3>e £dctochc<2ou/ï<Mvt Basis voor overeenstemming gevonden Tweede Kamer behandelt begrooting „Vrije" verdachte na verhoor in arrest WOENSDAG 13 NOV. 1946 yureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 1U3U03 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, f 1 10 p. mnd. f 3 25 p. kwartaal Franco p post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10934 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. /"\FFICIEEL WORDT MEDEGEDEELD, dat te Linggadjati (Cheribon) een basis ^voor overeenstemming is gevonden, doch dat thans besprekingen met de Nederland- sche regeering noodzakelijk zijn. Het verrassende nieuws, dat „een basis voor over eenstemming was gevonden", werd aangekondigd. nadat de Commissie-Generaal, £ani en Sjarifoedin met Soekarno gesproken hadden. Tijdens het diner ten huize van Sjahrir werd besloten de plenaire zitting denzelfden avond te houden. Daarme de werden verdere politieke besprekingen van het programma afgevoerd. Besprekingen met Nederl. regeering noodzakelijk Toen de heeren zich voor de plenaire zit ting van Sjahrir's woning naar het hotel van lord Killearn begaven, zagen zij er na zestien uur vergaderen vermoeid uit, doch op hun gezichten stond oprechte voldoening te leizen. Volgens Aneta is de positie van de Kroon gedefinieerd als „hoofd van de Neder- landsch-Indonesische Unie" en wel op een wijze, die voor de Commissie-Generaal aanvaardbaar is. De uiteindelijke formuleering moet ech ter nog worden voltooid. Het schijnt, dat de Indonesiërs in dit opzicht de positie van de Commissie-Gene raal volkomen begrijpen en zich er van be wust zijn, dat de Commissie in d-eze aan gelegenheid geen vrijheid van beweging heeft of concessies kan doen. De „Unie" volledig aanvaard. De „Unie" is volledig aanvaard, doch zal eerst goed in werking kunnen treden, na dat de federatie, die „De Vereenigde Staten van Indonesië" genoemd zal worden, als een volkomen aanvaardbare instelling is gevestigd en verzekerd is van erkenning door het buitenland. Men neemt aan, dat hiermede een pe riode van ongeveer twee jaar gemoeid zal zyn, pas daarna zal de Nederlandsch-In- donesische Unie in werking treden. In de tusschenperiode van twee jaar zal er tusschén de Nederlanders en de Indo nesiërs in alle politieke en economische aangelegenheden de meest nauwe samen werking bestaan die tot in bijzonderheden zal worden vastgelegd. Onmiddellijk na de zitting van gister- Staking der radio-musici opgeheven De staking der radio-musici is beëin digd doordat beide partijen tot overeen stemming zijn gekomen na bemiddeling door het N.V-V. De musici hebben het werk hervat. Er zullen geen rancune maatregelen tegen hen worden getroffen. De oude dirigenten zullen een redelijke kans krijgen doordat zoowel de oude als dc nieuw voorgestelde dirigenten in een proefperiode zullen optreden waarna een commissie uitspraak zal doen. Deze uit spraak zou dan binnend zijn. Ook is men het nu eens over het slui ten van een collectieve arbeidsovereen komst. Jan Bakker, directeur van de R.K. Mid- denstandsvereeniging in het bisdom Haar lem, heeft in een vergadering te Den Haag er op gewezen, dat de middenstand het slachtoffer dreigt te worden van de in voor bereiding zijnde prijsverlaging. Hij acht het aantal belastingen, dat geheven wordt, te hoog. Spr. laakte de „prijzenslag" in Den Haag van vorige week als ondeskundig en klein zielig. De vergadering nam een motie aan, waar in de Haagsche middenstand protesteert te. gen de manier, waarop de maatregelen tot verlaging der winstmarges tot stand ko men. Geëischt wordt medezeggenschap van den middenstand. Binnenkort zal een -belangrijke uitbrei ding plaats hebben van de verstrekking van voedsel aan in Duitschland wonende of verblijvende Nederlanders. Het ministe rie van Binnenlandsche Zaken heeft daar toe de medewerking verkregen van een Nederlandsche organisatie, die elke maand een hoeveelheid -voedsel naar Duitschland zal verzenden. Deze organisatie zal de dis tributie in Duitschland door tussohen'komst van Nederlandsche agenten doen geschie den. VERTROUWEN IN DE NEDERLANDSCHE GULDEN. De salarissen en pensioenen der leden van het Internationaal Gerechtshof, dat zijn zetel in Den Haag heeft, zullen in het ver volg in guldens worden uitbetaald, mits omwisseling en overmaking mogelijk is en de koers officieel wordt vastgesteld. Aldus verklaarde dr. J G. Guerrero, president van dit Hof, en de Amerikaansche verte genwoordiger John Maktos, voegde hieraan toe, dat de Amerikaansche regeering ge looft in de stabiliteit van de Nederlandsche gulden. Vaat Jndië Abonnementen voor onze militai. ren aldaar kunt u dagelijks op geven. De prijzen zijn: p. kwartaal (zee mail) /2.10. p. kwart, (lucht mail) 7.45. Storting van het verschuldigde bedrag op Gironummer 103003 en opgave van het juiste adres aan de Administratie van ons blad: Papen, gracht 32—34. telefoon 20935 of bij onze agenten. De Administratie. avond hebben dr. Gani, mr. Sjarifoedin en de leden van de Commissie-Generaal zich naar ir. Soekarno begeven ten einde met hem de tot dusverre verkregen resultaten in hun geheel te bespreken. Naar Nederland? Naar Ass. Press van goed ingelichte zij de verneemt, zal de Nederlandsche delega tie, zelfs indien er volledige overeenstem ming wordt bereikt, waarschijnlijk naar Nederland terugkeeren, ten einde de defi- tieve toestemming van de Nederlandsche regeering te verkrijgen om zich daarna weer naar Indië te begeven voor de for- meele onderteekening van dë overeen komst. Slechte verkiezingen in Italië VIJFTIG PROCENT VOOR ROOD BLOK Bij de Zondag gehouden gemeenteraads verkiezingen In Italië is slecht gestemd. Omtrent de helft der kiesgerechtigden is niet opgekomen en van degenen, die wel hun stem uitbrachten, heeft circa 50 ge stemd op het z.g. Volksblok, dat communis ten en socialisten omvat. De christen-democraten kwamen achter aan, dank zij de laksheid van de katholieke kiezers, die het grootste aandeel hadden in het aantal niet-stemmers. Een bepaald verontrustend resultaat le verde de stembusuitslag in Rome op, waar het Volksblok met 189.174 stemmen bijna tweemaal zooveel kiezers tot zich trok als de christen democraten, die op 103.387 kwa men. Met dit cijfer bleef de christelijk ge oriënteerde groepeering zelfs nog achter de Uomo Qualunque (een nieuwe partij) die 106.587 stemmen behaalde. De overige partijen, republikeinen, monarchisten en liberalen, bereikten te zamen niet het aan tal van een der grooten. Het 100ste K.L.M. vliegtuig dat naar New York vertrok, telde onder zijn passagiers eenige zeer jeugdige wereldburgers. K.L. M.-stewardesses brengen de jeugdige lucht reizigers naar het vliegtuig. Indië staat in het middelpunt De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de algemeene be raadslagingen over de begrooting. De heer Schouten (A.R.), het beleid der regeering ter zake van loonen en prijzen besprekende, betoogde, dat soberheid plicht is, ook voor de regeering. In de zwarte ar beidsvoorwaarden is een gevaar gelegen. Wat doet de regeering, om de uitvoering van publieke werken tegen te hooge prij zen te remmen of te keeren? vroeg spr. Met de algemeene strekking van het re geeringsbeleid kan spr. zich vereenigen. Wat het regeeringsbeleid inzake Ned.-In- dië betreft zeide spr., dat de Kamer veel te weinig weet over wat de regeering te Lon den en de Nederl. Indische regeering ver richt. Spr. wees, namens zijn groep, alle verantwoordelijkheid ten volle af, voor wat heeft plaats gehad en plaats heeft. Onder het mom van politiek, wordt het koninkrijk vermoord, zonder dat de volksvertegen woordiging zich heeft kunnen uitspreken. De heer Tilanus (C.H.) pleitte voor ver zorging van ouden van dagen en nagelaten betrekkingen van slachtoffers van concen tratiekampen. Spr. bepleitte de wensche- lijkheid van beheerszuinigheid. Met het regeeringsbeleid ten opzichte van Indië verklaarde hij geenszins te kunnen instemmen. Hij heeft het gevoel, dat de commissie-generaal buiten haar boekje gaat. De heer Bierema (P. v. cL V.) meende, dat er klaarheid moet komen op het punt van het beleid der regeering te Londen. Hij was van oordeel, dat er op vele punten nog bezuinigd kan worden. Er moet prijsverla ging komen De heer Vonk (P. v. d. BV.) betoogde, dat deze regeeringscombinatie niet in staat is gebleken tot afdoende beveiliging van het bestaan van het Koninkrijk. De heer Romme (K.V.P.) diende een mo tie in, waarin de regeering wordt verzocht haar medewerking te verleenen, opdat spoedig de commissie uit de Staten-Gene- raal naar West-Indië kan worden uitgezon den. Ten aanzien van Oost-Indië gaat het om het doel, dat bereikt moet worden en over de wijze, waarop men dit doel tracht te be reiken. De katholieke fractie heeft geen re- Voor slechts 3 dagen brood in Düsseldorf Het Britsche militaire bestuur in Duitsch land heeft te Düsseldorf meegedeeld dat" de stad nog slechts voor 3 yK dag brood voorradig heeft. Gisteren konden de brood- fcoimen al niet in alle bakkerswinkels worden gehonoreerd. De bevolking heeft 1500 gram minder dan hun brood rantsoen in de laatste rantsoenperiode ont vangen, De positie is in Noord-Rijn-West- falen, waarin het Ruhr-gebied ligt, slech ter dan in de rest der zóne. De dagalijksche behoefte van de provin cie is 4.900 ton, waarvan slechts 1200 ton door binnenlandsche voorraden kan wor den gedekt. Deze voorraden zullen eind Januari uitgeput zijs. Luchtmaarschaik Sir Sholto^ Douglas, commandant van de Britsche zóne, heeft nh zijn bezoek ran Londen verklaard, dat alvorens het resultaat van de besprekin gen tusschen da ministers van buitenland- sche zaken bekend is het niet mogelijk is den import van voedsel op langen termijn vast te stellen. Alles zal evenwel in het werk worden gesteld om de huidige rant soenen te handhaven. R.A.F.-TOESTEL VERMIST. -Een schroefloos Meteor-vliegtuig van de R.A.F., dat Maandagnacht om 0.59 uur van het vliegveld Mansion naar Eindho ven vertrokken is, wordt vermist. Het Britsche ministerie van Luchtvaart heeft een verzoek gericht aan de bewo ners langs de route, om sporen van toestel of piloot, die alleen vloog, te melden. Het vliegtuig heeft "twee motoren en is ge merkt E343. Ten Westen van Vlissingen is inmiddels op zee een olievlek waargenomen. Men stelt een onderzoek in. Er zal een begin gemaakt worden met het overbrengen van Joden, die wegens een poging tot illegale immigratie in Pale stina op Cyprus zijn geïnterneerd,.naar Pa lestina, wanneer op 15 Nov. en 15 Dec. het toegestane aantal van 1.500 immigranten per maand in Palestina zal worden toege laten. In November zullen, naar men meent te weten, alle illegale immigranten in de kampen in Palestina en eenige honderden van Cyprus bewijzen voor toelating ont vangen. Zoowel in Joodsche als Arabische krin gen is de Palestijnsche regeeringsverklaring over de toelating van illegale immigranten ongunstig ontvangen. De Arabieren noe men deze beslissing een nieuwe „concessie aan het Joodsche terrorisme en een aan moediging tot illegale immigratie". De Joden zijn „geschokt en teleurge steld", omdat het maandelijksche quotum van 1500 immigranten in Palestina gehand haafd blijft. Zij vinden dit te weinig. RUSSEN ROEPEN WEER ARBEIDERS OP Uit Duitsche bron wordt vernomen, dat d? Russen in de door de Westelijke mo gendheden bezette sectoren van Berlijn Duitsche arbeiders oproepen. Ofschoon de opgeroepenen vreezen dat zij bij aanmel ding naar Rusland zullen worden gebracht, spreekt het bevel alleen van werk voor de Russische bezetting. Voor de zevende maal in 12 dagen tijds is intuschen weer brand uitgebroken in een Duitsche fabriek in-de Sovjet-zóne, on danks de Russische wachtposten die om de belangrijkste fabrieken aanzienlijk ver sterkt zijn. De nieuwe brand vond plaats in de groote textielfabrieken van Klaus te Plauen, Het Leidsch Tribunaal hield gisteren haar wekelijksche zitting onder presidium van mr. E. van Haersma Buma. Deze zitting on derscheidde zich ditmaal van alle voor gaande doordat een der verdachten, die zich voor de zitting in vrijheid bevond, ter zitting werd gearresteerd en ter beschik king van den P.R.A. werd gesteld. Het betrof hier de zaak tegen J. C. Evers, bloemis^kijecht te Sassenheim. Hij was, hoewel communist zijnde, lid geworden van de NSNAP en de NSB, terwijl hij vrijwil lig'bij de Duitschers had dienst genomen om als schoenmaker bij het Marine-Klei- dungslager te Oegstgeest te gaan arbeiden. Besch. verklaarde dit gedaan te hebben tot eigen bescherming, omdat hij zich als com munist bedreigd gevoelde. H. ontkende voorts lid van de NSB te zijn geweest, waartegenover get. A. Kriens, gedetineerd te Laren, anders verklaart en deze getuige was destijds groepsleider der beweging te Sassenheim. De verdediger, mr. Proper, wees erop, dat verd. geweigerd had zijn voorw. invrijheidsstelling te teekenen en dat er daarom eenige wrijving ontstaan was, waarbij nog komt, dat verd zeer prik kelbaar is. zoodat dit tot eenige wrijving aanleiding gaf. Spr. vroeg verd. geen andere straf op te leggen dan alleen verbeurdver klaring van een gedeelte van zijn vermo gen, hem dus niet te berooven van zijn kiesrechten, doch het Tribunaal dacht an ders over dezen beschuldigde en na raad kamer beval de voorz. zijn onmiddellijke gevangenneming, aangezien poging tot ont vluchting niet uitgesloten werd geacht. Veehouder dreigde nret Duitschers. D. M. Binnendijk, veehouder te Alphen aan den Rijn, was lid geweest van de NSB, had de gelofte van trouw afgelegd, was blokleider geweest, had zitting gehad in de pachtkamer en propaganda gevoerd voor Agrarisch front. Hij zou voorts, toen hij evenals andere boeren verplicht was jong vee, ook stamboekvee, te leveren, gedreigd hebben de Duitschers er bij te zullen ha len, hetgeen inderdaad ook geschied was, door middel van wie hij trachtte aan zijn verplichting te ontkomen, zooals door get. Schelïingerhout ter zitting werd toegelicht De verdediger, mr. Taat, wees op de zwa re jaren, die verd. had doorgemaakt ten gevolge van den last, die op zijn bedrijf drukte. Hij poogde verschillende aantijgin gen te ontzenuwen en betoogde, dat alleen het lidmaatschap van de NSB overblijft, waaruit tenslotte alle andere dingen voort vloeien Verbeurdverklaring van een ge deelte van zijn vermogen zou hem zwaar treffen en hem tot pauperisme brengen, waarom spr. een clement oordeel vroeg. Veel op zijn kerfstok. J. N. Los, koopmap, te Zevenhoven, was lid geweest van de NSB, wijkhoofd en buurtschapsleider bij den NVD, WA.-man in uniform, hij had den politiecursus te Schalkhaar gevolgd, was werkzaam geweest bij den persdienst van de NSB, den z.g. do cumentatiedienst, had algemeen toezicht gehad op de leden en was later nog chauf feur geweest bij den evacuatiedienst in het Oosten des lands. Verd. had niet veel tot zijn verdediging aan te voeren, zeide alleen, dat hij zijn brood moest verdienen en vroeg tenslotte de clementie van het Tribunaal om weer beter weik te kunnen verrichten. Feest met de Duitschers. Mej. N. A Kok-Citteur te Oegstgeest zag zich ook een heële lijst van tenlasteleggin gen toegemeten, waarbij beschuldigingen van het bekende recept. Daarbij kwam nog, dat zij te haren huize bijeenkomsten had gehouden om niet NSB-ers over te halen lid te worden, dat zij vriendschappelijken omgang had gehad met Duitschers en fees ten te haren huize had georganiseerd, waarbij het volgens de buren soms tot bras partijen kwam. Verd. verklaarde op aan dringen van haar man lid te zijn geworden. Deze was echter reeds in 1933 lid, zij werd het in 1941. Mr. Moresco wees er in zijn verdediging op, dat verd. werkzaam is geweest bij een NSB-firma, waar zij ook haar man heeft leeren kennen en dat zij tenslotte onder invloed van haar man heeft toegegeven lid te worden. Een tragisch geval. Mej. C. Spruyt-Kleer te Hazerswoude had o.m. op haar strafregister naast de vele „ge wone" gevallen, dat zij zeer vriendschap pelijken omgang met Duitsche militairen had gehad, maar tevens dat zij aan het staf kwartier van de NSB verraden had, dat O. Offringa en Bokseel zich niet hadden ge meld bij den Arbeidsdienst en dat het tijd werd, dat zij evenals de anderen zich zou den melden „voor dienst voor het vader land". Dit verraad had gelukkig geen gevol gen gehad, omdat de brieven waren onder schept door den kantoorhouder der PTT, W. Kraaijeveld, die de brieven echter op 27 Oct. 1944, toen hij moest onderduiken, had verbrand. Deze getuige verklaarde, dat ieder bang voor haar was. Toch had hij niet den indruk, dat zij iemand zou verra den. Zij wist, dat hij vele onderduikers in huis had, doch hij was niet bang voor haar. Hoe besch. tot het schrijven van de twee brieven aan het stafkwartier van de NSB is gekomen, kon getuige ook niet begrijpen. Mr. Moresco wees er in zijn verdediging op, dat het leven van de vrouw een en al ti-a- giek is. Reeds 15 jaar is haar man ziekelijk, zij was belast met de zorg voor haar zeven kinderen, van wie zij er tenslotte reeds vier heeft verloren .Hij verzocht het Tribunaal haar te beschouwen als iemand, die dp een gegeven oogenblik een psychisch defect heeft gekregen en daarmede rekening te houden bij de uitspraak. Een agressief bolleman. Tenslotte stond terecht C. de Vink uit Lisse, ook al met een heele lijst van ten lasteleggingen, die bij een W.A.-marsch in die gemeente zekeren Eigenbrood een stomp in het gelaat had gegeven, waardoor deze bloedend verwond was. Zijn brieven zou hij voorts per Duitsche veldpost heb ben doen verzenden. Bij zijn verhoor bleek, dat hij in Juni 1933, op 16-jarigen leeftijd lid was geworden van de NSB; zijn vader was het eveneens. Mr. den Duik verdedigde hem en wees erop, dat de vechtpartij in Lisse reeds door den Politierechter is be recht, waarvoor hem 30 boete is opgelegd. Dit deed den voorz. opmerken, dat deze kwestie thans uit een ander gezichtspunt wordt bekeken. Pleiter wees er verder op, hoe verd. in een NSB-milieu was opgevoed, dat hij geen zakenbrieven via de Duitsche veldpost had verzonden cn merkte voorts op, dat zijn gunstige houding in het kamp Duindorp hem tot verschillende functies heeft geleid. In alle zaken zal over veertien dagen uit spraak volgen. Treedt regeering Bidault af? Te Parijs beschouwt men het als prac- tisch zeker, dat Georges Bidault, de Fran- sche premier, tegen het eind van deze maand het verzoek om pntslag van zijn re geering zal indienen. Men verwacht, dat omstreeks dezen tijd de nieuwe nationale vergadering haar voorzitter zal kiezen. den tot klagen, dat zij niet nauwkeurig en vlot wordt voorgelicht. Nog zeer onlangs is de Commissie voor Indische aangelegen heden volledig op de hoogte gebracht, met verlof ook de politieke omgeving op de hoogte te brengen. Ten aanzien van de te volgen marschroule blijft de regeering vol ledig verantwoordelijk het instellen van de commissie-generaal heeft daaraan niets veranderd. In zake Soekarno is indertijd gezegd, dat besprekingen met hem „onvruchtbaar en onwaardig" waren. Ook dit is een kwestie van marschroute en, als de regeering door wél besprekingen met hem te houden, denkt daarmee het doel te bereiken, zullen wij haar „geen stok tusschen de beenen steken" Een ander doel dan een oplossing der kwestie „binnen het Koninkrijk" zien wij niet. Zonder nadere beslissing van de Sta- ten-Generaal kunnen ook de commissie- generaal en de Regeering daar niet buiten gaan, ondanks anders luidende krantenbe richten. Van de Regeering vroeg prof. Romme de toezegging, dat de Kamer niet voor een be slissing, die in andere richting zou gaan, zal worden gesteld. De katholieke fractieleider heeft nog en kele andere punten ter sprake gebracht. Wordt het geen tijd, zoo vroeg hij, bij de Grondwetsherziening te denken aan de in stelling van een „Derde Kamer"? Prof. Romme bepleitte de belangen van het groo- te gezin. Naar onze meaning, zei hij nog, hadden minder benauwde grenscorrecties gevraagd moeten worden. Als wij voor dit standpunt eenige weerklank in de Kamer vinden, zul len wij nog een beslissing in die richting uitlokken. Ten slotte vroeg prof. Romme instelling van een staatscommissie ter beraming van middelen om de privé-eigendom meer te spreiden, ook door de werknemers te laten deelen in de winsten van de ondernemingen Besprekingen van Minister van Boetzelaer in Amerika Couvé de Murville, de Fransche afge vaardigde in den Raad van de 4 minis ters van buitenlandsche zaken, heeft Dins dag 12 Nov. Spaak, den Belgischen minis ter van buitenlandsche zaken, en zijn Ne- derlandschen collega baron "van Boetze laer, ontvangen voor een bespreking van de Belgische en Nederlandsche standpun ten t. a. v. de Duitsche grens. ANP-Aneta meldt uit New York, dat baron van Boetzelaer op denzelfden dag in het Waldorf Astoria-hotel met Byrnes een bespreking heeft gehad, waarover niets bekend gemaakt is. (~ÖP KORTE GOLF BINNENLAND. Overname marktslachtvee te R'dam. De Voedselcommissaris voor Zuid-Hol land deelt belanghebbenden mede, dat op 11 Nov- 1946 te Rotterdam de laatste over name-markt wordt gehouden. Van dien da tum af zal het dan alleen 's Dinsdags mo gelijk zijn slachtvee te Rotterdam te leve ren. Bij Sliedrecht heeft, doordat een band van een auto sprong, een botsing plaats ge had tusschen een luxe en een vrachtauto. Drie personen werden ernstig gewond. Te Nymegen is een truck met oplegger tegen een handwagen gereden. De bestuur der van den handwagen werd gedood. Een autobus is bij Zutphen tegen een brug gereden. In de bus bevonden zich 16 personen uit Lichtenvoorde en Winters wijk, leden van een Kegelclub. Dertien pas sagiers konden, na verbonden te zijn, hun reis voortzetten. Drie moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Een ontploffing heeft plaats gehad in een Wassmelterij te Rotterdam. Eén per soon bekwam ernstige brandwonden. BUITENLAND. Ceylon is voornemens een zwaar uit voerrecht op thee te gaan heffen, wanneer a.s. voorjaar de vrije theeveilingen worden hervat. Het Japansche kabinet heeft een nieu we politieke zuivering aangekondigd, die 212.000 plaatselijke ambtenaren^ uit hun functie zal zetten. Het aantal dooden bij de treinramp in Frankrijk is gestegen tot 35. De Zuidwand van de Royersluis in de hayen van Antwerpen is over een lengte van 95 M. ingestort, zoodat de op één na grootste zeesluis van Antwerpen voor ge- ruimen tijd onbruikbaar is geworden. Tengevolge van een aardbeving in Peru zijn 80 personen om het leven geko men. De Italiaansche burgemeester van Cal- daro in Bolzano (Zuid-Tirol) had eenige Zuid-Tirolers beschuldigd van beleediging der Italiaansche vlag. Zij hébben den man doodgeslagen. Het telefoonverkeer tusschen de Sov jet-Unie en Oostenrijk wordt Donderdag hervat. Het werd bij het begin van den eer. sten wereldoorlog gestaakt. Hans Fritsche, de vroegere leider van het Nazi-ministerie van propaganda, zal voor het einde van het jaar voor een zui veringshof moeten verschijnen. Von Pa pen zal zich in Februari moeten verant woorden. Kardinaal Camillo Caccia is te Rome overleden. Jerusalem is sedert gisteren zonder electrischen stroom. Men vermoedt, dat buiten de stad de hoofdkabels zijn doorge sneden- WEERSVERWACHTING OOOOO Aanvankelijk toenemende bewolking g met tijdelijk regen en aan wakkerenden g o Zuid-Westen wind. Morgen in den loop o g van den dag van het Westen uit weer o o brekende bewolking bij ruimenden 8 o wind naar Westen of Noord-Westen. 8 8 Weinig verandering in temperatuur. 2 lOoooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oo<^~

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1