3)e £cicLchc6ou/ïa/nt Gegronde hoop op een gunstig resultaat Communisten leiden nog in Frankrijk Partijraad van Kath. Volkspartij bijeen MAANDAG 11 NOV. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1 10 p. mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10932 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bi) contract belangrijke Korting. Eeu nieuwe geest in een nieuwen tijd I^ATHOLIEK THUISFRONT is een uiting van het daadwerkelijk medeleven met de Nederlandsche militairen, die naar Indië zijn gegaan, om daar te vervullen de taak, waartoe het Nederlandsche gezag hen heeft geroepen. Er is een tijd geweest, dat het leeger deels naast het volk stond deels voor wat de hoogere rangen betreft zich bo ven het volk voelde. Het leger is een deel van het volk. En dat deel, hetwelk vaak de zwaarste offers moet brengen ter wille van het ge- hééle volk, ter wille van het landsbelang. Nederlandsche militairen, die naar Indië zijn vertrokken, zijn niet gegaan, om te vechten tegen het Indonesische volk, maar om daar te handhaven orde en rust, die noodzakelijk zijn, opdat er kunne komen een oplossing van de ons bekende moei lijkheden een inderdaad goede, recht vaardige oplossing. Zulk een oplossing is van het allergrootste belang voor geheel het Nederlandsche Rijk, zoowel in Europa als in Indië. De mannen, die naar Indië zijn gegaan, namens en voor ons allen, hebben recht op ons aller daadwerkelijk medeleven. Hier heeft allereerst de Regeering een plicht. Doch wij-allen, individueel, moeten, voor zoover daartoe in de gelegenheid, trachten, onzen militairen ginder het leven zoo goed mogelijk te maken, door kranten, boeken, pakketten te zenden, katholieke milieus te stichten, enz. Ons aller individueel pogen is geconcen treerd en georganiseerd in Katholiek Thuis front. De Katholieke Actie heeft zich reeds ge steld achter Katholiek Thuisfront. En gaar ne voldoen wij aan een verzoek, om er on zen lezers aan te herinneren, dat ten bate van Katholiek Thuisfront a.s. Donderdag in de Stadsgehoorzaal te Leiden een uit voering wordt gegeven van het blijspel ,Adam en Eva" door de Kath. jonge zaken- middenstanders, de K.J.Z.M. Een sympathiek initiatief van de K. J. Z. M.! Wij willen er in zien een nieuwen geest in een nieuwen tijd, een gemeen- schaps-geest, welke radicaal wil uitbannen de goddelooze handels„vroomheid" van he „ieder voor zich en God voor ons allen"! Die gemeenschaps-geest moge zich ook uiten in het zaken leven zelf van den jon gen middenstander. Zeker, hij zal er hard voor werken, om door en in "zijn zaak een behoorlijk bestaan te vinden voor zichzelf, voor zijn gezin. Maar hij zal er zich óók van bewust zijn, dat hij zijn zaak zóó moet drijven, dat hij daardoor zoo goed mogelijk dient de bevrediging van de werkelijke behoeften en de redelijke verlangens van de gemeenschap; en dat hij dan alléén recht heeft op dit behoorlijk bestaan. Wij keeren terug naar ons uitgangspunt. Katholiek Thuisfront is een zeer nuttige instelling. Dat de KJ.Z.M. zidh er voor spant, om Katholiek Thuisfront te steunen, is heel sympathiek. En dat deze d:aad in breede kringen waardeering vindt, moge a.s. Donderdag blijken. INSTITUUT VOOR SOC.-ECON. VORMING. Om tien uur hedenmorgen is het Insti tuut voor Sociaal-economische Vorming, dat de Ned. Kath. Arbeidersbeweging ge sticht heeft te Doorn (Driebergscheweg 63) ingezegend. Een uur tevoren werd in de kerk van St. Petrus' Banden te Driebergen een H. Mis gelezen, waaronder gemeen schappelijke H. Communie van leerlingen en genoodigden, om Gods zegen af te smee- ken over het eerste studiejaar der toekom stige arbeidersleiders. BEMIDDELINGSPOGING CONFLICT BIJ RADIO NEDERLAND. Uit het feit, dat de door het bestuur be legde bemiddelingsbijeenkomst op heden middag a.s. is bepaald, kan worden ont leend, dat het bestuur der stichting radio Nederland besloten heeft, deze bemidde lingspoging niet af te wijzen: Inmiddels hebben de stakende musici gisteren twee concerten gegeven in de kosteloos ter be schikking gestelde zaal van het Hof van Holland. De stakingsleiding zal zich met en kele Omroepverenigingen in verbinding stellen, daar deze ondanks het verzoek van het stichtingsbestuur toch gramofoonopna- men draaien van de thjns stakende orkes ten en musici. Uitslagen lstfe klasse K.N.V.B. DISTRICT I. Hermes DVSEmma 32 EDO—ADO 2—1 VSVSparta 54 FeijenoordAjax 53 't GooiDWS 03 DISTRICT n De VolewijckersXerxes 64 NeptunusDHC 40 HBSSormvogels 51 DFCDOS 3—4 HaarlemExcelsior 10 DISTRICT IU Ensch- BoysTubantia 42 QuickGod Ahead 02 AGOWWagen ingen 31 Be QuickHeracles 30 VitesseNEC 12 DISTRICT IV RKTWHelmond 36 HelmondiaVlissingen 11 Willem IILonga 10 DISTRICT V VeendamVelocitas 3—2 HSCEmmen 3l LeeuwardenBe Quick 25 SneekAchilles 02 HeerenveenFrisia 101 DISTRICT VI BrabantiaDe Spechten 1—2 Radio-rede dr. Van Mook In een gisteren te Batavia uitgesproken radio-rede heeft dr. Van Mook o.a. gezegd: „Wij moeten ons er van bewust zijn, dat het bereiken van een overeenkomst niet het einde van onze moeilijke taak betee- kent. In zekeren zin is het slechts een begin. De toestand te Batavia is uiterst moei lijk. De invoering van republikeinsch geld, gepaard gaande met de stopzetting van de voedseltoevoer uit de omliggende stre ken, heeft een noodtoestand doen ont staan, 'die binnen enkele dagen moet wor den opgelost. Het is één van de voorwaar den 'voor de verdere onderhandelingen, omdat aan een wanhopigen toestand als deze, hoe dan ook, een einde moet wor den gemaakt. Inmiddels is er gegronde hdop, dat de bijeenkomst te Cheribon deze oplossing zal brengen, omdat zeide partijen van de nood zakelijkheid er van overtuigd zijn. Indien iemand vrede wenscht te bereiken, niet gebaseerd op overwinning en nederlaag, dan is een groote mate van geduld en we derzij dsche begrip noodig. Het was voor de Indonesiërs moeilijk te begrijpen, waarom op het oogeniblik, waar op de onderhandelingen hervat werden, groote contingenten Nederlandsche troe pen naar Indonesië gingen ter vervanging van de Britsche en Britsch-Indische bond- genooten. Aan Indonesische zijde werd ech ter wel begrepen, dat het zenden van Ne derlandsche troepen onvermijdelijk was en niet moest worden beschouwd als een be gin van den aanval, en ook, dat het niet be slist nadeelig voor het bereiken van een overeenkomst behoefde te zijn. Wat het bestand betreft, inderdaad is op de meeste fronten het vuren gestaakt, ter wijl de overneming van Palembang door Nederlandsche troepen zonder incidenten is verloopen. In Cheribon zal de commissie-generaal waarschijnlijk Soekarno en Hatta ontmoe ten, op welk punt veel ongerustheid en verwarring bestaat. Maar na eenig dieper nadenken moet men wel tot de conclusie komen, dat de realiteit van de republiek niet willekeurig kan worden ontkend. De béoordeeling van de leidende figuren van een volk berust uiteindelijk bij dat volk zelf. Als wij mogen uitgaan van het feit, dat de leidende figuren aan beide zijden eer lijke menschen zijn, bezield van den op rechten wensch om tot een behoorlijken en De nieuwe burgemeester Van Noord wijk op het bordes van het Raadhuis. duurzamen vorm van samenwerking te ko- imen, dan meen ik veilig te mogen verkla ren, dat wij op een gunstig resultaat kun nen hopen". De Commissie-Generaal naar Chc-ribon vertrokken. De Commissie-Generaal is heden vroeg in den ochtend met een Catalina-water- Vliegtuig naar Cheribon vertrokken. Be halve de Commissie-generaal had het vliegtuig aan boord: dr. P. J. Koets, di recteur van het kabinet van den luit. gouv. gen., mr. K. F. J. Verboeket, hoofd van den regeeringsvoorlichtingsdienst, dr. C. C. Maassen en dr. I. Samkalden beiden adviseurs van de Commissie-generaal, dr. P. Sanders, secretaris-generaal van de Commissie-Generaal en W. A. van Goud oever, van den regeeringsvoorlichtings dienst. Een plenaire zitting zal nog heden ochtend plaats hebben. Lord Killearn was reeds Zondagochtend m Cheribon aangekomen. Gisteravond zijn Soekarno en Hatta naar Cheribon vertrokken, teneinde de bespre kingen met de commissie-generaal bij te wonen. Z.H. de Paus bezichtigt te Castel Gandolfo de foto's welke door de officieele foto grafen van het Vaticaan, Albert Felici en zijn zoon Luigi werden vervaardigd en binnenkort in Amerika tentoongesteld zullen worden onder auspiciën van de R. K. organisaties in de Ver, Staten. Luigi Felici toont den H. Vader de foto's van den St.Pieter. De linksche werd vervaar digd tijdens de canonisatie vani Moeder Cabrini. Ass. Press. P. M. R. P. volgt hen op de hielen Zondag hebben de Franschen voor het eerst sinds de bevrijding een parlement ge kozen, dat het Fransche volk 5 jaar lang vertegenwoordigen zal. De vijf voor de M.R.P. (Mouvenent republicain popu- naamste partijen waren: de communisten, lair) waaronder de Katholieken zijn geor ganiseerd, de socialisten, radicalen en con servatieven (waaronder de Gaullisten) Volgens officieuze cijfers van heden mor gen was de stemverdeeling als volgt: Communisten 5.475.955 stemmen; M.R.P. 5.033.425 stemmen; Socialisten 3.454.080 stemmen; Radicalen 1.971.660 stemmen; Conservatieven en Gaul listen 2.137.630 stemmen. De communisten hebben dus de leiding met de Katholieken vlak op hun hielen. Volgens den correspondent van Reuter zijn de officieele cijfers betreffende de ver deeling van de parlementszetels voor het Fransche moederland (dus met uitzonde ring van de overzeesche gebiedsdeelen) in totaal 544, op grond van de uitslagen der gisteren gehouden verkiezingen, als volgt: Communisten 159 zetels, Republikeinsche verzetsunie 5 zetels. M.R.P. (progressieve Katholieken 157 zetels, Socialisten 90 ze tels. Radicalen en verbonden partijen 56 ze tels, Republikeinsche Vrijheidspartij en andere conservatieve en gematigde partij 68 zetels, Gaulliste 9 zetels. Er worden nog uitslagen van 65 overzee sche gebieden tegemoet gezien. Tot de meest markante politieke leiders, die herkozen zijn, behooren Georges Bi- dault, premier, Maurice Thorez, leider der communisten en vice-president en Paul Reynaud, voormalig premier. Andere voor malige herkozen premiers zijn Felix Gouin en Edouard Daladier. Het nieuws vaft de communistische suc cessen had tot gevolg, dat er te Parijs groo te drukte heerschte voor het bureau van het communistische blad „Humanité". De menigte was het groootst voor 't bureau van de „Aube", die de M.R.P. steunt. Er heb ben zich tot nu toe nog geen demonstraties of incidenten in Parijs voorgedaan. Men vraagt zich algemeen af, of de communis ten het premierschap in de- nieuwe regee ring, die in Januari moet worden gevormd, zullen opeischen. Weer een drie-partijen-regeering? De voorspelling, dat de strijd zou gaan tusschen de communisten en de Katholie ken, heeft zich bewaarheid. Tegenover de ze twee groote partijen komen de anderen geheel op den achtergrond, zelfs de socia listen, wier invloed danig verminderd is. De sterkte-verhouding tusschen de com munisten en de M.R.P is vergeleken bij de verkiezingen van verleden jaar voor de Constituante (voor de vaststelling van de Grondwet), vrijwel dezelfde gebleven, ter wijl de socialisten verscheidene stemmen hebben verloren De Katholieken van Frankrijk hebben zich dus vrij goed gehou den, ondanks de scheuring in het M.R.P.- front bij gelegenheid van het referendum over de Grondwet, toen het optreden van de Gaulle zulk een verwarring stichtte. De M.R.P. heeft zich thans weer hersteld, maar de hoop, dat deze partij de commu nisten zou overvleugelen, is niet verweien- lijkt. De drie-partij en-regeer ing. wier dood men reeds als zeker meende te mogen voor spellen, zal nu wel weer onvermijdelijk zijn, daar een samengaan van communisten en M.R.P. alleen ons een combinatie lijkt, welke moeilijk tot stand zal zijn te bren gen. DE VOEDSELCRISIS IN DUITSCHLAND. Deze week zullen op het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken door Britten en Amerikanen besprekingen wor den gevoerd over Duitschland. Een plan voor de economische éénwording van ge heel Duitschland zal dan worden opgesteld. Dit plan zal later worden voorgelegd aan de vergadering van ministers van de „groo te vier", wanneer zij het vredesverdrag met Duitschland bespreken. Het Britsche hoofdkwartier in Duitsch land meldt, dat de atmosfeer in de groote steden van Duitschland gespannen is naar aanleiding van het nieuws over de ernstige voedselpositie. Tot dusver zijn nog geen demonstraties gemeld, doch in de verwoeste steden Ham burg en Dusseldorf kan men op de hoeken der straten groepen burgers zien, die den toestand druk bespreken. Berichten uit Keulen zeggen, dat de be volking aldaar deze week een rantsoen van 962 calorieën ontving inplaats van de vast gestelde 1500. In het Noord-Westen van Duitschland is een periode van koude ingetreden. rviE TWEE HOOFDPUNTEN van de partijraadsvergadering van de Kath. Volks- partij, Zaterdag te Utrecht gehouden, waren: verkiezing van een nieu/we leiding en de jongeren-organisatie. De waarn. voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman, uit Am sterdam, hield in zijn openingsrede een beschouwing over de gehouden verkiezingen, waarbij, zoo zeide hij, de kracht, maar ook de zwakheid van de party is naar voren gekomen. Bij de algemeene beschouwingen over dit jongerenreglement zag de spre- ciaal benoemde commissaris voor de jon geren, de heer Robert, een uitvoerige in leiding over het doel dezer organisatie. De jongeren-leden zullen georganiseerd worden in jongeren-afdeelingen, die worden samen gevoegd tot een jongerenraad. Het bestuur van dezen raad is reeds in samenstelling. „De jongeren trappelen van ongeduld om aan het actieve partijwerk deel te kunnen nemen", aldus de inleider. Het is volgens spreker wel goed, dat de ouderen „zich op de hielen gezeten weten'-. De heer Robert zeide, geen grond aanwezig te achten om te vreezen voor controversen. Op voorstel van den voorzitter, mr. Wit teman, wordt met algemeene stemmen be sloten, vast te stellen, dat de jongerenorga nisatie er komt. Op de partijraadvergade ring in Februari 1947 zullen de amende-» menten en de definitieve samenstelling van het jongeren-reglement worden behandeld, tegelyk met het reglement voor de partij raad. Hieraan zal het a.s. Februaricongres speciaal worden gewijd. Intusschen gaan de voorbereidingen tot het vormen van de jon gerenorganisatie verder. De namiddagvergadering werd voortge zet met de bestuursverkiezing. Mr. dr. P. J. Witteman stelde zidh niet meer herkies baar. De opperste leiding van de partij zal .voortaan bestaan uit den voorzitter met twee ondervoorzitters ter assistentie. In dit college werd by enkele candidaatstelling benoemd als voorzitter, de heer W. J. An- driessen, leider van de katholieke bouwvak- beidersbond, met dé heeren Chr. Matser en mr. E. M. J. A. Srasen als ondervoorzit ters. Het dagelijksahi bestuur werd uitge- Nieuwe leiding gekozen EEN JONGEREN-ORGANISATIE De kracht: onze eenheid is bewaard; wij zijn als sterkste partij uit de stembus ge komen. Wij hebben er geen spijt van, al dus spr., dat wij op staatkundig terrein de eenheid der katholieken hebben voorge staan. De zwakheid: tegenover onze tegen standers is hier en daar gebleken een min dere activiteit en een mindere aantrekke lijkheid van de candidatenlijst. Plaatselijke acties hebben hier en daar de leiding door kruist, tengevolge van een gebrelc aan disci pline, waardoor wij over de samenwerking van de Tweede Kamerfractie niet geheel tevreden kunnen zijn. Spr. wekte op om royaal mede te wer ken aan de nieuwe contributie-regeling. Dit is ook een eisch van discipline. Tot de ingekomen stukken behoorde o.a. een resolutie van een aantal afdeelingen, waarin deze haar verontwaardiging uiten over de veroordeeling van den Aartsbis schop van Zagreb, mgr. Stepinac, en het telegram van Z.E. Joh. Kardinaal de Jong aan Z.H. den Paus werd ondersteund. Be sloten werd deze resolutie over te nemen en ter kennis te brengen van het Episco paat, de Regeering en van U.N.O. De vergadering hield vervolgens algemee ne beschouwingen over het reglement voor de jongerenorganisatie. Deze jongeren organisatie, waarvan Nederlanders van 18 tot 30 jaar lid kunnen zijn, heeft tot doel de jongeren tot goede partijleden der K.V. P. en daarmede tot goede burgers van den NederlandSchen staat te vormen. breid met mej. dr. W. M. J. van Lanschot, den heer F. Zijbesma (een Indisch deskun dige) en den heer J. C. J. Meymeyer (een landbouwspecialist) De nieuwe partijvoorzitter, de heer An- driessen, schetste in zijn afscheidswoord tot den scheidenden mr. Witteman, die als lid van het dagelijksch bestuur voor de leiding van de K.V.P. behouden blijft, diens tact en andere kwaliteiten, welke hij als waar nemend voorzitter sinds de bevrijding aan de K.V.P. ten goede had doen komen. Ook de heer F. Teuings, die op deze vergade ring na 25 jaar in het partijbestuur als se cretaris en penningmeester werkzaam te zijn geweest en op deze vergadering af scheid nam werd door den heer Andriessen toegesproken. De voorzitter van de katholieke Kamer fractie, prof. mr. C. P. M. Romme, ving zijn causerie over den staatkundigen toe stand en het parlementaire werk aan, met de opmerking dat het moment voor de in leiding niet gunstig was, met het oog op de as. Dinsdag beginnede begrootingsde- batten. Spr. bepaalde zich tot hetgeen par lementair gesproken, achter ons ligt. Er is een mededeeling verspreid, aldus prof. Romme, dat de combinatie van de P. v. d. A. met de katholieken op het punt van de Indische kwestie bij het samenstel len van 't kabinet tot overeenstemming ge komen is en dat op dit punt een koehandel zou zijn gedreven. Dit is onwaar. Van de zijde, waarvan de bewuste mededeeling af komstig is, heeft men onmiddellijk veront schuldiging aangeboden. Zonder een open bare rechtzetting is dit overal verspreide bericht moeilijk te niet te doen. Prof. Romme deelde nog mede, dat de katholieke Kamer-fractie, zich volkomen achter de regeering schaart ten aanzien van de territoriale en economische eischen, inzake Duitschland. Doch vooral op terri toriaal gebied had de fractie de eischen wel uitgebrieder willen zien. In het slot van zijn rede sprak prof. Rom me er zijn vreugde er uit, dat het Centrum tot staatkundige vorming tot stand geko men is. Van de 7 ingestelde commissies zijn reeds 5 aan het werk gegaan. DRIE NIEUWE LEDEN VAN DE V. NATIES. t)e algemeene vergadering van de Ver- eenigde Naties, in plenaire zitting bijeen, heeft Zaterdag Zweden, IJsland en Afgha nistan met algemeene stemmen als leden van de V.N. aanvaard. NOG GEEN VREDE IN PERZIë. Radio Moskou meldt uit Teheran, dat Perzische regeeringstroepen, gesteund door artillerie, een nieuw offensief tegen de Koerdische democraten zijn begonnen. Roofoverval te Eindhoven In den nacht van 8 op 9 November j.l. zijn de gebroeders van Gameren, groothan delaren in groenten en fruit te Eindhoven, slachtoffers geworden van een door 2 in brekers opgezetten roofovervll in hun huis. Beide broers werden door kogels getroffen, tengevolge waarvan een thans ernstig en de ander licht gewond is.. Van Gameren ontwaakte om ongeveer 2 uur in den nacht door het licht van een zak lantaarn, dat hem in de oogen scheen. Hij sprong ontsteld uit bed en kreeg het hard te verduren, toen 2 inbrekers op hem af sprongen. Door het lawaai van de worste ling werd de broer van van Gameren, die een etage hooger sliep, gewekt. Hij snelde te hulp, waarop een der inbrekers het ha zenpad koos. Met vereende krachten werk ten de twee broers den anderen inbreker tegen den grond en pakten hem bij zijn keel. Deze zag daarop kans een pistool te voorschijn te halen, waarmede hij in het wilde weg op de gebroeders losschoot. Bei den werden getroffen. In de verwarring, die daarvan het gevolg was zag ook deze inbreker kans te ontvluchten, zonder ech ter iets mede te nemen. Het door de gebroeders van Gameren op gegeven vage signalement van de beide in brekers luidt: een der daders is groot, de ander klein van postuur. Een van hen draagt een jekker en een soldatenbivak- muts Het is mogelijk, dat de kleinste der overvallers ten gevolge van de worsteling gewond is geraakt; men neemt aan, dat zijn kleeding in ieder geval met bloed bevlekt moet zijn. Autobotsing tengevolge van gladheid Op den Arnhemschen weg bij de Waal brug heeft heden, ten gevolge van gladheid op den weg, een autobotsing plaats gehad tusschen een Tijmeegschen wagen en een uit Hilversum, welke laatste bestuurd werd door den ruim 50-jarigen J. Nolet uit Am sterdam, directeur van Radio-Nederland te Hilversum. Zijn' wagen werd zwaar be schadigd en mevrouw Nolet, die haar echt genoot vergezelde, liep een ernstige her senschudding op en moest opgenomen wor den in het Canisius-Ziekenhuis te Nijme gen. De heer Nolet werd slechts licht ge wond. De andere auto, uit Nijmegen af komstig en bestuurd door den 32-jarigen chauffeur J. van den Broek, werd ook zwaar beschadigd, terwijl hij en een inzit tende, mej. B. uit Nijmegen, ernstig aan het hoofd gewond werden. GEREHABILITEERD. De Centrale Eereraad heeft de uitspraak van den Eereraad voor Muziek inzake den dirigent Flipse vernietigd en heeft verder uitgesproken, dat er geen aanleiding is om tegen den heer Flipse eenigerlei maatregel te gelasten. Zooals men zich herinnert was den heer Flipse indertijd een ontzetting voor den duur van drie jaar opgelegd. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastooor te Amsterdam (O.L. Vr. Onbevl. Ontv.) den Weleerw. Heer K. F. Elsenbroek; tot Pastoor te Oude Tonge, den Weleerw. Heer J. H. D. Hofstede, die Kapelaan was te Rotterdam (H Liduina). Verjaardag Mgr. Huibers. Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem zal ter gelegenheid van zyn verjaardag op Vrijdag 15 November a.s. re ceptie verleenen aan de Religieusen (Broe ders en Zusters) en de leeken van 1112 uur, en aan de Priesters van 121 uur. ooooo WEERSVERWACHTING 00000 KRIMPENDE WIND. Geleidelijk toenemende, naar 2 West of Zuid-West krimpende wind, o g meest zwaar bewolkt met hier en o g daar eenige regen. Weinig verande- o o ring in temperatuur, •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1