S>eCcicLclve<Sou^atit Nieuw uitstel te Batavia waarschijnlijk Nieuwe Fransche grondwet aanvaard Joego-Slavië weigert vrede met Italië Uitslaande brand in de Bata-fabrieken op korte golf M A ND AG 30 SEPT. 1946 bureaux. Papengxacfit 32. Leiden Giro 1U3ÜU3 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 2U826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, f 110 p. mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10898 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche ^Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Waarom democratie? r\E DEMOCRATIE vindt in ons overtuig ende voorstanders. Wij zien de democratie niet als een ont dekking van de Fransche revolutie, waaruit is geboren de dwaling der volkssouvereiniteit, die den imensch in zijn persoonlijkheid en in zijn verhouding tot God evenzeer bedreigt als het staatsabsolutisme, zooals dat zich heeft geopenbaard in het oude afjgodiscne caesarisme en in nieuw-heidensche totali taire selsels. Voor een gezonde, redelijke democratie heeft zich lang vóór de Fransche revolutie onomwonden uitgesproken de groote Kerk leeraar St. Thomas v. Aquino, die leeraar de, dat men den besten staatsvorm heeft, 9 als het volk invloed heeft op de samenstel ling der gezagsorganen en op de uitoefe ning van het gezag door die organen. Het gezag zélf komt van God, den Schep per der menschelijke natuur, moet zijn ge richt op God als laatste doel, en moet zich in de uitoefening van zijn bevoegdheden, opdat deze werkelijk rechten zijn, laten lei den door de door God gestelde normen. Er is dus een diepgaand en wezenlijk ver schil tusschen de democratie der Fransche revolutie met haar volkssouvereiniteit en een christelijke democratie. De democratie is ongetwijfeld een van de hoogste waarden, die de menschheid zich heeft verworven, als God niet wordt uitge schakeld, doch wordt erkend, positief, als de hoogste en eenig-absolute Souverein! Recht -.-tegenover de democratie staat de dictatuur, die den volksinvloed practisch negeert. Wij kennen de dictatuur als een onder bepaalde omstandigheden gewenscht en zelfs noodzakelijk regeeringsstelsel men denke aan de afkondiging van een Staat van Beleg in ons land; aan Spanje en Portugal, waar een omverwerping van de dictatuur onder de huidige omstandigheden zéker zeer groote en ernstig dreigende ge varen met zich zou brengen. Een dictatuur is. „De Linie" wees er in haar laatste nummer terecht op iets anders, dan een totalitair stelsel, dat pretendeert het geheele leven van den mensch, in al zijn uitingen, te regelen,en dat dus onder alle omstandigheden verwerpe lijk is. Het dictatoriaal regiem in Spanje en Portugal is, aldus „De Linie", niet tota litair; een totalitair stelsel is zoowel het nationaal-socialisme en fascisme als het communisme. Maar, al kan de dictatuur onder bepaalde omstandigheden door ons worden aanvaard of: moeten worden geduld als tijdelijke re- geeringsvorm, in de democratie zien wij met volle overtuiging den besten, ten slotte den eenigen door ons gewenschten vorm van bestuur. Omdat in de democratie het veiligst zijn gewaarborgd de vrijheden en rechten van het individu. Omdat in de democratie ligt de practische erkenning van de menschelijke waarde, persoonlijk en sociaal, en van de mensche lijke waardigheid. Omdat, indien onder een democratisch stelsel de overheid haar taak op een slech te wijze volvoert, de burgers dè vrijheid en het recht hebben, te streven, verande ring en verbetering te brengen in de con stitutie der gezagsorganen en in de uit oefening van het gezag. En onder een christelijk democratisch stelsel is het de geest van die democratie, welke heel de samenleving doordringt van den plicht om de menschelijke «waarde en menschelijke waardigheid te erkennen op alle levens terreinen, met name op het ter-, rein van den arbeid. De geest, waaruit voorkomt de democra tie de gezonde, redelijke,' de christelijke democratie is een zegen voor héél de samenleving, omdat naar onze meening in die sfeer de leer van het Evangelie het best tot beleving kan komen. In dezen nieuwen tijd moeten wij als Ne derlanders en als Katholieken in ons land de democratie doortrekken van de christe lijke beginselen, haar vrijwaren van elk dictatoriaal insluipsel, maar ook haar be schermen voor die onredelijke excessen, welke haar bestaan ondermijnen en haar in de oogen van velen verwerpelijk maken. Op die excessen komen we nog wel nader te rug. r UITSLAGEN K.N.V.B.^ EERSTE KLASSE DISTRICT I. FeyenoordEDO 43; 't Gooi Henmes DVS 2—2; DWS—RFC 71; AjaxErruma 32; Sparta ADO 1—0. DISTRICT II DFCNeptunus 0—2; Haarlem De Vol wijekers 36; Excelsior Blauw Wit 11; DOS-Xerxes 21; StormvogelsDiHC 01. DISTRICT Hl Ensch. BoysBe Quick 11; AG OVVVitesse 31; TuibantiaEn schede 1—1; HeraclesWageningen 0—0; Go OheadNEC 4r—0. DISTRICT IV. NOADVlissingen 74; D, Ba-) ronie DNLVW 0—4; Helmond— Helmondia 10; RKTWNAC 2—3; BW—Willem II 3—1. DISTRICT V Achillas—GVAV 0—2; HSC— Heerenveen 20; EmmenLeeu warden 41; Be QuickVeendam 33; SneekVelocitas 10. DISTRICT VI BlijerheideLimburgia 30; Mau- rits—Sitt Boys 35; MWBra- bantia 11; De SpechtenPSV 12; Sp. Emma—Juliana 01. m'de omgeving van Kinderdijk, die aan het Zuid-Holl^ind- sche landschap het typische Nederland- sche cache geven, worden reeds me^r dan derig jaar door de vereeniging Mo numentenzorg met medewerking van verschillende instan. ties onderhouden en gerestaureerd. Eeni- ge der molens. npE BATAVIA WORDT VERWACHT, dat de besprekingen vandaag zouden beginnen. Gisteren heeft lord Killearn Sjahrir ontvanger^ en een uur met hem geconfereerd. Sjahrir verklaarde, dat indien lord Killearn op onmiddellijke onderhandelingen staat, deze in het binnenland zouden dienen te worden gehouden, daar de samenstelling van de delegatie nog niet bekend is gemaakt en Soekarno nog steeds de volledige macht bezit. Commissie-generaal gaat niet naar 't binnenland Mocht echter het kabinet, zoo vervolgde Sjahrir voor den aanvang van de onder handelingen bekend zijn, zoo zou de kans dat Soekarno hoofd of zelfs alleen maar lid der delegatie zou zijn, gering zijn. Een woordvoerder van de Commissie-Ge neraal heeft verklaard, dat hoewel het denkbeeld dat Soekarna als hoofd van de Indonesische republikeinsche delegatie zal optreden, niet als een verrassing is geko- DE KONINGIN IN AMSTERDAM. Zaterdag bracht H.M. de Koningin een kort bezoek'aan Amsterdam, waar ten pa- leize door Generaal Sjinghasjoemsjere Jong Bahadoer Rana de versierselen van de hoogste orde van het Koninkrijk Nepal aón Haar werden overhandigd. De Brusselsche correspondent van de Daily Telegraph verneemt, dat Koningin Wilhelmina tegen het einde van October den Belgischen Prins-Regent zal bezoeken. Tijdens dit bezoek, dat een privé-karakter zal dragen, zal de Koningin het Belgische volk haar diepe dank uitspreken voor het geen dit voor Nederland heeft ge.daan na de bevrijdi|^. PRINS BERNHARD TE PARIJS. Z.K.H. Prins Bernhard is te Parijs aange komen waar hij op het vliegveld Le Bour- get verwelkomd werd door den heer Du- maine chef van het protocol, namens de Fransche regeering, generaal Le Gentil- homme, generaal Touzet du Vigier en den Nederlandschen ambassadeur te Parijs, jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Z.K.H. gebruikte het noenmaal op de Ned. ambassade, waar hij ook de rest van den middag doorbracht. Heden zal hij met het grootkruy? van het Legion d'Honneur wor den onderleiden. ER KOMEN 30 NIEUWE LANDBOUW SCHOLEN BIJ. Volgens de landbouwbegrooting 1947 zijn de uitgaven voor landbouwherstel geraamd op 107.000.000 (in 1946 381.000.000). Er zijn gelden aangevraagd voo 30 nieuwe land- en tuinbouwscholen. In de steunver- leening aan kleine boeren is thans de coö peratieve gedachte uitgewerkt. In Neder land zal een begin worden gemaakt met de kunstmatige bevruchting van den veestapel. men, het onwaarschijnlijk is, dat de leden van de Comimissie-Generaal voor de be sprekingen naar 't binnenland zullen rei zen. Zij zijn van meening, diat hoewel het spoedig aanvangen van de besprekingen raadzaam geacht wordt, een vertraging van eenige dagen geen moeilijkheden zal doen ontstaan. In niet-officieele Brilsche kringen heerscht de meening, dat lord Killearn, wiens tegenwoordigheid in verband met urgente voedselkwesties spoedig ook te Singapore vereischt zal zijn, in overwe ging zal nemen om Java binnen eenige da gen te verlaten, teneinde over ongeveer tien dagen weer terug te keeren, omdat dan zoowel het republikeinsche kabinet als de republikeinsche delegatie officieel be noemd zal zijn en omdat dan de interne re publikeinsche politieke constellatie zich duidelijker zal hebben afgeteekend. ZONDAGMORGEN heeft de Fransche Constituante de nieuwe grondwet voor de vierde Republiek 'met 440 tegen 106 stemmen aanvaard. Vóór stemden de commu nisten, de socialisten en de M.R.P.. Tegen de grondwet verklaarden zich de radicaal- socialistische partij van Herriot en de recht sdhe partijen. De Gaulle niet tevreden Generaal de Gaulle heeft te Epinal een rede gehouden, waarin hij o.m. vertelaarde: Wij gelooven, dat het verkregen resultaat niet kan worden goedgekeurd, omdat het niet aan de noodzakelijke voorwaarden voldoet. Noodzakelijk is: dat de staat de mocratisch werkt, hetgeen beteekent, dat de uitvoerende en wetgevende en rechtspre kende instantie elk een macht vormen, zoodat ieders taak beperkt is en geschei den van die der andere, terwijl de uitvoe rende macht uitsluitend verantwoorde lijk is. Depresident dient zóó gekozen te wor den en met voldoende macht te worden be kleed, dat hij onverschillig wat er gebeurt de nationale onafhankelijkheid, de integri teit van het imperium en de door Frank rijk onderteekende verdragen kan garan deeren. De bevoegdheden der uitvoerende macht dienen ruim te zijn, in het bijzonder thans, nu Frankrijk zoo verdeeld is en bedreigd wordt. De uitvoerende macht dient in haar bestuurskwaliteit boven de partijen te staan. De Gaulle noemde de aanvallen op zijn persoon belachelijk en wees alle streven naar persoonlijke macht" van de hand. Hij deedi een beroep op het volk om zich tegen de nieuwe grondwet te verklaren en viel de M.R.P., zonder haar te noemen, scherp aan. De Gaulle schetste het standpunt der zij nen als „noch rechts, noch links", maar slechts bezield met den drang „het land te dienen" Sprekend over den internatio nalen toestand zeide de Gaulle, dat er in de hedendaagsche wereld een groepeering van Slavische landen is onder leiding van een sterke en centrale mogendheid. Hier tegenover staat het jonge Amerika, dat zich bewust begint te worden van de nieuwe opvattingen over den oorlog. Frankrijk, al dus eirudtigde de Gaulle, kan zijn onafhan kelijkheid niet verdedigen, tenzij de staat sterk en rechtvaardig is. KERKNIEUWS .J JUBILEA. Op 2 October vieren de volgende paters Franciscanen hun gouden professiefeest: Sixtus Fortuin te Nieuwe Niedorp, Man- suetus van Nieuwenhoven te Megen, Co lumbanus Postma, missionaris op Java. Al- binus Frigge te Woerden, Simeon v. d. Ak ker, missonarh in Brazilië, Bartholomeus v. Tilburg te Venray, dr. Clementus Vrij- moed, leeraar te Heerlen, Heribertus Mul der, pastoor te Vragender, Sabinus Stap horst, missionaris in Brazilië, Sulpitius v. d. Bosch, pastoor te Amsterdam, dr. Aurelius Pompen, hoogleeraar te Nijmegen, Cosmas de Kleyn te Weert. Behalve pater Frigge, wiens jubileum wij Zaterdag hebben gemeld, is ook pater van den Bosch kapelaan geweest aan de Har- tebrug-parochie te Leiden, doch slechts en kele jaren n.l. van April 1932 tot October IN DE TERRITOIHALE commissie voor Italië te Parijs verklaarde Joegoslavië Zater- dag ronduit, dat het het vredesverdag met Italië niet zal onderteekenen en zijn troe pen niet uit N.-W.Istrië zal terugtrekken. Deze verklaring, gedaan bij monde van Kardelj, kwam nadat de commissie met 11 tegen 8 stemmen tot aanvaarding van d& z.g. Fransche lijn had besloten. teitsstroom voor industrieele doeleinden wordt gedurende één dag per week afgesne den en het is verboden electriciteit voor verwarmingsdoeleinden te gebruiken. RUSSEN BELETTEN DOORTOCHT VAN JODEN DOOR OOSTENRIJK. De Sovjet-Russische autoriteiten in Oos tenrijk hebben stappen ondernomen om de doortocht van Joodsche vluchtelingen uit het Oosten door Oostenrijk stop te zetten, aldus een bericht van den correspondent van de „Times". De Britsche autoriteiten hadden generaal Zhelf verzocht hiertoe over te gaan en de generaal beloofde te zullen doen wat hij kon. Sindsdien is het niet meer mogelijk, dat treinen met Jood sche vluchtelingen uit Tsjecilio-Slowakije Oostenrijk binnentrekken. Hiermede wordt één der wegen naar Palestina reeds bij het begin geblokkeerd. HEVIGE GEVECHTEN IN PERZIë. Volgens de Perzische kranten heeft de luchtmacht der regeering de stad Boesjire aan de Perzische Golf gebombardeerd. De bladen voegden er aan toe, dat de halve stad in handen der rebellen is. In Charzeroen wordt zwaar gevochten. De opstandelingen hebben daar de strijd krachten der regeering opnieuw terugge slagen Russen steunen Joego-Slavië Conally (V.S.) merkte op, dat Joegosla vië het verdrag blijkbaar niet zal teekenen, indien de raad der vier ministers het niet met de commissie eens zal zijn. Hij laakte deze houding; wat werd beantwoord door den Rus Wisjinski, die meende, dat de meerderheid niet altijd de juiste oplossing biedt. (De democratie eischt evenwel, dat men zich bij een meerderheidsbesluit neer legt, ook al is men het er niet mee eens!) Ten slofte werd een Joegoslavisch voorstel om Albanië als verbonden mogendheid te beschouwen met 14 tegen 5 stemmen ver worpen. Geallieerde militairen schatten het aantal Joegoslavische troepen in N.-W.Istrië in- tusschen op bijna 14 divisies, het dubbele van het getal geallieerde troepen die daar tegenover liggen. Mogelijk worden na de Joegoslavische verklaring van Zaterdag de troepen te Triëst versterkt. Uit Rome wordt bericht, dat de onder hands gevoerde besprekingen tusschen Ita lië en Joegosavië thans op dood spoor zijn geraakt, daar de Joegoslaven Góritza wil len hebben en de Italianen opneming van Pöla wenschen in het gebied van den voor gestelden vrijstaat Triëst. OOSTERIJK HEEFT GEBREK AAN ELECTRICITEIT. De Oostenrijksche regeering heeft een speciaal directoraat voor de brandstofvoor ziening ingesteld met het oog op het ramp spoedige tekort in de voorziening van elec triciteit en in het algemeen van brandstof. Het Weensche tramnet wordt gedurende zeven uur per dag stilgelegd. De electrici- 4 Dooden bij auto-ongeluk Gistermiddag had op den grooten weg MeppelHoogeveen een ernstig auto-onge luk plaats, waarbij vier personen het leven lieten De gebroeders W., G. D. en E. B.. af komstig uit Ter Apel, kwamen, in het dorp je De Wijk met hun vrachtwagen in botsing met een van de tegenovergestelde richting Barge en mr. J. Slagter, prof. dr. H. vari komende bus van de Eerste Drentsche de 'Waal, wnd. directeur van de Laken- Mih. Gielen bezoekt de Molententoonstelling Leiden De tentoonstelling „Kent gij onze mo lens?" in het museum de Lakenhal, die zich in de groote belangstelling van het publiek mag verheugen, had de eer Vrij dagmiddag Z.E. den Minister van O., K. en W. Gielen, vergezeld van den admi nistrateur van zfjn ministerie, mr. J. K. van der Haagen, onder haar bezoekers te tellen. Z.Exc. werd: ontvangen door den bur gemeester van Leiden als "voorzitter van de Lakenhalcbmimdssie, door de twee oud ste leden dezer comimissie prof. J. A. J. Tramweg Maatschappij. De vier inzittenden uit den vrachtwagen werden op slag/ ge dood, de passagiers uit de autobus kwamen er met verwondingen af. Omstreeks half acht gisteravond had in de Batafabrieken te Best een geweldige ontploffing plaats, waarschijnlijk ontstaan in een chemisch magazijn. Een steekvlam kwam boven het dak uit, met het gevolg dat een flinke brand ontstond in enkele op slagplaatsen. De eigenlijke fabriek bleef gespaard. De brandweer was met groot ma terieel aanwezig, zoowel van de Batafabriek zelf, als de Eindhovensche en de Philips brandweer. Om ongeveer half elf was het grootste gevaar voor uitbreiding van de brand geweken'. Reeds direct nadat de brand was ontdekt, ontstond een geweldige vuurzee, die woed de in de magazijnen, waarin zoolleder, tex tiel en chemicaliën waren opgeslagen. De brandweer kon niet verhinderen, dat de bovengenoemde voorraden geheel verloren gingen. Een gevolg van deze brand zal een ernstige terugslag zijn op de schoen- en rubberfabrieken, die door het verloren gaan der grondstoffen korten of langeren tijd zullen moeten worden stil gelegd. De totale schade, die voor verzekering wordt gedekt, wordt geschat op ongeveer een millioen gulden. MEER GEDISTILLEERD Ook voor niet-ingeschrevenen? Met ingang van 1 November zullen de kleinhandelaren een toewijzing gedistil leerd krijgen van 75 pet. i.p.v. 50 pet. van hun vooroorlogschen omzet. Het is evenwel nog niet zeker of deze verhooging gebruikt zal worden om de tot dusver ingeschreven consumenten meer toe te kennen, dan wel om nieuwe klanten in te laten schrijven, aldus de „Nieuwe Courant". hal, alsmede door twee leden van die ten toonstellingscommissie, de heeren C- Vis ser en A. Bicker Caarten. De heer Visser leidde den minister langs de verschillende molenmodellcn en gaf een technische uiteenzetting van hun werking. Met groote belangstelling hoor de de minister een en ander aan en be wees door nadere vragen hoe zeer zijn interesse naar onze oud-Hollandsahe mo lens uitgaat. De heer Bicker Caarten gaf vervolgens een uiteenzetting aan de hand van grafieken over de beteekenis van den windmolen voor ons land in het verleden en heden. Hij leidde den mi nister in in de literatuur, die er in den loop der tijtden over windmolens is ont staan en deelde hem belangwekkende bijzonderheden over d^ folklore van de molens mede. Na afloop van het tentoonstaellingsbë- zoek maakte de minister een rondgang door het museum, waarbij hem de meest prominente stukken van de Lakenhal door de assistente, mej. M. van Hasselt, werden toegelicht. Daarna heeft de minister, zooals ver nield, een bezoek gebracht aan het St. Fran- ciscus Liefdewerk. Koning George in Grieken land teruggekeerd In de kathedraal van Athene heeft de te ruggekeerde Griekscho koning Zaterdag een plechtige dankdienst bijgewoond. Daarna begaf de koning zich naar het Grondwetplein, waar duizenden hem met donderend gejuich begroeten. Voor 't volk stonden tal van detachementen van ieder regiment van het Grieksche leger opge steld. Toen de koning aan den voet van het monument voor den onbekenden soldaat stond, boog en een lauwerkrans aan den voet ervan neerlegde, weerklonk trompet geschal. Nadien werd het Grieksche volks lied gespeeld, waarop een minuten-lange stilte volgde. In een radio-rede, welke Zaterdagavond door radio-Athene werd uitgezonden, heeft koning George verklaard: „Ik verzeker u vari mijn verlangen, het volk vereenigd te zien en aldus in staat om de moeilijke om standigheden te trotseeren. In vereeniging zullen wij allen met dezelfde beslistheid, welke wij toonden bij onzen strijd, de nieuwe moeilijke problemen trotseeren, welke ons door de internationale werke lijkheid worden opgelegd. Ik zal al mijn krachten tot dit doel aanwenden, binnen de grenzen van de democratische en parle mentaire werkwijze". De koning zal de eerste bijeenkomst van de tweede zitting van het Grieksche parle ment, op 1 October aanstaande, bijwonen, om de afgevaardigden van het volk te kun nen begroeten. Tsaldaris, die het ontslag van zyn kabi net heeft aangeboden, is opnieuw met de vorming van een nieuwe regeering belast. Hij heeft verklaard, dat hij pogingen zou ondernemen tot het vormen van een coali tie-regeering. CONTROLE OP PRODUCTIE VAN ATOOMENERGIE UITERST MOEILIJK. De wetenschappelijk-technische sub commissie van de commissie voor de atoom energie van de Vereenigde Naties heeft een rapport gepubliceerd, waarin zij er den na druk op legt, hoe moeilijk de controle op de productie vr.n atoom-energie is. Het win nen en produceeren van thorium en ura- niumproducten kan geschieden in fabrie ken, die ver van de mijnen verwijderd zijn, zooals in Canada. De installaties voor het vervaardigen van atoomwapens zijn be trekkelijk klein en men heeft betrekkelijk weinig tijd noodig voor het vervaardigen der wapens. Tevens bestaat het gevaar, dat in oorlogstijd de vijand zich meester kan maken van geconcentreerde grondstoffen voor atoom-energie. WEER TWEE VLIEGRAMPEN. Bij Glasgow is een Schotsch pasagiers- vliegtuig in den mist tegen een heuvel ge vlogen: zeven dooden. In de omgeving van Rio de Janeiro is een vliegtuig dooor den bliksem getroffen en neergestort De uit 4 koppen bestaande be manning en 21 passagiers kwamen om het leven. BINNENLAND. Op de bloemententoonstelling te New. York vormden de Nederlandsche dahlia's een speciale attractie. Zij waren gesneden over de oceaan verzonden door gebr. de Ruyter te Oegstgeest. De kweekers ont vingen een gouden medaille met certificaat. De Amerikaanschc schoenen zullen, naar het zich laat aanzien, pas over enkele weken door de winkeliers kunnen worden verkocht. Te Utrecht is een granaat in een N. S. B.-sigarenwinkel geworpen. De schade is gering. De Spoorwegen hebben in de week van 4—10 Aug. niet minder dan 1.078.000 reizigers vervoerd. Een krachttoer! De begrooting van Nijmegen wijst voor den gewonen dienst een tekort aan van 3 millioen en 3 ton. In een steengroeve bij Maastricht is een opzichter door vallenden steen getrof fen en gedood. Te Heemstede is het lijk van een vierjarig jongetje, dat vermist werd ge vonden in een vijver in de buurt. De doodstraf is geëischt tegen den landwachter C. H. uit Montfoort, die onge veer 100 personen heeft omgebracht. Bij het stappen op een in beweging zijnde tram is te Drachten een jongeman gevallen, overreden en gedood. Te Rotterdam is een fietsende jongen ender een auto geraakt en gedood. BUITENLAND. De Amerikaansche militaire autoritei ten hebben hun goedkeuring gehecht aan etn amnestie, waarbij alle Duitschers. die om politieke redenen waren gearresteerd en die na 1 Jan. 1919 geboren zyn, wor den vrijgelaten. Zeven schepen met Italiaanscnc immi granten zijn in Tripolis aangekomen. De Tripolitaansrtie Arabieren hebben een pro. te.= tstaking Van één dag gehouden, omdat de Britsche autoritaiten de ontscheping van de Italianen hebben toegestaan. De staking der Fransche bankbedien den is opgeheven. Zij zullen een voorloo- pige toelage ontvangen. In dc buurt van Drama (Thracië) zijn drie massagraven ontdekt van personen, die tijdens de bezetting van Burgaiije in 1941 den dood vonden. ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO g Gedurende het grootste deel van den g dag mistig of zwaar bewolkt op som- 5 c mige plaatsen, tijdelijk doorbrekende o o zon, geen neerslag van beteekenis. o Zwakke wind, weinig verandering van temperatuur. g ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1