S)c Kcidóchc Sou^ant KLM-vliegtuig in brand gevlogen ALLE 26 INZITTENDEN OMGEKOMEN Guerilla-oorlog aan Grieksche grenzen DE FRANSCHE VERKIEZINGEN VRIJDAG 15 NOV. 1946 jureaux- Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826 Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935 Abonnementsprijzen f 0.26 per week. f 1 10 p. mnd f 3 25 p kwartaal Franco p post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10937 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Uitgave van N.V „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m Bi) contract belangrijke korting. Schaudelijke toestanden QNDANKS de groentenexport naar Duitschland, waarmee een catastrofe voor de Nederlandsche tuinders werd voor komen, zijn toch aanzienlijke hoeveelheden Nederlandsche groenten doorgedraaid. Deze korte mededeeling in de pers slaat ons met schrik. Dreigende hongersnood in een gedeelte van Duitschland, terwijl de export uit Ne derland van méér groenten niet wordt toe gestaan! Van de internationale politiek mag wor den geëischt, dat zij de economie zóó leidt, dat dergelijke wantoestanden niet voorko men. Dergelijke wantoestanden, die' een schande zijn voor het wereld-beleid der genen, die dat beleid voeren en beheer- schen. Is de verwachting, dat zulke feiten, die vóór den oorlog herhaaldelijk moesten wor den geconstateerd, tot het verleden zouden behooren, ook al weer ij del gebleken? Mogen de oogen opengaan en mogen de gewetens spreken voordat het te laat is! Onevenwichtigheid I"\E CRITIEK kan vaak, in dezen tijd vooral, op hol slaan en in de waardee ring der feiten alle evenwichtigheid verlie zen. Maar hetzelfde kan men constateeren bij de lof, die zich niet door nuchtere zakelijk heid Iaat inperken. De uitersten in critiek en lof openbaren zich^ heel typeerend rondom de Indonesi sche kwestie! In een radio-rede toonde zich oud-mi nister Logeman heel enthousiast over de verkregen basis bij de onderhandelingen en hij gaf daarover zijn bijzondere voldoe ning en dankbaarheid te kennen „zonder eenig voorbehoud", „hoewel wij", zoo zei- de hij, „van den inhoud van het ontwor pen politiek accoord geen betrouwbare ken nis hebben". Als „de gewone man" zoo zou praten, dan zou men zeggen, dat hij niet verder kijkt dan zijn neus lang is, praat over dingen, waarvan hij nog maar heel weinig weet! Vlak tegenovergesteld is de critiek van de Kamerleden Tilanus en Schouten, die al spreken van een „gebroken" en zelfs van een „vermoord" koninkrijk. Dat is gelukkig minstens even voorbarig. Men kan lange artikelen schrijven over den momenteelen stand van de Indonesische kwestie, maar men houdt dan de lezers be zig met veronderstellingen. Wij hopen na tuurlijk. dat op de nu verkregen basis in derdaad zal kunnen worden opgebouwd een voor Nederland in Europa en voor In donesië goede, rechtvaardige oplossing; en die hoop meenen wij ook op enkele fei telijke gegevens te kunnen gronden. Zeer juist is echter, wat het „Handels blad" schreef: „Het begrip Unie is zonder nadere toelichting ie vaag om er nu reeds dieper op in te kunnen gaan, maar behoeft niet a priori onaannemelijk te zijn." Wie er nu al reeds dieper op wil ingaan, moet een diepte phantaseeren. Auto met fabrieksmeisjes gekanteld Gistermorgen reed een autobus van de gemeentetram te Arnhem met fabrieksmeis jes naar de Heveafabriek te Oosterbeek. Op den Veerweg in de richting van de Hevea- fabriek kwam de bus bij het uitwijken naar links op den zachten wegberm, gleed weg en kantelde, waardoor de wagen in de uiterwaarden terecht kwam. De vijftien meisjes, die hierbij min of meer ernstig werden gewond, werden naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem over gebracht. Na verbonden te zijn, kon het meerendeel der meisjes het ziekenhuis weer verlaten. DEN DRé VEROORDEELD TOT ZEVEN JAAR. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen den 52-jarigen ex-hoofdredacteur van de „Gooi en Eemlander," A. A. L. Graümans (Den Dré) uit Hilversum, tegen wien op 1 Nov. j.l. zeven jaar werd geëischt. De uitspraak luidde overeenkomstig den eisch. Belgische kabinetscrisis weer bijgelegd De Belgische eerste minister, Huysmans, heeft gisteren verklaard, dat de kabinets crisis is opgelost. De socialistische fractie heeft tijdens een gistermiddag gehouden vergadering besloten, dat Brunfaut, de so cialistische vice-voorzitter der Kamer, zijn ontslag zal aanbieden. Door deze beslissing zal het mogelijk worden, dat Lahaut, ce voorzitter van de communistische partij, tot vice-voorzitter van de Kamer wordt ge kozen. A.N.P. verneemt voorts, dat de heeren Bohy, voorzitter van de socialistische ka merfractie en Buset, voorzitter der Belgi sche socialistische partij, zich in verbinding hebben gesteld met den secretaris-generaal der Belgische communistische partij, mi nister Ladmand. De communistische kamer fractie heeft haar voldoening uitgedrukt over de tegemoetkoming der socialisten. COMMUNISTEN EISCHEN PREMIERSCHAP VOOR FRANKRIJK. Het politiek bureau der Fransche com munistische partij heeft besloten, den eisch te stellen, dat een communist premier wordt in de nieuwe Fransche regeering. In een verklaring wordt voorts gezegd, dat de communisten vorstanders zijn van beveiliging- der Fransche grenzen, voldoe ning van de herstel-prestatie door Duit- schers en een vredespolitiek, die gebaseerd is op Frankrijk's hechte samenwerking met de groote geallieerde landen: de Ver. Sta ten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie. Het bureau heeft aan den nationalen raad van de socialistische partij, die Zondag a.s. bijeen zal komen, voorgesteld „een regee ring van de democratische unie" te vor men noder een communistischen presi dent. Naar de K.L.M.-persdienst officieel mededeelt, is het K.L.M.-vliegtuig van den regelmatigen dienst LondenAmsterdam, een „Dakota", dat de registratieteekens PH-TBW droeg, en dat te 18.50 op Schiphol moest aankomen, bij de landing veron gelukt en geheel vernield. 21 Passagiers, vier man bemanning en de stewardess kwamen om het leven. Even voordat het vliegtuig verongelukte, kwamen vijf andere lijnvliegtuigen normaal binnen. Het horizontaal zicht was goed, de wolkhoogte bedroeg 150 M. Het toestel kwam terecht ten Zuiden van de Oost-Westbaan op het vliegveld. Een onderzoek naar de oor zaak van de ramp wordt door den rijksluchtvaartdienst van het ministerie van verkeer ingesteld. De bemanning van het verongelukte K.L.M.-toestel bestond uit de volgende heeren: Moreton, gezagvoerder; Milo, radio-tele grafist; Vos, telegrafist; en Tiemens, boord-mecano. Ook de stewardess mej. Lammens kwam om het leven. Piloot deed 3 landingspogingen in half uur De K.L.M. heeft thans ook haar aandeel gekregen in de reeks van groote luchtvaart rampen, welkè den laatsten tijd zijn voorgevallen. Hoe het ongeluk kon gebeuren is nog steeds een raadsel. Gisteravond half 8 landde het Lissabon-toestel met gezagvoer der H. Groene veld normaal op het vliegveld. Boven Amsterdam cirkelde echter reeds gedurende meer dan een half uur het lijntoestel van de K.L.M. uit Londen met als gezagvoerder den Engelschman Moreton. Het was de „Dakota" PHTBW, die ruim anderhalf uur geleden van Croydon gestart was. Waarom het toestel niet land de begreep niemand. Dan eindelijk komt de PHTBW binnen vliegen over het roo- de hoofdlichtbaken, het neonbaken van Schiphol. Dwars over het veld vliegt het toe stel in de richting van de Rindgvaart. Dwars over de startbaan, die gistertavond dienst deed. Een enorme slag. Een steekvlam. Dat had ide landing moeten zijn, het werd een catastrophe. De brandweer van de K.LJM. is het eer. ste op het terrein van de ramp. Met twee stralen worden de vlammen gebluscht. Nieuwe brandweerauto's stuiven aan. Lugu ber klinken hun sirenes in de stilte, die plotseling is gevallen. Links en rechts lig gen dooden op de donkere aarde. Door de kracht van de exposie zijn sommigen in den omgewoelden grond gedruk't. Rouw daalt over Schiphol. Terstond bergt men de 26 slachtoffers. Een stille, maar sombere stoet schuift over de verlaten startbanen, die mat glanzen in het licht van de vele lampen, naar de lood sen en gebouwen, waar men een dergelijke ontzettende ramp nog niet heeft verwacht. Volgens nog .niet geverifieerde berichten heeft de piloot, na geruimen tijd boven het vliegveld te hebben gecirkeld, drie ma. len achter elkaar getracht te landen. Doch telkens heeft hij vlak voor de landing zijn toes'.el weer opgetrokken om na een korte vlucht boven het veld opnieuw een poging te wagen. Het maakte den indruk, zoo vernamen wij van ooggetuigen dat de laaghangende bewolking een ernstige be lemmering vormde. Op een oogenblik zag men, dat de piloot een vierde landingspoging deed. Daarbij is het toestel in den Zuid-West hoek van het terrein, dicht bij den grooten verkeersweg naar 's-Gravenhage en een 4500 M. uit den Spaarndammerdwarsweg tegen een dijkje in den grond gevlogen met het reeds hierboven vermeld ontstellend gevolg. 'Eigenaardig Is, dat in den controletoren op het vliegveld Croydon korten tijd vóór de ramp op Schiphol een radiografische boodschap van het verongelukte vliegtuig opgevangen werd, luidende: „Motor in brand. Zétten koers naar Schiphol". 20 NEDERLANDERS EN 6 ENGELSCHEN. Naar de persdienst van de K.L.M. te Londen mededeelt, hebben 20 van de 26 slachtoffers der vliegramp de Nederlandsche nationaliteit en zijn de zes anderen Engelschen. Onder de Nederlanders bevonden zich ver scheidene legerofficieren. Een aantal andere officieren, die met het vliegtuig zouden meeko men, hadden 'het toestel gemist en waren gedwongen op Croydon te blijven. Voor Hoeden, lint en garneering n»«r i f.o. Rex. Hoeden vanaf f 12.50 Vervormen in alle gewenschte modellen OP KORTE GOLF Te Damascus hielden leerlingen van middelbare scholen een demonstratie. Het kwam tot een botsing met de polilie, waar bij 25 politie-agenten en twee leerlingen werden gedood. Lieve knaapjes! De Gasperi, de Italiaansche minister president, heeft een noodkreet geslaakt tot den directeur-generaal van de Unrra, we gens de dreigende^ inkrimping van het brood-rantsoen, indien niet spoedig hulp geboden wordt. De laatsten van de 89.000 Duitsche krijgsgevangenen, die door het Amerikaan- sche leger in Europa worden vastgehouden, zullen op 1 Juli 1947 zijn vrijgelaten. Een K.L.M.-lijntoestel van den dienst AmsterdamLonden, de PHTBW, komende uit Londen, is Donderdagavond bij de landing op Schiphol neergestort, tengevolge waarvan de 26 inzittenden, o.w. vijf leden der bemanning, om het leven kwamen. Slechts een van de vleugels van het vliegtuig bleef intact. Volgens militaire berichten, die door de Grieksche regeering zijn ontvangen, is het dorp Ekra, nabij de Grieksch-Joego-Sla- vische grens, na een hevig gevecht met een groep van 700 gewapende lieden, door Grieksche strijdkrachten bezet. De grens posten Plianos en Archangelos werden eveneens door „opstandelingen" aangeval len, aldus de militaire berichten. In Grieksche militaire kringen is men van meening, dat de verhoogde guerilla-activi- teit in Griekenland, in het bijzonder in Ma. cedonië nabij de grens, „een niet verklaar de oorlog van de communisten tegen den staat" vormt. De minister van oorlog, Dragoemis, heeft aan alle politieke leiders een bezoek ge- bracht om hen op de hoogte te stellen van den ernst van den toestand en hen uit te noodigen voor een conferentie, welke de maatregelen ter handhaving van orde en recht zal bespreken. MATIGHEID IN HET HANTEEREN VAN HET VETO-RECHT. De politieke commissie van de V.N. heeft gistermiddag onder voorzitterschap van Manoeilsky (Oekraine) het debat over het vetorecht der groote mogendheden geopend. Paul Hasluck lichtte een resolutie van Australië toe en stelde voor, dat de per manente leden zich zouden matigen bij het gebruik van het recht van veto en dat zij tot een grootere mate van onderling over leg zouden komen in den geest van geven en nemen. Verder, dat de procedure in den Veiligheidsraad zoodanig zou -worden ge wijzigd, dat het voortdurende stemmen over kwesties van procedure overbodig zou wor den. Hasluck besloot met te zeggen, dat de Veiligheidsraad niet aan de eischen heeft voldaan en dat het de plicht van de Alge- meene Vergadering was den toestand te verbeteren. DE TOESTAND IN BRITSCHE BEZETTINGSZON^ VAN DUITSCHLAND. Naar het Fransche persbureau AFP meldt, heeft de conservatieve voormalige minister van buitenlandsche zaken Antho ny Eden in het Britsche Lagerhuis ver klaard, dat de toestand in de Britsche be zettingszone van Duitschland terecht zorg wekkend wordt geacht. Eden verklaarde, dat de Sowj et-Unie niets heeft gedaan om tot economische eenheid van Duitschland te komen en dat er een eind moest komen aan het afstaan van Duitsche fabrieksinstalla- ties ten behoeve van de Sowj et-Unie. In een Britsch-Amerikaansche verklaring wordt een verdere groote verlaging van den steenkooluitvoer uit de Britsche zóne vap_ Duitschland bekend gemaakt. Een verla ging van 350.000 ton per maand zal op 1 December ingaan en tot Maart a.s. duren. De autoriteiten moesten in October j.l. den uitvoer van steenkool naar de bevrijde gebieden van Europa, die in de Europeesche steenkoolorganisatie vertegenwoordigd zijn, met 150.000 ton pér maand verlagen. Deze verlaging is thans met 200.000 ton vergroot. Wanneer de laatste verlaging van kracht wordt zullen de toewijzingen niet meer dan 500.000 ton per maand bedragen. De communisten zij'n de sterkste partij geworden (Van onzen specialen bericht gever). Wat wij in de „De Leidsche Courant" van 21 October voor speld hebben is op 10 Novem ber waarheid geworden: de kinderen der duisternis mogen zich verheugen, de communis ten zijn terug. De sterkste par tij geworden: op 574 zetels be halen zij er 163. Zij hadden 143 zetels op 548 in de vroegere Kamer. Thans zijn er 33 zetels bijgekomen. De uitslagen betreffende 7 zetels, waarop in de koloniën gestemd is, zullen pas later bekend wor den De M.R.P. had 162 zetels op 548, zij heeft er nu maar 160 op 574. Zij verliest er dus twee, zonder in eenige mate aan de verdeeling der nieuwe zetels deel te nemen. 20 der kiezers zijn niet gaan stemmen, het grootste ge tal dezer zijn zeker gematigden, en verder heeft de verdeeld heid onder deze elementen de stemmen en de zetels ver spreid. De grootste verliezer is ech ter de socialistische partij, waarvan de leiders niet goed wisten, in hoeverre zij verbond schap met de communisten moesten zoeken. Vele partijle den hebben het probleem zelf opgelost met voor de Marxisten te stemmen. De twee hoofdrichtingen in de Fransche politiek blijven dus de zelfde: socialo-commu- nisten tegen gematigden, en 't is weer binnen deze twee blok ken, dat de stemmen zich ver plaatst hebben naar het uiterst links of het uiterst rechts, indien men onder deze laatste benaming de Gaullisten, de P.R.L. (Vrijheidspartij) en an dere kleine partijen mag noe men. Geen enkel van die twee blokken heeft de volstrekte meerderheid, de radicalen zul len feitelijk de balans in de eene of andere richting doen neer slaan. Hun propaganda was meer anti-Marxist maar men weet niet waartoe dc am bitie van hun leider, Herriot, kan brengen. Wij hebben hier geschreven, dat geheime besprekingen tus- schen M.R.P. en de Gaulle plaats hadden, zij zijn voortge gaan tot voor 'n tiental dagen. En wij kunnen thans er bijvoe gen dat de Gaulle de verant woordelijkheid van hun misluk king draagt. De M.R.P. heeft alles gedaan, om hem de hand weer toe te reiken, hij heeft ze geweigerd. Zijn zwager de heer Vendroux, vroeger M.R.P.-lid der Kamer, had deze partij ver laten om onafhankelijk op te treden; de Gaulle had hem daarvoor geluk gewenscht in een brief die openbaar werd gemaakt, Vendroux is gekozen in de Pas de Calais waar dan ook de M.R.P. een zetel verliest. De jongste generaal van de ■weerstand Choban-Delmas bracht in een meeting te Bor deaux de tegenspraak aan den heer Bidault en vertelde daar dat de Gaulle de Eerste Minis ters als zeer gewetensvol maar te weinig bekwaam beschouw de, Choban-Delmas is gekozen ten koste van een M.R.P. Toch weten wij, dat de M.R.P. dit alles zal vergeten en eene meerderheid zal trachten te vormen om de candidatuur van de Gaulle bij de keuze van den President der Republiek voor te staan. Maar zal de Gaulle aannemen candidaat te zijn? Of weer eens de reikende hand weigeren? En zal Herriot zijn persoonlijke ambitie niet tegen die van de generaal stellen? En zal die keuze tegen den wil der communisten geschie den? Of zullen dezen in ruil Thorez als eerste minister eischen wat practisch de posi tie van de nieuwe Republiek's president zou onmogelijk ma ken? Dit alles moeten wij af wachten CHI-LO-SA. Mej. Jannie Lammens, de stewardess van het verongelukte K.L.M.-vliegtuig, de PH TBW, die tot de slachtoffers van den vliegramp behoort. DE SLACHTOFFERS De namen der slachtoffers van de vlieg tuigramp lyiden: P. A. Josephs, werkzaam bij de B.P.M., wonende te Londen, geb. 19*14 in Londen (Engelschman). Ir. J. Vet, secretaris van de Stichting voor den Landbouw in Den Haag, wonende te Den Haag. H. J. van Arkel, werkzaam bij de Billi- tonmaatschappij, wonende te Wassenaar, geb. 1881 in Gouda. E. L. van Musscher, werkzaam bij de Billitonmaatschappij, wonende te Den Haag, geb. 1904 in Schoten, gem. Haarlem. Dr. J. Ridder, werkzaam op het ministe rie van financiën, wonende te Den Haag, geb. 1910 in Groningen. W. E. A. M. König, wonende te Den Haag, géb. 1889 te Dén Haag. K. Sperna Weiland, werkzaam op de afd. propaganda en publiciteit bij de K.L.M., wonende te Den Haag, geb. 1916 te Delft. U. R. Moseley, uit Londen, geb. 1905. (Engelschman). W. L. Elderson, radio-technicus van de K.L.M., wonende te Londen, geb. 1922 te Rotterdam. Herman de Man, omroepleider van de Cur. Radio-Omroep, wonende te Eindhoven, geb. 1898 in Woerden. Major G. N. Weston, wonende te Rot terdam (Engelschman). Mevr. A. P. Ulrich—de Groot, wonende te Rotterdam, geb. 1915 in Bergen op Zoom. Mevr. H. E. LamboGoats, Fomford, geb. 1925. M. M. Buschman, te Lisse, geb. 1907. F. M. Burgis uit Londen, geb. 1898 in" Londen (Engelschman). J. Kooiman, eerste stuurman van de Holl. Stoomboot Mij. in Amsterdam, geb. 1906 te Terschelling, Lt.-kol. C. Tonnet, uit Vorden. R. A. Witham uit Chelmsford (Essex) geb. 1903^in Middlesex (Engelschman). Bemanning: E. J. H. F. Moreton, gezagvoerder, wo nende te Rotterdam, geb. 1909 in Simla (Br.-Indië). W. L. Milo, radio-telegrafist, Amster dam, geb. 1920 te Kollumerland. H. L. Vos, radio-telegrafist, wonende te Amsterdam, geb. 1918, in Reeuwijk. H. H. J. Tiemans, boord-mecano, wonen de te Amsterdam, geb. 1912. Mej. J. M. Lammens, stewardess, wonen, de te Noordwijk, geboren 1924 in Katwijk. Herman de Man f Tot de omgekomenen bij de ramp van het K.L.M.-vliegtuig behoort o.m. de let terkundige Herman de Man, het pseudo niem van Salomon Herman Hamburger. Hamburger werd 11 Juli 1898 te Woerden geboren, zoodat hij. den leeftijd van 48 jaar bereikte. Na aanvankelijk in den handel werk zaam geweest te zijn, ging hij in de jour nalistiek, waat hij zich tevens als schrij ver van formaat ontwikkelde. In 1927 ging de Man over tot de Katholieke Kerk en werd te Vianen gedoopt als Ezechiel Pe trus Paulus. Tot 1936 bekleedde de Man de functie van waarnemend directeur van de Algemeene Uitgevers Maatschappij N.V. In 1938 verwierf de Man den Tollens- prijs. Laatstelijk was hij werkzaam te Wil lemstad op Curagao, waar hij de functie van directeur van den' Curagaoschen radio-om roep bekleedde. ccooo WEERSVERWACHTING o Tijdelijk eenige regen. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk eenigen regen en hier en daar mist. g g Matige wind overwegend tusschen o g Oost en Zuid. Iets kouder. loooooonoooooooooooooooooooooooooooooooo Op het bureau van de Leidsche Courant ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Klipfontein".

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1