Voor Indiëü Wisjinsky zorgt voor een verrassing Zware straffen voor twee deserteurs Weer handelsverkeer met Duitschland Protestnota's tegen de „Oost-actie" OP KORTE GOLF Het lot der Katholieken in de Oekraine ZATERDAG 26 OCT. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26per week, 1 10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10920 Hoofdred.: Rector H SO ND AAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting .,De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bü contract belangrijke korting. De Democratie PLIJKF.NS 't afdeelingsverslag der Twee- de Kamer meenden ,,vele leden", dat het democratisch bestel hervormd zal moeten worden, teneinde dit beter te doen func- tionneeren. Deze hervorming ten deele te realiseeren door spoedige grondwetsher ziening zou o.a. moeten inhouden een wijziging van de verhouding tusschen re geering en volksvertegenwoordiging, waar bij afscheid genomen wordt van de leer van Montesquieu en men er van uit gaat, dat wetgeving, binnen een door het parle ment aan te geven kader, taak der regee ring kan zijn en dat voor de controle op het bestuur en de vaststelling van de hoofd lijnen van het bestuur de Kamers beter georganiseerd behooren te zijn. Voorts zouden zij de aanstelling van staatssecre tarissen willen bepleiten. Deze „vele leden" zijn voor een hervor ming in de politieke democratie. Over de wijze, waarop zij die hervor ming wenschen te voltrekken, geven zij hun meening slechts in enkele groote lijnen. Zij komt hierop neer: de volksvertegenwoor diging stelt hoofdlijnen vast voor het re geringsbeleid, controleert dat beleid, maar laat de uitwerking in onderdeelen aan de regeering. Met andere woorden: het par lement geeft het kader aan, waarbinnen de regeering haar taak moet volvoeren. Nu zijn naar we mogen aannemen allen, die het goed meenen met de demo cratie, die overtuigde voorstanders zijn van een democratisch regeeringsstelsel, het hierover eens, dat de volksvertegenwoor diging niet over alles moet beslissen met de macht van de helft plus één. De meeningen zullen echter gaan uit- eenloopen. wanneer er moet worden be slist, waar de grens loopt. Dat kader, waar. binnen de regeering vrijheid van bewe ging heeft, moet niet te nauw, maar ook weer niet te breed zijn! In ieder geval zal aan de volksvertegen woordiging blijven het recht en de plicht van controle, welk recht tevens in houdt een recht van advies over alle regeeringshandelingen. Dat er een streven is, om de politieke democratie te hervormen, te vernieuwen, juichen wij toe. Het is gewenscht om tweërlei redenen. Om de staatsmachine vlugger te doen loo- pen. En, om de persoonlijke verantwoorde lijkheid van regeeringspersonen te accen- tuëeren, meer op den voorgrond te plaat sen. In beide overwegingen ligt een groot voordeel. Een voordeel, dat echter in een nadeel zou omslaan, als er niet tegenover staat een openbare werkelijke controle van de volksvertegenwoordiging op alle regee- rings daden. H.M. de Koningin in België Gistermorgen heeft H.M. de Koningin, zooals gemeld, een aantal onderscheidin gen uitgereikt. Alvorens H.M. de Koningin tot het uit reiken van onderscheidingen overging, hield zij een toespraak, waarin zij het ge meenschappelijk gedragen leed memoreer de en hoe dit de reeds bestaande banden van vriendschap tusschen België en Neder land nog hechter heeft gemaakt. Zij bracht huldé aan het schitterende verzetswerk der Belgen en dankte voor de onschatbare steun, die het Nederlandsche verzet daar aan heeft gehad. „Uw strijd, Belgen en Nederlanders", zoo zeide de Koningin, „hand in hand gestre den. vervult ons allen met trots". Dan sprak de Koningin haar dank uit voor de hulp door België verleend aan het eerst bevrijde Nederland. 's Middags woonde de Koningin in haar hoedanigheid van „associée" der klasse Schoone Kunsten van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen, Letteren en Schoone Kunsten, een vergadering van deze Academie bij. Vergezeld door Z.K.H. den prins-regent arriveerde de Koningin cm 5 uur bij het Paleis der Academie. Na mens de Academie bood baron Mare de Selys Longchamps aan H.M. het diploma aan van „associée" de la classe des Broaux- arts (afd. schilderkunst). Als geschenk ont- vipg de Koningin een kinderhoofdje in marmer van Victor Rousseau, een teekening van Emile Fabry en een exemplaar van het boekwerk „Jan Vermeer van Delft" van G-ustave Vanzype. Tevens werd aan de Ko ningin een oude presentiepenning van de Academie uitgereikt. Gisteravond om 8 uur was er in de mar meren zaal van het Koninklijk Paleis een diplomatiek diner, waarbij, behalve Konin gin Wilhelmina, aanzaten de prins-regent, koningin Elisabath, kardinaal Van Roey, de Pauselijke nuntius Cento en alle am bassadeurs en gezanten, die in België ge accrediteerd zijn. TWEEDE KAMER 30 OCT. BIJEEN. De_ Tweede Kamer zal Woensdag, 30 Oct. te één uur in vergadering bijeenkomen. Aan de orde is een voordracht betreffende het personeel der Kamer, welke in (Comité Generaal behandeld zal worden, waarna in openbare vergadering het volgende aan de orde komt: Wetsontwerpen veran dering in de grondwet, wetsontwerp wij ziging van de artikelen 157 tot en met 166 der gemeentewet, wetsontwerp voor- loopige voorzieningen bouwkasen. Abonnementen voor onze mili tairen aldaar kunt u dagelijks op geven. De prijzen zijn: per kwartaal (zeemail) 2.10 per kwartaal (luchtmail) 7.45. Storting van het verschuldigde bedrag op Gironummer 103003 en opgave van het juiste adres aan de Administratie van ons blad: Papen gracht 32—34, telefoon 20935 of bij onze agenten. De Administratie. DE VERGADERING DER VER. NATIES TE NEW-YORK rvE SOVJET-GEDELEGEERDE bij de Algemeene Vergadering van de Vereenigde Volken, Wisjinsky, heeft de zitting van gisteravond voor een volslagen verrassing geplaatst door te verklaren, dat de Sovjet-delegatie zich, gezien de bezwaren van de vergadering, niet zal verzetten tegen discussies over het veto-recht. Wisjinsky voegde aan deze mededeeling echter onmiddellijk toe, dat men zich geen illusies moest maken over besprekingen van dit onderwerp en waarschuwde, dat men zich hier door op gevaarlijk terrein begaf. Veto-recht wordt in de discussies betrokken De verklaring van Wisjinsky volgde op een debat van twee uren over- de vraag, of de kwestie van het vetó-recht op de agenda van de Algemeene Vergadering zou worden geplaatst, en nadat hij in het begin van de zitting stelling had genomen tegen bespreking, omdat het veto-recht' de basis van solidariteit in de Veiligheidsraad vormde en een van de grondbeginselen was van het Handvest der Vereenigde Volken. De Amerikaansche gedelegeerde, Austin, zei, dat hij zich, afgescheiden van het standpunt, welke de Vereenigde Staten in deze zouden innemen, vóór bespreking ver klaarde, om te helpen de' bestaande mis verstanden uit den weg te ruimen De Britsc'ne gedelegeerde Noel Baker be toogde, dat de Veiligheidsraad, die volgens de bedoeling van de Sovjet-Unie het be langrijkste orgaan van de V. N. had moe ten zijn, zijn beteekenis zal verliezen, in dien men op den ingeslagen weg voort gaat. Naar zijn opvatting kon men echter WAAR ZIJN ONZE TROEPENSCHEPEN? - BLOEMFOlfTEIN p. 22 Oct. Aden; KOTA BAROE p. 23 Oct. Pantella- ria; RUYS 23 Oct. v. A'dam te Batavia: SIBAJAK Australië^R'dam p. 24 Oct. Gibraltar; VOLENDAM p. 23 Oct. Malta. REPUBLIEK GEEFT EIGEN GELD UIT. Gisteravond heeft radio-Djokjakarta be kend gemaakt dat op heden, 26 October, met de uitgifte van republikeinsche guldens zal worden begonnen. De goudwaarde van de republikeinsche gulden is vastgesteld op 0.5 gram fijn goud. De koers op Java en Madoera is 1 -epublikeinsche gulden tegen 50 Japansche guldens. Daarbuiten is deze verhouding 1 republikeinsche gulden tegen 100 Japansche guldens. De circulatie vangt aan met het verstrekken van één gulden aan eiken burger Nederlandsche officieele en semi-offici- eele kringen hebben Op dit gericht nog geen commentaar gegeven. het Handvest niet veranderen maar wel overgaan tot een verstandiger interpreta tie. Wie volgt Néderland op in den Veilgheidsraad. De Sovjet-Unie zou het voornemen heb ben Noorwegen candidaat te stellen voor de plaats, die aan het eind van dit jaar door het automatisch aftreden van Neder land in den Veiligheidsraad der V.N. va cant komt. Noorwegen is daar echter niets op ge steld, want het zou in dat geval herhaal delijk gedwongen zijn bij stemming de zijde te kiezen van Engeland en de V.N. of van zijn buurman de Sovjet-Unie. Dit zou Noorwegen bloot stéllen aan bijna on- dragelijken diplomatieken druk van bei de zijden. Men gelooft, dat de drijfveer van het Russische voorstel is, het verlangen om een tegencandidaat tegen België te stellen, dat door vele afgevaardigden als de" logische opvolger van Nederland wordt beschouwd, daar het geografisch evenwicht dan bewaard blijft. De Sovjet-Russische delegatie zou het geen prettig vooruitzicht vinden om Paul Spaak, die als voorzitter van de Algemee ne Vergadering der V.N. een wereldnaam heeft verworven, tot geducht tegenstander te krijgen. Byrnes brengt ver slag uit. De Ameri kaansche staatssecre taris James Byrnes (rechts) brengt pre sident Truman op diens bureau te Washington rapport uit over de Parijsche vredesconferentie. De Krijgsraad te velde te Den Haag ver oordeelde den sergeant J. van der G., me dewerker van „professor Pootjes", den op richter van de „Vredestichters", tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van preventief en ontslag uit militairen dienst, en den soldaat G. van A. tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Het betrof hier de berechting van de eer ste twee gevallen van desertie in verband met de uitzending naar Indië. De president van den krijgsraad, majoor mr. H A. A. de Graaff, las in de eerste zaak de door be klaagde afgelegde verklaringen voor, waar uit bleek, dat v. d. G. gewetensbezwaren had om te vechten tegen „een volk, dat voor zijn vrijheid strijdt". In overleg met Pootjes had hij zijn uniform teruggestuurd naar het ministerie van Oorlog en hij pro pageerde diens denkbeelden omtrent deser tie onder zijn landgenooten. De auditeur-militair, mr. M. Lodder, wees den beklaagde op de radiorede van gene raal Kruis, die nadrukkelijk de deserteurs heeft gewaarschuwd, en eischte, daar hij geen enkele verzachtende omstandigheid zag, de maximumgevangennisstraf, n.l. ze ven en een half jaar gevangennisstraf, met ontslag uit den dienst en ontzetting van de bevoegdheid tot dienstneming in het leger. Het tweede geval van desertie kwam in groote trekken overeen met het eerste, be halve dan, dat soldaat G. van A. niet in contact was geweest met Pootjes en zelf erkende onder invloed van het lezen van communistische bladen tot deserteeren ge komen te zijn. Persoonlijke moeilijkheden van den beklaagde werden als verzachten de omstandigheden aangerekend, zoodat de eisch luidde vier jaar Hierna wees de Krijgsraad vonnis. De DE CHRISTENEN IN PALESTINA- De Christenen in Palestina, die tegen over de Joden en de Muselmannen verre in de minderheid zijn,' voelen zich niets gerust over de ontwikkeling, welke het Palestijnsche vraagstuk neemt. Vroeger werden hun rechten beschermd, en meestal zeer goed, door buitenlandsche machten. In den tijd, dat Palestina onder Fransch mandaat stond, werd Frankrijk erkend als de beschermster van de Katho lieken en Rusland deed hetzelfde voor de Orthodoxen. Toen in 1917 Engeland de administratie van Palestina op zich nam, werd de positie der Christenen nog beter en genoten alle godsdienstige groepen vol ledige vrijheid. Vele Christenen getuigen, dat noch de Arabieren noch de Joden, hun de achting betoonden in het Britsch man daat vastgesteld. De internationalisatie van Jeruzalem, naar 't Engelsche voorstel, onder bijzon dere waarborg voor de heilige Plaatsen van Palestina, zou enkele, maar niet alle pro blemen van de christen minderheid oplos sen. r\E MOEILIJKHEDEN, welke zich voordoen bij het weder op gang brengen van den handel met Duitschland, hebben de vraag doen opkomen, of het niet betei zou zijn, dezen handel tijdelijk te organisee ren op eén basis, aangepast aan de omstan digheden. Hierbij dient in het oog te word den gehouden, dat de geallieerde bezet tingsautoriteiten in Duitschland eischen, dat het buitenlandsche betalingsveerkeer in Duitschland geschiedt in dollars, dat alle c ontracten worden afgesloten met de be zettingsautoriteiten zelf en dat het aantal reizigers voor commercieele doeleinden, •dat Duitschland mag bezoeken, tot het uiterste wordt beperkt. gadering werd bijgewoond door den Mi nister van Economische Zaken. Het ligt in de bedoeling te komen tot de oprichting van een N.V. voor dm handel met name met Duitschland. Deze N.V. zal niet tot taak hebben den gewonen handel te vervangen, doch zij zal veeleer het han delsverkeer moeter. bevorderen en het be drijfsleven moeten helpen. Een economische medewerker teekent hierbij riog hét volgende aan: Voor de economische toekomst van Ne derland is de .hervatting der handelsrelaties met Duitschland, ons onmisbare achterland, van groote beteekenis Door dit nieuwe li chaam kan in de toekomst belangrijk pio nierswerk worden verricht. Aan het noodzakelijk herstel van het eco nomisch leven in Nederland zal Duitsch land op deze wijze een bijdrag kunnen le veren. Voor een verdere ontplooiing van handel en verkeer nijverheid, industrie, land- en tuinbouw in ons land, is Duitsch land een niet te onderschatten schakel. De praktijk zal moeten uitwijzen, hoe deze instiling kan werken, en welke re sultaten -men zal kunnen bereiken. M'et de oprichting van dit nieuwe lichaam openen zich, volgens de meening van tal rijke deskundigen, voor ons land verstrek kende perspectieven. Oprichting van een Trust-Maalschappij Van particuliere zijde is thans door de Nederlandsche Handelmaatschappij en de Rotterdamsche BankvÈreeniging het initia tief genomen tot het bijeenroepen van een vergadering voor het bespreken van de op richting van een Nederlandsche Trust Mij. voor den handel ïr et bet buitenland. In deze vergadering waren vertegenwoor digd een aantal Nederlandsche Banken, or ganisaties van handel, industrie en land bouw, alsmede officieele instanties. De ver motieven van beklaagden kunnen alleen van invloed zijn op de strafmaat, doch kun nen niet leiden tot vrijspraak. Voor eersten bekl. overwoog de raad, dat hij den rang van onderofficier bekleedt en over genoeg ontwikkeling beschikt om de draagwijdte van zijn handeling te overzien. Voor twee den bekl. hield de raad rekening met zijn jeugd en geringe ontwikkeling en voorts, dat hij verklaarde alsnog naar Indië te wil len. De vonnissen luidden als bovengemeld. DE ENGELSCHE en Amerikaansche autoriteiten hebben bij den Geallieerden Bestuursraad voor DuitschMnd protest nota's ingediend tegen het deporteeren van Duitsche arbeiders en technici door de Russen. Dé Engelsche nota acht de depor tatie onrechtmatig, de Amerikaansche pro testeert slechts tegen de wijze van uitvoe ring. Te voren had de Russische generaal in de „Kommandantura", gen. Kotikow, een verklaring over deze zaak geweigerd en verwezen naar den Bestuursraad. huisraad maar ook om volledige fabrieks- installaties te halen. In Saksen zouden reeds 6000 personen zijn weggevoerd. Ook de Zeissfabriekcn te Jena vallen onder deze maatregelen. De „Oost-actie" zou reeds jaren geleden zijn voorbereid als compensatie voor den .'"uitschen roof van Russische fabrieken en thans worden voortgezet totdat de Sovjet- Unie alle benoodigde fabrieken in haar bezit heeft. Het betreft hier dus niet zoo zeer een Russische représaille wegens het anti-communistische resultaat der Ber. iijnschc gemeenteraadsverkiezingen. Wel werd de uitvoering kennelijk opgeschort lot vlak na de verkiezingen. De Britsche nieuwsdienst in Duitschland heeft den tekst gepubliceerd van de order, o'.e te Berlijn aan de betrokkenen werd voorgelezen. „Uw nieuwe arbeidscontract zal worden gesloten na aankomst in de Sovjet-Unie", aldus deze order. Dit werpt eenig licht op de Russische verklaring van gisteren, dat de arbeiders „volgens contract" in de Sovjet-Unie gaan werken. „Arbeidsinzet" reeds lang voorbereid De deportatie, door de Russen „Oost- actie" genoemd, gaat inmiddels voort. Vol gens Duitsche berichten zijn duizenden vrachtauto's en een groot aantal treinen uit Rusland op weg naar Duitschland, niet alleen om arbeiders met hun gezinnen en BINNENLAND. De Kath. Mijnwerkersbond heeft be sloten, om de leden, die op een of andere manier hebben aangespoord tot deelneming aan de staking, te royeeren. Gouverneur Kasteel zal binnenkort naar Nederland vertrekken, vermoedelijk voor besprekingen over den toekomstigen politieken status van Curacao. Conform den eisch is gistermiddag de 36-jarige C. J. D. Neven, die vrijwillig bij de Gruene Polizei was gegaan en deel had uitgemaakt van executiqpeletons, welke op Duitsch bevel Nederlandsche burgers neer schoot, door de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche Bijzondere Gerechtshof ter dood veroordeeld. De geldigheidsduur van de suikerbon nen 629 suiker, 129 suiker, 130 algemeen en 131 algemeen is verlengd tot en met 2 No vember. De prijs van levertraan is aanmerke lijk verlaagd en bedraagt thans voor ver bruikers: in flesschen all. 2.75, in fles- schen a 0.4 1. 1.35, in flessqhen a 0,3 1. ƒ1.05, in flesschen a 0.1 1. ƒ0.45. De invoer van autobanden in Neder land ondervindt ernstige stagnatie als ge volg van de scheepsvaartstakingen in de Ver. Staten. Nieuwe postzegels zijn, naar een ont werp van J. van Krimpen vervaardigd in de waarden 1 ct (rood), 2 ct (blauw en 4 ct. (groön). Tijdens sloopingswerkzaamheden aan een bunker te Hoek van Holland ontstond een explosie, vermoedelijk doordat een dynamietpatroon geraakt werd. Vier ar beiders kregen hierdoor ernstige verwon dingen aan de oogen. Twee kinderen zijn te Ede door een auto overreden en gedood. Een bij het oversteken van den weg, een ander door dat het achter een auto hing, viel en on der den wagen terecht kwam. Een sportvliegtuig is ondei^ Nieuw- Vennep neergestort wegens defect aan de stuurinrichting. Alleen de piloot werd vrij ernstig gewond. Een gedeelte van een boerderij met 10.000 K.G. hooi en fle oogst van rogge en haver is nabij Edet verbrand. De brand was veroorzaakt door uit een kachel weg vliegende vonken. t— In de timmerfabriek van de firma Langeveld en Marijnis te Rotterdam heeft een brand gewoed, waardoor een groote hoeveelheid hout is verloren BUITENLAND. De hertog van Windsor zou volgens geruchten gouverneur van Gibraltar wor den. Het meerendeel der Parijsche bladen heeft geweigerd de afzichtelijke foto's van de ongehangen Nazi-leiders op te nemen. Blijkens een publicatie in de „France Soir" is de „zwarte" koers van den dollar één op 315 papieren francs. De ex-commandant van het concentra tie-kamp Theresienstadt, Heinrich Joecki, is gisteren opgehangen. De Japansche opperbevelhebber op Java, Harada, is te Singapore ter dood ver oordeeld. In een voorstad van Culcutta is een balkon ingestort tijdens een doopplechtig heid in de Kali. Vier personen werden ge dood. Bij onlusten te Calcutta zijn 11 perso nen gedood. VOEDSELCRISIS IN FRANKRIJK. Vertegenwoordigers der Fransche re geering en voedselproducenten zijn bijeen geweest ten einde een voedselcrisis te voor komen, die zou voortvloeien uit het stren ge rantsoeneeringssysteem, ingevoerd door minister Farge. Daardoor zouden er te veel levensmiddelen op de zwarte markt terecht komen. Mede wegens gebrek aan scheeps- ruimte kan er niet veel ingevoerd worden. Men zal volgens deskundigen of moeien te- rugkeeren tot de vrije markt of moeten overgaan tot vordering van producten op de boerderijen, hetgeen elke regeering sinds de bevrijding vermeden heeft om de stem men der landbouwende bevolking niet te verliezen .Ook de communisten zouden niet weten, wat te doen, daar zij opkomen voor de rechten der kleine boeren. Franschon, de communistische secreta ris van het verbond van vakvereenigingen, heeft in „Humanité" de boeren gewaar schuwd cn hen geadviseerd de regeering te steunen ten einde een financieele catastro phe voor Frankrijk te verhoeden. Nederlandsche Regeering koopt alle traan van de „Willem Barendsz' Aan den vooravond van het vertrek van den Walvischvaarder „Willem Barendsz" naar de Zuidelijke IJszee is in het gebouw, waar de Stichting Voedselvoorzienings Im portbureau (V.I.B.) te 's-Gravenhage is ge vestigd, het contract geteekend tusschen dit bureau en de Nederlandsche Maatschap pij voor de Walvischvaart N.V., waarbij is overeengekomen, dat alle traan, welke ge durende het walvischvaartseizoen 1946 1947 tijdens de door bovengenoemde maat schappij uitgeruste expeditie wordt gepro duceerd, door de Nederlandsche Regeering, in deze vertegènwoordigd door de Stichting, wordt overgenomen tegen den wereld marktprijs, welke zal worden berekend uit de transacties, die door de verschillende traanproduceerende landen zullen worden gedaan. Door dit contract staat nu vast, dat de Nederl. regeering straks beschikt over alle traan, die de „Willem Barendsz" naar ons land brengt. De expeditie looDt in het seizoen 1946—1947 tusschen de 15 en 20.000 ton traan te produceeren, welke een uiterst belangrijke bijdrage zal vormen voor de vetvoorziening. Het Vaticaansche tijdschrift „Ecclesia" bevat een artikel van de hand van den Oekrainschen geestelijke Serge Obolens- ky, dié op het oogenblik aan het college „Russicum" te Rome verbonden is. De schrijver brengt in herinnering, dat de Kerk, na de komst van de Russen in de Oekraine in 1939 ernstig getroffen werd. Toen de Russen in 1944 opnieuw het land bezetten, scheen het, dat de'regeerin.g van Moskou een meer gematigde politiek ten opzichte van den godsdienst voerde, doch Februari 1945 veranderde zij van hou ding. Volgens den schrijver ontketende er op 8 April 1945 een hevigen strijd tegen de Katholieke Kerk en het Vaticaan en nog geen drie dagen later werden de geüni- fieerde bisschoppen gevangen genomen 'en weggevoerd. De bijna tachtigjarige bis schop van Stanislawow, mgr. Gregorius Chomyzyn,, zou in gevangenschap gestor ven zijn terwijl ook de aartsbisschop van Lwow, mgr. Joseph Slipyj, eenzelfde lot onderging. Driehonderd priesters werden op hun j beurt gearresteerd en naar de U. S. S. R. overgebracht en de kerken werden onder toezicht gesteld van ^meentelijke com missies, die afhankelijk waren van den p'aatselijken Sovjet. Bovendien werden talrijke seminaristen gearresteerd. Het werd verboden om in de liturgische gebe den den naam van den Paus te noemen. De schrijver betoogt, dat hiermede niet ahes is opgenoemd en dat de katholieken in de geheele wereld niet onverschillig kunnen blijven omtrent het lot van drie en een half millioen hunner geloofsgenoo- ten. °g°ooo WEERSVERWACHTING ooooo O O BLIJFT HET VRIEZEN? 8 Matige, nu en dan krachtige Zuid- o Oostelijke wind. Toenemende be- wolking. droog weer, zelfde tempe- 8 ratuur. g ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooó'

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1