3)e&jkióefve(3ou/fca/tit Wordt nu het vuren in Indië gestaakt OP KORTE GOLF Nederland en Duitschlands toekomst De deportatie van Duitsche werkers ZATERDAG 2 NOV. 1946 üureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003 Telefoon .voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week. 1 10 p. mnd. f 3 25 p. kwartaal Franco p post 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10925 Hoofdred.: Rector H SONDAAL en TH. WILMER. Uitgave van N.V „De Leidsch* Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m Bij contract belangrijke korting. Gemeenschaps gedachten I"\E DAGEN van Allerheiligen en Aller- zielen zetten vóór ons als wij wil len luisteren naar de woorden van de Kerk den diepen zin van de katholieke ge meenschapsgedachte, zooals in een artikel „Gemeenschapszin" in ons blad yaki j.l. Donderdag is verklaard. Met veel belang stelling en waardeering hebben wij in „De Leidsche Post" van Vrijdag 1 Nov. een be schouwing gelezen vrfn ABC, waarin deze Protestantsche schrijver voor de „protes- tantsche lezers, die niet zoo vertrouwd zijn met de liturgische kalender van de Roomsch-Katholieke Kerk" er op wijst, dat „het goed is, op 1 November aan heiligen en martelaren te denken" en op 2 Novem ber aan alle overledenen, daarbij citee- rend een vers van Melis Stoke zooals men weet: een slachtoffer van het verzet tegen de Duitschers waarvan de eer ste strophe hier volgt: „Blijft allemaal toch krachtig voor mij bidden, hoe 't mij in deze wereld ook verga, of ik terug zal komen in uw midden dan wel alleen nog in uw geest besta". De katholieke leer over de gemeenschap, in al haar consequenties, opent wijde perspectieven perspectieven van zonni ge blijdschap en stralende troost, maar ook perspectieven, die ons een ontzaglijke ver antwoordelijkheid voorhouden. In. de „Li nie" werd onlangs geplaatst een inhoud rijk „gebed voor de gehangenen", waar in, de schrijver zegt, dat zijn gedachten uit gaan naar heb, „die misschien wel hun mis daden hebben gepleegd,' omdat ik heb na gelaten U, God, behoorlijk te dienen". Door de katholieke gemeenschapsleer weten wij, dat wij anderen kunrien helpen, maar óók, dat wij mede-schuldig zijn aan de misdaad van anderen, als wij hun onze hulp onthou den.... Dat is óók een zijde van de ge meenschapsleer en een huiveringwekken de zijde. „Waarlijk, een huiveringwekkend en nooit voldoende te overwegen geheim, dat n.l. het heil van velen afhangt van de gebeden der leden van het mystieke Lichaam van Jezus Christus en van de vrij willige verstervingen, die zij in deze mee- - ning op zich nemen". Met deze woorden wijst Paus Pius KH in zijn Encycliek over het „Mystieke Lichaam van Jezus Christus" op één der vele zijden van de gemeen- is-werkelijkheid. Gouverneur van Curasao, dr. P. Kasteel, in Nederland Met het K.L.M.-vliegtuig, dat gisteren middag uit New York op Schiphol aan kwam, is in het vaderland teruggekeerd de gouverneur van Curagao, dr. P. A. Kasteel. Gevraagd naar het doel van zijn bezoek, antwoordde hij: „Als je 6y2 jaar uit het vaderland weg bent geweest, wil je einde lijk wel eens een keer terug. En als je als gouverneur in 4.y~ jaar tijd vijf ministers van OverzeesChe Gebieden 'hebt gehad, wil je toch wel eens weer persoonlijk contact hebben". De economische toestand te Curagao tee- kende dr. Kasteel heel kort als volgt: „Een paradijs. Iedere Amerikaan en Canadees die er komt, is verwonderd, dat er in het geheel geen rantsoeneering is, en men er alles kan krijgen. Maar den laatsten tijd hebben wij den uitvoer moeten beperken, want het werd te erg. Natuurlijk zijn er ook moeilijkheden, vooral door de snelle bevolkingstoeneming en als gevolg daarvan het woningvraag stuk. Er is voor Curagao nu ook een bouw plan. Een ontwerp van deri architect Du- dok uit Hilversum, een plan van 4 mil- lioen Curagaosche guldens, maar.... de materialenpositie. In verband met den strijd der ambtenaren van het Directoraat-Generaal voor de Prij zen tegen prijsopdrijving, is bepaald, dat zij alle in de étalages niet geprijsde artike len in beslag mogen nemen. GISTEROCHTEND is eindelijk generaal wapenstilstandsbesprekingen, die door voortgang kunnen vinden. Men zal zich her leden week met een escorte van gewapen men dit escorte niet zonder meer in Batavia weer naar het binnenland. Gen. Soediman te Batavia Na zijn aankomst verklaarde Soedirman tegenover Aneta, dat alle republikeinsche eenheden volledig van den wapenstilstand op de hoQgte waren gesteld. Hij voegde er aan toe: „Indien het bevel tot het staken van*het vuur wordt gegeven, zal bewezen worden, dat de discipline in het republi keinsche leger voldoende is. Indien bij de Naar wij vernemen zal de uitzending van militairen naar Indië niet onderbro ken worden. Dat de tweede divisie zich waarschijnlijk eerst in. het volgend voor jaar voor Indië zal inschepen, op een tijd stip dus, dat de opleiding door de auto riteiten als afgesloten kan worden be schouwd, houdt niet in, dat afgezien wordt van een aanvulling der reeds in de Oost aanwezige lichte infanteriebataljons. Deze bataljons, die verleden jaar Sep tember reeds naar Indië zijn vertrokken, worden nog geregeld aangevuld en zullen op een sterkte gebracht worden van twee lichte infanteri j-divisies. Aanhangwagen reed in op kerkgangers. Drie ongelukken: vijf dooden. Gistermorgen om 9 uur is te Koog aan de Zaan een noodlottig ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft ge kost. Ter hoogte van de grafische inrich ting der firma Bakker geraakte een aan hangwagen, komende uit de richting Alk maar, los en reed in op eenige kerkgangers; mevrouw Kruis uit Zaandijk en haar zoon tje waren direct dood. Mevrouw Heyne uit Assendelft, die zwaar gewond werd, is aan de gevolgen overleden. Later werden nog een zevenjarig knaap je uit Zaandam en een negenjarig kind uit Oost-Knollendam door auto's aangereden en gedood. CONSUMENTENCREDIET. Spoedig zullen nadere mededeelingen volgen over het consumentencrediet, waar voor de belangstelling nog steeds beneden de verwachting ligt. Het eerste nieuws is: de aanvraag-termijn sluit niet op 9 Nov. maar wordt met minstens veertien dagen verlengd. Voorts kan thans als zeker wor den medegedeeld, dat indien men twee jaar lang regelmatig aan de afbetalingsplicht niet heeft kunnen voldoen, het nog te be talen crediet wordt kwijtgescholden. In normale gevallen zal dus het crediet binnen twee jaar moeten zijn afgelost. De afbe talingsplicht begint met 25 cent per week per 100 gld en klimt op tot 1 gld. per week per 100 gld. DUITSCH HOUT VOOR NEDERLAND. Brigade-commandant W. H. Draper, van de economische afdeeling van de Ameri- kaansche militaire regeering, heeft mede gedeeld, dat 21 October te Karlsruhe een begin is gemaakt met de verscheping van hout, ter waarde van 3.75 millioen pond sterling naar Nederland en Engeland. Volgens de overeenkomst zal vóór 31 Ju li 1947 650.000 stere sparren- en dennen hout geleverd worden. Dit is de grootste exporttoewijzing van de Amerikaansche zo ne sinds de bezetting. Tachtig procent van -het kwantum volgens de mededeeling voldoende om 40.000 kleine, houten huizen te bouwen gaat naar Engeland. De rest krijgt Nederland. DE PRIJS. VAN COKES. Bij levering aan huis van den verbrui ker is de prijs voor cokes 1. 2 of 3 4.25, voor grove coker 4.05 en voor cokes 4 3.90 per eenheid.' In de groote steden mo gen deze bedragen met 10 cent worden verhoogd. Soedirman te Batavia gearriveerd zoodat de zijn afwezigheid traineerden, nu ten slotte inneren, dat de Indonesische generaal ver- de Indonesische soldaten arriveerde en dat wilde toelaten. De generaal vertrok c komende vergadering van de wapenstil-? standscommissie een overeenkomst tus- schen de partijen wordt bereikt, kan een „staakt het vuren"-order binnen 24 uur verwacht worden." De zitting van de wapenstilstandscommis sie tot hedenmiddag uitgesteld. De eerste botsingen op Sumatra. Een communiqué van het Nederlandsche leger meldt de eerste botsingen op Suma tra sinds de'op 24 October begonnen lan ding van Nederlandsche troepen. Drie Ne derlandsche soldaden zijn gewond bij een aanval van extremisten in het Westelijk deel van Medan Bij een andere aanval in Medan op een geallieerd convooi werden 1 Nederlander en 3 Britsch-Indiërs gewond en werd 1 Britsch-Indiër vermist. Ook op Celebes en in Soerabaja hebben schietpar tijen plaats gehad. Regeeringsverklaring over het republi keinsche geld. In een officieele bekendmaking wijst de directeur van het departement van Econo mische Zaken van Nederlandsch-Indië Mr. J. H. van Ho >gstraten, er op, dat in de ge bieden onder Nederlandsche gezag het Ne- derlandsch-Indische geld het eenig wettig betaalmiddel is, en dat betalingen alleen in dit geld kunnen worden gedaan. BINNENLAND. H.M. de Koningin heeft Z.H. Exc. Mgr. Steph. J. M. Kuypers, C.S.S.R., Apostolisch Vicaris van Suriname vóór zijn vertrek uit ons land, in particuliere audiëntie ontvan gen. H. M. de Koningin heeft in particu liere audiëntie ontvangen Lord Temple- wood (vroeger Sir Samuel Hoare), voor zitter van de Help Holland Council, en Lady Templewood. Den gast is de onder scheiding van Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau verleend. De Bataafsche heeft grootsche plan nen. Te Rotterdam zal zij de beschikking krijgen over 75 H.A. aan den Petroleum haven om daar nieuwe installaties te bou wen. De doodstraf is door het gerechtshof te Arnhem uitgesproken over den politie man P. C. Cieraad, die in 72 arrestaties door de S.D. de hand heeft gehad. Het ge rechtshof te Rotterdam heeft D. J. N. Slaaf die had deelgenomen aan een executie van Rotterdamsche burgers door de uitschers, ter dood veroordeeld. De vergoedingen, welke door notaris sen voor hun werkzaamheden ten hoog ste mogen worden bedongen of aanvaard, zijn die, welke golden vóór 9 Mei 1940, vermeerderd met 25 pet, met uitzondering van de tarieven voor veilingen van onroe rend goed, fabrieksgebouwen en machine rieën, waarvoor een verhooging van 10 pet. is toegestaan, en van de tarieven vooi veilingen van_ roerend goed. Twee officieren, die zich hebben schul dig gemaakt aan diefstallen uit gebomoar- déerde huizen en zwarten handel, bevinden zich te Middelburg in- het huis van bewa ring. Breda telt ruim 82.000 inwoners; bij een vorige telling 78.000. Het tekort op de gëmeentebegrooting is 1.340.000 gld. Hilversum wijst voor 1947 een tekort aan van 1.7 millioen. Kleine jongens^ die nog al eens in de bunkers in het bouwland bij het vlieg veld bij Loosdrecht spelen, vonden een huls met buskruit. Een van de jongens wist den 16-jarigen D. Hoogeveen, wo nende aan den Radeweg, te bewegen om het projectiel tot ontploffing te brengen, met het gevolg, dat deze jongen hevige brandwonden aan gezicht en handen op liep, terwijl hij vermoedelijk een oog zal moéten missen. Een jeep is te Wezep in volle vaart te gen een melkauto gereden. De inzittende sergeant S. uit Groningen was op slag dood. de tweede inzittende luzitenant S. uit Broek op Langendijk werd zwaar ge wond. In de mijn Oranje-Nassau is een mijn werker onder vallend gesteente bedolven en gedood. Een geval van voedselvergiftiging heeft zich te Hilversum voorgedaan. Zes personen zijn na een feestelijken maaltijd ziek geworden; drie moesten naar een zie kenhuis worden overgebracht. Vermoede lijk is ondeugdelijke blikgroente de oor zaak. Er zijn valsche tiengulden biljetten in omloop. Op den achterkant staan in plaats van letters (de strafbepaling) kleine schui ne streepjes; de nummering 5 ba of 5 bo staat op den achterkant. De fractievoorzitter van de C.P.N. in den Utrechtschen gemeenteraad H. J. Bas- tiaanse is dezer dagen plotseling uit de partij gezet. Aan boord van den walvischv aarder „Willem Batendsz" bevinden zich twee journalisten, de be kende natuur"or- scher Jan P. Strij- bos en Hannes de Boer, d>e het leven der vogels in het Zuidpoolgebied zul len filmen. Jan Strij. bos (rechts.» en Han nes de Boer met hun camera's op het schip tijdens hit op- ontho rd te Southamp ton. België, Nederland en Luxem burg bij de besprekingen verdrag Duitschland België, Nederland en Luxemburg hebben gisteren te Washington, Londen, Moskou en Parijs een verzoek ingediend om bij de aanstaande bijeenkomst van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken, die het Duitsche vredesverdrag zul len bespreken, vertegenwoordigd te zijn. Volgens den Berlijnschen correspondent van de .Daily Telegraph" zou thans be gonnen zijn met het deporteeeren van Duitsche dokters naar de Sovjet-Unie. Een zeventiental geneesheeren en specialisten uit het district Pankof van de Sovjet-Rus sische zóne van Berlijn zou reeds wegge voerd zijn en men verwacht verdere de portaties. De Berlijnsche medische raad zou de kwestie bespreken en binnenkort waarschijnlijk een verklaring afleggen. Professor Boehlein, verbonden aan de me dische school te Berlijn, is uit de Sovjet- Russische zóne naar de Amerikaansche ver huisd, daar hem gezegd was, dat hij gede porteerd zou worden. Geruchten, volgens welke ook verpleegsters gedeporteerd zou den worden, zijn nog niet bevestigd. Duitsche technici in Engeland. Het Britsche ministerie van bevoorra ding maakt bekend, dat 10 Duitsche tech nici in November naar Groot-Brittannië zullen worden overgebracht voor tewerk stelling bij de inrichting voor geleide pro- Prins Bernhard zwanenbroeder Z. K. H. Prins Bernhard is in Brabants hoofdstad in het Zwanenbroedershuis ge ïnstalleerd als zwanenbroeder. Wijlen Z.K.H. Prins Hendrik was zwa nenbroeder en ook H.M. Koningin Wilhel- mjna en H.K.H. Prinses Juliana zijn als zoodanig opgenomen in de illustre Lieve Vrouwe Broederschap te 's-Hertogenbosch. De illustre Lieve Vrouwe Broederschap, die in 1318 werd opgericht, was aanvanke lijk een zuiver godsdienstige vereeniging, welk karakter na de overgave van 's-Her togenbosch in 1629 gewijzigd werd. Toen werd bepaald, dat de helft der broeders tot de katholieke en de andere helft tot den hervormden godsdienst zou behooren. De broederschap bestaat uit 36 broeders, waar van de 8 oudsten den naam dragen van proost. Uit deze 8 wordt jaarlijks de regee- rend proost gekozen. Het onderscheidingsteeken der broeders is mr. G. van Zinnicq Bergmann te Vugt. lie tusschen doornen. Het onderscheidings teeken der zwanenbroeders is van goud met een rozet en b'nten in paarse kleuren Alleen personen van vorstelijke bloede kunnen den titel van zwanenbroeder ver krijgen. Donderdagmiddag heeft de illustre Lie ve Vrouwe Broederschap in Den Bosch haar jaarvergadering gehouden onder pre sidium van den regeerend proost, mr. dr. G. Kolff te Geldermalsen. Z.K.H. Prins Bernhard werd aan het gebouw van het Zwanenbroedershuis door twee broeders be groet. De regeerend proost der broederschap heeft aan den broederlijken maaltijd met een korte rede den prins geïnstalleerd en hem met de gouden brodsie onderscheiden. De nieuwe regeerend proost der illustre Lieve Vrouwe Broederschap voor 1946'47 is mr, G. va nZinnicq Bergmann te Vught. jectielen te Westcott. Nog eenige andere technici zullen zich later bij hen voegen. De tewerkstelling van deze menschen ge schiedt volgens een plan, in Mei ontwor pen, waarbij Duitsche geleerden te Farn- borough te werk gesteld zouden worden. De tien Duitschers, die naar Westcott gaan, hebben evenals alle andere vrijwil lig een contract geteekend. Momenteel zijn 26 Duitsche geleerden bij het koninklijk vliegtuigbedrijf in Farnbo- rough werkzaam op aërodynamisch en der gelijk gebied. Er worden onderhandeliry- gen gevoerd voor tewerkstelling van nog 15 Duitschers, onder wie 4 radio-experts. Vijf vakkundigen op het gebied van turbines zijn in dienst van de firma C. en A. Parsons te New Castle-on Tyne. Degrelle in Brazilië? De Belgische ariïibassade te Rio de Ja neiro heeft den Belgischen consuls in ge heel Brazilië opgedragen samenwerking te zoeken met de plaatselijke politie ter op sporing van den Belgischen fascistischen (Rexistischen) leider, Leon Degrelle, die zich mogelijkerwijze in Brazilië bevindt. ONTWAPENING EN SPANJE OP UNO-AGENDA. Éénstemmig heeft de Algemeene Verga dering van de Vereenigde Volken besloten het Dinsdag door Molotof gedane voorstel tot beperking der bewapening en het ver bieden van het gebruik van atoombommen voor oorlogsdoeleinden, op de agenda van de vergadering te plaatsen. De sècretaris-generaal van de Vereenig de Nat,ies, Trygve Lie, heeft een ontwerp resolutie van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Rzymowski, ont vangen, waarin de leden der V.N. worden uitgenoodigd de diplomatieke betrekkingen met het bewind van Franco te verbreken. TRANSPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT Een transportvliegtuig is bij Saint Leger la Montagne, in het departement Haute Vienne (Centraal-Frankrijk), neergestort. Het was een Junker, die van Parijs naar Casablanca op weg was. Volgens de laatste berichten zijn 20 pas sagiers en 3 leden van de bemanning om gekomen. Er waren geen overlevenden. Een boer, die het ongeluk zag gebeuren, vertel de, dat hij het vliegtuig zag dalen, alsof het een noodlanding wilde maken, toen het plotseling van ongeveer 70 meter hoogte, recht naar beneden dook en op den grond gekomen, ontplofte. Het medisch bureau te Lourdes maakt thans melding van het feit, dat elf doktoren een verklaring hebben onder teekend, volgens welke de vier jaar oude Frangois Pasqal, die blind was en ver lamd aan armen en beenen, op wonderbare wijze genezen is. Het kind werd in 1938 uit Pau in de Pyreneeën naar Lourdes ge bracht. De „Daily Express' geeft wat het noemt „authentieke bijzonderheden omtrent con structie en productie van atoombommen in Amerika". Het blad zegt, dat Ameri ka thans een voorraad van 96 atoombommen moet heb ben. Het geeft tevens een teekening van een bom en beschrijft deze als een groo te luchttorpedo van ruim 4000 kilogram. Het aantal wordt afgeleid uit het feit, dat de productie ten tijde van de atoombom op Nagasaki (15 maanden geleden) 6 stuks per maand bedroeg. Amerika bezat op dat oogenblik nogi slechts 8 atoombommen. Het tempo, der productie zou in den loop van den tijd niet zijn opgevoerd. De lengte van cfe bom is volgens genoemd Ülad meer dan 7 meter. In elke bom wordt ongeveer 45 kilogram plutonium gebruikt dat een nog krachtiger explosieve ^De Atoombom^ werking heeft dan uranium. Deze hoeveelheid zou in twee gedeelten in een lange metalen buis worden aange bracht. Als zij snel bij el kaar worden gebracht, volgt automatisch de explosie. De groote lengte en het groote gewicht van de atoombom komen in hoofd zaak op rekening van ge noemde buis, die door twee looden mantels is omgeven, teneinde de gevaarlijke uit straling van het plutonium tegen te gaan. De diameter van de bom, met inbegrip van het ge stroomlijnde buitenste om hulsel, is ongeveer 60 centi meter. Aan beide uiteinden wordt een parachute beves tigd. Vier kleine metalen vinnen voltooien het geheel. Het blad schrijft verder, dat de te Hiroshima gebruik te bom uitsluitend uranium bevatte en op 300 meter bo ven den grond tot explosie kwam. Op deze hoogte zou het nuttig effect het grootst zijn. Door deze bom kwamen 80.000 menschen om het le ven. De bom op Nagasaki had een geringere uitwerking, hoewel zij met plutonium was gevuld. Een der para chutes weigerde echter, waardoor de bom op den grond of even daarboven ontplofte. De Nederlandsche ambassadeur in Was hington dr. A. Loudon, verklaarde: „De Nederlandsche regeering heeft her haalde malen de aandacht van de Ameri kaansche regeering gevestigd op het wezen lijk belang, dat Nederland hééft bij de toe komst van Duitschland De Nederlandsche regeering heeft meer dan eens zijn verlan gen te kennen gegeven om van het begin af aan deel te hebben aan het uitwerken van dien status. Met het oog op de aan staande bijeenkomst van den Raad van Mi nisters van Buitenlandsche Zaken der groo te vier heeft de Nederlandsche regeering nogmaals dit dringende verzoek aan de Amerikaansche regeering gericht". Dr. Loudon verklaarde, dat het stand punt van Nederland identiek was met dat van België en Luxemburg Den Dré voor zijn rechters Eisch zeven jaar gevangenis Op den vooravond van Allerheiligen, den dag, dien hij in zijn radio-vertelsels destijds met ontroering beschreef, stond A. Grau- mans, meer bekend als Den Dré, terecht voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam. Terwijl de procureur-generaal mr. Blaisse de ten laste legging voorlas, werden wij er aan herinnerd, dat Graumans, oud- medewerker van den K.R.O., langs den weg van het nazi-departement in Den Haag was opgeklommen tot hoofdredacteur van Qe Gooi- en Eemlaftder te Hilversum, en door den inhoud van talrijke artikelen heeft getracht, de Gooische bevolking te infecteeran. Hij heeft Hitier, Mussert en hun trawanten voorgesteld als de redders van Europa, en hij deed het zóó arglistig, dat hij in aanmerking kwam voor den Goe- dewaagen-prjjs. Na de bevrijding, toen hij Zich reeds wegens ziekte had teruggetrok ken uit zijn veroverd ambt en hij de N.S.B. had verlaten, werd hij niettemin onmiddel lijk gearresteerd. Na anderhalf jaar interneering stond hij tegenover den president, prof. mr. van Ha mel, als een volkomen wrak. steunende op stokken wegens chronische rheumatiek en verouderd door andere kwalen, ofschoon Graumans nog slechts 52 jaren telt. Hij trachtte in bieedsprakigheid zijn ar tikelen te vergoelijken, maar tenslotte moest hij alles toegeven. Hij zag zijn fou ten in; hij had er spijt van. Op gezag van Deken Frank van Hilversum had hij in 1944 zi).i post opgezegd en in de krant verklaard, dat hij geen lid van de N.S.B. meer was. En om zijn troosteloosheid op *e heffen, had de Kerk gehoord den Aartsbisschop hem geholpen uit het fonds der bijzondere nooden. Tegen den gestelden eisch van zeven jaar gevangenis en ontneming van rechten, richtte de verdediger mr. Hilterman zich in een verschoonend pleidooi. Hij verontschul digde Graumans, die wel publicist was, maar een onervaren journalist, en die was verblind geraakt door een vallende ster. Hij vroeg in elk geval xecht van cassatie. De uitspraak volgt over veertien dagen. OUD-ILLEGALEN VOOR DEN RECHTER. Overval op munitie-depót beraamd. Voor de rechtbank te Rotterdam stonden negentien verdachten terecht, die op 4 Augustus j.l. te Hoek van Holland een munitie-depót in de lucht wilden laten vlie gen, doch dank zij de activiteit van de le ger- en politiemacht in den val liepen.' Voorts zouden zij onder den naam „Het co mité van actie van oud-illegalen" politieke delinquenten en collaborateurs, die volgen* hen niet voldoende gestraft waren, hebben willen aanpakken, zoo noodig met gebruik van vuurwapenen. De eerste verdachten waren H. G. C. Mulder, 42 jaar; J. L. Lagendijk, 39 jaar en L. M. Lanen, resp. sergeant en korpo raal bij de gezagstroepen en chef-monteur. In zijn requisitoir wees mr. Van Oosten in een uitvoerig betoog op het gevaar, dat aan dergelijke vereenigingen is verbonden. Hij eischte tegen Lanen 3 jaar, Lagendijk 2 jaar en Mulder 2 jaar met aftrek van voorarrest. NIEUWE POSTTARIEVEN ZIJN INGEGAAN. Gisteren zijn, zooals gemeld, de nieuwe posttarieven ingegaan. De voornaamste hiervan zijn: binnenland, brieven tot 20 gram 10 cent, 20 t.e.m. 100 gram 15 cent. briefkaarten V/2 cent, stadsbrieven en brief kaarten worden resp. 6 cent en 5 cent. Het tarief voor drukwerken t.e.m. 50 gram wordt 2 cent. S"— WEERSVERWACHTING ooooo O Aanvankelijk hier en daar opkla- o rend, met plaatselijk mist en nog g kou. Later toenemende bewolking; g o tijdelijk eenige regen; aanwakkeren- g o de wind tusschen Z. en Z.W.; gelei- g delijk stijging van temperatuur. o oooooooooooooooooooooooooooooooouooooooi

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1