3)e CcteLeheSou/fcont Twee processen! Generaal Smuts over de toekomst van ons land Roofovervallen te Wassenaar en den Haag tot klaarheid gebracht waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10906 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting ^De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m Bij contract belangrijke korting. Even voor het bin nenrijden in het Cen traal-station te Am sterdam ontspoorde een sneltrein. De lo comotief kantelde waarbij de machinist om het leven kwam. De plaats van het ongeval. EIND JANUARI van dit jaar drongen drie mannen van wie er een gewapend was met een revolver de woning binnen van L. te Wassenaar. Zij gaven zich uit voor „re chercheur van politie". Onder bedreiging met het vuurwapen dwong een van hen den zeer onthutsten bewoner tot afgifte van dienst geld, terwijl twee andere „recher cheurs" de woning aan een grondige inspectie onderwierpen en alles van hun ga ding was „inbeslag" namen. Daarop vertrokken de heeren met een buit ter waarde van ruim 1000. DONDERDAG 10 OCT. '46 jureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. Het rapport over de Ned. Unie I-IET RAPPORT over de Ned. Unie, uit- gebracht door een achttal hoogstaande mannen, noemt de „Volkskrant" voortief- feljjk. Ook onzerzijds is deze kwalificatie gegeven, reeds onmiddellijk.na het verschij. nen. Het blad maakt er echjereen paar op merkingen bij, die aller 'aandacht verdie nen en die wij bier gaarne overnemen. Wij citeeren- „De bedoelingen der hepren Linthorst Homan, De Quay en Einthoven worden niet, zooals dat bij anderen gebeurde op de waarde van feiten en verdachtmakingen getaxeerd, maar op die van de intenties zelve! Er zijn verkeerde dingen gebeurd; zoo geeft het laatste kapittel van het Rap port te lezen, „ongetwijfeld heeft het Drie manschap ook fouten gemaakt", doch „ten opzichte van het Uniewerk als geheel ge nomen sluit de balans met een voordeelig saldo". Van die fouten merkt het Rapport op, dat het trouwens gezien de bijzonder moei lijke omstandigheden en de spanning, waaronder gewerkt werd, wel een wonder zou zijn geweest, als fouten waren uitge bleven. Die bijzondere moeilijke omstandigheden en de spanning, plichtsbesef en de bewuste overtuiging te doen wat in geweten de va derlandsliefde voorschreef, zijn iiiet in oogenschouw genomen bij sommige hooge- re en lagere ambtenaren, die weggezuiverd zijn om wille van de bevrediging eener ver keerd gerichte menigte; deze overwegin gen hebben geen gewicht gelegd in de schaal der gerechtigheid, die voor deze ge legenheden van haar blinddoek ontdaan werd, bij de beoordeeling van sommige pro- pessofen en enkele Kamerleden, die noch de motieven voor het vonnis ontvingen, noch mogelijkheid van beroep en dienten gevolge niet die kansen voor hun rehabili tatie kregen, gelijk de achtenswaardige Driemannen." Tot zoover de „Volkskrant". Inderdaad: er is bij de „zuivering" heel wat inconsequentie, of anders gezegd: heel wat willekeur. Als bij de zuivering het rap port over 5e Ned. Unie als leidraad zoo zijn gebruikt en gevolgd, dan zou om slechts één voorbeeld te noemen een man als prof Steger niet uit de Staten- Generaal zijn gezonden, en dan zou er nog veel meer niet zijn gebeurd! De kerkvervolging in Joego-Slavië Morgen, Vrijdag, zal het vonnis tegen den aartsbisschop van Zagreb, mgr. Ste- pinac, worden gewezen. Gezien den aard en het verloop van het proces, maken wij ons geen illusies „Het proces in Zagreb is een comedie, maar een tragedie tevens", schrijft de „Volkskrant". „Een comedie, omdat aan klagers en rechters een proces in scène heb- ben- gezet dat zelfs voor totalitaire be grippen met elk systeem spot. Een trage die, omdat deze gebeurtenis een juistt licht werpt op de verhoudingen in een christe lijk land, omdat dit proces, gevoerd in de schaduw van de Neurenbergsche rechts pleging, de in dit geding verdedigde vrij heden met voeten treedt. (Was „vervol ging van den christelijken godsdienst" niet eén van de vier punten van de aanklacht te Neurenberg?) Tito heeft fouten ge maakt. Het is logisch, dat de maarschalk zich door één forsche daad wilde revan cheeren. Het is onbegrijpelijk, dat de leider van het Zuid-Slavische volk als middel heeft gekozen een uit politiek strategisch er tactisch opzicht grootere fout, dan hij ooit gemaakt heeft, een fout* vooral, die één der pijlers van elke samenleving, de rechtvaardigheid, aantast". Nog een slachtoffer van Tito. De „Osservatore Romano" maakt be kend, dat mgr. Jean Simrak bisschop van Xritzevitch, te Zagreb is overleden. Het Dl ad teekent hier bij het volgende aan: In Mei 1945 werd de prelaat gearresteerd en te Zagreb gevangen gezet. Hij werd in Jul: van hetzelfde jaarf vrijgelaten, nadat hij een dusdanige zware behandeling had ondergaan, "dat zijn gezondheid geschokt was. In September 1945 werd hem toege staan in zijn diocees teru^ te keeren, even wel op voorwaarde, dat hij aan geen open bare plechtigheid zou deelnemen. Hij ont kwam aan de doodstraf, doordat getuigen a decharge gewaagden van zijn bemoeiin gen ten gunste van slachtoffers van de. Oestasji's. Wegens gebrek aan middelen kon hij niet langer in het sanatorium van Zagreb verblijven. Hij bereikte den leeftijd van 63 jaar. Indonesiërs tot concessies bereid? Volgens radio New Delhi zou Sjahrir ge zegd hebbene dat de Indonesiërs bereid zijn zeer voorname concessies en garanties aan de Nederlanders te doen, indien deze de onafhankelijkheid van Java en Sumatra willen erkennen. Sjahrir zeide, dat de Indonesiërs zouden toestaan, dat Nederlandsche waarnemers en Nederlandsche troepen gedurende de overgangsperiode in Indonesië zouden blij ven. Zij zijn er echter beslist tegen onder Nederlandsch bestuur te blijven. Sjharir voegde hieraan toe, dat aantal en taak der Nederlandsche troepen nauv/ keurig moesten wrrden vastgelegd .n cen overenkomst met de Indonesiërs. Hij noem. de dit het belangrijkste punt, waarvan het succes der wapenstilstandsbesprekingen zal afhangen. ARGENTINIë MAAKT AANSPRAAK OP ZUIDPOOLGEBIED. Een decreet, onderteekend door presi dent Peron en alle ministers, is zoo juist van k^eht geworden. Het bepaalt, dat Ar gentinië souvereiniteitsrechten mag uit oefenen op een onderzeesch plateau bij de Zuidpool, daar het hier een voortzetting van onderzeesch Argentijnsch gebied be treft. t De Zuid-Afrikaansche veldmaarschalk Smuts is gisteren kort na zijn aankomst op het vliegveld Valkenburg, waar hij door vele autoriteiten was verwelkomd door H.M. de Koningin op Soestdijk ontvangen In de hall van het paleis werd de veld maarschalk begroet door prinses Juliana, prins Bernhard en den minister-president dr. Beel, die den hoogen gast leidden naar het vertrek waar hij door H.M. de .Konin gin werd ontvangen. Na de ontvangst be gaf het gezelschap zich aan tafel voor het gebruik van het noenmaal. Om halfdrie heeft veldmaarschalk Smuts het paleis Soestdijk weer verlaten Hem werd uitgeleide gedaan door Z. K H. Prins Bernhard, die den hoogen gast tot aan den auto vergezelde. In den auto nam bij den veldmaarschalk plaats minister-president Beel. Tijdens de lunch was veldmaarschalk Smuts medegedeeld, dat de Koningin hem benoemd heeft tot Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij een ontvangst, waarbij vrijwej alle Nederlandsche ministers en het geheele di plomatieke corps gisteravond in kasteel Oud^Wassenaar aanwezig waren, deelde prof. R. P. Cleveringa mede. dat het de Leidsche Universiteit een grnote eer was veldmaarschalk J. C. Smuts te benoemen tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerd heid. Zichtbaar bewogen dankte de heer Smuts voor dit groote en aangename bewijs van j zooals hij zeide „die senior universi teit van die Nederland. Deze benoeming is voor mij een eerbewijs, niet alleen voor mij zelf, maar ook een bewijs ten opzichte van dien band. welke Nederland met Zuid- Afrika verbindt". Het ligt in het voornemen van den se- naar der Leidsche universiteit, de doctors bul en den doctorshoed op een later tijd stip, in overleg met veldmaarschalk Smuts, tijdens een plechtige bijeenkomst der Leid sche Senaat uit te reiken. Een persconferentie. In een persconferentie, gehouden na de noenmaal met H.M. zeide de heer Smuts, dat hij over het verloop van de Parijsche vredesconferentie riet ontevreden is. Het is niet de eerste vredesconferentie, die ik thans meemaak. Reeds 44 jaar ge leden heb ik in Transvaal de eerste vredes conferentie meegemaakt Toen was mijn land verpletterd door een oorlog, maar na 44 jaar harden arbeid werd het met vooruit- zienden blik door het Zuid-Afrikaansche volk, bezield met goeden wil en met ver stand en onder het nationale devies „Vast- hou", weer opgevoerd Jot nieuwen en groo teren bloei. Sprekende over Nederland, zei de de heer Smuts dat wat toen in Zuid- Afrika is bereikt, ook voor het Nederland sche volk te bereiken is. „De wereld gaat een der grootste revo- Veldmaarschalk Smuis, die een kort be zoek aan ons land brengt, gebruikte ten paleize Soestdijk de lunch met de Konink lijke famiile. De marschalk verlaat het paleis, uitgeleide gedaan door Z.K.H. Prins Bernhard. luties in haar gescniedenis tegemoet", aldus vervolgde hij, „Wij moeten de zaken niet kortzichtig beschouwen. De revolutie, die men thans kan tvaarnemen, is met de twin tigste eeuw begonnen. Reeds eeuwen gele den stonden de Hollanders na een tach tigjarigen oorlog voor moeilijke en nau welijks oplosbare problemen. Holland heeft steeds bijgedragen om Europa in een be paalde richting te leiden. Uw land heeft een glorierijke geschiedenis. Dat kan ook in de toekomst weer zoo worden". De veldmaar schalk vroeg zich af, waarom Nederland niet met net glorieus verleden, met zijn eeuwenoude tradities, de positie, die zij vroeger 'nnam, zou kunnen herwinnen". „Kijk naar Holland", riep hij uit, ..Hol land is een verbindingsstuk in de wereld. Met zijn diplomatieke ervaringen kan het veel bereiken. Met zijn rustige, heldere stem besprak de heer Smuts vervolgens de bestaande wereldproblemen. „Kijk niet al leen naar de groote drie of vier mogendhe den. De uitkomst in moeilijkheden, de ver lossing, komt meestal niet van de grooten, maar van de kleintjes. Deze kunnen veel bijdragen tot de richting, welke een nieu we wereld zal inslaan". Met nadruk ver klaarde de heer Smuts dat hij hiermede niets tegen de groote staten wil zeggen. Hitier heeft onnoemelijk veel leed en verwarring tot stand gebracht, niet alleen in politiek, maar ook in sociaal en cultu reel opzicht Thans moet een nieuw begin I worden gemaakt. Niet met wapenen of met atoombommen moet met het bouwen wor den begonnen. De opbouw moet in vrede geschieden. No geens herhaalde de veldmaarschalk, die voortreffelijk Nederlandsch sprak, zij het hier en daar met een zeer gewaardeerd Zuid-Afrikaansch accent, dat men voor de toekomst naar die kleine landjes vol groot heid moet kijken om van hieruit het herstel der wereld mede op te bouwen. VREDESVERDRAG MET ITALIë TE PARIJS GOEDGEKEURD. Een drukke dag voor de conferentie. Tien weken en drie dagen, nadat de Vredesconferentie te Parijs een aanvang heeft genomen, is gistermiddag in plenaire zitting het stemmen over het ontwerp van het vredesverdrag voor Italië begonnen. Volgens den door de ministers der vier groote mogendheden vastgestelden termijn moest men vannacht of hedenochtend vroeg met het stemmen gereed zijn. Bij de stemming over de kwestie Triëst rezen onvermijdelijke verwikkelingen: de afgevaardigden hadden alle moeite aan de hand van uit ongeveer 200 bladzijden be staande documenten de gang van zaken in alle bijzonderheden te volgen. Met de ongeveer 26 stemmingen over de artikelen en voorstellen inzake Triëst waren on geveer 2 Vi uur gemoeid. Artikel 17 (Italië ziet af van alle rechten en aanspraken op zijn koloniën; over haar toekomst zal binnen een jaar door de groo te vier of bij gebrek aan overeenstemming door den Veiligheirsraad der N.V. wor den beslist) werd zonder stemming aan genomen. Hedenmorgen (10 Oct,), om kwart voor 3 (Fransche tijd) werd de laatste paragraaf van het Italiaansche ontwerp-verdrag door de voltallige conferentie goedgekeurd. BLOEDIGE BOTSING IN ROME. Demonstreerende arbeiders raakten gis termorgen slaags met de politie op het p^ein voor het®Viminaal-paleis te Rome, waar de Italiaansche republikeinsche re- geeringszetel is gevestigd. Om één uur gigstermiddag bevonden zich naar schat ting 30.000 demonstranten voor het peleis. Om de menigte uiteen te drijven maakten Je politie en gehelmde carabinieri ge- biuik van gummistokken en vuurwapens. Volgens de laatste gegevens zijn drie per sonen gedood en werden tientalen gewond van wie sommigen zeer ernstig. De demonstreerende -menigte bestond in nuofdzaak uit arbeiders van publieke weiv ken, aan wie gistermorgen werd meege deeld, dat 14.000 hunner Zaterdag zouden worden ontslagen. Goed werk van de politie te Wassenaar De Wassenaarsche politie, die eerst later kennis kreeg van deze feiten, stond voor de moeilijke taak in deze zaak klaarheid te brengen. De foto-verzameling van de Haagsche politie bewees echter uitstekende diensten en in een der foto's werd door den bestolene en diens vrouw een der overval lers herkend. Deze man bleef echter on danks uitgebreide nasporingen van de po litie onvindbaar. De A'damsche politie schaduwde in de maand September j.l. een man, van wien zij meende, dat hij bij ernstige misdrijven betrokken kon zijn. Op 20 September be sloot zij tot arrestatie van dien man in een café te Oegstgeest. De aangehoudene bleek in het bezit te zijn van een schietklaar zv^aar Amerikaansch pistool. Tevens kwam vast te staan, dat zijn aanhouding en voor- Gratieverzoeken afgewezen De geallieerde bestuursraad te Berlijn heeft gisteren de verzoeken om gratie ten behoeve van Gocring, Bormann, F riek, Ro senberg, Streicher, Von Neurath, Jodl en Keitel afgewezen. Goering een gebroken man. Een beambte van de Neurenbergsche gevangenis heeft meegedeeld, dat Goering een geslagen en gebroken man is. Hij is woedend, omdat Schacht is vrijgesproken. De toestand der veroordeelden is overigens een van doffe berusting. Sommigen toonden zich verrast of ont stemd over het vrijspreken van Schacht en von Papen, doch koesteren niet de zelfde gevoelens ten aanzien van Fritsche. Geen van de veroordeelden zegt een goed woord van Goering. Sackel, de slavendrijver der Nazi's, ge looft, dat. zijn doodvonnis een vergissing is, ontstaan door een verkeerde vertaling van een zin in de bewijsvoering. Oostenrijk vraagt uitlevering. De Britsche niewsdienst in Duitschland meldt, dat de Oostenrijksche regeering in een nota, overhandigd door den minister van justitie aan den geallieerden bestuurs raad in Oostenrijk, officieel verzocht heeft om uitlevering van Von Papen en Baldur von Schirach. LEIDERS VAN HET KAMP TE NEUENGAMME GEëXECUTEERD. In de Britsche zóne van Duitschland zijn Dinsdag 16 oorlogsmisdadigers ter dood gebracht, onder anderen de commandant en 10 andere schuldig verklaarde leden van de leiding van het concentratiekamp te Neuengamme. Van de 90.000 krijgsgevangenen, die in het kamp te Neuengamme geinterneerd zijn geweest, zijn 3.000 door onnatui rlijke oorzaken en 37.000 onder „onnatuurlijke omstandigheden" gestorven. dienst. Het is het neerslaan van het verzet tegen de dictatuur, het is het uit den weg ruimen van de stem van het geweten, het smoren van de kreet om recht. Heel ae zaak tegen Mgr. Ste- pinac is een beleediging van het recht en een beleediging en bedreiging voor iederen vrijen mensch. Als dit schandelijke proces geen protest uitlokt y$n heel de wereld dan beteekent di' dat de wereld niet begrijpt dat zij daarmee zich zelf begint over te leveren aan een regiem dat even wreed, even afschuwelijk, even onbarmhartig, even on rechtvaardig is als '-.et systeem der Nazi's en waarvan het al leen in naam verschilt. Maar wij verwachten geen protest De kranten zwijgen wel. Het is ook maar een katho liek, het is maar een bisschop. Indertijd had je daar wat aan toen ze je konden beschermen en helpen, maar nu is die tijd voorbij En we slikken het nu. Wij zijn gewend aan vervol ging, zeggen we zoetjes. Maar we moeten leeren te vechten. En het wordt hoog tijd dat we leeren vechten. En liefst goed en afdoende! .H S. geleiding te Wassenaar in verband met vo- rengemelden roofoverval verzocht was. De man belandde in de cel van het po litiebureau te Wassenaar. Na aanvankelijk hardnekkig te hebben ontkend, volgde volledige bekentenis van het te Wassenaar gepleegde misdrijf. De beide mededaders bleken zich reeds als politieke delinquenten in verzekerde bewaring te bevinden. De Wassenaarsche politie was nog niet tevreden met dit succes, zette het onder zoek voort en oogstte daarbij het fraaie re sultaat, dat nog vijf roofovervallen te Den Haag, even zoovele te A'dam en een dief stal, gepleegd te Leiden, konden worden opgehelderd. In al deze gevallen had de aangehoudene zich met zijn collega's voor „rechercheur" var politie uitgegeven en geld en goederen inbeslag genomen. De buit beliep in de duizenden guldens. De man werd, nadat het onderzoek te Wasse naar was beëindigd, overgegeven aan de Haagsche politie wegens aldaar gepleegde feiten. Zonder twijfel zal dit individu, dat een strenge berechting te wachten heeft en dat nog twee jaar gevangenisstraf voor an dere zaken heeft op te knappen, geruimen tyd onschadelijk worden gemaakt. De ramp te Apeldoorn In den afgeloopen nacht is nog één der slachtoffers, de scholier Piet Kroon, over leden. Het aantal dooden bedraagt thans vier-en-twintig. NEDERLAND en CANADA Min. Lieltinck over zijn reis naar Amerika Pas sinds enkele dagen per vliegtuig uit de Vereenigde Staten teruggekeerd, heeft onze minister van finapciën, prof. mr. P. Lieftinck, gistermiddag in zijn departement Nederlandsche journalisten ontvangen. Het eerste doel van de reis van den mi nister was de vergadering bij te wonen van den „Board of Governors" van het' in ternationale monetaire fonds en van de in ternationale bank voor herstel en ontwik keling. Van de gelegenheid -heeft hij ech- ted gebruik gemaakt om in Ottawa een bezoek te brengen aan zijn Canadeeschen ambtgenoot minister Ilsley, met wien hij verschillende belangrijke onderwerpen heeft kunnen bespreken, zooals de certifi catie van Canadeesche effecten, de afwik keling der transacties met de Canadeezen in zake het overschot aan oorlogsmateriaal in de z.g. dumps, de afrekening met de mi litaire autoriteiten in verband met de vor deringen en schulden, ontstaan tijdens de aanwezigheid der Canadeesche bevrijdings troepen alhier, alsmede een punt van vitaal belang voor ons land: de houtvoorziening. De minister heeft een vurig beroep ge daan op de Canadeezen, ons met hout te helpen, en op snel handelen aangedrongen. Het resultaat hiervan valt nu nog niet te zeggen. Het ligt in de bedoeling, dat parti culiere inkoopers naar Canada zullen gaan en trachten daar houtcontracten af te slui ten. Nederlands behoefte is weliswaar slechts 1 proc. van de Canadeesche jaar productie, doch ook in Canada heerscht een enorme vraag naar hout in de bouwnijver heid. In dit verband merkte de minister op, dat v hem gebleken is, dat de Nederlandsche im porteurs veelal te weinig bekend zijn met de Canadeesche markt. Dank zij het oude Canadeesche crediet van 125 millioen dol lar, laat onze deviezenpositie tegenover Canada nog qen aanmerkelijke ruimte toe. aangezien van dit crediet stelling nog niet zooveel is verbruikt, terwijl bovendien met dit crediet ook nog niet het laatste woord is gesproken. Voorgesteld is dat een Nederlandsche handelsdelegatie naar Canada gaat om de markt te verkennen, hetgeen Canada ook, naar de minister verklaarde, zou toejui chen, waartegenover Canada evenwel ook de Nederlandsche exportmogelijkheid wil komen bestudeeren. In Canada staat men n.L zeer welwillend tegenover Nederland en wjl men niets liever dan met Neder land in nauwe handelsbetrekkingen staan. Sterrenregen Door den aard der bewolking heeft men van het hoogtepunt der sterrenregen niets kunnen waarnemen. ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO D' x>g. I Droog weer, met lange perioden zon- g g neschijn, koude nacht, meer matige g Oostelijke tot N.-O. wind OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOUOOOOOOOOOOOOOO' IN NEURENBERG viel de uit- spraak. Straks worden de vonnissen voltrokken. In het proces te Neurenberg werd de strijd *egen het Christendom een der grootste misdaden ge noemd en werden 'de Nazi's voor deze misdaad verantwoor delijk gesteld en gevonnisd. Men heeft, toen dit deel van de aanklacht en de motiveerinp van het vonnis werd bekend gemaakt, geen Russische rech ters aangezocht om deze aan klacht en uitspraak voor te le zen. Want dat zou té gek geweesi zyn. De Russische tong zou beslist dubbel zijn geslagen en ze zou den maar wat gemeesmqild hebben als zij, communisten, vonnis moesten vellen over de strijd tegen het Christendom en als zij deze misdaad met hun uitspraak moesten brandmer ken. Voor het forum der wereld zou deze idioterie al te dol zijn geweest! De oorlog die de communis ten voeren tegen God en de menschenrechten gaat door. De oorlog tegen het Chris tendom en tegen alle Godsge loof woedt verder. Want by na terzelfder tijd speelt zich in door Russen be zet gebied Joego-Slavië is immers niets anders! het cuijnproces af tegen den Ka kolieken Aartsbisschop Mgr. Stepinac. Een proces geënsceneerd vol gens de nazi-methoden. Aan hangig gemaakt door den hand langer van den Sovjetdictator Stalin, een handlanger waarvan het geheele Joego-Slavische volk overtuigd is dat het in Tito met een gecamofleerden Rus- sischen officier te doen heeft. In Neurenberg wordt de mis daad tegen het Christendom veroordeeld en bestraft. In Zagreb veroordeelt men het Christendom in de per soon van den Aartsbisschop op valsche aanklach4 en naar het woord van zijn verdediger met vervalschte documenten In Neurenberg worden beu len veroordeeld die menschen naar concentratie kampen sleepten en weerlooze gevan gen dooden. In Zagreb wordt een man voor het. gerecht gesleept die alle risico's op zich nam door katholieken en orthodoxen, jo den en christenen, hongerigen en verdrukten onderdak te verleenen en te helpen. In Neurenberg worden de na zi's veroordeeld omdat zij de rechten van den mensch met voeten hebben vertrapt. In Zagreb wordt een man veroordeeld omdat hij tegen elke dictatuur de rechten van ten mensch heeft gehandhaafd. In Neurenberg kon men niet an te voren berekenen hoe de vonnissen zouden uitvallen, hoevelen er ter dood zouden worden geoordeek', of wie zou den wo.den vrijgesproken In Zagreb waar de president de getuigen ten gunste van den beklaagde uit de zaal laat zet ten en ze geen kans geeft hun getuigenis af te leggen, is de jitspraak al van te voren vast gesteld En dit alles geschiedt te ge- Mjkertijd. Neurenberg en Zagreb. Getuigen van recht en on recht Getuigen van democratie en terreur Getuigen van eerlijkheid en bedrog. Het proces te Zagreb heeft niets .j maken met d:n eersten of tweeden wereldoorlog Het is een zet in het strategi sche spel tegen God en Gods-

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1