Kamer-centrale Leiden vergaderde Nederlandsche Martelares wordt zalig verklaard OP KORTE GOLF RECHTZAKEN De sprint voor van Vliet. Op de Oerlikon-baan te Zurich zijn gis teren de revanche-wedstrijden der onlangs op dezelfde baan gehouden wereldkam pioenschappen gereden De uitslagen lui den: Sprint professionals. Halve eindstrij den: le rit. 1. Scherens,2. Derksen op 1 lengte. 2e rit. 1. van Vliet, 2. Senfftleben op 5 lengten. Om de 3e en 4e plaats, le man che 1. Senftleben, 2. Derksen op Vi lengte. 2e manche 1. Derksen, 2 Senftleben op 1 lengte. Beslissing: 1. Derksen, 2. Senfftle ben op 1 lengte. Om de eerste en 2e plaats, le manche. 1. Scherens, 2. van Vliet op banddikte. 2e manche. 1. van Vliet. 2. Sche rens op IK lengte. Beslissing. 1. van Vliet. 2. Scherens op 1 ftngte. Totaalklassement. 1. van Vliet. 2. Scherens. 3. Derksen 4. Senfftleben. Sprint amateurs, eindklasse ment: 1. Plattner (Zwits.) 4 pnt. 2. Harris (Eng.) 4 pnt. 3. Bijster- (Ned.) 5 pnt 4. Schandorff (Den.) 5 pnt. Plattner werd als eerste geplaatst na in een beslissingswed strijd Harris met 1 1/4 lengte te hebben overwonnen. Achter groote motoren, eind klassement: 1. Chaillot (Fr.) afgel. 89 km. 881 m. 2. Lemoine (Fr.) afgel. 89 km. 778 m. 3. Frosio (It.) afgel. 89 km. 762 m. 4. Bes- son (Zwit.) 87 km. 592 m. 5. Heimann (Zwit.) 85 km. 607 m. HOCKEY Uitslagen Kon. Ned. Hockeybond. West: heeren le klas: Be Fair—HDM 0—1; HOC- Hilversum 3—2; TOGO—'t Gooi 0—3; Delftsche StudentenHHIJC 04; BMHC- Leiden 12; LarenAmsterdam 01. 2e kl. B: Leiden II—BMHC III 3—0; Zuidwijok—TOGO Hl 41; TOGO II— VOL 9—1; Alliance—SOS II 6—0 Dames:•Promoteiklasse A: MRHC—TO GO II 4—1; RBC—Aeolus 0—2; HJIJC II- Kieviten 21. 2e klas B: Zandvoort—CL te Werve 11; Ever Swift—Leiden II 1—3; BDHC IVZuidwijck 23. Siseo ISiseo II 20 (dames). De 1 verwinning van de dames van het eerste ejftal op haar jongere zusje is niet zoo heel gemakkelijk verkregen als ze v/el gedacht hadden. Siseo II de gasten, speelden den wedstrijd van hun leven en wisten menige gevaarlijke situatie enthousiast te redden. Na pl.m. 10 minuten weet het eerste elftal te scoren. Niet ontmoedigd blijft het tweede verder spelen. Zij komen zelfs meer in den aanval. Beide elftallen weten echter tot de rust niet meer te scoren. Na de hervatting eenzelfde spelbeeld en eerst kort voor het einde weet de thuisclub de score te ver- noogen (20). Spoedig hierop klinkt het eindsignaal. Siseo I—L. C. V..II 1—2. (Heeren). Deze wedstrijd is onverdiend verloren. Gedurende het grootste gedeelte was de thuisclub overwegend sterker, Corner op corner kreeg de Haagsche veste te ver duren, maar de fanatiek doch sportief spelende achterhoede weet van geen wij ken. Als LSV na tien minuten uitbreekt weten zij op zeer gelukkige wijze de lei ding te nemen. Sisea verwerkt dezen bit teren pil spoedig en aanval op aanval re gent nu op het doel der gastheeren. 3 min? voor de rust weet Van der Boog met een goed gericht schot de partijen weer op gelijken voet te brengen (1—1). Na de rust is er slechts één aanvallend team. Stug verdedigen voorkomt erger voor de bezoekers. Na een kwartier breekt LSV an dermaal uit en voor de tweede maal neemt het bezoekende LSV de leiding. Tot aan de laatste minuut is Siseo nu overtuigend sterker. Het geluk was echter niet aan haar zijde: 't LSV-doel blijft van een ver dere doorboring verschoond en zoo komt het einde met een 21 nederlaag voor de Leidenaars. Zuidwijck. De uitslagen van gisteren zijn; Dames: BDHC IV—Zuidwyck I 2—3; TOGO VZuidwijck II 19; Heeren: Zuid wijck ITOGO III 41; Zuidwijck II GMHC 5—0; Zuidwijck III—VCL III 0—1. De wedstrijd van Dames I was 'n moei zame wedstrijd, waarbij duidelijk te mer ken was, dat door haar op Zaterdagmid dag een zware selectiewedstrijd tegen Lei den I was gespeeld voor de samenstelling van het vertegenwoordigend elftal naar Oxford. Bovendjen waren er enkele inval lers; de rechtsbinnen en linksbuiten waren wel het meest uitgerust en konden het tem po volhouden. Er wefd maar juist op het nippertje gewonnen en mooi spel werd er rok niet vertoond. Vier der dames zijn nu voorloopig opge steld in het elftal, dat Leiden in Oxford zal vertegenwoordigen. Het tweede elftal speelde haar eersten competitiewedstrijd en won dezen met 91. Het speloverwicht was groot en het enthousiasme deed dezen wedstrijd een goeden inzet vormen voor de competitie. De damesreserves zullen den achterstand in het eerste elftal dit jaar ongetwijfeld inhalen. Heeren I speelde met een gewijzigde voorhoede een heel stuk -productiever dan den afgeloopen Zondag. Er kwamen veel meer open aanvallen en de rust ging in met een 20 voorsprong. Na de rust werd kort achter elkaar nog tweemaal gedoel punt, beide keeren op zeer fraaie wijze, na mooi opgezette aanvallen. Het verband is nu veel beter geworden en de schotvaar digheid in den aanval is verhoogd. De gebrs. v. d. Bijl vooral waren zeer goed op elkaar ingespeeld. Tegen het eind ont waakte Togo een weinig en kwam meer opzetten. Het gevolg was, dat zij met een ingeloopen bal de eer redden. A.s. Zondag zal in den wedstrijd tegen Leiden II de voorhoede moeten toonen ook een zwaardere proef te kunnen doorstaan. De kanthalfs zijn nu de zwakste plekken van het eerste elftal. Hopelijk wordt ook hiervoor nog 'n oplossin" gevonden. Heeren II zetten hun reeks overwinnin gen voort met een 5—0 zege op GMHC. Hun enthousiasme voert het spelpeil op. Vooral de midvoor, Ivo Donders, wordt een be hoorlijke kracht, die wellicht in de toe- Komst in het eerste elftal 'n behoorlijke plaats in zal nemen. KORFBAL. Uitslagen Kon. Ned. Korfbalbond, Z. H. 1ste klasse: Het ZuidenHSV 7—4; AchillesOns Eibernest 56; Spangen Deetos 1-7; KHV-Gymnasiasten 4—4; DKC Vicus Orientis 3—2. 2e klas A: De Alge- meeneWion 95; S'damDe Zwervers 3—3; Deetos II—OSCR 2—5; Fluks— Achilles II 55; Gymnasiasten IIALO 10; 2e klas B; Die HagheQuick 35; Ready—Het Zuiden II 4—2; TOV—Hou Stand 3—6; Rozenburg—Vicus Orientis II 41. I>E VERGADERING van de Kamer-Centrale Leiden van de Kath. Volkspartij be- *^gon om half drie en eindigde om half 8 begon met een welgevulde zaal en ein digde, als een half-afgekloven vischgraat, met veel leege stoelen -t begon op haar ge mak met de voorlezing van, naar 't scheen, eindelooze verslagen en werd besloten in storm-tempo, juist toen de vergadering interessant beloofde te worden. zelfs een dankwoordje by zyn ingeschoten. Voor de overige afgevaardigden een mid dag van gezellige kout. De eerste stemming was die voor het be stuur- der Kamer-centrale. De heeren Bol- sius en Kortekaas, v. Breukelen en Honout waren reeds door de Statenkringen als be stuursleden aangewezen en deden dus aan de stoelendans rond de groene tafel niet mede. Er ontstond eenige onzekerheid over het stern-biljet, waarop o.m. de naam Pietersen, Noorden voorkwam. Nu weet iedereen, die ter plaatse kundig is, dat de buurtschap Noorden, op enkele uitzonderingen na, ge heel bevolkt wordt door Pietersens. „Er zijn er 250'' lichtte het Kamerlid Van der Weyden toe, en die kan het toch weten. De aangewezene op het stembiljet bleek de heer Piet Pietersen te-zijn, met de na dere omschrijving: Wz. Deze vreugderijke moeilijkheid opgelost zijnde, werd een nieuwe opgeworpen. Er werd heftig geprotesteerd, dat in den Sta- tenkring Gouda geen der arbeiders-candi- daten in het bestuur was gekozen, waarop een der Goudsche heeren in geheimvolle taal te kennen gaf, dat, al was dan, door een allerongelukkigste samenloop van om standigheden, het protest rechtmatig, er toch, en toch, een arbeiders-candidaat ge kozen bleek te zijn. Het was wel geen arbei der, maar wat het nu wel was daarover liet de Goudsche heer zich niet verder uit. Het gevolg was echter de eisch, dat bij alle*39 candidaten voor het Kamer-centrale-be stuur hét beroep, dat zij uitoefenden moest worden afgeroepen. Iedereen moest dus kleur bekennen, of hij baas of knecht was, maar er waren heel wat onderwijzers bij. De stemming had tot uitslag, dat gekozen werden A. C. Deerenberg, Schoonhoven (209), H. J. van Mn Zoeterwoude (203), G. A. M. Weck, Goude (190), J. Ruigerok, Bleiswijk (132), B. P. de Kousemaeker, Voorschoten (125), dr. W. J. J. Dijssel- A. C. Deerenberg tot voorzitter gekozen De voorzitter, mr. E. J. M. H. Bolsius, hield een vlotte openings-speecr, waarin hij mededeelde, dat het de laatste vergaftlering was, welke hij zou presideeren, en waarin hij twee punten de afgevaardigden op het hart bond. Op de eerste plaats, dat er in de plaatselijke af deelingen bij. de candidaat- stelling voor de Tweede Kamer veel meer gelet moet worden om hen te kiezen, die het meest bekwaam zijn om de groote vraagstukken van dezen tijd te beheerschen en minder op allerlei regionale (gewestelij ke) wenschen. Spr. heeft zich bij die candi- daatstelling huiverig afgevaagd, of wij met de in onze partij als in geen andere ver doorgevoerde democratie wel op den goe den weg zijn. Vervolgens: dat de partij be roofd en berooid uit den oorlog te voor schijn is gekomen, zoodat het Partijbestuur voor zwarte zorgen zit. Een goede finan- cieele ondergrond is een eerste noodzaak. Door den secr., den heer H." J. van Mil, werden de notulen gelezen en door de hee ren Heerkens en De Kousemaeker werd in duet verslag uitgebracht van den Partij raad alle drie nauwgezette verslagen, die echter even goed" gecyclostyleerd aan de afgevaardigden, voor zooverre die er be lang in stelden, in handen Imdden kunnen worden gegeven. Nu zagen wij verscheide ne heeren afgevaardigden, wier middag-dut erbij in was geschoten,, ijlings de geleden schade inhalen. De-rest van den middag werd goeddeels in beslag genomen door stemmingen. Daar waren uren mee gemoeid. Op de twee stem biljetten kwamen 76 (zes-en-zeventig) na men voor, waarop de afdeelingen naar ge land van hun ledental stemmen konden uitbrengan. Voor het stern-bureau een zwa re middag en het ergste was, dat zij, door de verwisseling van de voorzittershamer er PAARDENSPORT. Internationale races te Ascot. Zater- middag werd te Ascot het feitelijk Euro- peesche kampioenschap voor drie-jarige hengsten en merries gehouden, waaraan zoowel de Engelsche Derby en St. Leger winnaar Airborne als de Fransche Derby en St. Leger-winnaar Souverain, de Iersche Derby Winnaar Bright News en de Bel gische Derby winnaar Bouton Rose deelna men. Twaalf deelnemers, allen hengsten, zijn voor deze ren de King George VI Stakes over twee mijl om ongeveer 6000 pond gestart. De Engelsche derby win naar Airborne was de eerste favoriet (2-1), terwijl de winnaar van de Fransche derby, Souverain 31 genoteerd stond. Acht van de twaalf deelnemers waren Fransche gaarden, waarvan Nirgal, na Souverain, de grootste belangstelling trok en 10—1 ge noteerd stond. Denuitslag was 1. Souverain (eig. Schmitt, jockey, Lollierou); 2. Bright News 'eig. MacDonald, jockey Wing). 3. Airborne (eig, Ferguson, jockey Lowrie). Het Fran sche paard Field Day (jockey Gordon Ri chards) was vierde. WANDELSPORT Lustrumtochten L.W.S.V. Ter gele genheid van haar 15-jarig bestaan als de oudste wandelsportver. van Leiden en Omstreken organiseerde L.W.S.V. een groo- ten jubileumtocht over de afstanden van 20 en 35 K.M. 's Zaterdags werd er onder goed wandelweer gestart waaraan vele wandelaars deelnamen. Zondag was er eveneens een goede wandelstemming in café ,,Oud-Hortuszicht". Vele vereenigin- gen startten 's morgens om 9 uur. Een wandelaar uit Limburg kreeg den prijs voor den verst komenden deelnemer. Ge lukkig had de E.H.B.O. weinig werk te verrichten. De jury had daartegenover een zware taak. De pry zen werden als volgt toegekend. 1. Militairen: 20 en 35 K.M. Ned. Roode Kruis afd. Gouda. 20 K.M.: 1. V.V.S.L. 40 pnt.; 2. Z.D.Z.O. Utrecht 38 pnt,; 3. H.B.O.V. den Haag 37K punt. 35 K.M.: 1. D.V.M. Leiden 45 pnt.; 2. D.I.O. Delft 42 pnt.; 3. Schipluiden Delft 41 punten. Tevens kreeg de 81-jarige „Opa Weber" uit Utrecht een extra prijs als oudste deel nemer en Z.D.Z.O. als verst.comende. Na afloop sprak de leidster van de V.V. SL. een kort woord. Dit wilde ze alleen maar zeggen, dat het bestuur van de L.W. S.V. de eerste ver. was, die de Leidsche studenten aanspoorde om deel te nemen aan haar tochten. SPORT IN HET KORT De Leidsche Chr. Korfba^lub „Per- nix" heeft Zaterdagmiddag in de competi tie om het landskampioenschap een 70 overwinning behaald op Vriendenschaar en werd daarmede voor de tiende maal in 25 jaar kampioen. Zondag a.s. zullen in het bad aan de Mauritskade te 's-Gravenhage de landelijke Watervrienden zwemkampioenschappen worden gehouden, waaraan de Watervrien- atn groepen van Amsterdam, Hilvepsum, Den Haag. Rotterdam, Leiden en Utrecht zullen deelnemen. bloem, Oegstgeest (124), A. J. Th. M. Kor- ver, Alphen a. d. Rijn (98), W. J. C. Ver- steege, Roelofarendsveen (92) en J. W. A. Weusten, Sassenheim (92). Plaatsvervangers werden in volgorde: H. A. Volgering, Ter Aar (89), J. C. van de Burg, Berkel (84), Pieterse, Noorden (84), mr. L. Jonkergouw, Voorburg (82), A. C. Paardekooper, Zoeterwoude (79), A, J. Mesman. Lisse (71), G. C. van der Meer, Noord wij kerhout (69), J. W. A. Lefeber, Lisse (66) en Jan Kunst, Hillegom (6.0) De voorzitter dankte de niet in het be stuur terugkeerende heeren Mesman, Paar dekooper, Verbakei en Volgering voor hun plichtsvervulling en verwelkomde de nieuw-gekozenen. De stemming voor afgevaardigden naar den Partijraad had tot resultaat: 1. A. C. Deerenburg, 2. J. J. M. van Breukelen, Woerden, 3. B. P. de Kousemaeker, 4. mr. E. Bolsius, 5. St. Menken, Leiden, 6. J. Rui gerok, 7. W. Kortekaas (Lisse). Plaatsver vangers werden in volgorde: A. J. Witte- man, Noordwijk, H. J. van Mil, mr. L. Jon kergouw, A. Heerkens, Gouda, A. P. L. van de Burg, - Berkel, B. Machielsen, Roelof arendsveen, terwijl de heeren F. J. van der Kolk uit Hillegom en J. P. v. d. Ploeg, Noordwijkerhout, als ze ooit de kans krij gen, om de eer zullen moeten loten. De verkiezing van een voorzitter had nog al wat voeten in aarde. E#rst werd de zit tende president gepolst, of hij het gemeen^' had geen functie meer te willen aanvaar den. Daar viel echter niet aan te twijfelen. Er was echter geen voordracht, waarom Voorburg met het voorstel kwam, dat het bestuur in de volgende vergadering met een advies of een voordracht zou komen. Een bezwaar was echter, dat reglementair de zittende voorzitter deze functie niet mocht blijven uitoefenen (en dus ook geen lid van het Partijbestuur kon zijn), doch het oudste bestuurslid, sede vacante, de voorzittershamer behoorde te zwaaien. Wie was de oudste. „Ik ben pas 25 geworden" loog de heer Kortekaas schroomvallig, aangezien hij op dit baantje niet belust was. Ten slotte werd, tot verhooging der feeste lijkheid, een stemming, die nog niet op het programma stond, ingelascht en het voorstel-Voorburg met 16890 stemmen verworpen. Tot voorzitter werd daarna gekozen de heer A. C. Deerenberg uit Schoonhoven met 173 st., terwijl er 37 werden uitgebracht op den heer Dijsselbloem, Weck 12, v. Breu kelen 19, van Mil 4, blanco 4. Tot secretaris werd met 200 stemmen her kozen de heer H. J. van Mil, terwijl de hee ren De Kousemaeker en v. Breukelen er respectievelijk 12 en 8 verwierven. Toen we dat alles gehad hadden, begon de rondvraag eigenlijk de tweede rond vraag, maar de eerste was een beetje bui ten zijn 'boekje gegaan. De gestelde vragen werden meerendeels beantwoord door het lid der Tweede Ka mer, den heer M. P. van der Weyden, die o.m. mededeelde, dat bij de vermogens-aan- was-belasting een aftrek zal plaats hebben voor de verdiensten van mede-werkende kinderen; dat de Kamer-fractie zal aan dringen op kindertoeslag voor kleine zelf standigen; dat de schijn-vermogens-aanwas van onroerend goed tot 10% is terugge bracht; dat de verhouding botermargari ne nieuwe aspecten vertoont en dat het moeilijk was nu reeds uit te maken, dat onder geen voorwaarde de thans geldende maatregel genomen had mogen worden. Nog even kwam ter sprake de ongeldig verklaarde gros-lijst-stemnrfng in Reeu- wijk, maar dat bleek zoo'n ingewikkelde kwestie te zijn! De pastoor kwam er zelfs bij te pas! Hartelijke dankwoorden werden door den nieuwen voorzitter en door een der afge vaardigden gericht tot den- scheidenden voorzitter, die op zijn beurt dank bracht aan alle afgevaardigden en hun voorgan gers, aan de bestuurders en in het bizonder aan den heer Van Mil, die door zijn groote activiteit de organisatie weer op dreef had gekregen. OSSENDRECHT Nederldbd ANTWERPEN - TAI-UIEN-FOU België China Dat zijn de drie staties van het leven van Zuster Marie Adol. phine: haar geboorte en jeugd haar eerste kloosterjaren en de plaats waar Zij de martelpalm won. Zonder het zelf te weten had Zij al vroeg haar geschiedenis, want het eigenlijke leven van een mensch speelt zich af in zijn hart en ziel. De rest is daarvan een uiterlijke omlijs ting. Toen Zij vijf jaar was. miste Zij reeds haar moede: Welk een tragiek dat voor een kinderhart* beteekent. kan God alleen peilen. De menschelijke samenleving gaat daaraan voor bij, meewarig soms, doch meest al zonder diep besef. Wij begrij pen zoo weinig van een kin aergemoed, en z'n leed, omda we zelf niet genoeg kind zijn gebleven. Als oudste dochter van Pe trus Joannes Dierkx en Judoca Carolina Withaegs werd Catha. rina geboren op 3 Maart 1866. Haar zusje Elisabeth was vier jaar jonger. Behalve deze twee kinderen waren er nog vier uit het eerste huwelijk van haar moeder. Niet lang echter heeft deze voor haar kroost kunnen zoi-gen want reeds in 1871 werd zy ten grave gedragen. De kinderen werden door medelij dende menschen van het dorp opgenomen. Catharina trof 't het best; haar pleegouders wa ren arme, zeer godsdienstige menschen, die h3ar als kind des huizes behandelden. Ze was er inderdaad „Ons Kaatje". Op school was'Zij ijverig en vlug van begrip. Het eenige waardoor Zij zich onderscheid de, was haar eenvoudige, diepe godsdienstzin, haar bereidwilli ge goedheid en onverstoorbare, gulle blijmoedigheid. Deze drie trekken zijn haar altijd eigen gebleven en daardoor werd haar leven een rustig, maar ge- stadig-bewust opgaan naar God, een stijgend verlangen om voor Hem alleen te leven. Omdat Kaatje zich werkelijk „kind uit den huize" gevoelde. trachtte ze zoo vroeg mogelijk iets te verdienen om de zorgen der pleegouders te verlichten. .Zoo ging zij in dienst, eerst in Ossendrecht zelf, later in Ant werpen. Op haar vrije dagen Kwam zij naar huis en dan was het feest voor de vriendinnen. Feest, omdat Kaatje er was, maar ook omdat Kaatje trac- teerde want in Antwerpen was er veel koek en chocola enKaatje was gul! Haar eerste moederlijke ziele. zorg ging uit naar haar zus Betje. De invloed van Kaatje en haar volhardend gebed brach ten de jongere zuster al gauw op den goeden weg, ja. zelfs in het klooster en in de Missie van Afrika. Toen Kaatje gerust kon zijn over het lot van haar zus ter, bracht zij haar lang gekoes terd verlangen ten uitvoer en trad op 19 Maart in bij de Zusters Franciscanessen Missio narissen van Maria in de Con- gostraat te Antwerpen. Slechts n zuivere zielen worden idealen geboren en alleen sterke geest driftige harten weten ze te ver wezenlijken ondanks alles In het klooster bleef zij de zelfde: ingetogen bij de geeste lijke oefeningen, bezorgd en be hulpzaam voor allen ep altijd blij. En inderdaad, zij kon en moest wel blij zijn, want haar liefde gaf alles aan God en dan pas is een hart in z'n armoe hemel-rijk, en in vrede, omdat het God bezit. Liefde doet zin gen en zingende ging zij haar weg. met Gods zon in 'haar ziel. in vertrouwvolle overgave. In het klooster volgden de fei ten elkaar op, klein en schijn baar onbeteekenend in hun uitelijk gebeuren, doch groote mijlpalen in een edelmoedige opgang. Wanneer een ziel zich verankert in God, ontstijgt hit tijdelijke de tijd en krijgen da gelij ksche dingen en daden een eeuwigheidswaarde, die de Lief de slechts meet. Op 31 Juli 1893 werd Kaatje gekleed en ont ving den naam van Zuster Ma rie Adolphine. Op 4 Septem ber 1895 legde zij haar Eerste Ge'.often af en 17 November 1898 haar Eeuwige Geloften. Kort daarna werd zij uitver koren om mee te gaan met de eerste zending van Zusters ha- rer Congregatie naar de Mis sie van .China, Zoo ging haar schoonste droom nog- schooner werkelijkheid'worden, „China.... Marteldood!" Er was v/el reden om die twee woorden met elkaar te verbin den. want nog pas tevoren was Pater Victorinus daar wreed aardig vermoord. Hoe Zuster Adolphine er over dacht blijkt wel uit een gesprek der laatste dagen. Men vroeg haar of zij niet bang was ook in stukken gesneden te v/orden. „O neen", zei ze, „want dan ga 11c recht naar de hemel, dan kom ik nog eens terug om hier in de gan gen de ronde te doen en zeg er bij: „Wees maar niet bang, ik ben het", en dan geef ik u allen een stuk'. Enkele zusters riepen: „Wat voor een stuk?" „Wel een stuk van mijn martelpalm", was het lachende antwoord. 12 Maart vertrokken onder leiding van Mgr. Fogolla, kwa men de Zusters 15 April te Sjanghai aan en na een reis van nog 9 dagen waren zij op de plaats van bestemming: Tai. Uien-Fou. Ze kregen er de zorg voor 200 weeskinderen, de volksapotheek en de verpleging der zieken. Het werk ging prach tig tot het voorjaar van 1900. Toen werd de provincie Chansi, waarvan Tai-Uien-Fou de hoofdstad is, overstroomd door de Boksers. De vervolging brak los met al haar geraffineerde gruweldaden. In het bloed der Martelaren zou het zaad van nieuwe Christenen gedijen. Bij de eerste slachtoffers be- hporde Zuster Marie Adolphine ep haar zes gezellinnen; haar jeugd was een zingende Op gang geweest in Liefde, Goed heid en Vreugde. Met de Te Deumzang op de lippen ging zij nu den marteldood tegemoet en kwam het Leven tegen Grooter liefdeblijk is er niet dan zijn leven te geven voor wie men bemint. Dat is nu 46 jaar geleden. In Ossendrecht, in dit uiterste hoekje van West-Brabant, zijn er nog ouden van dagen, wien de ontroering om de lippen beeft, wanneer zij spreken van Kaatje Dierkx, waarmee ze ge speeld hebben als kind en die nu tot de eer der altaren gaat ver heven v/orden. Ja, tot de eer der altaren! Nederland, België en Frank rijk melken zich gereed om met Italië de zaligverklaring mee te maken. (Nadere inlichtin gen zullen binnenkort gegeven worden in de dagbladen). Er worden plannen gemaakt om te komen tot een gezamenl'jke be devaart NAAR ROME, waar onze H. Vader Paus Pius XII op 24 November a.s. Zuster Marie Adolphine en haar zes Gezellinnen plechtig zal zalig verklaren. Dan zal de feestju- bel, die op 9 Juli 1900 reeds in den hemel werd ingezet, ook hier beneden weerklinken en zinderen onder de weidsche ge welven van de Sint Pieter Basi liek te Rome en in de gemoede ren der aanwezigen, die deze jubel zullen meedragen in hart en ziel en lied. en dezelfde geestdrift meedeelen aan gansch ons katholieke volk om deze nieuwe Nederlandsche Zalige, die ons niet enkel werd gege ven als een glorie ter vereering, die haar dorps- en landgenoo'en zal beschermen en met guasten overladen, maar méér nog en vooral als een stralend voor beeld van liefde en verblijden de goedheid, een lichtend leven dat onze schreden geleidt! Pater Dr. Anselmus Musters, O. E. S. A. Ossendrecht, Sept. 1946. BINNENLANDi Te Vlaardingen is het Prinses Beatrix Paviljoen Zaterdag geopend en aan het ziekenhuis aldaar in bruikleen overgedra gen. De eere-promotie van prof. Vening Meinesz vindt morgen te Luik plaats. Op 18 Nov. zal de electrificatie van de lijn UtrechtAmersfoort kunnen wor den hervat. Te Groede (Zeeuwsch-Vlaanderen) is de timmerfabriek van J. Schippers afge brand. Hierdoor ondervindt de wederop bouw aanzienlijke vertraging, daar 20 on vervangbare machines vernield zijn. BUITENLAND. Amerika heeft Moskou verzocht zijn rekening van 11 y, milliard dollar onder de leen- en pachtregeling te willen vereffe nen. Moskou heeft nog niet geantwoord. Het Grieksche hooggerechtshof heeft het beroep van de Earn, om het referen dum inzake de monarchie ongeldig te ver klaren, verworpen. De hertog en hertbgin van Windsor zijn, komende uit Frankrijk, in Dover aan gekomen. De hertog is, zooals men zich herinneren zal, de vroegere prins van Wa les, die afstand heeft gedaan van den troon. De zoon van den laatsten Saksischen koning, prins Ernst Heinrich is te Sigma ringen gearresteerd wegens verduistering en zwarten hanldel. Tusschen Engeland en Frankrijk is het gebruik van visa afgeschaft. Engeland wil hetzelfde ook aan Nederland en België voorstellen. Te Parijs zijn protestdemonstraties ge houden tegen de hooge kosten van levens onderhoud. Ook in Washington is een hotel-sta king aan den gang. 5.000 man staken in 18 van de grootste hotels. Op Hokkaido, het meest Noordelijke eiland van Japan, zijn 60.000 mijnwerkers in staking gegaan .Zij eischen hooger loon en betere arbeidsvoorwaarden. Damien Kratzenberg, de Luxemburg- sche „Quisling" is te Luxemburg terecht gesteld. Drie directeuren van groote Parijsche warenhuizen zijn gearresteerd in verband met een textielbonnen-zwendel. De correspondent van het Fransche persbureau A.F.P. te Berlijn, die als eerste het bericht van het verwerpen der gratie verzoeken van veroordeelden van Neuren berg doorgaf, is wegens „ernstige onbe scheidenheid" uit Duitschland gezet. Generaal Stilwell, de Amerikaansche bevelhebber in Birma, is na een buik-ope ratie overleden. HAAGSCHE POLITIERECHTER. M. H. te Katwijk had een deel gehad in het vervoeren van vleesch van een clandestiene slachterij. Voor dat deel vor-» derde de Officier tegen verdachte 300 boete of een maand hechtenis, benevens voorwaardelijk twee maanden gevangenis straf. De rechter volstonJd met 50 boete of 25 dagen hechtenis op te leggen. De slagersknecht H. S. H. wist een auto te staan iri Leiden, waarvan het niet moei lijk zou vallen die te stelen, hetgeen dan ook prompt gebeurde, doordat een in braak in de garage werd gepleegd. Voor de medewerking van verdachte, vorderde de Officier, in verband met minder gun stige antecedenten van H„ een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De koopman J. de H. was van plan in te breken in een fabriek te Leiden, om iaar een partij wol te stelen. Het werd hem echter al heel gemakkelijk gemaakt, want er stonden eenige balen wol in een poort zoo voor hef grijpen, en hij had er ook twee gegrepen, hetgaan 3600 had opgeleverd. Wegens den diefstal vorderde de Officier tegen verdachte, die reeds meer malen is veroordeeld, een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek preventief. De grondwerker H. J. Z, te Leiden ver klaarde niets van den inbraak te hebben geweten, welke was gepleegd in een ma gazijn van de hulpactie voor Indië, waarbij goederen waren gestolen. Volgens ver dachte had hij ae schoenen, die in zyn be zit waren aangetroffen, van een onbekende gekocht. Hij zou de schoenen Voor een kennis verkoopen. De Officier vorderde wegens heling drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De glazenwasscher K. J. K. had uit een garage te Leiden een auto gestolen, het geen verdachte echter ontkende. Hij was f r slechts bij gev/eest, en had geho'pen de auto die door een ander was wegge haald, aan te duwen. Dat vond de Officier voldoende, om tegen verdachte een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief te eischen, gezien de slech- 'p reputatie van K. De metselaar C. A. te Leiden had van een kennis een paar schoenen ontvangen, en hij zou hebben geweten, dat die van diefstal afkomstig waren. Gezien het feit, dat verdachte reeds tweemaal is veroor deeld, vorderde de Officier tegen hem zes maanden gevangenisstraf. HAAGSCH TRIBUNAAL. E. J. Bohne, de echtgenoote van B. Erke- lens te Wasseijaar, was lid van dc N.S.B. en ging vriendschappelijk met hen om. Voor het tribunaal te Den Haag heeft zij terecht gestaan, dat de vrouw veroordeelde tot in- terneering tot 25 Jan. 1947, ontzetting uit de kiesrechten, verbeurd verklaring van radio en eenige sieraden. Mej. H. C. Andeweg te Leidschendam was lid der N.S.B., leidster bij de jeugd storm en werkte bij de N.S.B-, voor welke feiten zij zich voor het Haagsche Tribu naal te verantwoorden heeft gehad. Dit heeft haar veroordeeld tot interneering tot 13 Nov. 1946, en ontzetting uit de kies rechten. Proces tegen Nederlanders te Gronau. Maandag a.s. begint in het Duitsche grensstadje Gronau het proces tegen een aantal Nederlanders, die eenigen tijd ge leden in Duitschland door de Engelsche autoriteiten werden gearresteerd. Men verwacht, dat de behandeling van dezen rechtszaak, welke voor een Britsche mili taire rechtbank zal plaats hebben, enkele dagen zal duren. In de dagvaarding wordt dien betrokkenen o.a. ten laste gelegd, dat zij zonder vergunning der autoriteiten in Duitschland handel hebben gedreven, ter wijl voorts militaire uniformen hebben gedi.0en, waartoe zij niet gerechtigd wa ren.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3