Ruim 4P00 maal zoo zoet als suiker Afscheid Burgem. mr. G. F. van Berckel Prof. Verkade vindt nieuwe zoetstof „Wij hebben nog steeds te maken met een wereldsuikertekort, dat zeker de eerste twee jaren nog zal voortduren. In die rich ting bewegen zich althans de cijfers zeker wat Amerika en de Scandinavische landen betreft. En dan is daarbij nog geen reke ning gehouden met het feit, dat in Azië ook vóór het tekort zich demonstreerde veel saccharine gebruikt werd, omdat suiker niet te betalen was". In dezen geest liet dr. C. P. van Dijk, con servator van prof. dr. ir. P. E. Verkade, ïich uit in een onderhoud, dat een A.N.P.- redacteur met hem had naar aanleiding van lezingen, welke deze Deltsche hoog leeraar, die thans in Amerika vertoeft, daar gehouden heeft. Daarin heeft hij gewag gemaakt van een nieuwe zoetstof, welke hier te lande ontdekt is en welke ruim 4.000 maal zoo zoet is als rietsuiker. Naar uit de mededeelingen van dr. van Dijk bleek, is hier inderdaad sprake van een ontdekking. Reeds voor den oorlog was prof. Blanksma bezig met onderzoekingen op het gebied van smaakstoffen. Toen hij in samenwerking met dr. van der Weyden pogingen deed een bepaalde stof te berei den, werd een donkerbruine vloeistof ver kregen welke bijzonder zoet was. Nadien is prof. Verkade erin geslaagd, uit dit pro duct twee stoffen, van oranje en roode kleur, af te scheiden, de oranje stof bleek een zoetstof te zijn ruim 4000 maal zoo zoet als rietsuiker. Deze stof in den handel gebracht als „zoetstof O.K." heeft buiten de veel grootere zoetkracht dan andere preparaten bezitten, nog andere voordee- len. Zoo heeft ze in het geheel geen bij smaak en ze is geheel onschadelijk. Boven dien is ze „vrij eenvoudig", zooals de che micus het uitdrukt, te bereiden, zonder ge bruikmaking van omvangrijke fabrieksin- stallaties. De grondstoffen zijn in ons land overvloedig aanwezig. Voor de bereiding OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN GEMEENTERAAD. De raad der gemeente Alphen aan den Rijn kwam Dinsdagavond onder voorzitter, schap van den loco-burgemeester wethou der J. Spreij Thzn. in het raadhuis in openbare vergadering bijeen. De heer W. M. Vos was wegens ziekte verhinderd, Naar aanleiding van punt 4 van mededee lingen betreffende de plaats gehad heb bende vleeschvergiftiging in deze ge meente, dankt de heer A. F. Ruijssenaars den voorzitter voor de toezending van het ■uitgebreid rapport. Spr. verwijst naar de laatste alinea van genoemd rapport, waar in gesproken wordt over materialen- schaarschte en hoopt dat B. en V/. alles in het werk zullen stellen om deze nood zakelijke materialen spoedig te verkrij gen. Spr. betreurt dat de gemeentelijke geneesheer niet bereid is gevonden de ge vraagde inlichtingen aan B. en W. te ver strekken. De heer Verdonk. is het volko-. men met den heer Ruijssenaars eens en drong aan op meer voorzichtigheid aan de slachtplaats. De heer W. S. v. d. Meent vraagt den z.g. afval. (pens. e. d-) put waar op in het rapport als een der mogelijkhe den van besmettingsgevaar wordt gewe zen, zoo spoedig mogelijk van de nabij heid van de centr. slachtplaats te doen verwijderen en vestigt de aandacht van B. en W. op de sloot achter deze instelling, welke z.i. een „rustoord" is van vliegen e.d. insecten, welke besmetting kunnen veroorzaken. De voorz. antwoordt, dat den Dir. van Gemeentewerken is opgedragen den put te doen verwijderen, dat met betrekking tot de sloot reeds voorzieningen zijn getroffen in het uitbreidingsplan der gemeente en dat ook B. en W. het standpunt van den gemeentelijk-geneesheer, om de gevraag de inlichtingen niet te verstrekken, on juist achten. De Secretaris deelde echter het een en ander den voorzitter mede, waaruit bleek, dat de gemeentelijk genees heer ten deze in verbinding stond met den veterinairen dienst, waaraan hij me- dedeeling verschuldigd was. Bij de ingekomen stukken was een schrijven Van den heer W. M. de Vos, dat hij ontslag neemt als lid van den raad; bericht van den heer G. Nyman, dat hij zijn benoeming tot lid van den raad aan neemt. Het voorstel van B. en W. betreffende verhuring van een perceeltje grond voor 25.per jaar aan C. Zoetemeijer voor den bouw van een terras, behoorende bij het Café ,De Heul", werd z.h.s. aangeno men. Voorstel van B. en W. inzake het verzoek van hei R.K. Kerkbestuur van den H. Bonifacius om medewerking krach tens artikel 72 e.v. der L. O. wet 1920 voor verandering van de inrichting van zijn school aan de Paradijslaan (voorziening van complete electriciteitslichtinstallatie). De heer W. Geerlof kan met inwilliging van het verzoek accoord gaan, doch infor meerde of deze voorziening niet het gevolg is van de Duitsche bezetting. De voorzitter zegt ook van die gedachte te zijn uitgegaan, toen hem het verzoek bereikte doch bij nader onderzoek is ko men vast te staan, dat de voormalige licht, leiding reeds vóór de Duitsche ingebruik name düsdanig was verouderd, dat ver nieuwing toen reeds noodzakelijk was, doch toen om verschillende redenen niet mogelijk. Spr. acht het volkomen billijk, dat deze kosten geheel voor rekening der gemeente komen. Hierna aangenomen. Voorste^ van B en W. aan den raad in zake verlSging van het rentetype van een niet de Coöperatieve Boerenleenbank ge sloten ge'dleening, respectievelijk restant ad 22.700 van 3% 's jaars tot 3 's jaars en een ad f 105.00 (restant) van 3 yK op 3% zuiks met ingang van 1 Jan. 1947. Z.h.s. aangenomen. Voorstel van E. en W. inzake het berus ten in een rechtsvordering, tegen de ge meente ingesteld door het R. K. Werklie denverbond „St. Joseph" te Utrecht. (Be treft een vordering van genoemden bond op de gemeente ad 39.361.50, wegens on verplichte aflossing van de geheele lee rling ineens aan het N. A. F,, welke aflos sing thans door den genoemden bond niet wordt erkend). De Voorz. deelt mede, dat hoewel het eerste contact met het Bureau Vereen/ van Ned. Gem. geen ander resultaat opleverde, dan dat de gemeente ten deze zeer zwak staat, ontvingen B. en W. eenigen tijd na het uitgebrachte prae-advies aan den raad heeft men slechts eenige chemicaliën noo- dig, welke in voldoende mate worden inge voerd. Men heeft dus, vrijwel zonder dat het de viezen kost, een product kunnen maken, dat ons land deviezen kan opleveren. Ook wanneer het wereldsuikertekort te eeniger tijd zal zijn opgeheven, behoudt het product zijn beteekenis, niet slechts voor die streken, waar men den suikerprijs niet kan opbrengen, maar ook met het oog op het gebruik door diabetici. Zooals gezegd is de nieuwe zoetstof in den handel: hoofdzakelijk is het nieuwe product aan fabrikanten geleverd, die het reeds verwerken. een circulaire van hetzelfde bureau, waar- :n een soortelijk geval wordt behandeld. Naar aanleiding hiervan stelde de voorzit ter voor de behandeling van dit geval in den raad op te schorten en het besluit eenigen tijd uit te stellen. Aangezien de afdeeling Rechtspiaak van den Raad van Rechtsherstel te 's Gravenhage op een tpoedig antwoord aandringt zullen B. en W. den raad op korten termijn voor de behandeling hiervan bijeenroepen en ho pen dan voornoemde circulaire nader te hebben bestudeerd. B. en W. zullen dan zoo noodig mei een herzien prae-advies komen. De raad ging met dit voorstel ac coord. Hierna sluiting. Middenstandsvereeniging. Onder lei ding van den heer C. Y. Ponsioen startte gisteravond in de St. Josephzaal de R.K. Middenstandsvereeniging met haar geva rieerd winterprogramma. Vele leden wa ren tegenwoordig met hun echt- en of huisgenooton, terwijl de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging op overduide lijke wijze daadwerkelijke belangstelling toonde, door een groote deelname èn door een prijzenswaardige actieve medewer king aan de uitvoering van een met zorg voor dez enavond samengesteld pro gramma. In zijn openingswoord ontvouwde de heer Ponsioen het volledig winterpro gramma hetwelk veel moois en goeds be looft en door de leden met algemeene in stemming werd begroet. Met betrekking tot de jongeren in de ge" lederen van de middenstanders zeide spr., dat de tijd niet ver van heden af zal zijn, dat de ouderen zullen moeten retireeren en plaats maken voor de jongeren. Zoo dra dat moment zal zijn aangebroken zullen de K.J.M.V.'ers klaar en bereid mteten zijn. Een oude, bijna in vergetelheid geraak te vereenigingsband werd hernieuwd en verlevendigd door de spreekbeurt welke de oud-geestelijk adviseur der afdeeling, kapelaan J. N. Kossen uit ordrecht ver vulde, en die sprak over „Gezinsleven herstellen is de matschappij redden....". Vervolgens belichtte kapelaan Kossen het jeugdprobleem, dat vanzelfsprekend zeer nauw verbonden is met het gezinsle ven en zeide, dat er naast het groote, te waardeeren idealisme der jeugd, onder hen zeer zeker ook veel afkeurenswaar digs leeft. Zoo de ouders zijn, zoo zyn de kinde ren, en zoo de maatschappij en zoo is de gemeenschap De ouders moeten de roe ping van het huwelijk en de opvoeding der nakomelingen bovennatuurlijk opvat ten. Zij moeten heiligen zijn, aldus spr., omdat ze door het goede voorbeeld de kinderen moeten leiden naar een beter gemeenschapsleven Indien het waar is, dat er groot gebrek is aan een goed ge meenschapsleven, dan kan dat tlleen her steld worden door een goed begrepen, christelijk beleefd gezinsleven. Het dames-sextet van het St. Bonifacius zangkoor, o. 1. v. den heer Chr. A v. d. Mark zong ter afwisseling, op begeeste rende wijze „Der Lindenbaum" van Schu bert en „Zwa Stemlan" van Kartner; de heer Jac. Verkleij speelde op piano, zeer gewaardeerd, „Mazurka's" van Chopin, „Allegro" van Beethoven, „Rondo" van Mozart en begeleidde het vioolspel van den heer N Verkleij Jr. in „Sonate" van Vivaldi, „Allegro" van Fiocco er\ „Rondo" van Sitt. Beiden speeld envoi overgave en genotvol. Rest ons nog te vermelden, dat de dames A. Ponsioen en A, Breukel, res pectievelijk „La Violetta" van Alessandro Scarlatti en „Neerlands Vlag" van Rams- horst als sopraansolo ten gehoore brrert- ten. Het was een lust voor het oor deze zangeressen te beluisteren. Nadat de heer Ponsioen tot slot alle medewerkenden had bedankt werd over gegaan tot een gezellig samenzijn met een dansje, waarbij evenals tijdens de pau ze mevr. Van Kleef—Vergeer uit Kwintsheul het muzikale gedeelte, van het populaire genre, op uitmuntende wijze verzorgde. HILLEGOM Ruiten troef. De glasinzameling van Zaterdag j.l. is een groot succes geworden: 3 groote vrachtauto's waren totaal afgela den. Jammer dat de Hillegomsche Harmo niekapel, by gebrek aan belangstelling on der haar leden haar medewerking niet kon verleenen, zoodat met alleen „Crescendo" de heele gemeente niet kon worden afge werkt. De straten, die Zaterdag niet aan de beurt konden komen, zullen Zaterdag 2 November worden bezocht. Het comité "ver zoekt vriendelijk het glas klaar te willen zetten. KATWIJK AAN DEN RIJN De Harmonie in het goud. Morgen her denkt de Katwijksrhe Harmonie den dag, aat deze muziekvereeniging 50 jaar gele- DIJKGRAAF VAN ^RIJNLAND BENOEMD. Bij K.B. is benoemd: tot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland, W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, te Voorschoten. BALANS IN DE BOLLENSTREEK. In 1944 moest de handel in bloembol len zich gedvvcr.gen richten op Duitsch- iond. De Duitsche importeurs betaalden bestellingen meestal vooruit. Door de ont wikkeling van den oorlog konden vele reeds betaalde zendingen niet meer wor den geleverd. Het Nederiandsche Beheers instituut heeft cieze gelden als vijandelijk vermogen aangemerkt, doch verschillende oollenhandelaren lieten na aan de daaruit voortvloeiende verplichtingen te voldoen. Thans heeft de economische dienst van het departement van economische zaken een intensieve controle ingesteld, die zich be zig houdt met het opmaken van *n balans. Bij elke betrokkene afzonderlijk zal wor den vastgesteld wat hij aan Duitschland heeft geleverd en welk bedrég hij heeft ontvangen. Het zal in zekere gevallen om belangrijke sommen gaan. den werd opgericht. Veel up en dows heeft de vereeniging in dit lange tijdperk mee gemaakt, maar zelfs bij de ergste „downs" heeft men zich er altijd weer weten boven op te werken. In den bezettingstijd heeft de Ver. eenigen tijd gedwongen vacantie genomen, doch niet zoodra waren de bezet ters in den aftocht of de vroolijke tonen van de Harmonie droegen er toe bij de stemming zoo mogelijk nog meera op te voe ren. En wat zouden de Koninginnefeesten zijn geweest zonder de Harmonie? Morgen wordt het feest officieel gevierd in een der zalen van het Missie-college aan den Over- rijn. De donateurs en andere genoodigden zullen daar aanwezig zijn met de jubilee- rende vereeniging. Daarover meer na deze plechtigheid. Botsing. v. D. reed met zijn met stroo geiadén wagen door het schrikken van het paard tegen de stilstaande tram op. En kele ruiten van de tram moesten het ont gelden. De voerman werd aan het hoofd, hand en beenen verwond. LEIDSCHENÜAM BRANDENDE OLIE OVER HET LICHAAM. Aan boord van het aan de Delftschekade alhier liggende motorschip „Vrachtzoeker 1" heeft Woensdagmiddag omstreeks vijf uur een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan de ongeveer 30-jarige gehuwde schipper J. P. M. wonende te Rijnzater- woude, het slachtoffer is geworden. Op dat uur wilde M, wiens schip juist was gelost, zijn motor aanzetten om naar Naarden te varen teneinde nieuwe lading te halen. Plotseling ontplofte een benzinelamp, met het gevolg, dat de man de brandende vloei stof over het lichaam kreeg. In vlammen gehuld rende hij naar dek en sprong in de Vliet. Met groote moeite wist men het slachtoffer weer op den kant te krijgen, waarna hjj overdekt met brandwonden is binnengedragen bij den smid M. Daar medische hulp niet te krijgen was, heeft een juist passeerende automobilist daarop den man naar Sint Antoniushove' te Voorburg vervoerd. De schippersknecht, die zich ook in de machinekamer bevond, kreeg brandwon den aan zyn handen. Banden-diefstal- In een der voorgaan de nachten is ingebroken in dc garage van v. P. aan de Leidsunenade, waaruit van de gestalde auto alle ban-Hn zijn gestolen. Met behulp van der. politiehond leidde het spoor naar een'zekeien E. e.encens aan de Leidschekade, aie rroeger werkzaam was by v. P. Voor verder on^er^jek is E. gear resteerd. NIEUWKOOP Jubileum Zuster Hubertinc. Betref fende het gouden kloosterfeest van Zuster Ilubertine vernemen we nog nader, dat op Zondag 10 November om tien uur een p'ech- tjge Hoogmis zal worden opgedragen tot haar intentie. NOORDWIJK DOOR MEISJES-STUDENTEN GEADOPTEERD. De nationale meisj es-stu<ienten-vereeni ging' „Alpha XI Delta" te Chicago heeft Noordwijk geadopteerd, aldus meldt U.P. Een bedrag van ten minste 5000 dollar zal beschikbaar worden gesteld voor de vis- scherij en de bollenteelt in die plaats. Mr. van de Mortel, oud-burgemeester van Noordwijk, thans consul-generaal te Chi cago heeft de gift in ontvangst genomen; als dank voor deze geste zal Noordwijk 5000 geselecteerde bollen naar de studen tenvereniging sturen. L.T.B De eerste vergadering in dit seizoen mocht zich verheugen in een groo te belangstelling. Bij de opening werd herdacht het verscheiden van het zeer ac tieve lid L. J. v. Went, voor wiens ziele- rust werd gebeden. Staande de vergade ring gaven zich 18 nieuwe leden op, ter wijl meerdere nog zullen volgen, doordat de groep kleine kweekers zich en blpc wil aansluiten bij de plaatselijke L.T.B. In verband hiermede was een verzoek binnengekomen aangaande bestuursuit- breiding. Zoowel bestuur als vergadering kon hiermede accoord gaan en op de e.v. bijeenkomst zullen door verkiezing twee leden aan het bestuur worden toege voegd. Tot afgev. naar de algemeene en districtsvergaderingen werden benoemd A. J. v d. Meer en A. v. Rhijn, De be schrijvingsbrief voor de alg. vergadering bracht nogal wat besprekingen naar vo ren, waarmede de afgevaardigden reke ning hadden te houden. Na een zakelijke rondvraag volgde sluiting. ROELOFARENDSVEEN DOSR-lustrumfcesten. Zooals reeds is gemeld zal bij het overschrijden van een belangrijke datum in de gescniedenis van de Veensche Sportclub D.O.S.R. een feest worden georganiseerd. Belangrijke ge beurtenissen werpen hun schaduwen voor uit. Zoo zal op 1 Nov. (Allerheiligen) des middags om 2.30 uur een belanryke ope- ninswedstryd voetballen worden gespeeld tusschen een veteranen-elftal en het elf tal van de Veiling „E.M.M." Velen zullen gaarne nog eens de oude steunpilaren van D.O.S.R. aan het werk willen zien. De op stelling is: Veteranen: doel: E. de Koning. Achter: Th. de Koning en Jac. v. d. Meer. Midden: Jac. v. d. Meer Pzn., A. Kalker H. de Prie. Vóór Nic. van Berkel, H. F. van Rui ten, P. v. d. Meer Czn., M. Wesselman, D. de Koning. E.M.M.doel: R. Oomen. Achter: H. Bak ker en Cor de Koning. Midden: Joop Oomen, A. Dobbe, Cor Heemskerk. Vóór: P. Koek, Co Rietbroek, J. van Klink, P. v. d. Zwet, P. H. Verdeel. Grenscontrole: mej. Trees v. d. Meer. Eentrée ten bate van het lustrumfonds. SASSENHEIM Uitvoering „St. Caecilia". De vereeni ging voor ontwikkeling en ontspanning voor R.K „St. Caecilia" gaf in het K.S.A.- gebouw efen drietal uitvoeringen van het vroolijk spel in 3 bedrijven „Welkom bin nen!" De talrijke aanwezigen behoeven zich de gang naar de K.S.A. niet te bekla gen. „St. Caecilia" heeft haar reputatie hoog gehouden. Het spel was in alle op zichten af. De regisseur heeft eer van zyn werk. Zonder de andere spelers ook maar iets te kort te doen, willen we onze waar deering uitspreken voor het spel van Leni, die haar moeilijke rol schitterend vertolkte. De butler Jozef, kan een voor beeld voor zijn Engelsche collega's zijn. Geen enkele maai viel hij uit de plooi, steeds even correct afgemeten. De heer Terhove bleek van het begin tot het eind een opvliegend man te zijn, met een warm kloppend hart voor zijn nicht Leni. Wc hopen Caecilia weer spoedig te kunnen te rugzien. Op elk der 3 avonden werd een collecte gehouden voor de glasactie Ruiten Troef, die 243.65 opbracht. Waarlyk, wat St. Caecilia doet, doet ze goed! Glasinzameling. A.s. Zaterdagmiddag wordt alhier een glasinzameling voor de geteisterde gebieden gehouden. Het devies moet zyn: in elk gezin minstens één schil derij zonder glas. Geboren: Bartholomeus Jacobus Cor nells Maria z. van Th. H. Juffermans en J, C. J. Bergman; Nicolaas Petrus Maria z. van Th. J. G. Duindam en G. van Keu len; Johanna Wilhelmina Jane Mary d. v. D. Hoek en E. Heygen; Cornelis Francis- cus Jozef z. van A. W. Blom en C. M. Moerel; Johannes Petrus Maria z. van M. H. v. d. Vlugt en L. W. Wesseling; Dirkje d. van H. Broer en A. van Noort. VOORHOUT. Medegedeeld werd dat tot loco-burge meester is benoemd wethouder P. v. d. Hulst en tot wethouder van de bedrijven den heer H. a_,indeboom. Het lid v d. Nouland had schriftelijke vragen gesteld tot B. en W. in verband met geruchten, dat er plannen zijn tot bouw van middenstandswoningen. Er zyn in* derdaad plannen omdat aan de Heerenstr. eenige grond bouwrijp is voor dit doel, doch zoo spoedig mogelijk zal ook tot bouw van arbeiderswoningen worden overge gaan. De heer v. d. Nouland kan zich hier mede niet vereenigen en vindt, dat hier een systeem wordt toegepast als na den vorige oorlog in Duitschland, waar het gold „als je geen ambtenaar bent verdwijn dan maar". Voor ambtenaren zijn hier wel wo ningen maar *oor arbeiders niet. Wij moe ten eerst zorgen voor de arbeidersstand en dan pas voor de middenstand. Er wordt hier met een groot gedeelte der burgerij geen rekening gehouden, aldus spreker. Dit alles is wel een geluid wat men gaarne zal hooren aldus de voorzitter. Op het nu open liggende terrein is nu eenmaal geen plaats voor arbeiderswoningen, maar B. en W. zyn toch werkelijk wel diligent genoeg in zake bouw van arbeiderswoningen Het lid v. d. Nouland kan het echter niet eens wor den met den voorzitter, zoodat het lid Spierenburg de voorzitter helpt. Men moet het eene doen, doch het andere niet nalaten. Hierbij denkt hij aan wonin gen voor personeel van de B.N.S. en L.W.S., doch ook de fcouw van arbeiderswoningen moet bespoedigd worden. Een voorstel van B. en W. om in de reis kosten van L. J en Joh. Welage te Voor hout wegens schoolbezoek te Haarlem en Leiden 50 pet. bij te dragen werd goedge keurd. Eveneens een voorstel om een be drag van 230.beschikbaar te stellen voor brandweermateriaal. OP de meest eervolle wijze werd aan den voorzitter ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken stand, met gelijk tijdige benoeming als onbezoldigd ambte naar van den Burgerlijken stand van den heer P. H., commieschef ter secretarie. Na de rondvraag komt Mevr. van Berc kel de raadzaal binnen, en neemt plaats naast den voorz., waarna deze de volgen de rede uitspreekt. Het schijnt mij toe, nu mijn vrouw aan mijn zyde heeft plaats genomen, alsof een nieuwe secretaris is opgetreden doch zoo is het niet. Ik herinner mij nog alsof het gisteren gebeurd is, hoe ik jaren geleden hier ben ingehaald en geïnstalleerd. Al is de samenstelling van de raad nu anders als toen, de geest is dezelfde gebleven. Na de installatierede door de loco-burgemeester was het de heer Spierenburg, die toen het eerste het woord nam, wat ook nu steeds zoo was. De eed welke ik toen heb afgelegd met alle consequenties daaraan verbonden is me steeds bij gebleven. Mij is toen van begin af duidelijk geweest, dat de groote waarde van het Nederiandsche politieke leven is, de prachtige samenwerking van initiatief en vrye meeningsuiting Het democratisch idee moet zoo zijn, dat ieder kan zeggen wat hij wil, wat ik dan ook steeds zoodanig heb opgevat. Helaas heeft het lot gewild dat gedurende 5 bange jaren het Nederlandsch initiatief het zwij gen werd opgelegd. Nu we gekomen zijn in een tijd, dat het weer anders is geworden, zie ik terug op de voorbij zijnde jaren, waarin ik steeds ge tracht heb dat te doen wat mijn eed mij oplegde. Dat was mijn plicht en voor mij een groot geluk. Een terugblik in het ver leden bezielt mij met een gevoel van vriendschap en dankbaarheid. Ik heb mij steeds zeer hartelijk verbonden gevoeld aan Uw gemeente, en kan U niet zeggen hoe dankbaar ik ben voor deze gemeente te hebben mogen werken. Dit is te danken aan uw prettige samenwerking. Deze jaren zijn ondanks alles, jaren geweest van harde arbeid en gewekte illusies, gebleven. Mij zou het zeer lief zijn geweest als alle diiOOeiganget DE ONBEKENDE MAN 30. Tobias had allang begrepen, dat er nog iemand in de kamer aanwezig moest zijn, want die iemand had immers de deur voor ze geopend? En deze man kon alleen maar achter de schijnwerper staan. Hoe wel hij er dus op voorbereid was, schrok hij er toch wel een beetje van. „eh.. ne.. eh.. neem me niet kwalijk, ik dacht dat we onder elkaar waren. Ik had nog niet het genoegen aan u voorgesteld te worden. Mijn naam is Tobias Sloom! Vrijgezel van beroep!" „Ha! Ha! Ha!" klonk het vanach ter de schijnwerper, „je bent en je blijft een grappenmaker, Jaap, maar denk je dat ik hierin zal lopen?" Dreigend had de onzichtbare man gesproken en even werd bet Tobias kil om het hart Op dat mo ment maakte de meester-boef zich zicht baar door enkele stappen vooruit te tre den. gemaakte plannen werkelijkheid zouden zyn geworden, maar de 5 oorlogsjaren heb ben veel verhinderd en het is bij plannen Mijn vrouw is in vele opzichten mijn geestelijke hand geweest. Wij met ons bei den hebben door u, in ruim verband ge zien, vele gelukkige jaren hier doorge bracht. Wij gaan niet weg met het bloedend hart van de officieele redenaar, maar met weemoed naar het geluk wat wij hier ach ter laten. Ik acht het gelukkig, dat met u steeds weer de beleving van waarlijk chris telijke grondslagen het streven is geweest. Heeren wethouders, de geest in ons col- lege was steeds uitermate aangenaam, waarvoor ik u dan ook dank zeg. En spe ciaal u, wethouder v. d Hulst, was voor mij een groote steun, terwijl ik me verheug dat ook wethouder Lindeboom zijn taak met veel initiatief heeft aanvaard. Ook ben ik dankbaar voor de samenwerking met oud secretaris Meissen, nu burgemeester van Wateringen, en vind het gelukkig dat se cretaris v. d. Aardweg blyk geeft van groo te deskundigheid. Zonder eenige angst voor de toekomst verlaat ik deze gemeente, met mijn hart aan deze streek hangend. Mocht het mij ge geven zijn in een geheel ander kader nog iets voor Voorhout te doen, indien ik dat in overeenstemming kan brengen met mijn nieuwe taak, dan zal ik dat niet nalaten. Ik dank u voor het vertrouwen dat ik steeds in uw midden heb mogen onlervm den, ook namens mijn vrouw. Moge het ge geven zijn, dat onder Gods leiding nog veel voor deze gemeente tot stand komt Hierna verkreeg wethouder v. d. Hulst het woord, en dankte als oudste wethouder, met eenige welgekozen woorden den voor zitter voor het vele wat hij voor Voorhout heeft gedaan. In een uitvoerige uiteenzet ting memoreert hij wat onder zijn leiding is tot stand gekomen en feliciteert hem met deze mooie promotie. Ook wethouder Lindeboom sprak eenige waardeerende woorden en dankte voor de prettige samenwerking. Nadat allo raads leden nog het woord hadden gevoerd, nam de secretaris het woord om namens de amb- tenaren en den geheelen raad zijn dank uit te spreken, waarna hij aan mevrouw van Berckel een prachtige bouquet roode rozen aanbood. Hierna sluiting RADIO VRIJDAG t HILVERSUM I (301 M.) 7.00 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.00 Morgenwijding, 11.00 Eddy Wales, 11.15 v. d. vrouw, 11.45 Ber. uit Indië, 12.00 Gram., 12.30 Trio, 13.00 Nieuws, 13.15 Muziek, 14.00 Kookpr., 14.20 Kamer orkest, 15.20 Hoorspel, 16.00 Orgel, 16.30 v. d. Jeugd, 17.00 Orkest, 17.30 Muz. Caus., 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 v. d. Ned. strijdkr., 19.00 N.V.V., 19.15 Gram., 19.30 Caus., 19.50 Actual., 20.08 Kamermuziek, 20.30 Caus., 21.00 Gram., 21.50 Buitenl. overz., 21.45 Vaudeville-ork., 22.15 Jazz, 22.40 Avondwyding, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 8.30 Hoogmis. 10.30 Voordracht, 10.45 Gram., 11.30 v. d. Zieken, 11.45 Gram., 12.00 Stafmuziek. 12.30 Piano, 13.00 Nieuws, 13.15 Vaudeville-ork., 13.45 Caus., 14.00 Trio, 14.30 Bijbel, 15.00 v. d. Vrouw, 16.00 Muziek, 16.30 v. d. Jeugd, 16.45 Sextet, 17.30 K.J.M.V., 18.00 Gram., 18.15 Caus., 18.30 Orgel, 19.00 Nieuws, 19.15 Caus., 19.30 Allerzielen, 20.00 Actual., 20.15 Orkest, 22.00 Nieuws, 22.20 Caus., 22.35 Avondgebed, 22.50 Gram., 23.00 Orkest, 23.30 Gram. ZATERDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.08 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 9.00 Mozart-program. 10.35 Gramo- foonmuziek. 11.45 Familieberichten uit In dië. 12.35 Eddy Wales. 13.00 Ned. Stryd- krachten. 13.30 Gevarieerd programma. 14.00 Piano-recital. 15.30 „Van boek tot boek". 15.45 Koninkl. Militaire Kapel. 16.15 Lezing. 17.00 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 De Ver- eenigde Zangers. 20.00 Nieuws. 20.20 Jan Vogel. 21.15 Jane Eyre. Een hoorspel. 22.00 Bont programma. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.30 Plechtige Hoogmis in het Cisterciënserkloos- ter „Mariënkroon". 9.50 Orkest. 10.20 Sana- te. 11.00 „De Zonnebloem 11.25 Gemeen schap der Heiligen. Spr. rector Sanders uit Wassenaar. 12.03 Requiem Gabriel Fauré. 13.00 Nieuws. 13.45 „De tooncelkijker" door Jan Derks. 14.00 Zang. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 „De Wigwajn. 16.00 Zang. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaansch". 17.15 Jonge kunstenaars. 18.15 Journalistiek Weekoverzicht. 19.00 Nieuws. 19.15 Gra- mofoon. 20.00 Nieuws. 20.30 Lichtbaken. 21.00 De nieuwe spelling. 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek Nieuws. 22.35 Avondgebed. 22.50 Muziek.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3