3)e£ckLcHeSou/fcawt Dr. Schacht door politie gearresteerd Vliegramp bij Apeldoorn eischt 21 dooden DINSDAG 8 OCT. 1946 jureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, f 1.10 p. mnd, f 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10904 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". 'Advertenties 15 cent p. m.m. BI) contract belangrijke korting. Dr. Hjal-mar Schacht, één der drie vrij- gesprokenen van Neurenberg, is gisteren avond in een dorp in de omgeving van Stuttgart door de Duitsche politie ge arresteerd. Schacht bevond zich als gast cp het kasteel van een bekend Duitsch .ndustrieel. De arrestant is naar Stuttgart overgebracht en aldaar in verzekerde be waring gesteld. Zijn arrestatie vond plaats cp grond van een artikel in de zuiverings- wetten. Tevoren had generaal Clay, de plaatsvervangende militaire gouverneur, verklaard, dat hij zich zou verzetten tegen aanklachten, waarvan Schacht c.s. door het internationale tribunaal waren vrij gesproken, doch dat een berechting vol gens de bepalingen der denazificatie een ..Duitsche aangelegenheid" was. Dr. Schacht was gistermorgen vroeg uit Neurenberg vertrokken, met de bedoeling vandaag terug ie keeren. Aan een corres pondent van Reuter verklaarde hij vóór zijn vertrek, dat hij niet in het minst een proces voor een bevoegd de-nazificatiehof wenschte te ontgaan. Donderdag beslissing op gratie- De beslissing over de door bijna alle veroordeelden ingediende verzoeken om clementie zal Donderdag vallen. Tevens moeten dan de laatste maatregelen voor Het proces tegen Mgr. Stepinac Het Hof te Zagreb heeft geweigerd in het proces tegen mgr. Stepinac 14 getuigen a decharge toe te laten. Het openbaar ministerie wilde in het geheel geen ge tuigen ten gunste van den beschuldigde ihooren. doch het Hof stemde er in toe naar de verklaringen van een aantal getuigen a decharge te luisteren. De verdediging verklaarde, dat de afschriften van de rap porten van mgr. Stepinac die volgens de beschuldging in 1943 naar Rome zouden zijn gezonden, valsch en ongeteekend wa ren. Voorts werden documenten overgelegd waaruit bleek, dat mgr. Stepinac bij Pa- velitsj tegen de misdaden der Oeskasji's geprotesteerd had en dat de aartsbisschop veleServiërs uit concentratiekampen had gered. Zes priesters, die als- getuigen wer den gehoord, verklaarden dat zij van mgr. Stepinac opdracht hadden ontvangen zich van elke politieke activiteit te onthouden. Nadat bij de opening der onderhande lingen te Batavia de officieele toespraken waren gehouden, waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt, werd een ver gadering met gesloten deuren gehouden. Deze hield zich bezig met procedure-vraag stukken. Veiwolgens werd ook de kwestie van den wapenstilstand besproken, waarbij overeengekomen werd een commissie te benoemen bestaande uit de leiders der beide delegaties voorts dr. Van Mook of diens waarnemer Idenburg voor de Ne derlanders en Soedarsono voor de Indo nesiërs, en onder voorzitterschap van lord Killearn. Deze commissie zal op 9 October bijeenkomen. In de afgeloopen week werden voor ma rine en landmacht in Indonesië geen verlie zen gerapporteerd. Van het Nederlandsch- Indisch leger sneuvelde de sol/daat M. Vaas uit Rotterdam. DE TOESTAND IN PERZIë. Uit het hoofdkwartier der Perzische re- geeringsstrijdkrachten wordt gemeld, dat de gevechten in Zuid-Perzië (Fars, Sjiras en alle garnizoenen) sinds 6 October ge ëindigd zijn. Het hoofd der opstandige Kasjkai heeft den Perzisch en premier heropening der on derhandelingen aangeboden. Hij heeft zijn volgelingen geboden een wapenstilstand te eerbiedigen. De Amerikaansche journalist Drew Pearson heeft voor de radio verklaard, dat ■Je Vereenigde Staten aan Engeland een voorraad atoombommen hebben toegewe zen. Pearson voegde er aan toe, dat deze bommen in Noord-Engeland zouden wor den opgeslagen. Deze verklaring heeft in Amerika zoowel als Engeland groote op schudding veroorzaakt en Robert Patter son, de Amerikaansche minister van oor log, heeft het noodig geoordeeld in een' officieele verklaring bekend te maken, dat Pearson's bericht .,in geen enkel opzicht juist is". Pearson echter heeft na deze be kendmaking. meegedeeld dat de officieele ontkenning waardeloos is en dat hij voor de juistheid van zijn bericht in staat. In het burger gekleede Duitsche politie beambten zijn bij alle uitgangen van het Neurenberger gerechtshof geposteerd, om de vrijgesproken Nazileiders bij het verla ten van het gebouw te kunnen arresteeren. ae executie van de elf ter dood veroordeel de nazi-leiders worden genomen. De veroordeelden mogen hun vrouwen nog eenmaal gedurende een uur zien, zoo zij daartoe den wensch te kennen geven. De toestemming geldt slechts voor echt- genooten, doch niet voor kinderen en an dere familieleden. Geen interventie van den Paus. De Geallieerde bestuursraad heeft de berichten, volgens welke de Paus om cle mentie verzocht zou hebben voor Hans Frank, tegengesproken. S.A. leden worden vrijgelaten. Als gevolg van de uitspraak van het tribunaal van Neurenberg, dat de S.A. niet schuldig is zullen de leden der S.A. worden vrij gielaten. De meesten hunner zullen zich echter voor Duitsche zuive ringstribunalen te verantwoorden hebben. ooooooooooooooooooooooeooooooooooooooop TWINTIG NIEUWE TEXTIEL- o o PUNTEN. o o Het Centraal Distribtiekantoor o deelt mede, dat met ingang van 7 o October de volgende bonnen van de 2 in omloop zijnde textielkaart VA g g 605, VB 605, VC 605, VD 605, VE 5 o 605 geldig worden de letterbonnen o o B en C elk ter waarde van 5 pun- o o ten; de nummers 121 t.m. 130 elk ter g waarde van 1 punt. g Het ligt in de bedoeling in de o g eerste maanden van 1947 wederom o o een beperkt aantal textielpunten 5 geldig te verklaren, ten einde de be. 5 volking in de gelegenheid te stellen 5 met gebruikmaking van de reeds g g geldige, gespaarde en nog te sparen o g punten ook zoogenaamde groote o o stukken aan te schaffen. Hierbij zij 5 o opgemerkt, dat de reeds geldig ver- o klaarde punten van de textielkaart g g geldig blijven. g ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo SIGARETTEN OP KOMST Zeer spoedig zullen de Zuid-Amerikaan- sche sigaretten aan den groot- en klein handel worden afgeleverd. Naar men aan „Trouw" van bevoegde zijde mededeelt, zullen deze sigaretten omstreeks 15 Octo ber bij de tabakshandelaren te krijgen zijn. HET SUIKERRANTSOEN. De suikerbon voor de periode van 13 tot 26 October zal niet op 10, maar op 17 Octo ber worden bekend gemaakt, daar de sui ker uit onzen binnenlandschen bietenoogst ongeveer een week later ter beschikking kwam dan aanvankelijk werd verwacht. Het normale rantsoen van 750 gram per persoon zal, naar verwacht wordt, in het geheele land vóór 27 October kunnen wor den gehononeerd. Toestel stortte op het dak van Christelijke H. B. S. De piloot, zijn moeder en 1 9 leerlingen omgekomen Een jonge militaire piloot heeft gisterochtend te omstreeks 11.15 uur een verschrikkelijk ongeluk veroorzaakt, dat aan 12 Apeldoorn- sche schoolkinderen, hemzelf en zijn moeder het leven kostte. In een groot deel in ons nummer van gisteren hebben wij reeds een verslag van deze ramp geplaatst. De ca. 24-jarige vlieger Max Christern was om ca. 10.30 uur van het vliegveld Valkenburg opgeste gen voor zijn eerste solovlucht met de uitdrukkelijke instructie in de omgeving te blijven en over een half uur terug te zijn. De jongeman kon de verleiding echter niet weer staan en vloog linea recta naar Apeldoorn waar hij boven de ouderlijke woning aan de Ribeslaan, allerlei gewaagde stunts begon uit te voeren. Buren van mevr. Chris tern, die van het balcon af de vlieg kunsten van haar zoon gade sloeg, vertelden ons, dat zij haar zoon nog met armzwaaien gebaarde op te houden, doch toen was het reeds te laat. Het jachtvliegtuig een Firefly botste met een vleugeltip tegen het gymnastieklokaal der Christelijke H.B.S. aan de Jachtlaan. De vleugel brak af, en terwijl het vliegtuig achter het schoolge bouw neerstortte, explodeerden de ben zinetanks en zij ontlastten hun brandende inhoud door het beschadigde dak in het gymnastieklokaal waar juist 26 jongens van klasse 2C aan l.et turnen waren. De gevolgen waren verschrikkelijk. Brandend als fakkels en gillend van doods angst renden de kinderen door het lokaal. Bijzonder moedig was het gedrag van den gymnastiekleraar, den heer Dobbenga, die aanvankelijk slechts lichte brandwonden opliep, doch direct na zijn ontsnapping in het toen nog brandende lokaal binnen stormde en inderdaad enkele van zijn leer lingen van een wissen dood wist te red den. Hierbij sloeg het vuur opnieuw op zijn met benzine doordrenkte kleeren, met het gevolg dat hij ditmaal zeer ernstig gewond werd. Zijn toestand is bedenkelijk. Uit het lokaal waren inmiddels drie bijna geheel verkoolde lijken geborgen, te weten van de jongens: J. van Gogh, H. Hahmann, G. van Dalen, terwijl tijdens het trans port of in de ziekenhuizen nog overleden: M. Keller, W van Hurk, W. van Kampen, P. Weerman, H. Schuyte, G. v. d. Hoef, R. Siebelink, J. van Oorsprong en J. Boks. Alle slachtoffers waren tusschen 15 en 17 jaar oud. Ook de piloot, wiens toestel volkomen vernield werd, liet het leven, terwijl zijn moeder, die de ramp onder haar oogen zag gebeuren, een beroerte kreeg en ter plaatse overleed. De botsing was zoo hevig, dat de motor zich volkomen uit de vliegtuigromp had losgescheurd, terwijl brokstukken van het toestel her en der over het schoolter rein verspreid lagen. Te midden van deze ravage werd de eerste hulp verleend, door in de nabijheid gelegerde militairen, ter wijl ook de G.G.D. en de politie onmiddel lijk met alle beschikbare materiaal ter plaatse waren. Ondanks bloedtransfusies en injecties gelooft men echter niet, dat het gelukken mag verschillende der gewonden in het leven te houden. Van de zwaar gewonden is nog een aan tal gestorven zoodat het totaal aantal doo den is gestegen tot 21. H.M. de Koningin heeft door den burge meester van Apeldoorn haar deelneming la ten betuigen aan de ouders van de leerlin gen, die bij deze vliegtuigramp om het le ven zijn gekomen. DE PRINSESJES BRUIDSMEISJES BIJ HET HUWELIJK VAN JKVR. FEITH. Naar wij vernemen zullen bij het hu welijk van Jkvr. S. C. Feith en Jhr. Ir. J. Roell te Hilversum de drie prinsesjes bruidsmeisjes zijn. Op verzoek van het bruidspaar wordt er de aandacht op ge vestigd dat het op prijs zal worden ge steld wanneer de plechtigheid beperkt blijft tot hun persoonlijke vrienden en intiemen familiekring. STATENKRING LEIDEN. De. Statenkring van de Kath. Volkspartij had nog niet genoeg aan de drievoudige ver kiezingen en had gisteren een stemmings avond" belegd ter verkiezing van een be stuur. De bijeenkomst had een vlot ver loop. De voorzitter, de heer J. Kortekaas, uit Lisse, besprak de uitslag van de Sta- tenverkiezingen en wenschte de tot Sta- ten-lid gekozen bestuursleden Bolsius en Schrama geluk. De secretaris, de heer H. J. van Mil, uit Zoetei'woude, gaf een gede gen jaarverslag en deelde mede, dat nog in kas was 164.60. Bij de bestuursverkie zing werden 89 stemmen uitgebracht, in af_ loopende volgorde aldus verdeeld: J. Oost- dam, Noordwijkerhout 86 st., J. C. Schra ma, Sassenheim 86 .st., H. J. van Mil, Zoe terwoude, 82 st., J. Kortekaas, Lisse 76 st.( mr. E. J. M. H. Bolsius, Leiden 71 st., C. P. A. Beyersbergen, Hillegom 70 st., P. Oos- terveer, Lisse 61 st., F. W. van der Ploeg, Zilk 49 st., A. Q. Doeswijk, Voorschoten 45 st., H. Kuilenburg, Leiderdorp 42 st., N. E. M. Vreeburg, Leiden 32 st., A- C. Paar- dekooper, Zoeterwoude 24 st., H. J. Grim bergen, Katwijk 22 st., J. H. van der Ploeg, Zoeterwoude 24 st. Zoodat gekozen zijn de heeren Oostdam, Schrama, Van Mil, Kortekaas, Bolsius, Beyersbergen, Ooster- veer, Van der Ploeg (Zilk), Doeswijk. Tot voorzitter werd gekozen de heer Kortekaas met 65 st.; op den heer Schra ma werden 24 st. uitgebracht. De secr.-penningmeester, de heer Van Mil, werd bij acclamatie herkozen. De voorzitter dankt de niet-terugkeeren- de bestuursleden Van Haaren, Van Lierop, en Kuilenburg en verwelkomde de nieu we, waarna de bijeenkomst werd geslo ten en het bestuur zfch in eigen boezem terugtrok. DAMES! Nieuwe textielpunten hebben wij niet nodig. Wij leveren U een SPORT- of GE KLEDE HOED in ulle WINTER KLEUREN tegen CONCURRERENDE PRIJZEN. IIRQ H t.o. Rex. Ingez. med. 1102 ORKAAN IN FLORIDA. Aan de kust van Florida woedt een or kaan, die zich voortbeweegt met een snel heid van meer dan 160 km. per uur. De or kaan bedreigt het geheele gebied van Flo rida en de bevolking is aangeraden veilig- heidsmaatx-egelen te nemen. Onder leiding van het Roode Kruis zijn de bedreigde streken zoo veel mogelijk ont ruimd. Gemeenteraad Leiden In de gistermiddag Voortgezette verga dering werd besloten het voorstel van de heeren Wilmer en Woudstra inzake subsi die bijz. bewaarscholen in praeadvies te nemen met de toezegging, dat dit prae advies door B. en W. spoedig zal worden iiitgebracht. Op dierxs verzoek werd eervol ontslag ver leend aan prof. mr. R. P. Cleveringa als curator van het Leidsche Gymnasium. Als candidaten voor de benoeming van drie commissarissen van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij werden aange wezen de heer A. van Dijk (29 st.), Knol (33 st.) en Riedei (33 st.). Tot leerares in het Nederlandsch op de H. B. S. voor Meisjes wordt benoemd mej. E. D. van Maren. Zonder hoofdelijke stemming of discus sie wordt uit het besluit houdende vast stelling van de wedden van de nevenbe trekkingen, dè post van 1450 voor den commissaris der Gemeente bij de Leidsche Duinwater Mij. gelicht, omdat deze beloo ning niet meer noodig wordt geacht. Aan mevr. A. J. C. HammingDutilh wordt eervol ontslag verleend als regen tes van het Geref. Minnehuis. Het ontslag van den heer H. Filippo W. F.zn. als ontvanger der gemeente kon de voorzitter niet zonder meer laten passee- ren. Hij bracht hulde aan dezen uitste kenden ambtenaar, die 24 jaar lang deze functie heeft waargenomen en dankte hem voor de voortreffelijke wijze, waarop hij zijn taak heeft vervuld, (applaus). Een voorstel tot wijziging van de ver ordening op het Stedelijk Museum de La kenhal (om ook den wethouder van on derwijs in de commissie te benoemen) wordt goedgekeurd. Evenzoo een voorstel om de tusschen Zoeterwoudschesingel en Bloemistenlaan geprojecteerde straat te doen vervallen. Een bedrag van 1.460,57 wordt beschikbaar gesteld om het exploita tie-tekort 1944'45 van het volksbadhuis van de „Eendracht" te dekken. Voor het aanschaffen van een vrachtauto voor den d:enst der Gemeentewerken wordt een be drag van 6000 toegestaan. Een voorstel cm den post, bestemd voor de bouw van een schaftlokaal op het baggerstalen-ter- rein aan de Zijl te verhoogen met 1000. ■vordt zonder debat aanvaard. Even zoo een voorstel tjpt het beschikbaar stellen van 4023.voor het aanschaffen van twee ketels voor de centrale vex-warming van „Endegeest", en een voorstel om goed gunstig te adviseeren op het voorstel van Ged. Staten tot toekenning van een toela ge aan den secretaris en den ontvanger. Stichting „Leidsch Studiefonds". Had de Raad tot nu toe de voorstellen van B. en -W. aanvaard zonder noemens waardig debat, anders-iwerd dat, toen de Stichting „Leidsch Studiefonds" can de orde kwam. Toen kwamen de tongen en de opmerkingen los. De heer Woudstra CProt. Chr.) zette het debat in. Met de strekking van de stich- -ing ging hij accoord, maar niet met de wijze van uitwerking. De heer Wilmer (K.V.P.), hoewel in stemming betuigend met het voorstel, waarschuwt toch tegen het wekken van te groote illusies. Wat wij nu gaan op richten is geen fonds, maar slechts de mo gelijkheid om te komen tot een studie fonds. Dat fonds moet er nog komen. De heer D. J. van Dijk (P.v.d-A.) heeft alle sympathie voor dit voorstel. Democra tiseering van de universitaire studie ligt in de lijn van den tijd. De heer Knuttel (C.P.) had. meer ver- y/acht; hij dacht daarbij aan de beschik baarstelling van een som geld. Wethouder v. Schaik zet de beteekenis van dit voorstel voor het gemeenschaps belang nog eens uiteen. De bezwaren van den heer Woudstra deelt hij niet; wat deze wil is mogelijk binnen het kader van het voorstel van B. en W. Ten aanzien van de opmerkingen van den heer Wilmer be toogt spr. dat de oprichting van deze Stichting de eerste stap is; daarna kan men zien wat on samenwerking met het particulier initiatief bereikt kan worden. Spr. heeft reeds eenige toezeggingen ge kregen en heeft goeden moed op een be vredigend resultaat. Bij de Leidsche bur gerij is zeer zeker veel sympathie voor het denkbeeld van zulk een Studiefonds. Bij de artikelsgewijze behandeling van de ontworpen Statuten dient de heer Woudstra eenige amendementen in. waar ever langdurig wordt gediscussieerd. De debatten worden ten slotte zoo Verward, dat de heer Wilmer een voorstel doet om de beraadslaging te schorsen, totdat ad- v;es van de commissie van financiën is ingewonnen. Ondanks het feit, dat wethouder van Schaik de aanvaarding van dit voorstel ontried, werd het aangenomen met 32 te gen 3 stemmen, z De behandeling van het voorstel werd daarop geschorst. Bij het laatste agendapünt, dat nu aan de orde komt, nl. wijziging der begrooting in verband met de verhooging van de steun- normen voor armlastigen, betreurt mevr. Braggaarde Does (P. v. d. A.) de late indiening van dit voox-stel met het oog op c.e duurte van het levensmiddelenpakket. Een verbetering is de nieuwe regeling wel, maar zij vindt het slechts een half ei. Zij heeft bijv. een vergoeding voor kleeding en schoeisel en een brandstoffen toeslag gemist. Wethouder Menken geeft toe, dat 'het wat lang geduurd heeft, maar dat kon nu eenmaal niet anders. Met de opmer king van het halve ei kan hij niet accoord gaan. het begint al aardig op een heel ei te lijken. De brandstoffentoeslag blijft ook dit jaar gehandhaafd en in de tegemoet koming voor kleeding en schoeisel is even eens voorzien. Men vergete niet, dat een steunregeling altijd achter een wijziging van de levensomstandigheden aan moet ko>- men. Het voorstel wordt daarna z. h. st. goedgekeurd. Na een korte rondvraag wordt de ver gadering om kwart voor zes gesloten. SAMENSTELLING VETRANTSOEN. Voor de periode van 13 t/m 26 Octo ber zullen margarine, boter en vet weer in de oude verhouding worden verstrekt. Het rantsoen voor personen, geboren in 1941 en vroeger, zal in die periode zijn sa mengesteld uit: 125 gram boter en 375 gram margarine of 300 gram vet naar keuze. Aan kinderen, geboren in 1942 of later, zal in die periode 250 gram boter en 125 gram margarine of 100 gram vet naar keuze wor den verstrekt. Indien mogelijk zal de samenstelling van het rantsoen voedingsvetten voorloopig op deze basis gehandhaafd blijven. Bisschopswijding Mgr. J. Blomjous Plechtigheid in St. Pieter te Boxtel. De nieuw-benoemde apostolische-vicaris van Musowa-Maswa in Afrika, Mgr. J. Blomjous, heeft Zondag uit de handen van Mgr. W. A. M. Mutsaerts de bisschopswij ding ontvangen. Onder de H. Mis, die opgedragen werd door Mgr. W. A. M. Mutsaerts met assis tentie van Mgr. Jos. W. M. Baeten en Mgr. J .M. Kuijpers C.s.s.R., hadden de plechtig heden plaats van de handoplegging, de zal ving, de overreiking van staf, evangelieboek en mijter en het aanbieden van de offerga ven door den wijdeling aan den consecra tor. Het koor -ong de 3-stemmige mis van W. Byrd, terwijl het Veni Creator, het Cre do en het Te Deum in volkszang werden uitgevoerd. Met grooten luister geschiedde de wijding Presbyter-assistens was Mgr. F. N. J. Hendrikx, troondiakens waren de Hoogeerw. paters A. Keisten en Geraerts, de provincialen der Witte Paters van Ne derland en België; de overste van het Scho- lasticaat der Witte Paters te 's-Heerenberg, pater Th. Moorman, was diaken en pater Fr. Dirks, overste van het St. Pauluscollege te Sterksel, subdiaken .De belangstelling was groot. Naast de bloedverwanten van den wijdeling waren aanwezig minister Huysmans en vele kerkelijke en wereld lijke autoriteiten. BENOEMINGEN PATERS FRANCISCANEN. Door het Kapittel van de Paters Francis canen zijn o.m. de volgende benoemingen gedaan: Pastoor „St. Leonardus" te Leiden pa ter M. van der Schoot, rector te Heerlen; tot rector te Heerlen („St. Franciscus") pa ter M. Louwe, kapelaan te Leiden; tot rec tor te Bleijerheide pater W. de Leeuiw; pas toor „St. Leonardus" te Leiden, tot kape laan te Leiden (Hartebrug) pater A. Ver meulen. Tot pastoor le Coevorden pater E. En gels. Pastoor Bouters van Coevorden is ver plaatst naar het klooster te Vlodrop. Tot pastoor te Vragender pater M. Jor- .na, gardiaan te Vorden (ouchkapelaan van Leiden). Tot pastoor te Haarlem („H. Hart") pa ter J. Zonderland, gardiaan te Nieuwe Niedorp (oud>-leeraar v. d- H.B.S. te Lei den). Pastoor dr. C. Hentzen is pastoor ge worden van de St. Josephnparochie te Delft (waar pater dx\ Vrijimoed pastoor was). Tot pastoor te Den Haag („St. Paschalis") is benoemd mr. E. v. d. Helm, directeur van de H.B.S. te Rotterdam; in diens plaats is benoemd pater P. v. Leusden, oud-pro vinciaal. Pastoor V. Hentzen van Den Haag is rustend geworden, woonachtig te Haar lem. Tot secretaris van de Provincie is be noemd pater C. van der Eijndèn. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Het Prins Bcrnliardfonds, waarvan Prins Bernhard de regent is, is opnieuw opgericht. Dit fonds is ingesteld voor „cul- treele en geestelijke weerbaarheid". De Anjerdag heeft naar gemeld wordt, 400.000 gld. opgebracht. De katholieke universiteit te Nijme gen heeft vandaag haar nieuwe gebouwen aan de Burgemeester van Schaeck Ma- thonsingel ingewijd. Bij een brand in de Pieter Nieland- straat te Amsterdam is een vijfjarig meis je, dat niet meer gered kon worden, om gekomen. De brand was ontstaan toen een petroleum-vergasser, die in brand was ge raakt, omviel. Bij een vlucht voor de politie is een zekere S. te Heemstere, die een lijwiel wil de stelen, te water gesprongen en, daar hy met zwemmen kon, verdronken. Een jongen, die op de Amsterdamsche tram wilde springen, is onder de tram ge raakt en aan de opgeloopen verwondingen overleden. De doodstraf is geëischt tegen G. Lau. rens, die in Sept. 19944 kapelaan J. G. Boecker, aldaar, in de pastorie heeft dood geschoten. De moord, die geschiedde op last van de Duitschers, was bedoeld op pastoor Schoenmakers. Ook is door het Leewarder Grechthof de doodstraf geëischt -tegen twee leden van de „Silbertanne-Komimando", die een dok ter en een hoofdonderwijzer hadden ver moord. Engelschc uitgeversmaatschappijen hebben besloten, om in Nederland een aantal drukorders te plaatsen- In de „Stcrt." van gisteren is opge nomen de pr ij zenbeschikking schoorsteen vegen 1946. ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO 8 tot Woensdagavond. o 8 Ovex*drijvende wolkenbanken, af ge- o wisseld door perioden van heldere he- o mei. Noord-Oostelijke tot Noordelijke o wind, overdag matig. Droog, vrij koud o g weer. g ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooot

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1