SeCoicbckeSoivïcmt Echec van de communisten in de Tweede Kamer Welke schade moet Italië betalen Mgr. Stepinac en de waarheid. DONDERDAG 26 SEPT. 46 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10895 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting .,De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. V Bij ,een zilveren jubileum GISTEREN heeft het Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gra- venhage zijn zilveren jubileum gevierd. En met het Bureau zijn voortreffelijke direc teur en acht van diens bekwame medewer kers. Wij kunnen den arbeid van dit Bureau moeilijk genoeg waardeeren. Het heeft talloozen raad en voorlichting geschonken; het is niet slechts den besturen van katholieke scholen, maar ook de regee ring een zeer gewaardeerde en feitelijk on misbare steun geweest in allerlei op te los sen kwesties op het terrein van het onder wijs. Dank zij de wijze tact van den leider van het Bureau is het katholieke onderwijs in de oorlogsjaren niet gevallen onder den moker van den bezetter. In een paar woor den constateeren wij hier een feit van on schatbare waarde, vrucht van een verlicht beleid. De directeur mgr. dr. Verhoeven kon gisteren getuigen, dat nergens ter wereld de rechten van ouders en Kerk op het on derwijs zóó volkomen in de practijk woi-den geëerbiedigd, als in ons vaderland. Dat het Bureau een grooten invloed heeft uitge oefend, om dezen rechtstoestand te ver krijgen en te behouden, moet een ieder dui delijk zijn en moet voor o.ns allen een re den zijn voor intense dankbaarheid! Wij willen niet zijn lof trompetters van den verleden tijd in dien zin, dat wij alles uit den voorbijen tijd prijzen in tegenstel ling met wat heden gebeurt. Maar wij wil len en wij moeten wel dankbaar waardeeren den vruchtbaren, zegenrijken arbeid in het verleden verricht, waarvan wij nu de vruchten plukken. En die waar deering zij hier gebracht aan allen, die door hun politieken arbeid de gelijkstelling voor een zeer groot deel van openbaar en bij zonder onderwijs hebben tot stand weten te brengen op een wijze, die aan eischen van recht en billijkheid voldoet. Wat de twee uitersten van het onderwijs betreft: hooger onderwijs en bewaarschoolonderwijs zijn onze gerechtvaardigde verlangens nog niet ingewilligd: hier moet nog aan de eischen, die wij mogen en moeten stellen, door de regeering worden tegemoet geko men. Zooals echter gemeld, heeft de huidige minister van onderwijs medegedeeld, voor de katholieke hoogeschoolen te Nijmegen en te Tilburg een subsidie te zullen voor stellen, waardoor wij weer een stap verder zouden zijn naar de algeheele financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. De voorstanders van het bijzonder onder wijs vragen geen gunst, maar recht. Doch voor de verwerving van dat recht is gestre den moeten worden. Dat bij het zilveren feest van het Katholiek Onderwijsbureau de groote onderwijskampioen uit het verle den baron van Wijnbergen tegenwoordig kon zijn, stemt ons tot voldoening en blijd schap. Wij besluiten met den wensch. dat de ka tholieken door goed, goed. katholiek onder wijs de vruchten van de financieele gelijk stelling en subsidies uit de overheidskas sen mogen plukken tot zegen van het va derland. De stakingen p ISTEREN heeft de stakingsepidemie nog hier en daar nagewerkt: in Delft, Velsen en ook in Leiden is een ééndags- staking uitgebroken bij de kettingfabriek der Ned. Grofsmederij. Men is er in ons land algemeen over eens, dat deze methode van dwang-wil- len-uitoefenen op de regeering moet wor den veroordeeld. In de pers staat de Waar heid alleen! Ook geheel afgezien van het motief voor dje stakingen, zijn deze een daad van ter reur, waarvoor geen enkele regeering ook maar een haar breed mag wijken. En wat het motief betreft zeer te recht zegt het partijbestuur van de Partij van den Arbeid in een manifest o.m.: De voorstelling, regelmatig door de C.P.N. gewekt, als zouden de troepen gebruikt worden tot het voeren van een kolonialen oorlog, is een bewust lugenachtige voorstelling. De onrust, die door de stakingsactie wordt ge wekt en de daaraan door „De Waar- heidT' verbonden eisoh van het aftre den der regeering-Beel, zijn slechts geschikt om de reactionnaire krach ten te versterken. Intusschen heeft het terroristisch optre- deiv geen invloed gehad op degenen, die naar Indië vertrekken. De ..Boissevain" is normaal en rustig uitgevaren met een klei. ne 3000 man van de 7-December Divisie; Zaterdag en volgende week Donderdag zal er weer een schip uitvaren. En gisteren is in d Tweede Kamer een communistische motie, dlie zich achter de stakers stelde, verworpen met 50 tegen 10 stemmen. Wij zijn het met de „Volkskrant" eens, dat het héél jammer is, dat er nu nu wéér! zooveel leden abesnt waren, en vooral katholieken. Het had een stem ming van 90 tegen 10 moeten zijn! Namens de Partij v- d. Arbeid heeft vooral de heer Vorrink duidelijk gespro ken. Hier trad heel duidelijk in het licht het verschil tusschen de P. v. d'. A. in de Kamer, die zich tegen de communisten verzet, en de houding van de P. v. d. A. b.v. in gemeenteraden, waar men den com munisten in het gevlei wil komen! DUITSCHE KERKEN KRIJGEN KLOKKEN TERUG. Vele duizenden klokken, die thans nabij Hamburg in de Britsche zone zijn opge slagen, zullen, naar gemeld wordt, zoo spoe dig mogelijk aan de kerken in Duitschland worden terug gegeven. Ongeveer 6000 klok ken werden op bevel van de nazi-autoritei ten weggehaald en opgeslagen om te wor den omgesmolten. Vele zijn verdwenen, maar een groot aantal is nog intact. Wij zouden bij dit bericht bescheiden willen opmerken, dat er in Nederland ook nog heel wat kerken zijn, wier torens stom zijn. r\E VERGADERING VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL bracht gistermiddag de interpellatie van den heer Wagenaar (C.P.N.) over de gebeurtenissen te Amsterdam rondom de verscheping van de 7-Decemlber-divisie naar Ned.-Indië. Het is een groot échèc geworden voor de communisten, omdat, al dus prof Romme (K.V.P.), deze interpellatie werkte als een boemerang, die terug keert tot dengene, die het wapen wegslingert. Communisten staan alleen Vier communistische afgevaardigden hebben een motie verdedigd, die de inter pellatie-Wagenaar besloot en die is ver worpen met 50 tegen 10 stemmen. Den heer Wagenaar (C.P.) die het op treden van de Aimsterdamsche en de mi litaire politie aldaar laakte, werd door de ministers Beel en Fievez kalm beantwoofd. De regeering ziet de vrijheid van mee- ningsuiting, zooals deze in de grondrwet is vastgelegd, als een van de grondpijlers van onze vrijheid, aldus minister Beel. Even wel deze vrijheid is niet onbeperkt, doch geregeld in de wet. Tegen ordeverstoring moet met beleid en met kracht worden op getreden. In Amsterdam hadden de orde verstoringen een onbelangrijk karakter en het optreden van de politie was juist. Er is na een drievoudige sompratie gebruik gemaakt van de wapenen. Er viel een schot. De gemeentepolitie gebruikte de vuurwapenen niet, doch, was dit wel het geval geweest, dan zou het gerechtvaardigd geweest zijn. De uiteenzetting van den mi nister van Overzeesche Gebiedsdeelen, voor de radio is uitgesproken in overleg met de regeering in haar geheel. Het beleid ten aanzien van Indonesië en de troepenver- sohepingen wordt gedragen door de over- groote meerderheid van het volk. De re geering zal zich niet van haar gedragslijn laten afbrengen. De minister van Oorlog, de heer Fievez, sloot zich in een hierop volgend betoog in het algemeen bij den minister-president aan. Direct nad§t het schot Zaterdagavond gevallen was, heeft de betrokken comman dant van het detachement marechaussee, dat naar Amsterdam was gezonden, een onderzoek ingesteld. Het bleek dat door de politiemannen niet geschoten was en het schot kwam van on der den wagen. Het trof een gearresteer den militair en een burger. De burger over leed later. Spr. achtte de politie voor dit gebeurde niet verantwoordelijk. De verantwoorde lijkheid komt neer op hen, dlie tot deze de- SCHUMACHER OVER DUITSCHLANDS GRENZEN. Kurt Schumacher, de voorzitter van de sociaal-democratische partij in West- Duitschland, heeft in een rede te Keulen verklaard, dat zijn partij met vredelieven de middelen zou vechten voor eiken duim Duitschen grond „omdat elke natie vol doende ruimte om te ademen noodig heeft". Tegenover de bewering van Molotof in Pa rijs, dat Duitschlands grens in het Oosten definitief is, moeten wij aldus Schuma cher verklaren, dat noch Duitschland, noch Europa in leven kan blijven zonder de graanschuur in het Oosten. Anderzijds kan de sociaal-democratische partij het niet rustig opnemen, wanneer Byrnes zegt, dat het Saargebied aan Frankrijk aangeboden moet worden. Wij vragen voor de bevol king van het Saargebied hetzelfde recht als aan anderevolken wordt toegestaan, na melijk over hun eigen lot te mogen beslis sen." Schumacher deed verder een beroep op Nederland en Denemarken om ,.de atmos feer in Duitschland niet nog verder te ver giftigen omderwille van enkele hectaren Duitschen grond." De jonge republiek van Weimar na den eersten wereldoorlog, al dus zeide hij, ging ten onder doordat men haar geen politieke successen gunde. monstraties hebben aangespoord. De heer Wagenaar hekelde hierna in felle bewoordingen het antwoord van de ministers. De Comm. interrumpeerden onder de re devoeringen van de heeren v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.), Schouten (A.R.), Vor- ring (P. v. d. A.), Romme (K.V.P.) en Ti- lanus C.H.). Het gaat hier, aldus de heer v. d. Goes, als in Duitschland met de nazi's voor 1933, die relletjes verwekten, om daar. na over deze relletjes te rébelleeren. De Nederlandsche schrijfwijze. Behalve de motie-Wagenaar behandelde de Tweede Kamer gisteren twee amende menten, die dir. Lucas heeft voorgesteld, op het wetsontwerp tot vaststelling der Nederlandsche schrijfwijze. De amende menten werden aanvaard. De beteekenis er van is, dat de spelling bij de wet wordt voorgeschreven Zonder hoofdelijke stemming werd de wet aanvaard. De volgende schepen met repatrianten uit. Indië worden nog voor het einde van het jaar verwacht: Kota Baroe, de Volen- dam, Sibajak Java, Kota Inten en de Klip fontein. Mogelijk komen hier nog tus- schendoor de Talisse en Kota Gede, en ver der nog de Oranje. Indrapoera en Nieuw- Holland. In totaal dus nog 11 schepen met ongeveer 9000 repatrieerenden. In Den Haag vond in tegenwoordigheid v. kerkelijke en bur gerlijke autoriteiten de heropening plaats van het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe. ding, terwijl "teveni het 25-jarig bestaan herdacht werd. Tij* dens de reeptie van links naar rechtsi Mgr. Huibers, Kardi naal de Jong, Mgr Verhoeven, de Pau selijk Internuntii^ Mgr. Giobbe, baron van Wijnbergen en Mgr. Mutsaers. Ook overgeslagen lichtingen kunnen worden opgeroepen Naar de ministers van Oorlog en Marine in een Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp „Dienstplichtvoorzieningen" aan de Tweede Kamer mededeelen zijn voor de lichting 1946 in ronde getallen noodig 30.500 man voor de landmacht, 3000 man voor de luchtstrijdkrachten en 3500 man voor de zeemacht. Intusschen wordt overwogen binnenkort over te gaan tot het registreeren van de overgeslagen lichtingen en, althans wat de lichting 1944 betreft ook tot de keuring, teneinde er een deel van te bestemmen voor speciale diensten. Uitbreiding van vrijstelling of uitstel van militairen dienst voor studie- en land bouwdoeleinden kunnen de ministers van Oorlog en Marine niet in uitzicht stellen. Integendeel zal het verleenen van uitstel, dat bij de lichting 1945 op te ruime schaal is toegekend, voor de volgende lichtingen worden beperkt. VAN DE VREDESCONFERENTIE In de vergadering van de economische commissie voor Italië te Parijs werd giste ren gestemd over het principe van volledi ge schadeloosstelling. Sommige landen zijn n.l. voorstanders van een volledige schade- koosstelling, door Italië te betalen, anderen meenen, dat slechts een gedeeltelijke of zelfs een zeer geringe schadevergoeding verantwoord is met het oog op den weder opbouw van het land. Men kwam evenwel niet tot een oplossing, want de stemmen staakten. Tegen volledige schadeloosstelling stem den Brazilië, de V.S., Wit-Rusland, Polen, China, Tsjecho-Slowakije, Oekraine, de Sovjet-Unie en Joego-Slavië. Vóór stemden: Australië, België, Cana da, Ethiopië, Engeland, Griekenland, N. Zeeland, Nederland en Z.-Afrika. Frankrijk en India onthielden zich van stemming. Een vergoeding van 25 procent werd bij stemming verworpen; met 13 tegen 5 stem men en twee onthoudingen werd ten slot te besloten tot een schadeloosstelling van 75 procent. Tegen stemden de Sovjet-Unie, Joego-Slavië, China, Oekraine en Wit-Rus- lanid. Amerika en Polen stemden niet. De Russische afgevaardigde wees er op, dat geen meerderheid van twee-derde was verkregen. Dientengevolge zullen de ge zichtspunten van meerderheid en minder heid aan de plenaire zitting der conferen tie worden voorgelegd. DE VRIJSTAAT TRIëST. De vrijstaat Triëst zal drie officieele ta* len voeren, namelijk Italiaansch, Sloveensch en Kroatisch, zijn eigen vlag en wapen krij. Onlangs deed „De Waarheid" het bericht over de arrestatie van Mgr. Stepinac, den aartsbisschop van Zagreb, vergezeld gaan, van een uitvoerig betoog, waarin den bis schop en een groot deel der Kroatische geestelijkheid van fascisme en collaboratie werden beschuldigd. De „Osservatore Romano" wijdt even eens een beschouwing aan de gevangen neming van den aartsbisschop; het Vati- caansche blad prijst diens herderlijke deug den, zijn vaderlandsliefde en zijn liefde voor de hem toevertrouwde zielen. „Hij ziet zich gesteld tegenover geweld, veroor zaakt door een geest van Vendetta en door een flagrant atheisme. gelijk aan sociale chantage". Mgr. Stepinac wordt „de onoverwinne lijke verdediger genoemd van de waarheid, van het katholiek geloof, van de nationale aspiraties en van de christelijke beschaving van zijn volk". Het blad besluit met de woorden: De waarheid kan nooit uitgeroeid worden". Hoe het met de waarheid in het land van Tito gesteld is, blijkt uit de arrestatie van den correspondent van Reuter te Belgrado. In een verklaring van de zijde van Reu ter wordt gezegd, dat dit de tweede corres pondent is. die sedert het einde van den oorlog in Belgrado is gearresteerd. „De Joe goslavische autoriteiten wenschen kenne lijk niet, dat Reuter een onafhankelijk cor respondent in Joegoslavië heeft. Voor beide arrestaties is geen reden opgegeven. Een correspondent, die in April van dit jaar voor Reuter te Belgrado verbleef, is reeds eerder naar Londen teruggekeerd, aange zien de Joegoslavische autoriteiten het hem onmogelijk maakten als een eerlijk en on partijdig correspondent te werken. Bij de Joegoslavische regeering is reeds eenige malen geprotesteerd, evenwel tot dusver zonder succes." Verklaring van Kardinaal Grif fin. Kardinaal Griffin, de Katholieke aarts bisschop van Westminster, heeft gisteren namens de Britsche Roomsch-Katholieke geestelijkheid een verklaring uitgegeven, waarin de arrestatie van den aartsbisschop van Zagreb en den primaat van Joego-Sla vië Stepinac wordt veroordeeld. De aarts bisschop wordt „een der grootste tegen standers van de nazi-tirannie" genoemd. In de verklaring dringt men er bij de Britsche regeering op aan, alles te doen om de on middellijke vrijlating van „dezen grooten verdediger der vrijheid" te bewerkstelligen. Kroaten moeten van hun leider beroofd worden. Het Fransche katholieke blad „La Croix" schrijft, dat de communistische propagan da het wil doen voorkomen, alsof mgr. Ste pinac oorlogsmisdadiger is. Het blad stelt de vraag of het niet vreemd is, dat deze beschuldiging eerst 18 maanden na het be ëindigen der vijandelijkheden komt. Vol gens de Engelsche radio was de prelaat de verdediger van hen, die door het nazi-re giem vervolgd werden, inzonderheid de Jo den. Zoo verdedigde hij o.m. Svenko Raich, die op het oogenblik aan de radio te Bel grado propaganda voert, alsmede van an deren die in de hoofdstad een vooraan staande positie bekleeden. Het blad voegt hieraan toe, dat het geen zuiveringskwestie is. die de arrestatie van mgr. Stepinaa ten gevolge had, maar eenvoudig een binnen- landsche politieke aangelegenheid. Na de moeilijkheden veroorzaakt door het Ameri- kaansche ultimatum en de kwestie van Triëst acht maarschalk Tito het noodig om zijn bewind te versterken. Ondanks den druk, op de Katholieke en de Orthodoxe kerken uitgeoefend, hebben deze zich niet onderworpen en daarom gaat men tot be dreigingen over. Tegelijkertijd met mgr. Stepinac werden ook Servische politieke leiders, waaronder die van de radicale par tij Micha Trigunovitch gearresteerd. Tito tracht hierdoor het Kroatische volk van zijn geestelijken leider te berooven, terwijl het hoofd van de Servische kerk. de patriarch Gravilo, ondanks het feit, dat hij reeds vier jaar in een Duitsch concentratiekamp door bracht, als fascist en oorlogsmisdadiger werd gebrandmerkt. Zooals bekend, is de patriarch naar het buitenland uitgeweken. gen, den burgers zullen d«- menschenrech- ten en de fundamenteele vrijheden gewaar borgd worden; aldus luiden enkele beslui ten van de subcommissie voor Triëst van de vredesconferentie te Parijs. SOVJET-UNIE VERWERPT PLAN VOOR EUROPEESCHEN ECONOMISCHEN WEDEROPBOUW. De Sovjet-Unie heeft een plan voor dien Europeesohen economischen wederopbouw, dat door de sub-conumissie voor de ver woeste gebieden aan den economischen en socialen raad der V.N. te New-York is voorgelegd, verworpen, daar het volgens den Sovjetafgevaardigde Feonof „onprac- tisch" en „ongewenscht" was en buiten de bevoegdheden der comrmisie ging. Zilveren feest van het R.K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Gisteren had in de bureelen van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding te 's-Gravenhage een heel bijzondere plechtigheid plaats. Deze dag was niet alleen bestemd voor een nieuwe inzegening der herstelde ge bouwen, maar ook voor de meer officieele viering van het 25-jarig bestaan van dit zegenrijk instituut, waar de eigenlijke da tum verleden jaar niet feestelijk kon her dacht worden. Voor deze plechtigheid was nu Johannes Kardinaal de Jong, aartsbis schop van Utrecht, in hoogst eigen persoon naar Den Haag gekomen, in gezelschap van den apostolischen Internuntius mgr. P. Giobbe, mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bis schop van 's Hertogenbosch en mgr. J. W. Baten, coadjutor van den bisschop van Breda. Tegenwoordig waren ook Z. Exc. de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen Gielen, de leden van de Com missie van Toezicht en van den School raad, de verdienstelijke geestelijke mede werkers van het Bureau, pastoor dr. Cas. Hentzen O.F.M., de man die de geschiede nis van onze onderwijsemancipatie schreef, en dr. Bless S.J. die ter gelegenheid van dit jubilé een gedenkboekje uitgaf. Ook al de dagelijksche medewerkers van mgr. dr. Verhoeven waren present, onder wie acht van de oudsten op dezen dag ook mede hun zilveren jubilé vierden. Bijzon dere vermelding verdient nog de gewaar deerde aanwezigheid van den wakkeren on derwijskampioen baron van Wijnbergen, den man die 25 jaar geleden het initiatief heeft genomen tot stichting van dit Cen traal Bureau. In Januari 1920 werd mgr. dr. Th. Ver hoeven benoemd tot directeur van dit bu reau, zoodat deze als algemeen leider even eens zijn zilveren jubilé viert. De 25-jarige geschiedenis van dit bureau heeft op de meest schitterende wijze zijn recht van be staan bewezen. Het heeft thans 600.000 ka tholieke schoolleerlingen onder zijn zorgen. Het heeft dank zij zijn waakzaamheid en activiteit het katholiek onderwijs' gaaf en ongedeerd uit den oorlog weer te voor schijn doen treden. In een voortreffelijke rede heeft mgr. dr. Th. Verhoeven deze zegenrijke historie her dacht, en bijzonder dank gebracht aan zijn prachtcorps van medewerkers, die hem bij dezen arbeid hebben gesteund. Met recht mag het R.K. Bureau genoemd worden de kroon op onze onderwijsemanci patie, de volkomen uitbloei van het onder wijs amendement der Ned. Bisschoppen van 1868. „Nederland", besloot mgr. dr. Verhoeven met trots en voldoening, „is het eenige land in heel de wereld dat aan zijn onderdanen een onderwijswet heeft geschonken, die de rechten van ouders en Kerk op het onder wijs en de opvoeding voor hun kinderen ten volle heeft erkend". Wijziging Kinderbijslagwet. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het door minister Drees destijds aangekon digde wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet. De toelichting op dit ontwerp luidt o. m.: Een verdere algemeene loonsverhooging wordt voor het oogenblik door den stand der arbeidsproductiviteit niet gewettigd en zou den kostprijs van vele producten zóó doen stijgen, dat nieuwe prijsverhoo- gingen zouden moeten worden toegestaan, die het effect van de loonsverhooging weer voor een groot deel te niet zouden doen en op den duur de mogelijkheid van export, die voor ons land een levensvoorwaarde is. ongunstig zouden beïnvloeden. Zij zou voorts ook een sterk toenemende Vraag doen ontstaan, zonder een evenredige ver meerdering van de beschikbare goederen en mede daardoor prijsopdrijvend en in- flationistisch werken. Loonsverhooging zal voorloopig in den regel slechts mogelijk zijn in verband met vergrooting der arbeidsprestatie. Overigens zal de nadruk thans moeten vallen op een voorziening, die tegemoet komt aan de moeilijkheden, welke zich in het bijzonder in de gezinnen met kinderen voordoen. In verband hiermede acht de minister het aangewezen de uitkeering Van den kin derbijslag te verruimen in dier voege, dat voortaan niet slechts voor het derde en volgende kind, maar voor elk kind kinder bijslag zal worden verstrekt. Dit beteekont voor een arbeider met één kind een ver meerdering van het weekinkomen met 2.40 per week, voor een arbeider met meer kinderen een vermeerdering met 4.80 per week. Er is te meer reden een oplossing in deze richting te zoeken, daar het rijksper soneel, het spoorwegpersoneel en het personeel van de mijnen reeds kinderbij slag van het eerste kind af ontvangen, zoodat door een algemeene invoering hier van de gewenschte vergelijkbaarheid van de loonen en salarissen wordt bevorderd. De voorgestelde maatregel zal een ver- nooging van de premie van 2.25 op 5.2 noodig maken. Deze verhooging zal niet mogen worden doorberekend in de prijzen. Bij de voorgestelde regeling, wordt voor c-Jk kind gedurende zestien jaar uitkee ring genoten en voor kinderen, die na het bereiken van den leeftijd van zestien jaar nog een zekere opleiding krijgen, gedu rende een en twintig jaar. Om te voorkomen, dat de kinderbijslag buiten verhouding tot het loon komt te staan, wordt- voorgesteld, 'het bedrag, be doeld in artikel 25, tweede lid, der kin derbijslagwet van 2.te brengen op 4.daarmede wordt bereikt, dat voor arbeiders, die een nevenbetrekking ver vullen. de kinderbijslag per kind niet meer bedraagt dan 10 van hun loon. UITKEERING INEENS AAN GEPENSIONNEERDEN. Aan de memorie van toelichting van den minister van binnenlandsohe zaken, van on derwijs, kunsten en wetenschappen, van fi nanciën, van marine, van oorlog en van verkeer a.i., met betrekking tot het wets ontwerp: „Toekenning van een uitkeering ineens aan gepensionneerden" is het vol gende ontleend: Bij K.B. is aan gepensionneerde ambte naren en de nagelaten betrekkingen van in dienst of gepensionneerd overleden amb tenaren, voor zoover zij op 5 Mei 1946 (den dag van inwerkingtreding van dat besluit) een pensioen genieten, een uitkeering in eens toegekend over het jaar 1945. Bij de voorbereiding van de uitbetaling van die uitkeering is gebleken, dat aan dat besluit eenige feilen kleven, welke het noodzake lijk maken het besluit door een nadere re geling te vervangen. BRUTALE ROOFOVERVAL OP DE BANK IN PIJNACKER. Gisterenavond is een brutale roofoverval op de boerenleenbank te Pijnacker ge pleegd. Onder bedreiging met een revolver heeft de indringer den kassier, die nog zat te werken, gedwongen de brandkast te ope nen en de aanwezige gelden er uit te ha len. De dader verdween met medeneming van een bedrag aan contanten groot 15.200.De politie is er echter in ge slaagd reeds eenige uren later tot arresta tie van den dief over te gaan, doordat het nummer van de auto, waarmede hij ont snapte door een voorbijganger, die arg waan had gekregen, was genoteerd. De da der is de adjunct-commies 2e kl. van de ge meente-secretarie te Delft W. K.- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 1 en Woensdag 2 October géén audiëntie verleenen. ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO o tot Vrijdagmorgen. Overdag hier en daar tijdelijk toene. g 5 mende bewolking met later een ge- 2 g ringe kans op een onweersbui. In den o g nacht weinig, overdag zwakke tot ma- c g tige wind, overwegend uit richtingen q tusschen Oost en Zuid, Weinig veran- 2 dering in temperatuur, oooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1