De zielzorg in tijden der vervolgingen Onze graanpositie is niet rooskleurig (T>P KORTE GOLF Onthulling van gedenkteeken te Seppe Nederland's recht op schadevergoeding Rechtbank bevindt John Lewis schuldig RADIO Stakingen in Amerika stagneeren toevoer De in ons land aanwezige graanvoorra den slinken snel, als gevolg van de aanhou dende havenstakingen en de kortelings in Amerika uitgebroken mijnwerkersstaking, v/elke de invoer van brood- en andere granen in ons land ernstig stagneeren. Zon der de hulp van de boeren zal het binnen afzienbaren tijd waarschijnlijk niet moge lijk zijn het huidige broodrantsoen te handahaven. De laatste berichten uit het f raanexport- land bij uitnemendheid Argentinië zijn niet in staat de ongerustheid over onze graan positie weg te nemen. Eerder het tegen- TWEEDÈ KAMER Conversie leeningen Zuiderzeefonds De Tweede Kamer heeft gisteren een ge varieerde agenda behandeld. Minister Lieftinck moest zijn wetsont werp in zake de conversie van geldleenin- gen verdedigen. Even het was tien minuten over vier en de Kamer was juist bezig met de stem ming over de conversieleeningen ont stond er opschudding in de zaal toen de pre sident, mr. Van Schaik, onwel werd en naar buiten moest worden geleid. Pater Stokman en dokter Mol schoten toe om assistentie te verleenen. Gelukkig bleek het geen ernstig geval te zijn. Korte tijd na het incident wandelde mr. Van Schaik weer in zijn werkkamer rond. De heer Lucas zette het standpunt van de K.V.P. uiteen: „Nu na het gepleegde over leg de minister de rente heeft verhoogd, zoodat deze aannemelijk is geworden, is daarmee ook het wetsontwerp aanvaard baar geworden. De belangen der beleggers komen niet langer in gevaar." Minister Lieftinck deelde nog mee, dat het hier ging om een conversie tot een be drag van 3 tot 31-2 milliard gulden en dat bij de conversie de provisie inplaats van de gebruikelijke 3/8 percent, slechts 1/4 per cent zal bedragen, waarna het wetsont werp werd goedgekeurd. Het wetsontwerp werd aargenomen met 64 tegen 20 stemnfen. Minister Vos had o.m. de verhooging van de posttarieven te verdedigen. Hij wilde die zoo spoedig mogelijk weer verlagen, maar kon geen concrete toezegging doen. waarom de communisten tegen de begroo ting stemden. Over de begrooting voor het Zuiderzee fonds voerden o.m. de leden der K. V. P., Groen en Van der Weyden het woord. Laatstgenoemde bepleitte de voortzetting van de inpoldering. Den pioniers wordt z.i. niet voldoende kans gegeven voor zelf standige exploitatie; aan de werkers in den polder moet voorrang worden gegeven. Minister Vos zei, dat verdefe inpoldering de groei van de bevolking van Nederland niet zou kunnen opvangen. Er zal meer ge ïndustrialiseerd moeten worden en meer emigratie moeten plaats hebben. Wederop bouw en industrialisatie gaan thans voor. De begrooting voor het Zuiderzeefonds werd laat zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de begrooting van sociale zaken, die ook nog aan de orde is gekomen, brachten de heeren Stapelkamp (A.R.) en Hooy (K.V.P.) de ondernemingsraden ter sprake. Een regeling daarvan buiten de bedrijfs organisatie is niet mogelijk. Taak en be voegdheid van de ondernemingsraden kan alleen aangegeven worden binnen het ka der van de bedrijfsorganisatie beide moe ten berusten op het georganiseerde bedrijfs leven. Mr. VAN SCHAIK HERSTELD. De président van de Tweede Kamer, mr. J. van Schaik, die gisteren tijdens de ver gadering plotseling onwel werd en dien tengevolge de bijeenkomst moest verlaten, is wederom hersteld. De heer van Schaik presideerde vandaag wederom de verga ring. BINNENLAND. Prins Bernhard heeft gisteren in het paleis te Soestdijk een aantal Britsche offi cieren van de special forces gedecoreerd om hetgeen zij voor ons land hebben ge daan. Prof. mr. dr. J. A. Veraart zal wor den benoemd tot juridisch en economisch hoofdadviseur van den Ned. R. K. M'jn- werkersbond en de Kath. Ver. van mijn- beambten Tot voorzitter van den Raad van Ar beid te Haarlem is benoemd mr. H. B. Wildt Meyboom, thans voorzitter te Dor drecht. Enschede heeft gisteren den lOO.OOOen inwoner ingeschreven. Het was het eerste kind van een jong echtpaar. Het gemeen tebestuur heeft een spaarbankboekje met 100.geschonken. Uit de burgerij kwa men vele geschenken. Een 15-jarige jongen te Rotterdam is, toen hij tusschen twee auto's wilde door- loopen, bekneld geraakt: Het kostte hem het leven. Bij het spelen met een geladen revol ver is een 17-jarige jongen te 's^Graven- hage ernstig gewond. De politie ontdekt la ter thuis een verzameling wapens, die de jongen en anderen na de bevrijding had den verzameld buiten medeweten van de ouders. De motorrijder J. G. B. uit Den Haag is te Hardenberg in volle vaart tegen een boom gereden; hij was op slag dood. BUITENLAND. Donderdag zullen in geheel België betoogingen worden gehouden ter onder steuning van de actie tot herziening der prijs- en loonpolitiek. Hierdoor zal het werk tijdelijk geheel stilliggen. Argentinië zal binnenkort te Rome een immigratie-bureau openen voor opne ming van 4 millioen Europeanen. „Er kan echter", aldus de Times, „in de eerste ja ren geen sprake zijn van emigratie op groote schaal, alleen al omdat het voe- dings. en transportprobeel zulks verhin dert". deel. Hoewel daar de graanproductie in vergelijking met het vorige jaar met twee millioen ton is vooruitgegaan, heeft de Ar- gentijnsche regeering besloten om geen ex portvergunningen af te geven, alvorens zij over een juiste opgave van de geoogste hoe veelheden beschikt. Dit besluit gevoegd bij de instelling van een centraal aankoopbu reau van inlandsche granen, wettigt de con clusie, dat Argentinië blijkbaar alle pogin gen in het werk stelt om de verarmde lan den een zoo hoog mogelijke prijs op te leg gen bij de voorziening in hun eerste levens behoeften. De verschepingen uit de Vereenigde Staten en Argentinië van de door Neder land aangekochte hoeveelheden graan en krachtvoeder voor het vee zijn ver achter bij het opgestelde schema. Het laat zich aanzien, dat daarin niet spoedig verbetering zal- worden gebracht. De Nederlandsche regeering stelt alle po gingen in het werk de verschepingen te be spoedigen. Slaagt ze daarin, dan zal dit onze voedselpositie gunstig beïnvloeden, in het tegenovergestelde geval moet op kor'.e termijn rekening worden gehouden met een tekort aan grondstoffen, welke ten nauwste met onze voedselvoorziening ver band houden. Roofmoord te Woudenberg Achttienjarige joögen de dader. Een achttienjarige iriwoner van Scher- penzeel heeft in den, nacht van Zaterdag op Zondag den 76-jarigen gepensionneerden spoorwegarbeider N. Eygelaar, in zijn wo ning te Woudenbefg, Vermoord. Hij nam een bedrag van honderd gulden, een gou den horloge en wat onderkleeding mee. De jeugdige moordenaar was Zaterdags morgens ontslagen uit de gevangenis, waar hij zijn straf van zes weken wegens dief stal had uitgezeten. Hij werd dienzelfden dag in Woudenberg gesignaleerd, waar hij vroeger in den kost Vtas geweest bij de buurvrouw van Eygelaar Toen deze buur vrouw haar huissleutel miste, die ook op de deur van het slachtoffer paste, verdacht men dadelijk den jongeman. De Rijkspoli tie arresteerde hem Zondagmiddag. Na een kort verhoor legde hij een bekentenis af. DRIE PERSONEN UIT LOODSBOOT VERDRONKEN. Toen Maandagmiddag een Jougoslavisch stoomschip te Delfzijl door de Duitsche loodsboot beloodst zou worden, werd de door 4 personen berftande sloep door de ruwe zee gegrepen en zeef waarschijnlijk onder de boot getrokken. Van de vier per sonen kon slechts de loods gered worden, terwijl alle nasporingen naar de drie an deren vruchteloos waren. Gistermorgen te half elf had te Seppe, nabij Roosendaal, in het St. Gerardusre- traitehuis de onthulling plaats van een ge denkteeken voor de oud-retraitanten-oor- logsslachtoffers. De plechtigheid werd o.m- bijgewoond door Mgr. Baeten, Bisschop coadjutor van Breda en Mgr. St. Kuypers C.ss.R., vicarus- apostolicus van Suriname, pastoor Zegers als vertegenwoordiger van den Bisschop van Haarlem, kapitein Zielstra namens den minister van oorlog, den provinciaal der Redemptoristen, pater Ch. Donker, burge meester de Krom van Hoeven en kapt. van Mierlo namens het hoofdbestuur van den R.K. Politiebond. De plechtigheid werd geopend door pa- ter-directeur Brinkman C.ss.R. van het re- traitenhuis, die er op wees, dat het de be doeling van dit gedenkteeken is den wensch van Paus en Bisschoppen te verwezenlij ken „dat wij, die nog op aarde vertoe ven, door Christus in zeer innige verbon denheid leven met allen, die ons in het eeuwige leven zijn voorgegaan." Dit gedenkteeken, aldus, spreker zal wel licht het eenige in ons land zijn, waarbij altijd gebeden zal worden. Nadat door het koor van de Oudenbos- sche basiliek gezangen waren uitgevoerd, hield de heer Jan Mertens, voorzitter van de arbeidersbeweging in het bisdom Breda, een herdenkingsrede. Half millioen aan geroofd Joodsch bezit gevonden Dezer dagen hebben rechercheurs van de P.R.A. en van den Centralen Vermo gensopsporingsdienst te Amsterdam een verborgen schat van een half millioen op gespoord, hoofdzakelijk bestaande uit bril janten, afkomstig uit Joodsch bezit. Hij werd ontdekt in een huis aan de Tweede Jan Steenstraat, waar de recher- Pater Ch. Donker schoof daarna de gor dijnen weg voor het uit twee deelen be staande gedenkteeken, dat aan weerszij den van de groote toegangsdeuren tot de groote auditie-zaal van het Gerardushuis is aangebracht. Aan weerszijden van deze deuren zijn in den vorm van een kruis marmeren platen aangebracht, waarin de namen zijn gebeiteld van de gevallen oud- retraitanten, zeven gesneuvelde militairen, acht in strafkampen overledenen, drie ge- fusilleerden en acht en veertig door gra naten of bommen omgekomenen. Het marmer is rijk versierd met omlijsting van smeedwerk. Boven het deel ter rechter zijde is bovendien een fraai gesmeede lamp aangebracht, die voortdurend zal branden. Nadat door de directie van het retrai tehuis en door de familieleden der geval lenen kransen en bloemen bij het gedenk teeken waren neergelegd, werd het woord gevoerd door mgr. Baeten. Met een woord van dank aan alle aan wezigen sloot hierna de directeur, pater Brinkman de plechtigheid. Aanmatigende houding van Duitsche politici Nederland heeft recht op schadevergoe ding van Duitschland niet in woorden, maar in daden en feiten. Ook om deze gedachten nog eens te be- klemtoonen, nemen we hier met instem ming over een gedeelte uit de Buitenland- sche Kroniek van de „Maasbode" van gis teren. Het bezoek, dat Kurt Schumacher, de voorzitter van de Duitsche sociaal-demo cratische partij op het oogenblik aan En geland brengt, heeft, naar uit Parijs wordt gemeld, in Fransche kringen een zeer pijn lijken indruk gemaakt'. We kunnen het ons levendig indenken. Er zijn reeds Duit- schers naar Engeland, Frankrijk en Ame rika gegaan, en de reizen in omgekeerde richting zijn nog talrijker geweest. Bij die gelegenheden zullen de gezaghebbende Duitschers voor hun verslagen landgenoo- ten hebben gepleit, en anderzijds zullen zij die het vernietigde Derde Rijk hebben gezien, de noodzake'ijkheid hebben ge voeld om den chaos welke daar heerscht op te ruimen. Dat echter een Duitscher zelfs als hij leider van'een der groote partijen is, door de regeeringspartij van een land wordt u'tgenoodigd, en dan officieel wordt ont vangen alsof hij een staatshoofd ware, ligt in een geheel ander plan. Wat de Duitschers .gedurende zes jaren de wéreM hebben aangedaan v/ii meenen, dat ook Enge- i?nd zijn deel daarvan heeft gehad, maar o't verschrikkingen van een Duitsche be zetting heeft het niet gekend, ligt nog te versch in het geheugen en we onder vinden er nog te sterk de sombere gevol gen van dan dat we nu reeds de aanma tigende redeneeringen en demonstraties, we]ke van over onze Oostgrens komen met ten koel hart kunnen aanvaarden En wat Schumacher te Cambridge en elders in En ge1 and te vertellen moge hebben over „de toekomst van Duitsclriand" lijkt ons in elk geval van minder beteekenis dan wat hij te zeggen moet hebben over de hui dige taak van het Duitsche volk: het her stel van de schade, we'ke het moedwillig er in strijd met elk Goddelijk en mensche- h.lk recht overal waar het tot schrik der bevolking verscheen, heeft aangericht. Van herstel en schadeloosstelling hooren wii weinig. *- Van Duitsche zijde in elk geval n'ets. Als de Nederlandsche regeering ter ver krijging van een vergoeding van wellicht Export verbod voor overzeesche goederen John L. Lewis en zijn vakvereeniging zijn gisteren schuldig bevonden aan „onge hoorzaamheid aan de rechtbank. Lewis beëindigde zijn verdedigingsrede zonder verder nog in te gaanop de ten lastelegging. Er zijn thans vierhonderdduizend mijn werkers in staking. Een Amerikaansch ambtenaar, als getui- ge-deskundige gehoord, verklaarde, dat de- staking, indien ze 60 dagen duurt, 5 mil- niet verder kunnen. Tevens zal 80% van de voornaamste spoorwegen niet meer func- tionneeren en de economische"" productie der V. S. zal tot 20 van het normale peil rijn gedaald. cheurs na een minutieus onderzoek ten I lioen menschen werkloos zal maken, om- slotte de vloeren openbraken en het behang dat de industrieën^ wegens kolengebrek lostrokken. Een groote hoeveelheid bril janten, goud en sieraden, kwam te voor schijn. Reeds langen tijd stond een achtenveer- tigjarige Amsterdamsche chauffeur onder verdenking Joodsch bezit verduisterd te hebben. Hij zou samengewerkt hebben met de Duitsche „Sammelverwaltung", die Het weghalen van Joodsch bezit in het groot or ganiseerde Een huiszoekixxg leverde ech ter geen resultaat op. Ten slotte kregen de rechercheurs een tip dat de chauffeur het goed in het huis van zijn schoonouders aan de Tweede Jan Steenstraat had verstopt. Ze gingen op on derzoek uit met het resultaat dat het groot- ste deel van het vermogen in beslag geno men kon worden. De chauffeur had echter reeds eenigen tijd van te vorexi bemerkt, dat men hem op heJ spoor was. Hij had al verscheidene kost baarheden op andere plaatsen onderge bracht. Ook deze goederen zijn achterhaald. Geleidelijk aan worden de tijdens de be zetting op mysterieuze wijze verdwenen Joodsche bezittingen opgespoord; dit is, met de ontdekking van de schat in de villa in de Schubertstraat te Amsterdam nog maar het begin. BELGISCHE SENAAT ZET HAAR WERKZAAMHEDEN VOORT. Nadat tijdens het weekeinde weinig wij ziging in den politieken toestand in Bel gië was ingetreden, werd de Senaatszit ting van Dinsdagmiddag met eenige span ning tegemoetgezien. Daar de katholieke fractie, tegen de ver wachting in, wederom aanwezig was, kon de Senaat zijn werkzaamheden voortzetten. Slechts vijf leden van de 167 waren afwe zig. De ernstig zieke heer Bernard (soc.), die bij een niet opkomen der Katholieken, de voortzetting der werkzaamheden door de meerderheidsgroepen had moeten ver1 zekeren, was eveneens aanwezig. SOCIALIST PRESIDENT VAN FRANSCHE NAT. VERG. De socialist Vincent Auriol is tot presi dent van de Fransche Nationale Vergade ring gekozen. De bond van Amerikaansche spoorwegen heeft met ingang van Woensdagmorgen 6 uur een verbod uitgevaardigd tot het ver voer per trein van voor overzeeschen ex port bestemde goederen, uitgezonderd voed sel en brandstof. Het verbod, dat verband houdt met het sparen van kolen, heeft ook betrekking op goederen, die voor opslag in havengebieden bestemd zijn. Met ingang van Vrijdagmorgen 6 uur zal ook het vervoer van voor h,et buitenland bestemd postpaketten worden gestaakt. Dit geldt niet voor paketten voor leden van de srijdkrachten MEN KAN FRANCO NIET MET RUST LATEN. Een Spaansch protest. Op de Amerikaansche verklaring in de politieke commissie, waarin een beroep ge daan werd op Franco om af te tredex. en een voorloopige Spaansche regeering ii. de ge legenheid te stellen tot het houden van vrije verkiezingen, is een officieele Spaan sche nota g|volg. Deze werd gisteren aan den Amerikaansch en zaakgelastigde te Ma drid overhandigd. Het Amerikaansche voor stel wordt daarin van de hand gewezen als „door zijn onrechtvaardigheid beleedigend voor het Spaansche volk." In de nota werd voorts verklaard, dat het Spaansche volk zijn tegenwoordige regiem niet als fascistisch wenscht te zien. Het Franco-regiem is behalve door Rus land en Mexico door alle landen van de we reld erkend. „Het Spaansche volk wijst alle inmenging .in zijn binnenlandsche aangelegenheden, evenals aansporing tot revolutie en omver werping van zijn regeering, met beslistheid van de hand,". In de politieke commissie is het debat over de Spaansche kwestie gisteren voort gezet. Er fis weinig eenstemmigheid, zoodat het te voorzien is, dat de geheele kwestie weer met een sisser zal afloopen. 500 JAAR MINDERBROEDERS IN LEIDEN MEN MOET ZICH over de zielzorg in de tijden van ver volging geen idee vormen in vergelijking met alle actie van tegenwoordig. De herders verzorgden hun schapen trouw en goed. offerden zich tot de dood bij ziekte en be- smettting, trachtten lauwen —niet zonder vrucht tot be tere plichtsvervulling te brengen en noteerden wat bekee ringen. Voortdurend waren zij er op uit met allerlei tactiek de gemeentebestuurderen tot oogluikingen over te halen en wisten te bereiken, dat het den Katholieken niet al te bitter werd gemaakt. In het verleden ligt het heden, in het nu*wat komen zal- Ging het om beginselen, dan weken zij evenmin, als men dat nu zou doen. Zoo haalden zij bij Jansenistische pogingen zich voor 'een paar jaar ver banning op de hals. Maar deze trouwe en voortgezette arbeid heeft toch de grondslag gelegd van later bloeiend katholicis me. Interessant is het ook op te merken, dat ook te Leiden de aloude spreuk gehandhaafd werd: de Katholieke Kerk heeft de tijd. Langzaam maar zeker ziet men, hoe terrein werd veroverd en winsten wer den geboekt. Als Pater ten Evcken zijn gouden ordesfeest viert staat de halve stad over eind. Door zijn actie vooral krijgt Leiden ook katholieke weeshuizen. Wat ons bij de bestudeering der documenten over de Leid- sche Minderbroeders is opge vallen. is de blijkbaar hartelij ke en broederlijke samen werking tusschen de geestelijk heid. Behalve seculieren, had men te Leiden ook Dominica nen. Carmelieten en Jezuïeten, maar zelden is sprake van wrij ving en onaangenaamheden. Is Leide een oase geweest? Of is de strijd tusschen Regulieren en Saeculieren, waarover men zich in diverse boeken no? al dik maakt, meer een theox-eti- sche. dan een practische ge weest? Van de emancipatie hebben ook de Mindex-broeders danig gebruik gemaakt De bouw van een geheel nieuwe kerk in 18351837 is daar een van de bewijzen van. En toen. men eenmaal voldoen de vrijheid zich veroverd had, heeft men in edele samenwer king met andere geestelijkheid ir stijgende mate gearbeid aan een nieuwe opbloei van vol ka tholiek leven. De stichting van de Sint Leonarduskerk. de op richting van de Katholieke H.B.S. zijn naast andere groote werken feiten geweest, die dat overvloedig aantoonen. Men heeft eens geschreven, dat in 1572 de rol van de Min derbroeders te Leiden .uitge speeld is geweest. Wie bij de 500-jarige herdenking de ge schiedenis wil raadplegen, komt tot de dankbare# erken- nine. dat integendeel na oude glorie een nieuw l?ven begon en zich met stijgende kracht ontwikkelde. Wie in de toekomst durft zien, profiteert van de lessen der historie. En dan gelooven wij. dat de oude levenskracht, die een we reldorde telkens opnieuw tot grootsche arbeid bracht over gansch de aarde, ook te Leiden onze broeders in Sint Fran- ciscus zal prikkelen tot her nieuwde' activiteit, in stoute overeenstemming met de ge- 1 weldige problemen, waarvoor deze nieuwe benarde tijd hen ook locaal zal plaatsen. Daarvoor kunnen en mogen zü in de leer gaan bij de Min derbroeders van buiten de Hoogewoerd 14451572. De le venschets, die wij van een aan tal hunner in ons boek konden geven, toont aan, wat heili* leven en apostolische arbeid vermocht In strijd en vervol ging gaven de anonieme Min derbroeders van 15781619 het schitterend voorbeeld van her ders, die de schapen niet verlie ten, maar bereid waren in na volging van Gorcum, Alkmaar en elders hun bloed te geven voor waarheid en geloof, in trouw aan Kera en plicht. De trouwe wachters vanaf 1609 hebben hun posten bewaakt in moeilijke tijden, maar in ge stage arbeid eewerkt aan ver dieping en verinniging van een heerliik inwendig leven der katholieken. Zij leeren wat on danks uiterliike zorgen de eer ste eisch blijft van krachtdadi ge zielzorg. En de beteekenis- volle mannen, die in de laatste eeuw te Leiden hebben ge werkt, toonden groot begrip, van wat de rollende tijden in versnelde slagen eischten. Zoo bevat de historie van vervlogen eeuwen ook de ver borgenheden van toekomstige jaren. Weert, 30 November 1946. fr. CUNIBERTUS SLOOTS, O.F.M. een fractie van een procent voor de in ons land aangerichte verwoestingen en ver nietigingen wat onbeduidende grenscor recties vraagt te onbeduidend eigenlijk dan dat wij er ons druk om zouden maken breekt in Duitschland een stox-m van verontwaardiging los; en wordt niet ge zinspeeld, maar met den vinger op dé plek gewezen op de onrustbarende internationale verwikkelingen en daaruit voortvloeiende oorlogen welke een gevolg van het Neder landsche imperialisme zullen zijn. Men behoeft xn het geheel niet warm te loopen voor hetgeen ons ministerie van jsuitenlandsche zaken na bijna anderhalf jaar diep nadenken weer eens klaargespeeld heeft, om deze aanmatigende Duitsche hou ding als een slecht voorteeken voor de toekomst te beschouwen. EMDEN PROTESTEERT TEGEN EV. GRENSCORRECTIE. Ook de stad Emden heeft een pi'Otest la- teii hooren tegen de Nederlandsche eischen inzake de grenscorrecties. Een proclama tie, geteekend door den Oberbuergermeis- ter, vertegenwoordigers der politieke, so ciale en kerkelijke organisaties zegt. dat door de annexatië van den Dollard en Bor- kum over de toekomst der haven van Em den beslist zal worden. Men verwacht van de Nederlandsche controle van den Eemsmond bemoeilijking of zelfs stopzetting van het verkeer op het Dordmund-Eemskanaal. Economische fusie van Britsche en Amerikaansche zones Zooals reeds gemeld, is een overeen komst gesloten voor de economische fusie van de Engelsche en de Amei'ikaansche bezettingszones van Duitschland. Het verdrag, dat op 1 Januari 1947 in werking treedt voorziet in de volgende punten: De twee zones zullen voor alle economi sche doeleinden als een enkel gebied wor den behandeld. De binnenlandsche hulp middelen en alle invoer, waaronder voed sel, zullen gemeenschappelijk worden be heerd. Engeland en de V.S. hebben beslo ten dè financieele verantwoordelijkheid ge_ lijkelijlc te deelen en zich ten doel te stel len tot een rantsoen van 1.880 calorieën per dag voor den normalen gebruiker in beide zónes te komen. Met het oog op de huidige voedselpositie in de wereld echter zal het huidige rantsoen van 1.550 calorieën per dag worden gehandhaafd. Volgens het accoord zal er een gemeen schappelijk export- en importbureau wor den ingesteld, dat voorloopig de verant woordelijkheid voor den buitenlandschen handel zal dragen. De beide landen zijn het eens over een spoedige vaststelling van den wisselkoers voor de mark, de opheffing der handelsbe lemmeringen, financieele hervorming en de uitwisseling van volledige technische en zakelijke mededeelingen tusschen Duitsch land en andere landen. De normale han delskanalen moeten zoo spoedig mogelijk worden hersteld. Naar verluidt voorziet het plan ook in verhooging van de steenkoolproductie in 1947 met 50 pet. en in onmiddellijke voed- serverschepingen naar de Britsche zóne. Belasting op weddenschap pen in Engeland? Het Britsche ministerie van Financiën heeft een "schema uitgewerkt voor een nieuw in te voeren belastipg op wedden schappen, dat aan den minister van finan ciën, den heer Dalton, is voorgelegd. In dien laatstgenoemde van meening is, dat een dergelijke belastingheffing in de prac- tijk mogelijk is, zal hij deze ongetwijfeld in zijn volgende begrooting in April 1947 opnemen. Volgens „The Star", bevat bedoeld sche ma onder meer: een uniforme belasting van 2 V? procent op alle weddenschappen be treffende paarden, honden en voetbalpools. Voorts een veranderlijke belasting op wed denschappen en van verschillende grootte. Andere belastingheffingen op weddenschap pen inzake paarden en honden en een be lastingschaal voor gewonnen bedragen op voetbalpools, alsmede een belasting op De betrokken autoriteiten meenen een systeem gevonden te hebben, waaraan wed ders noch bookmakers kpnnen ontkomen. Naar men zich herinneren zal heeft mi nister Churchill in 1926 eveneens getracht belasting te heffen óp weddenschappen, doch diens systeem faalde, zoodat deze be lasting drie jaar later werd afgeschaft. De uniforme belasting van 2 1 '2 procent zal ongetwijfeld het meest opbrengen, aan gezien naar schatting ongeveer 450 millioen pond per jaar aan weddenschappen op paarden, honden en voetbalpools worden uitgegeven. Hieruit alleen zou dus de schat kist jaarlijks 11.250 000 pond sterling kun nen trekken. Alleen de zoogenaamde „street bookmaker" zou zich aan het sys teem kunnen onttx-ekken. Waartegen de ve- geering op haar beurt zou kunnen optre den door deze vorm van wedden onwettig te verklaren. voor Donderdag. HILVERSUM I, 301 M. 7.30 gr.pl. 8.15 Disco-klanken. 9.15 Mor genwijding. 10.30 Van Vrouw tot Vrouw. 12.00 Metropole-orkest. 13.15 The Roman cers. 15.30 St. Nic- Kinderfeest. 17.20 Welk dier deze week? 19.00 En nu.... St- Ni- colaas. 19.20 Radio Volksmuziekschool. 20 15 Radiophilharm.ork. 21.15 Verzoek pl. 23.45 gr.pl. HILVERSUM II 415 M. 7.45 Lichte Ochtendklanken. 8.15 Pluk den dag- 9.50 Uit onzen Muziekkalender, 10.00 Berlijnsch Philharmonikar. 10.15 Mor gendienst. 11.45 Voor de kleuters. 12.30 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Omroepoi'k. 16.00 Bijbellezing. 17.00 St. Ni- colaasfeest in de studio. 18.00 Vrij en blij. 19.30 St. Nic-liedjeh. 19.40 Lezing. 20.05 St. Nic.-programma. 21.30 Met band en plaat voor u paraat. 22.30 Wei'ken van Bach. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Non- stopprogramma.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2