Engeland—Nederland Aan den vooravond van den strijd RADIO Oranje XI in Engeland aangekomen Overwinning Quick Boys en Warmunda Het Ruhrgebied aan den rand van den hongersnood De rechter vonnist de kleine misdaad JMIORGEN IS HET EEN BELANGRIJKE DAG voor 't Nederlandsche voetbal! Of het een groote dag zal worden, hangt af van het resultaat, dat het Oranje-team op Huddersfield zaï gaan bevechten tegen het Engelsche prof.-elftal. Als we ons de vraag stellen of het Nederlandsche voetbal weer gekomen is tot een peil om in staat te zijn de Engelsche voetbal-grootmeesters te weerstaan, dan gaan onze gedach ten terug in de historie en vragen we ons af, of er nu zoo heel veel verschil in krachts verhouding zal zijn als bij het eerste treffen in 1907. Was het in die jaren een durf om het tegen de Engelschen op te nemen, nu is het dit niet minder. Resultaten in het verleden Met niet minder dan 81 werd op 1 April 1907 op het HVV-veld verloren en men kreeg door dezen uitslag inderdaad een blik op het krachtsverschil tusschen beide landenploegen. Merkwaardig genoeg volgde er in dat zelfde jaar nog een revanche-wedstrijd, maar een revanche werd het allerminst voor de onzen want Oranje werd in Dar lington met 122 gekraakt, de eenige wed strijd door ons vertegenwoordigend team in de dubbele cijfers verloren. Men had bovendien het afgelegen Darlington „ergens :~i Engeland" als strijdperk uitgekozen, om dat er in Londen niemand naar zulk een wedstrijd zou komen kijken. Gezien de uitslag lijkt ons dit allerminst onmogelijk. En toch; de samenstelling van ons elftal klonk toch behoorlijk. Men leze slechts: doel La Chapelle (HVV); achter Stom 'HFC) en Otten (Quick); midden: Heyting (HVV), de Korver (Sparta) en Tonny Kessler (HVV); vóór: Welcker (Quick), Fuhri Snethlage (Quick), Cas Ruffelse (Sparta) Jan Thomée (Concordia) en Doxy (Ajax-Leiden). Hard werd er gewerkt aan verbetering van ons spelpeil en niet zonder succes, want reeds in het volgend jaar stonden de Oranjespeilers weer tegenover Engeland, ditmaal op de Olympische Spelen te Lon den en zij kwamen er met een 40 neder laag genadig af. Ook de vierde wedstrijd, die op 12 April 1909 in Watergraafsmeer werd ge speeld, leverde een 40 zege voor de En gelschen op, maar in Dec. van dat jaar terwijl er juist eenig optimisme in Neder landsche gelederen heerschte, kregen de Oranjemannen een bitteren pil te slikken, v/ant met een 91 nederlaag moesten zij het veld verlaten. Anderhalf jaar later werd in Amsterdam met slechts 10 ver loren. Doelman Göbel verdedigde voor het eerst ons doel en dit scheen een belofte in te houden voor de toekomst. Backs waren de nu pas overleden dr. Otten van Quick en Heyning van HW; de eerste kan met Harry Denis, die eerst later aan het voet- balfirmanent opsteeg tot de grootste ach terspelers, die Nederland ooit gekend heeft gerekend worden Op 16 Maart 1912 werd voor de Olympi sche Spelen, die in Stockholm gehouden werden, te Huil gespeeld en een nieuwe nederlaag met 84 was het resultaat der onzen. Zeven nederlagen in successie waren door onze vertegenwoordigers ge slikt en toen eindelijk kwam de revanche, die al die nederlagen met één slag goed maakte. Dat was bij den slag op Houtrust, '<p 24 Maart 1913. Toen slaagden de onzen erin de Engelschen voor het eerst na den Vierdaagschen Zeeslag te kloppen. De eerste zége op Houtrust. Aan het relaas van dezen wedstrijd ont leen en we hier een en ander, gereleveerd door de „Sportkroniek". Een onvergetelijke bladzijde in de anna len van de Nederlandsche voetbalhistorie! Welk een angstige stemming heerschte er voor dien wedstrijd rondom het veld. Twee spelers, Breda Kolff en Bouvy, moesten te elfder ure verstek laten gaan. Wie zouden hun plaatsen innemen? Kreten van afkeu ring werden geslaakt, toen Huug de Groot Sparta) het terrein betrad. Weliswaar een speler met een formidabel hard schot, maar zonder voetbalkennis. Eigenlijk was het Bok de Korver, die de Groot in staat stelde Holland de overwinning te bezorgen. Als Bok den bal had. lokte hij door handig ma noeuvreeren de Engelsche verdediging weg van het Spartaansche kanon. Toen hij voor de zooveeh.te maal het leer naar den vrijstaande Huug speelde, passeerde deze met een buitengewoon hard schot den van schrik versteenden Engelschen doelman. Voor het eerst in de historie van het Ne derlandsche voetbal hadden wij de leiding tegen het machtige Engeland! Wel maakten de Britten voor de rust nog gelijk maar het kon de feestvreugde niet drukken. In de tweede helft van den strijd werd wel het belangrijkste doelpunt gemaakt, dat ooit op de Nederlandsche voetbalvelden is geboren: de Groot zette zich achter een aan Holland toegekenden vrijen schop bui ten het strafschopgebied. Een knal! en via het lichaam van een Engelschen speler belandde cle bal voor de tweede maai achter den verbaasden Engelschen doel man Brabner. Nederland leidde met 21 tegen het machtige Brittannië. Onbeschrijfelijke vreugdetooneelen speelden zich toen af on der de ruim 16.000 toeschouwers. voor Woensdag HILVERSUM (301.5 M.) 7.00 Nieuws; 7.30 Muziek bij 't ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.30 Kamermuziek; 11.00 Populair non-stop- progr.; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Eddy Walis; 12.35 Lunchconcert; 13.30 Nieuws; 13.15 Voor het platteland; 14.15 Kamermuziek; 15.15 Reportage voetbalwed strijd Engeland'Nederland; 17.15 Metro- pole-orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgel; 18.30 Progr.- voor de Ned. Strijdkr.; 19.00 Orgel; 20.00 Nieuws; 20.08 Flitsen van En gelandNederland;; 20.45 The Ramblers; 21.15 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Spike Hughes Symphony of Strings". HILVERSUM n (415-5 M.). 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 8.30 Morgen- concert; 9.15 Ziekenbezoek; 10.20 Schubert; 13.00 Nieuws; 13.15 Continental-kwintet 14.30 Strijkkwartetten van Mozart; 15.15 Marinierskapel; 16.00 Voor jeugdige post zegelverzamelaars; 17.30 Mandoline-en semble; 17.45 Rijk overzee; 18.15 Omroep- kamerkoor; 19.00 Nieuws; 19.15 Nieuws uit Indië; 19.30 Engelsche les; 20.00 Nieuws; 20.05 Philh. ork; 22.00 Nieuws; 23.00 Mo zart (gr.). Hartversnellende oogenblikken braken aan. Seconden werden minuten en minu ten leeken uren. De Engelschen rammei den ons doel. Kanjers vuurden ze af, maar Göbel vocht als een leeuw. De Korver be- heerschte het geheele middenveld, rustig en volkomen beredeneerd elke schop zuiver geplaatst, elke stap tactisch overwogen. De Belgische scheidsrechter Barette raad pleegde om de haverklap zijn horloge. EJte minuut te lang of te kort gespeeld kon van besiissenden invloed op den einduitslag zijn. En toen de wijzers eindelijk op de juitste plaats stonden, verbrak de duizend koppige menigte de omrastering. De Groot, De Korver en Göbel zweefden hoog boven de jubelende toeschouwers, waarvan som migen hun ontroering niet meer meester waren, vanwege deze bijna ongelooflijke topverrichting van onze Nederlandsche voetbahers. Het elftal, dat de eerste offi- cieele zege op de Engelschen behaalde, was: Göbel (Vitesse) doel; Bosschart (Quick H.) en Wijnveldt (U. D.) achter; Tonny Kess.er (HVV), De Korver (Sparta) en Boutmy (IIBS) midden; Dé Kess.er (HVV), "Vos (UW), Huug de Groot (Sparta), Westra van Hoithe (Achilles) en Van der Wolk (Sparta) vóór. De volgende wedstrijd werd nog hetzelfde jaar te Huil gespeeld en het resultaat was Toen een 21 zege voor de Engelschen. Gedurende 22 jaar werd daarna het con tact met Enge.and verbroken en het werd eerst hersteld toen het Oranjeteam op 18 Mei 1935 in het Amsterdamsche 'Stadion opnieuw tegen de Engelschen uitkwam en met slechts 10 verloor dank zij de prima verdediging uit die dagen: Halle (Go- Ahead), Caldenhoveri (DWS) en Jef van Run (PSV). Zij vormden de achterhoede van het wunderteam van Lotsy, dat sinds 1930 in opbouw was en gedurende enkele jaren de schitterendste successen boekte,: in Kopenhagen, Parijs, Antwerpen, Dussel- dorf, Brussel en Amsterdam. Wij noemen nog de overige spelers: Van Heel (Feijen- cord), Andriessen (Ajax) en Bas Paauwe (Feijenoord) in de middenlinie; Mijnders (D. F. C.) Smit (Haarlem), Bakhuys (H. B. S.),' Drok (R. F. C.) en Wels (Unitas) in de voorhoede. En nu morgen opnieuw Engeland: de elf de wedstrijd. Smit is de eenig overgeble vene uit het wunderteam. Moge hij zijn medespelers tot het noodige enthousiasme voeren, opdat deze elfde wedstrijd nog niet zoo gek voor de onzen afloopt. De „sabelduivel" overleden Tevens de man van het zwemmend redden. In Haarlem is in den ouderdom van 81 jaren overleden de heer A. J. Meyerink, ridder in de Orde van Oranje Nassau en een bekende fi guur in de Nederlandsche sportwe reld. De overledene had een groo te reputatie op het terrein van het redden van drenkelingen en was de ziel van de Haarlemsche Red dingsbrigade. In talrijke plaatsen van ons land heeft hij in de achter ons liggende jaren lezingen gehou den om het reddend zwemmen te propageeren. Men kent hem als de groote pionier van de zwemsport. In zijn glorietijd droeg de heer Meyerink den bijnaam van den „sabelduivel" in verband met zijn vaardigheid in het schermen. 6 Hammen en 23 dozijn eieren leggen de basis In het grootste hotel van een zeer be kende badplaats, waarvan de naam geheim moet blijven de K. N. V. B. achtte dit wienschelijk hoewel elk dagbladlezer in Engeland, die nauwkeurig de sportbe richten leest, precies weet waar de Engel sche en Nederlandsche voetballers zich schuil houden voor den strijd te Hudders field, zat gistermiddag een heele stoet En gelsche en Nederlandsche journalisten te wachten op de komst van het Nederland sche elftal. Onze voetballers lieten lang op zich wachten en niemand wist, welke verkla ring voor deze onvoorziene vertraging ge zocht diende te worden. Het vliegtuig moest, volgens de dienstregeling ai kwart Foreholte. Foreholte 1 verloor in Warmond in de laatste minuten met 10 van Warmunda. Zoowel Warmunda als Foreholte kunnen op een uitstekenden wedstrijd terugzien. Gelijk spel had meer de verhouding geweest. Foreholte 2 won opnieuw, nu van Lugdunum 5 met 21, terwijl Fotfeholte 3 weer verloor, maar nu op het kantje af, met 34 van Oranje Groen 2, Quick BoysV. V. G. Z. 80. De eer ste terreinverkenningen geven een gelijk op en neer gaand spel. Spoedig echter heeft Q. B. het initiatief volledig in han den en houdt dit. De enkele aanval, die de Zwijndrechtenaren konden opbouwen, strandde op de verdediging van de thuis club. Technisch is ook Q. B. absoluut de meerdere. Een klein kwartiertje na den aftrap is het de midvoor A. v. d. Oever, Jie op schitterende wijze het eerste doel punt maakt. De linkervleugel, dit al zeer actief is, zorgt voor de verhooging van de Score en als de rust aanbreekt is de stand reeds 60 voor Q. B. De tweede speelhelft levert geen veranderingen op, alleen zijn de gasten overgegaan tot het opzetten van den buitenspelval. Ondanks deze handicap voor de voorhoede van Katwijk moet de Zwijndr.-doelverdediger nog tweemaal toe kijken. Als dan ook het einde daar is, heeft de thuisclub zeer verdiend met 80 gewon nen. Overige uitslagen: KatwijkTer Leede 2—2; Katwijk 4—VWS 2 3—3; Jun. Q. B. ARijnsb. B. -6O; Jun. KatwijkQ. B. b 30. z Nic. Boys. Zondagmiddag verloren de Nicv. Boys A van de leiding der afdeeling GDS A met 04. De wedstrijd NSV 1 Nic. Boys 2 word afgelast, wegens onbe speelbaar terrein. Nic. Boys I braent een bezoek bij Lekkerkerk 3. Met een 5—1 achterstand hebben zij den wedstrijd ge staakt op aandringen van hun trainer, daar de leiding tegen de sportiviteit in van de gastheeren overdreven partijdig en slecht was. Deze, door drie ten onrechte gegeven penalty's, geflatteerde uitslag gaf niet de juiste spel verhouding weer en door zulk een leiding wordt ook de sportiviteit sterk op de proef gesteld. over vier ergens in North Riding geland zijn, zoodat onze ploeg al anderhalf uur te laat wasmaar ongerust maakte zich nie mand en men bleef geduldig wachten. Eindelijk arriveerde het gezelschap en de vertraging werd al dadelijk opgelost door de mededeeling, dat men eerst ver- verschingen gebruikt had op het landings terrein, waar het K. L. M.-vliegtuig op tijd was aangekomen. Alle spelers en officials zijn behouden geland. Huddersfield maakt zich gereed. De Nederlandsche voetbalploeg arriveer de gisteravond in het Hotel ongeveer ge lijktijdig met de Engelsche spelers. Het eenige verschil bestond hierin, dat de Ne derlanders 23 dozijn eieren en 6 hammen met zich meegebracht hadden, als aanvul ling van hun rantsoenen gedurende de da gen, dat zij' in Engeland vertoeven. De burgemeester van Huddersfield, de heer T. Smails zal hedenavond vanuit Leeds het Nederlandsche volk over de radio toe spreken. Voor het eerst sinds het biergebrek zijn intrede deed, zullen de café's in Hudders field 11.30 geopend worden. Buschauffeurs en busconducteurs hebben zich vrijwillig beschikbaar gesteld, om overwerk te ver rechten, teneinde een goede dienstregeling te verzekeren. De bussen zullen om de twee minuten loopen. De toestand der gewonden bij de Dakota-ramp De Amerikaansche autoriteiten te Weenen hebben bericht ontvangen, dat twee van de 12 passagiers van het in de Alpen neergestorte Da- kota-vliegtuig na de aankomst te Weenen niet door de pers mogen worden geïnterviewd. Een dokter verklaarde in een telefoongesprek, dat 6 gewonden na aankomst van de trein naar een ziekenhuis moe ten worden overgebracht. rvE ATMOSFEER VAN DE RUHRSTREEK is geladen, niet alleen met het zwarte stof der 151 mijnbedrijven, doch ook met de angst voor den dag van morgen. Sinds de laatste dagen de koude weer gew eken is en een naargeestig scherm van mist en regen over de puinhoopen hangt, hebben de gesprekken der menschen hier nog slechts één onderwerp: Honger. Men leest het woord in elke kolom der kranten en op bekalkte schuttingen, men hoort het uit den mond van iederen Duitscher, men ziet het op de verbleekte gezichten van de verpauperde jeugd, die samen dromt op alle plaatsen waar een kruimel kan afbrok kelen van het rantsoen der soldaten van de Britsche bezetting. DUIZENDEN GEVALLEN VAN HONGER-OEDEEM Het Nederlandsch elftal is per vliegtuig raar Engeland vertrokken voor den inter nationalen voetbalwedstrijd tegen de Engelschen te Huddesfield. Even voor het vertrek van Sch iphol. ESSEN, 25 November. A.N.P. Brood is het grootste gemis in de voed- selcrisis, die de staal- en kolensteden in de ze weken doormaken Wie er zeker van wil zijn, dat hij de bonnen van zijn karige rantsoenkaart gehonoreerd krijgt, moet tijd en moed hebben om reeds in de vroegste morgen in Düsseldorf bijvoorbeeld be gonnen de „Schlange" reeds 's ochtends om vier uur te groeien post te vatten voor een bakkerij. Meer dan een acuut vraagstuk is deze honger hier een sleepende kwestie en tege lijk een sloopende, die langzaam de weer stand der bevolking ondermijnt. De wereld is plotseling opgeschrikt door de berichten, volgens welke de graanvoorraden in de Britsche zóne nog slechts voor iets meer dan twee dagen toereikend waren. Dit was een alarmkreet, die vrij laat is gekomen. Hooge Britsche voedselautoriteiten hebben ons namelijk toegegeven, dat dit gemis aan voorraden zeker geen kwestie der laatste weken is. Sedert ruim zes maanden is de voorraad aan broodgraan in de zóne nooit grooter geweest dan voor enkele dagen. Ieder kleine stagnatie in den aanvoer kon dus voldoende zijn om de regelmatige ver strekking der rantsoenen te doen vastloo- pen en de 2500 gram brood per week maakt drievijfden uit van het voedselpakket. Het spreekt vanzelf, dat dit het eerst ge- HAAGSCHE RECHTBANK. De leeraar D. H. H. te Leiden had zes maanden in interneeringskamp Duindorp doorgebracht, hoewel hij zich politiek toen goed gedragen had. Het was echter een ge volg van het 'eit, dat hij enkele aandeelen en goederen, die hij in den bezettingstijd van een jodenfamilie in ontvangst had ge nomen, zich had toegeëigend. De Officier wilde nu met die interneering rekening houden, en stelde een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk voor. D. H. en V H. uit Leiden, waren in Wassenaar boomén gaan zagen, omdat zij om brandhout verlegen zaten. Dat feit had hun bij den Politierechter twee maanden gevangenisstraf bezorgd, van welk vonnis zij in hooger beroep kwamen. De raadsman mr. Schaper wees op verzachtende omstan digheden, en de proc. generaal vorderde thans tegen elk 25 boete of 10 dagen hech tenis, en de twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De instrumentmaker L. B. te Leiden heeft voor de rechtbank zich te verant woorden gehad wegens mishandeling, door dat hij in 1944, toei. hij als Duitsch soldaat was gedeserteerd, zijn buurmeisjes des nachts had overvallen, en met een breek ijzer mishandeld. De eisch luidde een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het vonnis der rechtbank is een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk. Wegens het veroorzaken van dood door schuld, heeft voor de Haagsche Rechtbank zich te verantwoorden gehad de verkooper M. B. uit Alphen aan den Rijn, die met zijn auto op een brug nabij Bodegraven, op 27 Nov. van het vorig jaar den bestuur der van een handwagen, G. Noorlander, zoodanig had aangereden, dat deze aan de gevolgen overleed. Volgens B. was hij dooi de zon verblind geworden, zoodat hij den handwagen niet had opgemerkt. De Offi cier vorderde tegen B. drie maanden hech tenis en intrekken van het rijbewijs ge durende een jaar- De rechtbank heeft B. veroordeeld tot veertien dagen hechtenis, en ontzegging van het besturen van motor rijtuigen gedurende een jaar. De betonarbeider G. S. uit Bodegra ven, heeft terecht gestaan wegens inbraak in een betonfabriek, waarbij enkele goe deren en wat geld werd buitgemaakt. Te gen verdachte werd een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van pre ventief geëischt. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De melkhandelaar H. K. te Noordwij- kerhout had melkbonnen verhandeld, voor welk feit de Officier veertien dagen gevan genisstraf vorderde. Waar het geen volko men zwarte handel betrof, veroordeelde de rechter thans nog tot 25 boete of 10 da gen hechtenis en voorwaardelijk drie maan den gevangenisstraf. In den berm langs den weg onder Zoe- termeer vond de koopman Th. W. op 5 Aug. een motorfiets, waarvan het achterwiel ont brak. Dat beschouwde W.a als „gevonden voorwerp", en hij eigende zich het restant van de motorfiets toe. De eigenaar had het voertuig evenwel achter gelaten, omdat hij de achterband, die lek was geworden, was gaan maken. Wegens diefstal van de mo torfiets, vorderde de officier bij de Haag sche rechtbank thans een jaar gevangenis straf. De raadsvrouwe, mevr. Oosterhuis meende dat W niet als een echte dief is aan te merken, en pleitte clementie. POLITIERECHTER. Op 31 Jan. reed een autobus der Ned. Spoorwegen bij Alphen aan den Rijn een met paard bespannen wagen van een land bouwer aan; het resultaat was, dat het gerij in de tankvaart terecht kwam en de wagen ernstig werd gehavend. De chauffeur van de bus, G. O. uit Alphen aan den Rijn had zich thans in hooger beroep voor de Haag sche rechtbank te verantwoorden. Hij be toogde, dat tijdens het passeeren de wagen naar links was gekomen, en hij ook niet verder kon uitwijken, een lezing, die vrij wel door twee getuigen onderstreept werd. Als gevolg van deze verklaringen vond de officier het gewenscht alsnog een getuige te hooren, waartoe de zaak door de recht bank werd aangehouden. De tuinder C. P. B. te Hoogmade zou clandestien geslacht hebben, maar dat ont kende hij beslist. Dat er vleesch in zijn woning was aangetroffen was eigenlijk on begrijpelijk, vermoedelijk had een onbeken de dat gebracht Na het hooren van getui gen, vorderde de Officier drie maanden ge vangenisstraf; het vonnis werd zes weken gevangenisstraf wegens voorhanden heb ben van het vleesch. De slager J. L. S. te Leidschendam had worst verhandeld, in strijd met de distribu tievoorschriften. Dat rekende de officier bij den Haagschen politierechter hem zwaar aan, en hij vorderde drie maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot zes weken gevangenisstraf. De dienstbode A. B. te Wassenaar be hoorde tot de gelukikg nog weinige fietsend'ieveggen. Ze noemde het een mo ment van zwakheid, waarin zij een fiets uit een keuken eener woning had gestolen. De Officier vond het wel ergerlijk, dat ver. dachte, die een Duitsche is, docht tegen wie geen maatregelen genomen werden, de gastvrheid op deze wijze beloonde, en vor derde vier maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde gezien het gun stig rapport, tot ƒ25.boete of 10 dagen hechtenis, en drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. 18 JAAR VOOR EX-BURGEMEESTER VAN MAASTRICHT. De ex-burgemeester van Maastricht, mr. L. Th. Peeters, uit Weert, was een actie ve figuur in de N.S.B. Hij behoorde tot net sprekerscorprs, was vormingsleider en maakte deel uit van de groote districts- raad van de NSB in Limburg. De advocaat fiscaal van 't Maastritsche Bijzonder Ge rechtshof, voor welk college mr. Peeters terecht stond, constateerde, dat hij zich te genover land, gewest en stad ernstig heeft misdragen. Hij eisdhte 18 jaar gevangenis straf. beurde in de industriestreek, waar niet de zichtbare en onzichtbare reserves zijn, die de productie in Noordelijk Westfalen en Hannover biedt. De Amerikaansche zóne heeft steeds graanvoorraden voor een perio de van vier tot zes weken en de Britsche bezetting heeft er naar gestreefd ook in haar zóne een dergelijke reserve te vor men, doch het terugloopen der aanvoeren uit Amerika heeft dit verijdeld. Thans nu een nieuwe bange winterperiode is ingetre den, leeft dit gebied bij wijze van spreken op den rand van den hongersnood. Daarbij is ook de aardappelen-voorzie ning zeer slecht geworden. De eigen oogst per zóne, die toch reeds een half millioen ton te laag is voor de_ behoeften, is slecht uitgevallen en de moeilijkheden zijn ver groot, doordat de boeren trachten de leve ringsplicht te ontduiken, eensdeels om hun product op de zwarte markt te brengen en anderdeels, omdat zij beducht zijn voor een intrekking van den Reichsmark. Er heerscht thans voornamelijk onder de mijn werkers een groote ontstemming over het feit, dat zij de hun toegezegde wintervoor raden aardappelen niet gekregen hebben. De verstrekking van het vetrantsoen van 50 gram per week heeft nog geen moeilijk heden opgeleverd, doch het gebrek aan vet en eiwit blijft het zwakste punt in de voed selvoorziening. De autoriteiten hebben de geruststellende verzekering gegeven, dat de crisis van het oogenblik zal worden overwonnen, in dien zin, dat het rantsoen van 1550 calorieën weer verstrekt zal kun nen worden In de laatste weken was het in verschillende steden tot beneden de 1000 gedaald. Britsche en Duitsche functionna- rissen geven evenwel toe, dat daarmede het probleem niet is opgelost. Toen de leiders der vakbonden voor den mijnbouw van de staalindustrie in het Ruhrgebied enkele da gen geleden door den plaatsvervangenden chef varrhet Britsche militaire bestuur wer den ontvangen, hebben zij foto's overge legd, die genomen hadden kunnen zijn in de voormalige concentratiekampen. In de ziekenhuizen, die wij bezochten, hebben wij de uitgeteerde "ichamen gezien van de man nen, wier gewicht tot beneden de 50 kg. gedaald was, en de opgezwollen lichamen der oedeempatiënten. Volgens cijfers, die ons door de leiders van het gezondheidswe zen in het land Noord-Rijn-Westfalen wer den verstrekt, zijn in zes steden van het industriegebied in October 3.128 gevallen van hongeroedeem geteld. „Theoretisch moest het punt van de ca tastrophe reeds gekomen zijn, doch blijk baar hebben de menschen nog eenige re serves gehad" zeide ons de directeur van een groot ziekenhuis in Düsseldorf. De oedeempatiënten zijn natuurlijk de extreme gevallen, meestal zijn het oudere en alleen staande menschen, die de krachten missen om urenlang in de ry te staan voor hun rantsoen. Een verschijnsel, dat vrijwel al gemeen is. is üe sterke vermagering. Volgens de beschikbare statistische ge gevens bedraagt het gewichtsverlies bij mannen gemiddeld 1012 kg. en bij vrou wen 810 kg., het is minder bij school gaande kinderen, waarvan nog slechts 17 procent behoort tot de categorie der nor maal gevoeden, en het minst bij jonge kin deren Opmerkelijk is daarentegen de goe de gezondheidstoestand der zuigelingen. De weerstand tegen ziekten is sterk afgeno men. De gezondheid hangt o.a. af van voe ding en huisvesting. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat de laatste factor hier zoo slecht mogelijk is. In de resteerende woningen van de groote steden wonen vaak 6 tot 8 menschen in één vertrek. Het mili taire bestuur heeft aan iederen bewoner een „levensruimte" van 4 vierkante meter toegestaan, doch in de practijk blijft men vaak daar beneden. Iedere Düsseldorfer heeft op dit oogenblik minder dan 3 vier kante meter woonruimte. Voor het reus achtige werk, dit woonprobleem op te los sen, is een maximum aan arbeidskracht van iederen Duitscher noodig, doch men is thans op weg naar een minimale arbeids kracht de arbeidsprestatie is, voor zoo ver nawijsbaar, reeds met veertig procent afgenomen. Het minst is dit nog het geval by de mijnwerkers en de arbeiders der zware industrie, wier hooge rantsoenen de mijnwerker krijgt ook thans nog 4000 caloriëen nog gehandhaafd zijn.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2