r f Na de installatie van burgmeester Schokking te Alphen a.d. Rijn Voor Indië!! „Behoorlijke Ned. kans te Huddersfield" Na de officieele installatieplechtigheid richtte de nieuwe burgemeester van Alphen aan den Rijn zich allereerst tot den-heer Dekker en uitte zijn vreugde erover, dat deze sprak namens den geheelen raad en sprak vervolgens de verwachting uit, dal dezelfde raad hem den burgemeester dezelfde eensgezindheid zal toonen, doch hem niettemin geen opbouwende opmerkin gen zal onthouden. Sprekende tot den se cretaris, 'den heer Veenhuijzen, wees spr. erop, dat de verhouding van burgemeester tot secretaris van zoo geheel anderen aard is, dan tot het overig personeel. Spr. zegde toe ernaar te zullen streven het menschelijk element nooit te verwaarloozen. In het niet-officieele gedeelte voerden verschillende sprekers het woord, onder welke allereerst de heer mr. J. J. Schok king, broer van den nieuwen burgemeester, die mede namens de familie dank bracht' aan de officieele instanties voor deee be noeming en aan' Alphen aan den Rijn voor de hartelijke ontvangst zijn broer bereid. j t De heer J. Sprey, loco-burgemeester, om hangt den nieuwen burgervader met den ambtsketen. Burgemeester A. P*Verkerk van Boskoop verwelkomde mr. Schokking als voorzitter van den Kring Rijnstreek van burgemees- •ters en vertrouwde, dat de belangen van het streek-verband bij hem in veilige han den zullen blijken te zijn. De heer Bakhuizen, burgemeester van Leimuiden, zeide, dat het hem en zijn ambt- genooten in da Rijnstreek niet onverschillig was, wie tot burgemeester van Alphen aan den Rijn zou worden benoemd. Thans ech ter kunnen spr. en zijn collega's tevreden zijn,#den heer Schokking kennende als een man van karakter. Spr. wees vervolgens op de Leimuidensche tol-kwestie waarvan Al phen veel last heeft, maar liet daarbij niet na in herinnering1 te brengen de Aiphensche Bruggestraat-kwestie waarvan zijn gemeen te veel last ondervindt. Zoo zal het derhal- Desertie om een meisje Door den krijgsraad te velde is een ge val van desertie behandeld. Ter zitting had zich te verantwoorden J. I., soldaat 2-7 R.I., die van een hem tot 2 Febr. j.l. verleend verlof van vijf dagen niet was terugge keerd. Op 17 Juli is hij gearresteerd. Ëeklaagde's bataljon zou naar Indië ver trekken. Hij wist echter in Januari niet, wanneer dat zou geschieden. Toen de oor log tegen Japan nog woedde, wilde hij graag mee doen, zoo bleek uit zijn ver hoor, maar inmiddels had hij kennis aan een meisje gekregen en toen wilde hij hier blijven. Bekl. verklaarde geen hekel aan den dienst te hebben, en, als hij bij zijn eigen bataljon kan komen, wil hij wel naar Indië gaan. Tegen dienst hier te lan de heeft hij evenmin bezwaar. De auditeur-militair merkte in zijn re quisitoir op, ,dat in de echte Indische de sertiezaken een streng standpunt dient te worden ingenomen. Hier is wel de vrouw in het spel, maar beklaagde heeft blijk ge geven vaw een misselijke zwakheid. Naar sprekers oordeel hefet men hier niet te maken met iemand, wiens mentaliteit een zware straf wettigt. Hij merkte op, dat be klaagde is gearresteerd voor luitenant-ge neraal Kruis zijn radiorede over de deser tie hield. De auditeur-militair adviseerde dit geval te zien als een desertie los van de Indische deserties en hij wilde een zoodani ge straf vragen, dat bekl. nog naar Indië kan gaan. Hij requireerde zes maanden ge vangenisstraf met aftrek* De krijgsraad veroordeelde bekl. tot zes maanden gevangenisstraf zonder aftrek der preventieve hechtenis. ve geven en nemen zijn. Mogen echter spoe dig beide tot het verleden behooren! De burgervader van Maasland, de heer De Buf, sprak namens de Westlandsche col lega's van Kring 5. de heer van Meeteleh uit Voorschoten, namens den Haagsgjien Kring van burgemeesters en de heer War- naar als burgemeester van de nabuurge meente Hazerswoude. Deze dankte mr. Schokking inzonderheid voor de wijze waarop deze, in bezettingstijd, tijdelijk spr.'s functie aldaar heeft vervuld. Nadat de nieuwe burgemeester ook deze sprekers had beantwoord, richtte de heer Van Baren, wethouder van 's—Gravenzande nog enkele hartelijke woorden tot den bur gemeester van Alphen aan den Rijn, welke gemeente hij, op gezag van zijn ervaring, in de vorige standplaats van mr. Schokking met hém opgedaan, van h^te proficiat toe- wenschte. Hoezeer mr. Schokking aldaar bij het se- cretariepersoneel was ingenomen bleek wel overduidelijk uit het feit, dat bijna het vol tallig corps hem door hun tegenwoordig heid a.h.w. Alphen aan den Rijn heeft wil len indragen. Wethouder Spreij, die het niet-officieele gedeelte van dezen middag na de installa tie op verzoek van mr. Schokking had ge leid, sloot de lange rij van sprekers en gaf den raadsleden en hun echtgenooten, die mede de plechtigheid hadden bijgewoond, gelegenheid zich aan den heer en mevr. Schokking voor te stellen, nadat de nieuwe burgervader zich, vanaf het balcon van het raadhuis, met enkele woorden tot de Al- phensche burgerij had gewend. De plechtigheid werd o.m. ook nog bij gewoond door mr. Dinger, chef van het Ka binet van den Commissaris der Koningin, en door de bejaarde Moeder van den nieuw benoemden burgemeester. Vermelden we nog, dat de toespraken, in de raadszaal gehouden, door middel van de microfoon, door de fa. Peltenburg, naar tevredenheid van het buiten wachtende pu bliek met versterkers waren bekend ge maakt. De rijkelijk aangebrachte versiering was het zeer geslaagd werk van de firma Gebr. Lam en de firma J. C. Lemkes en Zn. alhier. Auto met voetballers Eén doodelijk getroffen Te Krabbendijke vond een ernstig on geval plaats. Van een vrachtauto, welke een groep voetballers vervoerde, brak plotseling de klap. Drie jongelui werden op den weg geslingerd. Een van hen. de 17-jarige A. L. Eppen uit Arnemuiden bekwam een schedelbasisfractuur en overleed later in het ziekenhuis te Goes. Dit ongeval was des te tragischer, omdat enkele weken geleden de eenige broer van het slachtoffer in. In dië om het leven is gekomen. De roofmoord te Amsterdam De 22-jarige L. M. van der Helm, die zich in Den Haag bij de politie meldde, nadat hij den voor hem bestemden oproep in de dagbladen had gelezen, blijft ontkennen, dat hij zijn 61-jarige hospita, mei A. M. Marsman, in het huis in de "Whrmoes- straat 99, te Amsterdam. Zaterdag in de vroege ochtenduren zou hebben gewurgd. Hoofdinspecteui H. Dijkstra van de Am- sterdamsche recherche heeft hem onder vraagd en kreeg juist zooals Van der Heflm in Den Haag reeds vertelde sléchts te hooren, dat Van der Helm zelf het slachtoffer zou zijn geworden van de roofmoordenaars Zij zouden met zijn tweeën de kamer van mej. Marsman dien nacht zijn binnengedrongen en nog voor zij met de oude vrouw afrekenden hem een slag op het hoofd hebben gegeven, ten gevolge waarvan hij naar hij beweert bewusteloos is geraakt. Verdoofd en ver moeid kwam hij tot zijn verbazing op straat in Rotterdam bij op Maandag morgen, dus meer dan 48 uur later. Van eenige verwonding op zijn hoofd is echter niets te vinden, zoodat het verhaal vrij ongeloofwaardig klinkt. „Ik heb nog wel vertrouwen, dat hij straks anders gaat praten", was de com mentaar van H. I. P. Dijkstra, die Van der Helm voorloopig nog voor verdere ver- hooren in verzekerde bewaring 4ioudt. GEVORDERDE AUTO'S. In de Staatscourant van 4 November 3946 is opgenomen een beschikking van den minister van Financiën in zake de ver goeding voor gevorderde motorrijtuigen. Deze beschikking is toepasselijk op alle door de geallieerde strijdkrachten of door het militair gezag op grond van de inkwar- tieringswet of het Besluit Bijzondere Staat van Belc-g, gevorderde motorrijtui gen. Verliezen Nederlandsche strijdkrachten De regeering maakt bekend dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de na volgende verliezen zijn -gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke Ma rine: geen verliezen. Koninklijke Land macht: soldaat J. Kamerman, legern. 2704240003 van het 4e regiment infanterie afkomstig uit Hoofddorp, gesneuveld op 23 October 1946 te Tibanten. Soldaat P. Trompetter, legerno. 221209001, van II-5- R.I. afkomstig uit Andijk, overleden op 27 October 1946 te Thiandjoer, tengevol ge van verwonding tijdens patrouille- dienst. Koninklijk Nederl. Indisch leger: fuselier Soedarsono, legerno. 10458, af komstig uit Ned. Indië, gesneuveld op 21 October 1946. Abonnementen voor onze mili tairen aldaar kunt u. dagelijks op geven. De prijzen zijn: per kwartaal (zeemail) f 2.10 per kwartaal (luchtmail) 7.45. Storting van het verschuldigde bedrag op Gix-onummer 103003 en opgave van het juiste adres aan de Administratie van ons b'ad: Papen, gracht 3234, telefoon 20935 of bij onze agenten. De Administratie. DE MINISTER EN HET DIENSTBODEN- LOON. Een der eerste wetten der economie is, dat prijzen op en neer schommelen met vraag en aanbod. In ons wetsbestel is een bepaling opgeno men, dat de regeling van huishoudelijke loonen buiten de wet valt, en om den huise- lijken aard van de verhouding tusschen werkgeefster en werkneemster en om de moeilijke controleerbaarheid der naleving, daar de huishoudelijke dienstverleening niet georganiseerd is. De hoofdbesturen van den katholieken Bond voor het Gezin, de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen. den Nederlandschen Christen Vrou wenbond en de Federatie van Katholieke Vrouwenbonden in Nederland hebben nu een request gezonden aan den minister van Sociale Zaken, om hem te vragen het loon van de onmisbare-in-huis óók onder de be scherming der wet te^ nemen. BIJ DE 20 NOG 7 JAAR. De verrader van de groep Haarlem van Vrij Nedei'land", de 40 jarige J. C. M. Beenen uit Haarlem tegen wien de advo caatfiscaal, mr B. J. Besier, verleden week wegens dat verraad 20 jaar gevan genisstraf heeft gceëischt, hoorde gister morgen voor een ander verraad (tegen den Ilaarlemschen verzekeringsagent J. N. Eronkhorst gepleegd), vnog zeven jaar te gen zich eischen. Voorafgegaan door de landelijke ruiters arriveert de nieuwe burgervader aan het gemeentehuis. STAND DER GROENTENTEELT- GEWASSEN OP 1 NOVEMBER. De weersgesteldheid in de maand <9bto- ber is voor de verdere ontwikkeling der late groenten gunstig geweest. Nadat in zellig! September meer regen was gevallen dan traane normaal vooral in het noorden en westen des lands, was het in October zacht en droog weer. De neerslag bedroeg in de periode van 1 t.m. 20 October 19 mm te genover 49 mm normaal, terwijl het aan tal uren zonneschijn in deze periode met pl.m. 12 uren beneden den norm van 74 uren bleef. Hoewel eenige malen nacht vorsten voorkwamen, heeft dit geen scha de berokkend aan de te velde staande ge wassen. Deze vertoonen dan ook vrijwel zonder uitzondering een goeden stand. Bloemkool: geeft in Noord-Holland een matigen oogst; op' de Zuid-Hollandsche eilanden is deze echter goed verloopen. Roode kool: staat er in de streek slecht voor aan den Langendijk vertoont het gewas een goeden stand, hetgeen ook in de overige deelen des lands het geval is. Savoye en witte kool: ontwikkelden zich goed. Spruitkool: geeft een goeden oogst van bevredigende' kwaliteit. Boerenkool: staat er goed tot zeer goed voor. Koolrapen: vertoonen een goede ont wikkeling. Prei: alhoewel plaatselijk<|het optreden van de preimot wordt gemeld, luiden de gemiddeld® oogstverwachtingen goed. Schorsetveeren: geven een goeden stand te zien. OPHOUDEN OF IK GA VASTEN! De Voor-Indische minister van voedsel voorziening heeft gisteren medegedeeld, dat Gandhi zal vasten tot zijn dood toe, in dien de ongeregeldheden in de overwegend Hindoesche provincie Bihar niet binnen 24 uur beëindigd zullen zijn. Na deze verklaring, worden thans meer troepen gedirigeerd haar de gebieden, waar de ongeregeldheden plaats hebben. Gisteravond is in Patna officieel ver klaard, dat de toestand in verschillende deelen van Bihar zeer zorgwekkend is. Ghandi is thans 78 jaar. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Eduard van Beinum zal als gastdiri- gent zeven concerten in en buiten Londen geven. Het verbod om aal en paling te roo- ken is ingetrokken. Een militarie auto is te 's-Gravenha^e gebotst tegen een motor, waarvan de duo- rijder zulke ernstige verwondingen kreeg, dat hij is overleden. De auto had een vaart van 50 km. per uur. Het optreden van kolendamp heeft in een familie te Blaricum twee slachtoffers geëischt. De 49-jarige mevr. J. W. Meyer Muus bleek aan 'de gevolgen te zijn overle den. terwijl haar 53-jarige man in zor.g- wekkenden toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd/ Een driejarig jongetje te Duiven stak een hoeveelheid buskruit, dat het gevon den had, met een lucifer aan. Het kind vloog in brand en is aan de bekomen won den overleden. BUITENLAND. Tengevolge van een aardbeving in Sovjet Centraal Azië is Zondagavond ern stige schade aangericht, terwijl verschei dene menschen gedood zijn. Uit een depot in Yorkshire zijn 36 gasbommen gestolen. Men vermoedt, dat schooljongens ze hebben weggehaald om er Guy Fawkesdav mee te „vieren". Ge- zit chloorgas, phosphor en traangas in. Aan de Braziliaansche ïegeering is een plan voorgelegd voor immigratie van duizend Nederlandsche gezinnen, elk met zes koeien! Bericht wordt dat deze gezin nen reeds aanvragen hadden ingediend bij het Braziliaansche consulaat te Amster dam. Het zal jammer zijn voor die 6.000 koeien. De voorzitter van de zuiveringscom missie voor kunstenaars te Berlijn, de di recteur van het Metropol Theater aldaar, is tegelijk met zijn vrouw en.... de kas verdwenen Het Metropol Theater is thans gezuiverd. LEIDSCH TRIBUNAAL In de gisteren gehouden zitting van het Leidsch Tribunaal stond allereerst terecht A. Hoogendoorn, slager te Woubrugge, wien ten laste was gelegd, dat hij van Juli tot October 1943 wekelijks 90 a 100 kg. vleesch aan de Duitschers had geleverd; hij zou hebben gezegd: „Het is goed, dat de bezetter Putten heeft geterroriseerd, dan moeten ze maar luisteren", hij zou aan den burgemeester van Woubrugge een dorpeling hebben aangebracht, die zich ongunstig had uitgelaten ten aanzien van de Duitschers. Verd. verklaarde, dat hij er reeds voor den oorlog op aangezien werd nat-soc. neigingen te vertoonen, op grond STANLEY ROUS ZEGT: De jeugd van Alphen aan den Rijn brengt den nieuwen burgervader een zanghulde. „Nederland heeft volgens mij een behoorlijke kans te Huddersfield", aldus de mee ning van Stanley Rous, se cretaris van de Football As sociation, in een interview met den correspondent van het „Handelsblad" te Lon den- „Wij kennen hier het Ne derlandsche spel goed", zoo ging hij voort, „en wij we ten welk resultaat uw voet ballers kunnen bereikèn met hun krachtige, geestdriftige spel. „Aan den anderen kant moeten wij hier erkennen, dat onz-i Engelsche spelers nog niet het voor-oorlogsche peil bereikt hebben. Vol gens mij meening is een van de voornaamste oorza ken daarvan de onbevredi gende voedselsituatie." „Waarom wordt te Hud dersfield gespeeld en niet te Londen?" „Om verschillende rede nen. De beslissing om te Huddersfield te spelen is ge. Een „jubileum"- wedstrijcl nomen door de West Riding (Yorkshire) afdeeling zelf. Deze afdeeling, die een van de belangrijkste en de oud ste van onze vereeniging is, viert haar 50-jarig bestaan en heeft het hoofdbestuur verzocht dat te vieren met een interessanten wed strijd. In de serié interna tionale wedstrijden, die wij gaan houden, kwam het zoo uit, dat wij de West Riding de mate'; NederlandEnge land konden aanbieden als jubileumgeschenk. Boven, dien begrijpt u wel, dat wij de verschillende deelen van Engeland ook groote wed strijden willen laten zien, en niet alleen de Londe- naars willen verwennen. Dat de wedstrijd op een Woens dag wordt gespeeld in plaats van op een Zaterdag, ligt aan het verzoek van de autoriteiten het week-einde niet altijd over te belasten." En ten slotte: „Er is de merkwaardige coincidentie, dat Huddersfield de geboor teplaats is van den voorzit ter van de Football Asso ciation, den heer Amos Brook Hirst. Het is dus een aardig compliment aan onze gasten om hen te Hudders field te laten spelen". Een laatste vraag: „Wat verwacht men hier van het Nederlandsche spelpeil?" „Het is een eerste kennis making na den oorlog en wij weten dus niet wat wij kunnen verwachten. Maar wij onderschatten onze te genstanders niet, om de twee redenen, die ik reeds eerder noemde: geestdrift aan den Nederlandschen leant en daling van het spel- peil aan onzen kant. Het kan daarom een spannende wedstrijd worden en de ont. moeting zal in elk geval bij dragen tot vernauwing van het tijdens den oorlog ver loren contact". waarvan hij na den inval in 1940 tijdens een godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk door de politie uit het bedehuis werd verwijderd. Volgens de verklaringen zou verd. zich toen uit wraak als lid van de N.S.B. hebben opgegeven. Mr. W. Hugenholtz wees er op, dat verd., die zeven kinderen had, uitsluitend op economische gronden levensmiddelen aan den vijand heeft geleverd, en waar zijn gezondheidstoestand niet bepaald florissant is, verzocht spr. het Tribunaal de uiterste welwillendheid te betrachten. H. J. van Staveren, varkensgrossier' te Woubrugge, was groepsadministrateur bij de N.S.B. geweest, had zich als lid opgege ven bij diverse nat.-soc. instellingen en mocht uit hoofde van zijn functie zijn ra diotoestel behouden. Zijn houding in de be weging» was disciplinair en actief, zoo luid de een verklaring. Op de vraag van den president, waarom verd. na de bezetting van ons land zijn lidmaatschap niet heeft opgezegd, antwoordde hij, dat hij meende op deze wijze nog iets voor ons land te kunnen doen. Bij zijn werkzaamheden in de Oekraine, waar hij de functie van opper man vervulde, heeft hij vele Oekrainers, die bang waren voor de Russen, in vei ligheid gesteld. Voorts verklaarde verd., dat hij ingevolge de sociale misstanden, alsmede tegen het dreigende communisme zich» vertrouwd had gemaakt met net na- tionaal-socialisme. Getuige Boc'nove zeide, a at verd. nimmer provoceerend is opgetre den, tegen andersdenkenden, om welk mo tief hij dan ook bij eeD eventueele vrijla ting weer als normaal dorpeling zal wor den beschouwd. De verdediger, mr. N. G. Geelkerken, liet in zijn uitvoerig pleidooi naar voren ko men, dat Van Staveren zich particulier op geen enkele wijze heeft misdragen. J. Brittijn uit Leiden was gedagvaard, omdat hij zich had aangesloten bij nat.-soc. instellingen én meerdere malen blijk had gegeven van ingenomenheid met de Duit schers. Mr. H. B. van Duiken stimuleerde, verd. mede op grond van zijn gezondheid niet zwaarder te straffen dan tot nu reeds Was geschied. B. A. H§rtevelt, uit Zoeterwoude, die eveneens uit economisch oogpunt lid van de N.S.B. was geworden, (reageerde snel op bewoordingen, die in strijd wa ren met zijn principe. Bovendien heeft hij voordeel trachten te trekken uit het feit, dat zijn zoons dienst hadden genomen in het vrijwilligerslegioen van de Waffen SS, door een geldswaardig bedrag van Duit- sche instanties te vorderen. Verd. zeide, dat hij hiervan nimmer heeft geprofiteerd, aangezien hij de „som", welke 90.per maand bedroeg, steeds aan zijn zoons heeft ter hand gesteld. Na pleidooi van mr. H. B. van Duiken werd verd. onmiddellijk in vrijheid, ge steld De middagzitting werd geopend met de zaak mej. T. C. M. Verseïewel de Witt Hamer te Leiden, rijkstelefoniste, die Duit- sche militairen op vriendschappelijke wij ze in haar huis had ontvangen, terwijl zij van de heeren ook levensmiddelen betrok, omdat een zekere Smit haar noodkaart had verduisterd. Zij heeft de moeilijkheden, waarin zij kwam te verkeeren, in het bij zijn van Duitschers niet onder stoelen of banken gestoken, maar deze openlijk ken baar gemaakt. Het feit, dat Smit, die ille gaal werker was, kort hierop werd gear resteerd, is echter te wijten aan zijn myste rieus optreden tegenover de Duitschers, die in een gebouw achter het huis van verd. waren gestationneerd. Mr. B. A. van Hellemond achtte geen ter men aanwezig verd. nog meer straffen op te leggen en verzocht daarom haar in vrij heid te stellen, waartoe het Tribnaal be sloot. Mevr. B. M. Boon uit Leiden was lid ge weest van de N.S.B., de N.S-V.O. en de N. V.D., terwijl zij bovendien de functies van groepleidster, onderclubleidster en verte genwoordigster van „collecte en colpor tage" heeft vervuld. Uitspraak in deze zaken over veertien da gen. RADIO WOENSDAG. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en -gram.; 10.25 Re portage; 11.00 Zang; 11.25 Gram. 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Gram. 12.30 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Boyd Bachman; 13.45 v. d. Vrouw; 14.15 Kwartet; 15.00 v. d. jeugd; 15.45 v. d. zieken); 17.15 Gram; 17.30 Volks herstel; 17.35 Accordeon; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.30 v. d. Ned. Strijdkrach ten: 19-.00 Gram.; 19.20 Caus.; 20.00 Actual.; 20.20 Ramblers; 20.50 Hoorspel; 21.20 Or gel; 21.35 Muziek; 21.55 Orkest; 22.30 Caus.j 23.00 Nieuws; 23.15 Piano; 23.25 Gram. HILVERSUM II (415 M.) N.CR.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Mor genwijding; 11.00 Trio; 11.45 Gram; 12.00 Clavecimbel; 12.30 Koor; -13.00 Nieuws; 13.15 Kwintet; 14.00 Gram; 14.30 Caus.; 14.50 Gram.; 15.00 Orkest; 15.35 Gram.; 16.45 v. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Over Indië; 18.00 Mar. kapel; 19.00 Nieuws: 19.30 Eng. les;- 20.00 Dankdienst; 21.15 Gram.; 21.30 Orgel; 22.00 Nieuws en actual.; 22.30 Gram.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Zang; 23.30 Gram.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2