S)e Loon- en prijspolitiek der regeering Vrijgelaten „driemanschap" zit vast Truman pleit voor Joodsche immigratie ZATERDAG 5 OCT. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd. f 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10902 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V". „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. By contract belangrijke korting. Een zegen voor het vaderland. KATHOLIEK ONDERWIJS is een zegen voor het vaderland. Wij besloten onlangs een beschouwing naar aanleiding van het zilveren jubileum van het Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding met den wensch, „dat de katholieken door goed, goed katholiek on derwijs de vruchten van de financieele ge lijkstelling en subsidies uit de overheids kassen mogen plukken tot zegen van het vaderland". De Overheid moet er van doordrongen zijn, eerstens, dat de katholieke ouders het recht hebben op katholiek onderwijs voor hun kinderen; en, vervolgens, dat het katholiek onderwijs niet minder in het be lang is van het vaderland als in het per soonlijk godsdienstig belang van de ouders en van de kinderen. De ouders hebben onmiddellijk van den Schepper de zending, en dus ook het recht gekregen, cm de kinderen op te voeden. Dat recht is onvervreemdbaar, omdat het onafscheidelijk verbonden is met een strik, ten plicht. Het gaat vóór ieder ander recht van de burgerlijke maatschappij of van den Staat, en mag dUL door geen enkele aardsche macht worden aangetast. Dat dit recht onvervreemdbaar is, wil natuurlijk niet zeggen, dat het absoluut is of dat het willekeurig zou kunnen worden uitge oefend. De ouders hebben dus het recht om hun kinderen in de. school, waarin een groot döel van de opvoeding ligt, katholiek on derwijs te doen geven. In de school ligt inderdaad een groot deel van de opvoeding! In zijn encycliek „Divini illius magistri" zegt Paus Pius XI: „Niet door het feit alleen, dat er (dik wijls nog met al te groote spaarzaamheid) godsdienstonderwijs wordt gegeven, is een sdhool in overeenstemming met de rech ten van de Kerk en van het christelijk ge zin, en wordt zij waardig om door katho lieke leerlingen bezocht te worden. Daarvoor is noodig, dat het geheele on derwijs en de geheele inrichting der school: onderwijzers, programs en boeken, in ieder vak beheerscht worden door den christeljj- ken geest, onder de leiding en moederlijke waakzaamheid der Kerk, en wel zoo, dat de godsdienst werkelijk de grondslag en de bekroning is van het onderwijs in al zijn graden, niet allen ir he lager maar ook in het middelbaar en hooger .onderwijs. „Het is, om de woorden van Leo XIII te gebruiken, noodzakelijk, dat niet alleen op bepaalde uren godsdienstonderwijs aan de jeugd wordt gegeven; ook de geheele ove rige vorming moet den geur der christe lijke godsvrucht ademen. Als deze ont breekt, als deze heilige adem de ziel van onderwijzer^ en leerlingen niet doordringt en verwarmt, zal men uit alle onderwijs weinig nut trekken; dikwijls zelfs zullen er niet geringe nadeelen uit volgen." En verder wijst de Paus in genoemde encycliek; die ook zooals vele andere encyclieken^te weinig wordt gekend, op het feit, dat' in de scholen, waarin de leer lingen tot goede katholieken worden op gevoed, ook goede vaderlanders worden gevormd: „Het worde luide verkondigd, het worde door allen goed begrepen, en erkend: als de katholieken, van welk volk ter we reld ook, aan hun kindeken de katholieke school trachten te bezorgen, dan is dat geen werk van partijpolitiek, maar dan is dat een godsdienstige, door hun geweten volstrekt geëischte taak. Zij hebben daar bij niet de bedoeling hun kinderen van het lichaam en den geest der natie af te schei den, maar juist ze op te voeden op de meest volmaakte wijze, die voor het wel zijn der natie ook het maast bevorderlijk is. Want een goed katholiek is juist krach tens de katholieke leer ook de beste bur ger, die zijn vaderland lief heeft, ën die voor het bestaande burgerlijk gezag in iede. ren wettigen regeeringsvorm een loyaal on derdaan is." De burgerlijke overheid in dorp en stad en lanid- moge zich hiervan levendig bewust zijn en er naar handelen. Meer productie. ¥N DE GISTERAVOND door minister Beel afgelegde Regeeringsverklaring wordt er nog eens met den meesten nadruk op ge wezen, dat de belangrijkste factor, die ër toe leiden kan en zal, om onzen welvaart te herstellen, is: verhooging van de producti viteit. En dat kan geschieden door herstel van ons geschonden productie-apparaat, wat slechts geleidelijk kan tot stand komen; en door een uiterste krachtsinspanning, wat onmiddellijk effect kan hebben. Wij hebben er onlangs op gewezen, dat de regeering goed zou doen met hen, die door een uiterste krachtsinspanning de pro ductie opvoeren, daarvan ook zelf direct profijt te doen trekken. Dat is, zoo schreven we, een uitstekende stimulans. Minister Beel heeft gisteravond medegedeeld, na zijn verklaring omtrent stabilisatie der loonen „Ter voorkoming van ieder misverstand wordt er op gewezen, dat deze stabilisatie geenszins beoogt den arbeiders de mogelijk heid te ontnemen door grooter nrestatie het weekinkomen te doen stijgen. De regeering overweegt in dit verband o.m. een ruimere toepassing van het systeem der prestatie- belooningen mogelijk te maken." In principe moeten wij dat voornemen van de regeering van harte toejuichen. Nederland kan zich economisch alleen redden door hard "te werken. Alle midde len, die redelijk en zedelijk mogelijk en toelaatbaar zijn om de arbeidsprestatie op te voeren, moeten worden aange wend. noooo WFFRSVPRWACHTIMG 00000 o WEINIG VERANDERING. o Matige, aan de kust tijdelijk krach- o 0 tige wind tussohen West ep Noord- o o Zwaar bewolkt met tijdelijke op. o g klaringen. Enkele regenbuien. Weinig o verandering in temperatuur. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo DE MIMISTER-PRESIDENT SPRAK OVER; JN EEN UITVOERIGE VERKLARING over haar te volgen loon- en prijspolitiek die de minister-president, dr. J. J. M. Beel, gisteravond voor de radio heeft toe gelicht heeft de regeering medegedeeld, dat zij streeft naar vergrooting van het productievermogen, stabilisatie der loonen en het tegengaan van prijsstijgingen. Aan den anderen kant wensebt de regeering de staatsuitgaven te verlichten door enkele subsidies op levensmiddelen geleidelijk te verlagen. In dit verband kondigt de re- geeririg aan: De subsidie op broodgraan wordt verlaagd met 1 cent per brood. Hierdoor kan het brood 1 cent duurder worden. De maximumprijs voor boter wordt met 30 cent per pond verhoogd (Margarine blijft echter ongewijzigd). De re geering is voorshands niet bereid verhooging van huren toe te laten. Verdere ver- hcoging Mer loonnormen is ontoelaatbaar. Wel overweegt de regeering ruime toepas sing van het systeem der prestatie-belooningen. Bij de controle op de prijzen zal de bevolking in sterke mate worden betrokken. Er worden controle-commissies ge vormd. De strijd tegen den zwarten handel en prijsopdrijving zal met nieuwe kracht v/orden ter hand genomen. Geen hooger loon; huur nog niet verhoogd. Er zal meer moeten worden geproduceerd. Maatregelen om de moeilijkheden te verlichten. Vrij algemeen bestaat ongerustheid over het prijspeil en over de verhouding tusschen loonen en prijzen, zoo vangt de Regeering haar verklaring aan. Daarom is het gewenscht, dat het Nederlandsche volk wordt voorgelicht. In de eerste plaats wordt de -aandacht gevestigd op de ernstige schaarschte aan verbruiksgoederen en productiemiddelen. Er zijn twee voorname factoren ter ver grooting van onze nationale productie en onze welvaart, te weten: de persoonlijke arbeidsprestatie en het herstel van ons productie -apparaat. Zoolang deze vergrooting en dit herstel niet tot stand zijn gebracht, kan niet wor den gedacht aan een verhooging van de hoeveelheden gebruiksgoederen, die wij allen te zamen voor ons geld kunnen koo- pen. Kringloop. Indien de prijzen van goederen en diensten ongeremd verder zouden stijgen, zou dit weer moeten leiden tot verhoo ging van het loonpeil; dit zou zich dan weer voortplanten in een verder omhoog gaand prijspeil voor goederen en diensten. De ervaring leert, dat bij een dergelij- ken wedloop van prijzen en loonen de loontrekkers, en in het bijzonder de laagstbezoldigde groepen, altijd in het na deel zijn. Hetzelfde geldt in nog sterker mate voor personen, die een vast geldin- komen genieten, zooals ontvangers van sociale renten, gepensionneerden, lijf ren tetrekkers e.d., die immers geen eischen tot verhooging van loonen kunnen afwen telen. De regeering heeft met behulp van de beheersching van prijzen en loonen er naar gestreefd dezen wedloop tegen te gaan en de prijzen binnen de grenzen van het economisch mogelijke zoodanig te bepalen, dat men met zijn geldinkomen een zoo groot mogelijke hoeveelheid goe deren zou kunnen koopen. Daarnaast heeft de regeering door het verleenen van groote subsidies op levensmiddelen en brandstoffen, de kosten van levensonder houd gedrukt. Met erkenning van de onvermijdelijke onvolkomenheid van de prijsbeheersching, acht de regeering zich gerechtigd er op te wijzen, dat als resultaat van deze politiek de kosten van levensonderhoud beneden die in het buitenland, met uitzondering van Engeland, bleven. Bovendien was haar loonpolitiek er op gericht de laagste loonen het meest te doen stijgen. Plafond bereikt. Vooropstellend het overheerschende be lang van onzen export, als voornaamste middel om onze noodzakelijke invoeren mogelijk te maken, is het buiten twijfel, dat het toelaatbare loonpeil in ons land niet los kan worden gezien van het loon peil in het buitenland. Het uit dit oogpunt te aanvaardeft loonniveau is voor dit mo ment reeds bereikt, zelfs overschreden. Een verdere stijging van het kostenpeil hier te lande zou onze concurrentiemoge lijkheden in het buitenland op verschil lende gebiedén ernstig benadeelen en daardoor onzen zoo hoog noodigen uitvoer in gevaar brengen. Evenmin is het toelaatbaar de subsidiee- ring der goederenprijzen op den tegen- woordigen voet voor onbeperkten tijd voort te zetten noch om op groote schaal voort te gaan met den invoer op crediet van bui- tenlandsche gebruiksgoederen. Hieruit volgt dus, dat het zelfs met den besten wil niet mogelijk is het thans be reikte gemiddelde loonpeil in Nederland verder te verhoogen, zoolang in de arbeids productiviteit geen verbetering is geko men, hetzij als gevolg van een betere toe rusting met productiemiddelen, hetzij door verhooging van de persoonlijke arbeids prestatie, hetzij door een combinatie van deze beide factoren. Het streven van de regeering moet dus gericht zijn op twee doeleinden: 1. Vergroo ting van het productievermogen; 2. In den overgangstijd moeten de loonen worden gestabiliseerd. Ten einde evenwel in de nog zeer moei lijke omstandigheden van de groote massa onzer bevolking verlichting te brengen, heeft de regeering verschillende maatrege len in overweging genomen. Utility-systeem. Plannen zijn ontworpen om de productie in versterkte mate te richten op de ver- vardiging'van de meest noodzakelijke goe deren in een beperkt aantal typen. Dit zal prijs verlagend werken en behoeft, zooals de ervaring in Engeland met dit z.g. „uti- lity"-systeem heeft geleerd, niet te gaan ten koste van de kwaliteit. Een bijkomend voordeel is, dat langs dezen weg de prijs beheersching beter uitvoerbaar is- Over deze maatregelen is overleg geopend met het bedrijfsleven. Voorts is de regeering doenide een verde re verlaging van de handelsmarges in ver schillende bedrijfstakken tot stand te bren gen, waarover momenteel reeds met betrok kenen besprekingen worden gevoerd. De regeerin^ heeft daarnaast plannen in voorbereiding om, waar mogelijk, het starre systeem van gröndstoftoewijzing aan indus. trie en handel te wijzigen, door grond stoffen toe te wijzen in overeenstemming met de vraag, die bij het ptabliek naar het product van een bepaald bedrijf bestaat. De regeering zal zich met kracht keeren tegen pogingen om mogelijke prijsverla gingen te verhihderen door. onderlinge af spraken in strijd met het algemeen be lang. Minimumprijzen zullen slechts dan worden toegelaten, indien de levensbelan gen van den betrokken bedrijfstak op het spel staan en voor zoover zij bovendien met het algemeen belang vereenigbaar zijn. Subsidies verlaagd. Terwijl dus alle kracht zal wordeji ge richt op de verlaging der prijtzen, waar zulks eenigszins mogelijk is, dient aan den anderen kant te worden bedacht, dat het ter verlichting van de zwaar beproefde staatsfinanciën noodig is de subsidies op de prijzen van levensmiddelen, welke het Rijk thans vele honderden millioenen per jaar kosten, te verminderen. De verklaring noemt dan de stappen die noodzakelijkerwijze reeds thans moeten worden gedaan en die wij in den aanhef reeds hebben genoemd. De verklaring zegt hierover nog: De minimum prijs voor brood zal verdwijnen, zoodat bakkers, wier be drijf dit mogelijk maakt, hun brood tegen een lageren prijs mogen verkoopen. Het publiek kan voortaan zijn boterbonnen ook aan margarine besteden, welk product thans aan hooge eischen voldoet. Voor hen. die uitsluitend margarine koopen, zullen de uitgaven op dit gebied dus dalen. Door dat de aardappelen thans in overvloed aan wezig zijn en daarom sinds korten tijd vrij verkrijgbaar zijn gesteld is reeds een prijsdaling ingetreden. Verwacht wordt, dat deze prijsdaling zich zal handhaven en wellicht zich zelfs zal voortzetten. Stijging der groen tepr ij zen boven het niveau van den winter 1945 zal worden tegengegaan. (Vervolg pag. 2.) Uitgebreide voor zorgsmaatregelen wa ren genomen in ver band met de uit spraak der vonnissen te Neurenberg. Rond het paleis van Justi tie was een sterke militaire bewaking ingesteld. Britten noch Franschen willen hen hebben Schacht, Fritesche en von Papen verblij ven nog steeds als „gasten" van de Ame rikanen in het Paleis van Justitie te Neu renberg. Zij weten n.l. niet, waar zij heen moeten. De Britsche autoriteiten hebben hun de benoodigde visa voor een verblijf in de Britsche zóne geweigerd en ook de Fran- sche autoriteiten hebben hun de toegang tot de Fransche zóne verboden. Zoodoende zat er voor de drie vrijgelate nen niets anders op, dan de koffers, die zij reeds hoopvol gepakt hadden, maar weer uit te pakken. Het zou trouwens, het „driemanschap" niet meegevallen zijn; wanneer zij vrij hadden kunnen vertrekken, want de ont vangst zou niet hartelijk geweest zijn. In Hamburg hebben de sociaal-democraten reeds een motie in den gemeenteraad inge diend tegen een eventueel verblijf van Fritzsche in de stad. Fritzsche zeide: Er zit niets anders op, dan hier te blijven en een nieuw proces af te wachten." Daarin kon hij wel eens gelijk hebben, want dr. Thomas Dehler, eerste aanklager bij de Beiersche zuive ringstribunalen, is in Neurenberg aangeko- PLECIITIGE INWIJDING VAN DE DOODENCEL No. 601 IN HET „ORANJE HOTEL". Wie tijdens de Duitsche bezetting in de cellenbarakken te Scheveningen vertoefd heeft de volksmond had aan deze den naam „Oranje-Hotel" geschonken her innert zich, dat aan den ingang van die gang een aantal cellen was, waarvan de luikjes steeds open waren. In deze cellen, de doodencellen, werden opgesloten degenen, die ter dood waren veroordeeld. Zij wachtten daar het oogen- blik hunner executie af. De gevangenen, die daar af en toe passeerden, op weg naar de douches of naar den kapper, keken er met deernis en met eerbied naar. Een van deze cellen No. 601 heeft thans een bijzondere wijding ontvangén. Deze doodencel zaj als een symbool blij vend gedenken allen, die in deze gevange nis of elders hun leven hebben gegeven voor de zaak van het recht en de vrijheid. De inwijding van de doodencel 601 is he denmorgen geschied met den ontroerende plechtigheid waarbij ook H.M. de Konin gin zich heeft doen vertegenwoordigen. Wij plaatsen Maandag een verslag van deze plechtigheid. Ongunstig onthaal in Engeland. De president der Vereenigde Staten heeft in een aan Attlee getelegrafeerde verkla ring zijn leedwezen over de verdaging der Palestina-conferentie uitgesproken en er op aangedrongen met de Joodsche immigratie niet te wachten tot oplossing van het Pa- lestijnsche probleem als geheel. De V.S. zouden alle medewerking verleenen; ande re landen dienden bovendien hun immigra- tiewetten zoo te wijzigen, dat Joden er kon den binnenkomen. Truman zou ook tot het Congres een desbetreffend verzoek richten. Nader wordt gemeld, dat het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken een verklaring heeft gepubliceerd, waarin Truman's boodschap wordt „betreurd". Attlee had hem verzocht zijn uiteenzetting niet openbaar te maken voor aan Britsche zijde overleg was gepleegd, maar aan dit verzoek is te Washington geen gevolg ge geven. Een woordvoerder van het ministe rie neemde het moment van de uiteenzet ting „al heel ongelukkig". Zelfs in Joodsche kringen te Londen had De NIEUWE FRANSCHE KIESWET. Fransche Nationale Vergadering heeft een Kieswet goedgekeurd, waarbij gedeeltelijk evenredige vertegenwoordi ging wordt ingesteld. Er werden 295 stem men voor en 245 tegen het ontwerp uitge bracht. De M.R.P. (vooruitstrevende Katholie ken), communisten en andere groepen be haalden de overwinning op socialisten, ra dicalen, conservatieven en andere groepen van het Centrum. Dat de socialisten tegen hun partners in de drie-partijen-regeering (M.R.P. en comm.) stemden, heeft eenig stof doen opwaaien. DE TOESTAND IN PERZIë. Radio-Teheran meldt, dat opstandige stammen naar Shiras epruken. De Perzi sche regeering heeft met spoed versterkin gen uitgestuurd, dier .evenwel, naar men vreest, te laat zullen komen. De troepen der opstandelinen zijnrslechts enkele kilo meters van de plaats?verwijdend. de verklaring van Truman geen gunstig onthaal. Een ervaren Jooidsohe waarne mer zeide, dat zij er op berekend is de ver kiezingen voor het Congres te beïnvloeden. De Arabieren zijn over Truman's verkla ring heelemaal niet te spreken. De secretaris van de Arabische hooge commissie voor Palesina, dr. Hoessein Cha. lidi. verklaarde: „De Palestijnsche Arabie- rn kunnen de V.S. niet den oorlog verkla ren, maar zij en de Arabieren van het Midden-Oosten kunnen een moreelen oor log verklaren en president Truman een les geven." GROOTE STERRENREGEN TE WACHTEN. In den nacht van 9 op 10 Oct. a.s. (mo gelijk ook in den voorafgaaniden of volgen den nacht) kan gedurende enkele uren een hevige sterrenregen worden verwacht. Het gebied, waar de vallende sterren vandaan schijnen te komen, ligt in den kop van het sterrenbeeld „Draak", hetwelk zich in den avond heug boven den N.W. horizon be vindt. Op den avond van 9 Oct. 1933 was eveneens dit indrukwekkende schouwspel te zien, hetgeen vele lezers zich nog zullen herinneren. Toen bedroeg op het oogenblik van grootste activiteit van den regen het aantal enkele honderden per minuut. Ver schillende feiten duiden er op, dat het aan tal nu wellicht nog grooter zal zijn. Ieder kan waardevolle waarnemingen van dezen regen doen en behoeft slechts de aantallen vallende sterren per minuut te tellen en te noteeren. Dit aantal veran dert voortdurend, zoadat iédere minuut een afzonderlijk resultaat heeft. Vanzelfspre kend hebben meer volledige waarnemin gen (b.v. helderheidssehattingen) groote waarde, doch ook de eenvoudigste waarne mingen zijn van belang. U gelieve uw waarnemingen op te zen den aan het adres: Werkgroep Meteoren, Sterrenwacht Leiden, onder vermelding van naam, woonplaats en correspondentie adres van waarnemer en plaats van waar neming. Bij elk onderdeel van de waar nemingen dient het tijdstip duidelijk te worden opgegeven, waarhij het aanbeve ling verdient een goed-gelijkloopend-hor- loge te gebruiken. men om overleg te plegen met de auto riteiten aldaar over een nieuw proces te gen von Papen, Schacht en Fritzsche, al dus de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland. De echtgenoote van generaal Alfred Jodl, die te Neurenberg tot dén strop is veroordeeld, heeft in een brief aan presi dent Truman om clementie ten behoeve van haar echtgenoot verzocht. De brief was gericht aan den president in zijn func tie van commandant van het Amerikaan sche leger. Ook Rudolf Hess, Julius Streicher en Hans Frank hebben verzoeken om cle mentie ingediendL De heer A. F. Bronsing, directeur van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft een uitvoerig overzicht gegeven van de ge schiedenis der plannen, die bij deze en an dere stoomvaartmaatschappijen bestonden om ook het passagiersvervoer door de lucht ter hand te nemen en van den huidigen stand der onderhandelingen, die met de Re geering worden gevoerd óm een spoedige verwezenlijking dezer plannen te bevorde ren Door den oorlog heeft de „Nederland"- vloot zware verliezen geleden, zoodat alleen overgebleven zijp: de „Oranje", de „Johan van Oldebarnevelt" en de „Johan de Wit". Na bespreking met de vliegtuigfabrieken in Amerika zijn aan de „Nederland" aan geboden vier „Constellations" te leveren in Maart a.s., vier „Douglas" te leveren in Ju ni en volgende maanden en vier „Boeing Stratoliners", te leveren in Augustus 1947. De bedoeling blijft, om dan de tarieven vast te stellen in overleg met de K.L.M.. waarbij de afvaarten afwisselend door een der deelnemende maatschappijen worden uitgevoerd. De Rott, Lloyd heeft nog geen concessie aangevraagd; zij wordt echter door de „Ne derland" nauwkeurig op de hoogte gehou den. Ook met de Holland-Amerika-lijn, die voor haar terrein soortgelijke doeleinden nastreeft, bestond en bestaat nauwe samen werking op dit gebied. De „Oranje" is gebouwd met de bedoe ling, dat door de „Nederland" in totaal drie en door den Rott, Lloyd ook drie soortge lijke schepen zouden worden gebouwd. Nu deze beide maatschappijen elk slechts één dergelijk schip hebben, zouden de ontbre kende vier kunnen worden vervangen door 4 x 4 16 vliegtuigen. Samen met de vliegtuigen der K.L.M. kan een tweemaal- daagsche dienst worden onderhouden, waarvoor ten minste 18 vliegtuigen noodig zijn, door elk der betrokken ondernemingen in gelijke mate te leveren HET WETSONTWERP VERMOGENS- HEFFING-INEENS. De in enkele bladen genoemde cijfers in zake de vermogensheffing in-eens, moeten, zooals de minister van financiën in Amerika aan enkele journalisten heeft verklaard, en zooals wij reeds veronderstelden, ten aan zien van het tarief van 30 voor vermo gens boven twee ton. op zijn minst gespro ken in hooge mate voorbarig worden' ge noemd. De definitieve inhoud van net wets ontwerp, zooals het bij de Stater.-Generaal zal worden ingediend, is nog niet vastge steld. Voorts verdient in het bijzonder de aan dacht dat de minister van financiën bij de behandeling van de vermogensaar,wasbelas- ting in de Tweede Kamer heeft medege deeld,. dat bij het regelen van de vermo- 'gensheffing ineens gelet moet worden op de kleine spaarders en personen met mid delmatige vermogens, waaronder ook vele ouden van dagen. Het is dan ook weinig aannemelijk, dat zij, die van een gering in komen uit een vermogen van bescheiden omvang moeten leven, van de vermogens- heffing ineens een zwaren druk zuilen on dervinden. KARDINAAL DE JONG IN VATICAAN STAD. Z. Em. Kardinaal de Jong is Vaticaanstad aangekomen. Hij werd o.m. aan het station begroet door den Nederlandschen gezant bij den Heiligen Stoel, jhr. mr, H. W van Wee- de, den Nederlandschen gezant in Italië, mr. W. J. G. baron Gevers, een vertegen woordiger van het staatssecretariaat van den paus mgr. Camagni en mgr. dr. B, Eras, rector van het Nederlandsche College. D# kardinaal begaf zich in gezelschap van mgr. Camagi, mgr. Eras en zijn broeder die met hem te Vaticaanstad is aangekomen, naar het Nederlandséhe College, waar hij zijn intrek zal nemen. Er is niet beslist, zoo meldt U.P. nader, of Kardinaal de Jong zijn Kardinaalshoed te Castel Gdhdolfo zal ontvangen of op 't Vaticaan onmiddellijk nadat de Paus van zijn zomerverblijf is teruggekeerd, welke terugkeer tegen 14 October is vastgesteld. De Kardinaal zal door den Paus te Castel Gandolfo in privé-audiëntie worden ont vangen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1