2>e CcicbcheSoivtcmt Vredesconferentie eindigt 15 October Wapenstilstandpespreking uitgesteld Geen verandering in de loonpolitiek Terugkeer naar normale toestanden OP KORTE GOLF VRIJDAG 27 SEPT. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 10.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10896 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WIL MER Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. ^ISTERENAVOND is de Vredesconferen tie van Parijs in plenaire zitting bijeenge komen, onder voorzitterschap van den Amerikaanschen minister van buitenland- sche zaken, James Byrnes. In zijn openings toespraak zeide Byrnes o.m. „Reeds twee maanden lang zijn wij aan het confereeren en al dien tijd heeft er groote vrijheid van debat bestaan. Ik dank, dat gij allen het er mede eens zijt, dat wij thans moeten po gen het wérk van de conferentie te verge makkelijken, wanneer wij het werk willen besluiten voordat de alg. vergadering van de V.N. bijeenkomt". Voorstel der Groote Vier aangenomen Na Byrnes hield Kar del j, de Joegoslavi sche afgevaardigde, een lange, van te voren klaargemaakte in het Russisch gestelde re de. Byrnes onderbrak de voorlezing van die rede, om te vragen of Kardelj een voor stel betreffende de aanbevelingen van den raad van ministers wilde indienen. De Oekrainsche gedelegeerde probeerde verschillende malen vanuit de vergadering het woord te nemen. Byrnes maakte ge bruik van zijn voorzittershamer en vervol gens van de bel om den gedelegeerde tot de orde te roepen. „De voorzitter leidt de vergadering", aldus zeide Byrnes, en hij voegde er aan toe, dat hij er op stond de parlementaire procedure te handhaven. Nader werd het duidelijk, dat Kardelj be oogde de kwestie van de Grieksch-Albanee- sche grens te berde te brengen. Byrnes bleef er op staan, dat de discussies beperkt zouden blijven bij de voorstellen van de ministers van buitenlandsche zaken om trent bespoediging van de conferentie. Baranofski, de Oekrainsche gedelegeer- De aflevering van suiker Het inwisselen van de thans loopende suikerbonnen, waarbij ook de tweede bon van 500 gram extra, stelt hooge eischen aan de bevoorrading der detaillisten. Juist in deze weken valt de overschakeling van de geïmporteerde ruwe suiker op die, welke uit eigen productie verkregen wordt. Hoewel iedereen 'er verzekerd van kan zijn, dat hij het hem toekomende rant soen zal ontvangen, - zal hier en daar de af levering niet onmiddellijk in vollen om vang kunnen geschieden, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede. DOUANE-RECHERCHE ACHTERHAALT DEVIEZENZWENDEL. In een persconferentie, belegd door de Nederlandsche Bank en de doaune-recher che, is de pers ingelicht over een zeer ge raffineerde deviezenzwen/del. Het betrof hier een „affaire" tusschen Nederland en Zwitserland, en, hoewel de recherche snel heeft kunnen ingrijpen, is er toch nog in drie maanden tijd voor ruim drie en halve ton omgezet. De hoofddaders, J. C. A. Heimlich en N. C. F. Jibben, hadden tezamen met Zwit- sersche bankiers een soort „illegaal" clae- ringskantoor gemaakt. In Zwitserland wer den vorderingen op Nederland en in Ne derland vorderingen op Zwitserland verza meld en de onderlinge zaken weiden per brief of zelfs per telefoon afgehandeld. In Nederland verleenden daarbij de arbitra- ganten J. S. Zwart, J. D. van Bienen en J. Ja da Costa hun medewerking. Bij de briefwisseling werd gebruik gemaakt van een onschuldig lijkende code. Omstreeks 15 Augustus werd de eerste arrestatie in deze zaak verricht en spoe dig volgden er meer. De vijf reeds genoemde verdachten zijn vastgehouden en zullen zich op 22 Octo- bera.s. voor den bijzonderen economischen politierechter te Amsterdam moeten ver antwoorden. Er zijn evenwel bij deze zaak nog anderen betrokken, die, nadat zij ver hoord waren, weer in vrijheid zijn gesteld. Voor een deel was het tegoed, dat de heeren in ons land hadden gevormd, af komstig van Nederlandsche bankbiljetten, die goedkoop in Zwitserland waren opge kocht en clandestien naar Nederl. waren overgebracht, van geld dus dat eerst door vacantiegangers en zakenlieden naar Zwit serland was gesmokkeld en daar ver be neden den officieelen koers in francs was omgezet. Hoe groot het verlies is, dat de Staat der Nederlanden hierbij heeft ge leden, is moeilijk te overzien. Toen de heeren in de val liepen, waren ze juist drie maanden bezig en hadden zij, voorzoover kon worden nagegaan, voor ruim 3 V« ton zaken gedaan. Deze zwendel had kunnen uitgroeien tot een millioenen- zaak, indien de Ned. Bank en de Douane- recherchedienst niet zoo spoedig hadden in gegrepen. OUD-BURGEMEESTER VAN ROERMOND BUITEN VERVOLGING GESTELD. De procureur-fiscaal van het Bijz. Ge rechtshof te Den Bosch maakt bekend, dat tegen den oud-burgemeester van Roer mond, den oud-min. mr. P. J. Reymer, geen strafvervolging zal worden ingesteld ter zake van feiten en gedragingen tijdens de bezetting. Dr. G. J. B. A. Janssens, psychiater, wo nende te Vught, heeft op last der justitie een psychologisch onderzoek ingesteld en kwam tot de conclusie dat bij mr. Reymer zonder twijfel moet worden gespróken van krankzinnigheid, welke krankzinnigheid, zij het in minder^ mate, ook heeft bestaan tijdens de bezetting. Mr. Reymer verblijft in het Gesticht .„Voorburg" te Vught. NIEUWE WIJZE VAN ,.TE VONDELING LEGGEN." Een heer, die gistermiddag in de Laires- sestraat te Amsterdam, argeloos op de tram stond te wachten, zag een man met een kind aan de hand naar zich toekomen, die hem vroeg of hij even op de kleine wilde passen. De heer verklaarde zich daartoe bereid, waarop de man plotseling op de juist passeerende lijn 16 sprong en zijn helper met het meisje liet staan. Het slachtoffer is daarop naar de kinderpolitie getogen om het onverwachte geschenk weer kwijt te raken. Het kind, een 4-jarig meis je, beweert Tiny Lemeier te heeten en met haar moeder in de Albert Cuypstraat te wonen, maar de recherche is er met deze gegevens nog niet in geslaagd de herkomst van he,t kind op te sporen. de die op de plaats voor Molotof zat riep vanuit de zaal dat hij zijn opmerkingen vertaald wilde hebben. Bymes interrumpeerde: „Wanneer een lid spreekt, behoort hij te gaan staan en niet van zijn stoel af te spreken". Hij nam verder geen notitie van den Oekrainschen afgevaardigde en verleende het woord aan Kardelj, die voortging met voorlezing van zijn rede. Kardelj verklaarde dan, dat het besluit van de plenaire zitting van 30 Augustus, om een Grieksch voorstel inzake de betrek kingen met Albanië te hooren, stilzwijgend op zij gezet was. Nadat Kardelj was uitgesproken wees Byrnes er op, dat de bijeenkomst bedoeld was voor besprekingen van de procedure kwestie van bespoediging der conferentie. De secretaris-generaal overhandigde daarop den voorzitter een nota, waarin werd medegedeeld, dat de Grieksche dele gatie bereid was haar voorstel tot een be spreking in te trekken, teneinde het werk van de plenaire zitting te vergemakkelij ken. De secretaris-generaal van de confe rentie deed daarna voorlezing van het voor stel van de „groote vier" ter vaststelling van 5 October als uitersten datum voor be ëindiging van het werk der commissies van 15 October voor voltooiing van het werk door de plenaire vergadering. Dit voorstel werd zonder discussie aanvaard. In Engeland worden momeniteel proeven genomen met een staartloos vliegtuig, de De Havilland 108, „De Zwaluw", met straal aandrijving. Tijdens de proef vlucht werd reeds een snelheid van meer dan 616 tmijl per uur bereikt. Men verwacht, dat de „Zwaluw" binnen kort een aanval zal doen op het op naam van de Gloster Me teor staande wereld record. „De ZwaluW' wordt voor den start gereed gemaakt. r\E BESPREKINGEN over wapenstilstand, die op 20 September waren uitgesteld, U zijn gisterenochtend te Batavia hervat, doch nadat zij een half uur hadden ge duurd, werden zij wederom uitgesteld. De delegaties konden niet tot overeenstem ming komen over de vraag of zij al dan niet bevoegd waren bepaalde punten, die naar voren kwamen, te bespreken. Beide delegaties zullen de aangelegenheid aan hoogere autoriteiten voorleggen. Sjarifoedin heeft in een radiorede mede- deeling gedaan van de voorwaarden, onder welke de republikeinen bereid zouden zijn de vijandelijkheden te staken. a) Een wapenstilstand voor geheel In donesië. b) De onmiddellijke opschorting van het transport van Nederlandsche troepen nrar Indonesië. c) De staking van de blokkade te land, ter zee en in de lucht. Overleg over prijspolitiek voortgezet Naar „Trouw' verneemt, heeft de minis terraad zich in een Maandag jl. gehouden zitting beziggehouden met het vraagstuk van loonen en prijzen. Over den inhoud is men het eens geworden. Daarbij staat vast dat er in de loonpolitiek geen veranderin-i gen op korten termijn te verwachten zijn r.a de aanvaarding van het consumenten- crediet en de uitbreiding van den kinder bijslag. Over de prijspolitiek wordt het overleg voortgezet. De regeering zal, ten einde prijsverla ging te bereiken, overgaan tot de invoering van het z.g.n. utility-systeem, o.a. voor textiel, schoenen, husihoudelijke artike len, hout, glas en aardewerk. Van deze uti- lity-goederen stelt de regeering den maxi- mum-eindprijs vast, die zoo laag mogelijk zal zijn. De handelsmarges zullen worden herzien; in sommige branches zal men er naar streven een verlaging van 10 te bereiken. Overleg is nog gaande over de artikelen, die niet tot het noodzakelijk levensonderhoud behooren en dus niet tot de utility-goederen. WAT IS: UTILITY? Zooals wij in het bovenstaande lezen wil de regeering het utiltiy-systeem invoeren. Wat is dat? Utility beteekent: nut, nuttigheid of nut tig ding. Volgens dit systeem mogen b.v. de tex tielfabrikanten in Engeland slechts bepaal de stoffen maken van voorgeschreven sa menstelling, volgens bepaalde patronen alles onder toewijzing en tegen streng ge controleerde prijzen. Vastgesteld werd ver- CONSUMENTENCREDIET. In de Staatscourant van gisteren zijn verschenen de eerste uitvoeringsbeschik kingen ingevolge de wet op het consumen- tencrediet, waarbij de ministers van finan ciën en sociale zaken voorschriften vast stellen overeenkomstig welke credieten worden toegezegd, verleend en afgewik keld, en nadere voorschriften omtrent de samenstelling en de taak van de zooge naamde districtsraden. Er wordt o. m. op gewezen, dat de termijn, binnen welken een aanvrage voor crediet moet zijn inge diend, op 9 November 1946 eindigt. DE A.S. HEFFING INEENS. De heffing ineens, v^elke tezamen met de vermogensaanwasbelasting de milliarden moët opbrengen om onze staatsschuld tot eenigszins nonmale proporties terug te brengen, zal, aldus de „Volkskrant", zeer zwaar zijn. Naar verluidt zal de heffing voor vermogens boven de 200.000 guldien niet minder dan 30 pet. bedragen. De eer ste 15.000 gulden zal vrij blijven, voor de bedragen tusschen 15.000 en 100.000 gulden zal 10 pet. verschuldigd zijn, van bedragen tusschen 100.000 en 200.000 gulden oploo pend 15 en 20 pet. Het wetsontwerp, dat zich reeds bij- den Raad van State bevindt, zal binnenkort bij de Tweede Kamer wor den ingediend. Aldus weet genoemd blad mede te dee- len. Voordat 'de desbetreffende wet in het Staatsblad komt, zullen de bovengenoem de percentages er wel wat anders uitzien. Dat meenen we wel te kunnen voorspellen. Gistermiddag is in den Ro tierdamschen gemeenteraad de wetfhoudersbenoeming weer aan de orde gekomen. Zooals men weet werden vier weken geleden drie le den van de Partij van den Arbeid', een communist, een R.K. en een A.R. be noemd. De beide laatsten bedankten ech ter voor deze benoeming. Toen in de raads zitting van gisteren voor de twee nog on bezette wethouderszetels weer een katho liek en een anti-revolutionnair werden ge kozen, bedankten dezen opnieuw. Bij een onmiddellijk daarop volgende stemming werden nog .twee leden van de Partij van den Aiibeid gekozen, n.l. de heer mr. G. van Walsuim en H. D. Kranenburg. Het college bestaat dus uil vijf leden van de Partij van den Arbeid en een communist, volgens: wat de fabrikanten moesten be talen, wat zij de winkeliers mochten vra gen en wat deze ten slotte het publiek mochten berekenen. Het doel van dit utility-systeem is dus niet alleen om met weinig grondstoffen en werkkrachten zooveel mogelijk te produ- ceeren, doch tevens om dat deel van het publiek te beschermen, dat niet kapitaal krachtig genoeg is, om „vooroorlogsche" goederen te koopen, of „non-utility mate riaal", waarvan de productie in kleine hoe veelheden blijft voortduren. Het is echter zoo, dat in Engeland ongeveer 75 van de goederen, die een winkelier ontvangt, utility is. Naar men verzekert is het verschil in kwaliteit tusschen utility-fabrikaten en an dere niet merkbaar. De fabrikaten zijn eenvoudig en uniform daardoor zijn ze wel van de andere te herkennen. Men heeft zelfs in Engeland, naar we vernemen, uptility-bontmantels, eenvou dig en van goedkoop soort bont. Ook zijn er utility-meubels, waarvoor uitslui tend jonggetrouwden en oorlogsslachtoffers in aanmerking komen. Sjalirir, leider der Indonesische delegatie. Welingelichte republikeinsche kringen verklaren, dat Sjahrir de Indonesische de legatie bij de Indonesisch-Nederlandsche besprekingen zal leiden, aldus het Indone sisch republikeinsche persbureau Antara. Dezelfde kringen deelen mede, dat de be sprekingen voor het einde van de maand zullen aanvangen. Sjahrir wordt hedenmid dag te Batavia verwacht. De toestand op Madoera. „De dreiging van hongersnood op Madoe ra is op het oogenblik ernstiger dan men buiten dit eiland wel denkt", zoo vertelde een Madoereesch officier, die met 200 land- genooten in prauwen naar Soerabaja was ontsnapt, aan Aneta. In sommige dessa's was 75 procent van de bevolking van honger omgekomen. Slechts de republikeinsche bestuursambte naren ontvangen rijst, doch de bevolking heeft het laatste rantsoen van 200 gram ont vangen ter gelegenheid van het Lebaran- feest op 28 Augustus. Toen is ook 15 gram suiker toegewezen. Bewoners van Oost-Java zenden rijst naar hun familieleden op Madoera; deze wordt dan opgekocht door zwarte handela ren en met enorme winst van de hand ge daan. De visscherij is door de Indonesische ma rine streng verboden. Niemand mag meer dan 3000 Japansche guldens in zijn bezit hebben: wat men daarboven heeft wordt in beslag genomen „voor de defensie van het eiland". De bevolking loopt gekleed in jute-zakken en matten. Geëvacueerden te Batavia aangekomen. Hedenmorgen om 11 uur zijn 549 geëva cueerden op het station Manggarai te Ba tavia aangekomen. De volgende trein met geëvacueerden wordt op 30 September aan staande verwacht. Naar beteren verkeerstoestand Yoor voetganger voor wielrijder voor automobilist! Ook bij het verkeer WE HEBBEN ondanks scherpe en veelal onaange naam harde bezettingsmaatregelen jarenlang in bandeloosheid verkeerd. Geen verordening, geen maat regel, geen bevel was zoo straf of 'n goed Nederlan der was er op uit om een middel tot verweer te zoeken. Maar, we waren blij, dat we weer vrij werden, vrij in den waren zin des woords. Velen hébben die vrijheid evenwel beschouwd als voortdurende ongebondenheid. Men meende te kunnen voortgaan met oneerlijkheid, met diefstal, met overtreding van alle bestaande voor schriften. Zoo iets, dan' wei-den en worden nog dagelijks de re gelen van het verkeer in ve lerlei opzicht overtreden. Bijna in geen enkel opzicht wordt zooveel ongediscipli- needheid vertoond als ten opzichte van het verkeer. Wij vonden reeds eerder gele genheid in dit verband te wijzen op de veel betere opvoeding der Engelschen, die de naleving der'ver- keersvoorsohriften als van zelfsprekend vinden, die het eenvoudig als eén deugd, als een daad van burger zin beschouwen de voor schriften van het verkeer op te volgen zonder dat er een politie-agent aan te pas komt. We moeten weer naar nor male tijden. Het mag niet meer voorkomen, dat iemand, die in overtreding is en daarop opmerkzaam wordt gemaakt, zegt: we zijn nu vrij, we leven niet meer onder de moffen-maat regelen, enz. Wanneer een burger 'n verkeersovertreder opmerk zaam maakt op zijn overtre ding, is het eerste wat deze zegt: „je hebt er niets mee te maken" of „je bent geen politie-agent". Dezer dagen maakten we nog zoo'n on schuldig geval mee, toen 'n wielrijder op het kruispunt bij de Gijselaarsbank rustig met zijn rijwiel van het Noordeinde naar het Kort Rapenburg liep over het trottoir, n.b. nog links ook, alleen om niet voor het stop licht behoorlijk te wach ten. Het moet daarmee uit zijn voortaan! Van nu of weer discipline bij het verkeer, voor wiel- rijidier, voor automobilist, voor voetganger! Waar mo gelijk zullen wij er aan me dewerken het publiek op te voeden tot naleving der ver_ keersregelen. Voor voetgangers! De voetganger dient een straat recht over te steken na zich overtuigd te hebben het ver keer en ook zichzelf niet in gevaar te kunnen brengen. De voetganger moet rechts houden en vooral niet zon der noodzaak op den rijweg loopen. Wanneer een wiel rijder op een trottoir zou rij den, zou hij er afgeknikkerd wordenHet verkeer op den weg zou hetzelfde kun nen doen met een voetgan ger, die maar rustig op den rijweg wandelt. Voor wielrijders! De wiel rijder dient zooveel mogelijk rechts te houden, rechts door een bocht te gaan, verkeers- teekens te geven, een wit spatbord aan zijn rijwiel te hebben, en ten slotte de voorgeschreven verlichting 's avonds te voeren. Het is in het algemeen belang! Als men daartegen aanvoert, dat men vorig jaar wel zonder verlichting kon en mocht rij den, dan moet daar tegen over gezegd wonden, dat het verkeer nu weer veel inten ser is geworden, dat de duis. ternis 's avonds weer vroeg invalt en dat.... de ver keersmaatregelen, dus ook de verlichtingsvoorschriften gegeven worden ook voor het welzijn van den over treder! Men mag zeggen, dat de aanschaffing van een dynamo geld kostmaar de opname in een ziekenhuis is ook duur eneen men- schenleven is kostbaar! Geeft men niet om eigen le ven, dan behoort men ten minste dat van anderén te eerbiedigen. Dus verlichting op het rij wiel en een rood lichtje van achteren en.... dit ook brandend! De politie zal wederom streng hiertegen gaan optre. den. Bekeuringen vallen er onherroepelijk, indien iemand! zonder noodzaak in overtreding is. Wanneer iemand op zijn rijwiel ook maar één luchtband heeft kan hij verlichting voeren! Voor den automobilist! Op straffe van bekeuring zal de automobilist een goede ver lichting moeten voeren. Het parkeeren zonder verlichting is verboden. Auto's mogen niet buiten een straal van 30 M. der straatverlichting zon der licht staan. Er mag niet geparkeerd wordèn op nau we wegen, in bochten of binnen 10 M. van den hoek van een straat, noch bij hal teborden van bus of traan, bij verkeersheuvels of bij railverkeer. Ten slotte de stoplichten! Wanneer het gele stoplicht brandt, dient men te stop pen, want geel lichit buiten de stoplijn beteekent rood licht. Wij gelooven niet iets ver_ geten te hebben. De wegge bruikers zullen er hun voor deel mee kunnen doen en.... de politie zal toezien en op treden! Daar kan men zich van verzekerd houden. Het vonnis der volkeren Opnieuw telt Neurenberg de dagen af en dtimaal zal het niet vergeefs zijn, daar het gerecht heeft doen aankondigen, dat nieuw uitstel, waarover nog in liet begin dezer week gesproken werd, niet overwogen wordt. Er heeracht in het Neurenbergsche ge rechtsgebouw thans een spanning, die men als het ware met den dag kan zien toene men. Deze stad behoort tot de treurigste en droefgeestigste in Duitschland. Men ziet vrijwel overal in dit land meer teekenen van nieuw leven dan hier, waar het oordeel over het verlreden wordt geveld. Terwijl in Neurenberg recht wordt ge sproken over de leiders van Duitschland lijkt het, alsof de historie haar vonnis vol trekt aan het geheele Duitsche volk. Er zijn te Neurenberg vele gissingen omtrent het oordeel dat Maandag en Dinsdag wellicht eischt het nog een derden dag zal worden uitgesproken. Verwachtingen omtrent de vraag, hoevelen en wie de hoogste straf zullen ontgaan, loopen sterk uiteen. Maar van één ding is ieder, die het proces gevolgd heef, bij voorbaat over tuigd: nl. dat van dit gerecht geen ander vonnis kan worden verwacht, dan een, dat gegrond is op de hoogste principes van het recht. DE GAULLE PRESIDENT? Volgens de diplomatdeken redacteur van de „Liberation" schijnt het zeker te zijn, diat generaal de Gaulle de functie van pre sident der Fransche republiek zal aanvaar den. „In ieder geval", aldus de Liberation, „schijnt men niet te kunnen ontkennen, dat generaal de Gaulle beredd is de be voegdheden van president der republiek op zich te nemen. De Gaulle is van meening, dat de omstandigheden, zoowel in het bin nenland als buitenland over enkele maan den zoodanig zullen zijn, dat men hem tot staatshoofd zal benoemen. De generaal zal zich niet aan „zijn historische zending" onttrekken". DE FRANSCHE GRONDWET. De comimisise der Fransche partijleidere heeft volledige overeenstemming bereikt ten aanzien van het gewijzigde ontwerp der Grondwet voor de vierde Fransche re publiek, aldus werd gistermiddag van ge zaghebbende zijde te Parijs vernomen. Het ontwerp gaat thans naar de Grond wetscommissie, welke het moet gereed ma ken voor aanbieding aan de voltallige ver gadering. BINNENLAND. Dr. H. Kramers, lid van de Commis sie voor de Aatoom-energic in de Ver. Na ties, is benoemd tot extern hoogleeraar aan de Columlbia-Universitei't. In het bestuur van de Ver. van Reini gingsdirecteuren is o.m. gekozen de heer J. H. de Jong, alhier. Op het congTes van de N.R.K. Stu- cadoorsbond te Maastricht is het ontwerp- landelijk collectief contract behandeld. Dë benizneprijs is met ingang van 1 October van 20 op 19 vent per liter ver laagd. De auto van minister van Maarseveen is gisteren bij Utrecht aangereden, toen een andere auto wilde voorgaan. De auto werd licht beschadigd en er waren geen persoon lijke ongelukken. Een ernstige ontploffing in de koper- gieterij van de firma Meyer en Stegmann te Schiedam heeft het leven gekost aan een gietersbaas. Vermoedelijk was in het ma teriaal van den smeltketel een projectiel. Toen padvinders op de Koningskade te 's-Gravenhage aan het spelen waren, is een hunner onder de tram geraakt en ge dood. BUITENLAND. Koning George van Griekenland zal Zaterdag naar Athene terugkeeren. De politie heeft verscheidene voorzorgsmaat regelen getroffen. Ex-koningin Marie José van Italië gaat in Zwitserland een bezoek brengen aan haar broer, koning Leopold HI van België. Te Ostende is een geheimzinnig pro jectiel neergekomen. De overblijfselen worden aan een onderzoek onderworpen. MINISTER VAN KLEFFENS NAAR NEDERLAND. De heer Van Kleffens, minister zonder portefeuille, zal voor de opening van de assemble der Vereenigde Naties een be zoek aan Nederland brengen, teneinde contact op te nemen met zijn ambtgenoo- ten. TWEE BATALJONS NAAR INDIë VERTROKKEN. Donderdagmiddag is van Rotterdam uit naar Indië vertrokken het s.s. „Kota Agoeng" van den Rotte rdamschen Lloyd. Het schip brengt het derde bataljon van het 3e reg. infanterie en het derde batal jon van het 5e reg. infanterie naar So- rabaja. Er zijn twee katholieke aalmoezeniers en een protestantsche veldprediker meege reisd. De inrichting van de boot is uitstekend. Er is gezorgldi voor zeer goede slaapgele genheden, een uitgebreide medische dienst, een bioscoopzaal, enz. Op ons bureau ligt ter inzage de passagierslijst van h)et m.s. „Volem- dam", vermoedelijk 3 Oct. te Rotter dam aankomend. noooo WEERSVERWACHTING 0 g tot Zaterdagavond: g Plaatselijk ochtendmist, overigens l 5 overdrijvende wolkenbanken, hier en 8 daar met regen en op enkele plaatsen 8 zelfs met wat onweer. Zwakke tot ma- g tige wind tusschen Z.-W. en Z.-O. S ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1