1 Herfststemming op vredesconferentie Engeland wint van Ierschen Vrijstaat Afscheid Mr. Peek burgem. v. Alkemade (Van eenen bijzonderen berichtgever). HET IS NIET ONAANGENAAM thans langere uren in het Luxembourg, het Paleis van de Vredesconferentie, rond te zwerven. De drukte van het begin is er niet meer, op de algemeene zitting van Donderdag 26 September waren enkele gedelegeer den afwezig en de tribrunen der journalisten ten deele ledig. Iedereen is het moe, zou men durven zeggen, en de eene of ander laat wat meer daar over hooren De vier grooten eerst en vooral. Het valt niet te lqochenen, dat zij hun prestige heé- lemaal kwijt zijn in de oogen van de mees ten der „kleinen". Zij hebben eensgezind hunne zienswijzen moeten verdedigen, met al de goede redenen, die hen tot deze of gene oplossing gebracht hadden. Maar de meeste oplossingen hebben zij niet gevon den, noch over Triest, noch over den Donau en de andere economische Balkan-aange legenheden. Het leven is inderdaad duur te Parijs. De maaltijd in het Luxembourg kpst 100 franc, plus 25 franc voor 'n glaasje wijn, en 15 fooi. Ziehier een van de menu's die ik mee gemaakt heb: tomaten met een hard ei, een snee roastbeef met drie lepels erwten- purée (uitgedragde erwten), kaas, ijs en nog honger. Een tweede snee vleesch kost 50 franc. Hoeveel duizenden worden dan uitgege ven aan de recepties, de galadiners, enz., die gedurig in 't een of 't ander hotel, waar een delegatie woont, plaats hebben. De Fransche Staat heeft van zijn kant groote uitgaven voor organisatie en feesten gedaan, niet alleen te Parijs, maar ook te Cannes, waar een film-festival hoofdzake lijk' gehouden werd om de talrijke vreem delingen ook enkele dagen naar de Azoren- kust te lokken. Het geld echter door die vreemdelingen uitgegeven gaat niet naar de kas van den Staat (daar zelfs verschil lende taksen op vertoon der kaart van lid maatschap van de Vredesconferentie weg vallen) maar van de particulieren: uitba ters van hotels, restaurants, bars, en ande re aangelegenheden. En wat de Staat aan uitwisselen van dollars en ponden mocht winnen moest hij verliezen met roubles en drachmas aan zoogenoemde officieele clea- ringkoersen uit te keeren, zoodat thans in het Fransch budget letterlijk te lezen staat: „disponibiliteit aan goud of vreemde gequoteerde deviezen: uitgeput." Toenadering en prestige. I Wij moeten nu maar afwachten wat op de Vredesconferentie zoo in een snelheid tempo besloten en wederzijds toegegeven Mooie, doch te dure zomervacantie PARIJS, 29 September. De jongste verklaringen van Eden, van Stalin, ja zelfs van Wallace, toonden echter een poging van toenadering, en 't is in die atmosfeer dat de vier grooten op initiatief van den heer Bidault voorgesteld hebben nu een spoedig einde te maken aan de Vre desconferentie: de commissies moeten hun taak geëindigd hebben op 5 October, en de algemeene zittingen tien dagen daarna. Dit voorstel was het eigenlijke voorwerp van de 27ste plenovergadering, die van Donder dag 11.,, het werd zonder de minste discussie of vraag om inlichting aangenomen, in een echte begrafenisstemming. behalve Yoegoslavië. Maar zulks gesfchiedde enkel nadat gedu rende een uur het hoofd van de Yoegosla- vische delegatie, gesteund door Molotov, ge redetwist had over eene bijkomstige kwes tie: de Grieksch-Albaneesche grensinciden ten, welke feitelijk buiten de dagorde stond. Die Yoegoslaav, Heer Kardelj, schijnt de eenigste te zijn die er nog moed op heeft. Gisterenmorgen herhaalde hij in de com missie voor Italië dat zijn land nooit als grens de zoogenoemde „Fransche" lijn zal aannemen en, liever het vredesverdrag niet zal teekenen. Rusland stemde niet volledig in met zijn satelliet. Het wil getrouw blij ven aan die „Fransche" lijn feitelijk het eenigste belangrijke punt waarover de grooten eens geworden zijn en aan het be sluit alles spoedig te eindigen; het wil echter toch niet volledig Yoegoslavië in den steek laten en wenscht ook een uitgangs poort te beware© voor het geval op 't laatste toch ales mis loopt. En de kas is leeg De Vredesconferentie is een mooie zo mervacantie geweest die te lang geduurd en te veel geld gekost heeft Een afgevaardigde van een klein land vertrouwde me toe, dat vele delegaties bij na geen fondsen meer beschikbaar hebben. LEIDSCH TRIBUNAAL Gisteren kwam het Leidsche Tribunaal onder presidium van mr. Ph. J. de Ruy- ter de Wildt weer in openbare zitting bij een. Het Tribunaal deed uitspraak in de vol gende zaken: W. Fijn te Alphen aan den Rijn: inter- neering voor den tijd van drie jaar, waar ender begrepen de tijd reeds in hechtenis doorgebracht (tot 19 April 1948), ontzet ting uit de beide kiesrechten. A. Olivier te Leiden werd'vrijgespro ken, met ontzetting uit beide kiesrechten, alsmede J. B. Philippo te Hillegom (vrij# gesproken), M. van Egmond te Katwijk aan Zee (vrijgesproken) en D. T. F. H; Savelkoul, welke laatste tevens werd ver oordeeld tot een interneering tot 11 Maart 1947. Als eerste beschuldigde stond terecht D. van den Oever uit Katwijk, wlen o.m. ten laste werd gelegd, dat hij als lid aan gesloten was geweest bij de N.S.B. en de W.A., eenige weken als bewaker dienst heeft gedaan te Katwijk en werkzaam is geweest bij de Hulppolitie in Den Haag. Verdachte verklaarde, dat aan zijn toe treding tot de N.S.B. geenszins de bedoe ling voorzat om steun te v.erlecnen aan den vijand. Ter oorzake van onhoudbare financieele toestanden in zijn gezin, moest hij zijn orood op deze wijze verdienen. In een beknopt pleidooi wees de raadsvrouw van verd. er op, dat hij nimmer actief lid is geweest. Zij gaf het Tribunaal in over weging de uiterste clementie te betrach ten. G. van der Voort uit Den Haag was toe getreden tot de W.A. en had als zoodanig werkzaamheden ten behoeve van de Duit- schers in Frankrijk verricht. Verd. legde er den nadruk op, dat hij altijd afwijzend heeft gestaan tegenover de mentaliteit van den bezetter. Mr. Hugenholtz memo reerde in zijn pleidooi, dat verd. zich ter oorzake van sociale misstanden op het terrein van de N.S.B. heeft begeven. Het Tribunaal besloot op grond van den slech ten gezondheidstoestand van verd. hem op vrije voeten te stellen. J. Verheugd uit Katwijk moest in de beklaagdenbank verschijnen, omdat hij op het vliegveld Venlo werkzaam is geweest, in Noordwijk loopgraven en verbindings gangen gemaakt heeft en levensmiddelen van de Duitschers ten geschenke heeft ontvangen. In Duitschland was verd. werkzaam als schuilkelderbouwer. De ge tuige a décharge, Versteegh, verklaarde, dat beschuldigde in den bezettingstijd vol komen te vertrouwen was. Aan de onder- komen? Snellere pro motie. bétere positie en hoger Inkomen? Dan, stu deren bi) Resa I Opleiding voor erkende examens. Vraagt ons prospectus-. Nederlandse Handels- j correspondentie. Frans, i Duits. Engels. Spaans. 2 A Middenstandsdipl. g B t m Bekende Schriftelijke Curtu zal worden. Triëst wordt misschien een nieuw Dantzig, maar andere verdragen zullen niet een bron van twist voor de toe komst zijn. De vertegenwoordigers van Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Finland, hebben over 't algemeen een zeer waardige houding ge had en sommige belangrijke toegevingen voor hun land bekomen. Zij kwamen terug in contact met de menschen aan dezen kant van den „stalen muur", veel hebben zij kunnen vernemen, en ook 't een en 't an der vertellen, alhoewel de Russen een dis creet maar toch opvallend controle houden op de frequentaties van hun satellieten in de salons van 'iet Luxembourg. En de Russen zelf, hoe streng gediscipli neerd zij ook voorkomen, weigeren niet re laties aan te knoopen; zij trachten wel meer te ondervragen dan te antwoorden, maar een hunner die voor de eerste maal te Pa rijs gekomen was kon mij toch niet zijn ver- en bewondering verzwijgen voor de „Ville umière", voor de Westersche be schaving, ja zelfs voor de prachtige Kathe draal van Notre-Dame de Paris. Al gebeuren die toenadering en dit er kennen van het Westersch prestige maar op privé-terrein, is dit toch wel ook iets waard. CHI-LO-SA. In een buitengewone zitting van de Raad, waarbij tevens de geheele burgerij vertegenwoordigd was door afvaardiging van personen uit alle bestaande instanties, organisaties en vereenigingen, heeft bur gemeester Peek, vergezeld door zijn echt- genoote, officieel afscheid genomen. Na opening door den voorzitter volgde mede- deeling van het Koninklijk Besluit, waar door Mr. Peek de- benoeming ontving tot burgemeester van Schiedam met gelijktij dig eervol ontslag uit zijn functie als bur gemeester van Alkemade, ingaande 1 Oc tober 1946. Na voorlezing van ingekomen schrijven van den R.K. Volksbond en van den heer de Jong, hoofd van de R.K. Jon gensschool te Roelofarendsveen, hield wethouder J. J. de Koning een toespraak. Spr. feliciteerde Mr. Peek met zijn promo tie en condoleerde de gemeente Alkema de, welke een voortreffelijke kracht moet afstaan. Uitvoerig memoreerde deze wet houder het ontzaglijk vele, dat door den burgemeester is verricht, en legde spe ciale nadruk op de problemen der volks huisvesting en van de cultuurgronduit breiding, waarvoor Mr. Peek zich bijzon der inspande. De heer de Koning raakte ook een gevoelige snaar, toen hij herinner de aan het kind, dat het gezin van den burgemeester door den dood ontviel, waar door een pand in de gemeente achterblijft, dat voor de gemeentenaren een voortdu rend aandenken zal zijn. Vervolgens sprak hij lof over het steeds tactvolle optreden grondsche verleende hij faciliteiten in den vorm van Ausweisen, terwijl hij tevens een situatieteekening van de omgeving van Noordwijkerhout leverde. Het onder zoek in deze zaak zal worden voortgezet. E. Amersfoort uit Alphen aan den Rijn heeft de functie van blokleider vervuld en eenige malen voor W.H.N, en den N.V.D. gecollecteerd. Uit hoofde van zijn functie mocht hij zijn radiotoestel behouden. Mr. J. R. van Bemmel wees er op, dat verd. hij was aangesloten bij de S.G.P. van den kansel (welke kansel? Red. L. Crt.) heeft hooren verklaren, dat men het met de Duitschers eens moest zijn. Spr. be pleitte clementie. G. Kamlade, gedetineerd te Bergen op Zoom, was niet verschenen. Hem werd o.m. ten laste gelegd, dat hij op grond van zijn vciendschappeiijken omgang met N. S.B.'ers zijn radiotoestel niet behoefde in te leveren. Mej. M. Turnhout te Voorschoten col porteerde met allerhande tijdschriften en brochures, die door nat. soc. instellingen werden uitgegeven.' Verd. zeide, dat zij zich er niet bewust van was geweest, door haar optreden de belangen van het Ned. volk te schaden. Haar raadsman zeide, dat zij is toegetreden uitsluitend op grond van economische overwegingen. J. H. Fabrie te Vlijmen had de land wacht bij verschillende diensten hulp ver leend. Mr. A. Gratama toonde in een uit voerig pleidooi aan, dat verd. door muni tie ten behoeve van de ondergrondsche te transporteeren in een netelige toestand is komen te verkeeren. Ook in deze zaak werd uiterste clementie gevraagd. Lady Baden Powell, leidster van de in ternationale padvind stersbe weging, is voor een kort bezoek in ons land aange komen. Padvindsters vormden een eere haag, toen Lady Ba den Powell het vlieg veld! Schiphol, waar zij arriveerde, ver liet. in moeilijke situaties, vooral tijdens de be zettingsjaren. Ook wethouder H. P. v. d. Poel releveer de den arbeid van den burgemeester en zag hem vooral als de uitstekende kapi tein, die in den storm op de brug is blij ven staan, ondanks critiek en daarbij met groot risico .voor zich zelf de gemeente veilig heeft gehouden. De heer C. v. d. Meer Corszn. sprak namens de R.K. Raadsfractie. Hij stelde de vergelijking tusschen October 1933 en October 1946, toen resp. de persoon kwam. die de ge meente noodig had, en de persoon vertrok, die noode gemist wordt. De nestor van den Raad, den heer Verwey, noemde o.a, het werk van den burgemeester ,wat betreft de verfraaiing der gemeente door den aanleg van beplantingen en het stimulee- ren van de tuinverzorging. Namens het ge heele gemeentepersorieel voerde de secre taris, de heer W. van Harteveld, het woord en wees met erkentelijkheid op de in vele opzichten zoo aangename ambtelij ke band onder leiding van den burge meester. Pastoor Onel dankte Mr. Peek voor zijn goede voorbeeld als Katholiek en hoopte, dat de bescherming van de H. Liduina van Schiedam den burgemeester en zijn gezin voor verder leed en pekte mocht sparen. Pastoor Kwakman memo reerde, dat heel het optreden tot welzijn der gemeentenaren den burgemeester uit het' hart kwam, waardoor zijn werk zoo'n schoon karakter had. Oud-wethouder P. de Jong legde nog eens speciale nadruk op de voorbeeldige houding van de burgemees ter tijdens de oorlogsjaren. De verbeterin gen in deze gemeente zijn voor eenieder zóó zichtbaar, dat deze voor zich zelf spre ken. De heer C. Huigsloot dankte Mr. Peek voor zijn voorzitterschap van de Commissie van Toezicht op de Tuinbouw school en herinnerde aan de geweldige stoot door hem gegeven tot de oprichting van de Tuinbouwschool in deze gemeente. Ook de heer Machielse, hoofd van de Tuin bouwschool, sprak in dien zin en zag het als een duidelijke waardeering van ver diensten, dat de Koningin de burgemees ter te Schiedam heeft benoemd. De heer Ponsioen dankte namens het college van lager onderwijs voor alle medewerking, zoo ook de heer Krispijn van het burger lijk Armbestuur voor den bijstand met ju ridische kennis. De heer J. A. v. d. Broek belichtte vooral de karaktereigenschappen van Mr. Peek, die tijdens debatten en in het heetst van gedachtewisselingen altijd eerbied en respect oogstte bij zijn tegen standers en de gesprekken altijd tot een goed einde leidde door zijn tactvol optre den. Deze spreker dankt ook Mevrouw Peek voor de wijze, waarop zij steeds haai man heeft bijgestaan in zijn moeilijke taak met vriendelijkheid en een glimlach voor iedereen. De heer G. Rotteveel sprak na mens het polderbestuur waardeerend,e woorden naar aanleiding van het -spreek woord: „Bij het scheiden van de markt leeren de kooplieden elkaar kennen". Een vertegenwoordiging van het Waterleiding bedrijf ,.De Drie Gemeenten" herinnerde aan de steeds aangename toon in de ge voerde correspondentie, terwijl namens het vreemdelingenverkeer te Kaag felici taties en gelukwenschen werden overge bracht. De heer Verkley van de B.L.B. te Rijpwetering wees ook op de altijd prettige toon bij het kruisen der degens en dankte voor het resultaat van het baan brekend werk met nieuwe ideeën tegen over bestaand conservatisme in de ge meente. De heer Nic. Bakker hoopte, dat de groote plannen voor den tuinbouw, die door den burgemeester al in zulk een ver gevorderd stadium zijn gebracht, door zijn opvolger tot uitvoering mochten komen. De heer P. Bakker, namens de Oranjevereni ging, herinnerde aan de altijd weer tref fende Oranie-hulde der kinderen bij de aubade der Oranjefeesten, waarbij de Bur gemeester de Koningin vertegenwoordigde. Namens het Veilingbestuur dankte de heer Th, W. Schrama voor het energiek optre den tijdens de crisis-jaren en ook daarna en nog onlangs bij de oprichting van de bloemenveiling. Namens de Rijkspolitie sprak de afdeelingscommandant dank voor de leiding bij de reorganisatie. Alle spre kers spraken de hoop uit, dat Mr. Peek Schamele 1-0 zege in eersten kamp na 12 jaar Engeland speelde Maandag te Dublin tegen het vertegenwoordigend elftal van den Ier schen Vrijstaat. Aangezien de Iersche mid denvoor Walsh (West Bromwich Albion) ook gisteren niet fit bleek, besloot de keuze commissie van den Ierschen Vrijstaat voet balbond een broer van den Arsenal dr. O'Flanagan te laten spelen, zoodat nu beide broers tegen Engeland waren opgesteld. Hét Iersche Vrijstaat-elftal bevatte tevens twee spelers, die reeds te Belfast waren uitgeko men, namelijk, de rechtsback Gorman (Brentford) en de rechtshalf Carey (Man chester United). Voorts waren nog de vol gende Ieren uit de Engelsche League opge steld: rechtsback Hayes (Huddersfield Town), linkshalf Malsh (Manchester City) en de linker vleugel van Everton, Egling- ton en Stenson. Het Engelsche elftal was hetzelfde als dat te Belfast speelde. Hoewel het hevig regen de stonden ongeveer 40.000 toesohouwers rond het veld geschaard om den eersten wedstrijd tusschen den Ierschen Vrijstaat en Engeland sinds 1912 bij te wonen. De Ieren begonnen onmiddellijk stevig aan te vallen. De dolle capriolen van den bal op het gladde terrein pésten volkomen in het kader van het Iersche systeem, zoo dat de Iersche Vrijstaat aanvankelijk het initiatief veroverde. Het duurde een kwar tier alvorens Engeland zich had hersteld, maar nu wist de Iersche doelman Breen van Shamrock Rovers achtereenvolgens uitstekende schoten van Carter, Mannion en nog eens van Carter te stoppen of weg MeerburgV.V.L.V. 2—1. Na den af trap golft het spel aardig op en neer met VVLV iets in de meerderheid. De gasten nemen na 10 min. spelen door een goed schot de leiding (01). Maar nu is het de beurt aan Meerburg en met een serie aan vallen belagen zij de VVLV-veste en na een korte aarzeling in de VVLV-achter- hoede brengt de linksbinnen van Meer burg den stand op gelijken voet (11). Na de rust wordt er door beide partijen flink aangepaxt, maar de verdedigingen van beide elftallen blijven het terrein meester. Na ongeveer 25 min. spelen krijgt Meerburg een hoekschop te nemen, wel ke goed genomen wordt en de rechtsbin nen van Meerburg plaatst keurig in het doel (2—1). ForeholteAltior 22. Voor de rust zijn de gasten iets meer in het offensief. Eenige fouten in de Foreholte-defensie worden afgestraft door twee goals. De tweede helft is Foreholte beduidend ster ker, maar Altior kan den druk een half uur weerstaan. Ook gaan vele schoten naast en over. Bij een corner opent de ver opge drongen Foreholte m-half de score (12). even later gevolgd door een verren pass van den r-half, die juist den bal hoog door 's keepers handen heen jaagt (22) Ver dere uitslagen zijn: Foreholte Adsp.War- munda b 60; Foreholte B Jun.Lisse b. Jun 0f; Docos A Jun.Foreholte A Jun. 2—1; UVS 7—Foreholte 3, 6—0. Alph. Boys I.Teijlingen I 13. Er is ongeveer 5 min. gespeeld als Teijlingen een corner krijgt; deze wordt hoog voorgezet en na eenig heen en weer gekop verdwijnt de bal achter van Engelen (01), De Boys pakken flink aan en menig gevaarlijke aanval volgt. Winkel breekt door maar zijn schot wordt door de bovenlat gekeerd. De Boys blijven aanvallen en telkens wordt er juist over of tegen de lat geschoten. Na rust hebben de Boys hun opstelling gewij zigd maar de pech blijft hen vervolgen. Teijlingen werkt hard om den voorsprong te vergrooten. Er zijn nog ongeveer 10 min. te spelen als Teijlingen een corner krijgt, welke goed ingekopt wordt (02). De Boys geven zich nog niet gewonnen en vallen fel aan Jac. v. Deuren geeft een mooie pass tusschen de backs door. Balhlmann is er vlug bij en met een harden schuiver geeft hij den keeper geen kans (12). Aan den anderen kant krijgt Teijlingen een straf schop wegens hands buiten het strafschop gebied, welke met een harden kogel onder de lat in 'n doelpunt wordt omgezet (13). met zijn echtgenoote en gezin in Schiedam veel geluk van de promotie mogen bele ven onder Gods zegen. Burgemeester Peek dankte hierna de lange rij van sprekers en liet de jaren van zijn ambt in Alkemade de revue passeeren zooals hij deze beleefd had volgens zijn opinie. „Met prachtige herinneringen aan Pannerden, mijn eerste burgemeester plaats, kwam ik",aldus spr., „naar Alke made, waar een mooi arbeidsveld openlag. Reëel de toestand ziende werd een huis- gebouwd, want het lag voor de hand, dat mijn burgemeesterloopbaan bij leven en welzijn hier zou duren tot mijn pensioen gerechtigden leeftijd". Vervolgens zette mr. Peek uiteen hoe zijn benoeming tot burge meester van Schiedam was tot stand gé- komen, waarbij beduidend voordeel tot zijn beslissing voerde om naar Schiedam te vragen Daarna ging Mr. Peek dieper in op de gevolgen van deze benoeming: vele banden, tijdens de 13 jaren in Alkemade gelegd, worden verbroken. De burgemees ter dankte voor de sympathie en genegen heid, welke hij steeds van de burgerij heeft mogen ondervinden en noemde de jaren van de bezetting in het bijzonder toen de geheele gemeente eensgezind ach ter hem stond in het verzet. Vooral noem de hij de goede samenwerking met de ille galiteit in de gemeente. Vervolgens sprak Mr. Peek dankwoor den. Tenslotte hoopte de burgemeester nog dikwijls in Alkemade te komen na het verbreken der ambtsrelaties, die de per soonlijke relaties niet kunnen opheffen. In zijn afscheid van de bevolking roemde Mr. Peek de arbeidzaamheid, het gezonde gezinsleven, en de diepe religieuse inslag en zeide, dat Alkemade altijd een ruime plaats in zijn hart zou hebben. „Ik word nu geschiedenis voor U", aldus Mr. Peek. „Verfraai me niet, haal mij ook niet neer. Uw welzijn wensch ik en moge God U ze genen". Het was een indrukwekkend oogenblik, toen Burgemeester J. W. Peek zijn toe spraak leidde naar het einde van zijn amb telijke loopbaan in deze gemeente en met een kort gebaar de ambtsketen aflegde. Daarna was er voor alle aanwezigen ge legenheid om persoonlijk van den burge meester en zijn echtgenoote afscheid te nemen. te werken. Rust brak aan, zonder dat een der partijen had weten te doelpunten. De wedstrijd leek wel een strijd, zooals men die in Engeland om de Cup kent, een strijd vol spannende momenten, waarin de Engelsche achterhoede welhaast wanhopige pogingen deed om den Ieren het scoren te beletten. Maar dit was een periode, waarin Swift moest uitblinken en dat deed hij ^an ook. Zelfs de gewonde Hayes schoot op het Engelsche doel, maar Swift stond altijd op de juiste plaats. Het publiek begon nu een strijdkreet aan te heffen: „Wij willen goals zien". Doel punten waren echter in een zoo heftigen strijd niet zoo maar te maken. Acht minuten voor het eindsignaal kwam het eenige doelpunt van den strjjd, waar door Engeland zich een schamele zege zag toebedeeld. Een doelpunt, dat voor het groootste deel aan de doortastendheid van linksbinnen Mannicn te danken was. Links buiten Langston had bij een uittrap van Swift het leer weten te bemachtigen. Hij passeerde naar Mannion, die van dichtbij op doel schoot, waar Breen zijn eenige fout van den dag maakte door. het leer uit zijn handen te laten vallen. Mannion was er all de kippen bij en zette nu scherp voor, zoo dat de aanstormende rechtsbuiten Finney den bal in een verlaten doel kon deponee- ren. Engelsche League. Maandag speelde Burnley op eigen terrein tegen de leiders der tweede divisie, Barnsley. De uitslag was 22. DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN. Volgens een heden gedane officieele me- dedeeling van het Zwitsersch olympisch comit- zullen de Olympische Winterspelen 1948 van 110 Febr. te St. Moritz worden gehouden. ATHLETIEK Nederlandsche deelnemers te Parijs. Aan het Leo Lagrange athletiek-tournooi, dat a.s. Zondag te Parijs zal worden gehou den, zullen de volgende Nederlandsche athleten deelnemen. Van de heeren start van Osta zoowel op de 100 als op de 2Ö0 meter; terwijl Frits de Ruyter op de 1000 meter uitkomt. Wim Slijkhuis, die was uit- genoodigd om deel te nemen aan de 5000 meter, heeft deze uitnoodiging in verband met het zware seizoen, dat hij achter den rug heeft, afgewezen. De Nederlandsche dames-athleten zijn Fanny Blankers-Koen en Gerda Koudijs. Fanny Blankers start op de 80 meter hor den en neemt bovendien deel aan het hoog springen. Gerda Koudijs zal op de 200 M. uitkomen. MOTORSPORT. Internationale deelname op Duinrell. Op Duinrell te Wassenaar vinden 26 Octo ber internationale cross country motor wedstrijden plaats, waaraan verbonden is het terreinkampioenschap van Nederland der K.N.M.V. De Belgische motorbond zal voor dezen wedstrijd een officieel Belgisch team samenstellen, dat uit de beste Bel gische terreinrijders, zoowel solo als zij span, zal bestaan. Een Engelsch team zal eveneens van de partij zijn. Drie vén de allerbeste Engel sche „Scramble" rijders zullen op Duinrell hun krachten meten met de Nederlandsche en Belgische rijders. Dit team bestaat uit Nicholson op B.S.A., Foster op A.J.S. en Bessant op Ariel. De beide eerst genoemden reden te Dison in België reeds tegen de Nederlandsche rij ders Bovee en van Rijn. Nicholsenz viel, na op de tweede plaats gelegen te hebben, met bandenpech uit, Foster won dezen wed- strijod na heftigen strijd met Bovee en Pairiot (Belg). OP KORTE GOLF BINNENLAND. Prof. dr. H. A. Kramers, hoogleeraar te Leiden en piaatsverv. lid van de Nederl. delegatie bij de commissie voor de atoom energie van de U.N.A., is uitgenoodigd ge durende het winter-semester aan de Co- lumbia-universiteit te New York college in de physica te geven, meldt A. P. De laatste Pauselijke Zouaaf in Ne derland, de heer P. M. Verbeel, is op 95- jarigen leeftijd te Hinthem overleden. Door de brand bij ÖSta heeft de schoenproductie niet ernstig geleden. Een handgranaat is te Utrecht uit een rijdende auto geworpen, waardoor een zestal burgers op het Koekoeksplein scha de heeft beloopen. Men had de bedoeling de woning van een oud-gedetineerde te treffen. Tegen den exercitiecominandant v. d. Waal uit het kamp Amersfoort heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam drie jaar geeischt met aftrek van preventief. Dezelfde straf had het Bijzonder Gerechts hof te Rotterdam uitgesproken, welk von nis door den Hoogen Éaad was vernietigd. Tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld de ex-wachtmeester G. Moel- ker van de Rotterdamsche politie, die een groep illegale werkers aan de S.D. heeft overgeleverd. De 2I-jarige W. N. v. d. Meijden te Velsen, tegen wie de doodstraf was ge eischt, is veroordeeld tót 20 jaar gevange nisstraf. In het distributiekantoor te Weert is ingebroken en is een groot aantal bon kaarten gestolen. In de woning van een textielhande laar aan den Marathonweg te Amsterdam zijn gemaskerde dieven binnen gedrongen, met revolvers gewapend, die een koffer met drie coupons stof hebben meegeno men. BUITENLAND. De Ku-Kux-Klan en de Amerikaan- sche nazi-organisatie de „German-Ameri- canbund" hebben volgens een mededee- ling van het Amerikaansche ministerie van justitie voor den oorlog samenge werkt. De doodstraf voor zwarte handelaren is in Frankrijk ingevoerd. De Nationale Ver gadering heeft de wet goedgekeurd. Nieuwe gevechten in Zuid-Perzie worden gemeld uit Kermansjah. De op standelingen ontwapenden gendarmes en dreigden naar Teheran op te trekken, al dus inlichtingen die in de Perzische hoofd stad binnenkomen. Duizend Poolsche vaklieden (gedemo biliseerde militairen) zullen in den loop der volgende weken door bemiddeling van het G.A.B. te Enschede in ons land wor den tewerk gesteld.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2