3>e Ccidóchc <2ou/ïa/nt Amerika heeft genoeg van „geleide economie" De wijziging in de kinderbijslagwet Contact met pres. Soekarno en Hatta ZATERDAG 9 NOV. 1946 öureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103U03. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, f 1 10 p. mnd. f3 25 p. kwartaal Franco p. post t 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10931 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent d. m.m. B\) contract belangrijke korting. Plannen der regeering PR ZIT te weinig schot in de democra- JJ" tiseering van het bedrijfsleven" zoo besloten wij gisteren een artikeltje. En daaronder plaatsten we een bericht over „plannen der Regeering", ontleend aan de memorie van antwoord op het afdee- lingsverslag van de Tweede Kamer. Het eerste plan, waarvan wij melding maakten, is dat van een wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. De regee ring werkt aan de voorbereiding. Op die wet is al onze hoop gevestigd voor de democratiseering van het bedrijfsleven, d.w.z. de geleide economie of ordening en de medezeggenschap. Aan die wet zal men kunnen toetsen de sociale politiek van de huidige regeering, de juistheid en zuiverheid, het al dan niet radicale van haar democratische beginse len. Dat de regeering het o.i. eenig-juiste standpunt inneemt inzake de nationalisatie, blijkt uit haar mededeeling, dat zij niet tot nationalisatie der mijnen zal overgaan, zoolang haar niet is gebleken en dat zal kunnen blijken uit het rapport van een com missie van onderzoek dat het algemeen belang de nationalisatie eischt. Dit is in overeenstemming met de in 't algemeen door de katholieken voorgestane politiek: alleen nationalisatie of socialisatie (natio nalisatie is een beter woord), als het alge meen belang het vergt. Particulier bezit en beheer staan voorop. Maar, als het algemeen belang de nationalisatie vergt, dan moet zij ook plaats hebben. Inzake de na tionalisatie van de Nederlandsche Bank is, zooals wordt medegedeeld, een wetsont werp in voorbereiding. Welke hier de drin gende motieven van algemeen belang zijn, ral de Regeering natuurlijk in de toelich ting bij het wetsontwerp mededeelen. Loonpolitiek INZAKE de wijziging in de kinderbijslag- wet heeft de Regeering geantwoord op het afdeelingsverslag van de Tweede Ka mer. Bedoelde wijziging beoogt: a. de bijslag zal gelden, in plaats vanaf het derde kind, vanaf het eerste kind, n.L 2-40 per week; b. de leeftijdsgrens van de kinderen, waarvoor de bijslag zal worden genoten, wordt teruggebracht van 18 tot 16 jaar,' on. der bepaling, dat voor kinderen, die het dagonderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs de leeftijdsgrens zal gelden van 20 jaar. Wij hebben bij de indiening van bedoeld wetsontwerp betoogd, dat de strekking er van niet strookt met de opvattingen, die leven onder de katholieken, betreffende de kindertoeslag. Wij zijn voorstanders van een absoluut gezinsloon voor alle volwaardige arbeidskrachten, welk loon voor grootere gezinnen wordt verhoogd met een kinder bijslag. Wonderlijk, dat een sociaal-democrati sche minister nu verder wil gaan met den kinderbijslag, dan wij, die voor de doorvoe ring van onze meer bescheiden eischen zoo hard hebben moeten vechten tegende sociaal-democraten. Doch dit terloops. Het verheugt ons, dat de „Tijd" van gis teren zich op hetzelfde standpunt plaatst als wij, n.J. dat de kindertoeslag tijdelijk moet worden verhoogd tot 3.60 maar moet worden verhoogd, maar niet reeds moet beginnen bij het eerste kind. Terugslag op andere landen te wachten? I>E WERELD is tenslotte maar een klein U bolletje; als het in Amerika regent, druppelt het bij ons. Vandaar, dat wij hier, in Europa, zoo'n belangstelling hebben voor den uitslag van de verkiezingen in de Ver. Staten, want deze uitslag heeft z'n terugslag op cnze verhoudingen. Amerika is nu een maal als de machtigste mogendheid uit den wereldoorlog gekomen ert bepaalt voor een groot deel onze welvaart. Zooals men weet, moesten Dinsdag jl. afgevaardigden van het Huis van Afge vaardigden worden gekozen en gedeelte lijk ook yoor den Senaat, en het resul taat is geweest dat de democraten, die in de laatste jaren den toon hebben aange geven de nederlaag hebben ge"eden en de republikeinen met een klinkende overwin ning uit de stembus zijn gekomen. „Had enough? Vote republican", was één van de republikeinsehe verkiezings leuzen. „Hebt u er genoeg van? Stem dan republikeinsch". Nu, de Amerikanen heb ben getoond, dat zij er genoeg van had den, genoeg van de prijscontrole, van de beperkende bepalingen, van de geleide economie en de arbeidswetgeving. Zij wilden weer vrij zijn, vrij om te produ- ceeren wat zij wil'en, vrij om zelf de prij zen te bepalen, vrij van de tyrannie van de stakende vakbewegingen. Terwijl met name in Enge*and en verder op het vaste land van Europa een tendenz te bespeu- vallen. Zoo schrijft de Engelsche „News Chronicle" (liberaal blacf): „Het Ameri kaansche volk heeft gegokt op een politiek van totaal vrijgelaten particulier initiatief, waarschijnlijk zonder zich te realiseeren de volle uitgestrektheid van wat daaraan vast zit". Daartegenover meent de conservatieve Daily Express", dat er gekozen is vóór een nieuw tijdperk van krachtig individua, lisme, waarvan de eventueele incidenteele gevaren verre overtroffen worden door de te verwachten voordeelen. DE VOORDEELEN voor de rest van de wereld wel zoo groot zullen zijn, moeten wij afwachten. Over het algemeen verwacht men geen ingrijpende wijzigingen in de buitenland- sche politiek, zooals die door Byrnes wordt gevoerd. Aan deze politiek hebben ook de republikeinen hun steun gegeven, zoodat het on waarschijn1 ijk is, da: er een koers verandering zal plaats vinden. Eerder ver wacht men een nog straffere polit:ek van weerstand tegen de Sovjet-Russische drij verij en van de weeromstuit dus een nog minder handelbare houding van Mo'otof, zoodat de spanning tusschen Oost en West eerder toe dan af zal nemen. De grootste veranderingen voor het buitenland zullen, vermoedelijk voelbaar worden in de economische betrekkingen. Zonder nu direct te willen spreken van „dollar«imperiaJisme\ zooa's dc commu nistische bladen bestaat er toch een groote kans, dat de economische politiek van Amerika weer meer de richting van hoo- gere tariefmuren en andere protectionis- en valt, om de overheidszorg uit te brei- j tische maatregelen uit zal gaan Zoo meent den, althans de economische en sociale verhoudingen meer dan voorheen, aan wet telijke bepalingen te binden, (wat men dan veelal bestempelt met de aanduiding: .'.inks georiënteerd, ofschoon dat voor ons 'n verwarrende terminologie is) vertoont Amerika thans een tegengestelde tendenz, nl. een scherpe wending naar „rechts". Het is dan ook geen wonder, dat alle links-georiënteerde buitenlandsche bladen in hun commentaren allesbehalve tevre den zijn over den uitslag en des te som berder rampen voor de toekomst voorspel len naarmate zij rooder gekleurd zijn, ter wijl de meer conservatieve bladen hun le zers voorhouden, dat het wel mee zal Nederland helpt Suriname met boter In Siüiname zijn de moeilijkheden met de vetvoorziening zóó groot geworden, dat het gouvernement zich genoodzaakt heeft ge zien aan het moederland -hulp te vragen. Aan het aanvankelijk verzoek tot leve ring van 250.000 kg. boter kan Nederland niet direct voldoen. In afwachting van het resultaat van pogingen, welke Suriname el ders onderneemt, om in haar behoefte aan vet te voorzien, zal ons land voorloopig met de levering van 25.000 kg. in den loop van deze maand helpen den eersten nood te lenigen. Omstreeks 19 November zullen met de „Prins Willem TV" van de K.N-S.M. 25.000 kg. boter in blik naar West-Indië gaan. AAN DE MEMORIE VAN ANTWOORD van den minister van Sociale Zaken op het "wetsontwerp „wijziging kinderbijslagwet" is het volgende ontleend: Tegen het aanhangige wetsontwerp worden in het voorloopig verslag van verschillende zijden bezwaren aangevoerd. De minister wil daar tegenover geenszins betoogen, dat het ont werp in alle opzichten een ideale oplossing biedt voor de moeilijkheden, waaraan het poogt tegemoet te komen. Het is echter zijn stellige overtuiging, dat wat ten gun ste van het ontwerp pleit veel zwaarder weegt, en dat het verkeerd zou zijn, in dien op zichzelf begrijpelijke bedenkingen het feit; zouden doen voorbijzien, dat met één slag aan alle loontrekkenden met niet verdienende kinderen een inkomstenver meerdering zou worden verzekerd van ƒ2.40 per week bij één kind en van f 4.80 in de overige gevallen, terwijl mag worden aangenomen, dat prijsverhooging er niet uit zal voortvloeien. Deze inkomstenvermeerdering zou in de gezinnen een merkbare verlichting kunnen geven van de spanningen tusschen loonen en prijzen, zonder dat in het economische leven nadeelige repercussies van eenigen omvang optreden. Arbeid zijn voor- en tegenstanders van bei de systemen voor het verstrekken van den kindertoeslag aanwezig, zoodat zij beide ^voorstellen ter overweging geven". Minister Drees deelt verder mee het ver antwoord te vinden, dat de kinderbijslag van het vierde kind af op 3 gulden per week wordt gesteld. Hierdoor zal een lichte ver hooging van de premie noodig zijn, die dan op 5.5 pet. per jaar gesteld zal moeten wor den. Eeri voorstel om de wet een tijdelijk ka rakter te geven, meende de minister niet te moeten doen. Mocht zulk een voorstel intusschen uit de Kamer worden gedaan, dan zal hij de beslissing daarover aan de Kamer overlaten. De meening van sommige leden, dat de werkelijke strekking van het ontwerp is, de loonen laag te houden, moet de minister be strijden. Hij wenscht niet anders dan dat de reëele loonen zoo hoog zullen zijn als de economische verhoudingen toelaten. Hij moge hier echter herhalen, dat een nieuwe algemeene loonsverhooging door den stand der arbeidersproductiviteit thans niet wordt gewettigd en niet mogelijk zou zijn zonder in verschillende productietakken aanleiding te geven tot een prijsverhooging, die een deel van het resultaat teniet zou doen en o.a. met het oog op onze exportpositie on- gewenscht is. Daarom moeten de loonen voorshands in het algemeen op het tegen woordige peil worden gehandhaafd. Om te voorzien in'de moeilijkheden, welke zich in het bijzonder in de gezinnen met kinderen voordoen, is het onderhavige wetsvoorstel ingediend. Tegenover een kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen staat de minister in beginsel sympathiek. Bijzondere moeilijk heden bij het tot stand brengen van zulk een regeling zijn o.a. de vaststelling en de inning van de premie. Het vraagstuk wordt bij de voorbereiding van de algemeene her ziening der sociale verzekering nader be zien. Eerste drie kinderen f 2.40 voor volgende f 3. Sinds de wet in werking trad, is een aan merkelijke vooruitgang voor de groote ge zinnen tot stand gekomen, zelfs indien men rekening houdt met de gestegen kosten van het levensonderhoud. Wat betreft de keuze tusschen een kin derbijslag van ƒ2.40 per kind, te rekenen van het eerste kind, en een kinderbijslag van 3.60 per kind, te rekenen van het tweede kind, zij opgemerkt, dat de Stich ting van den Arbeid in "haar advies van een meerderheidsmeening geen melding heeft gemaakt. In het advies wordt ge zegd: ,,In het bestuur van de Stichting van den De Wed. G. Meyer-Obdam, Hooge Rijndijk 140, Voorschoten, viert morgen haar lOOsten verjaardag. het conservatieve* Britsche blad de „Daily Graphic", dat de waarde van de Ameri- kaansche leening aan Engeland snel zal verminderen, dat voedselleveringen uit Amerika voor Groot-Brittannië niet al'een meer zullen kosten doch ook in mindere mate zullen aankomen, terwijl Engeland daarentegen overstroomd zal worden met Een voorbeeld ter navolging. In het kader van de Veilig Verkeersactie worden door leerlingen van een Haagsche school op de speelplaats practische verkeersoefe- ningen gehouden, een methode, welke zeer de aandacht verdient. Amerikaansche luxe artikelen. En wat voor Engeland geldt, geldt mutatis mutan dis ook voor ons land. Van den anderen kant moet men ook niet vergeten dat de soep vaak niet zóó host gegeten wordt als zij wordt opge diend. Het kan al'es in de practijk nog erg meevallen, omdat het meer is voor gekomen, dat men terugkeerende naar vroegere verhoudingen niettemin de fou ten daarvan heeft leeren inzien en ver mijden. Maar dat neemt niet wdg, dat de vroegere president Herbert Hoover wel eens gelijk kan krijgen, wanneer hij be weert: „De geheele wereld Amerika in begrepen, heeft jarenlang een linkschen koers ingeslagen op den totalitairen weg van „geleide economie". Door deze ver kiezingen is Amerika het eerste land, dat dezen koers van de hand wijst. Dit besluit der Ver.. Staten zal een geweldige uitwer king hebben op landen die den weg naar links hebben ingeslagen." I JIT BATAVIA wordt thans officieel medegedeeld: „Men is voornemens de vol- gende bijeenkomst van de Nederlandsche en Indonesische delegaties te Cheribon te houden, ten einde de gelegenheid te scheppen in verbinding te treden met presi dent Soekarno en vice-presic'ent Hatta. De politieke bijeenkomst zal Maandag 11 No vember a.s. plaats hebben. De plenaire zitting, waaraan de subcommissies haar rap porten zullen overleggen, zal, aangezien de beide delegaties dan te Cheribon aanwe zig zullen zijn, daar eveneens gehouden worden." De leden van de commissie-gene raal zullen tijdens hun verblijf in Cheribon waarschijnlijk aan boord van een Neder- landschen torpedojager verblijf houden. Indien echter het voorstel van Sjahrir door het republikeinsehe kabinet van de hand wordt gewezen, dan is het duidelijk, dat de bijeenkomst te Cheribon geschrapt zal moeten worden. Deze mogelijkheid wordt zeer gering geacht. Naar alle waarschijnlijkheid zal men te Cheribon na de plenaire zitting een tweede vergadering houden, waarin de politieke onderhandelingen, die op 4 November on derbroken zijn, zullen worden hervat. Op deze laatste vergadering zal men wellicht over kernkwesties in principe een beslis sing nemen. Deze beslissingen zullen in een nieuwe plenaire zitting van de Nederland sche en Indonesische delegaties haar defi nitieven vorm moeten ontvangen. Het is echter niet noodzakelijk, dat dit eveneens te Cheribon zal gebeuren, aldus besluit Aneta. De Vereenigde Staten van Indonesië Indien, gedurende de bijeenkomst te Cheribon, een definitieve overeenkomst wordt aangekondigd, zal deze, volgens U. P., de volgende hoofdpunten bevatten, wel ke aan het Nederlandsche parlement zul len worden voorgelegd: 1. Erkenning van het gezag de facto der Indonesische republiek over Java en Su matra. 2. De republiek en de Nederlandsche regeering zullen onmiddellijk stappen on dernemen voor de vestiging van de Ver. Staten van Indonesië, bestaande uit de fe derale staten Borneo, Groote Oost (Celebes, Bali, Lombok, Soenda-eilanden) en de re publiek Java en Sumatra. 3. De federale staten Borneo en de Groo. te Oost zijn geheel vrij zich al of niet bij de republiek aan te sluiten. 4. Een constitueerende vergadering zal bijeengeroepen worden om een grondwet voor de Ver- Staten van Indonesië op te stellen. 5. De Ver. Staten van Indonesië zullen een unie vormen met het Koninkrijk der Nederlanden onder de Kroon, waarbij bei de partijen Hooge Commissarissen zullen uitwisselen. 6. Vorming van gecombineerde Neder- landsch-Indonesische raden wier samen stelling en functies zullen worden bepaald na een nieuwe grondwettelijke herziening buitenlandsche politiek, de defensieve en economische* politiek. Kansen van Cheribon optimistisch bekeken. Thans is, zoo meldt Aneta, bij de Ne- derlandsch-Indonesische onderhandelingeft het zwaartepunt verlegd naar Djokjakarta, waar Soekarno, Hatta en Sjahrir thans in vergadering bijeen zijn, ten einde de nog onopgeloste vraagstukken te bespreken. Het resultaat van deze besprekingen zal de procedure van de bijeenkomst te Cheri bon op 11 November a.s. bepalen. Gewoonlijk welingelichte kringen te Ba tavia waren optimistisch gestemd omtrent den afloop van de conferentie te Cheribon. De republikeinsehe ministers, die Batavia per vliegtuig verlaten hebben, waren even eens van meening, dat zij te Djokjakarta voldoenden steun zouden krijgen om naar Cheribon te komen met voorstellen over de voornaamste kwestie, betreffende de positie van de kroon, die voor de Nederlanders aanvaardbaar zouden zijn. Tsjang Kai Sjek beveelt vuren te staken Tsjang Kai Sjek heeft bekendgemaakt, dat hij aan alle Chineesche regeeringstroe- pen order heeft gegeven het vuren te sta ken. Een uitzondering wordt gemaakt voor de plaatsen, waar zij hun tegenwoordige posities moeten verdédigen. Deze stap strekt er toe om den communis ten hun voornaamste argument tegen deel neming aan de Nationale Vergadering, die voor de herziening van China's grondwet bijeenkomt, te- ontnemen. De laatste twee dagen hebben de speciale Amerikaansche afgezant, gen. Marshall en de ambassadeur, Leighton Stuart, herhaaldelijk Tsjang Kai Sjek in dezen zin geadviseerd. Hoe geruchten in de wereld komen. De geruchten, dat prof. Schermerhorn's instructies in Indonesië gestolen zouden zijn, houden niet op. Dit bericht van een Fransch persbureau is, zooals gemeld, vol komen onjuist, doch het „Parool" ver neemt thans den waren achtergrond van het gerucht. Prof. Schermerhorn is n.l. zijn waschzak kwijt geraakt met al zijn overhemden en de hooggeleerde onderhan delaar heeft hemel en aarde bewogen, om deze kleedingstukken terug te krijgen. Naar men ons uit Batavia meldt, tever geefs, doch voor een of anderen journalist is dit aanleiding geworden tot het gerucht over den documentendiefstal. „In principe redelijk" Amerikaansch oordeel over de grenscorrecties Een officieele persoonlijkheid der Ameri kaansche regeering zeide, dat men bij eer ste lezing van de Nederlandsche nota inzake grensrectifcaties en economische concessies den indruk krijgt, dat de voorstellen in principe redelijk zijn, meldt U.P. uit Was hington. Hij voegde hier echter aan toe, dat de geheele inhoud moet worden afgewo gen tegen de belangen van Europa en dat het verscheidene weken zal duren voor de regeering haar standpunt ten opzichte van de nota zal hebben bepaald. Einde loon- en prijsbeheersching in de V.S. in zicht Een hooggeplaatste Amerikaansche re- geerings-ambtenaar heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering besloten heeft, bijna alle nog bestaande controle op loo nen en prijzen op te heffen. Daarbij zou een uitzondering worden gemaakt voor hu ren, suiker, siroop en rijst. Door dezen maatregel zullen kolen, rub-» ber, staal en metalen niet langer onder de prijscontrole vallen. oooo° WEERSVERWACHTING OOOOO O o Plaatselijk regen. o Aanvankelijk zwaar bewolkt met g plaatselijk regen. Later opklarend. Ma- g g tige, aan de kust tijdelijk krachtige g g wind tusschen Noord en Oost. Tempe- o g ratuur tusschen de 4 en 8 graden. •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Tegemoetkoming in kosten van levensonderhoud voor militairen Aan verlofsmilitairen beneden den rang van tweede-luitenant, die verplicht in wer- kelijken dienst zijn en wier inkomsten na hun opkomst belangrijk minder bedragen dan vóór hun opkomst het geval was, kan een aanvulling op de militaire inkomsten worden toegekend. In bijzondere gevallen kan ook aan vrij willig dienende militairen die evenwel geen beroepsmilitair zijn een dergelijke tege moetkoming worden toegekend. De aanvulling wordt niet toegekend aan hen, die als dienstplichtige van de lichting 1945 of van een later jaar in werkelijken dienst zijn. Voor deze tegemoetkoming kunnen 'slechts in aanmerking komen zij, die kost winner of medekostwinner zijn. De aanvulling bedraagt niet meer dan het verschil tusschen de militaire inkom sten en de vroegere burgerlijke inkom sten van den militair en ook niet meer dan noodig is om de totale gezinsinkom sten aan te vullen tot ten hoogste: 3000. voor een gezin zonder kinderen, 3200. voor een gezin met 1 kind; ƒ3400.voor een gezin met 2 kinderen; 3600.voor een gezin met 3 kinderen; ƒ3800.voor een gezin met 4 kinderen; ƒ4000.voor een gezin met 5 of meer kinderen. Onder burgerlijke inkomsten van den militair of van de leden van het gezin worden verstaan de volle inkomsten zonder aftrek van loonbelasting, verplichte pre mies, e.d. Voor hen, die in de inkomsten zijn aangeslagen, geldt het inkomen waar naar de aanslag is geschied of vermoede lijk zal moeten plaats hebben. De militair, die voor een aanvulling op zijn militaire inkomsten in aanmerking wenscht te komen behoort de aanvraag in te dienen bij zijn compagnies- of overeen- komstigen commandant. Deze regeling wordt geacht met ingang van 1 Januari 1946 in werking te zijn ge treden. GISTRIBUTIENIEUWS Vereenvoudige vleeschdistributie Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat met ingang van Maandag 11 November a.s. ter vereenvoudiging der vleeschdistributie, behalve bloedworst, thans ook leverartikelen, nierbrood en zure zult zonder inlevering van bonnen verkrijg baar zullen worden gesteld. Dit geldt even eens voor lever, nier, zwezerik, hart, uier en pooten, alles uiteraard vorzoover voor radig. Onderstaande artikelen blijven uitslui tend tegen inlevering van vleeschbonnen verkrijgbaar. Achter elk artikel is vermeld, welke hoeveelheid men op een bon voor 100 gram vleesoh kan koopen. Versch rund-, kalfs-, varkens- of schapenvleesch (zonder been) 100 gram; versch paarden- vleesch (zonder been) 150 gram; vleesch in blik 4 o.z. plus minus 112 gram; meat and vegetables 8 oz. plus minus 225 gr-; versche tong van runderen, kalveren, var kens, schapen en paarden 175 gram;; var- kenskluivcn 330 gram;; staart van runde ren en kalveren 430 gram; gerookt en of gekookt rund-, kalfs-, varkens-, schapen en paardenvleesch, gerookte worstsoorten, gebraken gehakt, corned beef, 100 gram; knakworst, gerookte worst, gerookte worst soorten 130 gr.; tongenworst 165 gram- Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." uit han delskringen verneemt, ligt het in de bedoe ling om met ingang van 1 Januari a.s. de versnaperingenbon te laten vervallen. Van af dien datum zullen slechts op den suiker bon versnaperingen te verkrijgen zijn. Het suikerrantsoen zal dan Worden verhoogd. De Regeering heeft hiermede ondervan gen, dat het distributiepakket, door prijs verhooging van enkele versnaperingen, duurder zou worden. BEGIN DECEMBER EVTRA BON VOOR GEMOLTEN KAAS. Waarschijnlijk zal begin December een extra-bon voor gesmolten kaas worden be kend gemaakt, waarop voor iedereen, be halve voor kinderen, geboren in 1945 of la ter, 50 gram verkrijgbaar zal zijn. AANWIJZING SUIKERBONNEN. Te beginnen met de periode van 23 No vember tot 7 December zal de aanwijzing van den suikerbon weer normaal in de eer ste week van elke veertiendaagsche periode geschieden.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1