3)e CcicbchcSoutcmt De V.S. dringen aan op ontwapening Nieuwe voorstellen te Batavia gereed De Grondwetsherziening in de Kamer GEMEENSCHAPSZIN (~ÖP KORTE GOLF DONDERDAG 31 OCT. '46 bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f0.26 per week. f 1 10 p. mnd. 3 25 p. kwartaal Franco p post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10924 Hoofdred.: Rector H SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G G VAN ELBURG. Uitgave van N V „De Leidsche Courant" en Stichting ..De Burcht" Advertenties 15 cent p. m.m Bij contract belangrijke korting. Me 't De gevolgen van haat IET HAAT zullen we de wereld niet red- *den. Met haat zullen wij geen nieuwe, betere samenleving ppbouwen. Met haat in het hart zijn christelijk woorden in den mond een huichelarij of een bespotting. Wij herhalen, wat wij al meermalen heb ben uiteengezet: bestraffing van den mis dadiger door de daartoe geroepen over heid is natuurlijk geen uitvloeisel van haat. Als men in de practijk van het maatschap pelijk leven zijn afkeuring over en zijn af keer van het kwaad aan den kwaaddoener laat bemerken, opdat deze zichzelf niet misleide en tot inkeer kome, Ws dat natuur lijk evenmin een uiting van haatgevoelens. Haat is het. als men wraak neemt op een ander, om een zekere bevrediging te schen ken aan lagere gevoelens, aan een lagere passie, die buiten de controle en de macht staat van het door de christelijke leer voor gelicht verstand. Het IKO (Inter Kerkelijk Overleg) van de afd. Gelderland ten O. van den IJsel heeft het noodig geoordeeld, de overheid er op te wijzen, dat de reclasseering van politieke delinquenten ernstig gevaar loopt doordat velen zich bij de behandeling van bedoeld^ delinquenten laten leiden door gevoelens van haat. Men lette er wel op, dat hier wordt ge sproken van: reclasseering. En er kan al leen sprake zijn van reclasseering bij men- schen, die hebifcn misdaan, die geestelijk omlaag zijn gezakt of uit hun evenwicht zijn geslagen, maar die zelf weer betere menschen verlangen te worden of bij wie redelijkerwijze mag worden verondersteld, dat dit verlangen kan worden opgewekt. Bedoeld IKO zegt o.m. in een adres aan de Regeering: De overheid staat wat be treft de berechting en behandeling van po litieke delinquenten voor ontzaglijke moei lijkheden. De nood van ons volk is in bree- de kringen zoo groot, dat van een bevoor rechting van politieke delinquenten boven andere bevolkingsgroepen geen sprake mag zijn De geestesgesteldheid van ons volk is echter van dien aard, dat een reclasseering van deze bevolkingsgroep achterwege zal blijven, indien de overheid geen duideliik voorbeeld geeft en de medewerking der Kerken niet ten volle wordt aanvaard. En dan wijst het adres op te lage steunnormen, weigeren om in dienst te nemen, enz. Naar aanleiding van het bovenstaande moge in het algemeen worden geconsta teerd, dat de na-oorlogsche perio'de ook en vooral wat betreft de toepassing, de prac- tiseering van de christelijke liefde funeste gevolgen van den oorlogstijd ondervindt. Wat ons heelemaal niet verwondert. Maar wat wij allereerst in ons zelf met mar-slijke kracht moeten bestrijden. Met haat en met gebrek aan liefde bereiden we voor een nieuwe wereldramp. I>E SOVJET-MINISTER MOLOTÖF heeft zooals gisteren gemeld, Dinsdag aan de Algemeene Vergadering der Vereenigde Naties in een resolutie een uitspraak ge vraagd over de noodzaak van een algemeene beperking der bewapening en het ver bieden van de vervaardiging en het gebruik van atoombommen. Gisteravond heeft de Amerikaansche afgevaardigde senator Austin hierop geantwoord. Steun der V.S. aan resolutie van Molotof Hij verklaarde, dat de Amerikaansche regeering bereid is geheel en al met alle andere landen der V.N. samen te werken in het nemen van maatregelen voor ontwa pening. „De V.S- dringen aan op ontwape ning. De V.S gelooven, dat het voorstel van den heer Molotof op onze agenda moet worden geplaatst en geheel en al bespro ken." Austin drong aan op doelmatige veilig heidsmaatregelen, waardoor staten, die een dergelijke ontwapening uitvoeren, tegen de gevaren van inbreuk en ontduiking worden beschermd. De Amerikaansche regeering is bereid een volledige verkla ring af te leggen over het aantal van haar gewapende strijdkrachten in het buiten land. De Amerikaansche troepen zijn slechts in bevriende landen met toestem ming van die landen zelf. Het door Molo tof voorgestelde onderzoek (door den Vei ligheidsraad naar de aanwezigheid van troepen van een lid der V.N. op het grond gebied van een ander lid), aldus Austin, moet alle gemobiliseerde gewapende strijd krachten in binnen- en buitenland omvat ten. Senator Austin sprak vervolgens over het recht van veto. „De V.S. zijn op het oogenblik gekant tegen wijziging van arti kel 27 van het Handvest (handelend over het récht van veto). De V.S. erkennen, dat er ruimte voor verbetering in de werk zaamheden van den Veiligheidsraad is, LEENING VAN 500 MILLIOEN DOLLAR De Internationale Bank voor 'Éerstel eri Ontwikkeling heeft gisteren bekend gemaakt, dat van de Neder'andsche regee ring een schrijven is binnengekomen, waarin Nederland een leening aanvraagt van 500 millioen dollar. VIJANDELIJKHEDEN TUSSCHEN FRANKRIJK EN VIETNAM GESTAAKT. Gisteren is het bevel tot het staken der vijandelijkheden tusschen de Fransche tioepen en de nationalisten van Vietnam ten uitvoer ge'egd. Drie uur voordien heb ben Vietnamsche troepen nog Fransche stellingen, rondom Saigon aangevallen al dus meldt het Fransche persbureau uit die stad. Het vuren werd pas tot kort voor n'iddernacht gestaakt. Leden van Commissie-Gen. naar Nederland Nieuwe Nederlandsche voorstellen, welke zijn uitgewerkt door de compiissie-generaal en zijn gebaseerd op de preliminaire be sprekingen met de Indonesische delegatie, zijn gereed gekomen en zullen, naar Aneta meldt, binnen de eerstvolgende tien dage? worden bekendgemaakt. Ook de Indonesi sche delegatie is bezig nieuwe voorstellen uit te werken.. Men acht het waarschijnlijk, dat beide partijen haar voorstellen voor nadere be studeering zullen uitwisselen. In verband hiermede hebben gezagheb- UIT EEN BEGROOTINGSVERSLAG. In het voorloopig verslag over het hoofd stuk Binnenlandsche Zaken van de Rijks- begrooting worden zéér veel vragen gesteld en opmerkingen gemaakt. Als de minister daarop heeft geantwoord komen we er na der op terug. Een paar opmerkingen willen we er nu al uitpikken. Dure bureaucratie. Tegenover een uitkeering aan oorlogs slachtoffers, zoo merkte onder algemeene instemming een lid op, van f30.000.000 staat een bedrag van 14.000.000, te beste den aan het apparaat van de hulpverlee ning. Zoo ergens, dan is hier toch wel spra ke van dure gecentraliseerde bemoeiing van de overheid, terwijl de oplossing van over heveling naar de gemeentelijke instanties voor de hand ligt, cmdat zij dan financieel beter verantwoord en administratief beter uitvoerbaar is. De ambtenaren. Vry algemeen werd gewezen op de on rustbarende toeneming van het aantal ar beidscontractanten in rijksdienst. De salarissen der ambtenaren inzon derheid van de lagere ambtenaren aldus een algemeene klacht, kunnen niet be schouwd worden als in overeenstemming te zijn met de algemeene stijging van de prij zen en het valt te betwijfelen, of de wan verhouding tusschen loonen en prijzen in dit opzicht zal worden opgeheven alleen door de toekomstige prijzenpolitiek der re geering. Algemeen werd daarom een radicale her ziening van de salarissen bepleit. Aangedrongen werd op verhooging der pensioenen voor de laagst gepensionneer- den. WAAR ZIJN ONZE - TROEPENSCHEPEN? KOTA AGOENG 26/10 van Bela- wan naar Soerabaja. NIEUW HOLLAND 30/10 8.30 uur v.m. van IJmuiden vertrokken. VOLENDAM 27/10 van Suez ver trokken wordt 6/11 te Colombo verwacht. bende Nederlandsche kringen die in nauw contact met de commissie-generaal staan, gewezen op de mogelijkheid, dat tvtee of meer leden van de commissie-generaal zich in de nabije toekomst naar Nederland zul len begeven om met de Nederlandsche re geering overleg te plegen. Verscheidene kringen te Batavia hebben blijk gegeven van hun teleurstelling over het feit, dat tot op heden, 16 dagen na de wapenstilstandsovereenkomst geen „staakt het vuren" kon worden afgekondigd. OOK HET VOOR-OORLOGSCHE NED. INDISCHE GELD ONGELDIG. In tegenstelling met een vroeger bericht wordt thans i^edegedeeld, dat Mohammad Hatta in een radiorede ter gelegenheid van de invoering van het republikeinsche geld heeft verklaard, dat de voor-oorlogsche bankbiljetten van de Java-bank m. i. v. 30 October ongeldig zijn. evenals in de toepassing van artikel 27- Be- beperking en zelftucht om alles, dat in strijd met het Handvest is, te vermijden, zijn essentieel bij het toepassen van den stemmingsregel". De Veiligheidsraad bijeen. De Veiligheidsraad der VN. is gister avond, op denzelfden tijd als de Algemeene Vergadering, te Lake Success bijeengeko men. De Poolsche afgevaardigde, dr. Lange,' stelde voor, de kwestie van het bestuur van Franco in Spanje aan de Algemeene Ver gadering voor te leggen. Aangezien de Al gemeene Vergadering volgens het Hand vest geen aanbevelingen over een kwestie kan doen, welke nog bij den Veiligheids raad in behandeling is. stelde dr. Lange voor, dit probleem van de agenda van den Raad af te voeren. Na eenige discussie ging de vergadering uiteen zonder tot een beslis, sing te zijn gekomen. Toen wij, direct na de werk was hij hekend door bevrijding, voor het feit het geheele land, terwijl stonden dat de katholie- verlangen óók nog bereid tot uiterlijk 1 Nov. de hij, door zijn kennis en functie van waarnemend ken van Leiden geen ka- prestaties in het drukkers- directeur der Leidsche tholiek locaal dagblad vak, overal bij vakgenoo- Courant te vervullen, ten uitstekend acces had. zouden krijgen, werd het R. K. Dagblad „De Burcht" opgericht. Het was van zeer groot belang, dat de leiding hiervan in handen kwam Zoowel de Stichting „De Burcht"als de oude re dactie, zullen met dank baarheid en met plezier den tijd van het samen- Wie hem persoonlijk werken met hem in hun G.G.v. ELBURG: van iemand, die over vak- kende wist bovendien, dat gedachten behouden.Waar kennis beschikte, 18 ka- hij zeer socipal voelde, hij thans, nu zijn taak is raats Nederlander was, eerst voor anderen en dan volbracht, heengaat om en bovendien bereid om voor zichzelf zorgde, ter- Hch temfolle te kunnen geheel onbaatzuchtig zijn wijl hij idealisme niet door wijden aan zijn eigen zakelijkheid liet uitroeien. tijd en zijn krachten aan dit katholiek orgaan te wijden. Degenendie „De gericht verzoek voldaan, Burcht" oprichtten dach ten toen onmiddellijk aan dit jaar heeft hij al zijn zaak en aan andere werk- Deheer van Élburg zaamhedent waartoe hij heeft toen aan het tot hem door het vertrouwen van velen werd geroepen, en vooral tot 7 Mei van wenschen wij hem veel den Warmondschen druk ker en uitgever G. G. van krachten aan „De Burcht" geschonken en daarna verdient. succes, dat hem van harte is gegund en dat hij volop Elburg. Door zijn illegaal was hij op uitdrukkelijk H. SONDAAL, pr. Dienstplichtigers krachlens wet naar Overzeesche GebiedscJeelen Gisteren heeft de Tweede Kamer de Grond wetsherziening in tweede lezing behandeld, waarbij een meerderheid van twee derden der stemmen noodig is om het ontwerp als aangenomen te kunnen beschouwen. Het ging om twee punfen: 1 Vergemakkelijking voor het aanbren gen van veranderingen in de Grondwet door Kamerontbinding te vervangen door keuze van een Kamer na Grondwetsherzie ning en 2. bepalen, dat krachténs de wet dienstplichtigen te land naar overzeesche gebiedsdeelen kunnen worden gezonden. Het eerste ontwerp werd na een vry korte discussie verworpen met 57 stemmen tegen 36 st. Voor stemden de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volkspar tij. (Er waren 3 leden buitenslands en er is een niet vervulde vacature). Het tweede werd aangenomen met alleen I CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Te'eurgeste'de Treesjes „Trees heeft een Canadees'en menig Treesje is in haar sas geweest, toen zij trouwde en met heerlijke vooruitzichten scheep ging naar Ca nada. Het waren niet alleen Neder landsche Treesjes, die graag naar Canada wilden, maar ook Engel- sche. De Canadeesche „bruiden schepen" hebben reeds 50.000 Engel- sche vrouwen van Canadeesche sol daten naar hun nieuwe vaderland overgebracht. Maarop de terug reis nemen zij menig teleurgesteld Treesje weer mee terug! De voor naamste teleurstelling schijnt het gebrek aan woonruimte te zijn en vervolgens de schoonmoeders! „In het algemeen worden wij door de Canadeesche moeders niet erg goed ontvangen", zei een van de teleurgestelde bruidjes. 't Is overal hetzelfde in. de we reld; het geluk is nergens volmaakt hier op aarde, zelfs niet in Canada. De Nederlandsche af gevaardigden van de U.N.O. tijdens de al gemeene zitting van de Vereenigde Vol keren in New York City. Vl.n.r.: dr. L. Beaufort, dr. J. H. v. Royen, mr. E. N. van Kleffens en dr. H. v. Blom. de stemmen van de communisten tegen. Nadat de stemmingen hadden plaatsge had, zette de Kamer zich tot de behande ling van de wijzigingen van de artikelen 157 tot en met 166 van de Gemeentewet. De belangstelling van de Kamer was' daarbij sterk verslapt. Een parlementaire mede werker van het A.N.P. schrijft naar aan leiding van het feit, dat een der voorstellen tot Grondwetswijziging in de Tweede Ka mer geen meerderheid van tweederden der stemmen heeft kunnen krijgen: „Aan deze verwerping van een voorge stelde Grondwetswijziging zal het kabinet zeker geen consequenties verbinden. Men kan tot deze conclusie komen op grond van een drietal punten. Ten eerste is het voor stel tot wijziging onzer grondwet niet inge diend door deze regeering, maar door het kabinet Schermerhorn. Ten tweede betrof het hier louter en technische wijziging, al leen ten doel hebbende om volgende wijzi gingen zonder Kamerontbinding tot stand te kunnen brengen. En dan zij in de derde plaats overwogen dat de wil'ziging verwor pen is alleen op giond van net feit, dat het ontwerp in tweede lezing geen tweederden der stemmen verwierf. Een regeering, die de meerderheid van het parlement tegen zich heeft, pleegt heen te gaan. Hiervan is echter geen spiake. De parlementaire werk zaamheden zijn dan ook op normalè wijze voortgezet. Had deze beslissing de regee ring. hoog gezeten, dan zou minister Beel zeker direct schorsching der beraadslagin gen gevraagd hebben." VOOR KWART MILLIOEN AAN JUWEELEN GEVONDEN. Dezer dagen deed de Amsterdamsche recherche, in samenwerking met een par t culieren detective, den heer Benedictt, een inval in een villa in Amsterdam Zuid. Jn een van de verwarmingsketels in den kelder werd een partij goud en juweelen gevonden. Bij het voortgezette onderzoek kwam vast te sLan, dat deze zaak een veel grooten omvang heeft dan aanvankelijk werd gedacht. Na de partij effecten, welke in Roer mond werd achterhaald, is thans onder den vloer van de vierde étage der Amsterdam sche villa, de woning van den concierge, voor de tweede maal een partij juweelen gevonden ter waarde van ongeveer een kwart millioen. Een hernieuwd onderzoek in den kelder bi acht nog ruim 25 schilde rijen te voorschijn. Voor een waarde van ruim twee millioen gulden is thans reeds opgespoord. OOSTENRIJKSCH PARLEMENT VRAAGT OM TERUGTREKKING VAN GEALLIEERDE TROEPEN. Het Oostenryksche parlement heeft gis teravond na een geheime zitting vart twee dagen eenstemmig een resolutie aangeno men waarin werdt gevraagd om de te» ïugtrekking der geallieerde bezettin gs* troepen. In de resolutie wordt tevens ge vraagd om herstel van de Oostenrijksche onafhankelijkheid, zooals deze in de ver klaring van Moskou is omschreven, het overdragen aan de Oostenrijksche regee ring van het bestuur over alle fabrieken, die thans in handen der bezettingsmogend- heden zijn, het teruggeven van de door de Duitschers gestolen goudvoorraden Allerheiligen en Allerzielen trekken vanzelf onze gedach ten omhoog naar de gemeen schap der Heiligen, naar de stad met de 12 gouden poorten, waar alle tranen worden ge droogd, aile leed wordt gestild en waar een waarachtige een heid alle zielen verbindt. Er gaat geen dag voorbij of wij lezen of hooren, dat wij ge meenschappelijk en gezamen lijk de moeilijkheden te boven moeten komen. Van alle kan ten overstroomen ons beschou wingen over gemeenschapszin en sociale gerechtigheid. Eigen lijk is dit een triest getuigeni voor ons christenen, want al di. schrijven en spreken wekt den indruk alsof dit gemeenschaps begrip en -besef iets heel nieuws is, waarvan men vroe ger nog nooit heeft gehoord. De katholieke gemeenschaps gedachte is echter zoo oud ah de Kerk zelf, en zij vindt haar oorsprong in de geloofswaar heid waarvan nooit is or zal worden afgeweken dat God de verlossins wil van alle men schen. Wie Gods Wil volbrengt, zoo leert de Kerk. overwint al le moeilijkheden, en na een schijnbaren ondergang staat hij op^ tot een nieuw en onvergan kelijk leven, en er zal niemand gevonden worden, die tekort komt aan genade en bijstand om de hem toekomende plaats in het Godsrijk te bezetten. De Kerk, die ten alle tijde de gedachten aan onze gemeen schappelijke verbondenheid verdedigt, zorgt tevens dat in dié gemeenschap de persoon lijke waarde van iederen mensch tot zijn volle recht komt. Daarmee heeft de Kerk de harrftonie gevonden, waar naar de anderen op zoek zijn geweest maar het niet hebben gevonden, hoezeer zii ook met nooie woorden het nieuwe lied der gemeenschap hebben ge- 'ongen Nationaal-socialisme en com munisme. zii hadden en heb ben den mond vol over ge meenschapszin. maar zij ver moorden beiae op dezelfde wijze de persoonlijkheid van den mensch. Als wij het feest van Aller heiligen en van Allerzielen vie ren in het waarachtig besef van de gemeenschap der Heiligen, dan doen. wij daarmee een on- zichtbaren, maar zeer doeltref- fenden aanvabop al de valsche voorstellingen, waarmee men ook nu nog ons volk en vele anderen tracht te misleiden. Allerheiligen. Dit feest zegt ons dat God aan ieder loon geeft naar zijn wer ken. Of zij veel of weinig ta lenten hebben gehad, als zij maar hebben gearbeid naar de mate van wat hen was toebe deeld, kregen zij ook het loon van de goeden en eetrouwen dienstknecht en werden zii op- 'enomen in de rangen v n hen, die omdat zij Gods vrienden ziin en onverbrekelijk en vei lig met Hem zijn verbonden, heiligen worden genoemd. Maar één van-die talenten, die zii niet hebben begraven, maar waarmee zii hebben gewoekerd, was hun liefde tot den mede- mensch, omdat zii het woord hadden begrepen: Daaraan zal de wereld erkennen dat gij Mijne leerlingen zi.it. dat ge voor elkander wat over hebt, dat ge elkander bijstaat en steunt." Allerzielen De gedachtenis aan hen. die niet vlekkeloos door het leven gingen, en die nog met de last van de schuld oy hun schouder, ui* dit leven treden. Zij zijn tekort geschoten en voor hen is de dag gekomen, waaroD niemand meer werken kan. Maar al kunnen zij dan zelf niet meer werken, daar zijn anderen, die beginnen waar zij ophielden en die de vrucht van hun arbeid en de rente van hun gebed in de schatkist der Kerk storten, waaruit, volgens de bepalin gen der Goddelijke goedheid, alle achtergebleven schulden worden voldaan: en zoo wordt met de schat der gemeenschap de schuld van den enkeling be taald. Zoo is de herdenking van Al lerheiligen en Allerzielen een aansporing om het geloof aan de gemeenschap, waartoe wij allen door de genade behooren,. in daden om te zetten en te zor gen dat het niet wordt tot een dood en dor geloof waarvan geen spoor in ons dagelijksche leven en in onze omgang met onze medemenschen is te er kennen. H. S. MEISJE BLAAST STATION TE JERUZALEM OP. Een meisje, dat gisteren ongemerkt op het station te Jeruzalem had weten te ko men, hield een spoorwegklerk in be dwang met een revolver en plaatste enkele koffers met bommen in de wachtkamer. Vervolgens rende zij het station uit, sprong m een taxi die met snelle vaart wegreed, tywijl de politie, die inmiddels gealar meerd was, vurend uit automatische wa pens de vervolging inzette. Een Enge'sche expert zette zich on middellijk aan het werk om de geplaatste bommen onschadelijk te maken. Een van dc drie koffers werd veilig naar buiten gebracht, maar toen de expert opnieuw de wachtkamer binnenrende om de beide andere koffers te halen, ontploften de hommen en de man werd op slag gedood. Intusschen hadden politie- en pantserwa gens, die met radiotoestellen waren uitge rust, alle wegen rondom het station afge zet en de taxi, waarin het meisje de vlucht had genomen, moest zich ten laatste, geen uitweg meer wetende, overgeven. In de taxi bevonden zich 3 Joodsche personen en een hoeveelheid springstoffen en hand granaten. Twee van de inzittenden waren gewond. Politie en fcritsche soldaten zijn onmiddellijk begonnen met het doorzoeken van de puinhoopen van het station, dat voor een deel vernield is. Het is mogelijk, Jat er nog meer slachtoffers zijn. By straatrazzia's -en huiszoekingen zijn nog enkele andere Joden, die springstoffen bij zich hadden, gearresteerd. EEN ONTPLOFFING TE ROME. Vanmorgen vroeg is in de onmiddellijke nabijheid van de Britsche ambassade te Rome een bom ontploft. Een gedeelte van het gebouw is ingestort. Geallieerde en Pa'iaansche politie, tezamen met brand weerlieden, zyn met de opruimingswerk zaamheden begonnen. Tengevolge van de explosie werd een voorbijganger ernstig gewond. BINNENLAND. Vijftig jongelieden uit Ned. Indië zijn gisteren te Rotterdam gearriveerd om op kosten van de Ned. Ind. Regeering aan een Ned. Universiteit te gaan studeeren. Bin nenkort komen meerdere groepen. De emissie op de 3100.900 3 pet. obliga- tieleening prov. Zuid-Holland is zeer ruim overteekend. Dertig spoorwegwagons heeft Dene marken in bruikleen gegeven aan Neder land. Morgen is de post duurder. Het ver hoogde tarief gaat dan in- Men letter er op! De petroleumprijs zal in eenige pro vincies ook in Zuid-Holandl tot 11 1/2 cent worden verlaagd. De soldaat Tienbosch van den M.O.D. is gisteren te IJmuiden gedood bij explosie van een door hem opgeraapt projectiel bij het opruimen van munitie. Een gedetineer de werd gewond. De Raad van Cassatie heeft den dood straf tegen 2 leden van de Waffen SS, resp. uit Zuilen en uit Hilversum, veranderd in 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. BUITENLAND. Mgr. Paul Meietien, voormalig bis schop van de Russisch Orthodoxe Kerk, die thans in de Roomsch-Katholieke Kerk is opgenomen en tot titulair bisschop van He- racleopolis is benoemd, is door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Het provinciaal bestuur van Saksen heeft een belooning van honderdduizend mark uitgeloofd voor opsporing van de schuldigen aan een serie fabrieksbranden, welke den afgeloopen tijd zijn voorgeko men. In Engeland verwacht men dit jaar een zending kerstboomen uit Nederland. Een Britsche jeep is bij Raanana, ten Noorden van Tel Aviv, in Palestina, op een landmijn gereden, welke langs electrischen weg tot ontploffing werd gebracht. Twee inzittenden liepen verwondingen op. MORGEN, FEESTDAG VAN ALLER HEILIGEN, VERSCHIJNT DE LEID SCHE COURANT NIET. -r WEERSVERWACHTING oonoo VRIJ KOUD. c Zwaar bewolkt met op vele plaatsen g nevel of mist en slechts hier en daar g tijdelijke opklaring. Geen neerslag van g g beteckenis. Matige Oostelijke wind. g c Vrij koud. o oooooooooouoooooooooooooooooooooooooooo'

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1