Het eerste Eeuwfeest van de Parochie te Rijpwetering BINNENLAND DISTR1BUTIEZWENDEL TE VUGHT. Voor den bij zonderen politierechter te 's Hertogenbosch werd behandeld een distributiezwendel op het centraal distri butiekantoor te Vught, welke zwendel in Juni j.l. ontdekt werd. Terecht stond J. K. te Den Bosch, die voor 96.000 aan brand- stofkaarten en suikercoupures betrokken had van de C.D.K.-ambtenaar A. V. en A. v. O. te den Bosch. A. V., als getui ge optredend gaf toe, dat hij de distribu tiebescheiden voor ƒ96.000 verhandeld had. De officier van justitie hield een fel requisitoir. Met nadruk wees hij erop, dat verdachte J. K. in de suikerlooze periode fO.OOO kg. suiker aan &e gemeenschap ont trokken had. Eisch 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf en verbeurdverklaring van ƒ5870. van 58.70. De bijzondere politierechter veroordeelde verd. tot 8 maanden gevan genisstraf en 2 jaar tewerkstelling in een rijkswerkinrichting. De behandeling der zaak tegen A. V en van O. zal medio October plaats hebben. SMOKKELEN PER PULLMAN. Gisteravond waren de reizigers, die per Pullman het Nederlandsche grensstation Roosendaal vanuit België bereikten, ge tuigen van een kleine wild-west-historie, zooals er zich in de grensstreek dagelijks meerdere afspelen. Toen de Pullman vaart verminderde, werd plotseling uit een der coupéraampjes een pak gewor pen naar een ^motorrijder, die met zijn machine langs ae spoorbaan klaar stond. De kommiezen hadden den man echter in de gaten en waren hem bij het bemachti gen van de smokkelwaar te vlug af. Toen begon een achtervolging van den motor rijder, die zich inmiddels met zijn ^vehikel uit de voeten trachtte te maken. Na een spannende race, compleet met- waarschu wingsschoten en al, werd de man, een handelsreiziger uit Rotterdam, ingehaald. Een duo-passagiere van Fransche afkomst werd eveneens gearresteerd. VIJF PERSONEN IN MIJN VERONGELUKT. Woensdagmiddag stortte in de mijn Lau ra te Eygelshoven een pijler in over een lengte van 25 M. De. oorzaak was 't losra ken van dakgestéente. Zes gedetineerde afbeiders werden onder het vallend ge steente bedolven. Eén van hen kon spoe dig worden bevrijd; hij had een hoofd wonde en een open beenfractuur. Van de vijf_ andere vermiste arbeiders werden eenige uren later twee lijken geborgen, n.l. van L. J. Kerstgens, 37 jaar oud, on gehuwd en afkomstig uit Simpelveld en B. Theelen, 26 jaar oud, ongehuwd, uit Neer Banholt. Het staat vrijwel vast, dat de drie anderen eveneens doodelijk zijn verongelukt. Dit zijn J. T. van der Wiel, 26 jaar oud, gehuwd en.gewoond hebben de in Tilburg, J. A. Giele, 22 jaar oud, on gehuwd en afkomstig uit Boschkapelle en de 24-jarige T. H. Beemer uit Utrecht, die ook ongehuwd is. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Donderdagavond is op den overweg „De Ketel", een vroegere stopplaats tusschen Schiedam en Delft, een auto, die van den weg tusschen Se spoorrails was gezakt, door de trein die om 21.14 uur uit Rotter dam vertrok, gegrepen. De bestuurder van de auto, J. Bergmans uit Schiedam, stond naast zijn wagen en poogde nog de aan- OP KORTE GOLF BINNENLAND. Dinsdag is te Nijmegen officieel ge opend de brug over het Maas- en Waal kanaal onder Hatert, die in oorlogstijd was vernield. Deze. brug vormt de naaste verbinding tusschen het rijk van Nijme gen en het land van Maas en V/aal. 6 Millioen brilleglazen zijn noodig In 1946 om aan de behoefte te voldoen, zoo meldt de vakgroep opticiens. Plasfic kinderschoenen met lederen zool is een product, waarmee op het oogenblik proeven worden genomen. Een onbekend stoomschip is bij Wals oorden in de Schelde aan den grond -ge- loopen. Vijf gedetineerden uit het kamp „Duindorp" te Scheveningen hebben een ontvluchtingspoging gedaan. Door snel in grijpen van de buitenbewaking konden alle vfjf uitbrekers ingerekend worden. Hoewel er hevig geschoten werd zijn er geen dooden of gewonden. Te Velsen is in een kuil bij een bunker het lijkje gevonden van een 2-jarig kind, dat reeds eenige weken werd vermist. Waarschijnlijk is het spelend daarin ge raakt. Een motorrijder met op de duo de 24- jarige v. d. D. botste te 's-Hertogenbosch met zijn motor tegen een auto. De duorijder werd gedood. BUITENLAND. Z. H. den Paus zal Maandag 14 Oct. in het Vaticaan terugkeeren en daar di rect zijn werkzaamheden hervatten. Castel del Rio, ten Z. van Bologna, wordt dóór carabinieri, politie en pantser wagens belegerd, omdat daar wapens zou den zijn opgeslagen en gewapende groe pen zich schuil zouden houden. De Amerikaansche marine onthult het bestaan van een nieuw verdedigings wapen de „Icaroscoop", waardoor piloten vijandelijke vliegtuigen zelfs tegen den zin in kunnen waarnemen. Onder bescherming van den commu- nistischen burgemeester hebben te Limo ges „squatters" (dakloozen) hun intrek genomen in de kazerne van het Fransche leger. Emmy Goering, de echtgenoote van Hermann Goering, heeft verzocht weer als actrice te mogen optreden, daar zij zonder middelen van bestaan is. Moscicki, de Poolsche president, die door de Duitsche invasie in 1939 verdre ven werd, is op 79-jarigen leeftijd irt Zwit serland gestorven. De Denen kunnen het blijkbaar niet eens.worden met de bewoners van de Far Oer-éilanden. De onderhandelingen met de Deensche delegatie omtrent afscheiding van de eilanden van Denemarken zijn tenminste afgebroken. De wetgevende vergadering van Bombay heeft met overweldigende meer derheid een wet- goedgekeurd, die de so ciale achterstelling van de paria's opheft. komende trein tot stoppen tq brengen, het geen evenwel mislukte. Bergmans is bij deze poging echter zoo dicht bij zijn auto blijven staan, dat hij, toen de trein op de auto inreed, door een der stukken die van de auto afvlogen werd gegrepen en in de sloot werd geslingerd. Vermoedelijk door verdrinking, is hij om het leven gekomen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. De heer Koenen heeft aan den minister president vragen gesteld in verband met de van regeeringszijde aangekondigde be zuinigingsmaatregelen, welke het ontslag van p.l.m. 50 000 ambtenaren, werkzaam op arbeidscontract, ten gevolge zullen hebben. Hij heeft o.m. gevraagd of de minister bereid is, maatregelen te treffen, dat ambtenaren, die een pensioen genieten, waarvan zij ruim kunnen bestaan, ver vangen worden door de voor ontflag in aanmerking komende personen; dat de voor .ontslag in aanmerking komende amb tenaren in de plaats van te 'werk gestelde politieke delinquenten worden benoemd; dat er in het vrije bedrijf geen loondruk zal worden toegepast, ten aanzien van de ingevolge de bezuinigingsmaatregelen ont slagen ambtenaren? BUITENLAND TWNTIG DUITSCHE ZEESCHEPEN VOOR NEDERLAND. Naar wij vernemen, zijn 20 Duitsche zee schepen met een gezamenlijken inhoud van 52.000 ton als herstelbetaling aan Neder land toegewezen. PALESTJNA-CONFERENTIE TE LONDEN AFGEBROKEN. De conferentie over Palestina te Londen, waaraan door Britsche en Arabische, doch tot nu toe nog niet door Joodsche gedele geerden werd deelgenomen, is Woensdag afgebroken .De besprekingen zullen met in gang van 16 Dec. worden voortgezet. ZULLEN „OORLOGMISDADICJ3RS VAN MINDER FORMAAT" BERECHT WORDEN? De geallieerde bestuursraad te Berlijn heeft, aldus meldt de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland, de rsgeerin- gen der vier bezettende mogendheden de vraag gesteld, op welke wijze „de oorlogs misdadigers van geringer formaat" ter ver antwoording geroepen moeten worden. De vier regeeringen, aldus wordt eraan toe gevoegd, zullen moeten besluiten t.a.v. de vraag of een nieuw internationaal militair tribunaal moet worden opgericht en of processen tegen andere oorlogsmisdadi gers door de bezettingsautcriteiten in de respectievelijke zones zullen worden ge voerd. VELE DOODEN BIJ TREINONTSPORING Bij Ongole, op ruim honderd kilometer afstand van Bezwada in Britsch-Indië, is de trein MadrasCalcutta ontspoord. Acht en twintig personen zijn bij dit on geluk om het leven gekomen. in actie geweest met een beweging, die hij de „vredestichters" had gedoopt. In den laatsten tijd was hij echter zeer actief in actie tegen de uitzending van Nederland sche troepen naar Indië en o.a. sprak hij op een meeting van de „partij van den daad" te Amsterdam aan den vooravond van de recente staking. Hij wierp zich te vens op als verdediger van de grondwet van 1938 en richtte daartoe „de vereeni- ging van de grondwet van 1938-handha- vers" op. Zijn activiteit strekte zich steeds verder uit en men verdacht hem ervan daadwerkelijk militairen, die op zijn advies uit het leger deserteerden, te hel pen onderduiken. Gisterochtend hebben eenige tientallen politiemannen op last van den officier van justitie het perceel aan de Langestraat te Hilversum waar „prof." Pootjes en enkele volgelingen huizen, omsingeld en daar een inval gedaan. De „hoogleeraar" werd ge arresteerd en met hem een jongeman, die •gedeserteerd en hier ondergedoken was. POLITIERECHTER. W. S. te Leiden was naar de meening van den Officier een stevige zwarte hande laar. Hij stond terecht in verband met frau duleuze slachting en daarvoor luidde nu de eisch twee maanden gevangenisstraf, benevens opzending naar een Rijkswerkin richting voor' den tijd van acht maanden. Het vonnis werd twee maanden gevange nisstraf in zes maanden werkinrichting. De spinner H. P. te Leiden had uit ge brek aan kleeding zestien spoelen strijk- garen uit de fabriek, waarin hij werkte, meegenomen. Maar de Officier merkte op, dat dergelijke fabrieksdiefstallen re gelmatig toenemen, om welke reden hij twee weken gevangenisstraf vorderde. De rechter veroordeelde tot acht dagen ge vangenisstraf. J. T. V. te Alkemade had clandestien een varken om hals gebracht, hetgeen de Offi cier bij den Haagschen Politierechter hem wel zeer kwalijk nam. Doch waar het geen kwestie van zwarten handel betrof, wilde hij volstaan met 75 boete of 30 dagen hechtenis, benevens voorwaardelijk een maand gevangenisstraf-met drie jaar proef tijd. De rechter veroordeelde conform dien eisch. KERKNIEUWS RECHTZAKEN UITSPRAAK JHR. DE BLOCK VAN SCHELTINGA. Het Haagsche Tribunaal adviseerde in de zaak tegen jhr. D. de Blocq van Schel- tinga, voormalig burgemeester van Was senaar, tot verbeurdverklaring van een aantal aandeelen en van een boerderij te- i zamen ter waarde van ongeveer 1 ton. Het j totaal vermogen werd op ruim 4 ton ge- taxeerd. Jhr. de Blocq was door den oij- zonderen raad van cassatie reeds veroor- I deeld tot 10 jaar gevangenisstraf, i S WEGENS ONTOELAATBARE POLI- i TIEKE ACTIVITEIT GEARRESTEERD. j De rijksrecherche heeft gisterochtend^ in I samenwerking met de Hilversumsche po litie, „professor" Joh. Will. Pootjes gear resteerd, die de laatste weken -in sterke mate een bepaalde politieke activiteit aan den dag legde. Aanvankelijk was deze zoogenaamde professor aan de door hemzelf onlangs op gerichte „universiteit der culturvrije Christusbelijders", waar hij „hoogleeraar in de hoogere jurisdictie" beweerde te zijn, ZALIGVERKLARING VAN EEN OSSENDRECHTSCH MEISJE. Op 24 Nov. a.s. zal voor het eerst sinds vele jaren weer 'n Nederlandsche zalig ver klaard worden. Het is Zuster Marie Adol- phine van het Instituut der Franciscanessen 1866 te Ossendrecht in West.-Brabrant werd Missionarissen van' Maria, die op 3 Maart gebaren en in 1900 in China den martel dood stierf. Op vrij jeugdigen leeftijd trad Catharina Dierck, zooals zij in de wereld heette, in net klooster te Antwerpen, waar zij opviel door haar voorbeeldige ingetogenheid, hulpvaardigheid en blijmoedigheid Op 31 Juli 1895 ontving zij het kloosterkleed en koos zich den naam „Zuster ^Tarie Adolphi- ne". Op 17 November 1898 legde zij haar eeuwige geloften af. Korten tijd later ver trok zij naar de missie in China, waar het in dien tijd allerminst rustig was. Nog kort tevoren waren er enkele priesters ver moord. Toen men haar vroeg, of zij niet bang was doodgemarteld te worden, ant woordde zij: „Nee, want dan ga ik recht naar den hemel. Dan kom ik hiér in de gan gen de ronde doen en geef u ieder een stuk van mijn martelpalm." Op 12 Maart 1899 vertrok de Zuster naar Sjanghai. Aan de zorgen van de Zusters werden twee honderd weeskinderen toever trouwd, terwijl zij tevens de volksapotheek bestuurden en zieken verpleegden. Het werk ging prachtig tot in het voorjaar van 1900. Toen werd de provincie Chansi, over stroomd door de Boksers. Tot de eerste slachtoffers behoorde de Ossendrechtsche Zuster, die met het „Te Deum" op de lip pen den marteldood tegemoet ging. Dat is nu 46 jaar geleden. Op 24 November a.s. zal de Zuster in de St. Pieter te Rome met zes van haar gezellinnen zalig verklaard wor den. In Roosendaal zijn er nog verschillen de ouden van dagen, die zich hun vroeger speelkameraadje „Kaatje Dierck", nog best herinneren. KAPITTEL PATERS FRANCISCANEN. In het gisteren te Weert gehouden Kapit tel van de Paters Franciscanen is tot Pro vinciaal gekozen de hoogeerw. Pater dr. Apollinaris v. Leeuwen. Pater v. Leeuwen geb.l Nov. 1903, is doctor in de theologie. Na lector te zijn geweest was hij nu magis ter van de fraters theologanten te Wychen. Tot Custors is gekozen de hoogeerw. Pater Prudentius van Leusden, de vorige Provinciaal. Tot Definitoren zijn gekozen de hoog eerw. Paters Jucumbus Bouman, leeraar aan de H.B.S. te Heerlen, Arcanius v. d. Hoeven, pastoor te Woerden, dr. Eulogius Seelen, lector te Weert, Gondulfus Bertels, gar diaan te Maastricht. OMGEVING ALKEMADE Geboren: Gerardus Theresia Maria, z. van H. Th. van Zoen en A. M. van Am sterdam; Rosalia Maria, d. van N. C. Zwar- telé en J. H. M. Verdegaal; Arie, z. van S. Vuijk en J. H. van 't Wout; Frederik Cor nells Albert, z. van" J. M. Weststeijn en K. Peters; Geertruida Maria, d. van C. A. Wesselius en A. M. Hofs; Theresia Marga- retha Theodora, d. van^P. J. van Klink en M. J. Hoogenboom; Antonius Martinus Ma ria, z. van J. C. Warmerdam en M. A. M. Rodewijk. Gehuwd: Th. A. Leek 25 j. en E. A. J. van der Meer 25 j.; A. Terluin 47 j. en J. A. Luk 46 j.; J. Th. Bakker 25 j. en J. H. van Zeijl 21 j.; J. M. Borst 35 j. en M. K. Verhaar 29 "j. Overleden: Petronella Theodora van der Meer, 10 w., d. van A. F. van der Meer en C. C. M. Huigsloot; Hermina Jacoba Broekhuizen 81 j., wed. van D. van Pelt; Franciscus Albertus Meijer, 2 mnd., z. van J H. Meijer en J. Engel; Petronella Huig- sloot 81 j., echtg. van J. van der Meer; Kwirina Maria Zandvliet, 62 j., echtg. van P. G. van., der Meer. AARLANDERVEFN Volksbond. Bij zijn openingsrede sprak de voorzitter een woond van wel kom tot de kajotters, die op de vergadering door het bestuur \varen uitgenoodigd, daar zij in de toekomst de grcoie jonge stuw kracht der vereenigmg zijn. Bij het vas'- stellen van 't win terprog ram worat op voor stel van 't bestuur besloten om bij een paar ledenverg. <r.en spreker uit te noodigen. Op den feestavond, welke gehouden wordt in begin November, zal door de R.K Too- neelver. D.I.T.O. worden opgevoerd het tooTieelsluk „De Witte Non". Door den heer Herm Jansen werd ver slag gegeven over de gehouden Studieda gen te Voorhout. Van 18 tot 21 Januari is er gelegenheid om deel t.j nemen aan een i retraite. Hiervoor kan men zich opgeven, vóór eind November, bij den heer Herm. Jansen. ALPHEN AAN DEN RIJN DE TOESTAND VAN DE GASFABRIEK. Koppelleiding met Leiden voorgesteld. Door B. en W. is een rapport uitge bracht over den toestand en het beheer van-de gasfabriek. Na uitvoerige overwe gingen stellen B. en W. daarin de vraag: Wat dient in de naaste toekomst te ge schieden, wil de gasvoorziening onzer ge meente verder verzekerd zijn? Leefden we in normale maatschappe lijke omstandigheden, dan lagen hier geen vragen. Dan lag het voor de hand, dat afgezien van eventueele personeele maat regelen oogenblikkelijk de noodzakelij ke materieele voorzieningen zouden wor den getroffen. De zaak is echter deze, dat blijkens ons een en andermaal verstrekte informaties van officieele instanties, niet kan worden gerekend op toewijzing van materialen voor herstel of nieuwbouw van kamer- ovens. Voorts hangt boven de gemeenten met eigen gasproductie het gevaar, dat die fa brieken, welke niet meer of slechts nog ten deele, bedrijfswaardig zijn, worden aangewezen om aansluiting te zoeken bij het naastgelegen grootere productiebedrijf. Deze maatregel moet gezien worden als voorlooper- van het bij een staatscommis sie in voorbereiding zijnde plan om te ko men tot een algemeene gasproductie-cen tralisatie in ons land. Het hier geschetste gevaar nu is voor onze gemeente niet meer denkbeeldig, maar, naar we vreezen, werkelijkheid ge worden. Wij hebben ons aldus B. en W. ten overvloede hierover nog weder met een schrijven gericht tot den Minister van Economische Zaken, met verzoek spoedig te mogen vernemen, waarmede we nu ten slotte zullen hebben te rekenen. Hoewel B. en W. nog steeds anders hopen, mogen we toch op zeer goede gronden niet an- Bernardus Jacobus Joannes Schijf 1897—1924 Als opvolger van pas toor Hoogstraten werd benoemd pastoor Schijf. Pastpor Schijf was een Rotterdammer. Geboren 8 April 1853, priester ge wijd 15 Aug. 1876 door Mgr. J. A. Schaepman, te Utrecht, wegens ziek te van Mgr. Wilmer, bis schop van Haarlem. Na eerst tot assistent be noemd te zijn te Nieuw- veen, was hij vervolgens kapelaan te Haarlem (St. Joseph) en Amsterdam (St. Catharina) en pas toor van Noord-Zij pe N.-H. Op 28 Oct. 1897 werd pastoor Schijf benoemd te Rijpwetering. Deze herder was een eenvou dig man, een echte voor zichtige vader, waarom hij in den regel „vader Schijf" genoemd werd. Alles moest in de puntjes overwogen worden en in alles moest vader Schijf gekend worden. Kwamen ze bij hem om het een of ander te vragen en was zijn antwoord een ver bod en zei men dan: „Maar mijnheer pastoor, in dat of dat dorp mag zoo iets wel", dan was steeds zijn antwoord: „Ik moet weten wat er in myn parochie mag gebeuren en die en die pastoor moet maar weten, wat er in hun parochie mag ge beuren", en.daar kon je mee naar huis gaan. Toch was vader Schijf voor ieder die bij hem kwam om raad, steeds be. hulpzaam, ja zelfs zoo, dat je soms verlegen werd voor de moeite, die hij zich getroostte om te helpen. Ook voor de ar men was hij een stille ge ver. Zijn nalatenschap was dan ook nihil. 15 Aug. 1916 vierde hij zijn 40-jarig priester feest en 8 Nov. 1922 zijn 25-jarig pastoraart te Rijpwetering. In 1923 mocht hij zijn werk bekroond zien door de openbare school om te zetten in een katholieke school. Den 25en Jan. 1924 overleed hij in het St. Elizabeth Ziekenhuis te Leiden. Een paar dagen later werd hij opgebaard vóór in de kerk, waar zijn „kinderen" hem den. laatsten groet en een ge bed kwamen brengen. Den morgen van den 28en werïL de plechtige III requiem opgedragen door den deken van ^Leiden met assistentie van buurt pastoors en oud-kape laans. Na de requiem be steeg pastoor Van Leeu wen zoon van de pa rochie de preekstoel en koos de tekstwoor den: „Ziet den getrou wen en voorzichtigen die naar, die de Heer stel'de over zijn volk". De eer waarde spreker wilde la ten zien hoe deze woor den uit 't Evangelie van toepassing waren op den overleden herder. Daarna had de Absou- te plaats en onder het luiden der doodsklok ging de 6toet voorafge gaan door het Jkruns cruciferarius was prof. Zoetemelk van Goirle N.B. eveneens zoon van de parochie naar het kerkhof waar pastoor Schijf werd bijgezet in het priesterschap, te mid den van zijn parochianen, die hem zijn voorgegaan. Als opvolger van hem kwam de tegenwoordige pastoor: THOMAS KWAKMAN 1924 tot heden Pastoor Kwakman is een van de vele priester zonen van Volendam. Ge boren 15 Jan. 1875, Pries ter gewijd 15 Aug. 1898, kapelaan van Berkel en Rodenrijs van 1898 1902. assistent te Heilo 1902, kapelaan te Rot terdam (H.H. Martelaren van Gorciim) 19021903' te Amsterdam (H. Hart) 19031913, Kartuizer klooster 1913—1915 en kapelaan te Rinnegom 1915—1917. Verder pas toor te Middelharnis van 19171924 en sedert Ja nuari 1924 pastoor van Rijpwetering. 15 Aug. 1938 vierde pastoor Kwakman zijn 40-jaxig priesterfeest. Bij dit feest kwam wel tot uiting, hoezeer men zijn priesterlijken akbeid waar deerde, meer wil ik er niet van zeggen om niet met hem in conflict te komen en zal mij bepa len tot wat onder zijn bestuur is tot stand geko men. In 1925 zyn de nieuwe banken in de kerk gekomen en 15 Mei van dat zelfde jaar het kerkhof vergroot. 1926 een kluis gebouwdi en de gebarsten klok overgego ten. In 1928 werd het hooge prachtige gebeeld houwde hoofdaltaar ver vangen door een laag li turgisch altaar; voor hen die niet liturgisch aange legd zijn, een ware te leurstelling. 1928. De cen trale verwarming aange legd. 31 Januari het nieu. we torenuurwerk ge plaatst en 29 Sept. is de kleuterschool inge wijd. Verder zouden de nieuwe klokken bij deze gelegenheid geplaatst we zen maar dit heeft he laas niet mogen zijn. Wanneer we de ge schiedenis van honderd jaren van onze parochie in het kort overzien en bedenken hoe onze voor ouders zich bedienden van een godshuis, meer stal dan kerk, hoe zij of ferden voor een nieuwe pastorie, om een herder in hun midden te hebben, hoe zij acht jaren later weer begonnen te offe ren voor een nieuwe kerk met inventaris, pas torie en kerkhof en wie weet nog meer, dan moe. ten wij mrtt dankbaar heid worden vervuld voor hetgeen zij, in die armoedige tijden en met zoo'n klein getal hebben tot stand gebracht, tot eer van God en tot steun van den godsdienst. Mocht ddt later van ons ook weer gezegd en ge schreven worden. Bronnen waarvan ik mfj bediende: Haarl. Bijd. (J. C. v. d. Loos, J. P. Görtz e.a.). I^e Godsdienstvriend. De Tijd. Leidsch Dagblad. Leidsche Courant. ders verwachten dan een Ministerieele be- vestiging van het feit, dat ook ons gasbe drijf als productiebedrijf is aangewezen voor opheffing. Het is derhalve een eisch van goed be leid, dat spoedig de weg geëffend wordt, opdat straks terstond zoo noodig die maatregelen getroffen worden, welke ver- eischt, zijn. Met het oog hierop geeft Ir. de Voogd in zfjn rapport dan ook in overweging, reeds thans contact te zoeken met Leiden over het aanleggen eventueel van een koppel leiding naar onze gemeente, zij het dan voorloopig slechts bij wijze van reserve. We moeten n.l. zeer nadrukkelijk reke ning houden met de mogelijkheid, dat oven no. 1 op een gegeven oogenblik in het ongereede raakt. Wel is waar staat nog als reserve oven no. 5, maar deze kan, met een productie van 1500 M3 per etmaal, slechts gedeeltelijk dienen ter vervanging van oven no. 1, die thans nog c.a. 3800 M3 per etmaal produceert. Produceeren de nu in gebruik zijnde oven no. 1 en 6 teza men per etmaal 3800 -f 2400 is 6200 m3, bij het uitvallen van oven no. 1 zou de si tuatie veel ongunstiger worden, n.l, 3900 m3. Het is derhalve duidelijk, dat hier met het treffen van maatregelen niet te lang mag worden gewacht, wil men onnoo- dig risico vermijden. De aangewezen weg lijkt ons, dat getracht wordt met Leiden tot overeenstemming te geraken over het leggen van een koppelleiding, voorloopig dan dienende als reserve. Uit het tot stand brengen van de kop pelleiding behoeft niet terstond te volgen stilleggen van ons bedrijf. Het is zelfs de vraag of Leiden in staat zou zijn onmid- delijk de geheele productie van onze fa briek over te nemen. De koppelleiding zou dus aanvankelijk als reserve dienen en naar gelang de pro ductie-mogelijkheid van ons bedrijf daalt zou geleidelijk meer gas van Leiden moe ten wor_den ipgekocht. Of het dan misschien op zeker tijdstip niet zou blijken economi scher te zijn om verdere productie maar geheel stop te zetten als Leiden in staat is ons voldoende te leveren, is thans nog niet te zeggen; dit zou t.z.t. wel blijken. B. en W. stellen thans voor hen te mach tigen tot het voeren van onderhandelingen met het gemeentebestuur van Leiden ten einde tot overeenstemming te komen over het aanleggen van een koppelleiding. Wanneer deze tot stand zal zijn geko men, kan na verloop van korteren of lan- geren tijd blijken, dat het gasbedrijf van productie-bedrlif moet worden omgezet in een distributiebedrijf, in welk geval de gasfabriek zal moeten worden opgeheven. Het spreekt vanzelf, dat dan ook aan de ord komt de vraag of en in hoeverre wij ziging dient te worden gebracht in de lei ding van het bedrijf. Met name komt dan in het geding de positie van den huidigen Directeur en eventueel nog van ander per soneel. Hier komt bij, dat we hier voorts nog hebben een waterleiding- en een distribu- tie-electriciteitsbedrijf. Of ook hierin in meer verdere toekomst mogelijk nog ver anderingen zijn te wachten, is thans een open vraag, waarop geen antwoord is te geven. In dit verband deelen B. en W. nog mede, dat zij reeds maatregelen hebben getroffen om zich evenals nu geschied is met betrekking «at het gasbedrijf, ook door een deskundige te laten voorlichten omtrent het electriciteits- en het water leidingbedrijf. KATWIJK Geboren: Lena d. van N. de Jong en L. Vooys; Pieter z. v. L. v. d. Oever en A- Dijkdrenth; Jannetje -d. v. A. M. Kruger en C. v. Zuylen; Brandine d. v. M. J. v. d. Does en A. Broekhuis; Mach iel z. v. A. Vlieland en S. v. Velzen; Cornelia d. v. L. v. Velzen en P. v- d. Oever; Gijs- bert z. v. C. v. Duyn en G. Barnhoorn; Lena d. v. C. Schaap en S. H. v. d. Mark; Dirkje d>. v. M. Marijnes en M. de Ko ning; Pieter z. v. P. L. v. d. Plas cn E. v. d. Bent; Johanna d. v. T. v. d. Meij en W. Guyt. Ondertrouwd: L. Schaap en A. Kuyt; M. v. Beelen en M. v. Dijk; N. de Jong en M. Dijkdrent; P. v. Leeuwen en A. P. Vlic- genthart; J. P. Brusee en W. v. Weeghel; J. v. d. Boon en J. v. Duivenbode Ondertrouwd: .H. G. Lammens en R. de Waard; J. Verdoes en N. v. Dijk; G. Duin dam en G. v. d. Ven; W. Batenburg en P. v. d. Bent; C. v. Beelen en F. de Blank. Getrouwd: A. Ouwehand en R. v. Loo- mes; L. Schaap en A, Kuyt. RADIO ZATERDAG. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.45 Opera; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Eddy Walis; 12.30 Jan Corduwener; 13.00 V. d. Ned. strijdkr.; 13.30 Kwintet; 13.40 Orkest; 14.00 Chopin; 14.30 Sporlpr.; 14.45 Orkest; 16.15 Lezing; 16.30 Gram.; 17.00 A.J.C.; 17.30 Volksmuz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Le zing; 18.30 V. d. Ned. strijdkr.; 19.00 Koor; 19.15 Reportage; 19.30 V. d. jeugd; 19.45 Caus.; 20.00 Actual.; 20.20 Vaudevilleor kest; 21.00 Caus.j 21.15 Hoorspel; 21.35 Gev. progr.; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 M.-. KRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 V. d. zie ken; 11.455 Gram.; 12.00 Viool en piano; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.45 Caus.; 14.00 Gram.; 15.00 V. d. jeugd; 16.00 Kwartet; 16.30 Gregoriaansche caus.; 17.00 Boekbespr.; 17.15 Solisten; 17.45 K.A.; 18.00 Muziek (18.15 Weekoverz,); 19.00 Nieuws; 19.15 Reportage inwijding „Doo- dencel" te Scheveningen; 19.35 Lichtba ken H. de Greeve; 20.00 Actual.; 20.15 Gram.; 20.40 Hoorspel; 21.00 Potpouri; 22.00 Nieuws; 22.20 Caus.; 22.35 Avondge bed; 22,50 Gram.' HET „LICHTBAKEN" VERVROEGD. Met ingang van a.s. Zaterdag spreekt de zeereerw. heer Henri de Greeve zijn radio causerie het „Lichtbaken" niet meer om acht uur, doch om vijf minuten over half acht uit. MINISTER-PRESIDENT BEEL SPREEKT HEDENAVOND OM 9.15 UUR. In aansluiting aan een vorig bericht wordt medegedeeld, dat minister-presi dent Beel hedenavond a.s. niet zal spre ken om 21.00 uur over beide Hilversum sche zenders, doch om 21.15 uur. Dc mi nister zal spreken over het vraagstuk „loonen en prijken".

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3