S)e CcicbelieGouTcwt Cheribon-accoord nog deze week in Staten-Generaal verwacht Ravage bij spoorwegongeluk in Gouda Eere-promotie van Lord Beveridge te Rotterdam MAANDAG 2 DEC 1946 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon Voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per v/eek, ƒ1.10 p. mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEfl EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10952 Hoofdredacteur: TH. WIL MER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. ..De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Verhooging van arbeidslust ^ONTSPANNING is geen luxe. Op den juisten tijd en op de juiste wijze geno men, is ontspanning goéd en kan zij zelfs noodzakelijk zijn, om den geest frisch en het lichaam fit te houden voor inspanning, voor arbeid. Als regel zal de meest waardevolle, de meest doeltreffende ontspanning worden genoten in een huiselijken kring, in een ge zellige huiselijke sfeer. Maar daarom worden onzerzijds geens zins afgekeurd behoorlijke behoorlijke! publieke gelegenheid voor ontspanning Ze zijn in de amenleving feitelijk onmis baar Wij zijn het echter niet eens met wat mi nister Lieftinck verleden week in een ver gadering in de Tweede Kamer heeft ver klaard, naar aanleiding van hem gestelde vragen, nl., dat het bouwen van dancings e.d. noodig is voor het vermaak, dat een be langrijk deel aan goede stemming en ar beidslust bijdraagt! Er zijn toch waarlijk in een stad als Den Haag de bouw van een „danspaleis" al daar was de aanleiding tot het stellen van bedoelde vragen wel voldoende gelegen heden om vermaak te zoeken. Als „geleide economie" haar nut en noodzakelijkheid in l^e over riden, dat de zeer schaarsche bouwmaterialen enz. daar komen, waar ze het meest noodig zijn, waar er het meest behoefte aan bestaat. En dat zijn zeker niet dancings, danshui zen, publieke dansgelegenheden. De arbeidproductiviteit onder ons volk moet worden omhoog gestuwd! Gisteren is de Ned. Herv. Kerken een kanselboodschap voorgelezen vanwege de Generale Synode, waarin o.m. wordt op gewekt tot „een uiterste krachtsinspanning, opdat het welvaartspeil voor allen stijge". „Niemand, die werken kan, mag zich aan de zedelijke plicht, om te arbeiden, onttrek- - ken." Er is opgericht een Initiatief-comité Op voering Arbeidsproductiviteit (J.C.O.A.) onder voorzitterschap van den heer L. Ne- her, directeur-generaal der P.T.T. De arbeidsproductiviteit onder ons volk moet worden omhoog gestuwd. En één der middelen is 't spreekt van zelf de verlevendiging, verfrissching, stimuleering van de arbeidslust. Dat, om dit laatste doel te bereiken, de publieke dansgelegenheden van nut zijn zal toch wel niemand in ernst durven be weren en volhouden! Door dergelijke gele genheden van vermaak wordt juist he laas aan maar al te veel personen ontno men de ernst, die de kern is van een blij en opgewekt leven, óók van een toegewij de arbeidslust. Dat de overheid voor der gelijke instellingen kostbare schaarsche goederen beschikbaar stelt moet ook met het oog op de zoo hoog noodige arbeidslust worden veroordeeld. GENERAAL DER MINDERBROEDERS OVERLEDEN. De generaal van de Orde der Minder broeders, pater Valentinus Schaaf, is Zon dag te Rome aan de gevolgen van een be roerte overleden, aldus Radio-Vaticana. Pater Schaaf werd vorig jaar tot gene raal gekozen. |OE REGEERINGSVOORLICHTINGSDIENST deelt mede, dat de Commissie-Gene raal in een tweetal vergaderingen van den Raad van Ministers de ontwerp-basis- overeenkomst nader heeft toegelicht, mede aan de hand van bindende notulen en van de overigens gehouden besprekingen en de reeds door den It. G.-G. en het lid van de Commissie-Generaal den heer Van Poll gehouden radio-redevoeringen. van de jeugd, die protesteeren tegen het geen de commissie-generaal in Indië heeft aangericht. De minister-president heeft voorts tele grammen ontvangen van den interprovin cialen raad van de gemeenschap van oud- illegale werkers Nederland en van de- stichting „Indië in Nood". H. M. de Koningin ontvangt Commissie Generaal Hierdoor is het inzicht in de juiste betee- kenis en de draagwijdte van deze ontwerp- basisovereenkomst in belangrijke mate verhelderd. Het kabinet zal thans zoo spoedig moge lijk, uiterlijk in verder overleg met de Commissie-Generaal, zijn standpunt bepa len, waarna een verklaring in de Staten- Generaal zal worden afgelegd. Naar het A-N.P. voorts verneemt, zal vandaag de ministerraad in normale weke- lijksche vergadering bijeenkomen. De mi nisterraad zal vermoedelijk ten opzichte van de ontwerp-basisovereenkomst tot een besluit komen in een vergadering, op Woensdag a.s. te houden, na een daaraan voorafgaande vergadering met de Commis sie-Generaal. De behandeling dezer materie in de Sta ten-Generaal kan worden verwacht in de tweede helft van deze week H.M. de Koningin heeft hedenmiddag de Commissie-Generaal op het Huis Ten Bosch in gehoor ontvangen. PROTESTEN. Van vele kanten komen de recaties bin nen op de ontworpen overeenkomst met Soekarno. Na den oproep van een groep Nederlan ders, tot wie o.a. generaal Winkelman be hoorde en die als adres den heer Van Rees Vellinga, v. Kijfhoeklaan No- 5, te Den Haag, heeft gekozen, is er thans een oproep uitgegaan tot het Nederlandsche volk, onderteekend door de heeren luit.- gen. b.d. M. Boerstra, oud-edt Kon. Ned.- Ind. Leger; mr. dr. L. N. Deckers, oud-mi nister; luit.-gen. tit. b.d. L. F. Duymaer v. Twist; dr. J. J. C. van Dijk, oud-minister; luitd.-adm. b.d. J. Th. Furstner, oud-minis ter; luit.-gen. b.d. jhr. W. R'ëll, oud-edt. vzldleger; dr. A. A. L. Rutgers, oud-gouv. van Suriname; prof. mr. J. Ph. Suyling, oud-hoogleeraar en Ch. J. I. M. Weiter, oud-minister. In dit manifest wordt uit voerig uiteengezet dat de ontwerp-over- eenkomst onaanvaardbaar is. Voorts is een oproep gericht tot den mi nister-president en den ministerraad door „een aantal Amsterdammers". De namen, die hierop voorkomen, zijn: prof. dr. J. Coops; J. H. Crucq, mr. H. W. L. Haitink, J. M. van Hardeveld, ds. G. A. den Her tog, dr. W. A. Lubbers, mr. Th. Muller Mas- sis, T. de Ridder, A. A. B. Schmit, mr. U. W. H. Stheeman, H. J. Vermeulen en dr. H. Wamsteker. De „Oranje Garde" en het „Nationaal Jongeren Verbond" zijn twee organisaties VOORSTANDERS. De heeren prof. dr. C. C. Berg, dr.' K. J. Brouwer, zendingsdirector, mr. A. B. Cohen Stuart, oud-regeeringsgemachtigde voor de decentralisatie, ir. Ch. G. Cramer, oud-lid van den Volksraad en van de Tweede Kamer. Alb. de Court, oud hoofdambtenaar dep. van Ond. en Eere- dienst, H. J. de Dreu, oud-lid van den Volksraad, E. Gobée, oud-adviseur voor inl. en Arab. Zaken, mr. W. Hakker, insp. van financiën, prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong, prof. dr. H. Kraemer, oud-afge vaardigde van het Bijbelgenootschap, W. Middendorp, oud-lid van den Volksraad, mr^ F. C. graaf van Rand wij ck, zeridings- consul, J. E. Stokvis, oud-lid van den Volksraad en lid van de Tweede Kamer, Z. Stokvis, oud-inspecteur M. O., mr. B. van Tijn, rechterlijk ambtenaar, dr. J. A. Verdoorn, zendingsarts, hebben een? mani fest tot het Nederlandsche volk gericht, waarin zij verklaren, dat zij de basis-over eenkomst, welke te Linggadjati tusschen Nevenstaand kaartje van Java, hei voor naamste eiland van Indonesië en de ze- te] van de Repoébliek geeft de meest voor komende plaatsen welker namen in de zen tijd nogal' eens genoemd worden, en tevens de door de Nederlanders bezette zones. de Commissie-Generaal en de delegatie der Indonesische Republiek is tot stand- gekomen, beschouwen als een bruikbare grondslag voor een noodzakelijke vernieu wing van het koninkrijk, voor een gerecht vaardigde bevrediging van nationale aan spraken der Indonesiërs en voor de ver krijging van een in moreel en staatkundig opzicht juistere verhouding. Dat de te Linggadjati verkregen over eenstemming zou leiden tot een ontbin ding van het Koninkrijk, ontkennen onder- geteekenden met nadruk, omdat: le. De Nederlandsche Kroon aan het hoofd zou komen te staan van een nieuw staten-geheel; 2. Voorzien wordt in een wettelijk te re gelen gezamenlijke en blijvende behar tiging van voorname gemeenschappelijke levensbelangen; 3. De organen van het Koninkrijk bij stand zullen verleenen aan de Vereenig- de Staten van Indonesië, zoolang deze niet of onvoldoende over eigen organen be schikken. In vrijheid en vriendschap zal hierdoor een duurzame band kunnen worden ga- legd, welke in waarde verre zal uitgaan boven elk dwingend verband. In Indische zaken-kringen is men over het algemeen vrij gunstig gestemd tegen over de overeenkomst van Cheribon. O.a. heeft jhr. mr. C. H. V. de Villeneuve,- voor zitter van den Ned. Ind. Ondernemersbond meegedeeld, dat er in Indische zakenkrin- gen meerendeels een gematigd gunstige gezindheid heerscht. Weliswaar laat de overeenkomst nog verschillende vragen t. o.v. een concrete regenng open, doch deze problemen kunnen later worden op gelost. Locomotief in de flank geramd Om 18.20 uur Zaterdagavond is vlak buiten het station te Gouda, op den spoor wegovergang, een treinongeluk gebeurd, waarbij geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen, maar wel een groote ravage werd aangericht. In Gouda worden n.l. op dit uur de stoomtreinen, die om 17.49 uur uit Rot terdam en om 17.41 uur uit den Haag naar Utrecht vertrekken, aan elkaar gekoppeld. De Rotterdamsche trein komt 5 min. eer der binnen en stond op het rechterspoor gereed. De trein uit den Haag, die op het zelfde spoor binnen komt, behoort achter dezen trein tot stilstand te komen. Ver moedelijk doordat het treinpersoneel in den Haag de remkraan tusschen de loco motief en de pakwagen abusievelijk geslo ten had gelaten, zag de machinist geen kans tijdig af te remmen. Gelukkig bevond zich achter den stilstaande trein uit Rot terdam een.wissel, die op dat moment af gesteld stond op het meer naar links ge legen spoor. De trein uit den Haag boeg daardoor met een vaart van ongeveer 30 Lord Beveridge, de bekende Engelsche econoom, is in de aula van de Economische Hoogeschool te Rotterdam gepromoveerd tot doctor honoris causa in de economische wetenschappen. Lord Beveridge ontvangt den bul uit handen van zijn promotor, Prof. G. J. Koopman. km op dit spoor af en reed aanvankelijk naast den stilstaanden Rotterdamschen trein. Een vijftigtal meters verderop be vindt zich echter opnieuw een wissel, die de locomotief weer naar het oude spoor teiug geleidde. Juist op het punt, waarop de wissel met deze rails samenvloeit, stond de locomotief van den Rotterdamschen tiein. Deze laatste werd dientengevolge in de flank geramd door de locomotief van den uit den Haag komenden trein. Tengevolge van de botsing kantelde de laatste en verwoestte in den val een der spoorwegboomen van den spoorwegover gang. Ook de andere locomotief werd be schadigd. Geen der leden van het perso neel der locomotieven werd gewond. Beide treinen hadden ongeveer twee uur vërtraging. Doordat de rails verbogen zijn werd al het door Gouda komende treinverkeer over de beide linkersporen geleid. .Dit had vertraging tengevolge. Jeep verongelukt Eén doode. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur is in de Laan van Meerdervoort bij de Fahrenheitstraat te 's-Gravenhage, een jeep, bestuurd door den 33-jarigen Engel- schen officier-vlieger G. B. Ward, geboren in Southampton, tegen een vluchtheuvel en vervolgens tegen een boom gereden. W. liep een hoofdwond en een zware hersen schudding op. De mede-inzittende 22-jarigs Engelsche officier-vlieger F. Robinson werd uit den wagen geslingerd en was di rect dood. De militairen waren gelegerd in Hoek van Holland. Het lijk en de gewon de zijn overgebracht naar het militaire hos pitaal. VON MACKENSEN EN MaLTZER TER DOOD VEROORDEELD. Generaal von Mackensen, de voormalige opperbevelhebber der Duitsche troepen in West- en Zuid-Italië, en luit.-generaal Maltzer, de voormalige Duitsche gouver neur van Rome, zijn Zaterdag schuldig be vonden aan het ten laste gelegde in ver band" met de moord op 335 Italianen ten Zuiden van Rome in 1944. Zij werden bei den ter dood veroordeeld. DUITSCHE SO£.-DEMOCRAAT SPRBEKT TE CAMBRIDGE. Dr. Schumacher, de voorzitter der Duit sche sociaal-democratische partij, die zich naar Engeland heeft begeven, heeft Zater dagavond te Cambridge gesproken over de toekomst van Duitschland. Hij zeide, dfct de komende winter van beslissende beteekenis zou zijn, daar de po litieke houding der Duitsche jeugd naar zijn meening dan zal worden bepaald. Het grootste deel van de Duitsche jeugd is vol hoop en vol argwaan. Zij heeft één groote vrees, om door de democratie te worden bedrogen, zooals zij door Hitier werd bedrogen. In Frankrijk is men over deze reis van dr- Schumacher niets te spreken. Men is te Parijs van meening, dat de po litiek der Britsche Labourregeering er op gericht is, door Schumacher de Duitsche sociaal-democratische partij uit te spelen tegèn den Sovjet-invloed, welke zich door middel van de S.E.D. gelden laat. De Rector Magnificus van de Neder landsche Economische Hoogeschool te Rot terdam, prof. C. W. de Vries heeft Zater dagmiddag in lijn openingsrede ter gelegen heid van de eere-promotie van Lord Be veridge erop gewezen, dat dit de eerste maal is, dat deze Hoogeschool een eere- dotoctoraat verleent aan een niet-land- genoot en voor lord Beveridge die reeds een groot aantal dergelijke docto raten in de rechten en de letterkunde be zit de eerste keer, dat hij een eeredocto raat in de economie ontvangt. De promotie Aan lord Beveridge tot doc tor in de economische wetenschappen, ho noris causa, in de aula der Nederlandsche Economische Hoogeschool zou door zes Ne derlandsche ministers worden bijgewoond. In verband met den ministerraad, welke Zaterdag gehouden werd, koncren zij even wel niet aan hun voornemen gevolg geven, behalve de minister van financiën, prof. P. Lieftinck, die toch was gekomen. De plech tigheid werd verdèr o.a. bijgewoond door den Britschen ambassadeur, sir Neville Bland en de gezanten van Canada en Australië, zoomede verscheidene Neder landsche en plaatselijke autoriteiten. O.m. was aanwezig de president van den Hoogen Raad, dr. Donner, de burgemeester van Rot terdam en leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De plechtige zitting werd tevens bijgewoond door mevrouw Beverid ge. In plechtige stoet van hoogleeraren werd Hord Beveridge, voorafgegaan door den Rector Magnificus prof. de Vries en den president curator mr. K. P. van de Mandele de aula binnengeleid. Zoodra hij gezeten was nam prof. C. W. de Vries het woord om in een korte toespraak de plech tige zitting te openen. Daarbij stelde hij de belangrijkheid van lord Beverigde's werk in het licht. De promotor prof. J. G. Koopmans be- »Wij moeten leeren dat het booze onze vijand is en niet een bepaald volk« lichtte vervolgens de verdiensten van lord Beveridge als schrijver en philosoof, als ontwerper van verreikende practische sche ma's op het gebied van economische en so ciale politiek, als organisator en bestuur der en niet het minst als opvoedkundige. Toen prof. Koopmans vervolgens de for mule van de promotie tot doctor in het Ne derlandsch en in hét Engelsch had voorge lezen, steeg een luid applaus op. Daarna werd het diploma met het zegel der Hoogeschool piechtig aan den nieuwen doctor overhandigd. Toen besteeg lord Beveridge den kathe der. Hij verklaarde, dat hij tracht te bou wen aan een nieuwe wereld. Na den wereld oorlog kan men niet terug naar den ouden tijd. Dat moet men zich wel realiseeren. Wij moeten voorwaarts, naar betere tijden, nationaal zoowel als internationaal. Herin nerend aan het Beveridgeplan, wees hij er op, dat dit in Groot Brittannië aanvaard is en daar wet is geworden. Iedere natie heeft zijn eigen systeem, maar in principe kan iedereen het er mee eens zijn en hij hoopte, dat iedere natie het zal aanvaarden, opdat men kome tot full-employment in een vrije samenleving. De gemeenschap dient zoo ge ordend te word_n, dat er gewerkt kan wor den aan een v/ereld, waarin ieder arbeid heeft. Als een volkomen democratisch land dient men ook hier te streven naar full- employment en sociale verzekering. Als dat niet lukt, gaan we een derden oorlog tege moet, dat is de les die hieruit getrokken moet worden. Als men vrede wil, moet ieder land eraan medewerken. De vijanden zijn tenslotte niet de Duitschers, de Ja- panneezen of de Italianen, de vijand is de kwade geest. 'Vij moeten leeren, dat het booze onze vijand is en niet een bepaald volk. Niets is onmogelijk voor de jeugd, voegde spr. hieraan toe. Na de plechtige zitting volgde e'en recep tie in het gebouw der Hoogeschool en na dien begaf de jonge doctor met de grijze lokken zich nog naar de studentensociëteit. K.L.M. NON-STOP-RECORD NEW-YORK-AMSTERDAM IN 12 UUR Een K.L.M.-machine heeft een reicord non-stopvlucht over den Oceaan, New YorkAmsterdam volbracht. Om 12 mi nuten over 7 Zaterdagavond Amsterdam- sche tijd startte de Constellation P.H. T.D.A., de „Arnhem" van de New York- sche luchthaven en precies gisterochtend 12 minuten over 7 zette de gezagvoerder Dill de machine met vracht, post en 23 passagiers op Schiphol op Nedcrlandschen grond. Socialisatie der mijnen Het ligt in de bedoeling van den «minister van Economische Zaken om in de commis sie, die de vraag zal moeten beantwoorden, of het noodig is de Limburgsche mijnen te socialiseeren, te benoemen de volgende hee ren: mr. N. C. Couvée, ir. J. Bakker te Sur rey (Eng.), prof. mr. M. J. H. Cobbenha- gen, Tilburg, mr. dr. W. F. J. Frov/ein te Els-Wittem, jhr. mr. M. van der Goes van Naters te Wassenaar, mr. N. C. L. van der Grinten, Rotterdam, Jos. Maenen, Heerlen, J. F. Posthuma, Den Haag, mr. M. A. Rei- nalda, Haarlem, prof. mr. B. C. Slotemaker te Wassenaar, tot secretaris mr. P. Schier - beek, Den Haag en tot adjunct-secreratis A. W. H. J. Quadvlieg, Den Haag. BARON TUYLL v. SEROOSKERKEN WEER NAAR NEURENBERG. Ingevolge ontvangen uitnoodiging heeft de Nederlandsche regeering mr. A. M. ba ron van Tuyll van Serooskerken wederom aangewezen als waarnemer bij de serie processen tegen Duitsche qorlogsmisdadi- gers, welke komende week in het paleis van justitie te Neurenberg zal aanvangen. Het eerste van de serie processen, wel ke naar men aanneemt tot laat in de ko mende lente zullen voortduren, aldus meldt Reuter nader, zal gevoerd worden tegen 23 Duitsche artsen, die beschuldigd worden van proefnemingen op levende personen. Voorts zullen industrieelen, mi litairen, financiers, politiemannen en S.S. officieren terechtstaan. Tegen veldmaar schalk Erhard Milch zal half December voor een Amerikaansch tribunaal een pro ces worden geopend wegens persoonlijk aangerekende oorlogsmisdaden. Het Directie-rijtuig van de Nederland sche Spoorwegen bracht Zaterdagmiddag een gezelschap hooge Engelsche en Ne derlandsche functionarissen van de instan ties, die in Duitschland en Nederland zorg dragen voor het opsporen en terugbren gen van door de Duitschers weggehaalde fabrieken en goederen, naar het terrein van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden. Verschillende fabrieken werden bezocht en de herbouw van de onderscheidene, door oorlogshandelingen of roof geleden gedeelten in oogenschouw genomen. In het bijzonder trok de bouw van de walserij voor zware platen belangstelling, die in dertijd door de Duitschers in haar geheel is weggevoerd en sinds eenige maanden is teruggebracht. ENGELSCH TOONEELGEZELSCHAP NAAR NEDERLAND. Als gevolg van het dezen zomer gelegde contact tusschen de Engelsche stad Col chester, dat Zwolle heeft geadopteerd, en de Overijsselsche hoofdstad, is bepaald, dat „The Colchester repertary company" het beroepstooneel-gezelschap van Colchester, eind April 1947 in Zwolle, en waarschijn lijk ook in Deventer, Almelo, Hengelo en Apeldoorn een voorstelling zal komen ge ven van „Rose without a thorn" van Clif ford Bax, dat een episode uit het leven van Hendrik de Achtste behandeld. KERST- EN NIEUWJAARS- GRATIFICATILS. Ter vermijding van misverstand deelt het college van rijksbemiddclaars mede. dat het toekennen van Kerst- en Nieuwjaars-, gratificaties, evenals- trouwens de toeken ning van andere speciale toeslagen of gra tificaties, niet toegestaan is zonder voor afgaande toestemming van het college. Geen toestemming behoeft te worden ge vraagd voor die gratificaties, die in de be trokken onderneming reeds van 1939 of vroeger met Kerstmis of "bij gelegenheid van de jaarwisseling werden uitgekeerd. VOL VERWACHTING KLOPT ONS HART "«F De fabricatie van chocolade-letters. "f- WEERSVERWACHTING g Wisselende bewolking met losse g g buien. Vrij koud, buiige tijdelijk g g krachtige wind. 5 toooooooooooooooooooooooooodoooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1