S>e CcidóchcSou/tci/nt Soekarno vernam de voorwaarden Lijken der 10 gehangenen verbrand Oud-papier, grondstof voor industrie „American Relief" lenigde onze nood OP KORTE GOLF VRIJDAG 18 OCT. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week, f 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10913 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WIL MER Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. SJAHRIR GING NAAR DJOKJAKARTA: O JAHRIR is met zijn gezelschap uit Djokjakarta te Batavia teruggekeerd. Op de kabinetszitting te Djogjakarta is voornamelijk gesproken over den wapen stilstand. Volgens de republikeinsche ministers uit het gezelschap van Sjahrir was besloten de voorwaarden van de wapenstilstandsovereenkomst zorgvuldig uit te voeren. Het oordeel van het buitenland In een hoofdartikel over den wapenstil stand in Indonesië schrijft de „New York Herald' o. m. „Daar het hoogst waarschijnlijk is, dat althans Java binnenkort volledig of bijna volledig zelfbestuur zal hebben, is het be langrijk te weten, welke politiek de lei ders der republiek huldigen. Het is jammer, dat men dit moeilijk te weten kan komen. Zelfs zij. die Indonesië bestudeerd hebben, achten het niet een voudig om deze vraag te beantwoorden. De nationalistische beweging op Java is samengesteld uit verschillende elementen, o ie worden geleid door menschen van zeer uiteenloopende opvattingen. Zij vormen slechts in één opzicht een geheel, nl. in hun verzet tegen het volledig herstel van het Nederlandsche gezag. „De politieke verwarring is volkomen. Zelfs Fransche politieke verhoudingen lij ken hierbij eenvoudig. Het meest waarde- Onofficieel bezoek van H.M. de Koningin aan België H.M. d»e Koningin brengt de volgende week een onofficieel bezoek aan België. H.M. zal Donderdag 24 October tegen thee tijd per vliegtuig in Brussel aankomen. De eerste avond is gereserveerd voor een intiem diner ten paleize met een beperkt aantal genoodigden. Vrijdag 25 October des voormiddags te half elf reikt H.M. decoraties uit als een uiting van dankbaarheid van het Neder landsche volk voor wat België in <de laat ste jaren voor Nederland deed. Deze uit reiking geschiedt in de Nederlandsche am bassade te Brussel. Na deze plechtigheid1 wordt ten "paleize het dejeuner gebruikt. Des middags is er een ontvangst door de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen te Brussel, waar van H.M. de Koningin, gelijk bekend, reeds geruimen tijd eerelid is. De tweede dag van het bezoek wordt besloten met een diner ten paleize met een klein aantal ge noodigden. Tenslotte wordt op Zaterdag 26 October dé- Nederlandsche kolome in België ont vangen aan boord van de „Heemskerk", gemeerd in de haven van Antwerpen. Denzëlfden dag vertrekt H.M. per vlieg tuig naar Nederland. HET NEDERLANDSCHE STANDPUNT INZAKE ANNEXATIE VAN DUITSCH GEBIED. Naar aanleiding van een artikel omtrent het Nederlandsche standpunt inzake an nexatie van Duitsch gebied1 in het Alge meen Dagblad en in de Nationale Rotter- damsche Courant van de hand van den Lon- denschen correspondent, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat dit artikel grbo- tendeels onjuist is. De regeering is voornemens haar stand punt ten deze te bevoegder plaatse ken baar te maken zoodra zij den tijd daar voor gekomen acht. Twee dooden bij explosie van zuurstofcylinder Voor de tweede maal in zeer korten tijd heeft een ongeval met een zuurstofcylinder talrijke slachtoffers geëischt. Was het de vorige week in de fabriek van Stork te Amsterdam, waar twee jonge menschen bij het explodeeren van een zuurstofcylin der den dood vonden en twee andere zwaar werden gewond, thans is het in Den Hei- afgespeeld met hetzelfde catastrophale ge- afgespeeld met hetzelde catastrophale ge volg, n.l. wederom twee dooden en twee zwaar gewonden. Dit geschiedde bij her stelwerkzaamheden aan de Keizersbrug. De 34-jarige W. D. J. Lefeber bediende zich van een laschapparaat, gevoed door een zuurstofcylinder. Te omstreeks elf uur werd Den Helder opgeschrikt door een ge weldigen klap. De Keizersbrug scheen inmiddels veran derd in een slagveld. Vier mannen lagen daar schijnbaar levenloos op het brugdek. Van den zuurstofcylinder was geen spoor meer te bekennen. Deze was met een zeer grooten klap uit elkaar gespat; ruiten tot ver in den omtrek vernielend. Scherven werden tot op driehonderd vijftig meter van de Keizersbugr gevonden. W. D. J. Lefeber, die het laschapparaat bediend had, bleek zwaar te zijn gewond san gelaat en had ernstige vleeschwonden. Van zijn vader, den 69-jarigen P. J. Lefe ber, kon slechts de dood worden geconsta teerd. Ook de 47-jarige J. Winkel bleek zoo zwaar gewond, dat hij korten tijd na het ongeval overleed. Een andere arbeider liep zware lichamelijke verwondingen op. Eenige voorbijgangers werden door scher ven licht gewond. Nieuwe vliegramp in Amerika DERTIEN DOODEN Een nieuw vliegtuigongeluk in de Ver. Staten heeft gisteren dertien dooden geëischt. Op ongeveer vijf k.m- afstand van Laramie (Wyo ming) stortte een passagiers-vlieg» tuig, dat tijdens een verblindenden sneeuwstorm trachtte te landen, neer. De uit drie koppen bestaande bemanning en tien passagiers von den bij dit ongeluk den dood. volle aanknoopingspunt is wellicht, dat Z'Oh onder de gematigden op Java velen bevinden, die gelooven in de beginselen van de Westersohe democratie. Indien dergelijke lieden worden aange moedigd en geholpen, in het bijzonder door de Nederlanders, dan bestaat er re den om te hopen dat de politieke ontwik kelingen in Indonesië een bijdrage tot het evenwicht van de wereld zullen kunnen leveren en in plaats van nieuwe bedrei gingen van den vrede te scheppen." Ook de „Manchester Guardian" (Enge land), heeft een hoofdartikel gewijd aan den in Indonesië tot stand gekomen wa penstilstand. waarin o. a. het volgende wordt gezegd: „De meest gegronde hoop voor een uit eindelijke regeling ligt in de veranderde en meer realistische kijk van de Nederlan ders op de situatie in Indonesië. Indien de Nederlanders dit standpunt blijven inne men en de Indonesiërs eenig staatsman schap aan den dag leggen zou een overeen komst niet onmogelijk zijn". In het Russische blad de „Izvestjg" is van de hand van den correspondent Ye- fimov een artikel over de situatie in Indonesië verschenen, waarin hij zegt, dat de Britten en de Nederlanders er niet in geslaagd zijn het Nederlandsche koloniale gezag in Indonesië te herstellen. De hardnekkige strijd van het Indone sische volk heeft het Engelsch-Nederland- sohe opperbevel op 14 October „gedwon gen" de vijandelijkheden te staken. Tijd en verdere ontwikkeling zullen echter leeren, of dit weer niet een andere ma noeuvre is. daar de overeenkomst niets zegt over het ophouden van troepenzen- djngen naar Indonesië. gen verschillende malen waren afge broken, de evacuatie der laatste groep van ongeveer 300L geïnterneerden uil het binnenland van Java hervat. Velen der geëvacueerden hebben, wegens de doorstane ontberin gen dringend be hoefte aan speciale medische verzorging en extra voeding. Anefo P. Een telegram van het Fransche perbu reau A. F. P. meldt, dat volgens een offici- eele verklaring var de commissie der vier groote mogendheden de lijken van de tien -gehangen oorlogsmisdadigers te Neuren berg en het lijk van Goering in het geheim zijn verbrand. Na crematie is de asch der lijken verstrooid. GERUCHTEN.... Wilde geruchten doen thans in Neuren berg de ronde: Sympathiseerenden met het nationaal socialisme hebben in Neurenberg het gerucht verspreid, dat in plaats van de ter dood veroordeelde nazileiders slechts stroomarmen in het gymnastieklokaal van de Neurenbergsche gevangenis zijn opge hangen Keitel zou naar de Sowjetzone zijn gebracht om als militair adviseur te dienen, terwijl Jodl voor een dergelijke functie in de Amerikaansche zone zou blijven. De an dere nazileiders, zoo beweerde men. zullen in het geheim voer de geallieerden gaan werken bij het bestuur van de zones, daar „Op zoek naar 75.000 ton" Gisteravond heeft de heer J. ter Steege, directeur van het Rijksbureau voor papier een radiopraatje gehouden onder den titel: „Op zoek naar 75.000 ton". Spreker zeide, dat hij op zoek is naar 75.000 ton grond stoffen voor de papierindustrie, zoodat dezse in staat zal zijn de kranten iets grooter te maken, wat meer boeken te verschaffen, de.kinderen schoolschriften en aan handel en industrie de verschillende soorten pa pier en papierproducten, welke deze noo- dig hebben. Deze speurtocht kan alleen succes heb ben met medewerking van het publiek. De tegenwoordige situatie, aldus de heer Ter Steege, wat betreft de voorziening met pa pier in Nederland baart nog groote zor gen. Naar schatting zal de papierproduc tie in Nederland dit jaar ongeveer 150.000 ton bedragen. Voor den oorlog, in het jaar 1938, bedroeg de productie circa 250.000 ton. In 1940, toen men met het oog op den naderenden oorlog al tot voorraadvorming overging, was het zelfs 290.000 ton. Wan neer spreker voor het volgende jaar, de Wenschelij'kheden en de mogelijkheden te gen elkaar afweegt, dan komt hij tot ce conclusie, dat minstens een productie van 225.000 ton bereikt moet worden, d.w.z. 75.000 ton meer dan dit jaar. Die 75.000 ton productie meer beteekent echter 75.000 ton grondstoffen meer en hoe men het ook wendt of keert, daarvoor is de hulp van het "public noodig- De binnenlandsche grondstof bij uitne mendheid is oud-papier en de leverancier van oud-papier is de geheele bevolking. In zijn vorig radiopraatje vertelde spr., dat in de daaraan voorafgaande maanden, de verzamelde hoeveelheid oud-papier ca. 3.600 ton per maand bedroeg, terwijl de geschatte mogelijke opbrengst 9.000 ton was. Sinsdien is er een stijgende lijn te zien. In de maanden MeiJuni werd ca. 4.200 ton per maand binnengebracht en in Juli-Augustus 4.500 ton. Een stijging van 3600 tot 4500 ton is een verheugende ont wikkeling, maar het moet minstens 9.000 ton per maand worden en met 4.500 ton zijn we dus nog pas op de helft! Belangrijke hoeveelheden, zeer bruikbaar DE HEILIGVERKLARING VAN ZUSTER SOUBIRAN. Ter gelegenheid van de heiligverklaring van Zuster Mai-ia Theresia Soubiran op Zondag a.s. zijn te Rome een groot aantal pelgrims o.m. uit Frankrijk en Engeland aangekomen. Vandaag komen er met spe ciale treinen nog anderen aan. De generaal- overste van het door de heilige gestichte instituut van Maria Middelares, kwam eveneens te Rome aan. Zij zullen Maandag a.s de H. Mis van dankbaarheid bijwonen en Dinsdag door Pius XII worden ontvan gen. H oud-papier bevinden zich bij de meeste kantoren, bedrijven, instellingen enz. Zoo heeft b.v. een actie bij de gemeente-secre tarieën niet alleen veel tastbaar resultaat opgeleverd, maar ook een aantal suggesties van enkele burgemeesters, die spr. graag door wilde geven. Hebben alle gemeente secretarieën b.v. al gedacht aan de z-g. ver kiezingspakketten met stembiljetten. Voor directe en volledige versnippering kan zorg gedragen worden. Een burgemeester ves tigde de aandacht op de oude staatsbladen, welke op vele gemeente-secretarieën voor komen en waarvan vele jaargangen voor vernietiging in aanmerking komen. Vgn ingewijde zijde schreef men vervolgens ïver de dossiers bij de rechterlijke macht; weliswaar moeten deze 'n aantal jaren be waard blijven, doch spr. zou de betrokken functionarissen ernstig willen verzoeken na te gaan welke archieven voor vernietiging beschikbaar kunnen komen. Nogmaals: volledige versnippering onder eigen toezicht, kan gegarandeerd worden. Indien in afgelegen kleinere gemeenten geen handelaar beschikbaar is, kunnen zak ken worden toegezonden, welke men na vulling kan retourneeren of rechtsreeks aan een papierfabriek kan opzenden. De retourvracht komt voor rekening van den handelaar. De heer Ter Steege eindigde met de hoop uit te spreken, dat hij op zijn speurtocht naar dit extra 75.000 ton grond stoffen de algemeene medewerking zou krijgen. De twee instanties tot wie men zich kan wenden met suggesties of voor advies zijn: het Rijksbureau voor papier, P.C. Hooft- straat 173, te Amsterdam en de Ondervak groep groothandel in oud-papier, Koop mansbeurs, eveneens te Amsterdam. Filmsfeer rond Hertog van Windsor Rondom den hertog van Windsor en diens vrouw is altijd de een of andere „sensatie". Thans blijkt een hoeveel heid juweelen van de hertogin te zijn gestolen ter waarde van duizenden ponden. Het juweelenbezit van de hertogin wordt geschat op een waarde van 250.000 pond sterling. Tot haar collectie behooren volledige stellen sieraden met blauw saffier, robijnen, smaragden, diamanten, topaas, onyx en turkoois. Volgens de Londensche politie is een internationale bende den hertog en de hertogin gevolgd. Het kistje, waarin de juweelen zaten, is, met eenige juweelen er nog in, teruggevonden op een golf- veld nabij de tijdelijke residentie van den hertog. Andere juweelen lagen over het veld verspreid. Scotland Yard speurt thans.Stof voor een nieuwe film! de geallieerden zelf er niets van terecht konden brengen .Van de zelfmoord van Goering zegt het gerucht, dat deze door de Amerikanen is gedood omdat hij weigerde de „warboel" van de bezetting te helpen rechtzetten Had ook Keitel zelfmoord willen plegen? De publieke opinie te Moskou over den zelfmoord van Goering noemt het feit, dat Goering in staat was aan de galg te ont komen door vergif in te nemen „eenvoudig weg zorgeloosheid". Volgens den radio-omroep voor de Ame rikaansche strijdkrachten in Muenchen is thans bekend geworden, dat ook veldmaar schalk Wilhelm Keitel het plan gekoesterd heeft, de galg voor te zijn door zelfmoord te plegen. Eenige maanden geleden ont dekte een bewaker, dat Keitel een scherp stuk metaal wilde verbergen. REGEERINGSWISSELING IN PERZIë. Volgens berichten uit Perzië zou het ka binet van Ghavam-es-Soeltaneh, gistermid dag zijn ontslag ingediend hebben. Dit bericht kwam binnen een paar uur na de bekendmaking van de overeenkomst, tusschen de Perzische regeering en de stam men van de provincie Fars. Men vermoedt, dat de Sjah Ghavam opdracht zal geven een nieuw kabinet te formeeren, met voor bijgaan van de „ongewenschte" elementen in het huidige. VLEESCHPRIJZEN DALEN IN AMERIKA Als een bewijs, dat het vrijlaten van ar tikelen niet automatisch prijsstijging be hoeft te beteekenen een argument, dat men dikwijls hoort gebruiken voor het handhaven van het distributie-apparaat wordt uit Amerika gemeld, dat de varkens- prijs en andere veeprijzen sinds de vrijla ting van vleesch in de V.S. aanzienlijk ge daald zijn. HET PROCES TE GRONAU. De Engelsche rechtbank, die té Gronau zitting houdt heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak tegen den Enschedeschen textielfabrikant II. J. Blijdenstein. Deze werd beschuldigd van het koopen van on derdeden van textielmachines in Duitsch- .and, hetgeen bij verordening door de Britsche autoriteiten is verboden. Blijden stein werd veroordeeld tot 15.000 R.M. boete Zijn inbeslaggenomen auto zal worden te ruggegeven. De klauw DAAR IS EEN BOEK dat tot titel draagt: De klauw over Oost-Europa. De om slag toont een magere grijphand, die zijn wreede vingers uitspreidt over dat ge deelte van Europa's landkaart. Een van de vingers draagt een ring. De ring draagt een symibool: het haken kruis. Het boek vertelt de afschuwelijkheden der nazi-tyrannen. Het geeft overstelpend materiaal over de uitmoording van het volk, over de roof van bezit en goed, over de onderdrukking van alle vrijheden van den mensch. Het is een luguber verhaal, een schrik kelijke documentatie. Maar het is alweer geschiedenis. Het is voorbij. Toch niet. Het is niet voorbij! Het is levend heden, rauwe werkelijk heid van vandaag. Het gaat er nóg zoo toe. Er is niets veranderd. Daar zijn geen nazi's meer, maar er zijn wel communisten. En nu is het niet alleen Oost-Europa, waarover de klauw zijn vingers spreidt, maar: Midden-, Oost- en Zuid-Europa. Nog worden de rechten van menschen vertreden en vertrapt. Nog worden bepaalden personen levens middelenkaarten onthouden, zoodat ze moe ten crepeeren van den honger. Nog heersoht er de censuur. Nog wordt weggesleept en uit den weg geruimd, wie anders denkt dan de communist. Van vrije meeningsuiting geen spoor! Organisaties worden opgeheven en alleen voor „eenheids"kranten is er papier. Moet er een nieuw boek worden ge schreven? Met dezelfde omslag: een magere grijp hand, die zijn vingers spreidt over de kaart van Europa. Een-van die vingers draagt een ring. Die ring draagt een symbool. Sikkel en hamer. Protesten tegen veroor deeling van Mgr. Stepinac Het tegen den aartsbisschop van Zagreb, Mgr. Stepinac, uitgesproken vonnis, waar bij deze prelaat tot 16 jaar dwangarbeid is veroordeeld, heeft aanleiding gegeven tot het verzenden van een groot aantal protes ten bij het Vaticaan, waarvan de „Osserva- tore Romano" op de frontpagina een op somming geeft. Daaronder komen voor pro test-telegrammen van de aartsbisschoppen van Mechelen, Chicago, Los Angeles en Buenos Aires, en van vijftigduizend Argen- tijnsche katholieke arbeiders. Drie Amerikaansche kardinalen, mgr. Dougherty, mgr. Mooney en mgr. Stritch, zonden den Paus een schrijven, waarin zij protesteeren tegen de barbaarsche schen ding van het recht en waarin zij uitdruk king geven van hun diepe bedroefdheid over deze schandelijke rechtspraak. Het orgaan van het Vaticaan maakt voorts melding van het proces tegen den aartsbisschop van Serajevo, mgr. Saritch, en schrijft, dat dit nieuwe proces een aan wijzing vormt van een tegen de Katholieke Kerk gerichte systematische campagne. Het blad voegt daaraan toe, dat, indien de bis schoppen niet om redenen van godsdienst en gerechtigheid zich tegen het regiem had den gekeerd, zij geprezen zouden zijn als vrienden van een vooruitstrevende demo cratie. Thans adoptie-systeem Gistermiddag is vanwege Nederlandsch Volksherstel in hotel „Royal" te 's-Graven- hage een persconferentie gehouden. Mej. mr. M. Tjeenk Willink, secretaris-generaal van Nederlands Volksherstel leidde met een kort woord, mrs. E. W. Leonard, thans vice-president van de United Service to Holland, in, daarbij tevens de gevoelens van dankbaarheid van het Nederlandsche volk jegens het geheele Amerikaansche volk vertolkend. Mrs. Leonard, hierop het woord nemend, gaf een kort overzicht van wat met hulp van het American Relief for Holland is tot stand gekomen. Spreekster memoreerde o.m. de stichting Queen Wilhelimina Fund, de eerste organisatie in Amerika, die hulp aan Nederland beoogde. Dat bij de bevrij ding van ons land onmiddellijk hulp uit Amerika geboden kon worden, is te dan ken aan den practischen organisatiezin van het Amerikaansche volk. Door het Ameri can Relief zijn in totaal 776032 kisten, in houdende kleeren, schoenen, voedsel, la kens enz. met een totaal gewicht van 3000 Engelsche tonnen aan Nederland verstrekt. Met uitzondering van een bedrag van 200.000 dollar zijn alle bedragen van het American Relief omgezet in goéderen. Deze 200.000 dollar zijn bestemd voor Nederland- BINNENLAND. De bisschoppen van Barcelona en Ciu- dad Rodrigo zullen morgen om 19.20 uur per K.L.M.-vliegtuig uit Madrid op Schip hol arriveeren. Zij zullen den volgenden dag per „Flying Dutchman" doorreizen naar New York, waar zij de persoonlijke gasten van Z. E. kardnaal Spellman zullen zijn. Tijdens de aanwezigheid van minis ter van Boetzelaer van Oosterhout in New York, waar hij zal optreden als hoofd der Nederlandsche delegatie ter algemeene ver gadering der Vereenigde Naties, zal minis ter-president dr. Beel minister van Bui- tenlandsche Zaken ad interim zijn. Tot lid der Tweede Kamer in de vaca ture dr. L. I. Zimmerman is benoemd ver klaard de heer J G. Suurhoff te Amsterdèm De pakketpost in binnenlandsch ver- I keer zal, onvoorziene omstandigheden voor- I Tijdens het proces tegen Dalugue te behouden tegen Februari worden her- opend. Alle gewone gefrankeerde pakketten zullen voorloopig zijn toegelaten tot een maximimi gewicht van 5 kg. Tijdens werkzaamheden aan den weg Griendtsveen-Horst, kwam de 22-jarige F. v. H. uit Griendtsveen in aanraking met een mijn. De mijn ontplofte In het zieken huis te Horst overleed de man spoedig na aankomst. BUITENLAND. Gouverneur Kasteel van Curagao is door pres. Truman onderscheiden met de vrijheidsmedaille met zilveren palmen. Von Papen's zoon heeft medegedeeld, dat de Engelschen een opinie-onderzoek in Stockhausen hebben ingesteld, om te we ten te komen of de bevolking von Papen terug wil hebben Vorr.Papen is optimist. Veldmaarschalk von Kesselring, voor malig Duitseh opperbevelhebber in Italië, zal te Milaan terechtstaan, tegelijk met d/"ie andere Duitsche generaals. Praag is gebleken, dat Hitler in 1942 bevel heeft gegeven tot de terechtstelling van 10.000 inwoners van Bohemen. De directeur en de chef-inkooper van de „Galeries Lafayette" te Parijs zijn ge arresteerd wegens zwarten handel. Geheel Weenen is van electriciteit ver stoken, evenals de meeste industrieën in het Oostelijk deel van Oostenrijk. De Tsjechoslowaaksche minister van sociale zaken heeft goedgevonden, dat huis vrouwen in het kader van het twee jaren plan voor nationale arbeidsmobilisatie 4 uur per dag in industrie en handel zullen werken. Het Arabisch Hooge Comité heeft be sloten, op 2 Nov. een algemeene staking in geheel Palestina af te kondigen. (2 Nov. is de verjaardag van de Balfour-verklaring.). Bij strubbelingen in Bengalen zouden verleden week minstens 5.000 personen ge dood zijn. schc kinderbeschermingsinstellingen en vornien het sluitstuk van de actie van het American Relief. Thans is in Amerika tot stand gekomen de „United Service to Hollan'di", welke or ganisatie een op een bepaald object ge dichte hulpverleening beoogt. Dit houdt in een systeem, waarbij een organisatie of een Kerk in Nederland door een zusterorgani satie of -Kerk in Amerika geadopteerd worift. Het American Relief beoogde een algemeene hulpverleen in g. Vervolgens voerde de heer F. A. Broek mens, adjunct-directeur van de H.A.RK. het woord. Spreker wees er op, dat van alle reliefgoederen die de H.A.RK. mocht ontvangen 1/3 afkomstig was van het „American Relief for Holland", welke or ganisatie kwalitatief en quantitatief de grootste was. Vorig jaar was getaxeerd hoe groot de behoefte van Nederland was. Hierbij is ko men vast te staan dat 60 tot 80 millioen stuks "textielgoéderen noodig waren. DAMESHOEDEN zonder punten Wij hobben oen pracht collectie herfstmodellen in alle prijzen on kleuren ontvangen. Komt U eens oven passen, het ver plicht U tot niets. 1283 DE HDEDENBEURS "Tol'S::!" LEIDEN DE TYPHUSGEVALLEN. Mevr. Miskotte overleden. In verband met de ernstige typhusver- schijnselen, welke zich na een bruilóft te Amsterdam hebben voorgedaan en waarvan het gezin van prof. Miskotte hier ter stede het slachtoffer is geworden, vernemen wij, dat hedennacht de 49-jarige echtgenoote van prof. Miskotte in het Acad. Ziekenhuis alhier is overleden. De vier andere kinde ren verkeeren nog in levensgevaar. ooooo WEERSVERWACHTING ooooo Voor het Zuiden meest licht bewolkt. o Droog weer. Koude nacht. Overdag 8 o zelfde temperatuur. Matige, later vrij 8 o krachtige Oostelijke v/ind. Voor het f Noorden: geleidelijk afnemende bewol- 2 king. Iets zachter. oooooooooouoooooooooooooooooooooooooooo»

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1