijn uitlatin. gen werden daarop dermate onsamenhan gend, dat de doktoren een langer verhoor niet verantwoord achtten. Het ernstige vermoeden is thans gerezen, dat deze sergeant het slachtoffer van een tweede ,,St. Nicolaas-surprise" is gewor den. Waar het een militair is geweest, die (een uur later) bij die fam. De Boer het pakket met den bom heeft bezorgd, acht de recherche het niet uitgesloten, dat de sergeant zijn verwondingen aan zich zelf heeft te wijten, doordat hij zelf een derge lijk helsch pakket vervoerde. Met vrij groote zekerheid meent de recherche n-1. te weten, dat op St. Nicolaas-avond meer dan één bom-pakket vervoerd is. Tot nog toe is het een raadsel gebleven uit welke motieven de aanslag op de fa milie De Boer in Den Haag, waarvan de beide ouders en een dienstmeisje, dat Vrij dagavond in het ziekenhuis is overleden, het slachtoffer zijn geworden, is gepleegd. Politieke beweegredenen worden zeer on waarschijnlijk geacht. De Amsterdamsche recherche verzoekt thans den tot dusverre onbekend gebleven D.K.W.-bestuurder, Idie den sergeant op weg naar Amstserdam in zijn wagen heeft opgenomen en naar hét W. G. heeft ver voerd, zich met het hoofdbureau van po litie te Amsterdam in' verbinding te stel len. den irrigatiedienst Modjokerto»in strijd met de bepalingen van de waterovereenkomst gebruikt voor militaire inundaties binnen de Nederlandsche zóne, zijn de Nedei'land- sche troepen gedwongen geweest de dam bij Ponokawa op te blazen en het Neder landsche patrouillegebied weer doog te leggen. „Doodenritten" tusschen Medan en Belawan. Dagelijks komen aanvallen voor op de convooien op den weg van Medan naar Belawan. hoewel deze weg volgens de pe- palingen van het bestand onder Nederland sche controle staat. Militaire chauffeurs noemen het convooirijden daar thans een „doodenrit". Aangezien de verbinding van Medan met Belawan echter van vitaal be lang is, gaat men ondanks de gevaren met de autotransporten voort. Het Nederland sche treinverkeer n.et Belawan is onmoge lijk, daar de „Roodwitte" treinen deze rou te sedert kort niét meer berijden. Het ge volg hiervan is, dat de stations en de wis sels niet langer meer bediend worden, ter wijl vermoed wordt, dat de rails op ver schillen^ Plaatsen zijn opgebroken. BEDREIGINGEN Wij lezen in de „Volkskrant": „Zes prominente figuren uit de voorma lige Binnenlandsche Strijdkrachten van de provincie Groningen hebben Zaterdag j.l. een telegram aan de leden van de Staten- Generaal verzonden, waarin zij er op wij zen, dat, indien de overeenkomst van Che- ribon wordt aanvaard, dit aanleiding zal geven tot zeer ernstige binnenlandsche moeilijkheden. Zij verklaren zich bereid zich opnieuw aaneen te sluiten voor de eenheid van het Rijk". Een dreigement dus. Dezer dagen werd ons medegedeeld, dat er bij een verwerping van de overeen komst van Cheribon stakingen zouden uit breken. Ook van dién kant wordt er dus ge dreigd! Wie zegt, dat dit e^n Nederlandsche en democratische tactiek is, heeft, al is hij een nog zoo „prominente figuur" een on-Ne- derlandsche voorstelling van „democra tie". KARDINAAL DE JONG ROEPT OP TOT DEN STRIJD Waarschuwing tegen het De bijeenkomst der Kajotters, welke in Tivoli te Utrecht plaats vond, werd bijge woond door Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong. Een eerewacht van Kajotters stond opgesteld om den Kardinaal te ontvangen. communisme De Katholieke Arbeidersbeweging in het Aartsbisdom heeft haar gouden jubileum gevierd. Behalve door den voorzitter de heer H. C. Nijkamp is door den bondsadvi- seur mgr. J. G. v Schaik, den Verbonds voorzitter A. C. de Bruyn op de beteekenis van de Katholieke Arbeidersbeweging ge wezen. Pastoor T. M. J. van Leeuwen heeft een feestrede gehouden. Het hoogtepunt vormde een rede van Z.Em. Kardinaal de Jong, die een gedeelte van de jubileumviering heeft bijgewoond. Nadat de kardinaal had herinnerd aan de gebeurtenissen in Juli 1941, toen de bis schoppen op de katholieke arbeiders kon den vertrouwen, zeide Zijne Eminentie, naar de „Volkskrant" mededeelt: Ook nu is de trouw der arbeiders gebo den. Het gevaar van het Nationaal Socialis me is tenminste uiterlijk overwonnen, maar de gevaren, die kerk en vaderland dreigen, zijn nog even groot of misschien nog groo- ter geworden. Wij bedoelen hier vooral het communisme, waarvan de eerste stoot door de arbeiderswereld opgevangen moet wor den. En hier ook moeten de katholieke ar beiders in het eerste gelid staan in de strijd voor waarheid, vrijheid en recht. Want het communisme is juist het tegenovergestelde van de leuze van Schaepman. Het is leugen in plaats van waarheid, tyrannie in plaats van vrijheid, onrecht in plaats van recht. De materieële nopd, waarin ons volk ver keert, speelt in de "kaart van de communis ten en agitatoren. Wij moeten met alle kracht daartegen staan. Wij moeten echter en dat is de taak der leiders van de "ka tholieke arbeidersbeweging iets positiefs bieden: een goede voorlichting en het sti- muleeren van oen goede welvaartspolitiek. Oproep tot strijd. Bij de communistische dreigingen voegen zich andere gevaren. Het communisme is in zijn diepste grond evenals het natio- naal-socialisme een gevolg van het feit dat een groot deel van de menschheid het geloof in een persoonlijke God verloren heeft. Als er geen God bestaat, die het goe de loont en het kwade straft, waarom zou de mensch dan de rechtvaardigheid en de waarheidsliefde beoefenen? Wie niet ge looft in het eeuwige leven, kan misschien beter zijn gelnk zoeken in het communis me. Dit zal de wereld op de duur doen in één storten, omdat het speculeert op de laagste hartstochten, op onderlinge strijd ei. verwarring. We moeten weer terug naar God, waarheid, vrijheid en recht. Bij de dreiging van het communisme voegt zich het typische na-oorlogsche ver schijnsel van een zucht naar ontspanning en vermaak, die de aandacht van de meer ernstige levensvragen dreigt af te voeren. Te grooter wordt dit gevaar naarmate de verzorging van het ontspanningsleven in handen komt van neutrale buurtvereni gingen en ontspanningscentra, onder sterke invloed van fabrieksdirecties en andere in stanties. Daaruit vloeit het gevaar voort, dat onze arbeidende bevolking wordt wegge zogen uit de heilzame invloedssfeer van het katholieke leven. De kardinaal* besloot zijn rede met een beroep te doen cp zijn toehoorders, om evenals Schaepman, te strijden voor God en Zijn Kerk, voor waarheid, vrijheid en recht. Grootste partij in de Fransche Senaat In Frankrijk zijn gisteren Senaatsver kiezingen gehouden. Voor 127 van de 200 zetels is de officieele uitslag als volgt: M.R.P. (progressieve Katholieken) 54 zetels Communisten 32 zetels Socialisten 12 zetels Radicalen 11 zetels Onafh. republikeinen (cons.) 10 zetels Republ. vrijheidsp. (uiterst rechts 6 zetels Onafhankelijkcn 2 zetels De overige 73 zetels worden vandaag ver deeld in verhouding tot het op de verschil lende partijen uitgebrachte aantal stem men. Volgens door het Fransche ministerie van binnenlandsche zaken bekend gemaakte voorloopige cijfers zou na deze verdeeling de uitslag als volgt zijn: M.R.P. 62 zetels, Communisten 59, So cialisten 36, Radicalen 23, Onafh. Republi keinen (cons.) 10, Republ. Vrijheidspartij 8 en andere partijen 2 zetels. De officieele cijfers voor de in totaal op de verschillende partijen uitgebrachte stem men zijn: (er waren bijna 89.000 kiezers) M.R.P. 27.280 stemmen. Communisten 25.780, Sjpcialislen 15.719, Radicalen 10.230, Onafh an Kei ij ke Republikeinen 4.240, Rep. Vrijheidspartij 3.723 en andere partijen 1170 stemmen. Groote hotelbrand in Amerika Een hotelbrand, die als „de grootste in de Amerikaansche geschiedenis" wordt be schreven, heeft gewoed in het Winecoffho- tel te Atlanta in den staat Georgie (V.S.) Het aantal dooden bedraagt honderd zes tien. Het aantal gewonden circa honderd. Ongeveer dertig personen moeten gedood zijn, doordat zij van de derde verdieping sprongen Het drie en dertig jaar oude gebouw be zat geen brandtrappen, maar stond als „brand-proof" geboekt. Nog een hotelbrand. Zóndagmorgen is ook het hotel Barry te Saskatoon (Canada) een prooi der vlammen geworden. Minstens 11 personen hebben bij deze ramp de dood gevonden. De vermiste Fransche onderzeeboot Vliegtuigen hebben ter hoogte van Tou lon een olievlek op het water waargeno men, die volgens Fransche marine-autori teiten zoo goed als zeker van een onder zeeboot afkomstig is. Slecht weer maakt een onmiddellijk onderzoek onmogelijk. Schip met Joodsche emigranten lijdt schipbreuk Een schip met Joodsche refugié's is Zon dagochtend in een storm vergaan; acht personen worden vermist.^Het schip had 800 personen aan boord en is nabij het eiland Rhodes gezonken. Behalve de 8 vermis ten zijn allen veilig op het eiland Cyrene aangekomen. SI AM GEEFT CAMBODJA EN LAOS TERUG. Siameesche troepen hebben Zondag aan Frankrijk de Indo-Chineesche gebieden Cambodja en Laos, die tijdens den oorlog werden bezet, teruggegeven. Een Fransch- Siameesche commissie had hierover Zater dag overeenstemming bereikt bij het op stellen van een gedetailleerd evacuatie plan. WEERSVERWACHTING OOOOO GXJUR. 8 Wind geleidelijk weer omloopend en o afnemend. Aanvankelijk nog zwaar be- g g wolkt met enkele regenbuien, hier en 2 g daar met natte sneeuw. Later opkla- g g rend. In het Noorden van het land g vannacht temperatuur om het vries- o punt. Overigens temperaturen tusschen o 8 3 en 6 graden. g IOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1