OMGEVING RADIO vanaf 4-jcmt! RECHTZAKEN BINNENLAND Het eerste Eeuwfeest van de Parochie te Rijpwetering MARKTBERICHTEN HILLEGOM k.v.p. In hotel Sistermans vergader de de afdeeling Hillegom van de K.V.P. De opkomst was slechts matig. Het be langrijkste punt voor deze vergadering was wel, de oneenigheid in de R.K. Raadsfrac tie inzake de wethouders-benoeming. De voorzitter, die tevens voorzitter van de fractie is, zette uiteen, waarom de meer derheid van de fractie gemeend had den heer Van Dam en niet den heer Loerakker tot wethouder te moeten benoemen en gaf. speciaal aan, dat de kiezers bij de gros lijst-stemming den heer Van Dam nummer èèn geplaatst hadden, terwijl de heer Loerakker op nummer 5 gekomen was. De heer van Lierop, die als minderheid in de fractie, een verklaring in den Raad over deze kwestie had afgelegd, herhaalde opnieuw deze verklaring en wees boven dien op de inconsequente houding van de meerderheid der fractie. De heer Walkers, voorzitter van de Hil- legomsche Arbeidersbeweging, betreurde de houding van de meerderheid der frac tie om een man als den heer Loerakker, die door zijn begaafdheid zooveel voor de katholieke beweging van Hillegom gedaan heeft, op een dergelijke wijze te«dégra- deeren. De heer S. Warmerdam drong er op aan, dat de heer van Lierop wilde erkennen fout gehandeld te hebben met het afleg gen van deze verklaring; spr. wilde zelfs in een motie zijn afkeuring vastleggen. De heer van Lierop wenschte echter de ver klaring te handhaven en geen fout te er kennen, die hij niet gemaakt had, doch verklaarde, dat van zijn kant geen ran cune te verwachten is. De heer Warmer dam trok zijn motie in. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde- De hee- ren C. W. van Dam en F. C. van Lierop, wenschen geen bestuursfunctie meei te aanvaarden; in deze plaatsen werden be noemd de heeren Sleijkenman en Van der /List. HOOGMADE Koninginnefeesten. »- Het Koninginne- feest begon Zondagavond met een caba retavond in groot formaat in de op het feestterrein staande consumptietent, keu rig verzorgd door het duo Koolmees en Stiefelhagen uit den Haag. Deze avond was vooral georganiseerd voor de ouden van dagen, maar ook de jongeren en jong- sten hebben genoten. Een tractatie be staande uit koffie, koek en sigaren lieten de ouderen zich best smaken. Maandag en Dinsdag waren de eigenlijke feestdagen en ondanks een minder gunstig vooruitzicht is alles best geloopen. De schoolkinderen werden danig getracteerd en gedqrende enkele uren met poppenkast en gooche laar 'bezig gehouden. In den namiddag werden diverse kinderspelen gehouden, waarvoor leuke prijsjes beschikbaar waren gesteld en waarom harde strijd is gevoerd. De volksspelen, die uitmuntten in sporti viteit en groote deelname (het laatste was zeer zeker te verklaren door de prachtige luxe prijzen, die door het comité op voor velen onverklaarbare wijze op de kop wa ren getikt), hadden tot resultaat dat de hieronder volgende personen als prijswin naars uit den strijd kwamen. Hardloopen met hindernissen voor jon gens van 1418 jaar: le pr. P. van der Klauw, 2e pr. J. Borst Czn., 3e pr. W. v. d. Geest Lzn. Kruiwagenrace voor paren: le pr. J. v. Leeuwen Jzn. In A. v, d. Star, 2e pr. Th. v. d. Ploeg Wzn. en M. van Tol Fd., 3e pr. E. Zoetendaal en M. A. Hoogenboom Hd., 4e pr. J. Oudshoorn en M. Elstgeest. Alvorens Dinsdagmorgen met ringrijden een aanvang te maken werd door een jury, bestaande uit mevr.van Wagenin- genOosting, mevr. PrangersLiebregs en mevr. Ottevan der Voorn de versie ring van de deelnemende rijtuigen en rij wielen gekeurd. Hiervoor werden de vol gende prijzen toegekend. Versierde rijtuigen: le pr. W. Straathof en mej. P. Hillenaar, 2e pr. W. van Rijn yoor Donderdag. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Voordracht. 11.15 Orgel. 11.45 Berichten uit Indië. 12.00 Trio. 12.30 Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Septet. 14.00 Causerie. 14.20 Concert. 15.00 Lezing. 15.20 Gram. 17.00.Kaleidos- coop. 17.20 Causerie. 17.30 Muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de Ned. Strijdkr. 19.00 Sportpr. 19.20 Piano. 19.45 Caus. 20.00 Actual.. 20.15 Orkest. 21.15 Hoorspel. 21.55 Metropole-orkest. 22.30 Gram. 22.45 Caus. 23.00 Nieuws. 23.30 Gram. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 K.R.O., 10.00 N.C.R.V., 11.00 K.R.O., 14.00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Voor de kleuters. 12.00 Piano. 12.30 Concert (13.00 Nieuws). 13.45 Caus. 14.00 Cinderella. 14.40 Caus. 15.00 Orkest. 16.00 Bijbel, 16.45 Gram. 17.00 Kwartet. 17.50 Over Indië. 18.00 Orgel. 13.30 Caus. 18.45 Celesta. (19.00 Nieuws en reportage). 19.40 Caus. 20.00 Limburgsch prog. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws en actual. 22.30 Gram. 22.45 Avondwijding. 23.00 Mu ziek. 23.30 Gram. voor Vrijdag. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A., A.V.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 8.20 Opera. 10.20 Voor de zieken. 11.15 Voor de" vrouw. 11.30 Kozakkenkoor. 12.00 Mu ziek. 13.00 Nieuws. 14.00 Kookkunst. 15.30 Hoorspel. 16.00 Orgelspel. 17.00 Muzikaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. Strijd krachten. 20.00 Nieuws. 21.30 Men vraagt. 23.15 Concert. HILVERSUM II (415 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws. T.15 Gymn. 7.30. Morgengebed. 7.45 Franciscus. 8.00 Nieuws. 8.15 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. 9.50 Gram. 10.45 Beschouwingen over het H. Hart in de Ned. Poèzie. 11.00 Concert. 11.30 „Als de zieke luistert". 12.00 Zangrecital. 13.00 Nieuw*. 13.45 „van man tót man". 14.30 Over het boek Job door drs. J. Eyckels. 15.00 Voor de vrouw. 15.15 De Zondag in het katholieke gezin. 15.45 „Heilige huis moeders". 16.00 Gram. 16.30 voor jongens er. meisjes. 17.25 H.A.R.Kr 17.30 „Het actueel uur" (voor de studeerende jeugd). 18.00 Muziek. 19.Q0 Nieuws. 19.15 Depar tementale uitzending. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondgebed. 23.30 Muziek. ÏjOONEN EN PRIJZEN. D* >*wi,;ter-president dr. L. J. M. Beel zal Vrijdagavond 4 October 9 uur voor beid» radiozenders een verklaring over het vraagstuk vaij loonen en prijzen afleggen. Goed, goedkoop en zuinig licht yoor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht iedere/>-»-Qn£<u goedkoop en Kdo^^zibmgTTch t^voo ri Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor ied en mej. A. Borst, 3e pr. S. van Rijn Czn. en mej. van Schie. Versierde rijwielen: le pr. J. P. v. d. Star, 2e pr. mej. M. v. d. Meer Cd., 3e pr. G. van Tol Fzn. Voor de hierna volgende volksspelen werden de prijzen als volgt toegekend. Ringsteken met paard en tilbury: Hee ren: 1'e pr. J. van Leeuwen Bzn., 2e pr. P. van Leeuwen Bzn., 3e pr. G. G. van Tol Jzn. Dairifes: le pr. mej. J. Zonneveld, 2e pr. mevr. HoogeveenKneppers, 3e pr. mej, G. van Heek. Rngsteken op de fiets: Heeren: le pr. Ant. K^pteijn, 2e pr. J. G. Hoogenboom Czn., 3e pr. H. C. Hoogenboom Jzn. Da mes: le pr. mej. M. van Tol Fd.. 2e pr. mej. W. Elstgeest, 3e pr. mej. H. Hillenaar. Kwartelgrijpen voor dames van 15 tot 80 jaar: le pr. mej. C. v. d. Post Jd., 2e pr. mej. C. Zwetsloot Jd., 3e pr. mej. A. Lieverse Nd., 4e pr. mej. C. Hoogen boom Cd. Deze met veel moeite verworven prijzen werden Dinsdagavond met een toepasse lijk woord door den Burgemeester aan de gelukkige winnaars c.q. winnaressen uit gereikt. De vele op het feestterrein staan de vermakelijkheden mochten zich in druk bezoek en gebruik verheugen en zorgden mede door de aanwezigheid van Bacchus' goede gaven, dat Hoogmade weer op wer kelijk vooroorlogsche wijze kermis heeft geviefd. KATWIJK Steek 'ns op! Een sigarenwinkelier deed aangifte bij de politie, dat hij bezoek had gehad van een persoon, die zich uitgaf 'voor een ambtenaar van het CDK. Na zijn vertrek waren 1000 tabaksbonnen verdwe? nen! Tuinbouw. Sinds ons vorig overzicht is er nogal iets gewijzigd. En dit wel voor namelijk als gevolg van geheel andere weersomstandigheden.. Het stond er voor of er van de nateelt niet veel terecht zou ko men. De vele regen scheen alles te doen mislukken. Het kan verkeeren. Er is in enkele dagen tijd al heel wat gewijzigd. Maar begrijpelijk had een en ander ook een danige invloed op de prijzen en dan wel voornamelijk op die van de bloemkool. Waren daar steeds onzinnig hooge prijzen voor betaald, niet zoodra was het weer ver anderd of de prijs tuimelde naar beneden en de aanvoer nam zoodanig toe, dat de eerste dagen nog van geen dure bloemkool sprake zal zijn. Het was wel een streep door de rekening van velen, want, zooals reeds gemeld, de gewassen zijn niet best en een tweede soort bloemkool kost aan pro ductie evenveel als een eerste kwaliteit. Boonen konden zich. nog vrij goed hand haven, maar door den storm van 10 dagen geleden zijn de gewassen erg achteruitge gaan. Grove producten blijven nog te laag in prijs en de aanvoer neemt hiervan ge stadig toe. Geboren: Cornelis, z. van P. v. Beelen en G. W. v. Rijn; Riemke d. van E. Heem stra en R. v. d. Wal; Bastiaan, z. van C. Varkevisser en J. Hellenberg; Jacob, z. van A. J. Houwaard en P. Guyt; IJsbrand z. van C. v. Dijk en C. v, d. Plas; Magdalena Petronella Maria, d. van P. A. v. Paridon en P. M. Oosterlaan; Lena d. van L. Knetsch en W. van Leeuwen; Korstiaantje, d. van J. Paap en K. Hoek; Jannetje, d. van A. Hoek en J. v. Duivenbode. LEIMUIDEN Motorsport. In de Nationale race om de groote prijs van Twente kwam Zater dag onze plaatsgenoot Piet Breedijk als winnaar in zijn klasse uit den strijd. Dit was in de afdeeling Junioren 250 cc. waar bij 9 deelnemers uitkwamen. In 45 min. 28,4 sec. werd bijna 74 km afgelegd, zoo dat hij een snelheid bereikte van 97,2 km per uur, waarmee hij op overtuigende wijze winnaar werd. Zondag nam Nic. Breedijk deel aan de Klokkenbergrace te Elten, waar hij in een spannende rit tweede werd achter Huij- brechts uit Middelburg, die met een klein versch'1 won. NOORD WIJKERHOUT Afscheid Gemeentebode. Dinsdagmid dag had ten gemeentehuize het afscheids feest plaats van den gemeentebode, den heer J. Steenvoort. Voor die gelegenheid was de raadzaal versierd. De scheidende functionaris was vergezeld van zijn echt- genoote. Hij wérd toegesproken door den burgemeester, den gemeente-secretaris en wethouder Warmerdam. Cadeaux werden aangeboden namens B. en W., het secre tarie-personeel en gemeentewerken, be staande uit een kunstfoto in lijst van het gemeentehuis en een wandelstok. De heer Steenvoort dankte ontroerd voor de woor den tot hem gesproken en voor de ca deaux. STOMP WIJK Feestavond. Dinsdagavond werd voor het eerst na de bevrijding door den RK. Volksbond en „St. Deus Dedit" weer de jaarlijkscho feestavond gehouden, dit jaar verzorgd door het dut Koolmees en Stie- felhagen en hun partners. De avond werd geopend door den geestelijk adviseur van beide vereenigingen, kap. N. v. Paaschen, die in zijn openingswoord alle aanwezigen hartelijk welkom 1 eette Spr. verheugde er zich over, dat zoo velen door het bijwo nen van deze feestavond blijk gaven hun steun te willen geven. Maar, aldus spr., nu komt u voor uw pleizier, doch laten nu ook de vrouwen en verloofden van de le den, wanneer er een vergadering is, alle steun verleenen en de mannen naar de ver gadering sturen. Voor het verdere verloop van den avond was het duo Koolmees en Stiefelhagen aansprakelijk, welke taak de heeren op een beschaafde en correcte wij ze wisten te vervullen mat schetsen en liedjes, afgewisseld door piano, en accor- deonspel. Le liedjes werden door het pu bliek van harte meegezongen, zoodat er in de zaal een gezellige stemming heerschte, welke nog verhoogd werd door de verlo ting van 3 taarten. Nadat de geestelijk adviseur dank had gebracht aan de artisten voor het gebodene en de wijze waarop zij de toeschouwers van ware vreugde en blijheid hadden doen genieten, werd de avond gesloten met den christelijken groet en trokken de vele aan wezigen tegen het middernachtelijk uur huiswaarts. VOORHOUT GEMEENTERAAD In de vergadering van den gemeenteraad werden de öegio-itingen behandeld. De heer Spierenburg hieia 3 maal „algemeene beschouwingen". Het lid v. d. Nouland. maakte bezwaar, dat bij het maken van de teekeningen van nieuwe woningen de gemeente-opzichter is gepasseerd. De post 2*.— subsidie voor de E. H. B. O. vond in'de leder. Spierenburg en Jansze tegenstanders op grond van de confessio- BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE. J. van der Laan uit Nieuwkoop had in 1944 'te Leiden enkele personen aan den vijand verraden en was hiervoor door het Haagsohe B. G. veroordeeld tot 2 jaar. Overeenkomstig den eisch van den. proc.- fiscaal werd het beroep thans verworpen. Tevens werd hij voor 10 jaar uit de kies rechten ontzet. neele grondslag dezer /ereeniging. Ver hooging salaris hoofd openbare werken met f 250 werd met 7 stemimen voor en 4 te gen aangenomen Door het goedkeuren der posten open bare werken No. 5 en 6 zijn de gemeente werklieden Angevare en De Groot in vas ten dienst benoemd. Verbetering van den tertiairenweg Leid- sche vaart. Hierover werd zeer lang van gedachten gewisseld. De weg wordt 4.50 M. breed, het rijwielpad 1.50 M. en de Na- gelbrug 5.8lWvL Het werk'is gegund aan den laagsten inschrijver voor 97.500. Hierna ging men over in geheime zitting, waarna pas om half 5 in den morgen sluiting. WOUBRUGGE Geboren: Johannes z: van C- J. Schijf en W. van Dam; Klazina Dirkje d. van P. de Rijk en W. L. Spelt Ondertrouwd: Theodorus Johannes Elst geest 30 j. en Apolonia Cornelia Baak 26 j. Getrouwd: J. P. Kinkel en J. C. van der Lip. Ingekomen: Van 's-Gravenbage J. C. van Wageningen en A. H. van Wageningen Oosting; van Utrecht J. den Hertog. Vertrokken: Naar Amersfoort J. M. C. M. van Sehagpn; naar Aarle Rixtel C. M. J. T. van Schagen; naar Schoonhoven C. de Lange. ZOETERWOUDE Onze Lieve Vrouw van Fatima. Ach terin een kapel ie Iimiuii^eii zal binnen korten tijd prijken een reliëf, in r'glazuurd aardewerk van O.L. Vrouw van Fatima met de drie z-enertjes. naar een ontwerp van den Delftschea beeldhouwer Etienne. Deze gelukkige combinatie van beeldhouw en pottenbakkerswerk is gemaakt en thans opgesteld in de aardewerkfabriek van dc-.n heer Gerrit de BI vair en aan den Hooge Rijndijk 227. Voor belangstellenden die dit nieuwe kunstwerk, wat een hoogte heeft van 1.70 M. en een breedte van 1.50 H, willen zien, is daarvoor gelegenheid tot Maandag 7 Oc tober a.s. (De /Gruyter's) OP WENSCH "VERSCH GEMALEN Wat er de volgende dag gebeurde ontleen- ik aan „De Tijd" uit die dagen. „Rijpwetering 20 Sep tember. Heden werd door Z.D.H. den bisschop van Haarlem geassisteerd door eene talrijke pries terschaar, de nieuw ge bouwde kerk op eene plechtige wijze gekonsa- kreerd. Groot was de vreugde der gemeentena ren, daar zij thans eene prachtige tempel, de plaats zagen vervangen van hun oud', houten, met riet toedekte bedehuis. „De kerk is in zuiver gothischen stijl gebouwd en zou eene aanzienlijke stad tot sieraad kunnen verstrekken. De verdien stelijke architect Mol- kenboer heeft hierin op nieuw zijn naam waar dig gehandhaafd; ook de aannemer, de Heer Ver hoog te Leiden verdient lof voor de nette uitvoe ring. „De kerk heeft reeds drie altaren en een kom- munibank, ware kunst stukken, die door den be gaafden beitel van den heer Venneman te 's-Her. togenbosch vervaardigd zijn. ,.Maar bovenal ver dient lof de WelEerw. pastoor H. Klauwers, die door zijn veelvuldige be- moeingen en vooral door zijne heeft bijgedragen zienlijke opofferingen het zijna heeft bijgedragen tot de oprichting van zulk een schoon Godsgebouw." Tot verduidelijking wil ik even opmerken, dat het Maria-altaar nog uit de oude kerk afkomstig is, evenals het prachtig gebrandschilderd- raam „de boodschap aan Ma. ria", wat eenige jaren ge leden is stuk gewaaid. Men heeft toen de stuk ken maar opgeruimd als of het stukken van een gewone glasruit betrof; het raam werd dichtge maakt met gewoon glas en men was van oordeel, dat dit toch maar beter voldeed, want het was er veel lichter geworden en zoo is het tot nog toe ge bleven. Zoo gaat het dik. wijls met oude kunst. Dat pastoor ^Clauwers een St. Jan-altaar in de- zé kerk heeft opgericht, is tot herinnering aan de kapel' aan de Ade, ever- eens gesticht door pas toor van der Plaat, onder bescherming van St. Joannes den Dooper. Vroeger was het de ge woonte, dat „de Poel- ders" (bewoners van Poel en Ade) dit altaar v an waslicht voorzagen, zoodat 's Zondags onder de Hoogmis, ook op het St. Jan-altaar kaarsen brandden. Zou deze lof felijke gewoorte weer niet in eere hersteld kun nen worden? De preekstoel is een geschenk van de toenma lige kerkmeester Gerrit Straathof Er was in die dagen in Parijs een ten toonstelling van kerke lijke kunst, waar pastoor Klauwers dit tfekroor.de kunstwerk gezien harl Dadelijk koesterde hij de hoop, dat deze in zijn nieuwe kerk geplaatst zou worden en dat geluk te hem. Hij bedankte dan cok den milden gever met tranen in zijn oogen. De groote klok was een geschenk van oe paro chianen, gegrien in 3859 en woog 525 sgdeze deze klok bekwam later een barst of scheur en is dientengevolge in 1926 overgegoten Deze twee de groote klok woog toen 285 kg. en is gegoten bij II Petit en Frits^n te Aar- e-Rixiel N -B Als op schrift stond „Clamamus ad Vocantem nos". Wij roepen naar Hem, die ons roept. De kleine klok was de klok van de oude kerk gegoten in 1828 met randschrift „Sanctus Ba- vo 1828 Sancta Maria", deze woog 140 kg. 16 Febr. 1943 vielen ook deze klokken, als zoo tal loos vele in ons geknecht land, als slachtoffer van de roof en plunderzucht der Duitschers. Volgens goedgunstige machtiging van den toen- maligen bisschop van Haarlem heeft pastoor Klauwe rs zelf den 2en Dec. 1862 de kruiswegsta. ties ingewijd welke hij als geschenk bij zijn zil veren priesterfeest den 16en Oct. 1861 had ont vangen. Op plechtige wijze vier de pastoor Klauwers den 4en Oct. 1871 zijn vijfen twintigjarig pastoraat, maar toen de beminde herder den 16en Oct. 1886 zijn gouden priesterfeest en tevens zijn 40-jarig pastoraat mocht geden ken steeg de jubel van zijn parochianen ten top. Hoe toen van alle kanten alle krachten tot een geestdriftige feestviering werden bijgezet, hoe toen in die dagen de beroem de harmonie van War mond o de feesten kwam opluisteren en hoe de verlichting en vreugde vuren tot diep in den nacht de schittering van het feest verhoogden, met als flot een groot bril-' lant vuurwerk, is wel een bewijs, welke groote plaats pasfoor Klauwers in de harten zijner paro chianen innam. Een tweetal jaren over leefde hij dezen gedenk- vollen dag; den 14en Ju ni trof hem den dood'. De immer rustlooze en ster ke man, was de eeuwige rust ingegaan. Den 18en Juni is hij als eerste in het (priestergraf begra ven. Zijn laatste kape laan, den weleerw. heer J. S. van Buchem, tee- kende den overledene in de welgekozen woorden op zijn bidprentje: God zeide tot hem: Ik heb het huis geheiligd, dat gij voor Mij hebt gebouwd, om er Mijn naam voor eeuwig te vestigen. 3 Kon. IX 3. Als opvolger van pas toor Klauwers werd den zeereerw. heer Hoogstra ten benoemd. Adrianus Cornelis Hoogstraten 1888—1897. Zijneerwaarde werd ge boren te Naaldwijk 6 Jan. 1842, werd priester gewijd 15 Aug. 1867. Na eerst kapelaan geweest te zijn te Goes en in Den Haag (St. Willibrordus) werd hij pastoor benoemd te Hellevoetsluis. Den 3 en Juli 1888 mocht Rijpwetering de zen echt vromen, zacht- aardigen priester als zijn herder ontvangen. Een man van gebed en een groote ijveraar voor den luister van Gods huis. 15 Aug. 1892 vierde hij zijn zilveren priesterfeest en ontving als feestgave een aanzienlijk bedrag, dat hij besteedde voor de poly chromeering van het toenmalige hoofdaltaar. Jammer, dat dit werk door geen vakmensohen werd uitgevoerd. Het liet zich aanzien alsof pastoor Hoogstraten de gezondheid zelve was; met z'n hoog roode kleur. Toch was het een zwak lichaam, dat een sterke geest verborg; dikwijls had hij last van bloed spuwingen, wat ook zijn vroege dood is geweest. Op 16 Oct. 1897 overleed hij in den ouderdom van 54 jaar. De negen jaren die hij hier als pastoor gestaan heeft zijn vruchtbar ja ren geweest voor de pa rochie. Mr. Waarle schreef na zijn dood in het Leidsch Dagblad: „Ofschoon pas toor Hoogstraten nog maar ruim 9 jaar zijn ambt te Rijpwetering had waargenomen, had hij toch de liefde van zijn parochianen in ruime mate weten te winnen. Hij was een voorbeeldig geestelijke, een welspre kend kanselredenaar, een trouw bezoeker der zie ken en een weldoener der armen. Ook als mensch scheen hij alle goede hoe danigheden in zich ver- eenigd te hebben; hij was goedaardig en in den om gang zeer minzaam en onderhoudend." De 20e Oct* werd hij door zijn bedroefde paro chianen gevolgd naar zijn laatste rustplaats, het priestergraf, waar hij als tweede pastoor werd bij gezet. Zijn milddadigheid) uit- të zich ook in zijn laatste wilsbeschikking n.l. voor kerk, armen en de St. Elizabethsvereeniging. APPEL VAN HET KATHOLIEK THUISFRONT. „Wij zijn ervan overtuigd, dat Katholiek Nederland onze aalmoezeniers moet hel pen en steunen. Ook meenén wij, dat onze soldaten en marinemannen zich gedragen moeten weten door de liefdevolle en daad werkelijke belangstelling van allen, die „thuis"'zijn. Het is daarom, dat Wij de op richting van „Katholiek Thuisfront" van harte toejuichen en volgaarne schenken wij Onzen zegen aan dit mooi apostolisch werk", aldus luid de brief, die Maandag tijdens de vergadering van „Katholiek Thuisfront" te Utrecht werd ontvangen van Kardinaal de Jong. Aangemoedigd door deze erkenning, doen alle organisaties, die reeds geduren de twee maanden samenwerken in „Ka tholiek Thuisfront", een beroep op geheel katholiek Nederland. Veel wordt al gedaan voor onze militairen in en buiten Neder land. „Katholiek Thuisfront" wil alle ini tiatieven tot hun recht doen komen, door ze in een groote gemeenschappelijke actie te vereenigen. De raad van toezicht, waarin alle be langrijke organen van het katholieke le ven vertegenwoordigd zijn, heeft tot sijn voorzitter gekozen dr. ir. F. Ph. A. Telle- gen en tot secretaris dr. De Wolf. Het be stuur van de stichting werd als volgt sa mengesteld: dr. mr. F. Houben, voorzit ter, mr. A. Piepenbroek pr., secretaris, ba ron van Voorst tot Voorst, penningmees ter, mevrouw van Nispen tot Scvenaer Ruys de Beerenbrouck, mej. J. Vendrik, de heeren H. Geyer en J. Stolman. Tot geestelijk adviseur tevens aalmoezenier is benoemd de kapitein L. A. M. Goossens O.F.M., tot directeur-administrateur de eer ste luitenant Th. J. J. Corman. Het bureau is gevestigd: Gedempte Burgwal 14, Den Haag. ZESJAREN-PLAN VOOR NEDERLAND. Aan de leden van het parlement is toe gezonden de heden verschenen e'erste nota over het centraal economisch plan 1947 van het Centraal Planbureau. Ingevoegd is een „raamplan", een zesjarenplan in zeer groo te trekken, dat betrekking heeft op de ge- heele herstelperiode, legen den achtergrond waarvan het plan-1947 is opgetrokken. De regeering heeft besloten voorshands de in deze nota genoemde cijfers betreffende consumptie, investeering en buitenland- schen handel als uitgangspunt van haar be leid op economisch, sociaal en financieel terrein te beschouwen. Hierbij hield de re geering volledig rekening met het feit, dat het in deze nota vervatte plan het karakter van een taakstelling hééft. Zij wil dan ook een woord van waarschuwing met betrek king tot 'te optimistische verwachtingen niet achterwege laten. VOORLOOPIG GEEN HUUR- VCRHOOGING? Het laat zich aanzien, dat voorloopig van een verhooging van huren en prachten nog niets zal komen. In een nota van het Centraal Planbu reau wordt betoogd', dat aan een finan- cieele politiek, welke den wederopbouw van ons land wil dienen, als eerste eisch moet worden gesteld stabilisatie van de kosten van levensonderhoud. Huurverhoo- ging nu is naar de visie van het Centraal Planbureau slechts in overeenstemming met het streven naar stabiele kosten van levensonderhoud, wanneer andere posten dalende zijn. Hierbij voegt zich het feit, dat materialen en aitoeiders voor onderhouds werken in 1947 nog schaarsch zullen zijn en voor den wederopbouw beschikbaar moe ten blijven, zoodat ook, uit dien hoofde geen stimuleering van de vraag naar pro ducten van de bouwnijverheid gewenscht is. HERZIENING SOCIALE VERZEKERINGEN. Noodvoorziening voor ouden van dagen. Naar de minister van Soc. Zaken in de toelichting op de begrooting van zijn de partement mededeelt, wordt een algeheele herziening voorbereid van de sociale ver zekeringswetten. Intusschen is de positie van vele ouden van dagen, ook van de niet-looatrekkenden, van dien aard, dat het dringend noodzake lijk is, daarin zoo spoedig mogelijk verbe teringen-aan te brengen. Hiertoe wordt een noodvoorziening ontworpen, die reeds in een vergevorderd stadium van voorberei ding verkeert en een zeer belangrijk bedrag zal vergen. Ter verlenging van den duur der verhooging van bepaalde sociale ver zekeringsrenten tot 31 Dec. 1947 zal een wetsontwerp aanhangig worden gemaakt. EERSTE DESERTIEGEVAL BERECHT. Voor de Krijgsraad te velde in Den Haag is gistermorgen het eerste geval van desertie berecht in veitoan'd met militaire uitzending naar Indië. Het betrof hier den ïeserve-officier van gezondheid H. B., die niet voldaan had aan de oproeping om in dienst tp komen. De auditeur-militair merkte op, dat be klaagde wel heel sterk getoond had de rang van officier onwaardig te zijn. Hij verzocht verdachte niet als officier, maar als soldaat naar Indië te zenden. De Krijgsraad veroodeelde B. tenslotte tot 6 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst, doch zonder dat dit hem vrijstelt om naar Indië gezonden te wor- qen na afloop van zijn straftijd. ROTTERDAM, 1 Oct. Vee.' Aangevoerd: 3298 dieren, w. o. 237 paarden, 31 veulens, 560 gebruiksvee, 660 vette koeien en ossen, 494 schapen, 193 nuchtere kalveren. 392 grsakalveren, 650 biggen, 181 bokken en getien. Prijzen per stuk: kalkoeien f 725 575425; melkkoeien 700575425; va- lekoeien f 340325250; vaarzen 475 325225; pinken 325260200; graskal veren 16012080', giggen 151310. ROELOFARENDSVEEN, 30 Sept. Bloe men. Chrysanten (eenbloemige) 2355 ct. per stuk; Troschrysanten 2970 cent per oos; Asters 915 cent; Dahlia's 18—40 cent Colleus 1620 cent; Zinnia's 914 cent; Primula's 5155 cent; Gladiolen 26 cerit; Esther Read 710 cent, 1 Oct. Groenten. Andijvie 3?504.00 tomaten A 20—44, B 21—45, C 18— 27. CC 1023, bonlfen 2527, poste- leid 14 per 100 kg; Augurken D 4.10, idem stippel OD 3.80 per 25 kg. Pronk- boonen f 1.00; Princebooi.en 4.004.90, sr.ijboonen f 7.2C—7.90 per 10 kg., aardbeien f 0.620.91 per half pond meloenen 6 38, sla 1.103.50, bloemkool 220 per ICO stuks. BODEGRAVEN. 30 Sept. Kaas. Aanvoer 122 partijen. Prijzen: le soort 1.34—1.39, 2<ie soort f 1.281.32. Handel matig.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3