Herdenking 16e lustrum van „Pro Patria" Politierechter straft de kleine misdaad De moord in de Warmoesstr. te A'dam LEIDSCH TRIBUNAAL De sleepbooten „Margriet" en „Beatrix", die onlangs met een 200-tons bok van Rot terdam naar West-Indië vertrokken, bij aankomst te Curagao. De bok is bestemd, om geplaatst te worden in het Julianadok, de sleepbooten zetten hun reis voort naar Indonesië. HAAGSCHE RECHTBANK. De huisvrouw J. S. S. te Leiden had een vloerkleed gekocht, dat van diefstal af komstig was, hoewel zij dit niet zou heb ben geweten. Tegen haar werd wegens he ling drie maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft haar veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. De loopjongen W. J. van D. uit Noordwijk had te Boskoop de fiets ge stolen, die door Schouten even onbeheerd was neergezet voor een woning. Maar de dief werd op heeterdaad betrept en na een achtervolging kon hij gegrepen worden. Het bleek toen dat hij nog andere dief stallen had uitgevoerd. De Officier vor derde tegen hem twee jaar jeugd-gevan- genis. De rechtbank heeft verdachte ver oordeeld overeenkomstig dien eisch. Wegens inbraak heeft voor de recht bank zich te verantwoorden gehad de ar beider J. W uit Zoeterwoude, tegen wien de Officier acht maanden gevangenisstraf eischte. De rechtbank heeft hem veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. De schippersknecht P. van V. te Zoe terwoude kocht van een familielid een jas voor 20, en hij dacht er geen kwaad mee te kunnen. Doch de jas was gestolen bij een inbraak. Wegens heling werd tegen van V. twee maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft het tenlaste gelegde niet bewezen geacht en verdachte vrijge sproken OLYMPISCHE SPELEN Naamlooze Vennootschap Olympische Spelen 1948 opgericht. Lord Burleigh, eft voorzitter van het Britsch Olympisch Co mité, heeft zijn organiseerend comité voor de O. S. 1948 in een naamlooze ven nootschap omgezet, waarbij, met toestem ming van het Britsche ministerie van han del het woord Limiter" is weggelaten. Deze naamlooze,vennootschap bezit geen aandeelenkapitaal, maar. bepaalde perso nen hebben zich daarvoor garant gesteld, Het aantal leden bedraagt 50, die elk tot het betalen van een pond verplicht gesteld kunnen worden, als de vennootschap na af loop der O, S. geliquideerd wordt. De boven omschreven vennootschap zal in het algemeen zorg dragen voor mate rieel en uitrusting-stukken en in het bij zonder voor de uitrusting van de Britsche ploeg, wier onkosten zij voor haar reke ning nemen zal. VOETBAL „Hazerswoude". De Zondag te Zoeter woude gespeelde wgdstrijd voor de compe titie tusschen Hazerswoude II en S. J. Z. IV werd door de onzen gewonnen met 50. De JagersR.K, AVV 1. De Jagers spee.den wel een goede partij, doch AVV bleef de meerdere. Tot aan de rust ging AVV steeds maar door met doelpunten. Bij den stand 0—4 werd gepauzeerd, waarna De Jagers blijkbaar van plan was den ach terstand in te halen. Zij kon het echter niet verder brengen dan 1 doelpunt. De AW- overwinning was wel verdiend 14. Quick Boys—Excelsior 8—2. Zooals verwacht werd hebben de Katwijkers ook dezen wedstrijd gewonnen en met hooger cijfers dan bij den wedstrijd in Pernis. De gasten waren met oen drietal invallers Hier was geen wedstrijd met groote mo menten. Een kwartier was er gespeeld, toen de eerste gcal kwam van Verdoes, kort daarna weer ingehaald door Excelsior (11). De rust kwam met een 31 stand voor Q. B. De partijen waren voor de rust aardig tegen eikaar opgewassen met een technischen voorsprong van de thuisclub. IN a de rust was het echter met Excelsior gedaan en kort na elkaar moest de zwak spelende invaller-keeper van Excelsior 4 maal omzien, zoodat de stand tot 81 werd opgevoerd. Het laatste kwartier probeerde Excelsior nog ér uit te halen wat er uit te halen was. Het leverde een doe'punt op toen na een mooien aanval de linksbuiten den bal op den voet kreeg en inschopte, (8—2)). Verdere uitslagen:Katwijk 2Rijnsb. Boys 2 42; Q. B. 5Leiden 3 afgelast. Asp. Katwijk—Q B 0—4; KRVSJC 4—1. R.K.S V. Nic. Boys. Het- is Zaterdag en Zondag voor de boys weer niet gunstig afgeloopen. Alle elftallen hebben verloren. Nic. Boys A verloor met 71 van Esto. Hieraan heeft de boyskeeper wel eenige schuld. Nic. Boys 1 ging op bezoek bij Groot-Ammers en tegen de verwachtingen ir. verloren zij ook van deze club welke toch onder de zwakke broeders van de af- deeling geschaard kan worden. Nic. Boys 2 deed het al heel slecht tegen Waddinxveen 3. Van hen was zeker een overwinnmg ver wacht doch met riet minder dan 8^-6 moes ten zij in de gasten hun meerderen erken nen. TAFELTENNIS L. T. T. V. V.,De Sleutels". Wegens het St. Nicolaasfeest zal deze week de trai ningsavond gehouden worden op Woens dag 4 December. Hedenavond zullen er in het clublokaal twee competities gespeeld worden; t.w. Sleutels 4Rustenburg 4 en Sleutels 5Rustenburg 3 (Den Haag). De weds.trijd Sleutels 1—P. V, S. B. I zal as. Woensdag in Den Haag gespeeld worden. Op Zaterdag 18 Januari heeft het jaar feest der vereeniging in Hortuszicht plaats. HAAGSCHE POLITIERECHTER. i A. L. van G. te Leiden was in het be zit van een klein aantal' bonnen, die niet hem toebehoorden, zoodat de Officier hier een verkeerde handel constateerde, waar voor hij zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief eischte. Ver dachte was n.l. als ambtenaar werkzaam en had onrechtmatig de bonnen in zijn be zit gekregen. Na het pleidooi van mevr. mr. Nanning, werd het vonnis vijf maan den gevangenisstraf met aftrek preven tief. P. J. v. d. Z. te Leiden had zwarte siga- rettenhandel bedreven, en waar thans daar streng tegen opgetreden wordt, vorderde de Officier tegen, hem veertien dagen, ge vangenisstraf, maar bovendien opzending naar Veenhuiz^n gedurende zes maanden. De rechter veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf en opzending naar Veen- huizen voor drie maanden, J. M. M. te Alphen aan den Rijn had varkensvleesch in ontvangst genomen, ter wijl hij wist dat het van een clandestiene slachting afkomstig was. Om die reden vorderde de Officier tegen hem drie we ken gevangenisstraf. Waar de rechter evenwel aannam, dat het hier geen zwar te handel betrof, wilde hij volstaan met 50.boete of 25 dagen hechtenis. J. M. te Alphen ~an den Rijn had stevig de voorschriften overtreden, toen hij zich bezig had gehouden met clande stien slachten van een varken. Het betreft nu wel ftiet zoozeer een zwarte handel-af- faire, doch de Officier bij den Haagschen politierechter vond het geval ernstig ge noeg, en er drie maanden gevangenisstraf voor te eischen. De rechter volstond dit maal met 100.— boete of 50 dagen hech tenis voorwaardelijk de drie maanden ge vangenisstraf met twee jaar proeftijd, zulks nadat de raadsman, mr. Taat, cle mentie had aangevoerd. De arbeider A. G. van V. te Noot dorp had distributiebonnen gekocht, het geen niet bij een enkele maal was geble ven. Gezien deze handel, vorderde de Of ficier bij den Haagschen politierechter te gen hem vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De rechter ver oordeelde, na het pleidooi van mej. mr. Jacobs tot drie maanden gevangenisstraf. C. A. D. te Voorschoten had in de schoenen gedaan, waar valsche bonnen bij betrokken waren. De Officier vorderde te gen verdachte een maand gevangenisstraf, doch de rechter volstond na het pleidooi met 45.boete of 1 maand hechtenis en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. J. van R. te Zoeterwoude had clan destien in koffie gedaan en voor de over treding der distributievoorschriften vor derde de Officier thans een maand gevan genisstraf tegen hem. De politierechter veroordeelde tot 45.moete of 2 weken hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. Het Leidsch. Tribunaal deed hedenoch tend allereerst uitspraak in de voegende zaken: D. van Dam te Bergambacht, internee ring voor den tijd van 1 jaar en 10 maap- den tot 29 Maart 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, het bekleeden van open bare functies en het dienen bij de gewa pende macht. A. C. Fakkel te Leiden, die veertien da gen geleden reeds in vrijheid was gesteld; ontzetting uit de beide kiesrechten. H. Bakker te Voorschoten, interneering voor den tijd van 1 jaar en 7 maanden tot 5 Mei 1947 en ontzetting uit de beide kies rechten. J. Fijn uit Aiphen aan den Rijn, inter neering voor den tijd van 1 jaar en 7 maanden tot 8 Januari 1947 en ontzetting uit de beide kiesrechten. Mej. E. Ramb te Leiden, interneering voor den tijd reeds in interneering doorge bracht met ontzetting uit de beide kies rechten. Beschiudigde werd derhalve on middellijk in vrijheid gesteld. Hierna kwam in behandeling de zaak tegen W. Momberg te Leiden, die in 1933 1934 lid-, van de NSB was geworden, in Oct, 1942 lid van den NVD en in dit jaar tevens lid van de WA, te Oegstgeest was hij b-okleider en buurtleider van de NSB geweest. Voorts was hij colportageleider geweest van Vova en als onderdeel Van een Duitsche motor transportcolonne. Beschuldigde maakte bij zijn verhoor een ietwat zieiigen indruk. Hij zeide, dat hij lid was geworden van de NSB omdat hij dacht, dat de „Beweging" de werk loosheid zou opheffen. Hij was lid geble ven. omdat hij bang was anders naar Duitschland te worden gezonden. Na verdediging van mr. J. de Jong werd c!e uitspraak bepaald op 14 dagen. N. Kwestroo te Leiden, gedetineerd in Vught, was lid geweest van de NSB, in Oct. 1942 lid geworden van den NVD. Hij had voor de NSB verschillende functies verricht als blok-, buurt- en kernieider, groepsleider enz, chef-colporteur van het Nat. Dagblad en Vova en was te Leiden, Rotterdam en Utrecht chef van den auto ver Voerdienst van het Nat. Dagblad ge weest. Besch. voerde aan. dat hij eerst als lid bedankt had, doch op aandringen weer lid v/as geworden, anders had hij zijn zaak open moeten stellen voor werk voor de Duitschers. Mr. Sormani, zijn verdedigier, voerde aan dat besch. geen fel lid was geweest. Zijn buren hebben nimmer last van hem gehad. Hij was een man, die politiek vol komen ongeschoold v/as. Hij was heelemaal niet pro-Duitsch, hij had een zeer klein bekrompen inzicht. Spreker wees tenslotte op het feit, dat besch.. reeds 1 Y> jaar in detentie heeft doorgebracht, hetgeen voor zijn zwakke gezondheid eigenlijk te veel is. Derhalve verzocht spr. zijn onmiddel lijke in vrijheidstelling. Het Tribunaal achtte hiervoor echter geen termen aanwezig en bepaalde de uit spraak op 14 dagen. BIJZONDER GERECHTSHOF. W. van der Stoel, eertijds lid van de N. S.B. en W.A., landbouwer uit Woerden, was van 19421944 in dienst van de Ne derlandsche Oost-compagnie als boer werk zaam geweest in Oost-Europa. Verdachte hoorde zich veroordeelen tot 3 jaar gevan genisstraf, door te brengen in een rijks werkinrichting met aftrek van voorarrest en levenslange ontzetting uit beide kies- rechtén. De eisch was geweest 5 jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit de kies rechten voor het leven. C. G. Perreyn, vertegenwoordiger uit Leiden, werd wegens dienstneming bij de OT., veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf met aftrek van den tijd, in voorarrest doorgebracht. De eisch was geweest 4 jaar gevange nisstraf met aftrek. C. H. v. d. E. Uit Den Haag, die haar man en twee anderen had verraden wegens het verspreiden van anti-nationaal-socialis- tische lectuur, werd1 veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. De eisch was geweest 5 jaar met af trek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Gebr. Hoogenboom gear resteerd in Duitschland In Frankfort werden gearresteerd Corne lls Hoogenboom, oud 24 jaar, en diens broer Jacob Hoogenboom, oud 22 jaar, ver dacht van den moord in de Warmoesstraat, Amsterdam op de 61-jarige alleenwonen de vrouw Anna M. Marsman op 2 Novem ber j.l. De arrestatie geschiedde op 28 Novem ber j.l. door de Duitsche politie, wegens on. bevoegde grensoverschrijding en het zich bevinden in andermans woning zonder verblijfsvergunning. Toen de gebroeders Hoogenboom hiervoor voor een Duitsch gerecht terecht stonden, wilde het toeval, dat de aan dit gerecht als tolk werkzame Nederlander in Nederlandsche kranten over den moord en het verzoek tot op sporing en aanhouding van Jacob Hoogen boom gelezen had. De broers .werden toen onmiddellijk ter beschikking gesteld van de Nederlandsche militaire missie te Frankfort. Bij hun verhoor gaven zij toe de grens i illegaal te hebben overschreden op 5 No vember j.l, bij SusterenKaldenkirchen, om in Duitschland onder te duiken. Zij hadden tot nu toe van den zwarten handel voornamelijk van koffie, welke zij uit Nederland hadden medegebracht geleefd en waren in het bezit van ruime geldmid delen. Het was hun na hun aankomst in Frankfort gelukt direct contact te verkrij gen met kringen van de Frankfortsche on derwereld, die hun onderdak verschaften en aan valsche papieren zouden helpen. Frau Grasille ontsnapt Uit PRA-gebouw te Arnhem. Frau Grasille, die voor een groot deel aansprakelijk is voor de plunderingen te Arnhem, heeft Zaterdagavond kans gezien op sluwe wijze uit het PRA-gebouw (het voormalige Hotel Sonsbeek) te Arnhem te ontsnappen. Aan den portier, die haar de thee bracht, vroeg zij met klagende stem: „Och, wilt u even het raam" opschuiven?" De man gaf aan ddt verzoek gehoor, stapte de cel in en begaf zich naar het raam. Deze gelegen heid benutte Frau Grasille om voorbij den portier te glippen. Zij trok de celdeur ach ter zich dicht, zoodat de cipier nu zelf ge vangene was geworden. Zonder moeite k&i de vluchtende vrouw zich naar buiten be geven, daar in de avonduren zich alleen de concierge en de portier in het groote ge bouw bevonden. De portier, die terstond poogde den op de hoogste verdieping wo nenden concierge te alarmeeren, slaagde hier niet in. Met zeer veel inspanning ge lukte het hem ten slotte zich toch te be vrijden. Van Frau Grasille was toen ech ter geen spoor meer te ontdekken. Vermoe delijk is zij liftende uit de stad vertrok ken. HET ..AFWIKKELINGSBUREAU CONCENTRATIEKAMPEN." Van de zijde van het ministerie van so ciale zaken deelt men omtrent het bericht, dat de leiding van het afwikkelingsbureau concentratiekampen, ressorteerende onder het Ned. Roode Kruis ontslag heeft geno men, het volgende mede: „Er zijn op dit oogenblik vier bureaux, die zich bezig houden met het verzamelen van gegevens omtrent vermiste Nederlan ders t.w. het Informatiebureau van het Roode Kruis, het Afwikkelingsbureau Con centratiekampen (A, B. C.), het Bureau Amsterdam en het Bureau Westerbork. Dëze versplintering kost onnoodig veel geld, terwijl het werk er ernstig onder lijdt met name doordat het pubTek niet weet, tot welk adres het zich moet wen den. Vandaar dat de minister tot samen voeging heeft besloten. Waar het infor matiebureau van het Roode Kruis de be langrijkste organisatie is, zal dit bureau het centrum worden der nieuwe organi satie. Het bureau Amsterdam en het bu reau-Westerbork zijn hiermede accoord, maar het A. B. C. weigert medewerking. De miniser en de secretaris-generaal hebr ben aan de leiding van het A. B. C. een plaats in de nieuwe organisatie aangeboden, maar deze v/erd telkens afgewezen. De reorganisatie voltrekt zich zich nu onder leiding van het Informatiebureau, den Cen- tralen Accountantsdienst van het Ministe rie van Financiën, en de Afdeeling Repa- trieering van het Ministerie van Sociale Zaken. Op dAe wijze zal een efficiente or ganisatie van het nieuwe bureau worden verkregen.". Tiso staat terecht Het proces tegen Tiso, president van de „Slowaaksche republiek" tijdens de Duit sche bezetting van Tsjecho-Slowakije, is voor een volksgerechtshof te Bratislawa be gonnen. Tiso wordt er van beschuldigd contact te hebben gezocht met de leidende nazi's zooals Göring en von Ribbentrop, ten einde hun steun te verkrijgen bij de afscheiding van Slowakije van den Tsjechoslowaak- schen staat. Hij heeft tevens de onafhanke lijkheid van Slowakije uitgeroepen. Tiso verzocht om het zenden van Duitsche ter roristen naar Bratislava om de politici, die zich tegen de afscheiding verzetten, te in- timideeren. Het laatste gedeelte van de be schuldiging handelt over Tiso's maatrege len in Slowakije zelf, in het bijzonder zijn strijd tegen de partisanen en de deportatie van Joden. Het Hof heeft een verzoek van Tiso's ver dediger om een proces voor een interna tionaal gerechtshof verworpen. „Duitsche volk genezen van de Nazi's" Ds. Niemöller arriveert op Schiphol. In den nacht van Zondag op Maandag arriveerde op Schiphol ds. M. E. F. G. Nie möller uit Berlijn op doorreis naar Ameri ka, aldus meldt de „Tijd". Tijdens het korte onopthoud op het vlieg veld verklaarde de geestelijke, die van den beginne af aan wel een van de felste vijan den van het nationaal-socialisme geweest is, aan de verslaggevers, dat z.i. het meer- endeel van het Duitsche volk thans wel van de nazi's is genezen. Bovendien heb ben zij het te druk met de beslommerin gen voor het levensonderhoud, dan dat zij- zich nog met politieke problemen kunnen bezighouden. Hij vertelde, dat de levens middelenpositie, ook in de Amerikaansche bezettingszone, waarin hij woont, slecht is, vooral nu de Amerikanen voedsel hebben gestuurd naar de Britsche zóne. Over het algemeen heeft de Duitscher min der aanmerkingen op de Amerikaansche bezetting dan op de Engelsohe en Russi sche. Ontevredenheid heerscHt er echter overal.. Bijzonder ongerust maakte ds. Nie_ möller zich over het nijpende woningpro bleem. Steenendokter heelt beelden en muren Zelfs steenen kunnen ziek worden en zij hebben dan een dokter noodig, om h'et ziek te-proces te stuiten. Op het oogenblik is zoo'n steenendokter bezig met het marmer van het slot van Versailles, dat aangetast wordt door een soort eczeem. Deze ziekte veroorzaakt door wind, regen, hagel, rook en koude, grijpt het glanzende oppervlak aan en maakt er een soort püinsteen van. 'In het „Grand Thianon" zijn de rood en wit geaderde zuilen aangetast. Diepe scheu ren loopen thans dobr het marmer. De wit marmeren beelden zitten vol groeven en op de aangetaste plaatsen komen groene vlek ken. De oude Grieken kenden reeds deze kwaal. Zij behandelden haar door het beeld te bestrijken met honing Tijdens Lodewijk XIV heeft men dit procédé toegepast op een beeld van de „Bosquet d'Apollon", maar het resultaat is onbekend gebleven. Nu worden de beelden eerst met stoom en. een borstel schoongemaakt en daarna met een bepaalde was in gewreven. Dit maakt, dat het beeld voor een korten tijd beschermd is. De stee nen lijden ook door wisselvallige tempera turen. Salpeter verschijnt aan de opper vlakte en vreet den steen weg. Dank zij de uitvinding van den Belg Knappen, die zich speciaal bezig hield met het slot te Versailles, is de vocht verdwe nen. In de muren werden kleine, poreuze aarden buisjes aangebracht, die de lucht- circulatie bevorderden en de vocht in den steen weg namen. De resultaten ervan zijn verbluffend. Zoo verschenen op een muur van de abdij van Chaise-Dieu in de buurt van Puy en Ve- bay, die op deze wijze gedroogd was, de verfletste fresco's weer in haar oorspronke lijke pracht. Op sommige huizen en beelden in Parijs valt een zware lepra waar te nemen. De steen is aan het verbrokkelen, door benzine dampen en scherpe rook. Natuurlijk is het kasteel te Versailles weinig blootgesteld aan schadelijke dam pen, maar de Notre Dame in het hart van Parijs is er erg aan toe. Men zal de kathe draal volgens het zelfde procédé behande len als het slot te Versailles. Raketten-stad in Australië Sedert vele maanden wordt in de Austra lische kringen der wetenschap ingespan nen gewerkt aan een project, waarbij uit- 3 gebreide proeven zullen worden genomen met het afschieten van raketten, aldus meldt „De Volkskrant". De Australiërs wil len wel eens weten, hoeveel profijt zij kun nen hebben van transportmiddelen, die door een raket worden aangedreven en of het mogelijk is door middel van radio een behoorlijke controle uit te oefenen op de vliegende raket. Het fijne er van wordt nog diep geheim gehouden, maar wel weten wij nu, dat het in Alice Springs, een stadje, dat verloren ligt in het midden van Austalië, een zenuw achtige drukte is, om een expeditie uit te rusten, die de opdracht heeft, vér de woe stijn in te trekken. Men wil in West-Austra- lië (genoemd wordt het plaatsje Ëucla), een basis aanleggen vanwaar de raketten zul len worden afgevuurd naar Chrismas Is land, dat i nde Indische Oceaan ligt, ten Noorden van Austalië De raketten krijgen derhalve een weg af te leggen van 4.800 km. Langs dit geheele proefgebied komt een ketting van observatieposten te liggen, die zijn uitgerust met de modernste contro le-apparaten .De rapporten, die men van deze posten krijgt, zullen de geleerden in staat stellen, zich een gedetailleerde kennis te verwerven over de loop, richting en snel heid der gelanceerde raketten. 6 December leger-propaganda-dag in Leiden PRINS BERNHARD NEEMT DE PARADE AF Den 3den Nov. jl. was het tachtig jaar geleden, dat de Leidsche Studentenveree- niging tot Vrijwillige Oefening in den Wa penhandel „Pro Patria" werd opgericht. In verband met het feit. dat deze datum betrekkelijk kort na de groote vacantie viel, waardoor de tijd van voorbereiding voor feestelijke herdenking wat klein was, werd de herdenking uitgesteld tot a.s. Vrijdag 6 December. Zooals velen wellicht bekend zal zijn, werd in den veldtocht naar België ook een aantal jonge Leidsche studenten opge merkt, dat daaraan gezamenlijk deelnam, om het vaderland te dienen. Na hun terug keer werd elk jaar het feit der deelname herdacht, doch naar gelang de studenten ouder werden dreigde de reünie te verloo- pen en vandaar dat in 1866 uit het Leidsch Studentencorps de idee naar voren kwam om een vereeniging van studentenvrijwil- iigers te stichten, zulks mede met het oog op deh steeds dreigender wordenden Fransch-Duitschen oorlog. Deze brak in 1870 uit en inderdaad hebben de leden van „Pro' Patria" ook toen him diensten aan den koning aangeboden, indien deze hen noodig had. En bij den eersten wereld oorlog heeft een compagnie wielrijders r.og dienst 'gedaan aan de Belgische en Duitsche grenzen. In den laatsten oorlog, die een geheel ander karakter had dan vorige, mede door dat tal van leden aen den actie ven dienst dee^emen. is „Pro Patria" niet als veree niging opgetreden. De tijd daarvoor was bovendien ook wel zeer kort. aangezien ons land slechts vijf dagen werkelijken oorlog kende'. Individueel hebben verschil lende leden wel deelgenomen aan den oor log. Verschillende weken er naar Enge land uit, anderen namen deel aan het on- nergrondsch verzet en toen eenmaal de B. S. was opgericht werd een studenten sectie als stoottroepen in deze organisatie gevormd. Het Koninklijk Huis heeft zich steeds voor „Pro Patria" geïnteresseerd. Ver schillende prinsen in de vorige eeuw waren beschermheer der vereeniging en nu rust het beschermheerschap op de schouders van Z. K. H. Prins Bernhard. PRINS BERNHARD IN LEIDEN. Bij de herdenking a.s. Vrijdag zal de Prins dan ook mede aanwezig zijn. Als onderafdeeling van het Leidsch Stu dentencorps, da"; het militair element on der de studenten vertegenwoordogt, heeft Pro Patria" dit 16e lustrum willen stellen in het teeken van een propaganda voor de Ned. strijdkrachten, ten teeken ook, dat het met de actie Van het oogenblik volko men instemt en om te laten zien, dat de studenten werkelijk niet afzijdig en zonder interesse zouden staan tegenover het 'eger. De studenten nemen dan ook meer dan ooit deel aan de taak, welke op het leger rust door actieven dienst, Het is daarom, dat in samenwerking met den Generalen Staf en de Marine de gedachte is uitgewerkt deze herdenking in net teekén van ëen .propaganda voor het leger te stellen. GROOTE PARADE. Zoo zal er a.s. Vrijdag een groote parade worden gehouden. Na een receptie te 12.15 uur op de sociëteit „^linerva", zullen de troepen, die aan de parade zullen deelne men op het Levendaal worden geïnspec teerd door g. K, H. Prins Bernhard de ge neraal Kruis, Doorn^an en Thans, admi raal Helfrich en viceradmiraal Gouw. De militaire stoet zal worden geopend door de Marinekapel, gevolgd door een detache ment leden van „Pro Patria", waarna vol gen een compagnie matrozen en mariniers, luchtstrijdkrachten, eën militair muziek korps, waarschijnlijk van de" Territoriale Troepen, een bataljon'van deze troepen en het garnizoen Leiden, een afdeeling van de Prines Irene-brigadé uit Arnhem, waar mede ..Pro Patria" in contact staat door de boekeninzameling voor onze jongens in de Oost, een bataljon van de Cavalerieschool te Amerfoort met 55 panterwagens en luchtafweer, een detachement van het Ver kennersregiment en het Vrouwelijk Hulp korps. Na de inspectie zullen de, troepen via de Korevaarstraat over de Breestraat gaan, waar voor het stadhuis het défilé wordt gadegeslagen, waarna via het Noordeinde i.aar den Witte Singel zal worden gemar cheerd, waar de stoet wordt ontbonden. MARINE-TENTOONSTELLING. Daarna begeven de gasten zich naar den Burcht waar door Adm. Helfrich de Ma rinetentoonstelling zal worden geopend. Van hier begeef men zich naar het Leger museum aan de Pesthuislaan waar door de goede zorgen van Kol. van Houten een en1 ander omtrent de Leidsche Jagers van 1830 is tentoongesteld en waar men tevens de reeds gereed gekomen zalen van het Mu seum in oogenschouw zal kunnen nemen. Om 5 uur zal op de sociëteit Minerva" nog een bijzondere plechtigheid plaats vin den. Dan zal nl. de adoptie geschieden van het Cavalerieregiment uit Amersfoort, dat niet alleen van de noodige lectuur zal wor den voorzien, doch waarvoor ook een com missie voor de schterblij venden in hét le ven is geroepen ter behartiging van hun belangen. Deze commissie zal bestaan uit twee juristen, twee medische studenten en een theoloog d ie zich na het vertrek der troep naar Indië zullen bezig houden met de families, welke hier achterblijven, op dat zij niet in moeilijkheden zullen komen. Daarbij zal aan de cavalerietroep als em bleem worden overhandigd een schild met de Leidsche sleutels. Na deze plechtigheid vo7gt borrel en diner op de soos. Of ook Prins Bernhax'd hierbij zal aanzitten is nog niet bekend. Op Zaterdagavond wordt in den Leid- cLen Schouwburg de Marine-revue opge voerd -en het lustrum wordt besloten met een bal op Maandagavond in de Stadsge hoorzaal.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2