Voorwaardeerkenning der republiek Generaal Smuts in de Staten Generaal Dienstplichtwijziging in Tweede Kamer Vredesverdrag-Roemenië goedgekeurd VRIJDAG 11 OCT. 1946 ureaux: Papengracht 32. Leiden Jiro 1U3003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, f 1 10 p. mnd. f 3 25 p. kwartaal Franco p post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10907 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WELMER Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. BI) contract belangrijke korting. Ons verweer D |E STRIJD tegen het communisme moet allereerst worden gevoerd op positieve Op positieve wijze. Dat wil zeggen, dat wij de christelijke en de democratische be ginselen overal en altijd in practijk bren gén. De beste propagandisten voor het com munisme zijn de christenen, die hun begin selen niet beleven in het maatschappelijke leven. De ergernis, die zij geven, is dè groo- te propaganda vooi het communisme. Men kan zeggen, dat degenen, die daardoor tot het communisme komen, niet logisch rede neeren, niet verstandelijk handelen. Volko men waar. Doch mén is niet zélf daardoor verontschuldigd Wie door een slechte daad of een slecht gedrag aanleiding is, dat an deren vetkeerd doen, is mede-schuldig aan dat verkeerde. De beste propagandisten voor het com munisme zijn ook in dezen tijd degenen, die de doorvoering van een gezonde, christelij ke democratie dwarsboomen. Dr. Dardo Reguies, een der leiders van •de „Union Civica" in den senaat van Uru guay, heeft het onlangs zeer juist gezegd: „De beste verdediging tegen het Commu nisme", zoo zeide Dr. Dardo Reguies, „is geen anti-communistische campagne, maar volhardend streven naar democratisch en vooruitgang in sociale rechtvaardigheid: Wij moeten sociale rechtvaardigheid sterk maken en revolutionnair onder het teeken van Christendom en democratie. Democra tie wordt thans aan een geweldigen proef onderworpen in heel de wereld. Groote menschelijke machten staan op het punt zich in de geschiedenis in te lijven, en het blijkt schier onmogelijk, dat dit zonder cri sis en geweld zal kunnen geschieden. Wij zullen nu zien of door middel van dit in strument, democratie, een revolutie kan ge maakt worden op vreedzame manier, zoo dat alle verschillen en tegenstrijdigheden zich kunnen uiten in het kader van de wet". Wij moeten revolutibnnair zijn in dien zin, dat het onchristelijk individualisme wordt uitgeroeid, radicaal, en vervangen door een christelijk solidarisme. Wij moe ten revolutionnair zijn in dien zin, dat het egoïtisch kapitalisme wordt bestreden, met alle geoorloofde middelen, en er voor in de plaats gesteld een ^economie, welke gericht is op de behoeften van de gemeen schap, op de behoeften van allen, allereerst van de werkers. Wij moeten revolutionnair zijn in dien zin, dat er geen enkel compromis door ons wordt gesloten tusschen christendom en heidendom, in welken vorm dan ook, maar dat de consequente beleving van de chris telijke beginselen op alle terrein een eisch is, die ieder christen zichzelf stelt. Wij moeten revolutionnair zijn in dien zin, dat wij, alle vergulde, conventie en vastgeroeste opvattingen ten spijt, de chris telijke liefde beleven, waardoor wij in al onze mede-menschen broeders en zusters erkennen. En dat alles niet in woorden, maar in daden. Dat is bestrijding van het communisme. Dat is ons verweer tegen het communisme. SJAHRIR AANVAARDT AANWEZIGHEID VAN NED. TROEPEN Sjahrir heeft, tijdens een interview met den correspondent van de „Nek York Ti mes", te Batavia, verklaard, dat de Indo nesiërs bereid zijn de aanwezigheid van Nederlandsche troepen te aanvaarden, na dat de republiek is erkend, mits voordien een overeenkomst is tot stand gekomen, volgens welke dergelijke troepen nooit in strijd met de belangen van de Indonesische regeering zullen worden gebruikt. Sjahrir verklaarde verder dat de In donesiërs nooit zullen toestemmen in een verdeeling van de souvereiniteit over Ja va tusschen hen en de Nederlanders, ter wijl hij hoopte, dat te zijner tijd alle In donesische eilanden onder republikeinsche vlag zullen worden gebracht. Voorloopig zal de republiek zich t. a. v. haar eischen beperken tot Java en Suma tra, terwijl de bevolking van de andere e landen van haar aanhankelijkheid bij plebisciet zal kunnen getuigen. Sjahrir gaf uitdrukking aan zijn bereidheid om met de Nederlanders tot een compromis"- te kernen, ofschoon hij onvermurwbaar was op het punt van republikeinsche souverei niteit over geheel Java. Volgens den cor respondent wenschte Sjahrir niet nacter in te gaan op de kwestie Sumatra. Sjahrir garandeerde den Nederlanders hun vooroorlogsche bezittingen en sprak de hoop uit, dal onder de belofte van de Indonesische regeering, dat de Nederland sche ondernemingen een prachtige toe komst tegemoet zouden gaan, ook de toe komst van de Nederlandsche technici en geleerden zou worden begrepen. Het eeni- ge voorbehoud bij die belofte is dat de eilanden een grooter aandeel in de winst zouden moeten hebben dan voor den oor log. f Oorlogskoortsdroomen -v Wat 'n sensatie en ongerustheid hebben de geheimzinnige zwerven de projectielen, welke boven Zwe den werden waargenomen, niet ver oorzaakt. Men zag ze aan den Zweedschen nachthemel hun vurige banen beschrijven en wist niet, waar ze vandaan kwamen, noch waar ze heen gingen. Ze doken zelfs in alle landen van Europa op! Een Zweedsche commissie heeft zich aan het onderzoeken gezet en heeft uitgemaakt, dat hetdood gewone natuurverschijnselen zijn geweest! En de overblijfselen, wel ke gevonden waren van uit elkaar gespatte projectielen, bleken. cokes of slakken te zijn. De wereld kan weer ontwaken uit een benauwde koortsdroom. Te Soerabaja is de chocoladefabriek ,.Ter Wolde" bijna geheel door brand ver woest. Schade 1% millioen gulden. Veldmaarschalk Sanuts is vandaag op plechtige wijze ontvangen in een Vereenig- de zitting van de Staten-Generaal. Veldmaarschalk Smuts hield na het wel komstwoord een uitvoerige rede. „U doet mij vandaag een bijeonder hoo- ge eer aan, een eer, welke slechts zelden aan vreemdelingen bewezen wordt, het geen ik meer waardeer, dan ik in woor den kan uitdrukken. Niet alleen voor mij zelf, maar ook, in het bijzonder, namens Zuid-Afrika, wil ik u mijn harfelijksten dank daarvoor betuigen. Wilt u mij verder toestaan, u in het Afiikaansch toe te spreken; ik hoop, dat u mij zult kunnen volgen, waardoor u tevens een idee zult krijgen van den vorm, dien de Nederlandsche taal van de zeventiende eeuw in den loop der jaren in Zuid-Afrika heeft aangenomen. Zuid-Afrika zal de eer, die u mij van daag aandoet, op h'oogen prijs stellen. Daar is en blijft het gevoel voor het oude Neder land en den Nederlandschen stam nog sterk en levendig. De Afrikaners weten, dat zij door Nederland te eeren, ook zichzelf eeren. Zij zijn trotsch op hun Nederland sche afkomst, trotsch op Nederland en de cude traditie, trotsch op de prestatie van het oude moederland in Europa en in de wereldgeschiedenis. Daar vindt u nog de oudere Nederland- REEDS VEROORDEELDE POLITIEKE DELINQUENTEN. Nu de regeering besloten heeft een groot aantal politieke delinquenten de vrijheid te hergeven, vraagt men zich af, wat er gaat gebeuren met hen,, die door het Bijzonder Gerechtshaf of het Tribunaal zijn veroordeeld, doch die vol gens de huidige maatstaven als „licht ge val" zouden zijn vrijgelaten. Van bevoegde zijde verneemt „Trouw", dat personen, die zijn veroordeeld door het Bijzonder Gerechtshof, na tweederde van hun straftijd te hebben uitgezeten, in voor waardelijke vrijheid kunnen worden ge steld. Hun gedrag dient dan onberispelijk geweest te zijn. Gedetineerden, wien door het Tribunaal interneeringsmaatregelen zijn opgelegd, worden ieder jaar aan een onderzoek onderworpen en kunnen bij een gunstigen uitslag hiervan eveneens in Voorwaardelijke vrijheid worden gesteld. Aldus genoemd blad. DAMESHOEDEN .onder punten Wij hebben een pracht collectie herfstmodellen in alle prijzen en kleuren ontvangen. Komt U eens even passen, het ver plicht U lot niets. I t.o. Rex. sche types van de 17e eeuw, zooals zij door Frans Hals en andere meesters in de schil derkunst vereeuwigd zijn. De Nederland sche taal, in haar gewijzigden vorm van Afrikaansch, is nog de omgangstaal van het meerendeel der bevolking. Van Kaap de Goede Hoop tot aan den evenaar en de Congo is Nederlandsch in zijn Afrikaan- schen of zijn Vlaamschen vorm een van de officieele talen van het halve Afrikaansche vasteland." Smuts wees in zijn verdere rede, op de gunstige gelegenheid, die Zuid-Afrika biedt voor Nederlanders, om zich daar te vestigen. En gaf daarna een beschouwing over de toekomst van Europa. In een vol gend nummer komen wij op deze samen komst terug. Op de vraag, of de republiek gebruik zou willen maken van Nederlandsche troe pen tegen ongewenschte elementen, ant woordde Sjahrir: „Ik hoop van niet. Het denkbeeld, dat wij buitenlandisAe troe pen noodig hebben voor onze interne aan gelegenheden, is smadelijk". Wel gaf hij toe, dat bandieten hun practijken uitoefe nen onder het mom van nationalisme, doch hij achtte hun aantal zeer gering. Hij was er volkomen van overtuigd dat de repu bliek in staat zou zijn de orde te herstel len, „zoodra aan de binnenlandsche aan gelegenheden voldoende aandacht zou kunnen worden besteed." Maarschalk Smuts bracht Donderdag 'n bezoek aan den ge boortegrond van zijn voorouders, Zeeland. Bij zijn aankomst te Goes werd hem door een Zeeuwsch boe- renkoor een zang- hulde gebracht. Minister keert zich tegen desertie-propaganda Sisteren heeft de Tweede Kamer behan- deld een wetsontwerp, dat de bedoeling heeft, de regeering te machtigen tot 1 Juli 1947 van verschillende bepalingen van de dienstplichtwet af te wijken. De afwijkin gen betreffen niet alleen lichtingssterkte en den duur van de eerste oefening, doch ook vrijstellingen wegens broederdienst, kost winnerschap, keuring en dienst in Ned.- Indië. Aangenomen werd een amendement van den heer Ruys de Beerenbrouck (KVP), waardoor de regeering verplicht wordt, om afwijkingen van de wet, waarvoor niet vóór de invoering de sanctie van de Ka mers kan worden gevraagd, achteraf te onderwerpen aan het oordeel der volks vertegenwoordiging,die deze afwijkingen dan alsnog kan afwijzen; Ten slotte werd het wetsontwerp aangenomen met alléén de stemmen der communisten tegen. Er werden bij dit wetsontwerp heel wat zaken besproken, die er eigenlijk niets me de te maken hadden, zooals: de vrijstellin gen, de kostwinnersvergoeding, het onder duiken van dienstplichtigen aan universi teiten in de theologische faculteit, de op leiding, het in dienst nemen van politieke delinquenten, het feit, dat de lichtingen uit de bezettingsjaren nog ongemoeid worden gelaten enz enz. De minister legde uit dat, wat de vrijstellingen betreft, broederdienst in de huidige omstandigheden verouderd is. Voor 1939 werden 26 duizend vrijstellingen wegens broederdienst gegeven; thans maakt de nieuwe manier van persoonlijke tech nische en psychologische keuring het on mogelijk een vrijstelling te verkrijgen op STAKING OP DE BEURS. Op de Amsterdamsche Beurs wordt ge staakt. Minister Lieftinck heeft na zijn bezoek aan de V.S. een zeer pessimistische be schouwing gegeven over de toekomst van den handel in Amerikaansche fondsen. Dit is de aanleiding voor de staking. De eigen lijke oorzaak ligt dieper. Reeds maandenlang is de verhouding tusschen minister en beurs zeer gespannen, omdat de beurs meent, dat haar belangen voortdurend worden veronachtzaamd. Men had nog langen tijd zijn hoop gevestigd op den handel in Amerikaansche fondsen, maar na zijn terugkeer uit de Vereenigde Staten heeft minister Lieftinck ook nog deze hoop de bodem ingeslagen. Het ge volg was, dat men ter beurze besloot, als protest tegen de voortdurende verwaarloo- zing van de belangen van deze instelling, geen noteeringen op te maken. Het is min of meer een „wilde staking", want het toeval wil, dat juist het geheele' dagelijksch bestuur van de Vereeniging voor de Effectenhandel op uitnoodiging van de Belgische Vereeniging van Ban kiers in België vertoefde. De Leidsche Singelloop Zooals wij gisteren reeds meldden orga niseert Docos morgenmiddag den Leid- schen Singelooop. Deze wedstrijd wordt gehouden voor A, B, C en D-klassers en er zijn totaal een 60 inschrijvingen binnenge komen. Er is ook een aparte klasse voor militairen en veterane^, waarin o.a. L. v. d. Klugt, de vroegere Docos-crack uit komt. De start vindt plaats op den Morsch- singel bij het Militair Hospitaal, terwijl het startschot vermoedelijk door den bur gemeester Jhr. Mr. F. H. v. Kinschot ge geven zal worden. De finish is wederom op den Witte Singel bij het Leidsch Dag blad. Voor den winnaar van dezen loop is de Peter Verhoef-wisselbeker bestemd. In 1939 werd deze gewonnen door H. Co- blentz van Holland te Haarlem. Daar deze athleet de spikes inmiddels aan de wilgen heeft gehangen, zal hij den beker dus niet verdedigen. Voor de D-klassers is door Rector Vester een wisselbeker beschik baar gesteld, zoodat ook in die klasse een levendige strijd tegemoet gezien kan wor den. In de A-klasse komen uit L. v. d. Steen (Docos). B. Molenbroek (Hercules), D. Hagtingius en D. Jordens beiden van Haar lem. In de B-klasse zien we A. van Ba- Deze athleten ontloopen elkaar'niet veel kei (Holland) en D. Joustra (Haarlem), en dus zal er van een zeer spannenden strijd sprake zijn. Mogelijk een Leidsche overwinning door L. v. d. Steen? grond van. het feit, dat een broer zijn dienst aan het vaderland volbracht. De minister wil strikt rechtvaardig en volgens straf opgestelde regelen vrijstel ling geven. Tot nu toe gold misschien het algemeen belang als norm voor een vrij stelling te veel; in de toekomst zulen de sociale factoren ook een woordje mee gaan spreken. In begin 1947 zal de lichting 1944 opgeroepen worden; men mag daaruit ech ter niet verwachten, dat daardoor het aan tal vrijstellingen grooter zal worden. De minister is niet van plan om degenen, die zich niet vaderlandslievend in de bezet tingsjaren gedragen hebben, van de dienst plicht vrij te stellen en dus op een onvader landslievende houding een premie te geven. Kort en krachtig, maar duidelijk heeft de minister verklaard, waarom „De Waar heid" en enkele andere bladen voor mili tairen verboden zijn. Permanent publicee- ren deze bladen artikelen, die een strek king hebben, waardoor bepaalde catego rieën van dienstplichtigen worden misleid en tot desertie opgewekt met al de voor hen zeer ernstige gevolgen. 2 DOODEN EN 2 ZWAAR GEWONDEN BIJ ONTPLOFFING Gistermiddag heeft zich in de plaatwer kerij van de firma Stork te Amsterdam een ernstige ontploffing voorgedaan, wel ke aan twee menschen het leven kostte. Twee personen werden zwaar gewond. De ontploffing is te wijten aan het uit elkaar springen van een zuurstofcylinder. Alle verzoeken om gratie verworpen .Reuter meldt uit Berlijn, dat de geal lieerde bestuursraad alle verzoeken om gratie inzake de vonnissen tegen de Nazi- leiders verworpen heeft. De verzoeken van Goering, Jodl en Kei tel om te worden doodgeschoten in plaats van opgehangen werden eveneens door den bestuursraad verworpen. Alleen voor Kaltebrunner. von Schirach en Speer was geen afwijzing van het vonis verzocht. Het verzoek van Raeder om den dood door den kogel in plaats van gevangenisstraf werd ook afgewezen omdat de bestuursraad het door het Tribunaal uitgesproken vonnis niet kan verzwaren. De verzoeken van de S.S., de Gestapo, da S.D. en de groep van leidende Nazi's werden „niet ontvankelijk" verklaard om dat de bestuursraad niet gemachtigd is het vonnis van het internationaal militair tribunaal te herzien. De geallieerde bestuursraad bevestigde, dat alle te Neurenberg ter dood veroor deelden 16 October in het bijzijn van een viermogendhedencommissie zullen worden opgehangen. Von Papen mag Neurenberg niet verlaten. De hoofdcommissaris van politie te Neu renberg heeft instructie gekregen van den Beierschen Minister-persident, dat von Papen Neurenberg niet moet verlaten of anders onmiddellijk moet worden gear resteerd. Deze instructie is goedgekeurd door het Amerikaansche militaire be stuur. Donau-scheepvaart vrij PARTIJBESTUUR K.V.P. In een dezer dagen gehouden vergade ring van het bestuur der K.V.P. werd be sloten een presidium van drie man, een triumviraat in het leven te roepen. De drie voorzitters zullen zijn mr. E. Sassen (Den Bosch), de heer C. G. Matser (Arnhem) en de heer W. J. Andriessen (Utrecht). De Parijsche Vredesconferentie, die thans al haar best doet om op tijd klaar te komen, is gisteren aan het vredesver drag met Roemenië begonnen. Een van de voornaamste kwesties is die van den vrijen Donau. De Amerikaansche gedelegeerde Van- denberg betoogde gisterenmorgen dat een Vrije Donau onmisbaar is voor den vrede. Het zou een tragische reactionnaire fout zijn, deze rivier niet voor alle verkeer open te stellen. Hij drong er op aan, dat binnen een halfjaar na onderteekening van het Verdrag een conferentie van de Groote Vier plus de Donau-staten een internatio nale conventie voor het Donauverkeer zou opstellen. Nadat de Joegoslavische gedelegeerde. Kardelj. de bevoegdheid van de conferen tie t. a. v. het Donauvraagstuk had be twist, en de Tsjechoslowaaksche woord voerder er op had aangedrongen, Roeme nië bij zijn wederopbouw te steunen, on dersteunde Bevin het betoog van Vanden- herg en noemde de mogelijkheid om de Df.naukwestie op een internationale basis oo te lossen „een mooie kans, om de ver deeldheid tusschen Oost en West, waarvan Molotof Woensdag gewaagde, te verwijde ren." Molotof wilde de Don auk west ie niet te haastig geregeld zien. In de aVondzitting ging men over tot de stemmingen. Het Fransche voorstel tot vrijheid van scheepvaart op den Donau werd met een twee derde meerderheid aanvaard. Vannacht tegen 2 uur had de confrentie het geheele verdrag met Roe menië goedgekeurd. GEHEIME REACTONAIRE PARTIJ IN BERLIJN? Volgens de „Berliner Zeitung", het in de Sowjet-Russische zone van Berlijn ver schijnende blad van het burgerlijk bestuur van Berlijn, houdt een „geheime reactio naire partij" regelmatig bijeenkomsten en werft ex-leden van de „Hitler-Jugend" voor haar Jeugdvereeniging. De partij noemt zich „Vrije Conservatieve Democra tische Rijkspartij". Naar verluidt beoogt deze partij „sen zoo spoedig mogelijke te rugkeer van de monarchie". OP KORTE GOLF BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan geteisterde plaatsen in het Noorden van Limburg. Zij is in Gen nep uit den trein gestapt en heeft daarna verschillende plaatsen per auto bezocht. Veldmaarschalk Smuts is gistern öcor de provincie Zeeland getrokken. Overal werd hij hartelijk toegejuicht. Dr, G. Nolst Trenité (Charivarius). is op 76-jarigen leertijd te Haarlem overle den. Naast zijn publicaties voor het onder wijs heeft de overledene naam gemaakt door zijn vaak geestige taalcritieken in „De Groene Amsterdammer". Tot zijn dood toe heeft dr. Nolst Trenité op de bres gestaan voor het schrijven van goed Nederlandsch. Anton Kreymborg, oprichter van Kreymborg's Kleedingmagazijnen. is 84 jaar oud, in Den Haag overleden. Tot het laatst behield hij als president-directeur de leiding van zijn zaak, die, in 1905 te Amsterdam gesticht, thans 25 vestigingen in den lande heeft. De sigaretten, vervaardigd van Zuid- Amerikaansche tabakken worden tusschen 15 en 20 October in den handel gebracht. De wintermelkprijs zal, naar verluidt, reeds 26 October ingaan ongeveer een maand vroeger dan andere jaren. Een be sluit schijnt echter nogg niet genomen. Kerst en St. Nicolaaspakjes voor mi litairen der Koninklijke Marine kunnen Lot en met 15 October worden aangeboden aan de postkantoren. Aanvragers voor een rijbewijs, die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, moeten bij tweede of verdere aanvraag een verklaring overleggen waaruit blijkt, dat zij lichamelijk en geestelijk nog ge heel geschikt zijn om motorrijtuigen naar behooren te besturen. BUITENLAND. Schuschnigg. de vroegere Oostenrijk- sche kanselier houdt lezingen in België. Ir Bergen hebben betoogers zoo'n kabaal gemaakt, dat de lezing geen voortgang kon vinden. In 7 Londensche hotels wordt thans gestaakt. De arbeiders van het abattoir en Van de groenten- en fruitmarkt leveren geen vleesch en groenten af voor deze hotels. Bij een groot warenhuis te Parijs is een fraude op groote schaal ontdekt. Mil lioen francs en textielpunten zijn ver duisterd. In het Noorden van Portugal schijnt een opstand te zijn uitgebroken. Met Opor to is geen verbinding te krijgen. Volgens de regeering is de rebellie onderdrukt. De „Dreamboot", die vorige week non-stop van Honoloeloe over de Pool naar Cairo vloog, startte vandaag voor de te rugtocht. HET SCHANDELIJKE VONNIS OVER AARTSBISSCHOP STEPINATZ. Aartsbisschop Stcpinatz van Zagreb is hedenmorgen door het JoegoSlavisch ge rechtshof tot zestien jaar dwangarbeid en verlies van burgerrechten voor den tijd van vijf jaar veroordeeld. Vervalsching tegen Mgr. Stepanitz. Het Vaticaan heeft officieel bekend ge maakt dat de brief, door de aanklagers in het proces te Zagreb tegen mgr. Stepinac gebruikt, een „valsch document" is. Er wordt aan toegevoegd dat in de dossiers van het secretariaat van het Vaticaan geen brief te vinden is gedateerd 18 Mei 1943 (de datum van de brief, die in het proces overgelegd werd). Bovendien is het in Zag reb ter tafel gebrachte document geheel met de schrijfmachine geschreven, hetgeen mgr. Stepinac nooit deed. Verder is het „document" opgesteld in een vorm, die zeer ongebruikelijk is in de corresponden tie met de H. Stoel en ten slotte ontbreken zegel en handteekening. In het Engelsche Lagerhuis heeft minis ter Attlee medegedeeld, dat reeds 30 mil lioen popd sterling zijn uitgetrokken voor de financieering van een nieuw Britsch onderzoek-station voor de atoomepergiie. Misschien zou het noodig zijn binnenkort een nog veel grooter bedrag daarvoor te reserveeren. In dit verband is de gedachte, welke de bekende voorzitter van de Amerikaansche delegatie bij de atoomcommissie der V. N., Baruch, dezer dagen uitte wel somber. Volgens Barueh Volgen de Ver. Staten een politiek van „verlichte zelfzuchtigheid" en is de vrede, dien wij thans genieten, rog steeds een slechts „kort intermezzo" te midden van oorlogen. De Pan American Airways deelen mede, dat een harer vliegtuigen, dat van Praag onderweg was naar Weenen, van de Ame rikaansche autoriteiten opdracht heeft ge kregen terug te keeren, daar het van 9 tot 14 October niet is toegestaan met civiele of militaire vliegtuigen boven Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije of Roemenië te vliegen. Boven Duitschland en Oostenrijk mag eveneens tot nader order niet worden ge vlogen. Zoolang geen opheldering is verkregen, zullen alle diensten van de Pan American Airways op Midden-Europa Brussel als eindpunt aanhouden. Het verbod schijnt in verband te staan met manoeuvres van de Sovjet-strijdkrach ten. ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO o Tot Vrijdagavond. g Tijdens den nacht vorming van mist 5 en gesloten bewolking, die overdag 5 aanleiding geven tot somber, kil weer. 0 Geen neerslag van beteekenis. Zwakke of matige naar Noord of West x loopende wind. 00000000000000000000000001

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1