3)e £eicbclvc(2ou^omt Distributie-vooruitzichten Prof. Aalberse over het Indisch accoord Een moeilijke situatie rond Semarang Sterke inkrimping van voedselexport Wijziging van de grondwet noodig Oorlog en Financië WOENSDAG 27 NOV. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 10.26* per week, 1 10 p. mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10948 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. De heeren prof. ir. W. Schermerhorn en F. de Boer, leden der Commissie-Generaal, zijn Dinsdagavond uit Indië per vliegtuig in ons land teruggekeerd. Bij hun aan komst op Schiphol werden zij verwelkomd door Max van Poll, die reeds Zondag in ons land terugkeerde. Indonesische bevelhebber wenscht geen contact Het Indonesische nieuwsagentschap An- tara meldt, dat er zonder ophouden zware gevechten aan den gang zijn rond Sema rang op Midden Java, waarbij de Neder- landsche strijdkrachten volgens Antara, gebruik maken van mortieren en vliegtui gen voor de beschieting van gronddoelen „ter ondersteuning van hun stoot naar het Westen", die op 23 November „na zware beschietingen van uit de lucht en onop houdelijk mortiervuur" begon. Kol. D. R. A. van Langen, de Neder- landsche bevelhebber van Semarang, zegt hieromtrent in een officieel communiqué o.m. dat twee keer van Nederlandsche kant een schrijven is gezonden aan den Indonesischen kolonel Soenarto, waarin aangegeven wordt, op welke wijze con tact tot stand zou kunnen komen met den Nederlandschen bevelhebber te jSemarang. Voor zoover kan worden vastgesteld, heeft Soenarto nog geen poging gedaan zich met den commandant in verbinding te stellen. Ten einde onnoodig bloedvergieten te voor komen acht de Nederlandsche comman dant zich verplicht een demarcatielijn tus- schen het door de Nederlanders bezette gebied en dat der Indonesiërs te bepalen. De Indonesische commandanten hebben NOG STEEDS STRIJD IN INDO-CHINA Hardheid ot concessies Volgens een te Parijs ontvangen tele gram van een correspondent van het Fran- sche persbureau AFP te Hanoi, hoofdstad van de provincie Tonkin (Indo-China) heb ben Fransche troepen na een dag van he vige gevechten, waarin een groot aantal Vietnameezen werd gedood en 60 gevangen genomen, de citadel van Langson in de pro vincie Tonkin op de ongeregelde troepen der Vietnameezen veroverd. De C.G.T. (Confederation Generale du Travail), de Fransche vakbond, heeft tot den premier, Didault, het verzoek gericht een parlementaire delegatie naar de pro vincie Tonkin in Indo-China te zenden om ter plaatse een onderzoek naar den strijd tusschen Fransche en Vietnameesche strijd krachten in te stellen. Het Fransche kabinet zou in zijn bijeen komst van vandaag maatregelen bespreken om récht en orde in Indo-China te herstel len. Volgens te Parijs ontvangen berichten verkoopen steeds meer Fransche bewoners van Ondo-China hun bezettingen en treffen zij voorbereidingen het land te verlaten. Men is het in het kabinet niet eens over de te treffen maatregelen. Een groep ge looft, dat er binnen het kader van de met de republiek Vietnam gesloten overeen komst met kracht moet worden opgetre den. Naar verluidt wordt deze zienswijze gedeeld door den op het oogenblik te P.rijs vertoevende Fransche hoogen commissaris admiraal Thierry d'Argenlieu. De commu nistische ministers daarentegen zijn voor een politiek van verstrekkende concessies aan Viet-nam en hebben herhaaldelijk om ontslag van den Franschen hoogen commis saris verzocht. PERZISCHE TROEPEN OP WEG NAAR TEBRIS. Perzische regeeringstroepen hebben de geheele provincie Khamsin, grenzend aan de provincie Azerbeidsjan, zonder verzet van nationale militie-troepen van Azer beidsjan, bezet. Perzische troepencontingenten wachten op nadere orders uit Teheran om de grens van Azerbeidsjan te overschrijden en Te- bris te bereiken, waar zij volgens de re cente verklaring van Soeltaneh, den Perzi- schen premier, de orde moeten handhaven bij de aanstaande verkiezingen. ROEMEENSCHE VERKIEZINGEN NIET DOOR AMERIKA ERKEND. De Amerikaansche regeering heeft ge weigerd den uitslag van de Roemeensche verkiezingen te erkennen en beschuldigt de Roemeensche regeering in dat verband van terreurdaden en manipulatie met Kiezers lijsten. De waarnemend minister van buiten- landsche zaken van Amerika, Dean Ache- son, heeft verklaard, dat zijn ministerie omvangrijke rapporten heeft ontvangen wat betreft den gang van zaken bij de Roemeensche verkiezingen. Hieruit blijkt overduidelijk, aldus Acheson, dat in feite het stemrecht aan groote deelen van de be volking is ontzegd door intimidatie van de zijde der regeering en door manipulaties met de kiezerslijsten. tot 28 November den tijd hun troepen uit het aangegeven Nederlandsche gebied te rug te trekken. Na dezen datum zal tot actie tegen overtreders worden overge gaan. In een andere aankondiging namens den commandant te Semarang wordt gezegd, dat Indonesiërs, die een witte vlag voe ren en terug trekken, wanneer men hen na dert, stellig misbruik trachten te maken van de witte vlag. Daarom zal, indien zich zulks voordoet, geschoten worden, on danks het feit, dat een witte vlag wordt gedragen. Ideaal 194780 textielpunten per hoofd Dr. E. L. Kramer, directeur voor Her stel en Voorziening van het ministerie van Economische Zaken, heeft gisteren een radio-rede gehouden over de vooruitzich ten, die het Nederlandsche volk mag heb ben op enkele belangrijke gebruiksartike len. De regeering stelt zich voor, volgend jaar voor iederen Nederlander een paal schoenen beschikbaar te stellen. Ook voor de kinderschoenen zal een oplossing wor den gevonden. Twee paar kousen per jaar is te weinig voor een vrouw, maar dat zal voorloopig toch niet meer kunnen lijden. Ook de pro ductie van -rcTen onderkleeding is onvol doende, omdat de vereischte garens ont breken. Verbetering op korten termijn is niet mogelijk. Voor 1947 geldt als ideaal: een minimum van 80 textielpunten per hoofd. Per maand worden thans 40.000 ov lis afgeleverd. Deze voorzien slechts in een klein deel der behoefte. Er wordt naar gestreefd de productie op te voeren, ongeacht de mil- lioenen guldens, die reeds beschikbaar zijn gesteld voor den aankoop in het buiten land van deze onmisbare werkkleeding. De textielproductie is sterk toegenomen; zij ligt wat de garens betreft nog slechts 20 pet. onder het vooroorlogsche peil. De wolindustrie staat reeds een jaar lang op vooroorlogsch peil en levert thans 2 mil- lioen vierkante meter stof af per maand. Hiervan wordt 5 pet. geëxporteerd. Met zeep zou proper Nederland er min der goed aan toeraken. Verbruikten wij voor den oorlog 8 kg. per hoofd en per jaar, voor 1946 was dit geraamd op de helft, maar dr. Kramer meent, dat wij dit Voert Lewis geheime onderhandelingen De waarnemend minister van buiten- landsche zaken van de Ver. Staten, Ache son, verklaarde gisteren op een persconfe rentie, dat, behalve door het uitvoer-ver- bod van steenkool, de landen in Europa en het Verre Oosten ook getroffen zullen wor den door de inkrimping van den voedsel export, die een gevolg zal zijn van de ver- lammenden invloed, die de mijnwerkers staking op het voedselvervoer naar de ha vens zal hebben. Volgens berichten heeft Johh Lewis, ge heime onderhandelingen geopend met de mijneigenaren. Julius Krug, de Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken, heeft, naar ver- j luidt, ernstig een plan onder studie om door de pijpleidingen, die gedurende den oorlog voor benzine werden gebruikt, gas uit Texas naar de steenkoolverbruikende gebieden te laten komen. Indien een der gelijk plan uitvoerbaar is, zou het een blij vende en gevaarlijke concurrentie beteeke- nen voor de vetkoolindustrie. DE BESPREKINGEN DER GROOTE VIER. Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, en zijn Britsche collega Bevin hebben gistermorgen twee maal een onderhoud gehad. Naar men meent te weten waren de kwesties van het recht van veto en Duitschland het onder werp der besprekingen. De algemeene indruk van waarnemers is, dat de ministers van buitenlandsche za ken door middel van geheime besprekin gen een laatste poging aanwenden om de onoplosbare problemen te regelen. jaar niet eens aan de 3 kg. per hoofd zul len toekomen. Er moet hard worden ge werkt om volgend jaar een redelijk rant soen zeep te krijgen. Met de tabak blijft het nog schraal. De industrie verwerkt maandelijks 950 ton ruwe tabak tegen 2700 ton per maand in 1939. Invoer van meer tabak zou ons de deviezen kosten, welke noodig zijn voor allerlei productie- en verbruiksartikelen. De regeering bestudeert het tabaksvraag- stuk nog. Zeker is alleen, dat diegenen het mis hebben, die zeggen, dat de tabakskaart voor dames binnenkort zal verdwijnen. Ten slotte: de productie van rijwielen zal voorloopig niet stijgen. Nederland heeft 1.000.000 fietsen noodig; in 1946 wer den er slechts 175.000 beschikbaar gesteld. De helft hiervan is Nederlandsch fabri kaat; de rest import. Van Juni 1945 tot October 1946 zijn 2.700.000 buiten- en bij na 2.500.000 binnenbanden beschikbaar ge steld. De bandenindustrie werkt op ruim 60 pet. van haar capaciteit. Het zal lang duren voordat zelfs in de meest dringende gevallen banden zijn verstrekt. Het gaat niet slecht, al kon het beter gaan. Neder land moet harder werken. DIT JAAR WORDEN 70 a 80.000 RADIO'S AFGELEVERD. Dit jaar heeft de Nederlandsche radio industrie 70 tot 80.000, voornamelijk klei ne, ontvangstapparaten in den handel ge bracht. Dit was het tiende deel van de behoefte. Hoewel de Nederlandsche productie in twee jaren iederen Nederlander van een toestel kan voorzien, maakt een noodzake lijke export dit onmogelijk. Er zullen voortaan hoofdzakelijk „ééngolf'-toestel- len worden gebouwd. MINDER HOUT VOOR WONINGEN. Een ingrijpende beperking van het hout- verbruik bij nieuw te bouwen woningen en andere panden is als gevolg van de moeilijke houtpositie noodzakelijk gewor den. In een normale arbeiderswoning, waarvoor zonder houtbeperking ongeveer 10 tot 12 kubieke meter hout noodig was, zal nu niet meer dan 6 kubieke meter ver werkt mogen worden, indien het een eensgezinswoning betreft. In een étage woning van dienzelfden omvang mag niet meer dan 5 kubieke meter hout verbruikt worden. RETRAITES NIET-KATHOLIEKEN. In het „Zonnehuis" te Bilthoven zullen wederom dagen van geestelijke verdieping (retraites) voor niet-katholieken georga niseerd worden, en wel: van 1721 De cember voor jonge meisjes; van 2731 De cember voor dames en van 1721 Januari 1947 voor heeren. Oud-minister prof. mr. P. J. M Aalber se wijdt in „Brabantsch Nieuwsblad" een beschouwing aan het accoord van Cheri- bon. Prof. Aalberse bepaalt zich tot de strikt staatsrechtelijke zijde van de over eenkomst en betoogt, dat het niet kan worden aanvaard, dan na herziening van de Grondwet. Dit beteekent, dat er dus in beide Kamers van de Staten-Generaal een twee-derde meerderheid vóór moet zijn. „Daar is vooreerst al artikel 1 van de Grondwet, luidende: „Het Koninkrijk der Nederlanden omvat het grondgebied van Nederland, Nederlandsch-Indië, Suriname en Curasao". De overeenkomst bestaat uit drie pun ten, zoo vervolgt schrijver: 1. erkenning, dat de regeering van de re publiek Indonesië de facto het gezag uit oefent over Java,-Madoera en Sumatra; 2. vestiging van een souvereinen, demo- cratischen staat „De Vereenigde Staten van Indonesië"; 3. vestiging van de Nederlandsch-Indo- nesische Unie. „Wie deze drie puntenn onbevangen overziet, de waarheid niet wil omsluieren, maar eerlijk zeggen, kan niet anders dan tot deze practische conclusie komen: Het begint met de erkenning van de Republiek Indonesië. Er wordt wel gezegd, dat die erkenning alleen betreft het de facto (d.i. feitelijk, dus niet juridisch) uit oefenen van het gezag over Java, Madoera en Sumatra (wat feitelijk nieteens waar is), maar uit het vervolg blijkt, dat die erkenning voorop gezet wordt, omdat in de verdere artikelen en in het geheele com promis de Republiek als een zelfstandige, souvereine staat met het Koninkrijk der Nederlanden onderhandelt en een tractaat afsluit als volkomen gelijkwaardige tegen partij. Daarom laat art. 1 van de Grondwet de aanvaarding van art. 1 van het compro mis niet toe. Zij zou beteekenen de afschei_ ding van Java, Madoera en Sumatra van het Koninkijk. Derhalve kan dit compromis alleen door de Nederlandsche regeering worden aan vaard, wanneer eerst art. 1 van de Grond wet zal zijn gewijzigd. Natuurlijk zullen ook verschillende an dere artikelen van onze Grondwet moeten worden gewijzigd. De voorgestelde Unie zal bestaan uit twee afzonderlijke, gelijkgerechtigde, sou vereine staten, zoo betoogt prof. Aalberse verder. De Unie zal eigen organen hebben. Welke wordt niet gezegd, maar vermoede lijk een Ministerie en een Raad. Uit de opsomming der „gemeenschappelijke be langen" leidt schrijver af, dat er vijf mi nisters komen: van Buitenlandsche Zaken, Defensie, Financiën, Econ. Zaken en Cul- tureele Zaken. „Zij worden benoemd, niet door den Ko ning, maar door de twee regeeringen van de landen, die de Unie vormen, waaraan ze vermoedelijk verantwoordelijk zullen zijn." (Ook aan den Unie-Raad?) De decreten (van dezen Raad?) zullen worden „genomen" „in naam des Konings". Ze worden dus niet door den Koning „ge nomen". Hieruit zal men wel moeten afleiden, dat de positie van den Koning practisch van geen beteekenis zal zijn, daar hij ook de ministers niet benoemt, en deze aan hem blijkbaar ook niet verantwoordelijk zullen zijn. Er komt nog iets zeer zonderlings bij. De Engelsche Koning heeft in de Domi nions een Hoogen Commissaris, zooals wij in Ned.-Indië een Gouverneur-Generaal en in Suriname en Curasao een Gouverneur hebben. Deze treedt daarom op namens hem, als zijn vertegenwoordiger. Blijkbaar heeft de Commissie-Generaal ook zoo iets gewild, en heeft zij in de Ver eenigde Staten van Indonesië een Hoogen Commissaris gewenscht. Die komt er nu ook, maar onder dezen naam wordt in het compromis heel iets anders verstaan. Immers de twee regeeringen (van Ne derland en van de Ver. Staten van Indo nesië) zullen ieder in het andere land een Hoogen Commissaris benoemen. Die van Nederland in de Ver. Staten van Indonesië zal de belangen van Nederland aldaar, en die van de Ver. Staten van In donesië zal de Indonesische belangen in Nederland behartigen. Zullen het alleen dwarskijkers zijn, of een soort ambassadeurs? In elk geval geheel iets anders dan het- gen men tot heden onder een Hoogen Com missaris placht te verstaan. Ziedaar in groote lijnen de opbouw van het nieuwe staatsrechtelijke geheel welke het compromis zal brengen". Prof. Aalberse is van meening. dat deze opbouw, afgezien van de zakelijke mérites „waarover ook veel te zeggen zou zijn", staasrechtelijk bezien niet zeer bevre digend kan schijnen. Het is maar een geraamte, zonder vleesch en bloed. Het laat vele, en daar onder zeer belangrijke vragen, volkomen onbeantwoord. Zonder nadere uitwerking van de meest belangrijke onderdeelen valt er moeilijk een eind-oordeel over het afgesloten com promis te stellen! (Wij drukken vet. Red. L. Crt.). Na het. beëindigen der besprekingen tusschen de Nederlandsche en Indonesische delegaties over een ontwerp-overeenkemst inzake den toekomstigen status van Ned.- Indië, werd de tekst van het onderwerp in een vergadering ten huize van Soetan Sjahrir onder voorzitterschap van prof. Schermerhorn door de beide delegaties gepa rafeerd. De heer Van Poll teekent de overeenkomst, terwijl dr. Gani van de Indone sischs delegatie toekijkt. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is druk bezig met de behandeling van de begrooting. Gistermiddag was „Oorlog" aan de beurt. Drie K.V.P.-leden hadden vragen en cri- tiek. Jhr. Ruys de Beerenbrouck becriti- seerde het feit, dat de regeering een jaar noodig heeft gehad om uit te zoeken waar de 500 verdwenen M.G.-auto's zijn geble ven (En nog weet men het niet!) Hij vroeg vaders van vier kinderen en meer vrij te stellen voor uitzending naar Indië. De heer Steinmetz had ernstige klachten over de wijze waarop het departement van Oor log de bona fide vakvereenigingen mis kent en mr. Mol vroeg aandacht voor een betere specialistische opleiding voor de be handeling van tropische ziekten ten be hoeve van de uitgezonden troepen. De heer Vorrink (P. /.d.A.) becritiseer- de het feit, dat generaal Kruis en admi raal Helfrich tot tweemaal toe een bezoek aan H.M. de Koningin hebben gebracht ter bespreking van den toestand in Indië. De heer Vorrink wilde weten of het ini tiatief tot deze bezoeken van H. M. de Ko ningin, dan we van de beide militairen is uitgegaan. Als het laatste het geval is, ver dient het afkeuring, zooais ook het ver strekken van berichten aan de pers over deze bezoeken afkeuring verdient. De Minister moet nog aan het woord komen. Over „Financiën" hebben gisteravond vele Kamerleden het woord gevoerd. Zoo drong de heer v. d. Weijden (K.V.P.) er op aan, dat zij, die gebruin. maken van de Rijkspostspaarbank, niet in gunstiger po sitie mogen verkeeren, dan degenen, die bij andere banken storten. Ook drong hij er op aan, de grondbelasting voor gebouwd en ongebouwd te verlagen tot het peil van 1939. Om half twaalf kwam Minister Lief- tinck nog even aan het woord: „Als ik al les moest doen, wat de geachte leden van avond hebben gevraagd, zou ik het ge blokkeerde geld en het geldverkeer moe ten vrijgeven, de belasting moeten verla gen en de salarissen moeten verhoogen, de oorlogsschade vo:'edig op vervangings waarde moeten vergoeden en dit alles zon der dat inflatie veroorzaakt wordf'. De minister vond dit „nogal kras en vroeg de verdere beantwoording van de sprekers te mogen uitstellen. De Commissie-Generaal teruggekeerd De beide leden der Commissie-Generaal ir W. Schermerhorn en de heer F. de Boer zijn gisteren in den vooravond uit Ned. In dië in het vaderland teruggekeerd om, nu de overeenkomst, welke in Indonesië is be reikt, overleg te plegen met de Regeering. Zij werden o.m. opgewacht door den heer Max van Poll, het derde lid der Commissie- Generaal, die reeds Zondagmiddag in de Amsterdamsche vlieghaven aankwam, ver schillende vooraanstaande personen cn functionarissen uit de Partij van den Ar beid en deputaties van de vereenigingen „Nederland-Indonesië" en „Perhimpoenan Indonesia", benevens een legertje van journalisten, radioreporters en persfoto grafen. Cheribon geen eindpunt De „Maasbode" schrijft: ,,'t Kan geen oogenblik twijfelachtig zijn, of voor de meerderheid der nationalisten zal Cheribon slechts zijn een phase in den strijd, geen eindpunt. „Merdeka" schrijft: De overeenkomst voldoet ons niet; laat ons op den ingesla gen weg voortgaan. „Rajat" is het hiermede eens en ver wacht dat de republiek naar volledige on afhankelijkheid, zij het langs wettelijke wegen, zal streven. De positie van de Kroon wordt door het blad beschouwd „ala een zuivere formaliteit". Ook Sjahrir sprak van „een nieuwe phase in onzen strijd, die zal worden, voortgezet". Laten we ons geen illusies maken. De eenige hoop is, dat een te treffen overeenkomst als vanzelf geruimen tijd zal duren, omdat zal blijken, dat de republiek zelfs voor het bereikte nog niet rijp is." PROTESTVERGADERING INZAKE INDISCHE KWESTIE. De A.R. Partij en de C.H. Unie houden op Woensdag 4 December a.s. 's avonds om 8 uur in de groote zaal van den Die rentuin te 's-Gravenhage een protestver gadering in zake Indië. Als sprekers zullen optreden de heeren J. Schouten en H. W. Tilanus. Prov. Staten Zuid-Holland Gisterochtend vergaderden de Provin ciale Staten van Zuid-Holland. In deze vergadering werden twee nieuwe leden beëedigd, n.l. de heeren W. Cnossen (C. H.) uit Woerden en H. P. v. Ensbergen (C.P.N.) te Rotterdam. Nadat de afdeelingen getrokken waren werd een groot aantal agendapunten in handen gesteld van commissies of naar de afdeelingen verwezen. De Staten zullen Dinsdag 17 December opnieuw bijeenkomen. Dan zal o.m. een aanvang worden gemaakt met dc behan deling van de begrooting voor 1947. r— WEERSVERWACHTING o o Zwaar bewolkt met nu en dan eenigen g regen en enkele tijdelijke opklaringen, o g Aan de kust tijdelijk harde overigens g krachtige tot matige Zuidelijke tot o Zuid-Westelijke wind. Aanvankelijk o zachter, later weer kouder, looooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1