S)eCcicboke6oivtcMif Hoe kon Goering zelfmoord plegen Arnold Meijer voor Raad van Cassatie „Vecht door, wapenstilstand ongeldig' DONDERDAG 17 OCT. '46 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, f 1 10 p. mnd. f 3 25 p. kwartaal Franco p. post 14.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10912 Hoofdred.: Rector H. SO ND AAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. By contract belangrijke korting. Gaf zijn vrouw hem de capsule? Officieren van den Amerikaanschen vei ligheidsdienst zijn onmiddellijk begonnen met eéi? onderzoek betreffende dert zelf moord van Goering en met ondervraging van al degenen, die met Goering in cón- tact zijn geweest. Men is van meening, dat Goering de blauwzuurcapsule onlangs in eijn bezit moet hebben gekregen, want het vergif heeft zeer snel gewerkt. Wanneer het blauwzuur oud zou zijn gewee^J, zou het niet zulk een snel effect hebben gehad en zou men Goering een tegengif hebben kun nen geven. Een van de theorieën is, dat Frau Goering misschien de capsule aan haar echtgenoot heeft gegeven, terwijl zij hem kuste. Met zijn zelfmoord heeft Goering niet alleen den beul maar ook eenige verslag gevers bij den neus genomen. Daar alles te Neurenberg goed geregeld scheen, hebben eenige correspondenten al daar een zoogenaamd voorverslag ingele verd. Het resultaat is, dat men in de „Daily Mail" een meeslepend verhadl vindt over de executies, waarin staat, dat Goering en Medici voor een raadsel 12 Typhusgévallen na bruiloftsdiner De afdeeling Volksgezondheid van den Amsterdamschen G.G.D. is nog steeds be zig met het onderzoek naar de oorzaken van de typhusge,vallen, die zich hebben voor gedaan kort na den bruilofstmaaltijd, welke in een Amsterdamsch restaurant werd ge houden en waarbij o.a. prof. Miskotte en zijn gezin aaqzaten. Zooals men weet, zijn mevrouw Miskotte en kinderen ernstig ziek geworden, terwijl inmiddels de 21-jarige dochter is overleden. Er zijn in totaal twaalf patiënten, allen gasten, die aan den bruilofstmaaltijd heb ben deelgenomen. De Dienst van de Volks- gezpndheid heeft in het restaurant een on- dërzoek ipg^teld en daarbij is gebleken, dat vijf ledeirvan het personeel typhus-ba- cillendragers zijn. Van wie drie het beroep van kok uitoefenen. Het bruidspaar, alsme de de zuster van den bruidegom, zijn nog ernstig ziek. De medici staan nog voor een raadsel wat de oorzaak betreft, want op denzelfden dag, waarop het bruiloftsfeest plaats vond, nJ. op 18 September, hebben honderden anderen menschen in hetzelfde restaurant gegeten. Er zouden dus veel meer ziekte gevallen moeten zijn geconstateerd. Het is nog zeer de vraag, of de saus, die de brui loftgasten bij het diner hebben gebruikt, ondeugdelijk is geweest. Hedenmiddag zal in de keuken van het restaurant precies de zelfde saus-nogmaals worden klaargemaakt, ten einde na te gaan, of de samenstelling van de saus ondeugdelijk kan zijn geweest, aldus meldt „Trouw". Te Zwolle en Enschede liggen ook gasten, die aan hetzelfde diner hebben deelgeno men, ziek. Het geheele personeel van het restaurant zal worden onderzocht. De Amsterdamsche patiënten worder. al len in het Wilhelminagasthuis te Amster dam verpleegd De medici staan voo.: een raadsel. De afdeeling Volksgezondheid zal echter niet rusten voordat zij de oorzaak van de ziektegevallen heeft opgespoord. De Wiener Sangerknaben, die voor het eerst na den oorlog een tournee door ons land zouden maken, eii gisteravond hun openingsconcert in het concertgebouw te Amsterdam zouden geven, hebben geen visum gekregen voor Nederland, hoewel hun reeds -een arbeidersvergunning was toegestaan. Naar men ons van de zijde van den rijks vreemdelingendienst mededeelde, zjullen visa voor Oostenrijkers evenals voor Duit schers, niet worden uitgegeven, zoolang de uiterste noodzaak voor een bezoek aan Nederland niet vaststaat. Momenteel krijgen alleen die personen een visum voor Nederland wier naaste bloedverwanten in Nederland zeer ernstig ziek zijn of wanneer zich een sterfgeval heeft voorgedaan. DISTRIBUTIENIEUWS Voor de tweede helft van de 11e periode (13 t.m. 26 Oct. 1946.) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 610. 629 suiker 750 gram suiker, boter hamstrooisel of 1500 gram,jam, stroop enz. 623 algemeen 50 gram thee. 632 algemeen 2 kg. appelen of peren. BONKAARTEN KD, KE 610. 129 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop, enz. 130, 131 algemeen 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop, enz. 132 algemeen 2 kg. appelen of peren. TABAKSARTIKELEN, ENZ. T 522 rantsoenen tabaksart. Op de bonnen voor fruit kan men met ingang van Maandag 21 October appelen en/of peren betrekken bij een winkelier in groente en/of fruit of bij een markt- of straathandelaar. Vóór-inlevering dezer bon nen heeft dus. in afwijking van hetgeen tot nu toe geschiedde, niet plaats. De fruit- bonnen blijven geldig t.m. 9 November. Op de bonnen voor suiker en thee kan met ingang van Vrijdag 18 October worden gekocht. von Ribbentrop het eerst het schavot be stegen. De „News Chronicle" meldt, dat de bewakers de gymnastiekzaal binnentra den met een sombere figuur tusschen zich, die van Goering, die vervolgens werd te rechtgesteld. A.F.P. besluit: „De dood van Goering zal twee lieden ongelukkig maken, te weten de correspondenten, die een verklaring van het geval zullen moeten geven en die nog lang de kwinkslagen vart hun collega's zullen moeten slikken". De „Osservatore Romano" ^vijdt een be schouwing aan de executies te Neuren berg, speciaal met betrekking tot de hou ding, welke de veroordeelden in het aan gezicht van den dood hébben aangenomen. Met uitzondering van twee aldus het blad heeft elk hunner, naar de wijze zij ner overtuiging zich tot God gewerd, met de woorden: „Heer, wij zijn in uw han den". Als in een acte van geloof, berouw en hoop en met aanvaarding van de mensche- lijke bestraffing, gaven zij zich hierbij vol vertrouwen over aan de goddelijke gerech tigheid, om aan de oneindige barmhartig heid deelachtig te worden. De beide an deren het blad doelt hier op Rosenberg en Goering hebben tot op het laatste oogenblig aan God verzaakt, de eene door den bijstand van een bedienaar van den godsdienst te weigeren, waarmede hij zijn atheïstische beginselen beleed, de an- dere, die zijn heidensche leerling was, door afstand te doen van het leven, waarmede hij Van dezelfde beginselen betuigde. Een secretaris van het ministerie van oor log der Vereenigde Staten, Howard C. Pe terson, heeft als zijn meening gegeven, dat de processen tegen Duitsche nationaal-so- cialistische industrieelen, politici, SS-lèi- ders en anderen ,,in den loop van de vol gende maand" beginnen. Uitvaart der geëxecuteerden De „Evening Standard" mel'd't, dat op 16 October, 's morgens om even over half zes, vijf auto's via «een zij-ingang hot gerechts gebouw te Neurenberg hebben verlaten. Voorop reed een jeep, met drie man Ame- rikaansche militaire politie. Deze waren gewapend met machinegeweren en ston den gedurende de rit recht op in den wa gen. Achter de jeep kwam een „generaals- auto", daarna kwamen twee verzegelde Amerikaansche trucks en ten slotte nog een jeep. Een hooge functionaris deelde mee, dat de trucks de lichamen van de «tien ge- executeerden en dat wan Goering bevatten. Het blijkt, dat er ook foto's gemaakt zijrf van de executie. Dit fotografeeren geschied de achter een gordijn en werd door nie mand van de 45 ooggetuigen van de execu ties waargenomen. Tijdens het ophangen heeft een officier van de fotografische af deeling van het Amerikaansche leger het lijkenhuisje, dait door een gordijn van de plaats der executie was gescheiden, niet verlaten. De foto's zullen naar de me dische archieven van Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie, de V.S. en Frankrijk opge stuurd worden. Doodstraf geëischt voor Daluege De openbare aanklager in hét proces te gen Daluege te Praag heeft den beklaagde een hooghartigen lafaard genoemd, die aiet de politieke ontwikkeling had van Frank en geleid werd door veel persoonlijker en materialistischer motieven. Hij verzocht het buitengewone volksgerechtshof om den doodstraf voor den voormaligen „protec tor" van Bohemen en Moravië. Vervol eens wees de aanklager er op, dat voorzoover het zijn lidmaatschap van de SS en de Na zi-regeering betreft, Tsjecho-Slowakije niet gebonden is door de besluiten van het Tri bunaal van Neurenberg. i ISTEREN BEHANDELDE) zooals geme Dert Haag de zaak t^gen Arnold tionaal Front". De voorzitter, mr. H. Haga, dat wat de binnenlandsche aangelegenhed den overgelaten aan Nederland. De buiten worden aan Duitschland. Verd. zet uiteen Vonnis van het Bossche Hof bevestigd Op een vraag van den voorzitter of het wel juist was tijdens den oorlog een ver deeling-van België te bepleiten, antwoord- Ofc verd., dat hij dit wilde bereiken na den oorlog. De voorzitter merkt op dat het „bonne mine" maken tegen den vijand weinig be vorderlijk kan zijn voor het versterken van de weerstandskracht van het Neder- landsche volk. Ter sprake komt de houding van Meijer bij de Februan-staking, die hij in een artikel dat den morgen na deze staking verscheen, afkeurde. Verd. meent, dat hij len Joden een goeden dienst bewees, daar uit het Voortduren der staking slechts scherper maatregelen te verwachten wa rén. Prof. Van Brakel, een der leden van het Hof, merkt op, dat Arnold Meijer eigenlijk steeds drie partijen zag: de Duitschers. de N.S B. en Nationaal Front, doch dat hij v ergat hoe de reactie van het Nederland sche Volk was. De leider van Nationaal Front kaatst dezen bal op zijn manier terug door te antwoorden, dat de illegaliteit ook vaak er op uit was zelf op het paard te komen. Hij noemt zijn werk den besten vorm vart bovengrondsch verzet, H"et legioen. Dan komt aan de orde, wat vêrd. in Den Bosch reeds het zwaarst werd aangere kend: zijn oproep voor het Nederlandsche legioen. Meijer beweert bij het schrijven van zijn artikel dienaangaande niet op de hoogte te zijn geweest van de radiorede der Koningin, waarover het Hof zich ten zeerste verwondert. De president schetst de eigenaardige figuur, dat Meijer natio naal wilde blijven denken, doch een toe stand kon aanvaarden' waarin $e Neder landers ter zee en in de lucht tegen de Duitschers zouden vechten en aan het Oostfront met de Duitschers tegen de Rus sen Dan klinkt bet verontwaardigd uit den rnond van den oud-leider van Nationaal Front: „Maar ik heb het Nederlandsch Le gioen niet gepropageerd." De President: „Als uw artikel geen pro paganda was, can weet ik niet wat wèl propaganda is". Meijer: „Ik wist, dat Mus- sert, a!s hij aan de macht zou komen, de conscriptie zou willen invoeren". Hij be toogt vervolgens van twee kwaden het minste te hebben gekozen. De Procureur-Fiscaal vraagt, hoe nu eigenlijk Meijers politiek was; zooveel schrijven, dat het voor de Duitschers nog net aanvaardbaar was, om een accoordver- klaren met enkele Duitsche opvattingen en trachten te redden wat er te redden /iel. Meijer bevestigt het eerste; hij heeft zich nooit op het standpunt gesteld, dat Duitschland zou winnen. De President concludeert dat het woor denspel van den gerequireerde zeer ge vaarlijk is geweest. Meijer vraagt een tijd van anderhalf uur, om nogmaals zijn stand punt toe te lichten. De President acht dit *e lang en schorst de zitting tot na den middag In de middagzitting deelde Arnold Meijer op een vraag van den president VOOR VRIJLATING VAN MGR. STEPINAC. De aartsbisschop van Westminster, kar dinaal Griffin, heeft voorgesteld, dat in iedere R.K. parochie van Engeland petities worden opgesteld, waarbij aan Bevin, den minister van buitenlandsche zaken, ver zocht wordt, de krachtigste demarches te doen bij de Joego-Slavische regeering ter onmiddellijke vrijlating van aartsbisschop Stepinac. 1, de Bijzondeie Raad van Cassatie te Meijer, den voormaligen leider van „Na meende dat verd. heeft te kennen gegeven on betreft, de regeling daarvan moest wor- iondsohe politiek zou echter overgelaten dat zulks niet de bedoeling was. mede, dat hy na de opheffing van '„Natio naal Front" een landbouw- en champig- nonbedrijf heeft gehad. Van zijn organisa tie bleven kleine groepjes bestaan. Vervolgens krijgt hij gele'genheid, om, naar aanleiding van des morgens gestelde vragen, nog een en ander in het midden te brengen. Hij merkt op, dat hij geen aanhanger der Duitschers is geweest. Hij zegt van meening te zijn, dat niemand zulke fel anti-Duitsche redevoeringen heeft gehou den als hij, ook in zijn artikelen is zijn snti-Duitsche gezindheid herhaaldelijk ge- oleken. Men voelde steeds onmiddellijk v/ie er in artikelen bedoeld werd,. Zoo Leeft hij herhaaldelijk op het matje moe ten komen; hij is Vier maal gearresteerd, v Op vergaderingen heeft, spr. steeds gespro ken over de grootheid van Nederland. Hij betoogt, dat hij zich door de Duitschers nooit heeft laten intimideeren. Meer dan v/ie ook heeft hij er voor geijverd, dat Mussert niet aan de macht kwam. Nie mand heeft ooit een dergelijke afwijzing gegeven van „Winterhulp", als spr. gedaan heeft. Hij verklaart zichzelf de dupe te gevoelen van een bepaalde agitatie. Zijn arrestatiebevel heeft hij te danken aan Vorrink. Diens houding na de bevrijding is een pose, om zijn miserabele houding tijdens de bezetting goed te praten. De verdediger aan het woord. Het v/oord is daarna aan den raadsman mr. Van der Putt. Hij wijst er op, dat het Hof te 's Hertogenbosch zijn cliënt heeft veroordeeld op grond van een aantal pas sages uit een 15-tal artikelen. Men gaat echter voorbij de vele artikelen, dié te gen Duitschland, N.S.B. enz. zijn geschre ven. Heeft het Hof de passages wel juist beoordeeld? Pleiter meent, dat die vraag ontkennend beantwoord moet worden. Het Lof heeft de passages niet gezien in het licht der omstandigheden, niet in het licht der strekking van het bewuste artikel en niet in het lichi van de al geheele strek king van de artikelen. Mr. can der Putt betoogt vervolgens, d ;t de bedoelingen van „Nationaal Front" van goeden vaderl'andschen aard waren. Hij brengt het rapport over het drieman schap der „Nederlandsche Unie" ter spra ke; wat van deze mannen gezegd wordt, kan ook van Arnold Meijer gezegd worden. Men moet de zaken echter steeds bezien in net licht der omstandigheden. Z. i. is het h°t grootste ongeluk voor Meijer geweest, dat hij niet gegijzeld en naar Duitschland gestuurd is. Dan waren er misschien ook een eereraad en een mooi rapport geko men. Ten slotte vraagt pl. vernietiging van het arrest van het Bossche Hof en ontslag van rechtsvervolging. Requisitoir. Daarna komt de advocaat-fiscaal.prof. mr Langemeijer aan het woord. Spr. wil aan nemen. dat requirant niet pro-Duitsch was en vaderlandslievend. Maar hij heeft moed willig een politiek ten voordeele van Duitschland gevoerd, welke afweek van de politiek van de wettige regeering van ons land. Van de propaganda kan men zeggen, dat ze behelsde het breken van het gees telijk verzet en het ontrouw worden aan geallieerde zaak. Die uitwerking moest het ook heljben op velen. Het beste be wijs ervoor is dat na het legioenartikel velen uit „Nationaal Front" zijn getreden. De door het Bossche 'Hof opgelegde hoofdstraf acht spn juist, hij concludeert tot vernietiging van de sententie alleen /oor wat betreft de bijkomende straf, en requireert ontzetting uit de beide kies rechten voor het tóven. De Bijzondere Raad zal over vier weken uitspraak doen. Met de „Volendam" is de „Prins Bern hardt"-kapel en haar mascotte „Kees", de bok, naar In'donesië vertrokken. Tijdens de inscheping der manschappen speelde de kapel pittige marschmuziek. Na tuurlijk ontbrak „Kees" niet op het appèl. Extremisten-devies op Java Opruiende woorden van radio Djogjakarta Gisteravond heeft de ex.iemistische lei der van de Barisan Peiopoi (ongeregeld volksleger) over zijn eigen zender „Pem- brontakan" het volgende verklaard: „Hoewel een wapenstilstand is gesloten, is deze niet geldig. Ik beveel u op uw pos ten te blijven en uw plicnt te doen, n.l. slechts mijn bevelen uit te voeren" „Ik waarscnuw u, broeders, hoedt u voor de listen der Nederlanders" Soetomo besloot me-, nadrukkelijk te Overeenstemming in Zuid-Perzië Radio-Teheran deelt mede, dat'te Sjiras overeenstemming is bereikt tusschen gene raal Zahedi, voor de Perzische regeering, en Nasser Kasjkai, leider der opstandige Kasjkais in Zui'd-Perzië. Nasser Kasjkai ziet af van autonomie voor de provincie Fars en onderwerpt zich aan de bevelen van de regeering te Teheran. Bevin, de Britsche minister van buiten landsche zaken', heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de regeering alle toespelin gen en insinuaties inzake medeplichtig heid van Britsche personen aan de opstan dige beweging in Perzië zonder aarzeling van de hand wijst. „De regeering heeft kennis genomen van de wijze, waarop de Sovjetpers en -radio dezè ongegronde beschuldigingen hebben verspreid en zal stappen doen, opdat de ware feiten ter kennis van het Perzische volk komen." De vraag van een afgevaardigde der La- bourpartij, of Bevin. er wel heel zeker van was, dat bepaalde andere regeeringen zich niet in de binnenlandsche aangelegenhe den van Perzië mengen, verwekte gelach. Bevin gaf geen antwoord op deze vraag. BYRNES OVER DE VREDES CONFERENTIE. James F. Byrnes, de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken en leider wan de Amerikaansche delegatie ter Parij- sche vredesconferentie, heeft op een pers conferentie te Parijs meegedeeld, dat hij zeer beslist de meening is toegedaan, dat de internationale betrekkingen niet gele den hebben door de conferentie. (Dat is wel het minste dat men van een vredescon ferentie verwachten mag. Red.). Volgens Byrnes had men niet verwacht, op de vredesconferentie tot volledige over eenstemming te komen. De bedoeling, die ook verwezenlijkt is, was, door middel van democratische stemming de meening van de geheele wereld in de verdragen op te nemen. HIROHITO BIJ MACARTHUR. De keizer van Japan, Hirohito, heeft gis teren een bezoek aan generaal MacArthur gebracht. Het bezoek had plaats op de Ameri- kaansche-amibassade te Tokio. Het onder werp der besprekingen is niet bekend ge maakt. Japansche waarnemers zijn van meening, dat het bezoek van den keizer verklaard wordt door den definitieven uit slag van de stemming over de grondwet, maar evenals Voorheen is geen enkel com muniqué uitgegeven, waaruit zou kunnen blijken, dat aftrëden van den keizer wordt overwogen. —X— MOEDER VAN TWAALF KINDEREN GEDOOD. Dinsdagavond liep de 44-jarige mevr. Joh. HandBreed te Ndord-Scharwoude, moeder van twaalf kinderen met een teil waschgoed de trap van haar woning op. Zij had het ongeluk te vallen en met haar hoofd op de steenen vloer terecht te ko men. Zij is gistermorgen aan de gevolgen overleden. „ROTTERDAM" VLIEGT NAAR CURASAO. Gistermiddag om 14.30, een uur later dan was aangekondigd, verliet de D.C. 4 - 1*009 - „Rotterdam", het vliegveld Schip hol voor de eerste speciale vlucht naar Curasao. Er waren 41 passagiers aan boord. De „Rotterdam" zal met de bemanning, onder leiding van commander Downing, 3 maanden in de West blijven en daar re gelmatig den specialen dienst tusschen Curasao en New York onderhouden. Er zullen nog meer speciale vluchten naar Cu rasao volgen, maar een vaste dienst wordt vooralsnog niet ingesteld. PRINS BERNHARD IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Officieel wordt medegedeelddat Z K.H. Frins Berahard op 18 October a.s., in ver band met maagklachten van niet-ernstigen aard, voor enkele dagen ter observatie zal worden opgenomen in het Stads en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. zeggen, dat ^nert een vreemd leger nooit kon vertrouwen. Republikeinsche kringen in Batavia spre ken er openlijk hun verwondering over uit, dat Radio-Djogjakarta in de nieuwsberich. ten v. gisteravond deze opruiende woorden van Soetomo heeft uitgezonden, vooral, daar deze zoo geheel en él in strijd zijn met de huidige sfeer. Gemengd Nederlandsch-Indonesische commissie. Tijdens de plenaire zitting van 14 Octo ber werd beslaten een gemengde commis sie van 3 Nederlanders en 3 Indonesiërs aan te wijzen, ten einde vraagstukken van al- gemeenen aard, die verband houden met den wapenstilstand, te onderzoeken en aan bevelingen te doen aan o'e conferentie. Tot leden van deze commissie zijn aan gewezen: dr. van Mook, de heer Van Poll en mr. Verboeket aan Nederlandsche zijdé en mr. Roem, SoesaVo en Soebandrio (leider van de republikemsche voorlich tingsdienst te Djokjakarta) aan Indonesi sche zijde. Oliebronnen in Riouw aan Amerikanen verpacht? Volgens een benent van de republikein- sche radio-Dioujakar;jj zijn de oliebronnen in de residentie Riouw op Sumatra op 23 September j.L, in overeenstemming met de republikeinsehe regeering „aan Amerika in leen gege/ai Kort na twaalf uur is gisternacht een zware brand uitgebroken in het hoofdge bouw der Kaveewee sigarenfabrieken aan de Badhuisstraat te Roosendaal. Het vuur is ontstaan in de z.g. oude fabriek, waarin zich de kantoren, magazijnen, inpak-afdee- ling, expeditie en droogkamers bevinden. Toe.i om twee uur de Roosendaalsche brandweer met groot materiaal arriveerde, sloegen de vlammen reeds door »het dak naar buiten en reeds toen stond vast, dat de „oude fabriek" niet meer te redden zou zijn. Na enkele .uren van hard werken wa ren de brandweerlieden omstreeks vier uur de situatie meester en nam de brand, die zich niet heeft kunnen uitbreiden tot de eigenlijke sigarenmakerij, sterk in om vang af. Behalve de kantoorinventaris, het archief, de inventaris van' de expeditie-af- deeling en van de droogkamers enz., is ook een aanzienlijke partij sigaren (naar schat ting eenige honderdduizenden) verloren gegaan. De schade is zeer groot, doch is nog niet geheel te overzien. Voorzoover de situatie vannacht kon .worden overzien, zal het bedrijf geen stagnatie behoeven te hebben. HET INFLATIEGEVAAR. Vertegenwoordigers van werknemers, in dustrieelen, middenstanders, spaarbanken, semi-officieele sociale verzekeringsfondsen, pensioenfondsen, verzekeringmaatschap pijen, hypotheekbanken, boerenleenbanken, banken, accountants, notarissen, zich be wust van hun verantwoordelijkheid jegens de belangen van hen, die zij vertegenwoor digen of wier belangen zij behartigen, heb ben zich aaneengesloten in de „Stichting tot daadwerkelijke bestrijding van het infla tiegevaar". De bestuurders van de stichting zijn zich er van bewust, dat de bestrijding van het inflatiegevaar ten nauwste samenhangt met de feitelijke situatie van het oogenblik. De wegen, welke dienst'ig kunnen zijn om dit gevaar te bestrijden zullen dus gekozen moeten worden afhankelijk van de omstan digheden. In eersten aanleg zal de stichting zich bezig houden met de volgende punten: 1. Het bevorderen van het streven van een sluitend budget in den kortst mogelij ken tijd. 2. Bevordering van een doelmatig en zui nig overheidsbeheer. 3. Bevorderen, dat bij het voteeren van uitgaven tegelijk voorzien wordt in de dek king van de middelen. 4. Vaststellen van de richtlijnen van de monetaire politiek bij de wet. 5. Bestrijding van de politiek van het goedkoope geld. 6. Volledige betaling door den staat van de Duitsche vordering van de Nederland sche Bank. 7. Het bevorderen van maatregelen, wel ke de productie kunnen stimuleeren en het distributieproces kunnen rationaliseeren; het wegnemen van belemmeringen, welke aan een efficiënte goederenproductie en -voorziening in den weg staan. ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO g Rustig weer. X o Nog steeds over vrijwel het geheele g o land uitgebreide wolkenvelden. Over- g wegend droog weer met weinig wind. g Zelfde temperatuur. o ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo»

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1