S)e CeidódteSoivtcmt V.S. niet bereid om in alles toe te geven Thans de Duitsche industrie-magnaten? Ver. Naties komen te New York bijeen Groot oplichter te Parijs ontmaskerd Het slot van tiet proces te Gronau ZATERDAG 19 OCT. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, /1.10 p. mnd. ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10914 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting .,De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Toenemende spanning tusschen Amerika en Rusland j^E AMERIKAANSCHE MINISTER van buitenlandsche zaken, Byrnes, heeft ge durende een half uur over de radio fot het Amerikaansche volk gfesproken over «Je Amerikaansch-Russische betrekkingen. Hij verklaarde zich ongerust over de ..voortdurende, zoo niet toenemende spanning tusschen de V. S. en de Sovjet.Unie", „Wij kunnen gemakkelijk overeenstemming bereiken", aldus Byrnes, „als een van beide bereid is aan alle eischen van den ander te voldoen. De V. S. zijn hiertoe NIET bereid en willen het evenmin van een ander land vragen." lc- betrekkingen tusschen bepaalde landen on volken bestrijden, indien het rechtsge voel der menschheid zulk een wijziging eischt. Men moet kunnen verdragen, dat een ander land er een ideologie op na houdt, die men niet kan deelen. Op deze basis willen wij voortgaan naar vriend schappelijke betrekkingen met de Sovjet- ITnie te streVen. Men moet echter niet ge- loóven, dat een diepgewortelde achter docht of een groot verschil verdwijnen door een enkele daad van vertrouwen. Byrnes verdedigde de V. S. krachtig te gen beschuldigingen van „dollar democra tie" en „economisch imperialisme", welke tijdens de vredesconferentie en elders wa ren geuit. Hij \Wklaarde: „Wij wenschen bij te dragen tot den Europeeeschen we deropbouw aangezien wij gelooven, dat de Europeesche welvaart bij zal dragen tot den welvaart en vrede van de geheele wereld." Vrijheid en welvaart zijn onafhankelijk verbonden Met betrekking tot de bittere aanvallen door Molotof en Wysjinski in het laatste stadium van de vredesconferentie zeide Byrnes* dat hij met verbijstering had ken nis genomen van de beschuldigingen van dc Sovjet-delegatie aan het adres van de V. S. „Niet eens. doch vele malen heeft zij dr' V. S. er van beschuldigd, dat deze zich- tijdens den oorlog hebben verrijkt en dat zij onder het mom van vrijhandel en ge lijke handelsmogelijkheden voor alle lan den trachten Europa economisch tot sla vernij te brengen." „Als deze beschuldigingen door een an der land werden uitgesproken zou het te betreuren zijn. doch nu zij van de zijde der Sovjet-regeering komen, is het wel b'jzonder spijtig. Amerika heeft gedurende den oorlog krachtens de leen- en pachtwet meer dan 10 milliard dollar voorgeschoten aan de Sovjet-Unie, met welk land v/ij ook jn tijden van vrede op vriendschappelijken voet willen staan". In antwoord op de beschuldigingen zeide Byrnes, dat Amerika overal de vrijheid verdedigt en dat naar zijn meening vrij heid en welvaart onafscheidelijk met elkan. aer verbonden zijn. „Het Amerikaansche volk wenscht vriendschap met het volk van de Sovjet-Unie en met alle andere veiken van deze oorlogsmoede wereld. God geve ons de wijsheid de wegen van den vrede te vinden". Zoolang er nog geen volledige overeen stemming is bereikt ten aanzien van de bevoegdheid van het internationaal ge rechtshof en de controle op de atoomener gie, moeten internationale problemen tus schen souvereine staten bij wederzijdsche overeenkomst worden geregeld. Daarfoe moeten de betrokken landen echter te goeder trouw handelen en moeten zij hun recht van veto niet gebruiken, als daar mede het belang vaij den vrede of het eco nomisch herstel in gevaar worden ge bracht. Geen enkel land moet denken, dat Let de deugd of de wijsheid in pacht heeft. Men mag niet met bedreiging of geweld de bestaande rechten van andere landen aan tasten. Evenmin mag men wijzigingen in DE DARDANELLEN-KWESTIE. HERZIENING VERDRAG VAN MONTREUX Vrijdagmiddag is het antwoord van Turkije op de Russisdhe eisch tot her ziening van het verdrag van Montreux inzake de Dardanellen aan de Russi sche zaakgelastigde te Ankara over handigd. Ofschoon de tekst nog niet gepubli ceerd is, neenÉraen aan, dat de Turk- sche regeeringTiaar toestemming gege ven heeft tot het bijeenroepen van een internationade conferentie van alle on derteekenaars van het verdrag van Montreux om tot een herziening van dit verdrag te komen. Het Turksche ant woord zou in beginsel in denzelfden geest zijn opgesteld als het Turksche antwoord aan de Sovjet-Unie van 27 Augustus. Het voorstel van een gezamenlijke verdediging van de zeeëngteri door de Sovjet-Unie en Turkije zou met beslist heid van de hand gewezen zijn. FRANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Fransch vliegtuig uit Dakar is bij een landingspoging op het vliegveld St. Louis (Senegal) verongelukt. Er zijn 6 doo. den te betreuren. Daders van roofoverval te Zuna gearresteerd Twee van de drie daders van den Maan dagavond te Zuna gepleegden roofoverval, waarbij van den kassier der Boerenleen bank Notter-Zuna, den heer Schuitemaker, ruim 7000.— werd-gestolen, zijn gister nacht te Nijverdal gearresteerd. Zij wer den van hun bed gelicht. Het zijn R. P. en G. J. S. Laatstgenoemde woonde vroeger in Notter en was goed op de hoogte met den toestand bij de Boerenleenbank. Bei den hebben een volledige bekentenis afge legd en zijn overgebracht naar het huis ■van bewaring te Almelo. Aan de politie te Utrecht is aanhouding en voorgeleiding verzocht van den derden dader genaamd H. N., verblijvende te Utrecht. Bij de twee tc Nijverdal gearresteerde daders werd al het ontvreemde geld ten bedrage van 7031.teruggevonden. Te kens werden bij huiszoeking opgespoord d« bij den overval gebruikte kleeding, wa pens en maskers. Bollenexport naar Engeland verhoogd Het Engelsche ministerie van Handel heeft medegedeeld, dat eenigen tijd geleden een regeling werd getroffen volgens welke 6.000 ton bloembollen voor 31 Maart 1947 zonder speciale invoervergunning uit Nederland mochten worden ingevoerd. De ze hoeveelheid is thans vergroot tot 7.000 ton, met dien verstande, dat voor 31 De cember van dit jaar niet meer dan 6.000 ton mag worden geïmporteerd. De overige 1000 ton mogen slechts tus schen 1 Januari en 31 Maart 1947 worden ingevoerd. Ballonvaart van bijna 20 uur De ballon „Rambaldo", die voor de ten toonstelling „Onze Marine" te Den Haag een nachtvaart maakte, heeft een bijzon dere prestatie volbracht. De bemanning, bestaande uit den heer en mevrouw Boesman en de heeren Jacquet en C. de Vos, heeft den ballon ruim 1934 uur in de lucht gehouden. Te middernacht was men precies boven Brussel. 12 uur later maakte balloncom mandant Boesman ten N. van Parijs een korte tusschenlanding en om halfvier be reikten de vaarders na een vaart van drie uur op 2200 meter hoogte, behouden den grond, ten Zuiden van Rouaan. De afstands- en duurrecords voor bal lons van deze klasse zijn door de leden van de Haagsche ballonclub met deze vlucht be langrijk verbeterd IN NOVEMBER WETSONTWERP OORLOGSSCHADE. Het in de Troonrede aangekondigde wets ontwerp voor de financieele vergoedingen met betrekking tot wederopbouw en oor logsschade zal in November a.s. de Twee de Kamer bereiken. Dit heeft de minister president, dr Beel, medegedeeld tijdens de besprekingen die hij ii^ Aardenburg voerde met burgemeesters uit Zeeuwsch-Vlaande- ren. Krupp en Thijssen niet bij de beklaagden Volgens welingelichte kringen in Frank fort, aldus de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland', zullen Afred Krupp en Fritz Thijssen bij het in Januari 1947 be ginnende proces tegen Duitsche industriee- len niet tot de beklaagden behooren. Hoe wel de Amerikaansche prosecutie reeds weken bezig is, de zaak tegen^ deze twee industrieelen voor te bereiden, heeft men na de vrijspraak van Schacht besloten te gen Thijssen geen vervolging in te stellen. Thijssen, die Duitschland in 1939 verliet, is later naar Duitschland teruggekeerd. Krupp, die verleden jaar door een viermo- gendhedencommissie te ziek werd geacht om in het zoojuist geëindigde eerste Neu- renbergsche proces berecht te worden, is nog niet hersteld. Zijn zoon, Alfred Krupp Jr., zal wel in de beklaagdenbank verschij nen en verder vertegenwoordigers van de I.G. Farben en andere Duitsche industriee- le concerns. In November zal waarschijn lijk een proces tegen doktoren van de SS beginnen. Goering's pijp als gifreservoir? Selkirk Panton, correspondent van de „Daily Express" seint uit Neurenberg, dat liet door Goering ingenomen vergif mis schien in zijn Beiersche pijp met den groo- ten kop verborgen heeft gezeten. Hij liet deze namelijk meerdere malen door een Duitsch ex-krijgsgevangene schoon maken. Volgens de gevangenisdoktoren kan Goe ring het buisje met vergif onmogelijk lang bij zich hebben gehad. De gevangenen kre gen gewoonlijk Dinsdags en Donderdags een bad en werden dan nauwkeurig onder zocht. Verleden week Donderdag kreeg Goering zijn laatste bad. Vermoedelijk heeft hij het vergif dus Donderdag of misschien een paar uur vóór het gebruik ontvangen. ZEVEN NAZILEIDERS TROFFEN VOORBEREIDINGEN TOT ZELFMOORD. Volgens een specialen correspondent van Reuter te Neurenberg is thans onthuld, dat sinds Januari j.l. 7 beschuldigden voorbe reidingen troffen om eventueel zelfmoord te plegen. Een gevangenisautoriteit heeft medegedeeld, dat op 27 Januari een veilig heidsspeld in het overhemd van Keitel werd gevonden. Op 31 Januari ontdekte een bewaker een glazen ampul met in houd in Ribbentrop's cel. Bij Schacht trof men een stuk touw van 60 cm. lengte aan, alsmede 5 papierbinders. Keitel hield £en aantal moeren en bouten verborgen. Op 10 Februari vond men in de cel van Goering een stukje ijzerdraad van 15 cm.. Verder trof men scherpe voorwerpen aan in de cellen van Sauckel, von Neurath en Doe- nitz. Nederland gaat ter walvischvangst. Met man en m^cht wordt bij deNed. Dok Mij. te Amsterdam ge werkt, om den wal- vischvaarder „Wil lem Barendsz" tijdig gereed te krijgen voor de lange reis, welke men voor het einde van deze maand hoopt te kun- II/OENS'DAG 23 OCTOBER begint te New York de algemeene vergadering der Ver- enigde Naties, welke voor den opbouw der organisatie der Ver. Naties en voor den wereldvrede van groote beteekenis belooft te worden. Ook Nederland, dat op interna tionaal gebied, altijd een groote rol gespeeld heeft, zal bij de behandeling van ver scheidene agande-punten nauw betrokken zijn. Ook Nederland speelt zijn rol Allereerst zullen het rapport van den se cretaris-generaal van de organisatie der V. N. en het rapport van den Veiligheidsraad (o.a. over de atoom-energie) besproken worden, waarna eenige nieuwe leden zul len worden toegelaten, n.l. Zweden, IJs land en Afghanistan. Voor Nederland is vooral de toetreding van Zweden van belang, omdat wij ook vroeger in den Volkenbond steeds een nau we samenwerking met dit land hebben ge iend. Een der neteligste punten zal zijn de be spreking van het veto-recht. Dit bestaat, zoo men weet, hierin, dat wanneer het geen procediurekwestie be treft, het tegenstemmen van één der vijf grooten in den Veiligheidsraad een voor stel torpedeeren kan. Nederland is van dit veto-recht van be gin af een ernstig tegenstander 'geweest. Nu is Australië, en ook Cuba, met een voorstel gekomen in deze bepaling wijzi ging te brengen. Het is denkbaar, dat dit punt naar een commissie verwezen wordt met het oogmerk, de mogelijkheid van af schaffing of beperking te onderzoeken. Ook al zou de neiging bestaan, hier een veran dering aan te brengen, is men er maar zóó Sinds enkele dagen wer den de modemagazijnen, ju welierszaken en groote wa renhuizen van Parijs door een kapitein van de Engel sche militaire politie be zocht, die vergezeld was van een opvallend charmant meisje. Gi'oote inkoopen werden gedaan, maar geen nood: onder overlegging van een identiteitskaart van de Zuid-Afrikaansche militaire politie op naam van Charles Emerson garandeerde de kooplustige, bezoeker di recte bqtaling door het bu reau van de Zuid-Afrikaan sche militaire politie te Pa rijs. Toen deze man op ge noemd bureau niet bekend bleek te zijn, schoot er voor de gedupeerde zaken niets andersover dan een klacht in te dienen bij de politie. Een onderzoek werd inge steld en het duurde niet lang, of de oplichter werd gearresteerd. Hij was bij de SS Het vervolg van de ge schiedenis werpt een bijzon der licht op den uitdenker yan deze lang niet nieuwe truc, die op het politiebureau hoog van den toren blies, maar spoedig een toontje la. ger moest zingen. Op de we tenschappelijke afdeeling van het bureau voor onder zoek van verdachte perso nen ontdekte men namelijk in zi^i linkeroksel het em bleem van de Waffen-SS getatoueerd. „Emerson" bekende een 26 jaar geleden te Rotter dam geboren Nederlander te zijn. Zijn werkelijke naam is K. v. W. Na dienst te heb ben genomen in het Duit sche leger wist hij tijdens den Amerikaanschen op- marsch in Frankrijk, naar Italië te ontkomen. Te Parijs had hij pas twee weken den grooten heer uitgehangen. Zijn volgende verblijfplaats is de gevangenis. Zijn schoo- ne metgezellin is invrijheid gesteld, daar aan haar goede tóouw niet wordt getwijfeld. Arrestatiebevel tegen mr. Udink ten Cate Het Intermediate court te Gronau heeft gisteren zijn 6-daagsche zitting gesloten met het uitspreken van het vonnis jegens twee leden van de R.C.N., G. H. Volker en B. Kroeze. De president, mr. Donaldson zeide, dat Volker naar Duitschland was gegaan om te smokkelen. Hij exporteerde Neder- landsche goederen en trachtte er Duitsche voor terug te krijgen, teneinde ze later over te brengen naar Nederland. Eerst poogde hij regeeringsinstanties voor zijn plannen te interesseeren, maar toen dit niet lukte ging hij werken via de R.C.N. Beroep op nationale belangen is hier niet op zijn plaats. Volker, aldus de president, was een ge wone smokkelaar en pooggde zijn eigen zak ken te spekken. Het vonnis werd: een jaar gevangenis straf wegens overtreding der Duitsche Kriegswirtschaftverordnung, die nog steeds van kracht is en die betrekking heeft op ongeoorloofde ruil-transacties. Verder een jaar gevangenisstraf wegens ongeoorloofden aankoop van goederen. Deze twee straffen kunnen worden samengevoegd en tegelij kertijd uitgezeten. Mocht er een overeenkomst tot stand ko men met de Nederlandsche autoriteiten, dat Volker zijn straf in Nederland mag uitzit ten', dan vervalt de veroordeeling inzake de overtreding van de Kriegswirtschaftverord nung. De andere straf blijft evenwel ge handhaafd. Mr. Donaldson merkte op, dat de overtre dingen van Kroeze niet zoo ernstig zijn als die van Volker. Kroeze werd veroordeeld tot 1 jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. Zoodra hij in Nederland terugkeert is hij vrij. Zoowel aan Volker als aan Kroeze werd voor 5 jaar de toegang tot Duitsch land ontzed. De inbeslaggenomen goederen, de auto en Rm. 15000.worden niet ge restitueerd. Tegen mr Udink ten Cate, den oprichter van de „Reconstruction Command of the Netherlands" is, naar het ANP van bevoeg de zijde verneemt, een arrestatiebevel uit gevaardigd. Majoor Udink'ten Cate is se dert de ontdekking van zijn malversaties voorvluchtig. Hij zal zich na zijn eventueele arrestatie voor een Nederlandsch krijgsge- recht hebben te verantwoorden. Omtrent de „Reconstruction Command of the Netherlands"is tijdens het proces te Gronau de sfeer van geheimzinnigheid langzamerhand komen te vervallen, aldus het A.N.P. De R.C.N. bleek door Udink ten Cate te Enschede opgericht te zijn, ten einde het handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland ter hand te nemen en te be vorderen. Door deze instelllin^ werden pa pieren afgegeven, welke pas veel later valsch bleken te zijn. Het ministerie van Economische Zaken, dat de hervatting van de economische betrekkingen Ynet Duitsch land van vitaal belang voor ons land achtte, speciaal wat betreft den invoer van machi nes en onderdeelen, was van meening, dat de R.C.N. legale instantie was en ging met haar in zee. Al spoedig bleek evenwel, dat de R.C.N. hoe langer hoe meer van het rechte pad afweek. Udink ten Cate begon in strijd met 's lands belang te handelen en bediende zich van personen met-een vaak zeer twijfelachtige reputatie. Toen het ware karakter van de R.C.N. zich openbaarde, heeft het ministerie van Economische Za ken onmiddellijk ieder contact met deze in stelling verbroken. DRIE JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR BOELSTRA. De ex-politiepresident van Rotterdam, J. J. Boelstra is door de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche Bijzondere Ge rechtshof wegens hulpverleening aan den vjjand veroordeeld tot drie jaar gevange- risstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, verlies van de beide kiesrechten voor het leven en ontzegging van het recht cm bij de gewapende macht of de politie re dienen. Het Hof nam als verzachtende omstandigheid in aanmerking, dat Boel stra een goed politiechef v/as geweest en onderduikers en politieke gevangenen hulp had verleend. Dejndrapoera mettroepen naar Indië Onder de plechtige tonen van het Wil helmus maakte gistermiddag om tien over vier het m.s. „Indrapoera" van de Rotter damsche Lloyd zich los van den kant, om de reis naar Indië te aanvaarden. 1555 man troepen waren aan boord gegaan. De troe pen waren reeds met drie treinen uit Nij megen en Ede gearriveerd deels per auto- colonne uit Deventer. Even voor het vertrek deed zich aan boord eén ongeval voor. Een der man schappen trok op onvoorzichtige wijze aan het vieringstouw van een reddingsvlot, dat zich daardoor los maakte. Drie personen raakten bekneld en een der soldaten imoest vrij ernstigg gewond, van boord worden gebracht om in een ziekenhuis te worden opgenomen. In ons land wordt momenteel van een aantal Engelsche autobussen gebruik ge maakt Deze zijn bestemd voor linkshou dend verkeer en hebben den uitgang dus aan de linker achterzijde. Bij het uitstap pen komt men miden op den weg te staan, hetgeen uiteraard groote gevaren met zich brengt. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft zich daarom tot de bevoeg de autoriteiten gewend met het verzoek de indeeling van deze'bussen te doen veran deren. BRAND IN FRUITOPSLAGPLAATS. Te Eist (Betuwe) is gisteren, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, brand ontstaan in het" gebouwencomplex van de N.V. Vink's Fruithandel en Veilingvereeniging „Over- Betuwe". De brand nam groote afmetingen aan en werd ten slotte bedwongen met de hulp van de Arnhemsche en Nijmeegsche brandweeren. De emballage-loodsen gingen met haar inhoud geheel in vlammen op. Van het koelhuis werd de bovenverdieping vernield, maar de machine-hal bleef ge spaard, evenals waarschijnlijk een aanzien lijk gedeelte van de voorraderf, die uit 800.000 kg. appelen bestonden. De schade wordt op een half millioen gulden eeschat. niet mee klaar, want het vetorecht ligt in het Handvest verankerd. Dit zou dan dus in ieder geval gewijzigd dienen te wor den. In de algemeene vergadering zullen voorts verkiezingen voor den Veiligheids raad moeten plaats hebben. Er zijn vijf permanente en zes niet-per- manente leden. Van deze laatste moeten er in Januari 1947 o'rie aftreden, Neder land'. Egypte en Mexico. Dit is bij de ver kiezing vastgesteld en de aftredende lan den zijn niet herkiesbaar. Hiermede ein digt dus ook dc functie van minister Van Kleffens in den Veiligheidsraad. De codificatie van het Volkenrecht komt eveneens op de Assemblée ter sprake. Er zijn voorstellen te behandelen van Enge land en Amerika om deze materie weer tor hand te nemen. Hier betreft het dus het maken van nieuv/e volkenrechtelijke over eenkomsten. Dit onderwerp is er wel een, dat Nederland in 't bijzonder interesseert. Immers hebben wij in vrocseren tijd inter nationale conferenties op dit gebied nogal eens in Nederland gehad, o.a. die van 1899 en van 1907, die nog altijd genoemd wor den de eerste en de tweede vredesconferen tie. Ook de codificatieconferentie voor in ternationaal nrivaatrecht. die in 1930 on der dc auspiciën van den Volkenbond werd gehouden, is in Nederland en wel in Den Haag gehouden. Op de algemeene vergadering verdienen voorts de aandacht dc L'westies van dc trustschapsverdragen, de samenstelling van den trustschapsraad, de rapporten van niet- zelfbesturende gebieden en de annexatie van Zuid-West-Afrika door Zuid-Afrika. Deze drie punten houden nauw verband met elkander. Bij het tweede punt zijn wij direct betrokken. In het Handvest der Vcr- eenigde Naties komt namelijk een hoofd stuk voor over de niet-zelfbesturende ge bieden. Nederland, dat dergelijke gebieden beheert, is zonder meer verplicht daarover iaarlijks een rapport uit te brengen aan de V.N. Benige landen, waaronder ook Neder land, zullen reeds dit jaar dergelijke rap porten inzenden. Wat ons land' betreft, gaan deze over Suriname, Curacao en Ned- Indië, dat in het tegenwoordige stadium nog onder deze categorie valt. Een novum op het gebied der internatio nale organisatie is het agendapunt „rech ten van den mensch". De Volkenbond hield zich met dit onderwerp in algemeene zin niet bezig. Wellicht is de Duitsche poli tiek, die alle rechten met voeten trad, er niet vrecmdi aan, dat de V.N. zich nu met dit onderwerp gaan bezig houden. Dc Vre desconferentie te Parijs heeft zich reeds bemoeid met de menschelijke rechten in bepaalde gebieden, doch heeft gemeend, deze materie aan de algemeene vergadering te moeten overlaten. WAAR ZIJN DE TROEPENSCHEPEN BOISSEVAIN 19/10 te Batavia ver wacht. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 17/10 te Port Saïd. KOTA BAROE pass. 17/10 Wight. VOLENDAM pass. 18/10 Quessant. Verder geen nieuwe berichten ontvangen. AMERIKAANSCH PROTEST BIJ JOEGO-SLAVIë. De Amerikaansche ambassadeur in Joe- LO-Slavië, Richard Patterson, heeft aan .iet Joego-Slavische ministerie van buiten landsche zaken een nota overhandigd, waarin critiek wordt geleverd op de Joego slavische regeering De nota zegt, dat personen, die verklaren dat er Amerikaan sche onderdanen zijn en wegens „geen enkele misdaad" veroordeeld zijn, in kam pen zijn gedetineerd, waar eenigen hunner, als gevolg van Ce toestanden en de behan deling aldaar, gestorven zijn. Amerikaansche functionarissen deelden aan een correspondent van Reuter mede, dat in het totaal 10 dergelijke personen in Joego-Slavische kampen zijn gestorven, terwijl 165 andere slavenarbeid moesten verrichten. Zij worden allen vastgehouden, aldus de functionarissen, op beschuldiging van Duitsche afkomst te zijn en daarom vermoedelijk schuldig aan collaboratie met de nazi's tijdens den oorlog. ooooo WEERSVERWACHTING 00000o DROOG. Overwegend droog weer, met eeni- g gen nevel. Zwakke wind. Weinig ver- g andering. g ■hooooooooooooooooooooooooooooooooooooom

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1