Installatie nieuwe burgemeester van Alphen aan den Rijn S)e duG&elgutig.e't ALPHEN AAN DEN RIJN HET ZILVEREN JUBILEUM R.K. FABRIEKSARBEIDERSBOND. En zes jubileerende leden. Met de noodige luister en waardigheid werd Zondag het zilveren jubileum van de 'pl. afd. van den R.K. Fabrieksarbeiders- bond „St. Willibrordus" alhier gevierd. Een gezongen, plechtige Hoogmis, met alge- meene H. Communie der leden, in de pa rochiekerk, vormde een waardige inzet van het feest. Daarna vereenigden de leden zich in de St. Josephzaal aan een gezamenlijk ontbijt. Door dit samenzijn werd het samenhooren verlevendigd. Deken L. Nieuwenhuizen verrichte de vaandel wij ding, waarna Z.E. de afdeeling gelukwenschte met het bezit hiervan en de fabrieksarbeiders complimenteerde met het jubileum hunner afdeeling, welke voor hen in 'alle moeilijkheden, niet alleen op mate rieel gebied, doch evenzeer op geestelijk gebied, in alle jaren tot grooten steun is geweest. Vlotte dienstertjes, in keurig wit uitge- doscht, spoedden zich hierna door de fees telijk versierde zaal om de met ongeduld wachtende feestelingen op de meest snelle wijze van het noodige te voorzien. Na het ontbijt hield de geestelijke adviseur, Kape^- 1 laan J. W. Poel, een feesttoespraak waarin spr. allereerst woorden van felicitatie sprak tot de aanwezigen, en vervolgens dank bracht aan de pioniers in het verleden, het huidige bestuur, k feestcommissie en het vaandelcomité voor de door hen in de ach ter ons liggende, veelal onder zeer moeilijke omstandigheden doorgeworstelde, jaren en tenslotte allen gelukwenschte met het bezit van het vaandel. Hierin zit symboliek, het initiatief van den voorzitter waardig. Het kunsstuk is zeer geslaagd en beloont den ijver van de commissie en uw aller bijdra ge, aldus de geestelijke advisefcr, ruim schoots. De heer A. W. G. v. Leeuwen Bzn. ver tolkte als tweede voorzitter van de stands- organisatie, de Katholieke Arbeidersbewe ging, de trots van het bestuur op zulk een degelijke vakafdeeling. Na een complimen teus woordje bood spr. namens de standsor ganisatie een bouquet bloemen aan, ter op luistering van het feest. De heer Q. Wortman sprak hierna als voorzitter van de feestcommissie woorden- van dank aan de verschillende sprèkers, mede voor de aangeboden stoffelijke blij ken van belangstelling en dit eerste ge deelte van de herdenking behoorde tot het verleden. De leden met hun echt- of huisgenooten, igenoodigden en belangstellenden vulden des avonds de St. Josephzaal, waar de lan ge, kleurrijke guirlandes, schilden met sym bolische uitbeeldingen, teksten en spreu ken, de tafels met mooie herfstasters al da delijk bij het entrée, verwelkomd door vroo- lijke pianomuziek van den neer G. van Mild, het karakter van den avond verrieden en den bezoeker tot een feeststemming uit- noodigden. De voorzitter van de feest-commissie, de heerQ. Wortman, opende met een kort woord van felicitatie aan het bestuur. In zonderheid richtte spr. zich tot den voorzit ter der afdeeling, den heer A. Huijgens, wien hij verzocht, als dank der afdeeling voor-het vele werk dat hij belangeloos, met veel zelfopoffering, voor den bond heeft verricht, te aanvaarden het nieuwe vaandel, dat hierna, onder langdurig applaus werd onthuld. Spr. liet vervolgens een korte his torie der belevenissen de revue passeeren en stelde tot slot vast, dat de afdeeling, aanvankelijk opgericht met 16 leden, bij het bewind van Woudenberg onderging tot den laatsten (60) man, heropgericht is met on geveer 40 en thans ruim 100 leden telt, het geen spr., gelet op de plaatselijke mogelijk heden, een waar succes noemde. Na allen gedankt te hebben voor de medewerking, inzonderheid den Deken, den geestelijk adviseur, Kapelaan J. W. Poel, dom A. Winninghoff O.S.B., aan wien o.m. de kunstzinnige beoordeeling van Het vaandel was toevertrouwd, den plaatselijken mid denstand van alle gezindten voor den financieelen en den moreelen steun, dien de Fabrieksarbeidersbond mocht ondervin den, hield de heer Huijgens een herden kingstoespraak. Het ging niet altijd vanzelf, aldus spr., er waren vele moeilijkheden te overwinnen en er was moed en durf voor noodig -om een mijlpaal te bereiken waar we nu staan, maar des te meer is het ons thans een groote voldoening, het werk bekroond te zien. Het vaandel moge er een bewijs zijn van den opbouw van het interieur der af deeling. Maar het werk is hiermede nog niet voltooid. Er zijn plannen in voorbereiding welke de tweede en de derde steen tot vol tooiing zullen leveren. Er zal ook aan het exterieur der afdeeling worden gewerkt, waarvoor spr. aller hulp nu reeds inriep. In het vaandel ziet spr., gelijk bij een strijdleger, een symbool van eenheid en kracht. Onder de schutse van onzen patroon St. Willibrordus en met het vaan der af deeling voorop, zullen wij, aldus spr. ver der strijden. Nadat een couplet van het bondslied door allen staande was gezongen, bracht de heer Huijgens dank aan den hoofdbestuurder, den heer v. d. Werf, die in de dagen van 1919 den eersten stoot gaf tot de oprichting dezer afdeeling. Zijn pogen veroorzaakte natuurlijk storm op storm in die dagen, maar ondanks alle tegenkanting en strijd, wist deze kundige „navigator", aldus spr., zijn menschen steeds tot nieuwen mode aan te sporen. En het resultaat is, dat ge rond om u verzameld ziet een schare bekwame bestuurders en een flinke afdeeling, waar niet alleen de doode cijfers spreken. Voor het verleden vraagt spr. de eerbiedige groet van het ontbloote hoofd, maar voor de toe komst vraagt spr. de jassen uit en de han den uit de mouw, want er wacht nog een zware strijd, niet alleen in materieel op zicht, maar veeleer in geestelijk opzicht, waarbij de organisaties een niet onbelang rijke taak te vervullen hebben. De eerste aartsvijand der christelijke beschaving is verslagen, maar er wacht een niet minder groot gevaar om de maatschappij aan te tasten in ong huisgezin, ons heilig geloof, onze Kerk waarin verankerd zijn alle bron nen van de ware democratie. Van de echt- genooten en verloofden vroeg spr. eveneens medewerking in den vorm van steun aan de mannen en verloofden. Spr besloot met erop te wijzen, dat alleen Christus' Kruis zal overw nnen en zoolang men wraakzucht rechtvaardig noemt, aldus spr., slordigheid artistiek, luiheid flegmatisch, onkuischhejd modern, woeker zakelijk, verkwisting royaal en liederlijkheid ontspanning noemt, zoolang men de „Waarheid" waarheid beti telt, zoolang is onze organisatie broodnoo- dig en zoolang zal onze strijd gevoerd wor den, met het Kruis van Christus en onder de schutse van St. Willibrord, opwaarts, Godwaarts. Namens het hoofdbestuur complimenteer de de heer v. d. Werf du afdeeling, bracht dank en huid', aan de pioniers. Spr. roemde de activiteit dezer afdeelmg, welke een der beste is van de 260 afdeelingen. Hierna on derwierp spr. den kringloop van loonen en prijzen aan een visie en zegt, dat we er met hooge loonen alleen niet zullen komen en bepleitte ook voor het groote gezin wel vaart, een onbezorgden levensavond voor ouden van dagen en wachtgeldregeling daar waar dat noodig is. Voor de toepassing van dit laatste vroeg spr. vooral van arbeiders- zijde geen misbruik te maken. Spr. drong voorts aan op spaarzaamheid, vooral bij de jongeren. Hierna werd aan een zestal leden, waar van er 3 pioniers en werkers, door den heer v. d. Werf het diploma van de K.A.B. voor 25 jaren trouwen dienst, met een toepasse lijk speech je uitgereikt Het waren H de Jong, W. Wortman (oud-penningmeester), A. Kleijn (oud-secretaris), A. Brasker, C Zimmerman en H. B. Rikke (de huidige penningmeester) De geestelijk adviseur feliciteerdt dezen, alsmede hun echtgenooten voor hetgeen dezen tot den bloei der afdeeling hadden bijgedragen. De Deken, die hierna sprak, gevoelde zich gelukkig bij dit feest in zijn parochie. De fabrieksarbeiders vormen een belangrijk deel der parochie en zijn daarin een groote steun. In aansluiting op hetgeen de voorzit ter met betrekking tot den komenden strijd zeide, n.l. „jassen uit" wilde spr. toevoegen: trek je wapenrusting van den godsdienst aan, want we staan in den vollen strijd en vertrouw op de kracht van onzen gods dienst. Hierna trad het duo „Amiletto" op met een gevarieerd programma van goochelen, acrobatiek en humoristische voordrachten, waarmede zij aller bewondering afdwongen. Na tractatie en verrassingen werd over gegaan tot een gezellig samenzijn, waarbij de heer M. W. v. d. Linden en de heer G. v. Mild de aanwezigen op aangename wijze wisten te vermaken. Geboren: Cornelis Martinus, z. van Chr. Wansinck en A. Stuijver; Jacob Johan Se- bastiaan, z. van J. v. d. Windt en W. Rui- merman; Cornelis, z. van A. Houtman en C. W. J Moen; Elisabeth, d. van J. Baart en H. Rooda; Albertus Tbeodorus, z. van J. Rooda en Th. Rijks; Pieter, z. van J. van Stigt en H. van Elswijk; Elisabeth, d. van W. Hoogerberg en H. P G. Kerkhoven; Willem Diederik Servaes, z. van A. van dei- Veen Meerstadt en W. D. Lotsij; Wilhelmus Adrianus Jozef, z van A. Lagendijk en A. M. Spaan; Klazina Hendrika Maria. d. van H. de Jong en C J. van Gils; Maria Jan netje Bastiaantje, d. van A. Maaskant en J. van der Zwart; Dorothea Rensina, d. van M. Oudhof en D. de Jong; Cornelis Luit Pieterse, z. van N. F. de Heij en J. Janmaat; Willem, z. van W van Dongen en A. M. Jeursen; Jacob, z. van P. van der Breggen en M. N. Blom. Ondertrouwd: Leendert Bouthoorn, 36 j. en Antje de Rijk 27 j.;'Klaas Hogervorst 31 j. uit Zeist en Gerritje Meijer 24 j.; Corne lis Dirk Spek, 24 j. uit 's-Gravenhage en Maria Stigter 23 j. Gehuwd: Hendrik Heule 27 uit Kampen en Dina van den Berg 32 j.; Gerrit Evert Balt 30 j. uit Ede en Johanna Petronella de Kwaasteniet 20 j.; Cornelis Schreuder 37 j. en Maria Broekman 21 j.; Hendrik van Martinus Baltes 28 j. en Margarelha Geertje Leeuwen 48 j. en Cornelia in 't Veld 32 j.; Wortman 21 j. Overleden: Jean Frangois Joseph Simon, 79 j.; Pieter Hoogendoorn 7 j. (overl. te Lei den). J\TA EEN BURGERVADERLOOS TIJDP ERK van anderhalf jaar is hedenmiddag in de openbare bijeenkomst van den raad der gemeente onder groote belang stelling de heer mr. F. A. M. Schokking ooor loco-burgemeeslber, Wethouder J. Spreij Thzn.. geïnstalleerd als burgemees Ier van Alphen aan den Rijn. Plechtige verwelkoming in de gemeente Vele goede wenschen Volgens programma arriveerde de nieu we burgemeester, vergezeld door zijn echt- genoote hedenmiddag te ongeveer 12.15 uur aan de Westelijke grens der gemeente, nabij de „Bonte Paal" alwaar zij werden begroet door den heer H. G. Boks, naméns een comité van ontvangst uit de burgerij, bestaande uit de heeren J. F. Allart, J. J. van Capel. Mr. J. A. de Jong, P. Stoutha- lïier, A. Tollenaar en W. v. d. Wind, De heer Boks, wien het een genoegen is namens de burgerij te mogen spreken, wees erop, dat het voor de inwoners dezer gemeente een groote vreugde is, dat de burgemeesterszetel, die zoo langen tijd va cant is geweest, thans weder zal worden bezet. Het is niet wenscheiijk voor de gemeen ten en vooral niet voor een plaats van het belang en grootte als Alphen aan den Rijn. dat .het ambt van burgemeester zoo lang vacant is, wat U echter vooral niet moet opvatten, aldus spr., als een gebrek aan waardeering voor de wijze, waarop die functie tijdelijk is waargenomen. Spreker uitte vervolgens den wensch, dat het be stuur der gemeente bij mr. Schokking in goede handen zaï blijken te zijn en dat hem de kracht en de wijsheid moge worden gegeven om de moeilijke taak naar behoo- ren te vervullen. Zich tenslotte tot mevr. Schokking richtend, riep spr, ook mevr. een hartelijk weikom toe en sprak de ver wachting uit, dat beiden zich weldra in Alphen aan den Rijn thuis zullen gevoe len en nimmer den stap zullen betreuren, welke hen herwaarts voerde. Nadat aan mevr. Schokking bloemen waren aangeboden en den nieuwen bur gemeester, nabij de woning van den loco burgemeester, wethouder J. Spreij Thzn., coor een combinatie van de beide plaatse lijke muziekkorpsen „Arti et Reiigione" en „Crescendo" een serenade was gebracht, werd in een auto naar -het raadhuis gere den langs den clruk bevlagden rijksstraat weg, waar zich vele belangstellenden had den opgesteld cm den intocht gade te slaan. Bij den ingang van het Burgemees ter Visesrpark werd de stoet opgewacht door een kleine deputatie der padvinders, die den burgemeester en zijn gevolg, voor afgegaan met de gemeentelijke standaard en begeleid door muziek, naar het raad huis geleidde, waar hem door de grootere padvinders een groet werd gebracht. Ten rnadhuize werd het gezelschap ontvangen door een commissie uit den raad bestaan de uit de heeren A. F. Ruijssenaars, als oudste raadslid en den heer W. S. v. d. Meent, zijnde het jongste lid van den raad. Hier was de belangstelling uit de burge rij allengs zeer toegenomen. De kinderen van de hoogste klassen van alle lagere scholen onder leiding van den heer H. T. Jasperse, zongen den burgemeester een welkomstlied en twee coupletten van het „Wilhelmus" toe. De nieuwe burgervader werd hierna naar de raadszaal geleid, waar hem een groote schare genoodigden wachtte. Evenals de omgeving van het raadhuis, de hal, trappen en trouwzaal was ook de raadszaal stemmig versierd met chrysanten palmen, laurieren en anjers, terwijl de fonkelende lichtstralen van de prachtige kroonlampenverlichting de stemming ver hoogden, Onder de vele belangstellenden, die de groote raadszaal tot in de uiterste hoeken vulden, merkten we o.m. op een vertegen woordiger van den Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, vele ambtgenoo- tcn van den nieuwen burgemeester uit het Westland en uit de Rijn- en Gouwestreek, andere functionarissen uit ambtenaren- kringenj enkele hoofden van dienst der ge meente Alphen aan dén Rijn en vertegen woordigers van diverse richtingen uit het gemeenschappelijk leven uit deze ge meente. TOESPRAAK LOCO-BURGEMEESTER. Loco-burgemeester, wethouder J. Spreij Thzn. hield als waarnemend hoofd van het gemeentebestuur een toespraak, waarin spreker o.m. zeide: Nadat van 8 Mei tot 1 November 1945 de toenmalige waarn. burgemeester het ambt tijdelijk had bekleed, rusttte sinds laatstgenoemden datum op mij aldus epr. de taak van wethouder-locoburge- rneester. De ondervinding, opgedaan in het sindsdien verloopen jaar, is van dien aard, dat ik U de verzekering kan geven, dat U een zware taak wacht. Het burge meestersambt is een ambt, dat dengene, a ie ertoe geroepen is, midden in het volle leven plaatst. Veelsoortig zijn dan ook de vraagstukken, welker oplossing uwe aan dacht zullen vragen; velen zullen hun zor gen en moeiten met U willen bespreken. De bijzondere omstandigheden, onder welke wij leven, en waardoor met name in het vorderingsbesluit woonruimte-be voegdheden in handen van den burgemees ter liggen, welke diep ingrijpen in het par ticuliere leven der bevolking, mogelijk en helaas ook noodzakelijk maken, brengen echter ook met zich mede, dat een burge meester, welke zijn taak op de juiste wijze weet te vervullen, te meer de gelegenheid krijgt te toonen een burgervader te zijn Jn den rechtén zin des v/oords. Dit is het wdt wij noodig hebben, een burgervader tot wien de gemeentenaren in vol vertrouwen zich kunnen wenden met hiles wat hen daartoe dringt, in de weten schap. dat een vriendelijk en onpartijdig gehoor hen wordt geschonken. U hebt reeds waardevolle ervaring op gedaan in de vervulling van de overheids taak in het algemeen en van het gemeente lijk bestuur in het bijzonder. Zelfs is U onze Rijnstreek niet onbekend, dank zij uw intermezzo te Hazerswoude. De vraag stukken in onze woonplaats zullen echter veelszins een ander karakter dragen dan in de vorige gemeente, welke U diénde. Ik vestig in dit verband de aandacht op •1e belangrijke industrieën hier ter plaatse. Alphen aan den Rijn biedt vele mogelijk heden, terwijl hare bevolking blijk geeft ondernemingslust te bezitten en de kracht tot het nemen van telkens nieuwe initiatief. Er zquden ook zwakke plekken aan te wij zen zijn, doch het is hier niet de plaats en de gelegenheid daarop in te gaan. Belang rijke aangelegenheden op cultureel en sociaal gebied zullen uw aandacht vragen; van dit laatste noem ik alleen reeds het consumentencrediet. Daarnaast zullen de financieele mogelijk heden in het oog moeten worden gehouden, omdat naar mfjn zienswijze welvaart en gezonde financiën ten nauwste samen hangen. Stellig wacht U als het nieuwe hoofd van ons gemeentebestuur een groot- sche taak. Het is mij aangenaam U uit naam van mijn collega's wethouders en van mijzelf de verzekering te geven, dat wij U bij de vervulling van die taak zullen terzijde staan naar de mate onzer gave en krach ten. Moge Gods onmisbare zegen op uw arbeid rusten. En hiermede, hooggeachte heer Schok king. verklaar ik U geïnstalleerd als bur gemeester van onze gemeente en verzoek U het voorzitterschap van deze vergadering iran mij over te nemen, waartoe ik U de teekenen uwer waardigheid in den vorm van ambtsketen en voorzittershamer over handig. Nadat spr. de symbolische handelingen bad verricht sprak de nieuwe burgemees ter, mr. Schokking als volgt: TOESPRAAK VAN DEN BURGE MEESTER. Na de gebruikelijke dankbetuigingen zeide mr. Schokking, richtte spr. zich tot den loco-burgemeester. Het is naar ik meen hier de plaats om u in bijzondere mate aldus spr. dank te zeggen voor de velerlei zorgen, die u irV het belang der gemeente tijdens het jaar van uw optreden als -loco-burgemeester op u hebt willen nemen. Vervolgens besprak mr. Schokking de positie der gemeenten. Er zijn belangrijke verschuivingen gaande, die bijzonder aandacht vragen. Prof. Van Poelje heeft er in zijn rede voor het laatstelijk gehouden Congres van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten terecht op gewezen, dat er een tendentie is om de gemeentelijke werk zaamheid. die een uitgesproken technische deskundigheid verlangt, te verleggen naar centrale instanties. Persoonlijk geloof ik niet, dat dit een voorbijgaand verschijn sel is. Als voorbeeld moge ik noemen de elec- triciteitsvoorziening. Deze wordt in enkele andere provincies thans reeds provinciaal verzorgd en zal eerlang wellicht ook in onze provincie door het Provinciaal Gou vernement worden overgenomen. In een gemeente, die zich ontwikkelt langs lijnen van geleidelijkheid, waarin ook door aard cj> gesteldheid geen bijzon dere structuree.e veranderingen te ver wachten zijn zal deze coördineerende func tie wellicht minder tot haar recht komen dan in een gemeente, die in zichzelf de mogelijkheid heeft tot een snelle ontwik keling en slechts het in economisch op zicht gunstig oogenblik afwacht om op hooger plan te komen. Alphen aan den Rijn behoort tot de tweede categorie en dit feit is een van de redenen waarom ik mij gelukkig prijs, dat mij het burgemeesterschap van uwe ge meente, met haar vele mogelijkheden, is toevertrouwd. Alphen toch is heden ten dage reeds voor een belangrijk gedeelte een indus triegemeente, 26 pet van de bevolking leeft van agrarische bedrijven, 35 pet. van de bevolking wordt gevormd door één mans-bedrijfjes. winkeliers, ambtenaren etc., doch 39 pet. bestaat direct van de in-' dustrie. Meet men de importantie van deze industrie af naar het daarin te werk- gestelde aantal arbeidskrachten, dan span nen de grafische bedrijven met 522 ar beidskrachten hierbij de kroon. Daarop volgen dakpannenindustrie met 308, de belonindustrie met 280, de scheepsbouw- werven met 208 en motoren- en machine fabrieken met 149 arbeidskrachten. De verdere ontwikkeling der gemeente als industriecentrum, behoort intusschjen met groote zorg te worden geleid. Voor het oogenblik is er de klemmende vraag naar industrieterrein. Aanvragen daartoe moesten reeds worden afgewezen, omdat de gemeente niet beschikt over gronden, die voor het vestigen van industriën ge- eigend zijn. Heb ik het goed begrepen, dgn leeft er ook in de gemeente zelf een uit gesproken aandrang om doelbewust op een verdere industrialiseering aan te stu ren. Het behoeft geen betoog, dat het in dat geval een'eerste eischt zal zijn in de behoefte aan industrieterrein op korten termijn te voorzien. Het is alsaan echter evenzeer noodzake lijk in den breede te overwegen, welke ver dere maatregelen in verband met dezen ontwikkelingsgang op korten of langen ter mijn dienen te worden getroffen. Het voor nemen der gemeente om industrieën aan te trekken vormt op zichzelf reèds een uit voerig program. De gevolgen van industrie vestiging een tweede. Ik volsta met te wij zen op de toenemende behoefte aan volks huisvesting, behoorlijk vakonderwijs so ciale zorg en recreatie, die zich alsdan zal voordoen. Er is nog een tweede reden, waarom ik mij verheug thans als uw burgemeester te "mogen fungeeren. Alphen is behalve een opkomende in dustrie-gemeente eveneens de centrum-ge meente van het Rijnland. Dit blijkt o.a. uit de aanwezighe4d ter plaatse van belangrijke onderwijsinstellingen. De naastliggende omgeving is goeddeels op Alphen georiën teerd. De Rijnstreek als zoodanig heeft voor mij een groote mate van aantrekkelijkheid. De omgeving en het landelijk gedeelte van Alphen zelf behooren tot een buiten gewoon mooi gedeelte van de Provincie Zuid-Holland. Het voqpit op zich zelf een probleem er voor te waken, dat een verde re industrieele ontwikkeling geen inbreuk maakt op het uitgesproken landelijk karak ter der Gemeente Het zal voor mij een groote voldoening zijn voor zoover zulks althans op mijn weg komt te liggen óók WAAR BLIJFT BINKY? 33. Op zjjn gemak nam Doderik plaats in de fauteuil. ,JMu zijn we onder elkaar, Jaap", sprak hij, .,i'k kan me best begrijpen, dat je de buit alleen wilt houden, maar dat kan nu eenmaal niet, je bent in onze macht. Zeg mij nu waar ze verborgen is, dan delen we samen en die vijf laat ik er buiten." Even stond Tobias perplex over zoveel slechtheid. Nu wou die man zijn eigen kameraden gaan verraden. Maar een nieuw idee kwam bij hem op. Het was misschien het beste om er op in te gaan, want veel geduld leek die Doderik niet te hebben en wie weet wat ze dan met r.em zouden gaan uithalen. „Oké"! zei hij, en Doderik sprong op van plezier en klopte Tobias op zijn schouder: „Ik wist wel dat je verstandig was ma: r denk er om, geen woord aan die vijf. Vertel op!" „Het is in...,,. straks wellicht ook voor de streekbelangen een bijdrage te mogen leveren. Mijne heeren raadsleden, uit verschillen de bron is mij gebleken, dat er in den raad ondanks onderling verschil in levensopvat ting, een zeer goede toon en verstandhou ding heerscht, Het is mijn voornemen er voor te waken, dat deze goede verstandhou ding niet verbroken wordt. Ik ben bereid spoedig vertrouwen te schenken Op een krachtdadige medewerking van het personeel der Gemeente wordt door mij gaarne gerekend. Mijne hoeren, het zij mij vergund de hoop uit te spreken, dat deze dag, het begin mo ge z;jn van een voor de gemeente Alphen aan den Rijn recht voorspoedige periode. Een periode, waarin de tijdsomstandigheden ons gunstig zijn. Een periode bovenal waar in wij allen ons van dag tot dag afhanke lijk weten van God, die slechts door Zijn zegen de verwezenlijking van onze wen schen kan waar maken. MEERDERE TOESPRAKEN. Vervolgens sprak, namens den raad de heer A. J. Dekker, Dit is, aldus ving spr. aan, voor U en voor haar, die het leven van vreugde en zorgen van hoogtij en neergang, van zonneglans en schaduwdon- ker met u deelt, een dag van uitzonder- Ikke groote beteekenis. Een mijlpaal, waarbij u in dank en erkentenis, 't hoofd moogt opheffen tot den grootsten Magis- traat, aan Wien alle ambtsdragers roeping en gezag ontleenen en uit wiens wonder lijke Openbaring wij wijsheid en krachten putten om ons daarvan op de juiste wijze te kwijten. De wetenschap, dat hiermede ook uw diepst gefundeerde levensbeginsel is aan gewezen, kan ons vertrouwen in uw ko men tot ons slechts vermeerderen en onze dankbaarheid voor Hare Majesteits benoe ming slechts vergrooten. Doch ook voor onze gemeente die wij als wettig gekozen raad vertegenwoordigen, is dit een dag, waarop welkomstwoord en hartelijke hand. druk, vlaggentoci en kinderzang, iets wil len vertolken van onze blijdschap, dat een n'euwe vader der burgers zijn intrek bij ons neemt. Spr. wees vervolgens op de verschillende oorzaken van deze vreugde en liet het vele, dat in deze «gemeente als uitingen bouw, onderwijs, kunsten en wetenschap pen, aanwezig zijn, de revue pas seeren, om aan te toonen, dat de burgemeester in belangstelling en toe wijding naar verschillende kanten bevre diging kan zoeken, wijl stellig nog niet overal de uiterste grenzen zijn bereikt. Een raad die u zonder eenige reserve een hartelijk welkom toeroept, een gemeente, die bruischt van leven en streven en een toekomst die voor burgemeescter en on derdanen van de schoonste belofte is ver vuld, zóó slaan wij, aldus spr. te zamen de handen ineen, om, onder afbidding van den zegen des Allerhoogsten, aan den ar beid te gaan tot heil van de gemeente Al phen aan den Rijn, welks nageslacht uw beleid en onzen samengang met eere en Dankbaarheid moge vermelden! De gemeente-secretaris, de heer A. Veen- huijsen, die mede namens de hoofden van dienst, het overige personeel in dienst der gemeente, alsmede namens den chef van. politie en de leden van het politiecorps zijn welgemeende gelukwenschen aanbood, zegde volgaarne alle medewerking toe bij de tenuitvoerlegging van die taak waar mede de burgemeester als de centrale figuur in het gemeentebestuur is belast. Als u met tal van ambtenaren in min of meer regelmatig contact zult komen, dan zult U daarbij ongetwijfeld ervaren aldus spr., dat ze ieder voor hun taak berekend zijn. Sor. deed een beroep op de welwil lendheid en goede zorg van den nieuwen burgemeester, waar het betreft de behar tiging van de onderscheiden persoonlijke belangen, welke in de toekomst ongetwij feld diens aandacht zullen vragen en zeide vervolgens tot slot, dat de wetenschap dat de hoogste chef medeleeft met den ambte naar mensch, aan de goede verhoudin gen, welke hier bestaan, niet anders dan ten goede zal kunnen komen en de ar beidsvreugde in het belang der gemeente zal verhoogen. Namens de Commissie van ontvangst uit de burgerij sprak nog de heer A. Tol lenaar een complimenteus woordje Wan- neer ik de burgerij van uw nieuwe ge meente als in défilé aan u mag laten voor bijgaan, aldus spr., dan vormt zich een stoet van trouwe en hardwerkende boeren en tuinders, ondernemende industrieelen en plichtsgetrouwe vakkundige arbeiders. Dan sluiten zich aan vooruitstrevende mid denstanders, bekwame ambtenaren en em- pJoyé's, allen ook die werken mogen in dienst van kerk en onderwijs, opvoeding en volksgezondheid en tenslotte nog zoo- velen meer. Aan déze bevolking, aan déze gemeente mocht de definitieve officieele leiding niet langer ontbreken. Spr. wees op de twee meest uiteenloopende facet 1 en van het burgemeestersambt nl. burgemeester, met het accent op mééster en daarnaast burger vader met de klemtoon op het woord va der. Na afloop van het officieele gedeelte van de installatie recipieerde de burgemeester met zijn echtgenoote in de, eveneens stem mig versierde trouwzaal, waar ve'e depu taties van vereenigingen. organisaties en vele particulieren van de geboden gelegen heid en met den nieuwe burgervader per soonlijk kennis te maken, gebruik maak ten. Rest ons één opmerking. In aanmerking genomen het groot aantal genoodigden van buiten de gemeente, viel het ons op, dat ei in verhouding zoo weinieen van onze plaatselijke notabelen een officieele uit- noodiging ontvingen. Het stelde ons teleur dat de geestelijke stand, waarmede de bur gerlijke autoriteiten de meest nauwe en VTiendschappeMjke samenwerking dienen te onderhouden, in het geheel niet aanwezig was. Naar het ons bij informatie bleek was aan deze instanties geen uitnoodiging ver strekt Dit moeten wij ten zeerste betreu ren en wij vertrouwen, dat hier zeker geen opzet in het geding is. ROELOFARENDSVEEN Blindenbond St. Odilia. In de St. Pan- cratiuszaal is de jaarlijkschc uitvoering ge houden door den Blindenbond, welke een steeds toenemende populariteit gaat genie ten. In een voorwoord sprak de heer Meyer, bestuurslid van de bond de aanwezigen toe en legde groote nadruk op het sociale werk van de bond. Door de tooneelvereeniging „Nut en Verbaak" uit Hillegom werd daar na opgevoerd „De Krates", waarmee veel succes werd geoogst. Aan het einde dankte de heer Meyer voor het mooie finantieele resultaat van den avond.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3