3)elicicbeheSoii/tci/nt Verspert den weg naar betere toekomst Terroristen schoten dum-dumkogels OP KORTE GOLF Welke rol speelde Engeland in Indië DINSDAG 3 DEC. 1946 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p- mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG JJo. 10953 Hoofdredacteur: TH. WTLMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. ,,De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Een mist-gordijn jO ONDOM het Cheribonsche verdrag wordt geschreven, gesproken, geadres seerd, gemanifesteerd, geprotesteerd en ge applaudisseerd zóó, dat het den belang stellenden toehoorders en toeschouwers duizelt voor de oogen. Als één groep hoog leeraren protesteert, staat er een ander op, om sympathie te betuigen. De voorlichting, die wij hebben gekregen, is ons gegeven bij stukken en brokken, waarbij dan nog ontbreekt, ontbreken moet, de informatie over wat aan de para feering van het verdrag is voorafgegaan. De staatkunde is een kunde, welke slechts betrekkelijk weinigen kunnen be oefenen: staatslieden van groot formaat zijn er mi aar enkelen. En aan de staat kunde van de Nederlandsche politici wor den in deze dagen de hoogste eischen ge steld.... Dat zij minstens zich weten vrij te houden van alle partij-politiek! En het Nederlandsche volk, dat kennis neemt van de elkaar tegensprekende mee ningen uit verscheidene kringen, heeft recht op een zeer volledige objectieve uit eenzetting van de feiten van de zijde der Regeering voordat déze hoogst belangrijke zaak komt in een openbare vergadering van de Volksvertegenwoordiging Op deze basis der feitelijkheid kunnen tot oordeelen be voegden hun meening vormen en propa- geeren. Het mist-gordijn, dat over de feiten hangt, moet spoedig worden opgetrokken. V* Apostolaat r\E MISSIE, die in Leiden is gegeven, is ten einde. Als wij er hier een na-be schouwing over zouden willen geven, dan zouden wij ons beperken tot een uiting van dankbaarheid namens alle katholie ken van Leiden (en Oegstgeest) aan de priesters, die met een on vermoeiden ijver en met een alle krachten eischende toewij ding 'hebben gewerkt en geofferd, om de zielen te brengen tot God, dichter tot God, om het wezen van het Geloof, van den Godsdienst te doen beleven door allen. Wij willen echter geen na-beschouwing houden, doch naar aanleiding van deze Mis sie een gedachte neerschrijven, die door alle katholieke lezers, waar dan ook, moet woröien overwogen. En dat is de gedachte, datlhet aoostolaat onder leiding van de priesters óók moet worden beoefend door "de leeken, zooals de Kerk dat altijd heeft gewild en dat de leeken, op wie daarvoor een beroep wordt gedaan, dat apostolaat moeten beoefenen in de door den Paus gewilde Katholieke Actie. De Katholieke Actie moet den steun, de sympSthie hebben van ons allen. De Katholieke Actie is een voor onzen tijd geëigende en geroepen leeken-aposto- laat. Is de directe deelname aan dat aposto laat beperkt geen enkele katholiek mag onverschillig zijn voor het zieleheil van "ziin mède-menschen. Offer en gebed niet alleen voor eigen heil, maar ook voor dat va 1 anderen, is een eisch, welke aan iederen katholiek is gesteld. De grootste schande, die wij op onszelf kunnen werpen, is dat wij ons schamen om: kleur te^bekennen, om uit te komen voor wat ons waarlijk een heilig levensbe ginsel is. In dezen tijd', waarin een drang leeft om een nieuwe samenleving op te bouwen, is voor de katholieken een eerste eisch, dat zij de ware beginselen aan die samenleving ten grondslag leggen. Niets is onmogelijk voor de jeugd", zei- de lord Beveridge Zaterdag te Rotterdam bij gelegenheid van zijn eere-promotie. Voor de katholieke jeugd is het zeker niet onmogelijk overal en altijd zich, los van verkeerde sleur en „neutrale" conventie, hun katholieke belijdenis te beleven. En de ouderen, die zich nog aan die sleur en conventie zouden willen vasthouden, zullen zij meetrekken in hun vaart naar hooger leven, dieperen godsdienstzin. De leden van de Commissie-Generaal wer den Maandagavond door H.M. de Koningin ten paleize Huis ten Bosch te Den Haag in audiëntie ontvangen, in verband met de be sprekingen te Linggadjati. V.l.n.r.: op het terras van Huis ten Bosch de heeren Max van Poll, prof. W. Schermerhorn en F. de Boer. Prof. mr. P. S. Gerbrandy over het accoord te Cheribon NEDERLANDERS, staan op het punt den oorlog alsnog te verliezen. En het ergst bij het zich voltrekken van deze ramp is,dat het geschiedt met onze eigen medewerking.Tenzij wij resoluut ons omkeeren op den weg, die ons thans heeft ge bracht tot de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati, is onze rechtvaardige zaak ver loren. Ik voel mij gedwongen tot u te spreken over wat dreigt te gebeuren met het Koninkrijk der Nederlanden, over het onheil dat zich dreigt te voltrekken over 70 millioen Nederlandsche onderdanen in onzen Oost-Indischen archipel" aldus sprak gisteravond prof. mr. P. S. Gerbrandy voor de microfoon van de N.C.R.V. De weg tot reddingzaa^ ëeweest> dat men aan de extreme na- Rijksconferentie met loyale vertegenwoordigers „Deze, door de commissie-generaal gepa rafeerde souvereiniteit over Nederlandsch- Indië prijs geeft, feitelijk de volken aldaar uitlevert aan een kleine bovenlaag, welke staat onder leiding van een man, die met onzen vijand en dien van zijn eigen land collaboreerde en welke overeenkomst, om zekeren schijn te redden, een koning aan den top zet van een unie, die voor de helft republiek is, deze, door de commissie-ge neraal of waarschijnlijk meer naar waar heid deze door de driehoeksfiguur dr. Van Mook, Sjahrir, Lord Killearn, geprojecteer de staatsregeling beëindigt, als ze grondwet wordt, het Rijk der Nederlanden en ver spert den volken in Nedcrlandsch-Indië en het volk van Nederland den weg naar een betere toekomst", zoo vervolgde de oud minister-president. Prof. Gerrandy keerde zich vervolgens tegen het argument „het kon niet anders"; volgens spreker had het echter zeker anders gekund, indien niet eenige der huidige be windsmannen Nederlandsch-Indië innerlijk reeds hadden losgelaten. „Het nopens Indië gevoerde beleid, ge dragen door „het kon niet anders" is oor- Bezoldiging van Gemeente-personeel Adviescommissie ingesteld De minister van Binnenl. Zaken heeft een commissie van advies in zake de bezol diging van het gemeentepersoneel, inge steld. De minister heeft daarbij overwogen: dat het noodzakelijk moet worden geacht de normen, welke sedert 1944 door het cen traal gezag worden gehanteerd bij de be oordeeling van gemeentelijke bezoldigings regelingen aan een nader onderzoek te on derwerpen: dat toch uit de kringen van Ged. Staten, vdn de gemeentebesturen en van de be langhebbende steeds dringender de wen- schelijkheid wordt bétoogd om de bezoldi ging van de secretarissen, de ontvangers en het overige gemeente-personeel uniformer te regelen en het peil daarvan, met name in de plattelandsgemeenten te verbeteren; en ten slotte dat de bestudeering van deze aangelegenheid en h^t voorbereiden van voorstellen behooren te geschieden in ge meen overleg van het centraal gezag met Ged. Staten en de vertegenwoordigende lichamen der gemeentebesturen en met in schakeling van de daarvoor in aanmerking komende vereenigingen van ambtenaren. De commissie van advies bestaat uit de heeren: mr. P. A. G. Ubink, voorzitter; mr. J. M. Kan, met bevoegdheid zich te doen vervangen door den heer N. A. Nap; mr. G. W. baron van der Feltz, leden; en twee door de gezamenlijke colleges van Ged. Staten aan te wijzen leden; één door het centraal orgaan voor gemeenschappelijke behande ling van gemeentelijke personeelsaangele genheden aan te wijzen lid; één door de Ver. van Nederl. gemeenten aan te wijzen lid. De heer J. M. P. J. Verstegen is secre taris. Voorts hebben zitting als lid; twee door de centrale organisaties van overheids personeel, zitting hebbende in de commis sie, ingesteld bij besluit van den minister van Binnenl. Zaken dd. 13 Oct. 1945 aan te wijzen leden, tevens adj.-secretarissen; de heer J. H. W. Meijer, adj.-secretaris. De commissie zal op korten termijn moe ten rapporteeren. Stoffelijk overschot van meisje gevonden Misdaad in het spel? Vrijdagmiddag hebben, aldus de „Tijd", hout-sprokkelaars tusschen Doorn en Leer- sum ongeveer 150 Meter van den weg in 't bosch het lijk aangetroffen van een meisje, van wien het schedeldak teekenen van geweldpleging vertoonde. Bij nader onderzoek bleek het 't stoffelijk overschot te zijn van ae twintigjarige freule J. Pauw van Wieldrecht, die twee jaar geleden 'spoorloos was verdwenen. Zij werd het laatst gezien, toen zij door een Duitsch mi litair werd aangehouden. Het onderzoek naar de doodsoorzaak wordt ingesteld. tionalisten in eigen oog en in dat der we reld een prestige heeft gegeven, dat in gee- nen deele dekt wat ze werkelijk waard zijn". Bovenal gaat het thans om het lot van tientallen milloienen menschen, aldus spre ker, voor wier wel en wee de weg, die ge kozen wordt, eslissend is. „Dat lot is slechts dan ook voor verre toe komst verzekerd indien een gezond gezag, een gezag, dat macht heeft en den wil heeft, om het recht te dienen, als schild boven het hoofd van het inwendig bestuur en de rechtspraak, boven het bedrijfsleven, boven zending en missie aanwezig is en werkt." Prof. Gerbrandy sprak verder van de ge woonte van sommige Nederlanders over de waarde van het Nederlandsche gezag, dat deze rol van waarborg voor bestuur en rechtspraak vervulde, schamper te praten, „maar ik kan u verzekeren, dat naar het oordeel van wetenschappelijke buitenland- sche onderzoekers en waarnemers, die ze ker ook de tekortkomingen niet verbergen, Nederland met een glansrijk getuigenis verschijnt in de wereld der staten." Spreker was van meening, dat de repu bliek niet in staat is dit gezag over te ne men; het „gezag" van de republiek mist al les wat dit gezag tot een rechtsgezag maakt. Ten slotte beval spreker als eenigen weg tot redding aan een politiek, gedragen door de boodschap van 7 Dec. 1942, die aanstuurt op een Rijksconferentie, waarop slechts ge sproken zal worden met loyale vertegen woordigers der verschillende volken en groepen, Prof. 'erbrandy besloot als volgt: „En als u mij vraagt: kunnen wij dat nog? dan vraag ik u: hebt u niet vijf jaren lang het onmogelijke gedaan, omdat het moest? Houdt vol, houdt vast, ga van dit stand punt nooit af, ge zult bondgenooten over tuigen, want het woord van recht en waar heid vermag oneindig veel. En ge zult het welzijn van alle volken van het Koninkrijk herstellen. De crisis van heden zal dan blijken hef tig maar voorbijgaand te zijn De weg van Linggadjati voert voor verre toekomst de groote massa an Nederlandsch-Indië naar een nacht van onvrijheid en onzekerheid". „Wij hebben een rassen-oorlog voorkomen" Toen de eerste Britsche troepen landden, wilden de Nederlanders, dat zij de nationa listische leiders zouden arresteeren, een „krachtige" politiek zouden voeren en trachten den opstand in de kiem te smoren. Dit weigerde het Britsche opperbevel. De toestand was reeds kwalijk, en men vrees de, dat het arresteeren van de nationalisti sche leiders een moord op groote schaal zou uitlokken op de Nederlanders, die toen nog ten getale van ongeveer 200.000 verspreid waren over kampen in geheel Java. Of, zooals vrijwel alle Nederlanders gelooven, de „krachtige" politiek, zelfs met de be perkte strijdkrachten, welke ter beschik king stonden, voldoende zou zijn geweest om den opstand te onderdrukken; of de za ken er heel anders zouden hebben voorge staan als, overeenkomstig de verlangens der Nederlandsche regeering, Indië onder De Legervoorlichtingsdienst meldt, dat volgens officieren van gezondheid en bur ger-artsen van de gesneuvelde Nederland sche militairen bij Medan er 70 gedood zijn door dum-dumkogels. Een gevangengeno men Indonesiër had een tasch met 50 dum- dumpatronen bij zich. Volgens een woord voerder van het Kon. Ned.-Indische Leger is Zondag na schermutselingen van vijf uur de rust bij Medan hersteld. Nederlandsche artillerie en luchtmacht hebben de terro risten verdreven uit* hun stellingen, welke zij volgens toezegging van de Indonesische delegatie reeds op 28 November hadden moeten ontruimen. Te Padang sneuvelden twee Nederlan ders aan boord van het troepenschip „Plan- cius", dat door terroristen werd beschoten. CONFERENTIE TE DEN PASSAR UITGESTELD. Officieel is te Batavia medegedeeld, dat de openirig van de conferentie van Den Passar is uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. Een officieel communiqué van den Ned.- Indischen Regeeringsvoorlichtingsdienst, dat heden is uitgegeven, deelt o m. mede, dat de aanwezigheid van den luit.-gouv.- generaal te Batavia noodzakelijk is met het oog op de debatten in het parlement over de ontwerp-overeeriklmst. Ten gevolge hiervan is dr. /an Mook niet in staat op 7 December te Den Passar aanwezig te zijn, om de besprekingen aldaar te openen. Bo vendien moet aangenomen worden, dat een bespreking van den toekomstigen politie- ken status van de Groote Oost eerst vrucht baar zal blijken, nadat de officieele opvat tingen in Nederland duidelijker zijn afge- teekend. COMMISSIE-GENERAAL IN AUDIëNTIE ONTVANGEN. Gistermiddag om 5 uur heeft H.M. de Koningin de 1-den van de Commissie-Ge neraal in audiëntie ontvangen. Het onder houd heeft ruim een uur geduurd. Geen export van aardappelen De export van aardppelen is door den minister van Landbouw plotseling stopge zet. Verder overweegt de minister een al gemeen verbod om aardappelen als vee voeder te gebruiken. Wat van dit alles de reden is, begrijpt zoo goed als niemand in geheel Nederland, aldus de „Volkskrant". De totale aardap peloogst bedraagt ongeveer 2.200.000 ton. Voor de menschelijke consumptie heeft Ne derland noodig 800.000 ton. Voor andere doeleinden houdt men dus over 1.400.000 ton. BINNENLAND. Pater dr. J. v. d. Ploeg O.P., professor in de H. Schrift aan het Albertinum te Nij megen is met eervolle vermelding te Rome gepromoveerd tot doctor in de Bijbelweten schappen. In den vervolge zullen klompen kun nen worden gekocht en afgeleverd zonder bon. De beschikbare hoeveelheid klompen is echter zeer gering. De prijzen van vaste brandstoffen, wanneer zij in papieren zakken worden af_ geleverd, mogen worden verhoogd met ten hoogste 70 cent per tien zakken. Correspondentie voor militairen, on derweg naar Indië aan boord van de „Si- bajak", dient resp. 4 en 17 Dec. ter post te worden bezorgd. Benoemd tot hoogleeraar in de afd. electrotechn. a. d. Techn. Hoogeschool te Delft ir. M. de Lange, ingenieur bij de N.V. ..Electrotechnische Industrie" v.h. Willem Smit Co. te Slikkerveer. De senaat der Technische Hoogeschool te Delft heeft besloten het doctoraat in de technische wetenschappen honoris causa te verleenen aan ir. W. J. H. Harmsen, direc teur-generaal van den rijkswaterstaat, ir. W. Hupkes, president-directeur der Neder landsche Spoorwegen, A. Plesman, presi dent-directeur van de K.L-M. en ir. D. P. Ross van Lennep, hoofdbedrijfsingenieur bij de Staatsmijnen. De importsigaretten, die verkocht zul len worden ten bate van de noodgebieden, zullen niet eerder dan eind December in ons land zijn, zoodat het nog wel even zal duren voor de aflevering aan het publiek begint.' Het consqmentencrediet kan nog wor. den aangevraagd tot 15 Dec. De datum is weer verlengd. In het zoo zwaar geteisterde plaatsje Putten is men energiek bezig met den weder opbouw. De eerste vijftig huisjes hoopt men spoedig gereed te hebebn DE LAATSTE BRITSCHE TROEPEN Ned. Indië verlaten hebben, komt de vraag weer naar voren, welke rol de Engels chen in Indië hebben gespeeld en of die rol nu onze belangen voordeelig of nadeelig is gewe'est. De correspondent van de „Times'' te Batavia heeft er een uitvoerige beschouwing aan gewijd, waaraan de N.R.C. het een en ander ontleent. Na eraan herinnerd te hebben, dat de Engelschen kort na de ca pitulatie van Japan zich voor een moeilijke taak geplaatst zagen wegens het tekort aan scheepsruimte, zoodat zij veel te laat op Java arriveerden, waardoor de volksgisting op Java zich als een boschbrand kon uitbreiden, constateert de correspondent, dat er zich een scherp conflict van politieken aard ontwikkelde tusschen de Nederlanders en de Engelschen. Amerikaansch bevel gebleven was deze vragen behooren tot het rijk der veronder stellingen, maar zij vormen de kern van het geschil. De overtuiging van den cor respondent van de Times is, dat de Pritsche strijdkrachten, door de gedragslijn te vol gen, die zij gevolgd hebben, door een bijna bovenmenschelijke terughouding te be trachten geweld den kop in te drukken, waar het zich ook uitte, een bloedigen ras- senoorlog hebben voorkomen, welke dui zenden Nederlandsche en Indonesische le vens zou hebben gekost en elke denkbare vreedzame oplossing volstrekt onmogelijk ^>u hebben gemaakt. EEN DILEMMA. De Engelsche strijdkrachten stonden, evenals het publiek in Engeland, voor een dilemma. Aan den eenen kant waren de Nederlanders hun bondgenooten uit den oorlog, en Ne'derland was de eenige wetti ge overheid in Indië, welke Engeland er kende. De Britsche sympathfë was Opge wekt door het verschrikkelijke lijden van de Nederlandsche mannen, vrouwen en kin deren in de kampen. Aan den anderen kant sympathiseerde menig Engelschman met de Ihdonesiërs, die een volk zijn van groote aantrekkelijkheid, in hun strijd voor onaf hankelijkheid! De Engelsche regeering, be zwaard met nationalistische vraagstukken in Britsch-Indië, Birma en het Naburige Oosten, wenschte vooral te vermijden, dat zij te sterk in de zaak betrokken zou wor den. COMPROMIS-POLITIEK In dit dilemma werd een compromispoli- tiek gevolgd. De Engelschen vestigden, soms na eenige gevechten, veilige bases op acht sleutelpunten op Java en Sumatra en van hieruit pakte zij de repatriatie van de Japanners aan. De compromispolitiek was aan geen van beide zijden populair. De Indonesiërs ver wijten ons, dat wij de Nederlanders stevig teruggebracht hebben op acht bruggehoof- den. De Nederlanders verwijten ons, dat wij een ongemotiveerde erkenning en aanmoe diging hebben gegeven aan het republi- keinsche regime, in strijd met de Neder landsche belangen, onze eigen belangen, en die van de blanken in Azië. Beide verwijten zijn ten deele waar. Wij hebben de Neder landers teruggebracht; en wij hebben heel wat aanmoediging gegeven aan de meer ge matigde elementen in de nationalistische beweging. Het is nog te vroeg om te zeggen of de voorloopige overeenkomst, geteekerid te Cheribon op 11 November, leiden zal tot een bevredigende en duurzame regeling, maar als dat het geval is, zal het de recht vaardiging achteraf zijn van de Britsche militaire en politieke actie in Netl.-Indië, aldus de correspondent. NOëL BAKER OVER LINGGADJATI. De Britsche vertegenwoordiger Noel Ba ker heeft bij het debat in de politieke com missie der Vereenigde Naties dezer dagen het volgende verklaard: „Ik beschouw de overeenkomst, welke in Indonesië gesloten is, als een schitterende historische daad van staatsmanschap. Ik zou hulde willen bren gen aan onzen Nederlandschen collega van Royen voor zijn persoonlijk aandeel in het tot stand brengen van deze overeenkomst. Ik weet er meer van, dan de meeste men schen ervan kunnen weten". ZIJ WETEN ER OOK MEER VAN! Naar het Fransche persbureau A.F.P. be richt, zouden er volgens het republikcin- sche persbureau Antara vertegenwoordi gers van belangrijke Amerikaansche firma's officieuse besprekingen zijn begonnen met de republikeinsche autoriteiten, betreffende den wederopbouw van het land. EEN EI VOOR JONGEREN. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling deze week voor kinderen in den leef tijd van 0 tot 20 jaar, een bon voor een ei aan te wijzen. WEERSVERWACHTING OOOOO ONVAST WEER. g o Aanvankelijk tijdelijk opklarend, o o later weer toenemende bewolking met tijdelijken regen plaatselijk wel- 5 o licht vermengd met natte sneeuw, varieerende wind, vrij koud. g toooooooonooooooooooonoooooooooooooooooo HOOGLEERAREN BEPLEITEN SPOEDIGE AANVAARDING LINGGADJATI-ONTWERP. Gisteren is «"en schrijven aan den minis terraad overhandigd waarin een aantal hoogleeraaren als hun meening te kennen geven dat de Staten Generaal thans de ont werpovereenkomst van Linggadjati onmid dellijk moeten behandelen en goedkeuren, mede ter weerlegging van het adres van andere hoogleeraren waarin wordt betoogd dat de goedkeuring der Staten Generaal op het oogenblik rechtens ongeoorloofd zou zijn. De onderteekenaars van dit schrijven zijn: prof. mr. R. D. Kollewijn te Leiden, prof. mr. F. M. baron van Asbeck te Leiden, prof. mr. C. Westrate te Leiden, prof. mr. G. van den Bergh te Leiden, prof. mr. W. F. Wertheim te Leiden, prof. mr. W. G Vegtin te Amsterdam, prof. mr. J. Valkhoff te Am sterdam, prof. mr. W. P. J. Pompe te Utrecht, prof. mr. J. B. Zeylemaker Jzn te Batavia, prof. nr. M. G. Levenbach te Am sterdam, prof. mr. H. F. W. D. Fischer te Leiden, prof. mr. J. C. van Oven te Leiden, prof. mr. J. M. J. Schepper te Batavia en prof. mr. Gr. Langemeijer te Leiden. PROTEST VAN EEN GROEP LEIDSCHE STUDENTEN. Een aantal studenten verzoekt ons opna me van het volgende. „Een groep Leidsche studenten wenscht met nadruk te protesteeren tegen de voor stelling van zaken gegeven in enkele' dag bladen van Maandagavond 2 December, als zou de basis-overeenkomst van Ling gadjati de volledige instemming hebben van de docenten en studenten aan alle Hoogescholen en Universiteiten. Zij wenscht integendeel te verklaren, dat juist in algemeene studentenkringen de basis-overeenkomst beschouwd wordt als vernietigend voor het Koninkrijk." Op ons buraeu ligt ter inzage de passagierslijst van het m. s. „Oranje", dat 6 Dec. te Amsterdam zal arriveeren. BUITENLAND. Een Constellation heeft op de route New YorkShannon (Ierland) een nieuw transatlantisch snelheidsrecord gevestigd. Het vliegtuig legde den afstand in 9 uur en 10 min af. Albanië wordt met hongersnood be dreigd door groote overstroomingen, waar door meer dan 60 pet. van alle bouwland is verwoest. De spoorwegverbinding LuikNamen is gestremd tengevolge van het neerstorten van een rots. Op het Congres van Psychiaters te Berlijn is medegedeeld, dat de Nazi's meer dan 275.000 geesteszieken om het leven ge bracht hebben. In Rangoon zijn de havenarbeiders een z.g. lig-staking begonnen. Zij gaan op den grond liggen en verhinderen alle ver keer door auto's geen doorgang te verlee nen. De Zwitsersche Bondsraad heeft gis teren dr. Wey tot president gekozen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1