RECHTZAKEN De Kath. Middenstanders te Leiden EEN „ZWARTE" BEDRIJFSTAK OMGEVING POLITIERECHTER. D. v. D. tc Katwijk had zich bemoeid met de clandestiene slachterij door het ver voeren van een hoeveelheid vleesch, welke op die wijze was verkregen.- De officier vorderde tegen verdachte 225 boete of 30 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf. De politierechter volstond met 50 boete of 25 dagen hech tenis. A. D. tc Leiden had clandestien een schaap geslacht en de handel was er goed mee geweest, zooals de officier constateer de, die tegen verdachte veertien dagen ge vangenisstraf vorderde en twee maanden opzending naar Veenhuizen. De rechter be sloot tot die straf, en gaf bëvel tot onmid- delljk gevangen nemen. A. R. te Rijnsburg begaf zich op het ter rein van den zwarten handel in sigaretten, zoódat de Officier zijn opzending naar een werkinrichting voor den tijd van vier maanden vorderde, benevens een maand en twee weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot zes weken gevangenisstraf met aftrek van preventief, drie maanden werkinrichting en verbeurd verklaring der sigaretten A. B., als los werkman bekend staan de, is in werkelijkheid landlooper, zooals de Officier vaststelde. Men had hem in Bodegraven bij de uitoefening van dit be roep gearresteerd en nu moest hij terecht staan, doch liet verstek gaan, vermoede lijk wegens de „beroepsbezigheden". De Officier releveerde dat reeds zes tien veroordeelingen op zijn strafblad heeft prijken en hij stalde daarom voor B. tot 12 dagen hechtenis en opzending naar een werkinrichting voor den tijd van drie jaar te veroordeelen. Met dit laatste ging de rechter accoord; de hechtenis vermin derde hij tot vijf dagen. De bakkersknecht A. M. L. to Wasse naar had distributiebescheiden, die verlo ren waren, in zijn bezit gekregen, en die gehouden. Dat vond do Officier een lee- lijke streek die verdachte, had uitgehaald en hij vorderde vier maanden gevangenis straf. De rechter veroordeelde verdachte tot twee weken gevangenisstraf. De schipper A. C. van V. te Leider dorp kon best wat latten gebruiken en hij had het daarom niet te nauw genomen met de eerlijkheid, toen hij de kans zag op een terrein in het bezit van het begeerde te komen. De Officier was het met de opvat tingen van verdachte niet eens en vorder de drie maanden gevangenisstraf tegen ver dachte. De rechter veroordeelde cohform den eisch. De arbeider J. G. B. te Bodegraven had kippen gekocht; een flink aantal. Dat hij zich daarmee aan heling schuldig maakte^ zou hij niet hebben geweten, maar 'hij stond toch voor den Haagschen Poli tierechter terecht. De Officier nam wel aan, dat verdachte er meer van wist en de rechter deelde die meening; hij legde drie maander^ gevangenisstraf op. De reputatie van de 20-jarigo fabriekfl. arbeidster J. J. van E. te Leiden munt nu niet bepaald uit, ze had zich met de Duit- schers opgehouden en werd er voor geïnter neerd, en thans is haar levenswandel nog niet veel beter wat dan de avonduren betreft En overdag had ze diefstal van wol ge pleegd in de fabriek, waar zij werkte. De Officier vorderde zes weken gevangenis straf; de rechter veroordeelde tot 14 dagen gevangenisstraf HAAGSCHE RECHTBANK. De koopman W. de L. uit Zoeterwou- de heeft .wegens rijwieldiefstal terecht ge staan, waarvoor in verband met eerder ge pleegde diefstallen, een jaar gevangenis straf werd géëischt. De rechtbank heeft overeenkomstig dien eisch verdachte ver oordeeld. De matroos C. H. V. uit Bodegraven heeft zich te verantwoorden gehad wegens diefstal van rijwielen, voor welk feit de Officier tegen hem een jaar gevangenis straf had geëischt. Do rechtbank heeft ver dachte Veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan vier maan den voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Het was een rare gebeurtenis met den opzichter C. H. B. uit Sassenheim; hij had mishandeling gepleegd, hetgeen echter be werkstelligd was door een drank, dié B. in zijn kopje koffie had gedaan, en waardoor hij, volgens het rapport van den psychia ter, in een schemertoestand was geraakt. Hierdoor zou hem de mishandeling, welke hij J. van K. deed ondergaan, niet toege rekend kunnen worden. Daar was de Of ficier het niet mee eens en hij vorderde drie maanden gevangenisstraf. Op grond van het rapport verleende de rechter ont slag van rechtsvervolging. De zuigelingensterfte Naar aanleiding van een artikel „Ge boortecijfer in Leiden stijgende", onlangs in ons blad geplaatst, schrijft Zuster A. v. Dltzhuyzen, verpleegster der Ver, „Zui gelingen- en Kleuterzorg" ons het vol gende: Volgens uw artikel maakt de zuigelin gensterfte in onze stad een zeer ongun- p stigen indruk met een eindcijfer van 0 pet. in het eerste halfjaar van 1946. Wanneer we echter dit cijfer gaan ontleden, dan zien we, dat dit hooge percentage zijn oor zaak heeft in het nog zeer hooge sterfte cijfer in Januari J.l. n.l. 22.22 pet. De vol gende maanden daarentegen vertoonen weer een normaal, zelfs zeer gunstig ver loop en wel in: Februari 1.92 pet. Maart 1.57 pet. April 2,10 pet. Mei 2,8 pet. Het cijfer over Juni is mij nog niet of ficieel bekend. Leiden steekt sinds ruim 15 jaar gunstig af met zijn lage zuigelin gensterfte in vergelijking met andere ste den als Amsterdam, Rotterdam, Utrecht. Van deze cijfers zou ik alleen de laatste jaren willen vermelden: A'dam R'dam Utrecht Leiden 1935 2.77 3,50 2,05 2,42 pet. 1930 2,93 3,09 3,61 2,37 1937 3,— 3,16 3,02 2,88 1938 2,93 3,02 3,15 2,6 1939 2,82 2,57 2,62 2,13 1940 2,92 2,95 2,82 2,29 1941 3,40 3,74 4,23- 3,71 1942 3,13 2,98 3,21 2,40 1943 3,49 3,24 3,10 2,0 'TERWIJL DE RESTANTEN van wijlen de komeet Qiacobini—Zinncr, tegen Veler verwachting ln, schitterden door afwezigheid .schitterde de Middenstands-avond, eveneens tegen veler verwachting in, door een luisterrijke opkomst. Zaal 4 van de Turk is niet zoo bijzonder forsch van om vang, maar als mannetje aan mannetje daar opeengepakt zit, kan niemand over belangstelling klagen integendeel, voorzitter Simonis toonde zich hoogelijk ingenomen. Degene, die deze belangstelling uitgelokt had, was de heer G. Verheul, voorlichtings ambtenaar van de Prijsbeheersching, die over dat onderwerp een ongetwijfeld inte ressante beschouwing hield, maar het aan trekkelijke van dezen avond was toch het spel van vraag on antwoord, na afloop van dd lezing. De heer Verheul vertelde o.a., dat verwacht wordt, dat de prljsbeheer- schh^f nog wel 2 jaar zal blijven fungeeren. Er is nog steeds een krachtige neiging tot prijsstijging, waarvoor reëele factoren zijn aan te wijzen, zooals de invoer van vele goederen, de vrachtprijzen enz. en psycho logische factoren, voornamelijk de gretig heid van het publiek. De Prijsbeheersching oordeelt of de verhooging van bepaalde prijzen verantwoord is. Aanvragen daartoe kunnen het beste collectief geschieden, waarbij calculaties moeten worden inge diend .Bij dê2e calculaties houdt de Pr. wel rekening met de vervangingg-waarde, doch niet met onderbezetting bij de fabri cage. Aan zijn betoog, waarin de spreker zoowel middenstanders als het koopend pu bliek opwekte tot medewerking met de voor de welvaart van ons land zoo nood zakelijke regeling van de prijzen, verbond hij een korte beschouwing over het „utili ty-system", een Engelsch systeem, waarbij de fabricage van z.g. „nuts-goederen" wordt gestandaardiseerd. In Engeland zijn de prij zen van deze „nuts-goederen" komen te lig gen beneden de voor-oorlogschs prijzen. Van de gelegenheid tot vragen Btellen werd mild gebruik gemaakt. Uit de ant woorden bleek p.m., dat de Prijsbeheer sching vooral daarom de middenstands-za ken afsnort om de prijs-opdrijving van fa brikanten de bron van alle kwaad op te sporen; dat de fabricage van „nuts-goederen" niet behoeft te leiden tot vernieuwde amb tenarij, omdat de regeling ervan overgela ten zal worden aan de publiek-rochtelijke bedrijfsorganisatie; dat ook de Prijsbeheersching het aanbren gen van overtredingen door klanten, die eerst hooge prijzen door smeekbeden van de winkeliers hebben uitgelokt, „doortrapt gemeen" en „chantage" noemt; dat ook haars inziens de prijs voor textiel te hoog is, maar dat de winst-marge voor grossiers verlaagd zal worden, terwijl de winst-marge voor fabrikanten za] zakken door hot „utility-systeem"; dat heel veel vakgroepen z.g. van Wolter. son niet kunnen geacht worden een Juiste weergave te zijn van den middenstand, on democratisch zijn en alles van boven-af dic- teeren, zoodat verre de voorkeur moet wor den gegeven aan vrije vereqpigingen en dat de middenstandsvereeniglngen moeten toonen haór op hun tanden te hebben bij de ordening van dien stand. Dit is slechts een kleine staalkaart, want vele vragen, ofschoon interessant voor de vakgenooten en leerzaam voor de andere middenstan ders, waren van meer particulieren aard. Een waardeerend applausje verwierf ook de heer Hilders, de Leldache vertegenwoor diger van de Prijsbeheersching, die mede deelde, dat 90% van de klachten uit het publiek niet lelden tot een proces-verbaal en die verzekerde, dat de prijzen-discipli- ne hier in Leiden goed is, beter dan in bij na alle andere steden. ■—„Dank zij de goede middenstands-orga nisatie!" strooide dé voorzitter er-tus- schen-door. De hêer Hilders noodigde de heeren uit, als ze met moeilijkheden zaten, gerust op de Pletêrskerkgracht té komen praten. Het is daar geen fabriek, waar processen-ver- baal worden gemaakt, doch waar naar op lossingen wordt gezocht. Nadat de beide prljs-beheerschers, ver rijkt met hartelijke dankwoorden huis waarts gegaan waren, werd onmiddellijk de prijs, die de leden voor hun lidmaat schap hebben te betalen, verhoogd, en ge- LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Machinist gedood. Gistermiddag omstreeks tien minuten over half drie is de sneltrein uit het Oos ten van het land die om 14.44 aan het C.S. to Amsterdam moet aankomen, op het traject aan de Rietlanden ter hoogte van Biaauwhoedenveem gedeeltelijk uit de rails geloopen. De locófnotief kantelde en stortte van een hooger gelegen baanvak op een lager gelegen spoor. De machinist raakte onder den locomotief en vond den ■lood. Eén gewonde en enkele lichtgekwet sten zijn naar een der ziekenhuizen over gebracht. bracht op ƒ15.—. Het voorstel ondervond geen openbaar verzet, want iedereen be greep, dat met zóó'n winterprogram men van zijn kant niet knibbelen mocht. De voorzitter sprak zeker uit aller naam, toen hij nogmaals het werkcomité dankte voor zijn goede zorgen en ook de pers dankte, die zoo ijverig had zitten pennen. Het ge beurt natuurlijk nooit, dat zoo iets in het verslag wordt opgenomen, maar waarom zouden we onszelf ook niet eens in de hoogte stekenHet was een zeer geslaag de avond, waarop een echt amicale geest heerschte, en die behalve door een drom middenstanders, ook door één middenstan- ster werd bijgewoond. Stichting Leidsch Studiefonds De Leidsche gemeenteraad besloot na discussie zonder hoofdelijke stemming over te gaan tot het in het leven roepen van een Stichting Leidsch Studiefonds". Dit fonds beoogt, steun te verleenen aan be gaafde, doch niet, of niet voldoende be middelde Jonge Leidenaars voor academi sche studie, enz. Een zeer sympathiek' besluit, genomen op voorstel van B. en W., en meer spe ciaal op initiatief van den wethouder van onderwijs den heer v. 'Schalk. Een zeer rympathiek besluit al mewnen wij ook hier, evenals in den Leidschen Gemeen teraad is gedaan, er op te moeten wijzen, dat het fonds zelf er nog niet la. Besloten 13 nl. tot het in het leven roepen van een stichting, die zal trachten, bedoeld fonds te vormen; er zijn echter, volgens ge noemden wethouder, verwachtingen ge wekt, die hoopvol stemmen. Wij wenschen de Stichting van harte veel succes. Intusschen is de gemeenteraad blijven steken in de behandeling van de statuten van de Stichting regelende financieelen opbouw en werkwijze. Maar tevoren was reeds verworpen een amendement, om de lenen, die gelden ontvangen uit bedoeld Studiefonds, vrij te laten ln de keuze van de universiteit of andere onderwijs-in- lichting. en dat voor hen niet de Leidsche Universiteit zal zijn aangewezen, zooale B. en W. wenschen, tenzij aldus de statuten „in zeer bijzondere gevallen". Deze kwestio is niet van zóó groot prac- tisch belang, In de practljk zullen waar schijnlijk allen tc Leiden willen studeeren. Maar hier betrof het o.i. een kwestie van vrijheid in democratischen geest; en op- yallend was het dat geen der leden van de partij van den arbeid en van de partij \an de vrijheid zijn stem aan bedoeld amendement gaf, terwijl de communisten, die zich eerst vóór verklaarden, ten slotte óók tegonstemdon. Wij wilden toch wol even de aandacht vestigen op deze merk waardige stemming over het amendement, door den heer Woudstra (Prot, Partij) in gediend. „RUITEN TROEF". Gisteravond werd op initiatief van de ofd. Leiden der Kath. Relsvereenlging in „Nomatog" een bijeenkomst gehouden met afgevaardigden van jeugdorganisaties van diverse gezindten om te komen tot een glas actie te Leiden naar het recept van pater Henri de Greeve. De vergadering, welke onder leiding stond van den heer C. Schinck, heeft in den breede deze actie be sproken en de voorz, vond gelegenheid er op te wijzen, dat het een schande is, dat er na anderhalf jaar bevrijding nog steeds huizen zijn in het oosten en het zuiden des lands, waar nog geen glas in zit. Daarom kan gezegd worden, dat de nood groot is, dat hij verschrikkelijk groot is. Zoo is het inderdaad en men moet het zelf gezien heb ben om te besoffen hoe erg het is daar in Arnhem, in Nijmegen, in Gennep, in Venlo, enz .enz. Daarom begrijpen we niet hoo het mogelijk is, dat er nog steeds huizen en kantoren ln het westen des lands zijn, met dubbele ramen! Intusschen, de glasinzameling wordt voorbereid. Men 2al de medewerking vragen van schilders patroons- en gezellen om het ingezamelde glas zoo goed mogelijk te verzorgen. De jeugdorganisaties zullen zich belasten met het verspreiden van een pakkend ^reclamebiljet en daarna met de Inzameling huis aan huis van alle voor radige glas. De inzameling zal geschieden op Zater dag 19 October a.s. Ook geld is van harte welkom, want elke actie kost geld. Tenslotte nogmaals het adrés van den secretaris: H. Sips, Kort Rapenburg 11, Tel. 20963 en van den penningmeester: L. v. Cleef, RIJnburgerweg 47, Giro 377515. De persdienst van het bu reau voor prij zencontrole schrijft ons: De acties, die in den laat- aten tijd door de Prijzen- contröle tegen te hooge prij zen in de winkels zijn ge voerd, hebben waardevol materiaal geleverd voor uit gebreide controle* bij groot handel en industrie. Zoo heeft de contróle in galan teriewinkels aan het licht gebracht, dat ongeveer 90.% der verkrijgbare artikelen te hoog in prijs waren. Dit feit ia aanleiding geweest voor een uitgebreid onder zoek bij de Goudsche aar dewerk industrie. Deze actie verd gecombineerd uitge voerd door de Economische Contróle Dienst en de Prij- zencontróle. De misstanden, die in deze bedrijfstak aan het licht kwamen, waren meer dan ergerlijk. Hoewel het onderzoek in deze bran che pas in het beginstadium verkeert, zijn reeds 22 be drijven onderzocht, die een gezamelijke overwinst heb ben gemaakt van ongeveer 500.000,— ln nog geen an derhalf jaar tijds. Het be drag, dat het publiek to veel betaald heeft, is echter veel grooter, daar nog de winst marges van groot- en detail handel op den verkoopprijs gelegd worden, waardoor 't publiek ongev. 1.500.000, teveel heeft betaald. De overtredingen die in deze fabrieken achterhaald werden, waren van de meest uiteenloopende aard. Er be staan volledig zwarte bedrij ven, die bij geen enkel bu reau ingeschreven zijn, alle grondstoffen zwart koopen en de arbeiders zwarte loo- nen, van 100,— tot 175, per week, betalen. Het pro duct dat hier gemaakt wordt is gewoon bazargoed, dat in plaats van 0.75 in de win kels misschien 7.50 tot 15,opbrengt. Deze knoeiers gebruiken de grondstoffen, die eigen lijk bestemd waren voor de productie van gebruiksgoe deren, voor „sier"-produc- ten, terwijl zij bovendien door hooge lokloonen de ar beiders uit de bonafide be drijven wegtrekken. Een aantal van deze bedrijfjes Is door de Economische Con- .róle Dienst gesloten en de draaischijven en ovens ver zegeld Daarnaast werden in an dere, wel ingeachrevei be drijven, groote productie verschuivingen van ge bruiksartikelen naar sier- aardewerk geconstaiteerd, waarbij tevens te hooge prij zen berekend werden. Gelukkig zijn er ook bo- iafide bedrijven in dezelfde Goudsche industrie, die zich aun de voorschriften hou den, doch die door het weg lokken van de arbeiders naar do zwarte bedrijven groote productiebelemme ringen ondervinden. De Tuchtrechte» voor de Prijzen geeft do prijzen- knoeiers zware straffen. Nog slechts een klein gedeelte van de geverbaliseerde be drijven is veroordeeld, doch het totaal bedrag der boeten bedraag't reeds f 175.000, Toch zal dit euvel alleen dan afdoende bestreden kunnen worden, ^wanneer midden stand en publick weigeren om hooge prijzen voor vaas jes e.d. prullen te betalen. KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL". „Spel met het noodlot* luidt de titel van liet gezellige griezelstuk, dat de Tooneel- grocp „Comedia" gisteravond in den Schouwburg opvoerde voor de leden van de Kunstkring „Het Schouwspel". Men kan er, zooals het programma dat doet, mooie woorden aan wijden en spre ken over „afgronden, die zich openen voor den mensch, die zich stuurloos laat leiden dor zyn lagede Instincten" en dat de „lichtste hoogten" van het leven het zui verste gezien worden naast „de donkerste diepten", waardoor dit 'sombere spol een bevrijding en zelfs een verteugenis zou kunnen bcteekenen. Zoo'n diepgang heeft dit spel cchtcT niet. Het is een zeer goede „thriller", een boeiend, spannend verhaal van een jongen man, die.... Neen. laten we niet verder gaan, dan is de aardigheid er af en de spanning, die er trilt rondom dien jongen man, is juist de grootste attrac tie van het spel. De Tooneelgroep „Comedia" wist onder leiding van Cor Hermus, die zelf den rol van inspecteur van Scotland Yark vervulde, de spanning geleidelijk tot het toppunt op te voeren. Vooral Ko van Dijk (Dan), Rika Hopper ,dc oude kribbige tantefi) en Rie Gilhuys (Oen ietwat eigenaardig nichtje) hadden daarin het leeuwenaandeel. Het décor was op hetzelfde doel uitstekend af gestemd. Een voortreffelijke opvoering. Ned. Klassiek Verbond. Donderdag 19 Oct. te 8 uur spreekt in het Gymnasium dr. C. Spoelder, rector van het Haarlemsch gymnasium over „de klassieke opleiding in dezen tijd". Gistermiddag is op den Heorensingol bij de St. Jozefkerk de 11-jarlge A. B. plot seling van het trottoir den rijweg opgeloo- pen en daarbij met het hoofd tegen den ba gagedrager van een passeerende fiets te recht gekomen. De jongen viel, brak het linkerbeen en liep verschillende schaaf wonden aan diet hoofd op. Als verdacht van diefstal van vee uit de weide zijn aangehouden de 27-Jarige P. H. uit Rijnsburg en de 26-jarige F. v. d. Z. uit Oegstgeést. Twee koelen worden uit den Stadspolder bij de Haarlemmervaart ontvreemd, een uit een weide in Ocgstgeest. K.J.B, Leonardus. Morgen, Vrijdag avond geen bijeenkomst in de Gymnastiek zaal vanwege den avond voor a.s. militai ren in het Antoniusclubhuis. Alle leden, ook niet-toekomstige militairen, raden we aan dezen militairen.avond in het Antonius clubhuis bij te wonen. Aanvang 8 uur. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal worden gehouden op Maandag 21 Oct. BONKAARTEN HALEN. Vrijdag: bonkaarten halen voor do let ters M vanaf Me t.rn. eindo en N t.m, Ne. BURGERLIJKE STAND. Catharina Maria, d. v. W. J. Libochaut en G. van Leeuwen; Cornelia, z. v. W, Buijn en A. Laterveer; Maria Johanna, d. v. T. L, van Wetten en M. T. van Diemen; Jacob Hugo z. v. J. Matze en J. Huisman; Isaac, z. v, H. Boekkooi en C. van Zwieten; Dirk, z. v. P. G. Smit en P. Rijsdam; Jozef Albertus Petrus, Z. v. P. W. M. Hoemswerk er A. P. van der Geest; Yvonne Violetta Christiana, d. v. H. van de Water en M. J. van Hooidonk; Jacobus Hendrik, z. V. I. Zjrkzee en S. Webbers; Jacobus, z. v. F. vun Es en H. van Borkoi; Louise Mtria Theodora, d. v. K. Dronkert en M. LittooiJ; Nelly Saria, d v. L. Neuteboom en P. J. A. Blöte: Mattneiw z. v. C. K. Hoogeveen en E. Bavelaar; Wllhelmina. d. v. A. van Proolien en M. J .Plokkaar. Getrouwd: J. W. Schlagwein gesch en A Smits jd.F. J, van Steenbergen gësch. en C. van den Borg gesch.; W. Kuit jm en J. van Dam jd; P. Vermond jm en C. de Boer jd: J. J. Wassenaar Jm en A. de Moolj Jd.; J. J. A, Werz jm en E. C, dc Wit jd; II Miercmet Jm en J. N. van Loon jd; W, Krult gesch. en W. M. Mioch jd; J. Heijmans jm en G. Tioseur jd; P. J. van Honsteren jm en J. M. van Stejjn id; J. M. Hoalebos Jm en M. J. IT. Varkovissor Jd.; J. T. van Cassel Jm en J. P. A. M. Rosier Jd.; C. van den Broek Jm en H. J. de "Ecluae jd, Overleden: A M. de Jongh wed. van A. A. Smits 68 jaar; J. A. van der MeiJ wed. van A. C. Geitel 74 jaar; D. de MooiJ 'huisvr ven C. de Vries 63 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN De heer H. W. Grimbergen ontvangt pauselijke onderscheiding. De rust van een gewone maandelljksche vergadering van het R.K. Kerkbestuur werd Woensdagavond plotseling verstoord door d« komst van de leden van het Armbestuur, het zangkoor en van het gezin van den heer H. W, Grimbergen. De reden van deze on gewone storing werd a! dadelijk door den Pastoor opgegeven in diens mededeeling, dat het Z. H. den Paus heeft behaagd den heer Grimbergen het gouden kruis Pro Ec clesia et Pontifice te verleenen. Na-oorlog. sche' omstandigheden hebben vertraging gebracht, maar nu het Eerekruis in wer kelijkheid is toegewezen, wilden wc, aldus de Pastoor, niet langer wachten en daarom ia deze bijeenkomst met eenigen spoed ge organiseerd. Verleden jaar immers vierden we reeds het 50-jarig jubileum van den heer Grimbergen als organist en er is mede alle reden om in deze onderscheiding te zien een waardeering door het hoogste ge zag van het andere en velo werk van den heer Gr. op kerkelijk, sociaal en politiek gebied gedurende lange jaren, Spr. noem- het een zeer aangename taak den heer Gr. het eereteeken te mogen opspelden en daar bij de eerste te mogen zijn hem ermee ge luk te wenschen en de hoop uit te spreken, dat het hem gegeven moge zijn het in leng te van jaren te dragen te midden van de zijnen die ongetwijfeld deelen in de eer en de vreugde. De heer Gr. dankte in eeni- ge welgekozen -bowoordlngen, opmerkend dat hij altijd de overtuiging heeft gehad, dat voor zoo iets veel meer gedaan moest worden. Daarna maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik, om hun ge- lukwenschen aan te bieden. Dammen. De uitslagen van de 6e ron de van de Katw. Damclub „K.D.C." waren: lste tiental om den beker: J. v. ElkW. BÖttcher 11, G. VarkevisserJ. Houwer 1—1, J. FrekeJ. Schoneveld 20, G. V. d. WielC. Durieux 20, A. A. VooysH. Koele wijn 02. VOOR ALLE JONGEMANNEN, DIE BINNENKORT IN DIENST ZULLEN GAAN. Beste Vrienden, Een dezèr dagen is Jullie een kennisge ving toegezonden betreffende de bijeen komst, die speciaal bedoeld ia voor al de genen. die binnenkort in ..battle dress" gestoken zullen worden. Wij herinneren jullie nog eens bijzonder aan die bijeenkomst, welke zal gehouden worden op Vrijdagavond 11 October Jn not St, Antonius Clubhuis, Mare 43. om 8 uur. Ook degenen, die por abuis geen ken nisgeving mochten hebben ontvangen, zUn natuurlijk van harte welkom. Wij rekenen er op, dat allen dien avond aanwezig 2ullen 2ijn! Katholieke Actie. District Lekten. j Groep II. Onderl. wedstr.: A. Hogewoning C. Zandbergen 20, A. v. BcelenC. de Ruyter 20. Groep III. Om den Lauwertak: G. Freke A. Bamhoorn 02, J. Boe/aardC. v. Dijk 20, A. SchoutenA. Oexman 11, G. PeetAm. v. Bcelen 02. Personalia. De heeT M. J. Huibers, Op zichter bU den Prov. Waterstaat, is op 15 Oct. a.g. 28 jaar in dit functie werkzaam. NIEUWE WETERING. D. G. V. De rnuzlckvereeniging „Door Gunst Verkregen" kreeg in 1930 van den heer C. Straathof een eigen repetitielo kaal. Dit lokaal werd te klein door het groeien van het ledental, terwijl verval Tn de oorlogsjaren mede oorzaak werd om naar een nieuw lokaal uit" te zien. Door aller medewerking la het dez© popu laire vereeniging «clukt een nieuw gebouw te laten zetten. Bij de opening sprak de voorzitter, de heer M. Spring in 't Veld, over de historie der vereeniging en de vele moeilijkheden en dankte den heer M. Jan sen, die onder de huidige omstandigheden nug kans gezien had om zoo'n mooi gebouw tot «tand te brengen Terwijl een pittige marsch werd gespeeld, knipte het jongste lid, de heer Ant. de Jeu het lint door, waar na de leden met hun dames het nieuwe lo kaal betraden. Aan ongeveer 70 leden met genoodigden werden vcrverschingcn aan geboden en men bleef nog gerulmen tijd gezellig bijeen. Hot interieur v/aa smaak vol en belangeloos met bloemen versierd door den. heer G. Deters, LISSE .In memoriam J. C. de Haan. Zooals gemeld, is de alom bekende en sympathie ke gemeente-secretaris, dc heer J. C. de Haan, na een betrekkelijke korstondige ziekte in den nacht van 8 op 9 October 1946 ten zijnen huize overleden. Gedurende een 30-tal jaren heeft hij de gemeente Lissc als gemeente-secretaris ge diend en wel op een wijze, die een ieders bewondering afdwong. Hem was niets te veel en hij was steeds bereid iedereen met raad en daad by te staan. Zijn werklust was voorbeeldig. Als een bijzonderheid mag wel worden gememoreerd, dat hij ge durende de 30 Jaren nimmer een verga dering van den gemeenteraad of het col lege van B. en W. heeft gemist of -ver zuimd. Zijn groote hulpvaardigheid op ve lerlei gebied is mede de oorzaak geweest, dot hij door den bezetter is gearresteerd geweest en vanaf Februari 1943 tot Scp- rmber 1944 in een concentratiekamp hoeft doorgebracht. Behalve zijn werkzaamheid op het gebied van de gemeente ging zijn belangstelling uit op ander terrein. De sport was op de allereerste plaats een van zijn sympathieën, waarvoor hij zich inte resseerde en gaf. Jarenlang heeft hij het voorzitterschap van do R.K, Vöetbalvcr- eeniging „Lisse" waargenomen en evenveel jaren was hij de president van dc Harddra- verijverecniging „Lissen cn Omstreken". De Pluimvee- en Konijnensportvcrecni- ging had in hein een bijzondere bescherm heer Vervolgens was hij bestuurslid van het hoofdbestuur van den Bond van Hard- draverijvereenigingen; bestuurslid van de woningbouwverenigingen „Volksbelang" en „Het Gezlnsbelang", secretaris of lid van tal van raadscommisaiën.'enz. Zijn heengaan zal door velen worden ge voeld en betreurd en hij zal een leegte ach terlaten, die niet gemakkelijk zal zijn te vullen. Zijn nagedachtenis zal bij velen in eero blijven. Hij ruste ln vrede. In verband met het overlijden van den gemcnte-secretari» is dc gemccntc-secreta- rie Zaterdagmorgen tot 1.30 uur gesloten. LEIDSCHENDAM WONINGBOUW- Waar ook voor deze gemeente een groot tekort aan woningen bestaat, is het vun bo- lang te vermelden, dat dc R.K. Woning bouwvereniging St. Willibrordus een bouwplan heeft voor 18 arbeiderswoningen waarvoor van gomecntev,cgc ccn voor schot van 226.882.89 is toegezegd n.l. ƒ204.778.89 voor bouwkosten cn ƒ22.104 voor grondaankoop. Do aan den Raad Ingediende exploita tierekening wijst bij een huurprijs van 6.25 per week, oen jaarlljkgch tekort aan van 6044.93 (dit is per woning por week ruim 8.van welk tekort jaarlijks ƒ1411.85 voor rekening van dc gemeente komt. Het karakter van doze woningen, welke Sebouwd worden aan het verlengde van e St. Jozefstraat, zal zooveel mogelijk met de omgeving overeen komen zoodat de meening dat gebouwd zal worden in de trant van het raadhuis niet juist Is. Ge bouwd worden 11 woningen van type A groot 380 kub. M. en 5 woningen van type B groot 400 kub- M. Type B heeft 2 slaap kamers meer dan type A. De bouw waarvan de kosten geraamd zijn op 196.842 staat onder leiding van architect B. J. Koldewey, te Voorburg. Eij de dezer dagen gehouden aanbesteding werden niet minder dan 47 biljetten inge diend. De hoogste inschrijver H. Lobol, te Den Haag, vermeldt een bedrag van 313.000, de laagste, G. A. Baten, te Waspik 194.323 (ccn verschil v. f 118.677). De fa. Tctteroo, alhier, schreef in voor 195.530, de fa. Jansen, tc Voorschoten, voor 195.620 cn Gcbrs. Oostrum, te War mond voor 195.800, zoodat ook deze in schrijvingen onder dc raming bleven. RIJNSATERWOUDE. Kortobaandraverij, De DraveriJ-ver- eeniging Rijnzaterwoudc Vooruit heeft deze week besloten dat zij het seizoen 1940 zullen besluiten met een Nationale Korte baandraverij die v/ordt gehouden 05 Zaterdaa 19 October op het terrein van den heer C. M. Rijkelijkhuizen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3